PRO /INCIALE ZEEUWSE COURANT BREUK IS NIET ONHERSTELBAAR Aanhoudende droogte rampzalig Ziekenhuis Kanaalzone en Oostburg en in Hulst poliklinisch centrum de krant van zeeland Den Uyl: Volstrekt oneens met FNV" NETO BEVESTIGD DOODVONNISSEN VIER HUURLINGEN CBS: Mevrouw Bloch in Oeganda vermoord BEGROTING NOG NIET ROND landbouwschap: droogtebestijding moeilijk President Ford geschokt rapport werd gisteren uitgebracht dc Ondertekenen F 16-contract volgende week verwacht 219e jaargang 1976 Zaterdag 10 juli 1976 iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De dreigende breuk tussen het kabinet en de vakbeweging over de loonmaatregel van de regering is volgens minister-president Den Uyl niet onherstelbaar. „Maar ik onderga dit als een zeer ernstig te nemen belasting van de relatie tussen kabinet en vakbeweging", zei de premier vrijdagavond op zijn wekelijkse persconferentie. Den Uyl zei het volstrekt oneens te zijn ging dit jaar beneden de 9.3 procent met dè kritiek van de Federatie Neder- worden gehouden. Dat betekent een - ombuiging naar beneden, die ook effect zal hebben op de prijsstijgingen, aldus Den Uyl Het vierde argument, aldus de premi zijn de ervaringen in eerdere conflicten tussen vakbeweging en regering, zoals in 1973. Tenslotte was er voor Den Uyl landse Vakbeweging, die de loonmaat regel afwijst. „Het kabinet geeft de modale werknemers meer dan in het voorstel van de FNV mogelijk was", al dus de prem ier. Vo Igens hem zou met de eis van f55 netto-loonsverbetering óf de totale loonsomstijging in 1976 te hoog worden, of zouden de collectieve uitgaven te sterk moeten worden aan getast. Den Uyl zei de kritische houding van de FNV te betreuren. „Ik vind het rot. dat zeg ik ronduit. De vakbeweging is als vlees van mijn vlees en als bloed van mijn bloed. Het conflict met de vakbe weging vreet aan me". De premier zei echter er alle vertrouwen in te hebben dat alles goed zal komen, „al gaat het niet van een leien dakje". Maar er liggen nu grondslagen voor een economische gezondmaking. De minister-president gaf vijf redenen op voor zijn vertrouwen in het herstel van de relatie met de vakbeweging. Ten eerste was het alternatief voor een loonmaatregel de ondernemingsgewijze vrije loononderhandelingen. „Dan zou niet iedereen hetzelfde hebben gekre gen" Bovendien levert het regerings voorstel volgens Den Uyl de modale werknemer meer op, terwijl ook de werknemers die niet op een cao werken nu meeprofiteren. Ten derde kan door het regeringsvoorstel de loonsomstij ging steeds om heeft gevraagd. „Als er een echt politiek conflict komt, dan kun je die zaken wel afschrijven", zo zei Den Uyl. Daama hield hij een bewogen betoog, waarin hij schetste welke dingen het kabinet in de afgelopen drie jaar alle maal voor goeds heeft gedaan „De laag ste inkomens zijn er maar liefst 20 pro- nog een politiek argument: „Dat wat centopvooruitgegaan Erzijnongeloof- het kabinet doet. is van zodanige bete- ]iJke veranderingen geweest Nederland I Minister Lubbers van economische za- I ken heelt besloten geen financiële me- I deferring te verlenen aan de plannen I voor overname van het bedrijf Smit en I Bolnes te Zierikzee I consigne I In verband met bosbrandgevaar zijn dit I weekeinde ongeveer tweeduizend Ne- I derlandse militairen geconsigneerd. malen Opinie, de nieuwe gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie in Bre da. kolonel M. H. van Meyenfeldt, juicht deontwikkeüng naar een maatschappe- lljker krijgsmacht toe. PAGINA 9 dringend Het Europees parlement doet i gend beroep op de Sowjet-Unie betere behandeling van Vladimir Boe- kowski en andere politieke gevangenen. oogsten Boer, zwijn en edelhert oogsten samen op