Gs willen nieuwe weg zuid -noord ten westen Goes Borsele voert plannen uit voor leefbaarheid van dorpen geen zekerheid over enkel of dubbelbaans BESTUUR 'SAS VAN GENT VOORUIT' OP DE WIP rehabilitatie, nieuwbouw en verbetering 'Witplan moet kans krijgen' Onbegrijpelijk dat zo weinig baden draaien op zonne-energie ff ZATERDAG 10 JULI 1976 beslissing over rijksbijdrage nog niet binnen jUDDELBURG - G.s. stellen de pro vinciale staten voor de vergadering yan IV september voor te besluiten tot doortrekking van de weg Zeelandbrug- Goes van de (oude) rijksweg 258 naar de ruidelijker gelegen nieuwe rijksweg 58. Dit wegvak vormt de nog ontbrekende schakel tussen de belangrijkste oost- west-verbinding in Zeeland, rijksweg 58, met de tot nu toe enige noord-zuid- verbinding in deze provincie via de Zeelandbrug. Momenteel moet het doorgaande ver keer van en naar Schouwen-Duiveland en de Randstad Holland - aldus g.s. - gebruik maken van met aangepaste verbindingen Met name de traverse Goes voldoet niet aan de eisen van ca paciteit en veiligheid Zowel vanuit provinciale staten als de Goese gemeenteraad is al geruime tijd geleden aangedrongen op een spoedige realisering van de nieuwe weg. Vorig jaar hebben de staten al een krediet voor de grondverwerving beschikbaar gesteld. G.s. delen mee dat de provincie maxi maal 15 miljoen gulden voor deze weg aanleg kan vrijmaken. Van dit bedrag kan een enkelbaans weg worden ge maakt, met waar mogelijk ongelijk vloerse kruisingen. Deze zijn volgens g.s. zonder meer vereist bij de spoor baan Vlissingen-Bergen op Zoom en bij de aansluiting op rijksweg 58. De krui singmet rijksweg 258 kan zo nodig tijde lijk gelijkvloers worden aangelegd, met beveiliging door verkeerslichten. Ook de aansluiting op de weg naar Goes- Zuld zou. met, een bijdrage van 1.2 mil joen van de gemeente Goes, ongelijk vloers kunnen worden uitgevoerd G.s. stellen de staten voor om tot een enkelbaansuitvoering over te gaan en er mee in te stemmen dat eventuele bij dragen van derden zullen worden aan gewend om de weg te verdubbelen en verder kruisingsvrij te maken. G.s. heb ben naar verschillende mogelijkheden gezocht om hiertoe bijdragen te krijgen. Zo is het werk aangemeld voor een werkgelegenheidssubsidie, wat tot he den nog geen resultaat heeft opgele verd. Aan rijkswaterstaat is verzocht in de aanlegkosten een bijdrage te verle nen. Met name is gevraagd de aanslui ting op rijksweg 58 (kosten bij dubbel- baansuitvoering en inclusief grondver werving 6,4 miljoen) voor haar rekening te nemen Wordt deze rijksbijdrage verkregen dan betekent dit dal de ge hele weg dubbelbaans kan worden uit gevoerd Op dit verzoek hebben g.s. ech ter nog geen beslissing ontvangen Dubbel Uit dc prognoses voor de nieuwe weg is gebleken dat niet lang na 1980 een dub- belbaansweg nodig zal zijn. De vorm geving van de aansluiting op rijksweg 58 wordt in belangrijke mate bepaald door het enkel- dan wel dubbelbaans uitvoeren van het aansluitende weg vak. Met het later aanpassen van deze aansluiting zullen - aldus g.s. - zeer grote bedragen gemoeid zijn. Dit pleit derhalve voor een dubbelbaansuit- voering. Op zuiver technische gronden verdient het volgens g.s. ook aanbeve ling het grondwerk voor de weg reeds direct geschikt te maken vooreen dub- bclbaansuit voering. IR. VAN DONKELAAR UIT AARDENBURG: SAS VAN GENT - Enkele tientallen le den van de woningbouwvereniging 'Sas van Gent Vooruit' vinden dat het bestuur van die vereniging moet op stappen, als men het witplan ter reno vatievan de Witte Wijk in Sas van Gent geenscrieaze kans wil geven. Ze willen daarvooreen meerderheid bereiken op een algemene ledenvergadering die binnen een maand zou moeten worden gehouden. Het statutair vereiste aantal leden heeft vrijdag schriftelijk ver- zochtzo'n vergadering uit te schrij ven. Hetaftreden van het oude en verkiezing van een nieuw bestuur is één van de twee agendapunten die de leden behan deld willen zien. Het andere gaat over de oorzaak van het conflict tussen het be stuur