Boer, zwijn en edelhert oogsten samen op de Veluwe De kunst van het varen bij mooi en zwaar weer "Naar den vleze Meesters op hun instrument Holliger en Leonhardt PZC/zaterdagkrant v. zaterdagiojul^976 Alsof een ploeg slordige kantonniers aan het werk is geweest. Zo zijn de wegbermen in Leuvenum omgewoeld. Het waren echter niet die nijvere wegwerkers, maar de wilde zwijnen, die er heb ben huisgehouden. De weiden rond Elspeet zagen er afgelopen winter ook zo uit. De varkens rolden met hun wroetneus hectares grasmat op. Dat pikten de boeren niet. Wil men wilde zwijnen houden, dan in afgerasterde bossen. Alles wat daarbuiten loopt moet worden afgeschoten, zeiden ze. De boeren van Elspeet en Leuvenum dreigden zelf maatregelen te nemen. Frans Veldhuizen, die in Leuvenum midden tussen de wilde varkens woont, heeft drie hectare grasland opnieuw moeten inzaaien. De zwartjassen hadden de graszode totaal vernield. Een stuk of acht, negen boeren daar, hebben afge lopen winter te frequent nachtelijk bezoek gehad van de wroeters. Eén had zelfs acht hectare totaal overhoop staan... „Het afschot is nu begonnen", zegt boer Veldhuizen. „Je ziet de jagers hier 's avonds met hun auto's de weiden in rijden. Ze vangen het zwartwild in de lichtbundels van hun koplampen en Jnrnnen dan raak schieten. Ze schoten er tot nu maar een stuk of vjjf. Veel helpt dat niet. Er lopen zeugen met biggen. Daar kim je natuurlijk niet op schieteni" Edelherten, zwijnen, konijnen, das sen en vossen oogsten vaak samen metde Veluwse boer. Generaties lang ishijal gewend aan concurrentie van het wild. In 1760, zo vertelt Wigman in zijn boek „Langs eenzame paden", vormden de wilde zwijnen een ware plaag in de buurt van Ede. Alleen al in de maand april, kwamen er toen elf rekesten met klachten binnen, waarin onder andere stond te lezen: „Dat de zwijnen veel schade toebren gen aan het coomgewas; dat de lan derijen voor de tweede maal zijn om geploegd en besaayt sijnde. ander maal door de wilde zwijnen omgedol ven; dat men aan den Boschkant van Ede absoluut geen aardappelen kan poot en", enzovoort. Eeuwenlang zijn wilde zwijnen lastige concurrenten geweest voor de boer. Hertog Karei van Wuertemberg kreeg eens een brief van een geestelijke, die over wildschade in zijn parochie schreef:„Euer Koeniglichen Sauen haben meine alleruntertaenigste Kar- toffeln gefressen!" die de aardappelen bloot krabben en opvreten", vertelt boer Van Roekei. wiens bedrijf tegenover het militaire vliegveld Deelen staat. ..Het vreemde is. dat ze geen rode pimpernel lusten. Dat aardappelras laten ze ongemoeid. Daarom poten we wel rode pimpernel op de meest kwetsbare delen van de akkers; langs de bosrand bijvoor beeld". Van wilde zwijnen heeft Van Roekei dagr, in Deelen. niet veel last. „Vorig jaar heb ik eens een enkel varken op de wei gehad, 's Morgens ontdekte ik. dat hij aan het wroeten was geweest. Ik heb de jachtpachter erbij geroepen. Dat varken is er nooit weer geweest. Zo'n dier loopt 's nachts kilometers ver. Misschien is-ie uit de buurt van de Posbank hierheen gekomen" Afschot Vos Ruim twee eeuwen later, voorjaar 1976 schrijven Elspeter boeren: „Wij kun nen niet langer toestaan dat onze goede landbouwgronden worden ver nield door de wilde varkens. Niet 'al leen landbouwers ondervinden over last, ook wegbermen worden vernield, terwijl deze dieren in toenemende mate de verkeersveiligheid in gevaar brengen. Indien men deze dieren in stand wil laten moet men stukken bos afrasteren. Alle wilde varkens die zich buiten de afrasteringen bevinden, die nen te worden afgeschoten. Doet men dat niet, dan overwegen we zélf tot op ruiming van de dieren over te gaan!" „Door de laatste stormen", zegt Frans Veldhuizen. ..zijn veel rasters vernield. Varkens konden toen uitbreken. Daarom is er afgelopen winter zoveel schade ontstaan. Ik begrijp trouwens niet. waarom men zo gek is met de wilde