Zes maanden (2 voorwaardelijk) voor grote reeks diefstallen Brede watering Zuid-Beveland vraagt per advertentie een nieuwe dijkgraaf Uitbouw hulpcentrum nog niet van de grond Expositie over Facetten van Oosterschelde9 in Middelburg Volker Ritters exposeert in Hoogelande VRIJDAG 9 JULI 1976 KRITIEK VAN RAADSMAN OP HULPVERLENING EN STRAFBELEID WEKT GRAM POLITIERECHTER oordeling van een hoofdagent die we gens een onder invloed veroorzaakte aanrijding slechts zeven maanden rij ontzegging had gekregen, waarvan vier voorwaardelijk. O.: „Ik ben altijd trots geweest op deze rechtbank, niet omdat ik er moest voorkomen, maar omdat hier altijd klassejustitie werd verme den. Maar hier heb ik toch wel het be wijs". De politierechter wees O. op zijn aanzienlijke strafblad en stelde: „Er wordt in Nederland zoveel mogelijk gekeken naar ieders persoonlijke om- MIDDELBURG - Overeenkomstig de eis van officier van justitie mr. A. P. Be sier heeft politierechter mr. P. van Empel donderdagmorgen de Vlissingse jon geman H. J. J. (191 veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijke, wegens een grote reeks van inbraken en diefstallen. Getracht zal worden J. in deze periode te plaatsen in de open jeugdinrichting "De Corridor' in de Brabantse gemeente Zeeland. De zaak tegen J. werd twee weken geleden op verzoek van zijn advocaat aange houden. om een reclasseringsrapporl af te wachten. Vonge week werd hij echter voor nieuwe feiten aangehouden, waarna hij in voorlopige hechtenis was gesteld in het Huis van Bewaring te Breda. MIDDELBURGER VOELT ZICH SLACHTOFFER KLASSEJUSTITIE De officier had alle feiten - het gaat om een vrijwel doorlopende reeks - samengevoegd. De belangrijkste daarvan: op 21 september vorig jaar diefstal van een auto in 's Hertogen bosch, op 20 maart diefstal van een buitenboordmotor uit een Vlissings pakhuis, op 21 maart zowel in Vlissin- gen als in Middelburg diefstal van een ijzeren roeiboot en de nieuwste fei ten: in de nacht van 29 op 30 mei weer diefstal van een personenauto in Vlis- singen (deze auto werd door J. ge sloopt en een inbraakt in de nacht van 13 op 14 juni in het ge bouw van de speeltuinvereniging 'De Oude Stad' aan de Paardestraat in Vlissingen. Bij deze inbraak stal hij een platenspeler, een microfoon en enkele grammofoonplaten, j. zelf heeft het hopeloze van zijn situa tie ingezien en voelt zich onmachtig de cirkel te doorbreken. Hij heeft dan ook besloten 'schoonschip' te maken en zijn lot van opsluiting te ondergaan, in de hoop er met reclasseringssteun weer bovenop te komen. De officier, die het betreurde dat hij nog niet over het verwachte reclassenngsrapport kon beschikken (de betrokken reclasse- ringsambtenaar was door een misver stand over het tijdstip bovendien niet op de zitting verschenen) zei zijn uiter ste best te willen doen om J. in de jeugdinrichting geplaatst te krijgen in plaats van de strafgevangenis. Raads man mr. E. Tak had daar nadrukkelijk voor gepleit. Overigens wekte de raadsman de gram van de politierech ter door te suggereren dat de hulpver lenende instanties bij de begeleiding van J. in het verleden tekort zijn ge schoten. Daarbij doelde de raadsman met name op de verschillende inrich tingen waann J. eerder periodes heeft doorgebracht. Hij vond het ook 'verba zend' en 'frustrerend' dat nu maar klakkeloos naar het middel van ge vangenisstraf wordt gegrepen De politierechter liet duidelijk blijken niet van deze 'insinuaties' gediend te zijn en stelde dat men uitsluitend moest constateren dat de menselijke hulpverlening tekort is geschoten, maar dat men dit niet de