van de bouwvereniging en de in de werkgroep renovatie verenigde leden. Zoals bekend heeft 'Sas van Gent Voor uit' vorige week een stemming in het vooruitzicht gesteld waarbij de huur ders uit de Witte Wijk zich zouden moe ten uitspreken voor of tegen het renova tieplan van de bouwvereniging. Dat plan (een halfsteensmuur om de gevels) staat lijnrecht tegenover het alterna tieve witplan van de werkgroep renova tie. die de bestaande betongevels een opknapbeurt wil geven. De leden van de werkgroep, die om de vergadering hebben gevraagd vinden dat bij een stemming de huurders de keus moet worden gelaten tussen beide plannen. Ze herinneren eraan dat con sulent stadsvernieuwing C. A. van So meren. die bemiddelde in de kwestie, daarover al m maart van dit jaar over eenstemming heeft bereikt met alle be trokken partijen. De heer Van Someren zelf ('technisch' voorstander van het halfsteensplan) vindt trouwens ook dat er een keuzemogelijkheid moet zijn bij de stemming. Om over de procedure, voorgesteld door het bestuur Van 'Sas van Gent Vooruit', de mening van de huurders te horen, adviseerde hij een le denvergadering uit te schrijven, alvo rens tot stemming te komen. Leden van de werkgroep renovatie heb ben daar dankbaar op ingehaakt door een bnef te schrijven aan het ministerie van volkshuisvesting, de provinciale di rectie voor volkshuisvesting en hel ge meentebestuur van Sas van Gent. Deze drie instanties zijn door de bouwvereni ging gevraagd zitting te nemen in het stembureau. De werkgroep verzoekt hen nu om daaraan geen gehoor te ge ven, zolang de leden zich niet hebben uitgesproken over de procedure. Afschriften van die brief, van het ver zoek om een ledenvergadering uit te schrijven en van de voorgestelde agenda met toelichting, zijn toeges tuurd aan alle leden. Ook een kosten- vergelijking tussen witplan en metsel werk is erbij gevoegd. De werkgroep re novatie houdt vol zwart op wit te kun nen aantonen dat de aanleg van cen trale verwarming 40 gulden extra huur zal betekenen. Dat wordt overigens bestreden door een andere actiegroep, die van mevrouw R. Rammeloo uit de Burgemeester Hoef nagelstraat, waar wel een ruime meer derheid is te vinden voor het metsel- Vergadering van commisiie voor streekplannen MIDDELBURG - Vrijdag 6 augustus wordt in het provinciehuis te Middel burg een openbare vergadering gehou den van de commissie van advies en bij- Van Someren het metselwerkplan uit- stand voor de streekplannen. De verga- drukkelijk het beste heeft genoemd. doering begint 's morgens om half elf. ~De doortrekking van de iveg Zeelandbrug- Goes van rijksweg 258 naar rijksweg 58 in kaart gebracht raad aardenburg bespreekt idee volgende week AARDENBURG - ..Onbegrijpelijk ei genlijk dat nog maar zo weinig zwem baden worden verwarmd met behulp van zonne-energie. Je hebt die ver warming nodig in een periode met veel zon, de zomer en dan moet er maar een betrekkelijk klein temperatuurver schil-zeg van 18 naar 22 graden-wor den overbrugd. Het is bovendien erg goedkoop. Wat wil men nog meer." Ir. P van Donkclaar. die dit zegt. hoopt dal in ieder geval het water van het zwem bad in zijn woonplaats Aardenburg door zonne-energie zal worden ver warmd. Het plan staat al op papier. Vol gende week dinsdag krijgt dc gemeen teraad van Aardenburg het onder ogen werkplan. Mevrouw Rammeloo. „De kostenvergelijking klopt niet. Ze willen de mensen hun witplan. dat minder goed is dan het metselwerkplan. op dringen om hun prestige te redden, maar hun informatie is misleidend". Zij herinnert er verder aan dat consulent ADVERTENTIE I DAGJE UIT?.. WEER OF GEEN WEER - DEN HAAG heeft alles! Musea. Markten. Gezellig winkelen in het centrum. Intieme restaurantjes, Scheveningen en de Pier. of dwalen door de middeleeuwse stadswijken van MADURODAM. DAGJE DENHAAG-SCHEVENiNGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VVV OF POSTBUS 1973 OEN HAAG en ir. Van Donkelaar hoopt opeen mild oordeel. Volgens de Aardenburgse milieu deskundige van Outboard Marine Bel gium' (een