de Veluwe; Boekbesprekingen: Van en voor de draaitafel. piano 'Onzichtbare man' aan de steinway- vieugel, Hans Wanen bespreekt nieuwe bundels van Adriaan Roland Holst en Cola Debrot; Stemmen uit de kerken. volwassen Over een mensenleven is het bos bij Arnhem pas weer volwassen, Scha ken, dammen, bridge PAGINA 17 geen cadeau Tour de France. Hennie Kuiper valt in ■eindspurt etappe „Ik wou winnen om mijn ouders een geschenk te geven" PAGINA 18 de zwijger Spon. het Zeeuwse KNWU- sportcommisstelld Arjaan de Schipper stelt, een onderzoek in naar de affaire rond de Hulsterse wielerspêaker Wim Hendriks. PAGINA 19 relatief I Olvmpische Spelen wij lachen om Ma- trozenzwemmen, maar zullen ze later 1 °ok met lachen om ons snelwandelen? I olie I De inkomsten van de OPEC-landen stii- gen sneller dan hun uilgaven, beuis - I economie - financiën. vakbeweging, dat e zal. als dit kabinet ten val komt. nooit kenis breuk niet waarschijnlijk ïs". zei de meer hetzelfde zijn als vroeger" premier. Hij doelde daarmee op de plannen van de regering met de Ver mogens Aanwas Deling, de nieuwe wet op de ondernemingsraden en het inves teringsbeleid, zaken waar de vakbewe- Een kamerdebat Het v erd vrijdag zeker dat de tweede kamer niet voor een debat over de loonmaatregel bijeengeroepen zal worden. Dal werd duidelijk na liet be raad van de specialisten van de Partij van de Arbeid, die in een verklaring hun instemming met de loonmaatregel uitspraken. Het kabinetsvoorstel vol doet volgens de PvdA aan de verlan gens van de socialisten tot handhaving van de koopkracht, het tot-stand-bren- DEN HAAG - Het kabinet zal nog en- 8en van betere inkomensverhoudingen kele dagen nodig hebben om de discus- en het niet buiten beschouwing laten over de rijksbegroting de Miljoenennota, af te ronden. Aan vankelijk lag hel in de bedoeling dat dit overleg gisteren zou worden beëin digd. De ministerraad zal echter ook vandaag nog bijeenkomen om de begrotingen vast te stellen. Wellicht zullen hier niet alle bewindslieden bij aanwezig zijn, maaralleen de minister wiens begroting nog moet worden vastgesteld Premier Den Uyl zei vrijdagavond op zijn wekelijkse persconferentie dat ook volgende week nog wel doorvergaderd zal moeten worden. Dat kan niet eerder dan woensdag, omdat een aantal minis ters. waaronder Den Uyl zelf, maandag en dinsdag in Brussel de Europese mi nisterraad moet bijwonen. i de feitelijke prijsontwikkeling ge durende de resi van dit jaar. Volgens de waarnemend fractieleider van de PvdA. Dick Dolman, „staat het kabinet sterk Het is een goed voorstel. Aan de vier door ons gestelde voor waarden is voldaan. We vmden de loonmaatregel niet leuk. we hadden lie ver een overeenstemming tussen de so ciale partners gezien, maar we zijn het zeker met de maatregel eens". een initiatief nemen om het parlement de vakantie te laten onderbreken De Industriebond van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft de afwij zende kritiek van de FNV (waarin NVV en NKV) onverantwoord genoemd. „Het is van groot belang voor de werk loosheidsbestrijding en voor het te rugdringen van de inflatie dat er geen sociale onrust ontstaat. Wij willen daarvoor niet verantwoordelijk zijn. Een loonsverhoging van f 30 bruto per maand is voor vele bedrijfstakken bui tengewoon moeilijk te dragen. Dat vindt de Raad van Bestuur in Arbeids zaken (de centrale organisaties van de werkgevers, landbouw en midden stand). die vrijdagmorgen met haar le den overleg heeft gepleegd over de loonmaatregel van de regering De raad is van plan om na invoering van de loonmaatregel alsnog een beroep te doen op het kabinet om een extra las tenverlichting mogelijk te maken voor ARNHEMDoor de extreem