hulpverle ners mag verwijten. Gevangenisstraf zag hij als het onvermijdelijke eind punt. „En als hij dan zelf denkt om op deze manier met de hulp van de re- dassering weer op de kant te kunnen krabbelen, moeten we hem daar niet van af houden", aldus de polïtierech- standigheden. Er is hier geen haartje klassejustitie bij. waarde heer. met de complimenten van mij" A van S uit Vlissingen kreeg wegens poging tot diefstal van een hoeveelheid vlees uit een schuurtje in Vlissingen twee weken voorwaardelijk opgelegd, met reclasseringsbegeleiding. Van S die samen met een ander was. werd door de eigenaar betrapt en stond even later oog in oog met een politiehond, waarvoor hij veel respect had. De an der had de benen kunnen nemen De politierechter: „Hopelijk wordt u tijdig het reclasseringsgordeltje toegeworpen op 19 maart op zijn nieuwe motor een stopteken van de politie, omdat hij nog geen rijbewijs had. Hij zou over enkele dagen examen doen (en is in middels geslaagd) en was op weg naar zijn vriendin om de kostbare aan winst te tonen. Vfeel heeft hij nu niet aan zijn rijbewijs, want de motor - ter waarde van 5000,-. moeizaam bijeen- gespaard - werd korte tijd later gesto len. Hij kreeg in totaal .1' 75,- boete op gelegd. D. C. U. uit Poortvliet moest zich ver antwoorden voor rijden onder invloed - op 14 apnl na een avondje voetbal op en blijft het bij deze in de kiem ge- de tv 'met een biertje tegen de span- smoorde misstap Vier Vlissingse jon gelui. J B J. F.. C. D. en C G kwa men er af met een boete van 30,- voor een actie op 13 april in Vlissingen waarbij ze met een dakpan een ruit van een bouwvallig pand hadden inge- ningi bij Tholen - waarvoor hij twee weken gevangenis (waarvan een voor waardelijk) kreeg opgelegd en 9 maan den ontzegging rijbevoegdheid. J. A. van B. uit Vlissingen, die op 18 maart in zijn woonplaats met 1,10 promille gooid. De jongelui zeiden naderhand achter het stuur had gezeten, bleef nog De maquette van de Deltadienst van Rijksioaterstaat staat opgesteld i voorgrond twee medeiverkers van de expositie. de voorzaal van de Statenzaal. Op de de schade zelf te hebben hersteld, re den waarom de officier zijn eis van 75.- geheel voorwaardelijk vorderde, maar dat ging de politierechter te ver. De jongeman J. S. uit Burgh negeerde (Slot van pag. 1) pelijke regeling tussen de gemeenten gevormd voor het besturen en beheren van het centrum. Nevenbedrijf Het dagelijks bestuur van de A-kring Zeeland a van de bescherming bevol king treedt momenteel min of meer op zetel van de regionale brandweerkling Walcheren en de Bevelanden in de ge meente waar een hulpcentrum is, ge vestigd worden, te verwachten is dus dat het Goes zal zijn. „Bij het voor overleg zijn alle gemeentebesturen daarmee accoord gegan. ook die uit Walcheren", vertelt de heer Huber. Hij voorziet dat er te zijner tijd wei een apart gebouw voor het hulpcentrum nodig zal kunnen zijn, waarin alle als bestuurslichaam. De uitgaven voor diensten ondergebracht kunnen' wor- het hulpcentrum staan ook op de be- den. „Ik denk dat de diensten dan los van elkaar zullen kunnen opereren, maar wel zoveel mogelijk in samen- groting van de BB-kring. „In feite is het zo ongeveer een 'neven- bedrijf van de BB-kring". stelt de heer werking", aldus mr. Huber. J. R. de Boer, hoofd BB. Burgemeester Huber heeft voor zichzelf de indruk dat het alarmnummer van het hulpcen trum nog te weinig bekendheid heeft. „Er is meer voorlichting over nodig", meent hij. Hoofd BB De Boer zegt dat wat er tot dusverre gedaan is, in de praktijk goed werkt. „We krijgen ook nauwelijks klachten", aldus