zwijnen. Herten zijn mooi. Maar die varkens zijn vieze zwarte beesten. Als ik hier 's avonds eens rond fiets, heb ik ze soms opeens voor de fiets staan. Ze geven een schreeuw en je schrikt je een ongeluk!" „In de herfst komen hier edelherten. Het wilde zwijn was in het begin van de negentienae eeuw in ons lana praktisch uitgeroeid. Alleen op de Zuidoost-Veluwe kon zich een klein aantal handhaven. In 1907 vierder er echter talrijke uiltgezetin de Kroon domeinen rond Het Loo. IJsseling en Scheygrond berichten in hun „Zoogdieren van Nederland" dat bij het begin van de Tweede Wereldoorlog de wilde-zwijnenstand in de Koninklijke Houtvesterijen was opgelopen tot een aantal van tussen de 1600 en 1700. In 1948 waren er daar nog maar vierhonderd van over. Vele hadden kans gezien uit de rasters te ontsnappen en vestigden zich elders in de vrije wildbaan. Hun aantal is iceleens geschat op 1100. maar ver moedelijk is de stand groter. Wel heeft een aantal jaren geleden de var kenspest de gelederen uitgedund. De laatste tijd echter gaat het het Ve luwse zwartwild weer naar den vleze. „'s Morgens vroeg heb ik eens. een vos op het erf gehad, die alle kippenhok ken langs ging. Een buurman zag op klaarlichte dag, hoe een vos een kip wegpikte. Een andere buurman, die dicht bij het Deelerwoud woont, had een dode big opgegeven aan de de structiedienst. Toen de mannen het kadaver wilden halen, was dat on vindbaar. Een vos had het varken weggesleept...". Natuurbehoud, jagers en landbouwers zijn met elkaar rond de tafel gaan zit ten. Ze werken samen aan een oplos sing van de problemen in de op 6 april geïnstalleerde Zwartwildbeheers ad viescommissie. Deze gaat de minister van advies dienen over het beheer van de wilde zwijnenstand op de Veluwe. Boer Van Roekei maakt ook deel uit van deze commissie. „We willen", zegt hij. „in de zwartwildcommissie met el kaar in goede harmonie de problemen oplossen. We willen de zwijnenschade tot normale proporties terugbrengen. Er zijn plannen de stand op de Veluwe te inventariseren. In. sommige gebie den zouden best meer varkens kunnen huizen, zonder schade te doen aan de landbouw. Elders dient de stand te worden uitgedund. Landbouwperce- len iri grote bossen zijn misschien goedkoper te omrasteren, dan het hele bos. Ik ben het eens met de boeren van Elspeet. dat daar de varkens, die bui ten het raster leven moeten worden opgeruimd". „Directeur Faunabeheer", aldus de heer Van Roekei, „de heer Pfeiffer, heeft de jagers daar afschotvergun ningen verstrekt. Maken ze er geen ge bruik van. dan overweegt hij derden in te schakelen. Een soort stok achter de deur1" Boer „Per jaar wordt twintig ton mais op de voerakkers uitgestrooid, om de zwijnen van de landbouwgronden af te houden. Maar een zw ijn zwerft heel wat af. Buur jagers schieten ieder jaar wel veertig, vijftig van onze var kens". Arnold van der Wal. redacteur van de Nederlandse Jager, beheert in de buurt van Garderen en Speuld een prachtig bosgebied van 1600 hectare. Hij woont er middenin. In een jacht hut. waar omheen de wilde zwijnen vaak 's nachts de tuin omwroeten „Toen we voor het eerst, in 1946. hier de bossen ingingen, zagen we in onze verbeelding overal groot wild. Maar er zat niets. Tötaal niets. We konden die 1600hectare huren voor 375 gulden per jaar. We zijn het bos Ingelopen, twee. drie uur rondgesjouwd. We zagen niets. Die herfst hebben we er een beetje gejaagd. Schoten alleen een paar houtsnippen en een enkele hout duif Maar in de sneeuwrijke winter die volgde, schoten we zeventien vossen. Die hadden het bos leeggeroofd. We hebben geprobeerd er een kleinwild- jacht van te maken Hebben wel dui zend fazanten uitgezet. Die trokken weg. werden in Nijkerk en Uddel ge schoten. De hazen werden ziek en de konijnen stierven aan myxomatose Met het grofwild ging het echter goed. Door vakkundig beheer herbergen de bossen nu enkele honderden wilde