hoge temperaturen en de droogte van de laatste weken die bedrijfstakken, die door de kosten- gedijt de coloradokever zeer goed. Dit tot groot ongenoegen van de agrariërs daar stijging in moeilijkheden komen. de kevers ernstige schade aan de verbouwde geivassen aanrichten. Op de foto-een agrariër uit de omgeving van Arnhem bespuit zijn akker met bestrijdingsmiddelen. VAD en ondernemingsraden. „Meer dan ooit noodzakelijk om goede sociale ver houdingen te bevorderen" Nu de PvdA geen initiatief heeft genomen tot een kamerdebat, is dat ook zeker van de baan. Geen van de andere partijen zal DEN HAAG - Het wordt met de dag moeilijker de aanhoudende droogte effectief te bestrijden door een steeds groter gebrek aan water. Met name in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Overijssel staan de boeren voor grote problemen. In ramp, omdat de runderen te weinig de slachterijen LOEANDA - President Agostinho Neto van Angola heeft vrijdag dc dood straffen bevestigd die tegen vier blanke huurlingen waren uilgesproken wegens hun aandeel in de burgeroorlog. „Op deze planeet moet een eind gemaakt worden aan de praktijken van het huurling-wezen", aldus Neto. De doodstraffen waren uitgesproken tegen de Brit van Cypriotische afkomst Costas Georgiou (alias kolonel Callan) de Britten Andrew McKenzie en John Barker en de Amerikaan Daniel Gear- hart. De datum voor de terechtstelling is nog niet bekend De 25-jarige Callan is ter dood veroordeeld wegens moord op een blanke huurling en het bevelen van het doodschieten van 13 andere huurlingen. McKenzie was volgens de rechtbank een .van degenen die dat bloedbad aanrichtte. Barker is ter dood veroordeeld voor zijn rol als bevelhebber van een vliegveld. Callan is ook schuldig bevonden aan moord op twee Angolese gevangenen. Negen huurlingen - zes Britten, een Amerikaan, een Argentijn en een Ier - kregen gevangenisstraffen variërend van 16 tot 30 jaar. Neto verklaarde vnjdag dat het vonnis van het volkstribunaal lot stand is gekomen via een volkomen legaal proces en dat alle verdachten de mogelijk heid hebben gekregen zich te verdedigen. Buitenlandse juristen die als waar nemers waren uitgenodigd hebben dat unaniem erkend, aldus de Angolese president. Hij noemde het inzetten van huurlingen 'een gesel van het Atrikaanse conti nent', die door het internationaal recht als een misdadige activiteit wordt beschouwd, overeenkomstig tal van resoluties en verklaringen van de Ver enigde Naties en de organisatie van Afrikaanse eenheid. Koningin Elizabeth had Neto onlangs verzocht om gratie voor de drie Britten. Ook de internationale commissie van juristen in Genève had aangedrongen op clementie omdat 'huurling-zijn onder internationaal recht wel 'n mis daad zou moeten zijn. maar dat nog niet is'. President Ford is 'geschokt' door de bevestiging van het doodvonnis tegen de Amerikaan Daniel Gearharten vraagt president Neto om 'dit ongerecht vaardigde en niet op het internationaal recht stoelende vonnis' opnieuw in overweging te nemen, zo liet Fords woordvoerder Nessen vrijdag weten. brengen, waardoor niet alleen de vleesprijzen lager worden, produktie afneemt. Een woordvoerder van het Landbouw schap deelde gisteren mee. dat de hulp verlening bij de bestrijding van de droogte in bijna alle provincies onvol doende is. Het tekort aan water is daarvan de oorzaak. In Limburg en in de Brabantse Kempen neemt de hui dige situatie catastrofale vormen aan. In verschillende gebieden staat het grondwater zo laag, dat het onmogelijk is om er met pompen bij te komen. In grote delen van Overijssel is het ver boden te pompen uit rivieren, sloten en beken, omdat door de IJssel te weinig water wordt aangevoerd. De