IJzendijke stort zich week BADGASTEN VOETBALLEN WEER LN NIEUWVLIET lang in feestelijk gewoel extia Groots opgezet vierdaags toernooi Nildo Marchena: Expositie in Terneuzens Artikof Uniek in Nederland HOOGTEPUNTEN: FOLKLORISTISCHE DAG, PARACHUTESPRINGEN EN KAARSLICHT-CONCERT Pleidooi voor het paard MAISON LEGRAND BURCHTSTRAAT 14 TELEFOON 2462 OOSTBURG ,,pnnAG9JUt-l'976 ZEEUWSCHVLAANDEREN SPANNING MET DE DUIVEL EN DRANKSMOKKELAARS OP ZEE OOSTBURG - Frank en Roger, com pagnons in een motorhandel, gaan met hun vrouwen op vakantie in een luxe kampeerwagen. In de vrije natuur wordt dit kampement gestationeerd. Tijdens een luchje scheppen zien beide mannen een merkwaardige ceremonie in de bossen, een naakt meisje wordt geofferd. Gemaskerde lieden ontdek ken de ongewenste toeschouwers en achtervolgen de twee echtparen. kunnen aan deze film veel plezier bele ven. De Hulster bioscoop 'De Koning van Engeland' heeft zoals gebruikelijk weer vier verschillende films op het pro gramma, te weten 'De lachende wreker'. 'Meisjes die graag naar bed willen', de film over de Normandische invasie in de tweede wereldoorlog 'De langste dag' en de griezelfilnm 'Het monster leeft'. TERNEUZEN - De Terneuzense kunstschilder- reclametekenaar Nildo Marchena. afkomstig van de Nederlandse Antillen exposeert sinds maandag (tot eind van deze maand) in het Terneuzense koffie huis annex galerie 'Artikof'. Viere neenhalf jaar geleden kwam hij naar Terneuzen. Druk gebarend en wij zend langs de purperen en lilla gol ven op de muren van zijn zolderate lier vertdlt hij hoe hij vanaf zijn geboorte-eiland Curacao via 'een C'olumbiaanse omweg" in Terneuzen is neergestreken. Niet in de eerste plaats als kunst schilder maar als reclametekenaar. ..Dat is mijn eigenlijke beroep. Ik heb vroeger altijd bij de Shell gewerkt maar wegens personeelsinkrimping was het op goeie dag voor mij ge daan. In Columbia heb ik op het laatst nog een geweldige tijd gehad. In Columbia heb ik ook het laatste nog een geweldige tijd gehad Nu zit ik in Terneuzen en voer links en rechts reclameopdrachten uit. zoals het maken van lay-outs, het schilde ren van reclameborden en posters. Met dit geld financier ik dan mijn materialen voor de schilderskunst, want dat is toch een dure grap als je daar veel en vaak aan doet. Nu al staat vast dat ik over anderhalfjaar naar de States vertrek om in New York een expositie te houden Vrien den van mij regelen dat daar. Ik ben geen man om op één plek te rusten, dan kan ik niet" Natuur In het bijzonder is de 55-jarige Nildo Marchena geboeid door de na tuur en de mensheid, in al zijn verschijnin gen en schoonheid. 'Van de natuur bijvoorbeeld fascineren mij vooral de kleuren. Dat komt waarschijnlijk doordat ik als jongetje in een groene omgeving ben groot gebracht. Als twaalfjarig jongetje ben ik voor het eerst de penselen gaan hanteren. Ik kreeg les van het Italiaanse nonnetje zuster Pasifico Zij heeft me de tech niek van olieverfen bijgebracht. Ook de elemtaire kennis van de anatomie leerde ze me. Drie jaar ben ik onder haar vleugels geweest. In Columbia 'heb ik veel aan die anatomische les sen gehad, want daar had ik ruim schoots de kans om modellen te schilderen. Hier ln Temeuzen gaat dat allemaal maar moeilijk". Op la tere leeftijd kwam Nildo Marchena in contact met Douwe Nieuwenhuize, kunstschlder en reclametekenaar voor de KLM. „Van hem heb ik ook heel veel geleerdDikwijls trekt hij er op uit om hier en daar wat losse schetsen te maken. „Ik maak alleen ruwe schetsen van zaken die iets in me laten leven. En de dingen moe ten een beweging in zich hebben Zoals de zee. Maar ook in bomen ot een cactus kan ik beweging zien Over het algemeen werk ik met het mes op het doek. Dat werkt voor mij plezierig en het is effectief'. Artikof Ongeveer een jaar geleden werd Nildo Marchena - hij is aanhanger van de Pinkstergemeente - door pinksterbroeder Piet van Vliet mee gesleept naar het Terneuzense kof- fiehuisje annex galerie 'Artikof. Af gesproken werd. dat Marchena in de zomer van '76 een kleine expositie zou inrichten. Nu is het zover: tot eind juli hangen er twaalf