bedrijf dat in Brugge vooral buitenboordmotoren produceert) is verwarming van het zwemwater met zonne-energie heel eenvoudig te berei ken. Doodgewone stalen golfplaten, aangebracht in een naar het zuiden af lopende hoek van dertig graden, zouden volstaan. Met behulp van een circula- tiepomp moet het water over dat paneel worden geleid en het resultaat is zwem water van een aangename temperatuur. De kosten van zo n installatie zijn nog niet nauwkeurig bekend, maar zullen volgens ir. Van Donkelaar zeker lagei zijn dan wanneer er een aardgasinstal latie zou verrijzen. ..Op jaarbasis valt het beslist goekoper uit Eén pro bleempje heeft hij niet kunnen omzei len: de zonloze dagen, want zonne- energie opslaan is zo niet te moeilijk, dan toch tc kostbaar. ..Maar zegt hij op timistisch. ..die dagen zijn er niet zoveel en bovendien gaan er dan toch weinig mensen naar het zwembad." Hoe komt hij aan zijn theorieën? Er zit een hele filosofie over het verantwoord gebruik van energie aan vast. die ir. Van Donkelaar privé en in dienst van z'n Belgische baas heeft ontwikkeld. „We NEDERLANDS HERVORMDE KERK Aangenomen naar Sas van Gent. Sluis- ._p G- Schoneveld, kandidaat te Antwerpen. Bedankt voor Giessen-Nieuwkerk: F. «rSious te Nieuw-Beijerland. ®ref°rmeerde kerken vrij gemaakt Beroepen te Opende-Surhuisterveen: J. i»i2ÜÏJder' kandidaat te Zwolle. GEREFORMEERDE GEMEENTEN nSf Tricht. Geldermalsen- P Blok te Dirksland na vakanties voorlichting aan bevolking HEINKENSZAND De gemeente Borsele zal nieuwe plannen uitvoe ren om de leefbaarheid in dc dorps kernen in stand te houden. De plan nen hebben betrekking op het op knappen van oudere huizen, het af breken van slechte woningen en het bouwen van nieuwe en het verbete ren van de woonomgeving in de ge bieden die als zogenaamd rehabilitatie-gebied zijn aangewe zen. De gemeenteraad heeft inmid dels goedkeuring verleend aan de plannen. In alle dorpskernen, behalve in Le- wedorp waar momenteel nog geen sprake is van oudere woningen, zijn rehabilitatiegebieden aangewezen. Eigenaren van woonhuizen in die ge bieden kunnen voor het opknappen van hun huizen in aanmerking ko men voor een rijksbijdrage van 35 procent De gemeente Borsele doet er dan zelf nog een 7r/< van de toeges tane kosten bij. Ook zal de gemeente de woonomgeving in de rehabilita tiegebieden verbeteren. Over de plannen wil het gemeente bestuur na de vakanties uitgebreid voorlichting geven. „In het verleden is duidelijk gebleken dat de burger nie t voldoende gebruik maak t van de regelingen die er allemaal zijn. Dat komt vooral omdat men er niet goed van op de hoogte is, terwijl die rege lingen toch erg belangrijk zijn", zeg! wethouder A. M. Jansen van Borsele. „We willen daarom zoveel mogelijk voorlichting gaan geven". De ge meente denkt onder andere aan pu blicaties ui het gemeenteblad de Westeinder. een speciale folder en voorlichtingsbijeenkomsten in de kernen. Ook is er een medewerker van de dienst gemeentewerken spe ciaal belast met de rehabilitatie plannen, de heer J. G F Jansen. „Hij zal proberen om zoveel mogelijk ser vice te bieden aan de aanvragers. Dat kan zelfs zo ver gaan dat er hulp ge boden zal worden bij het maken van schetsen en het adviseren over inde ling. en dergelijke. De gemeente zal. willen de plannen succes hebben, gewoon goede service moeten bieden om de burger zover te krijgen", aldus wethouder Jansen. De plannen van de gemeente Borsele zijn vooral ingegeven door het in standhouden van een stuk leefbaar heid. Wethouders Jansen: „Wij ma ken ons over die leefbaarheid zor gen. In de dorpskernen zitten wat woningen betreft, gewoon rotte plekken. Het particulier initiatief om die huizen op tc knappen, ont breekt dikwijls. Daar willen we als gemeente wat aan gaan doen". Te koop Als voorbeeld noemt de wethouder de aankoop van enkele slechte hui zen in het dorp Borsele. „Die stonden reeds vrij lang te koop, dat wist een ieder. Particulier initiatief was er niet. We hebben die panden nu ge- kochten we gaan ze afbreken. Met