BB kan in die gebieden dan ook maar weinig hulp bieden bij de bestrijding van de droogte. Ook de militaire hulp is in de provincie Overijssel ronduit onvoldoende. De ca- 'paeïteit van de pompen is zo gering, dat men 40 uur moet pompen om een hec tare te kunnen besproeien. In West- Brabant treedt door het onttrekken 'van veel water verzilting op Getracht wordt nu om via zandzuigers water aan het Hollands Diep te onttrekken. Het zwaarst getroffen zijn de veehou ders Veel grasland is totaal verdord en veevoedervoorraden zijn of raken op Veel veehouders moeten voor het voe deren van de dieren nu al hun winter voorraad aanspreken. Veel veehouders zien zich genoodzaakt de runderen naar het slachthuis te brengen. Op de boeren, die werkzaam zijn in de landbouwgebieden, is een beroep ge daan voor de komende herfstmaanden zoveel mogelijk veevoeder te produce ren om het instorten van de rundveem arkt te voorkomen. De Brabantse organisaties hebben in navolging van hun Limburgse collega's in Tilburg een crisiscentrum ingericht. Van hieruit zal de hulp bij de bestrijding van de droogte in Brabant worden ge coördineerd. r ook de melk- den die van vorig jaar liggen, toen de Europese gemeenschap ook al een oogst had die duidelijk beneden het gemiddelde lag en die toen 97 miljoen ton bedroeg. Dat heeft de Europese landbouwcommissaris, ir. Pierre Lar- dinois, vrijdag in Brussel op een pers conferentie meegedeeld. Na de maisoogst kan. zo zei ir. Lardinois. nog meevallen, als er tenminste snel re gen gaat vallen. Voor vlas wordt een zeer slechte oogst verwacht. Voordat Europa geteisterd werd door de nieuw moeilijk worden. Ook de op brengsten van de groenten- en fruitoog sten zullen geringer zijn dan normaal en geringer dan vorig jaar. Als gevolg van de hitte en het daaruit voortvloeiende voedselgebrek voor het vee wordt er veel meer vee voor de slacht aangeboden dan normaal is. De 'val in de markt' is voor het moment tegenge houden. Dat neemt niet weg dat de vleesprijzen aanzienlijk gedaald zijn. Aan melk is er nog steeds geen gebrek in de gemeemschap. Lardinois zei te ver wachten dat in de tweede helft van dit jaar de melkproduktie in de EEG bene den die van de tweede helft van 1975 zal liggen. Dat neemt niet weg dat de EEG dit jaar. over het geheel genomen, toch weer meer melk zal produceren dan vo rig jaar. De opstandige gezagsgetrouwe Uien jaar of tien geleden schreef de journalist Ben van Kaam een boek over het pro testants volksdeel in de jaren 1938 tot 1945: „Opstand der gezagsgetrouwen". Die titel kwam ons in gedachten bij het lezen van het bericht, dat oud-wethouder Willem Poppe uit Vlissingen is overleden. Hij was zo n gezagsgetrouwe burger, die in opstand was gekomen: in de oorlogsja ren speelde hij een vooraanstaande rol in het verzet. Zelden sprak hij er over: voor hem was het een interimperiode geweest, waarin werk was gedaan dat. nu eenmaal gedaan moest worden, maar dat niet tot het gewone leven had behoord. Toch was hij door het verzet getekend: het had zijn leven een andere richting gegeven. Misschien was Poppe in vredestijd ook wel wethouder gewor den. langs de gewone, rustige weg van de AR-kiesvereniging naar de raad en vandaar naar het wethouderschap. Maar zo ging het niet: in zijn geval was het zijn houding in de oorlog, die hem aanvankelijk selecteerde voor het be leid- Zo kwam hij in het dagelijks be stuur van Vlissingen. En wat voor een Vlissingen: men moeter oude foto's nog maar eens op naslaan om de deplora bele toestand te beseffen, waarin deze stad na de oorlog was gekomen. Er was grote moed voor nodig om met de op bouw te beginnen. et college van b. en w. dat aan deze na-oorlogse opbouw vele jaren