de heer De Boer. In de afgelopen jaren is het aan tal meldingen dat bij het hulpcentrum binnenkwam (na een 'piek' van 552 in 1971) regelmatig gestegen: in 1973 to taal 345 meldingen, 476 in 1974 en 515 uil de gevangenis. Hij kreeg boete en mag drie maanden met rijden. A J V. had op 14 augustus de bloed proef geweigerd, nadat de politie hem op het Bodeplein onder invloed achter het stuur had aangetroffen. De weige ring kwam hem te staan op twee we ken cel (een voorwaardelijk) en 6 maanden niet rijden. In de alcoholzaak tegen M van der D uit Serooskerke - die op 18 maart in Vlissingen met 1,90 promille achter het stuur was aange houden - besloot de politierechter over 8 dagen schriftelijk vonnis te wijzen, na een eis van 10 dagen gevangenisstraf, 6 maanden rij-ontzegging voorwaarde lijk met als bijzondere voorwaarde dat hij in de eerste vier maanden van geen ander motorvoertuig dan de bromfiets gebruikt. De politierechter wilde ech ter de gevolgen voor verdachte's werk situatie nog eens nader afwegen. P. van W. uit Kioetinge. die op 16 maart bij Wissenkerke met een bestelauto in de sloot raakte met 1.67 promille in het bloed, kreeg daarvoor 6 dagen gevan genisstraf en zes maanden geheel voorwaardelijke rij-ontzegging, met de voorwaarde dat hij de eerste vier maanden zondags niet rijdt, dit omdat Van W. zijn auto voor zijn betrekking niet kan missen VAN 12 JULI TOT 13 AUGUSTUS IN ABDIJ Initiatieven Het gemeentebestuur van Goes is niet van plan om als gemeente die nu on derdak verleent aan het. hulpcentrum, initiatieven te gaan nemen om het cen trum uit te bouwen. De heer Huber verwacht dat die uitbouw er vanzelf zal komen, als de besprekingen en voor stellen over ambulance-dienst, brand weerkring en districts geneeskundige dienst verder afgerond zijn. Hij tekent daarbij aan dat het overleg tot nu toe in 1975. De Goese burgemeester wijst niet op rolletjes verloopt er op dat de mogelijkheden tot uit bouw van het bestaande hulpcentrum in Goes volop aanwezig zijn De cen- Zowel voor brandweerkring als dis tricts geneeskundige dienst waren in itiatieven van de provincie nodig ,Klassejustitier' W. O. uit Middelburg voelde zich don derdag het slachtoffer van 'klassejusti tie' nadat hij drie weken gevangenis straf (eis: vijf weken) en een jaar ont- zegging van de rijbevoegdheid tegen zich had horen uitspreken. Hij had dit te danken aan drie feiten: op 22 fe bruari reed hij in Middelburg in een personenauto hoewel hem de rijbe voegdheid was ontzegd en verkeerde hij bovendien onder invloed. Op 6 mei - hij had toen zijn rijbevoegdheid wel terug - maakte hij zich schuldig aan het weigeren van de bloedproef O. toonde een kranteknipsel over de ver- Commissie Faunabeheer Landbouwschap KATS - Het bestuur van het Land bouwschap heeft in zijn vergadering van woensdag besloten een commissie Fau nabeheer in te stellen. Deze commissie moet adviezen gaan geven voorzover de landbouwbelangen m het kader van de Jacht- en Vogelwet in het geding zijn. Namens de drie centrale landbouwor ganisaties is voor Zeeland in deze com missie benoemd de heer H. C. van der Maas te Kats. trale meldpost van de ambulance- (commissaris dr. C. Boertien en gede- regeling zal (als de gemeente Vlissin- - - gen tenminste haar bezwaren laat val len) binnen niet al te lange tijd een feit worden. Als vervolg daarop vindt mr. Huber het een logische zaak dat ook het 'meidcentrum' van een districts geneeskundige dienst er te zijner tijd aan gekoppeld wordt. Daarnaast zal de puteerde J. van den Bos) om de vast gelopen gesprekken tussen de ge meenten weer op gang te