oliever fschilderijtjes. deels geinspireerd op de natuur en deels bestaande uit por tretten. Artikof betekent voor Mar chena dezevende expositie in zijn le ven. Voorheen stelde hij werken ten toon in grote hotels in Gogota (Co lumbia). in Mexico. Curacao en in Caracas (Venezuela). Verder hing er werk van hem in het cultureel cen trum van Aruba en zes jaar geleden hield hij een expositie in het Antil- lenhuïs te Den Haag. „Ik ben me nu druk aan het voorbereiden voor mijn Amerikaanse tentoonstelling", merkt Nildo op. Overigens is hij één van de weinige kunstschilders die een 'all round' produkt aflevert. „Ik verkoop al mijn schilderijen inclusief lijst. Die lijsten maak ik zelf en voor zie ik van een stoffering. Meestal houd ik de kleur passend bij het tafe- reeL Veelal is dat een neutrale kleur. Maar zouden er liefhebbers voor een rooie of groene lijst zijn dan kan dat onpasselijk voor je ogen. Misschien", af te raden. Het wordt op den duur zo onpasselijk voor je ogeix Misschoen'. burgemeester van Aardenburg, doctorandus W, L. A. Lockef eer, hield laatst een pleidooi voorde terugkeer van het politiepaard in plattelandsgemeenten. Wat mij betreft mag dit ook in andere gemeenten. Sinds we het paard als rijen trekdier hebben afgezicoren is het achtcruithollen geweest met de zuiverheid van lucht en de rust van het gehoor. Je kunt de natuur niet' straffeloos uitbannen en het paard hoorde immers bij ons? Het verspreidde geen giftige dampen en veroorzaakte geen oorverscheurend laiuaat. Zeker, het paard nam op de meest onvenvachte ogenblik- een zijn stoelgang zo maar midden op straat. Ik heb als ik dit zag. het altijd opgeval als een vorm van protest tegen het lange wachten dat het dier werd opgelegd Het paardje wilde vort, de taak afmaken, er viel nog meer te doen. Als de kluit vrouwen rond de groentekar een rode kool fel knijpend op zijn voosheid beproefde, appels oj peren op rijpheid onderzocht, de groenteman trots de bui tenste bladeren van een krop sla opende om te laten zien hoe vers en geel deze er van binnen wel uitzag en intussen tastende handen zich keurend en kiezend over andere groentes bewogen, maakte zich van het trekdier vooi de wagen een onweerstaanbare behoefte meester die resul teerde in een ferme hoop op het plaveisel, En terwijl de melkboer de bestelde pint melk in de koker goot die hem door de in het deurgat wachtende huisvrouw was aangereikt klonk het krachtige klakken van de vij gen tegen de straatstenen en had ook dit paard op deze wijze herinnerd aan zijn aanwezigheid. Er liepen vroeger ook koeien door de straten. Hele kud den koeien die waren geweid en nu door de koewachter naar de stal werden gevoerd. Fantastisch welk een invoe lingsvermogen deze dieren bezaten. En hoe scherp ze konden richten op de witte boezelaar van menige dienst bode of de kleding van andere voorbijgangers. Snel en trefzeker. Was de Axe/se brug in Temeuzen een kwartier. tuAtlig minuten of langer gesloten voor het wegverkeer om de scheepvaart te laten passeren dan had men de peppen aan het dansen als zich tussen de wachtenden voorde brug een kudde koeien bevond. Deze stomme bees ten hadden evenmin als de paarden een ander middel toi verweer tegenhetlange wachten dan een krachtige lozing van afvalstoffen. Een zwijgend maar niettemin veelspre kender protest dan van de opeengehoopte personen die onder morrend gekeuvel het langzaam voorbijvaren van de schepen gadesloegen en geen erg hadden dal ze zo dicht bij de koeien stonden. De menigte stoof als hazen uiteen maar het onheil was reeds geschied want er waren altijd meer dan één koe en ze waren heel erg eensgezind onder elkaar. Ten voorbeeld van mensen die elkaar soms akelig af plegen te vallen bij diverse acties. Neen. ging er een koetje naar het toilet, dan volgden er meer, ze hadden een waar sociaal saamhorig heidsgevoel. De oudere generatie heeft ze allemaal gekend: het paard van de groentekar, van de melkboer, het paard van de vrachtrijder en het paard van de draaimolen. Dit laatste ivas een der erbarmlijkste onder zijn soortgenoten dat zich beschrijven laat. Het vergalde mijn