zwijnen en rceén. Ook lopen er een stuk of acht edelherten. „Het gebeurt weieens, dat we de varkens van nabu rige landbouwgronden moeten verja gen. Daar kunnen ze in korte tijd heel wat overhoop halen. Eens kwam hier een Indonesiër, die een middel wist, om de varkens van de akkers te we ren. Hij spande een lang touw en smeerde dat in met een geheim mid del. Het werd niets. Al de eerste nacht liepen de varkens alles plat!" „Wandelaars zijn altijd een beetje hui verig voor de zwartjassen. Ze lopen er niet gauw heen. Die varkens zijn trou wens knap gevaarlijk voor loslopende honden Een paar maal heb ik al men sen aan de deur gehad, die hun hond in elkaar hadden zitten. Als zo'n stomme hond een vak ingaat, waar een zog met biggen zit, wordt ie aangevallen Ik heb mijn hond eens in volle ren uit het bos zien komen met een zeug er achter aan. Van de vier jachtterriërs van hof- jager Konings zijn er in een jaar drie gesneuveld" In een van de laatste nummers van de Nederlandse Jager schrijft hij: „Nie mand van ons wil wild ten koste van de landbouw De bossen zijn groot ge noeg en de bereidheid tot voeren, het aanleggen van wildakkers en het plaatsen van rasters om de kwetsbaar liggende landbouwgronden te be schermen, is ruimschoots aanwezig. Maar dit is nu eenmaal een zaak die men niet van vandaag op morgen kan oplossen. Te meer daar schade aan de weilanden nooit in die mate optrad en ons volkomen verraste Op korte ter mijn zullen de moeilijkheden met de buks moeten worden opgelost. Voorts moet zo spoedig mogelijk al het bouw en weiland dat kwetsbaar is, worden beveiligd met schrik- en prikkeldraad, beter nog met laag harmonicagaas dat minstens tien jaar staat In de zwartwildbeheersadviescommissie werken landbouw, jacht en natuurbe houd samen aan oplossing van de pro blemen. De landbouwers mogen ver trouwen hebben in de namen Van Roekei en Nijhuis... rils. v ii (lik Een wassende boeken kwam met het s de persen. Voorc tot (zeer) dik. voor zeilers en molor- boolv.iurders en de tussenliggende categorie n. Zo verschenen bij Dc Boer Maritiem wederom enkele deeltjes in de sene Boordbtbliotheek George Schoen maker tekende voor het deeltje over navigatie, waarin aan de hand van voorbeelden en oefeningen uit de doeken wordt geclaan hoe dat werkt In het boekje zit ook een kompasroos, waarmee de adspirant de eerste wankele schreden thuis kan doen dus zonder al te verstrek kende gevolgen. De antwoorden op de vragen en opgaven staan in het boekje (uiteraard), zodat gecontro leerd kan wordc-n hoever men ce- vorderd is al of niet rijp voor heti ruime sop Bovendien staan in het boekje nog andere wetenswaardig heden die de schipper te stade kun nen komen Het Vaarreglement is een ander zeer nuttig boekje uit deze serie Floris Hm maakt duide lijk hoe de voorschriften luiden en met verduidelijkende tekeningen worden alle wettelijke bepalingen aanschouwelijk voorgesteld. Onno dig!?) te zeggen dat op verreweg de meeste schepen het vaarreglement verplicht aan boord moet; zijn. Wat' meer op de praktische onderhouds- toer gaan de boekjes van Rob Hulsman en Kasper van Zuilekom De eerste behandelt de verschil lende verfeystemen en de wijze van verw erken Moderne soorten verf en plamuur komen hierin aan de orde. waaronder meer-componenten verf. waarbij de voor- en nadelen van ie dere soort worden beschreven Van Zuilekom schreef twee boekjes; Werking en onderhoud van benzi nemotoren en een gelijksoortig werkje over dieselmotoren De bo- tenbezuiers moeten dus maar kie zen Hollandia bracht twee gidsen uit om de koper van een boot wat wegwijs te maken in het aanbod: de Motorbotengids en de Zeilbotengids. Natuurlijk staan niet alle typen erin vermeld, daarvoor zou waarschijn lijk een tiendelige serie moeten worden gemaakt maar aan de hand van de boeken kan de koper-in-spe alvast bekijken waarnaar zijn voor keur uitgaat, daarbij gelet op zijn budget