brengen. Burgemeester Huber is blij met die in itiatieven van provincie-zijde. „An ders waren deze zaken waarschijnlijk niet van de grond gekomen", meent hij. LICHT GEWONDE BIJ ONGEVAL IN SINT-JANSTEEN SINT-JANSTEEN - Bij een botsing tussen een auto en een vlasplukma- chine op de Geslechtendijk te Sint- Jansteen liep de inzittende van de au to, mejuffrouw A. S. uit Hulst ver wondingen op aan kaak en elleboog en werd de auto zwaar beschadigd. Het ongeval gebeurde woensdag na middag, toen de vlasplukmachine, die door een tractor werd getrokken, waarvan J van G. uit Sint-Jansteen de bestuurder was. door onbekende oor zaak plotseling naar de linkerkant van de weg schoot. Uit tegenovergestelde dic de «eschiedeni richting kwam de personenauto, be- schelde weergevr stuurd door O. S. uit Hulst aanrijden, - - - - waardoor een frontale botsing ontr stond. 'ACTUALITEIT STAAT VOOROP' MIDDELBURG - „Dit jaar hebben we de expositie op de actualiteit gericht. We trachten op een bescheiden wijze de verschillende facetten van de boeiende Oosterschelde tot zijn recht te laten komen", legt de heer M. P. de Bruin uit. De heer De Bruin is een van de stuwende krachten achter de ten toonstelling 'De Facetten van de Oos terschelde', die van 12 juli tot en met 13 augustus in voorzaal van de Sta tenzaal, Abdij 11 is te bezichtigen. Op het ogenblik is men hard bezig de laatste hand te leggen aan deze ao- tuele expositie, die wordt ingericht door het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, dat ressorteert onder de Provinciale Bibliotheek Zee land. De heer De Bruin directeur van dit do cumentatiecentrum: „Het Documenta tiecentrum heeft eigenlijk een driele dige taak. Ten eerste het verzamelen van gedrukt materiaal, ten tweede het verzamelen van beeldmateriaal en ten derde het samenstellen van geluidsma teriaal. Deze tentoonstelling richt zich uitsluitend op gedrukt materiaal." De expositie behandelt het verleden, het heden en de op 23 juni 1976 door de tweede kamer vastgestelde toekomst van de Oosterschelde, namelijk de bouw van een kleine pijlerdam die, 2,9 miljard gulden zal gaan kosten. Twintig Schotten De voorzaal van de Statenzaal Is inge richt met twintig schotten, waarop al lerlei documentatie is aangebracht van de Ooster- K ran te knipsels, foto's, historische tekeningen en ander uit het archief van de Provinciale Bi bliotheek afkomstig materiaal geven een helder beeld van de verschillende aspecten van de Oosterschelde. Voorts staat er een grote maquette uit 1970 opgesteld, die een gedeeltelijke afsluiting van deze veelomstreden zeearm laat zien. Deze maquette werd beschikbaar gesteld door de Delta dienst van Rijkswaterstaat en is ge maakt door leerlingen van de MTS in Vlissmgen. Uitvoerig wordt ingegaan op de situa tie rond het jaar nul, toen de Schelde rechtstreeks naar de Maas stroomde. Het interessantste deel van de exposi tie is volgens de heer De Brum wel de ontwikkeling aan het eind van de mid deleeuwen en de veranderingen van de Oosterschelde na het afsluiten van de Kreekrak in 1867. In een boekje, dat gratis aan de bezoeker wordt verstrekt, spreekt men van een dam. die een keerpunt vormt ui de geschiedenis van de Oosterschelde. Het oosten van deze zeearm bleek een plaats bij uitstek te BRANDJES IN OOSTKAPELLE OOSTKAPELLE -De brandweer van Oostkapelle moest afgelopen dagen drie maal uitrukken voor kleine branden in de omgeving. Dinsdag middag omstreeks drie uur brandde aan de Grijpskerkseweg te Oostka pelle ongeveer 100 meter berm af. Woensdagmiddag omstreeks vier uur was er een duinbrandje bij het Hoog duin. Daar