Birma kampt al bijna dertig jaar met interne oorlogen Democraten gereed voor de conventie WEG VRIJ VOOR EXECUTIES IN DE VS Uitspraak van het Hooggerechtshof SINDS ONAFHANKELIJKHEID STRIJD TEGEN MINDERHEDEN VRIJDAG 9 JULI 1976 (van onze correspondent Henk Kolb) 9«De doodstraf is niet wreed, noch ongebruikelijk en daarom ook niet in strijd met de Amerikaanse Grondwet". Met deze uitspraak heeft het Ameri kaanse hooggerechtshof dezer dagen de weg vrijgemaakt voor de terecht stelling van misschien wel enkele honderden van de in totaal 592 ter-dood- veroordeelden in dertig Amerikaanse staten. Sedert 1967 heeft in de VS geen te rechtstelling meer plaatsgehad. Anno 1972 oordeelde het hoogge rechtshof dat de bestaande wetten de toepassing van de doodstraf „wil lekeurig" en „grillig" maakten, om dat rechters en juryleden te veel in vloed hadden op de vraag wie de doodstraf zou moeten krijgen. Maar sedert de bestaande wetten in 1972 dus vervallen werden verklaard, hebben 35 staten en het Congres een nieuwe wetgeving ontworpen, te neinde de doodstraf te kunnen handhaven. Deze nieuwe wetten worden thans getoetst op hun grondwettelijke as pecten. maar door een hoogge rechtshof dat wezenlijk anders van samenstelling is dan dat van 1972, onder leiding van Earl Warren. Pre sident Nixon is niet erg gelukkig ge weest met de kandidaten die hij tij dens zijn ambtsperiode voor benoe ming heeft voorgedragen, maar het hooggerechtshof vertoont nu het beeld van een college met twee fer vente modernisten, een aantal con servatieven en een in doorsnee tradi tioneel ingestelde middengroep van rechters. De wederinvoering van de doodstraf, want daar komt de beslissing van het hooggerechtshof op neer, stuit bij de Amerikaanse bevolking in doorsnee niet op weerstand Niet minder dan 65 procent verklaarde zich tijdens een recent opinieonderzoek vóór de doodstraf. In 1966 waren er slechts 42 procent voorstanders. V olgens het hoogste rechtscollege van de Verenigde Staten hebben de mannen die de in deze dagen zo luid ruchtig geprezen Amerikaanse Grondwet hebben geschreven, de doodstraf aanvaard en ook het ge rechtshof heeft bijna 200 jaar be toogd dat de doodstraf voor moord op zichzelf niet onaanvaardbaar be hoeft te zijn. Maar, zegt het gerechtshof in zijn overwegingen, er is geen overtuigend proefondervindelijk bewijs dat de opvatting steunt of verwerpt dat doodstraf de misdaad beperkt. De waarde van doodstraf als middel tegen de misdaad, is een ingewikkeld feitelijk vraagstuk, dat door de wet gevende macht moet worden opge lost In de dodencellen worden nu optel sommen gemaakt. De wetten van Florida. Georgia en Taxas zijn goed gekeurd. omdat zij de willekeur be perken- 147 mensen mogen dus hun dood spoedig tegemoet zien. Er zijn nog dertien staten met nieuwe wet ten die vermoedelijk ook wel erkend zullen worden: dat zijn nog eens 144 veroordeelden, die binnen afzienbare tijd op de elektrische stoel of in de gaskamer zullen belanden Tenzij er in de rechtspleging fouten worden ontdekt en zij alsnog een nieuw pro ces krijgen Maar de wetten van Louisiana en North-Carolina zijn verworpen, dus 155 mensen die op grond van die wet de doodstraf hebben gekregen, mo gen nu gevangenisstraf verwachten. Zij hebben geluk gehad. H„ blijft niettemin een onmense lijk feit dat ter-dood- veroordeelden jarenlang in volstrekte onzekerheid worden gehouden, omdat de wet nog gesanctioneerd moet worden. In sommige gevallen zouden zij over een aantal jaren voor voorlopige vrijlating in aanmerking kunnen komen, als de doodstraf niet door gaat. In andere gevallen staat nu vrijwel vast dat zij te enigertijd zul len sterven. En waar het hooggerechtshof de doodstraf heeft willen ontdoen van zijn willekeuren grilligheid, heeft zijn jongste uitspraak die elementen al weer binnengehaald, althans voor degenen die het trieste leven van de ter-dood-veroordeelde zolang heb ben moeten doormaken. Het is een merkwaardig recht, waarin voortle ven een straf wordt, die nergens in de wet is vastgelegd. Het is ook opmerkelijk dat in een beschaafd land mensen kunnen worden ter dood veroordeeld op grond van wetten, waarvan de grondwettelijkheid naderhand nog moet worden vastgesteld. Feestvie rend Amerika heeft zich in de afge lopen dagen over dit soort vraag stukken niet het hoofd