Van elke behandelde boot staan bovenaan de bladzijde de vi tale gegevens vermeid zodat een snelle vergelijking mogelijk is. De samensteller. Paul Knoop, zegt zelf dat hij grotendeels is afgegaan op gegevens van de werven maar het slaat de geïnteresseerde vrij na zijn eerste selectie eens op die werven te gaan zien hoe die gegevens in de werkelijkheid overkomen. Met de toenemende belangstelling voor Windsurfen hebben ook de verschil lende uitgeverijen het in deze sector niet laten zitten Hollandia brengt daarover Windsurfing' van de hand van Uwe Mares en Reinhart Win kler. terwijl Elsevier in zijn serie Vakantie en Vrije Tijd onder de zelfde titel een boekje deed ver schijnen van E Prade. Het Hollandia-boekje is net wat omvang rijker en gaat wat dieper in op de zaak Zo komt onder meer de condi tietraining. broodnodig ais een Windsurfer het lang wil uithouden op zijn plank, aan de orde. terwijl ook geschreven wordt over wed- strijdtaktiek en techniek alsmede trimmen van de zeilplank. Het El- sevierboekje is wat dunner, maar ook hieruit komt naar voren hoe men zich in deze sport staande moet houden. Elsevier brengt ais zusterboekje' in deze serie ook nog Waterskiën door E en R Pauli. waarin uilrusting, veiligheid bij het skiën en figuurskiên worden be sproken, Zwaar weer Voorts verschenen recentelijk nog twee herziene, lijviger boekwerken. Zeezeilen van W P Coolhaas en Zwaar weer zeilen van K Adlard Co- les. Hel eerste boek. verschenen bij de Standaard Uitgeverij, is een her schreven en aangevulde versie van de vierde druk van dit boek door de vader van deze Coolhaas. In het omvangrijke handboek wordt vnj- wel alles beschreven wat voor een zeezeiler van belang kan zijn. Te beginnen met de verschillende scheepstvpen en hun kenmerken, waarbij ook het zeilplan. rompvorm en materiaal in aanmerking worden genomen wat betreft onder meer de zeewaardigheid Voorts komen uit- eenlopende zaken als navigatie, au tomatische stuurinrichting, beton ning. instrumentarium en inventa ris seinen en navigatie aan de orde. Maar er is ook een hoofdstuk over bijvoorbeeld net weer en een ander over astronomische plaatsbepaling In het boek zijn bovendien een flink aantal zeiltochten beschre ven en uitgewerkt, onder meer op de Zeeuwse wateren. Ook wordt uit de doeken gedaan hoe men averij kan voorkomen en wanneer het on geluk toch onverhoopt mocht toe slaan. hoe men dan het beste te werk kan gaan. Het meer ruigere werk komt uitgebreid ter sprake in het boek van Coles dat verscheen onder dc vlag van Hollandia Deze schrij ver. die een respectabele lijst andere boeken op zijn naam heeft staan, werkte "Zwaar weer 2eilen' bij. dat nu onder meer aandacht schenkt aim de multi-hulls. die in de zeezei- lenj steeds vaker worden gebruikt. Het is een alleszins nuttig boek, als men even denkt aan de allengs fre quenter toeslaande stormen van de laatste jaren. En ieder zeiler kan. wanneer hij de haven verlaat voor een zeetocht, in zo'n storm verzeild raken en zal dus dit boek moeten lezen om althans te weien water zoal kan plaatsgrijpen en zo ietwat besla gen tenijskomen. Daterwelheteenen ander kan gebeuren wordt duidelijk als men dit boek gaai lezen. Puttend uit eigen irijkei ervaring wordt storm na storm doorgeno men. beginnend bij het jaar 1925 toen Coles op de Noordzee in slecht weer verzeild raakte Hij doet verha len over tientallen stormen op alle wereldzeeën, waarbij ook ervarin gen van andere zeezeilers worden gebruikt. Daarom onder is ook de fa meuze Francis Chichester van de Gipsy Moth, nestor van de sinlgle- handzeilerij. De 'pil'staatminofmeer vol bloedstollende verhalen, met bijpassende foto's van vijandige zeeën, waarbij aan het slot de han delingen en dergelijke nog eens op een rijtje worden gezet in de conclu sie Daarin zit dan de kracht van het boek: de lezer wordt wegwijs ge maakt in wat er fout gedaan kan worden en hoe men de zaken wel moet doen om alles te 'overleven'. In een apart hoofdstuk wordt door Alan Wats depressie-meteorologie behandeld, de bron van alle ellende. Het boek is trouwens rijkelijk voor zien van weerkaartjes bij de ver schillende verhalen. Voorts is er een studie over de ramp met de Mor ning Cloud in opgenomen, het jacht van ex-premier Edward Heath van Groot Brittanniê Kortom. 