leiding gaf, bestond uit mannen van uiteenlo pend karakter en achtergrond. Voorzit- ter was burgemeester Kolff, een rustig en formeel-denkend magistraat, dan was er wethouder Van Popering, de sympathieke Schouwenaar die Vlissin gen zonder enige ophef in grote beschei denheid mee bestuurde. Voorts de immer-bewogen Levinus van Oorschot, een markant man met een eigen stijl waaraan pathetiek niet viel te ontzeg gen. Tenslotte Pop pe. de gezagsge trouwe Vlissinger. die eens in opstand was gekomen, een wethouder wie de humor nooit verliet. Hij hoorde in deze havenstad thuis als,weinig anderen: een oud-marineman voor wie de zee er al toos bijhoorde Eens werd in de raad ge klaagd over de gevaren voor kinderen bij de havens: ze konden er in vallen. „Och, meneer de voorzitter", zei wet houder Poppe met de opvallende arti culatie die hem kenmerkte, „een Nieu- wedieper en een V lissinger vallen niet in het water". En daarmee was voor hem de zaak at Met zijn collega's vormde hij een karakteristiek college, stuk voor stuk mensen die na de oorlog in de kracht van hun leven waren en met grote vreugde begonnen aan een taak, waarvan zij de omvang bij het begin amper hadden beseft. droogte werd de suikeropbrengst voor De droogte zal. aldus ir. Lardinois, voor dit jaar geraamd op 11 miljoen ton. Nu verwachten we nog een opbrengst van 9,5 miljoen ton. Voor aardappelen kan de situatie op- de consumenten niet veel gevolgen hebben. De prijzen van het 'basisvoed sel' (granen, suiker, vlees en melk) zul len niet sterk stijgen. NEW YORK (AFP) - Volgens de Ameri kaanse radio- en televisiemaatschappij CBS heeft het Oegandese leger me vrouw Dora Bloch, de in Kampala ach tergebleven passagier van de gekaapte Franse luchtbus. vermoord. CBS ver klaarde donderdag van diplomatieke zijde te hebben vernomen dat mevrouw Bloch zondag door Oegandese soldaten werd ontvoerd uit het ziekenhuis in Kampala waarin ze werd verpleegd. Een Britse diplomaat die de dame zon dagmorgen had bezocht, keerde 's mid dags terug en kreeg toen te horen dat niemand van de naam Bloch als patient in het ziekenhuis was toegela ten. De diplomaat, aldus CBS, begreep toen dat de gijzelaarster om het leven was gebracht De graanoogst in Europa zal dit jaar. als gevolg van de droogte, in totaal 12 De New York Times berichtte op zijn tot 14 procent geringer zijn dan een king om het leven was gekomen toen zij •normale oogst'. Ze zal 5 procent bene- metgewelduithaarziekenhuisbedwerd BEMIDDELINGSCOMMISSIE AD VISEERT: TERNEUZEN - De bemiddelingscom missie uit de nationale ziekenhuisraad, die zich met de Zeeuws-Vlaamse zie- kenhuisproblematiek bezighoudt (de commissie-Leenen) heeft haar rapport bij de drie Zeeuws-Vlaamse zieken huisbesturen ingeleverd. Het bemidde lingsvoorstel van de commissie komt- zo vernamen wij uit betrouwbare bron - neer op de bouw van 'n nieuw streekzieken huis in de kanaalzone met een bedde- naantal van rond de 320, handhaving van het ziekenhuis te Oostburg op de huidige sterkte <112 be dden); omvorming van het ziekenhuis te Hulst tot een specialistisch medisch centrum, een polikliniek voor ambu lante patiënten De commissie suggereert een bestuur lijkefusie \an de huidige ziekenhuizen Terneuzen/Sluiskil en Hulst en een in tensieve samenwerking met Oostburg. Voor hoger gespecialiseerde voorzie ningen kan mede een beroep op België vorden overwogen, in het bijzonder op Gent en Brugge. Aan dit onderdeel is een bijlage gewijd van dit 46 pagina's tellende rapport. De commissie -Leenen - zo genoemd naar vooratter prof. dr. H. -Leenen - werd ongeveer een jaar geleden gefor meerd op verzoek van de drie zieken huisbesturen m Zeeuwsch-Vlaanderen. In de loop van de