werd ongeveer 500 vier kante meter duingras door de vlam men verwoest. Woensdagavond om streeks zes uur moest de brandweer uitrukken toen er aan de Noordweg tussen Oostkapelle en Serooskerke een auto in brand stond. De auto brandde geheel uit. D. J. DEES: „GEEN BESLOTEN KRINGETJE' Benoeming GOES - Het bestuur van het Land bouwschap heeft in zijn openbare ver gadering van woensdag de heer P. M Kenter te Goes bendoemd tot plaats vervangend voorzitter van de Geweste lijke Raad voor Noord-Brabant. De heei Kenter neemt de plaats in van de heer L Magielse te Breda, die gepensioneerd is. Examens Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraalexamen in de rechtsgeleerdheid de heer G. van Dijk te Middelburg. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het artsenexamen de heer I. G. ten Sljthoff te Oostkapelle. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatssecamen klassieke taal en letterkunde de heer I, J. R. Eekhout te Schoondijke. Aan de sociale academie te Haarlem slaagde voor het examen middelbare beroepsopleiding arbeidsmarktpoli tiek en personeelsbeleid de heer C. Trinipe Burger, voorheen te Kioetin ge. De heer E. Manman uit Clinge slaagde aan de r.k.universiteit van Nijmegen met lof voor het kandidaatsexamen chemie-biologie. Aan de r-k middelbare technische school te Bergen op Zoom slaagde voor het examen werktuigbouwkunde de heer J. den Engelsman -uit Sint- Ann aland. CLINGE - De heer W. Valent uit Clinge slaagde aan het 'Proviciaal Instituut voor Voedingsbedrijven' te Antwerpen voor het examen etaleren en gamren. OPVOLGING ZO OPENBAAR ALS MOGELIJK IS GOES-Het waterschap de brede wate ring van Zuid-Beveland in Goes heeft per advertentie gegadigden opgroepen voor de functie van dijkgraaf. Het is de eerste keer in de lange geschiedenis van de Zeeuwse waterschappen dat een dijkgraaf per advertentie wordt ge vraagd. „Gedacht wordt aan een func tionaris met bestuurlijke kwaliteiten en ervaring op waterschapsgebied. die relatie of binding heeft met het agrari sche bedrijfsleven en in staat is om het waterschap op niveau te vertegen woordigen", staat er in de oproep. „Het dagelijks bestuur van het water schap is van mening dat de benoeming van de nieuwe dijkgraaf zich in alle openheid moet afspelen", vertelt de huidige dijkgraaf D. J. Dees (65), om wiens opvolging het gaat. „We hebben niet het verwijt op ons willen laden dat het een besloten kringetje is. Het is met name ook een gevolg van de wet veron treiniging oppervlaktewateren, waar door iedere burger steeds meer bij het waterschap betrokken raakt. Dat was voor ons wel de belangrijkste reden." De heer Dees wijst erop dat het adverte ren voor een dijkgraaf in Nederland niet meuw is: „Bij andere grote waterschap pen in het noorden van het land is het al vaker voorgekomen dat een advertentie geplaatst werd. Ik dacht dat het een ge volg is van de ontwikkelingen in het wa terschapswezen, waarbij de water schappen meer in de algemene publici teit zijn gekomen." Aan de hand van de reacües op de ad vertentie zal de algemene vergadering van het waterschap op 17 september '76 een aanbevling - waarop twee namen voorkomen-opstellen. Die aanbeveling gaat via gedeputeerde staten van Zee land (die er een advies bijdoen) naar de kroon. Want de dijkgraven van zee- en rivierwatekerende waterschappen moe ten door de kroon worden benoemd voor een periode van zes jaar. waarna herbe noeming mogelijk is. Hetzelfde geldt trouwens voor de gezworenen (de dage lijks bestuursleden) van het water schap. Hetopstellen van de aanbevling door de algemene vergadering zal volgens