gebroken. (door onze correspondent Henk Kolb) IMadison Square Garden ruikt nog volop naar nieuwe verf. maar de Democraten die er maandag beginnen aan vier dagen nationale partij vergadering, vinden het toneel compleet met alle zetstukken gereed voor de verheffing van Jimmy Carter tot democratische kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. conventiehal binnen en zal er nog veel triomfantelijker uitkomen. In gezel schap van een vice-president. Carter: een kandidaat die zijn partij verenigd achter zich weet en die in de loop van een intensieve campagne tij dens de voorverkiezingen ten slotte ook de steun heeft gekregen van de mannen die aanvankelijk betrekkelijk schaamteloos bezig waren hem met op zichtige politieke middelen de weg naar het Witte Huis te versperren. Carter: een ogenschijnlijk innemende man, met een brede grijns die zijn tan- denrij tot een geliefkoosd trefpunt heeft gemaakt voor cartoonisten, doch wiens ogen nimmer in het openbaar de lach verraden die zijn gebit demon streert. Integendeel, Carter kijkt de wereld en de VS aan met de koele, taxe rende blik van een keiharde politicus, die zijn kansen blijft oppoetsen tot in alle kleinigheden. Gesteund door een opmerkelijk jeug dige staf heeft hij tijdens de voorverkie zingen getoond de historische lessen van de Amerikaanse politiek goed te hebben geleerd. Muskie. McGovem, Humphrey, McCarthy hebben hem voorbeelden van falen gegeven. Zij be horen tot de gevestigde politieke mach thebbers. Maar Carter heeft niet ver zuimd om met een op de kreet „ver nieuwing in Washington" afgestemde campagne tenslotte voldoende ruimte te scheppen om de doorgewinterde par tijbonzen zonder gezichtsverlies voor hen en zichzelf te kunnen binnenhalen. Partner Jimmy Carter heeft de steun van zoveel gedelegeerden dat hij niet behoeft te onderhandelen over concessies voor belangengroepen om zich van verkie zing zeker te weten, hij gaat wat dit betreft met een onbesmeurd blazoen de Muskie. de senator die ooit op de trap pen van zijn huis ten overstaan van de media in tranen uitbarstte tengevolge van de smeercampagne die Nixons poli tieke scharrelaars hadden ontworpenis bij Carter op bezoek geweest om over het vice-presidentschap te praten. En Walter Mondale. senator van het libe rale Minnesota gaat dat ook doen. Ver dere kandidaten voor de in het alge meen niet hoog gewaardeerde post- se nator Frank Church, senator Adlai Ste venson. en de enige tegenstrever van Carter die de strijd nog niet heeft ge staakt: Jerry Brown, gouverneur van Califomiê De naam echter die vooral de laatste dagen steeds nadrukkelijker wordt ge noemd voor de tweede plaats is die van voormalig astronaut John Glenn, die in 1974 in de Senaat is gekomen. Hij is een van de sprekers tijdens het congres. De aanwijzing van een vice-president is het enige belangrijke moment van de democratische conventie, dat wil zeg gen- dat is nog nieuws. De kandidaat voor het presidentschap mag zelf zijn partner in de verkiezingsstrijd aanwij zen. Carter heeft er rustig de tijd voor genomen om de man te kiezen die hem het beste kan helpen om in alle vijftig staten te winnen (zoals hij wil), hem stemmen te verschaffen in de staten waar hij betrekkelijk zwak staat en er varing meebrengt in het politieke leven van de hoofdstad Washington waar tegen Carter zich zo heeft afgezet. Intussen heeft Carter vergevorderde plannen om van het vice- presidentschap een baan te maken met meer politieke betekenis. Geen van de mannen die hij prefereert wil een baantje als boodschappenjongen in de schaduw van de president. Geen hunner is bereid terwille daarvan zijn huidige politieke arbeid op te geven. Eigen ver antwoordelijkheid voor bepaalde as pecten van het presidentiële werk maakt het Carter mogelijk om mannen van meer politiek kaliber aan te trekken dan hy anders zou kunnen krijgen voor een functie die door lieden als Spiro Ag- new in diskrediet is gebracht. Carter zoekt naar mannen die geschikt zijn om eventueel als president op te treden en niet naar een politieke ledepop die be reid is vier jaar van politieke frustratie ten grondslag te leggen aan partijbe langen. Uitstapje DUIKEN IS GEEN KWESTIE VflN STRTUS... HET MOET tJEPflN- TREkVfEN.. EN OEMOET ER VERSTAND VflN HE66EN IK HEQ ER VERST RN D VflN Verder dreigt de