voorgaande jaren was het namelijk niet mogelijk gebleken tot een eensluidend standpunt te komen inzake de toekomsüge ziekenhuisvoor zieningen in dit deel van Zeeland In de loop van het afgelopen jaar werkte de commissie een interim-rapport uit. waarin een aantal modellen voor de- toekomst waren opgenomen. Zij va rieerden van handhaving van de huidige situatie tot de bouw van één centraal streekziekenhuis. Over deze modellen is toen met de ziekenhuisbesturen en met de mspectie volksgezondheid gespro ken. Naar aanleiding daarvan is de commissie met de uitwerking van haar definitieve rapport begonnen. Bij haar beschouwingen heeft de com missie de moeilijke geografische situa tie in aanmerking genomen, zo verna men wij. Een streekziekenhuis moet namelijk gemakkelijk bereikbaar zijn voor alle delen van de bewuste streek, een bereikbaarheid die echter niet tot stand zou komen indien men voor het gehele gebied slechts één streekzieken huis zou stichten. Dat is wel mogelijk voor het gebied ten oosten van het ka naal. Zoals bekend bevinden zich daar op dit ogenblik twee ziekenhuizen, na melijk Terneuzen/Sluiskil met ca 400 bedden en Hulst met ruim 160 bedden. Vier bedden per duizend De gebruikelijke norm op dit ogenblik is de zg. vier pro mille-regeling, dat wil zeggen vier ziekenhuisbedden per dui zend inwoners. Wanneer men globaal uitgaat van een inwonertal van rond tachtigduizend in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen komt men voor dit gebied (Slot zie pagina 6 kolom 4) JJd nthjn gehaald. Men zou haar een prop m ae mond hebben gestopt om te voorkomen dat ze om hulp zou roepen. "e thans overleden oud-wethouder en al diegenen die met hem de moeiten en de zorgen hebben gekend van de zware na-oorlogse jaren, de teleurstel lingen. maar ook de ogenblikken van vreugde en voldoening, zij allen hebben de fundamenten gelegd voor wat hun stad nu is. In het boek der psalmen staat een bekend woord: „Leer ons zo onze dagen tellen, dat wij een wijs hart be komen". Martin Buber vertaalde dat met: „Leer ons zo onze dagen te be stemmen" Mensen als Poppe hebben hun dagen weten te bestemmen: in de strijd tegen de bezetter, voor de opbouw van stad en gemeenschap, in opstand en in trouw. En wanneer men met hem sprak, dan herkende men hij had een wijs hart bekomen. (Van onze correspondent) WASHINGTON - In Washington wordt aangenomen dal de definitieve con tracten voor de levering van F- 16-gevechtsvliegtuigen aan Nederland, België, Denemarken en Noorwegen volgende week zullen worden gete kend. Weliswaar heeft België gewei gerd een definitief contract te onderte kenen, omdat een Amerikaanse bestel ling van Belgische machinegeweren te lang zou zijn uitgebleven, maar de con tracten voor de F-16 worden gesloten tussen de maatschappijen die bij de produktie zijn betrokken. De Belgische minister van defensie. Paul vanden Boeynants, kan volgens Amerikaanse zegslieden van de pro blemen rond de levering van FN- vuurwapens aan het Amerikaanse leger geen struikelblok maken. De moeilijk heden spruiten voort uit protesten van de Amerikaanse firma Maremont tegen de aankoop van het volgens legerdes- kundigen superieure Belgische produkt in plaats van het machinegeweer dat de Amerikaanse firma produceert. Behalve in België, zou ook in Dene marken en Noorwegen nog een aantal technische problemen moeten worden opgelost, voordat de gelijktijdige on dertekening van de contracten in de vier landen plaats kan hebben. Volgens zegslieden is de afronding van de over eenkomsten inmiddels echter 'zeer aanstaande'. Bevoegde waarnemers knopen daaraan de conclusie vast dat het volgende week zal gebeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1