dijk graaf Dees in alle openheid gebeuren. Als er zich meer dan zes gegadigden melden, dan zal er een vacaturecom missie inwerking treden, die de gega digden zal beoordelen aan de hand van de gestelde eisen. Wanneer er minder dan zes gegadigden zijn, dan beslist de algemene vergadering rechtstreeks. Dijkgraaf Dees benadrukt dat die alge mene vergadering niet beslist een keuze uit de sollicitanten hoeft te doen „Men heeft de volledige vnjheid om iemand anders aan te bevelen", aldus de heet Dees. Ingelanden De algemene vergadering die over de aanbeveling gaat beslissen, bestaat uit zogenaamde hoofdingelanden. Zij worden gekozen door de stembevoegde ingelanden en hun verkiezing moet worden goedgekeurd door gedepu teerde staten. Om stembevoegd inge land van een waterschap te kunnen zijn, moet men voldoen aan verschil lende uitgangspunten. Stemgerechtigd ingeland voor de onge- bowude eigendommen is iemand die minimaal twee hectare grond bezit. Voor de gebouwde eigendommen geldt dat de belastbare opbrengst van de grondbelasting (in de toekomst de on roerend goedbelasting) tenminste 150 per jaar moet zijn. Sinds kort zijn ook de vervuilers vertegenwoordigd in de al gemene vergadering Daarvoor is uit gangspunt dat men aangeslagen moet worden voor de verontreinigingsheffing voor tenminste een wonmg. Dijkgraaf Dees werd in 1970 door de al gemene vergadering als eeste op de aanbevling gezet (tweede was ir. J. Prins, de ex-voorzitter van de ZLM en derde irl J. Minderhoud van de Wilhel- minapolderi. Per 1 januari 1971 volgde de benoeming van de heer Dees, als opvolger van wij len P. J. J. Dekker. „Bij mijn benoeming is er geen open sollicitatie geweest In de algemene vergadering is nagegaan of er gegadigden waren voor de functie van dijkgraaf Tijdens de algemene verga dering zijn er vervolgens kandidaten ge steld en daaruit is de aanbevling opge maakt". zegt de heer Dees. ,De alge mene vergadering gaf toen blijkbaar de voorkeur aan een hun bekende en een in het gebied ervaren waterschapsbes tuurder. althans-datneem ik aan." Aan ervaring ontbrak het de heer Dees in ie der geval niet in 1952 werd hij dijkgraaf an de voormalige waterschappen Elle- woutsdijk en Baarland en bij de water- schapsconcentratie in 1959, werd de heer Dees benoemd tot gezworene van de brede watering van Zuid-Beveland, tevens plaatsvervangend ïjkgraaf. De heer Dees heeft persoonlijk weinig moeite met de niéuwe gekozen opzet „Je groeit mee met de hele ontwikkelin gen. Ik ben van mening dat we als wa terschap zoveel mogelijk open moeten zijn. Bestuurlijk gezien kunnen we de toets van de kritiek doorstaan, maar we moeten ons el aanpassen aan de ont wikkelingen in de maatschappij." De heer Dees stelt dat de verkiezing van de hoodingelanden in het verleden altijd al een openbare aangelegenheid is ge weest. „Als gevolg van de geringe be langstelling moesten we noodgedwon gen iedere keer een keuze doen uit het beperkte aanbod. Daardoor werd de in druk gewekt dat we het onder elkaar regelden Maar de belanghebbenden zelf hebben altijd onvoldoende reacties getoond", betoogt de heer Dees. Hij hoopt dat die belangstelling in de toe komst groter zal zijn. De eerstvolgende verkiezingen voor de algemene verga dering (in 1977) zullen wat dat betreft een test zijn, omdat de stemming net als bij gemeenteraadsverkiezingen zal ver lopen (de kandidaatselling trouwens ook). Heel bedrijf De functie van een dijkgraaf is volgens de heer Dees in grote lijnen te vergelij ken met de taak van een burgemeester in een middelgrote gemeente of de di recteur van een groter bedrijf, met