democratische con ventie voornamelijk een uitstapje naar New York te worden voor de 8100 afge vaardigden en plaatsvervangers, hun vrouwen en het leger van technisch en administratief geschoolden dat dit soort gigantische politieke circussen vergezelt. Carter is zeker van zijn ver kiezing, het partijprogramma is in op merkelijke eensgezindheid opgesteld en de enige politieke opwinding zou nog van Jerry Brown kunnen komen. Charles Gillet, directeur van het New Yorkse congresbureau en toeristencen trum schat dat de Democraten in totaal niet minder dan 25.000 bezoekers zullen aantrekken, die samen in het verarmde New York zo'n 25 miljoen dollar zullen uitgeven. Het karakter van de bijeen komst word t niet alleen bepaald door de politieke beraadslagingen, doch tevens door zulke dingen als een lingerieshow in het befaamde warenhuis Macy's en een korting van 25 procent op kapwerk voor de dames. Een ander warenhuis or ganiseert een ontbijt met champagne voor de vrouwen van 160 gouverneurs, senatoren en diplomaten. Voor de eerste conventie die sedert 1924 in New York wordt gehouden, zijn mil joenen uitgegeven. Het stalen Hilton Hotel tegenover Madison Square Gar den heeft voor drie miljoen dollar 1300 kamers nieuw ingericht en gestoffeerd, de vergaderzalen gemoderniseerd en zijn telefoonsysteem gemoderniseerd. Het ligt dan ook voor de hand dat veel prijzen exorbitant hoog zijn: een pakje sigaretten kost in een hotel tweemaal zoveel als bij een krantewinkeltje. Een de eenvoudigste voorzieningen voor de 7500 journalisten die naar New FRANK CHURCH York trekken kosten handenvol geld: een prullenmand kun je voor vier dagen huren voor 30 gulden (gereduceerde prijs), drie stoelen, twee bureaus en een schrijfmachine moeten (zoals de Lon- dense Daily Mirror tot zijn schrik be merkte) meer dan 1100 gulden huur op brengen. Maar het is niet zonder politiek belang dat Eugene MacCarthy, een man die al tijd op grondige vernieuwing is uitge weest en ooit een strijd om de democra tische kandidatuur verloor van Robert Kennedy (die vervolgens werij moord) en daarna van Humphrey,} zelf onafhankelijk kandidaat voot Witte Huis heeft gemaakt. Maalj een kans? Nee, natuurlijk niet, d de politieke waarnemers. „Je mix een minderwaardigheidscomplex ben om te denken dat je van dek daten die zich nu aandienen niet: winnen. De traditionele partijensj ven ons niets nieuws", aldus McCfl Het is maar om de gedachten te» len. i Door Christian Roll) Sinds Birma in 1948 een on afhankelijke staat werd, heeft erin dit land eigenlijk nog geen vrede geheerst. Direct na de af tocht van de Britten namen communistische guerrillero's en nationale minderheden als de Karen, Shan, Kachin, Chin en Man de wapens op tegen de Birmaanse regering. Hoewel exacte cijfers ontbreken, mag worden aangenomen dat 35 tot 40 procent van de Birmaanse bevolking behoort tot een of andere minderheidsgroep. Na eeuwenlange onderlinge strijd werden deze minderheden uit eindelijk onder Birmaans be stuur geplaatst. Het waren de naar onafhankelijkheid strevende stammen uit het binnen land die in 1962 het Birmaanse leger onder generaal Ne Win ertoe brachten de regering-U Nu ten val te brengen en zelf de macht in handen te nemen om op die manier een versplintering van de staat te voorkomen. Sindsdien heeft het 150 000 man tellende Bir maanse leger een verbitterde strijd ge leverd tegen de communistische guer rillero's en verscheidene minderheids groeperingen - een strijd waarover de wereld echter nauwelijks iets verno men heeft. Niemand kent ook het pre cieze aantal opstandelingen, omdat de stammen in het binnenland slechts nu en dan naar de wapens grijpen Geclompiceerd In ieder geval is de situatie met recht gecompliceerd te noemen. Vaak heb ben deze nationale minderheden ge mene zaak gemaakt met de commu nistische guerrilero's, doch even vaak onderling strijd geleverd of de wa pens opgenomen tegen de communis ten. In 1970 kwam hier nog het door de vroegere regeringsleider U Nu in het grensgebied met Thailand opgerichte „Nationaal Front" bij. Deze beweging bestaat behalve uit aanhangers van U Nu uit leden van de Karen Nationale Unie en de Ne Mon Staatspartij. Het Nationaal Front heeft echter nooit veel kunnen bereiken. U Nu heeft de wijk genomen naar India en de res tanten van zijn bevrijdingsleger