de woningstichting zullen we overleg gen over het bouwen van nieuwe wo ningwetwoningen op die lege plaat sen in het dorp, uiteraard aangepast aan het dorpsbeeld. We weten dat de woningstichting daar positief tegen over staat", vertelt wethouder Jan sen. In dit verband wijst hij ook op de toe zegging van minister drs. J. P. A. Gruijters en staatssecretaris J Schaeffcr van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Zij hebben zich bereid verklaard om extra bijdragen te geven (onder meer zogenaamde locatiesubsidies), waardoor de nieuwe woningwetwoningen in de dorpskernen met duurder hoeven te zijn dan de woningen die in een bouwstroom gebouwd worden. Bouwstromen Wethouder Jansen benadrukt dat het niet zo is, dat er in de dorpen helemaal geen nieuwe bouwstro men meer zullen komen. Wel zal de gemeente nu in eerste aanleg zoveel mogelijk het opknappen van de be staande huizen en het vervangen van slechte huizen door nieuwe, gaan bevorderen. „Dc mogelijkhe den die je overal in de dorpskernen hebt. moeten we eenst aanpakken. We moeten dus niet te lichtvaardig zeggen: nu moet er maar een nieuw bestemmingsplan komen", betoogt wethouderJansen. Volgens hem is het uitwerken van de rehabilitatie- en nieuwbouwplannen voor de dorpen juist het omgekeerde van 'bevriezen'; dat zou namelijk be tekenen dat er helemaal niets opge knapt zou worden. Voor gemeentelijke bijdragen (op basis van 7T in de toegestane kos ten), heeft de gemeente Borsele in 1976 een bedrag van 100.000.- uit ge trokken. „Stel dat hel werkelijk een dermate omvang zal hebben dat die 100.000.- overschreden wordt, dan vind ik dat erg plezierig", aldus we thouder Jansen. „Ik zal dan ook aan het college en de raad voorstellen om een aanvullend krediet beschikbaai te stellen". Het aantal woningen in de gemeente Borsele bedraagt onge veer 5800. De wethouder verwacht dal ongeveer de helft daarvan in be ginsel in aanmerking kan komen voor vernieuwing/rehabilitatie. De lijnen die op de kaart voor de rehabi litatiegebieden getrokken zijn. wil de wethouder dan ook niet als absoluut vaststaand zien. ..Het is moeilijk om precies een lijntje te trekken, er valt mee te schuiven. Maar het betekent natuurlijk niet dat een woninkje midden in de polder in aanmerking komt voor rehabilitatie". Behalve het bevorderen van het op knappen van woningen en het aan kopen van slechte panden teneinde nieuwbouw mogelijk te maken, w il de gemeente tegelijk zoveel moge lijk de woonomgeving in de rehabh litatiegebieden verbeteren. „De wijze waarop zullen we van geval tot geval bekijken. Neem bijvoor beeld het dorp Borsele. Ik kan me voorstellen dat we tegelijk met de nieuwbouw ook het dorpsplein gaan aanpakken. De mensen moeten het niet enkel en alleen zien als het op knappen van de woningen. Er zit veel meer aan vast. want dc ge meente wil de woonomgeving mee nemen", stelt wethouder Jansen. Dorpsdeel Op Lewedorp na, zijn er dus in alle dorpen rehabilitatiegebieden. De huizen kunnen daar apart worden aangepakt. Alleen in het dorp 's- Heerenhoek wordt het wat anders opgezet, daar komt namelijk voot een hele wijk (KuypersdUk-'gedeelte Molendijk en het dorpsdeel dat daat westelijk van ligt) een totaal-plan. „Met het stedebouwkundig bureau zijn we bezig te bekijken hoe de d orpskem er daar uit moet gaan zien Het gaat om een heel nieuw plan. waar alle vormen inzitten: sanering, rehabilitatie, nieuwbouw. Dit wordt een goed voorbeeld van een kem waar nog vele mogelijkheden zitten die je eerst benut, voor er aan een nieuw bestemmingsplan gedacht wordt", verduidelijkt wethouder Jansen. Hij verwacht dat het, uitwer ken van het plan 's-Heerenhoek nog wel enkele maanden zal duren. Te zijner tijd zullen er voorlichtings bijeenkomsten voor de inwoners over belegd worden. Wel is de ge meente alvast begonnen met het aankopen van enkele panden in het betreffende dorpsdeel Wethouder Jansen vindt het van het allergrootste belang dat de burger op de hoogte komt van de mogelijkhe den. „De burger heeft er recht op om het maximale