380 le zenswaardige bladzijden vol infor matie over de wellicht voor de meesten wat minder prettige kant van zeezeilen. waarmee echter toch iedereen die in zee steekt te maken kan en waarschijnlijk vroeg of laat, zal krijgen. G. J. K. ZUIDPOOL ENSTALINGRAD Vo, ooral dankzij het teruggevonden - aangrijpende - dagboek is hel lot van de Britse Zuid poolreiziger Ro bert Falcon Scott tot in bijzonderheden bekend ge worden Niet alleen slaagden de marine-officier en zijn metgezellen er met in om als eersten de geografische Zuidpool te bereiken - dc- Noor Amundsen was hen èën maand voor - maar zij moesten de onderneming 11911-1912) ook met hun leven, betalen. Ann Savours heeft over dit na meer dan zestig jaar nog steeds besproken gebeuren een documentaire samen gesteld die als Nederlandse uitgave de titel 'Strijd om de Zuidpool' (H J. W Becht's Uitgeversmaatschappij. Amsterdam) meekreeg Naast de kernachtige en hel dere toelichting van Ann Savours en de boeiende dag boekfragmenten van wijlen Scotl, dankt dit werk zijn voor de historisch geïnteresseerde ongetwijfeld grote waarde vooral aan de omvangrijke serie authentieke foto's van de 'kunstfotograaf van de expeditie. Her- bert Ponting. Ondanks de in die tijd technisch be scheiden apparatuur zijn de platen van Ponting van een verbazingwekkend goede kwaliteit.. Het zijn be paald geen bruinachtige, verschoten foto's me t daarop starre en wat onwezenlijk kijkende personen. Ponting heeft integendeel met zoveel inventiviteit en tempe rament gefotografeerd dat de expeditie en ztjn leden b:j wijze van spreken uit onze dagen zouden kunnen zijn. Waardevol is 'Stnjd om de Zuidpool' (prijs 32.50) ook door de uitmuntende grafische verzorging die uit gever Becht het boek meegaf. B •ij uitgevenj Hollandia in Baarn is verschenen. Toertochten - Langs de vaarwegen van Nederland' iprijs ƒ29.50). In deze. opvallend genoeg oorspronke lijke Duitse reisbeschrijving voor de watertoerist, wordt een gedetailleerde beschrijving gegeven van de Nederlandse wateren en de daaraan gelegen beziens waardige sleden, dorpen en natuurgebieden. Ook heel wat andere zaken waarmee de watertoenst in Neder land krijgt te maken, worden vermeld, zoals jachtha vens. bruggen, sluizen, snelheden, waterstanden en stromingen. Vele grote en kleine kaarten verhelderen de tekst. Er is ook - hoe kan het anders - plaats inge ruimd voor de Zeeuwse waterendie steeds meer bij de watortoerist in trek komen Over de Oosterschelde weet de auteur alvast te melden dat deze zeearm 'bin nen luttele jaren ook wel iels van een binnenzee zal hebben.' 'Toertochten', van de hand van W. Kohlen berg. kan een waardevolle gids zijn voor de stuurman van jacht of kruiser Centaur (Omega Boek BV) in Amsterdam heeft een tweede druk van William Craig's 'Opmars en Onder gang' de slachtmg bij Stalingrad, op de markt ge bracht. De prijs bedraagt 34.50. Historicus Craig be schrijft in dit omvangrijke werk niet alleen de zuiver militair-strategische kant van de onbarmhartige strijd - keerpunt in de tweede wereldoorlog - maar behan delt ook het menselijke drama van soldaat en burger. De schrijver interviewde daarvoor honderden overle venden. Overigens ging Craig ook voorde beschrijving van de gevechten gewetensvol en gedocumenteerd te werk. Opmars en Ondergang is geen opwekkende lec tuur. Maar wie het boek eenmaal tor hand heeft geno men, zal het met gemakkelijk weer neerleggen Dat is in ieder geval een compliment voor de boeiende wijze waarop Craig dit afschuwelijke gebeuren verhaalt s