vormen voor Birma nauwelijks nog een gevaar. Het is het in de strijd geharde Bir maanse leger de laats te jaren gelukt in Zuid- en Centraal-Birma alle opstan dige groeperingen te verslaan. Of schoon de nationale minderheden het tot dusver onderling nooit eens ge weest zijn en nog nooit als eenheid hebben opgetreden, bereiden ze de re gering m Rangoon niettemin toch nog de nodige zorgen. In de zuidelijke Shan-staten opereert het Shan-leger en een groep van Lawa-rebellen. die naar verluidt door de Birmaanse In het noorden van Birma, in de aan China grenzende staat Kachin, komt het steeds opnieuw tot botsingen tus sen Birmaanse troepen en Kachin- opstandelingen. terwijl in het zuidoos ten van het land. in het grensgebied met Thailand, nog niet alle Karen- guerrillero's de wapens hebben neer gelegd. Het is voor het Birmaanse le ger echter zo goed als onmogelijk ook nog in het kustgebied van het zuidelijk schiereiland op te treden tegen piraten .i.usum-bandieten en de in de Shan-staten actieve opiumsmokke laars. die er hun eigen legertjes op na houden In de opiumhandel zijn ook de restanten van het vroegere Kwomin- tangleger verwikkeld Deze hebben zich echter op Thailands gebied te ruggetrokken. Federatie Wat Rangoon echter wel zorgen baart, is het feit dat vorig jaar in het grens gebied met Thailand een nieuw Na tionaal Democratisch Front wera op gericht, waartoe zogoed als alle min derheidsgroeperingen zijn toegetre den: de Karen Nationale Unie, de Ka ren Nationale Progressieve Partij, de Nieuwe Mon-Staatspartij, de Shan Staats Programmapartij en de Ara- kaanse Bevrijdingspartij, die een fe deratieve staat Birma willen stich ten, waarin deze groeperingen het recht op zelfbestuur en een staat met een eigen parlement zouden moeten krijgen. Naast de moeilijkheden met de natio nale minderheden, heeft de Birmaanse regering tegenwoordig ook nog te ma ken met de communistische guerrille ro's. die zich gesterkt voelen door de oprichting van diverse communisti sche staten in Zuidoost-Azié. In de ja ren vijftig waren in Birma zelfs drie verschillende communistische groe peringen: de pro-Russische „Rode Vlag", de trotzkistische „Groene Vlag" en de op Peking georinteerde „Witte Vlag", waarvan echter tegen woordig alleen de laatste nog bestaat en waaruit de Birmaanse communisti sche partij is ontstaan. Het aantal communistische guerril lero's wordt geschat op 8000 tot 10.000 man, die hoofdzakelijk opereren in de Shan-staten in het noordoosten van Birma. De communistische guerrille ro's uit het grensgebied met China hebben de laatste maanden verbit terde gevechten geleverd met het Birmaanse leger. Ze zijn er echter nog niet in geslaagd de rivier de Balween over te steken. Ofschoon president Ne Win de laatste jaren tweemaal naar Peking is gereisd, zouden de Bir maanse communisten nog steeds wa pens en munitie uit de Chinese Volks republiek ontvangen. Ook in het meer zuidelijk gelegen Shan-gebied zijn communistische guerrillero's actief, die. net als de Shan-rebellen. hun vermoedelijk uit Vietnam afkomstige wapens van over de grens met Laos betrekken. Birma heeft met de Volksrepubliek China een gemeenschappelijke grens van bijna 2000 km lengte. In 1967 be reikten de betrekkingen tussen Ran goon en Peking een dieptepunt toe de culturele revolutie ook de Chins minderheid in Rangoon in bewegs bracht. Dit leidde tot felle Chmese demonstraties., waarbij C: nese winkels en restaurants het o:: gelden moesten. Tijdens de culture revolutie werd ook het centrale cons van de Birmaanse communisüsé partij nogal gedecimeerd; van dei leden zijn er slechts vier overgebleve Tegenwoordig is er president Ne Wij alles aan gelegen de betrekking met Peking niet te verstoren ent ondereemt om deze reden niets wauj woede van het machtige buurland:-' kunnen opwekken. Vorig jaar wer een na een bezoek aan China in RU; goon verblijvende delegatie van® Russische communistische pad door hem niet ontvangen. Andernf kan Peking de Birmaanse commun iën, die tamelijk vaak in Peking den ontvangen, niet laten valk wanneer het wil verhinderen dat de in de armen van de Sowjet-Unie vt den gedreven. In het buurland Lac>' de invloed van Moskou tamdP sterk. EDMUND MUSKIE PZCXpinie en achtergrond JIMMY CARTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4