dien verstande dat het waterschap een zo genaamde doelcorporatie is met een beperkte taak. de bescherming van het gebied (35.000 hectare, 70.000 inwoners) tegen het buitenwater. de volledige waterbeheersing, waar onder het beheren van 14 zeesluizen en 13 hoofdgemalen en het onderhouden en schonen van 2200 kilometer waterlo pen de zorg voor een uitgebreid net van plattelandswegen, in totaal 815 kilo- metter verharde wegen. het waterkwaliteitsbeheer zowel in passieve als actieve zin. waaronder het voorkomen van ontoelaatbare veront reinigingen van het polderwater en het zuiver houden van het oppervlaktewa ter door middel van aanleg en beheer van persleidingen, zuiveringsinstalla ties, en dergelijke. „Het is in feite een heel bedrijf, met een personeelsbestand van zo'n 80 man", zegt de heer Dees. „Daarbij komt voor dedijkgraagook noghetdeelnemen aan commissies, vertegenwoordigingen, en zovoorts en niette 'ergeten het contact met de ingelanden. D afstand bestuur- bestuurden mag niet te groot worden. Dat vind ik een bezwaar van al te grote lichamen." In de advertentie van het waterschap zijn de opleidingseisen voor de nieuwe dijkgraaf niet nauwkeurig aangegeven. De heer Dees: „We vinden dat de alge mene vergadering de mogelijkheid moet hebben om de keuze te bepalen op de persoon waarvan men meent dat die functie goed kan ven-uilen, zonder dat het persé een academicus behoeft te zijn. Het mag van ons ook een vrouw zijn. Als ze aan de eisen voldoet kan ze het worden, dat is zeker niet uitgesloten. Elke belangstelende die meent aan de eisen te voldoen, mag solliciteren." Bundeling Gedeputeerde mr. J. F. G. Schlinge- mann, die de waterschapsportefeuille in de Middelburgese abdij beheert, heeft provinciale staten onlangs zegd nog dit jaar een studiecommissie in te stellen, die een verdere samen bundeling van de negen Zeeuwse wa terschappen moet bekijken. In de advertentie wordt over die moge lijke schaalvergroting nietgerept en dat is bewust gedaan meent de heer Dees. „Dan zouden we iets in het vooruitzicht stellen dat misschien bepaald niet waar gemaakt kan worden. Er komt een stu diecommissie en het is niet onmogelijk dat de zittende dijkgraaf van de brede watering bij die studie betrokken wordt. Maar we kunnen geen verwachtingen wekken Wel is de eis gesteld dat de dijkgraaf op niveau het waterschap moet kunnen vertegenwoordigen." Een andere eis is de relatie of binding met het agrarische bedrijfsleven. Dijk graaf Dees vindt dat een logische zaak, gelet op het nog altijd overwegend agra rische karakter van het wateschap. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de geschotshef- fing. die 3 miljoen gulden van het onge bouwd bedraagt en 1.5 mihoen van het gebouwd, terwijl de vervuilers (waaron der ook weer de eigenaren van het on gebouwd) een bedrag van 3.5 miljoen gulden aan heffing opbrengen. „Maar dat wil niet zeggen dat het beslist een landbouwer moet zijn", stelt de heer Dees. De vertrekkende Dijkgraaf, die op grond van de leeftijdsgrens niet meer herbenoemd kan worden, beschouwt de functie die hij bijna zes jaar uitoefende als 'n bijzonder mooie taak. „Het is interessant en bepaald niet ondank baar. Natuurlijk ondervind je wel kri tiek, dat spreekt haast van zelf. Maar kunt zien wat het resultaat is van het werk. Denk aan de dijkverhogingingen, het verbeteren van de ontwatering en waterbeheersing, de verbetering van de wegen en het zuivennsplan van het wa terschap. Het is beslist een mooie, heel mooie taak." zijn voor de oesterteelt, wat tot gevolg had dat Yerseke tot bloei geraakte De expositie geeft voorts