Van en voor de draaitafel vanen voor de draaitafel van en voor de draaitafel van en an een nieuwe Vivaldi-uïtgave kijke men in platenland niet meer op: de afgelopen tien jaar met name is er van dc krant van de producenten na melijk niet op een Vivaldi-schrijf meer of minder gekeken en de markt lijkt langzamerhand wel verzadigd, zou men denken. Niettemin.verschij nen er nog met grote regelmaat Vivaldi-programma's op de plaat en waarachtig: recentelijk was er weer één bij, die meer dan gewone aan-- dacht verdient, sterker, die een ver plichte aanschaT/ou moeten zijn voor iedere Tan van harok-muziek. Hetgaat om Philips-plaat met IMusici en hoboïst Heinz Holliger. die vier Vi-, valdi's hoboconcerten spelen en dat met een aanstekelijke geestdrift doen Van I Musici valt bij het beluis teren van deze uitgave op. dat ze ge- profileerder, minder week musiceren dan in het verleden wel het geval is geweest van Holliger kan men alleen maar zeggen, dat hij zijn faam van een weergaloos hoboïst, een meester op zijn instrument, bevestigt. Hij speelt de snelle delen vitaal en met een moei teloze techniek, de largo's en larghetti met een fijnzinnige expressie. Erg gaaf allemaal - ook opnametechnisch - en een schijf, die een lust voor het oor is. Een plaat bovendien, die wat Vivaldi zelf betreft - aardig aftekent met Strawinsky s „bon mot' dat de com ponist vierhonderd keer hetzelfde concert schreef - derhalve ook pro grammatisch een aanwinst, deze Philips-schijf 9500 044. Stereo, uiter aard. Een andere meester op zijn instru ment. Gustav Leonhardt kreeg van Philips een nieuu promotieschijf.In de Seon-serie stelde men een plaat samen, die Leonhardt laat horen als meester op meerdere toetsinstrumen ten: orgel, clavecimbel, hamerklavier en clavichord. Daarbij krijgt de luisteraar bovendien inzicht in het baanbrekende werk. dat deze musicus heeft gedaan om uitvoe ringen van componisten uit de zeven tiende en achttiende eeuw zo authen tiek mogelijk te doen klinken. Een aantrekkelijk programma op deze plaat, dat niet alleen de bekende werken nog eens laat horen: van Bach de fantasie in G BWV 57S72 en op het clavecimbel dc ricercare a 3 uit das Musikalisches Opfer. de inventionen 12 tot en met 15. en de sïnfonia's 12 en 13. Op dc tweede plaatkant de toccata en fuga in Bes van Pachelbel. de >uite „I.a Marella" uit de ..Pieces de Clave cin" van Forquerav, de menuetten uit de clavecimbelstukken van Duphly, een rondo voor chlavicord van C.P.E. Bach en het adagio voor hamerkla vier kv 540 van Mozart. Fraai doorte- kend opnamebeeld op deze aanbeve lenswaardige Philips Seon 6833 187. stereo. Dvorak De Philips-plaat met wéér een uit voering van Dvoraks negende symfo nie „Uit de nieuwe wereld" kwam uit in de dagen, dat hetHollandsFestivat net op gang gekomen was. Men zou deze promotieschijf voor Seije Ozawa en het San Francisco Symphony Or chestra kunnen zien als een fonografi sche verwijzing naar het thema- Amcrika - van het festival. Een voor de handliggende keuze, zéker als een promotieplaat ook een breed publiek moet trekken. Dat brede publiek zou er best ..in" kunnen zitten, als men denkt aan een billijk gepi-ysde. muzikaal redelijke en opnametechnisch goede uitgave van de negende Het San Francisco Symp hony Orchestra blijkt een ensemble,, dat met virtuositeit musiceert- maar dat in expressief opzicht niet het summum van subtiliteit uitstraalt. Zo ontstond een plaat, waarbij de toegift- de ouverture Carnival - beter floreert dan het hoofdgerecht. De vertolking van desymfonie mankeert hetniet aan temperament, maar het geheel blijft een beetje lawaaierig en aan de opper vlakte. Een uitvoering aan de gladde kant. aanzienlijk minder geprofileerd en indringend van de beste vertolkin gen. waarbij we vooral het oog hebben op Ancer 1 iSupraphoni en Kertesz Deccai. Phiüps 6598273 (Stereo), c

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13