uit de regelingen te ha len. En het is nog een enorm pluspunt dat de uitkering voor de belasting niet meetelt". Het dorpsdeel in s-Heerenhoek waarvoor een rahabilitatieplan in voorbereiding is (Foto PZCi moeten produkten maken met een mi nimale aanslag op de eigen grondstof- fenvoorraad en met een maximaal nut voor de gebruikersis zijn credo. In dat kader ook heeft hij allerlei ingenieuze vervoermiddelen vervaardigd, zoals een elektrische kano. waarmee hij voor een cent elektriciteit ongeveer zeven kilo meter kan varen. Geen vervoermiddel springt zuiniger om met energie, ook niet de elektrische auto die in zijn ga rage staat. Ir. Van Donkelaar heeft trouwens ook by de bouw van zijn grote huis aan de Aardenburgse wandeldreef energie-besparend gewerkt: de noord kant is praktisch blind, maar aan de an dere (zonizijde is praktisch alles glas. En over de isolatie die hij toepaste werd ge zegd: „Dat is belachelijk". Hij stoort zich ernietaan. ..Metz'n allen verbruiken we zoveel energie dat we to taal afhankelijk zijn van de Arabieren en dat is helemaal verkeerd. Je moet er gens beginnen om dat te veranderen. Daarom ben ik over het zwembad hier gaan nadenken toen ik hoorde dat ze verwarming wilden. Want dat is een ideaal project om zonne-energie toe te passen en het is bijna onzedelijk om er ir te gebruiken." B. en w. van Aardenburg hadden oren naar zijn ideeén en zetten ze daarom op de agenda voor de volgende raadsver gadering, zonder er zelf overigens al een oordeel over te vellen. Antwoord g.s.: „Jeugdwerkloosheid is een van de grootste problemen" MIDDELBURG - Gs van Zeeland ach ten dc jeugdwerkloosheid een van de grootse problemen in de samenleving en zien dan ook als hun taak dit pro bleem waar mogelijk te verminderen door het creëren van nieuwe arbeid splaatsen. De verantwoordelijkheid voor mogelijke andere maatregelen, op het terrein van onderwijs en het sociaal-culturele werk. ligt naar de mening van het college bij de daarvoor bestaande instanties, zoals besturen van scholen en instellingen voot sociaal-cultureel werk. Gs antwoorden dit op vragen van het PPR-statenlid W van der Heide te Mid delburg over dejeugdwerkloosheid. ZijD vraag of gs mogelijkheden voor de pro vincie zien om medewerking te verlenen in de aanstelling van een regionale pro jectleider, beantwoorden gs 'in beginsel niet ontkennend'. Maar gs willen dan eerst inzicht krijgen in taak en positie van een dergelijke projectleider en m de mogelijkheden bij de bestaande instel lingen. 'Daarna dient de vraag te wor den beantwoord of het thans binnen de financiële mogelijkheden en prioritei ten past om financiële medewerking te verlenen'. Volgens het college is aan de Zeeuwse gemeenten nog niet de vraag voorgelegd ofdaar beianstelling bestaat i voor het aanstellen van een regionale projectleider. Voor de beantwoording van de vraag of de aantallen jongeren, waar het in de onderscheiden Zeeuwse gemeenten gaat, de aanstelling van een gemeentelijke projectleider rechtvaar digen. verwijzen gs naar de gemeente besturen zelf. Ze wijzen er daarbij wel op dat deze vraag in de gemeente Vlissin- gen in de praktijk reeds ontkennend is beantwoord en dat daar in het kader van het project jeugdwerkloosheid wordt gepleit voor een regionale, even tueel provinciale aanpak, alsmede voor het nemen van stappen bij de rijksover heid ter financiering daarvan. Examens Voor het INAS-examen aan de ds. O. Elsemanschoo! te Bergen op Zoom slaagde Ina Aamoudse te Sint- Annaland. Voor de vormingsklas slaag den Anja den Haan en Cokkie van der Weele. eveneens uit Sint-Annaland. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen Engelse taal en letterkunde mejuffrouw N L. Dces uit Waarde. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctotaal examen so ciale geografie de heer F C. E. Muller ul Middelburg. Voor het theoretisch gedeelte van de op leiding tot VAM-monteur motorvoer tuigen slaagde de heer E. van Enen- naam uit Sint-Annaland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7