een overzicht, van de discussie. Hiervoer geeft de expositie een duide lijks over de afeluiting van de Ooster schelde. Andere punten die op de tentoonstel ling 'Facetten van de Oosterschelde' aandacht krijgen zijn onder meer de flora en fauna en de recreatie. De expositie is van 12 juli af dagelijks te bezichtigen tussen tien en vijf uur. Zondag is de zaal gesloten. HOOGELANDE - Vanaf woensdag 14 juli exposeert in de expositieruimte bij de kapel van St. Maarten te Hoog elande de Duitse kunstschilder Volker Ritters, Ritters. geboren in 1942 in Harabnrg. groeide op in zijn geboort- stad en studeerde daar ook van 1961 tot 1965 aan de Kunsthochschule en aan de Hamburgse universiteit (Peda gogiek). Bovendien studeerde hij korte tijd aan de universiteit te Mün- chen. Ritters heeft al heel wat tentoonstel lingen op z'n naam staan Hij begon in 1963 te exposeren aan de Universiteit in Hamburg, terwijl hij in dat jaar te vens een studiereis naar Nederland maakte. In 1969 nam hij deel aan een een groepsexpositie in het Slot Wolfs burg en het Slot Oberhausen, in 1970 tijdens een expositie van de Kunstver- ein Wilhelmshaven en in het Künstler- haus te Neurenberg. In 1971 kon men hem en anderen zien in het Kunsthaus en in Galerie Uhlenhorst in Hamburg, in 1972 wederom in het Kunsthaus in jlamburg, maar ook in de Stadthalle te Göttingen, in de Kunsthalle te Rec klinghausen en in het Wilhelm- Busch-Museum te hannover. In 1973 exposeerde hij in het Museum te Bo- chem, en bij Galerie Herzog te Laden- burg/Mannheim. In 1974 toonde hij zijn werk. stedds nog tezamen met ande ren, in het Roemer Pelizaeus Museum in Hildesheim en in 1975 was hij te zien bij Galerie le Castrum in Roussillon (Fr.) en in het Ludwig Erhard-Haus in I^nburg. Dit jaar hing er reeds werk het Museum te Bradford, Hïgeland. Naast zijn werk als onder wijzer/leraar. z'n exposities in verschil lende plaatsen in Duitsland. Neder land. Frankrijk en Engeland, vond hij ook nog tijd voor het illustreren van school- en kinderboeken. Geheel zelfstandig exposeerde Volker Ritters bij Galerie Uhlenhorst, Ham burg (1971), Galerie am Wochenende, Göttingen, Galerie der Zentralbüche- rei, Hamburg, Oelzweig-Haus, bremen. Stedelijk Museum. Schiedam (192), Kunstkreis Norderstedt, Norderstedt, Galerie Altschwager, Hamburg (1974), Kunstverein Nordenham en Galerie De Schuur. Ammerstol <1975). De voorkeur van Ritters gaat uit naar landschappen, met name Nederlandse. In Hoogelande exposeert Ritters van 14 t/m 28 juli a.s. Nederlandse land schappen in etsen, silverstifttekenin- gen. aquarellen, gouaches en litho's. De tentoonstelling is geopend dage lijks van 14.00-19.00 uur De expositie wordt officieel geopend op 14 juli a.s. om 17.00 uur. Zaterdag concert cellist Tristan in de Vleeshal MIDDELBURG - Zaterdag - de slot dag van het Xenakis-festival van Jeugd en Muziek in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis - is in het kader van dit festival nog een extra concert ingelast: van 17.00 uur tot 18.30 uur treedt in de Vleeshal de jazz- cellist Tristan op. Deze Amerikaanse cellist woont reeds enkele jaren in Nederland en speelt re gelmatig samen met bassist Maarten van Regteren Altena en slagwerker Han Bennink. Andere concerten op deze dag zijn, zoals gemeld, van 15.00 tot 16.00 uur het slagwerkconcert 'Persephassa' (ge schreven door Xenakis voor zes slag werkers) en zaterdagavond - van 21.30 tot 22.00 uur een slotconcert door pia nist Geoffrey Madge, die daarbij onder meer de première geeft van zijn eigen compositie "Movements'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7