kermisgenot toen ik kind was en ook als volwassene kon ik nooit een draai molen die werd voortbewogen door een paard zonder af schuw passeren. De eerste teenmans>actie die ik m mijn leven ondernam was gencht tegen het harde lol van het kermispaard Hierom weigerde ik principieel in het ca- roussel te gaan zitten. Voor mijn plezier hoefde het dier niet tot gek wordens toe in jammerlijke rondjes hei speel tuig voort te trekken. In het huidige verkeersbeeld zou het paard misschien niet meer passen. Niettemin voor de vermenselijking van de gemeenschap, laten we hopen dal het weer een plaatsje tussen ons krijgt. (ADVERTENTIE) De po litie neemt liun verzoek om bescher ming niet serieus. Dit spannende ver haal. met goede afloop draait onder de titel "Dodenrit met de duivel' in het Oostburgse Ledeltheater. Een andere duivel is, zo meldt net draaiboek van een andere film in Ledel, de duivel van de liefde. 'Met jouw duivel in mijn hel' handelt over jonge verleid sters die de liefde bedrijven. Nog meer sex is te zien in de geprolongeerde film 'Emmanuelle'. met in de hoofdrol Sylvia Kristel- Voor de jeugd draait Ledel de Dikke en de Dunne 'Als eilandbewo ners'. Het Terneuzense Luxortheater presenteert de bijzonder spannende film 'Luck Lady' Centraal gegeven in deze produktie is de dranksmokkel door bendes die vanuit zee opereren. Als sexfilm heeft Luxor 'De fijne kneepjes van het sexleven' geprogrammeerd, pi- kantevoorlichtingoverhetintiemeleven vanuit een nieuwe gezichtshoek. Van Walt Disney-produkties wordt de film '101 Dalmatiërs' vertoond. Jon en oud NIEUWVLIET - Zaterdagmiddag om twee uur is het weer zo ver. Dan wordt op het voetbalveld in Nieuwvliet de bal aan het rollen gebracht in het kader van het vierdaagse voetbaltoernooi voor badgasten. Een toernooi dat bijna traditioneel is. Met de opkomst van Nieuwvliet als badplaats groeide het toernooi in de loop der jaren gestaag mee. Het groeide uit tot 'n - voor zover bij de organisatoren bekend - uniek toernooi in Nederland. Er zijn toeristen die bij de reservering die ze maken voor, hun vakantie als één van de eerste vra gen stellen: „Is er in die weken toch het jaarlijkse toernooi?". Is liet antwoord ontkennend dan gebeurt het dat er óf een andere datum wordt besproken waarin het toernooi dan wel valt óf dat er een teleurstellende zucht aan gene zijde van de telefoonlijn wordt ge slaakt. Grondlegger en nog steeds één van de actiefste mensen voor het toernooi is Han Seijnesael. „Ik weet niet meer pre cies wanneer we met het toernooi zijn gestart. Het moet zeven of acht jaar ge leden zijn geweest", aldus Han Seijne sael Als postbode legde hij op zijn ronde in 't voorjaar al de basis voor 't wel slagen van het toernooi. Hij wist diverse campingbazen warm te maken en dat betekende dat ook het eerste toernooi al een succes werd. Reden om door te gaan. En hoef De gemeente Oostburg bood een wisselbeker aan. Met de jaren groeide de jaarlijkse sportieve happe ning uit zijn jasje. De twee dagen - tradi tiegetrouw een zaterdag en een zondag in de bouwvakvakantie - bleken te kort om een ruim programma op te stellen. Daarom stapten de organisatoren over naar een vierdaags toernooi: twee za terdagen en zondagen in de bouwvak vakantie. Waarom juist in die periode wordt gespeeld laat zich raden. Dan hebben namelijk ook de kleinste cam pings een dermate bezetting dat ze met een team kunnen verschijnen. Zestien ploegen Dit jaar gaat de strijd tussen zestien ploegen. Eén van die teams is de ploeg van Nieuwvliet zelf. Een elftal opge bouwd uit Sinterpiernaars en ex- Sinterpiernaars die al net zo graag als de toeristen meedoen aan het voetbal- gebeuren. Daarnaast is er dit jaar ook een team van 't Haventje. In die ploeg spelen de rijksgenoten die maanden geleden uit Suriname naar Nederland kwamen Het verdere gezelschap bestaat uit de campingploegen van NooitgedachtlLu- teljn). Vogelenzang ide Bliek), Pannen- schuur 1 en 2 (Van de Velde). Eldorado iMerrelaan, De Waag (Klaaijsen), Salomë-du Bois. Zonneweelde 1 en 2 (Bolijn), Internationaal (Brugge), Bos- hoeve (Brakman), Hof ter Wilgen (De Meulmeester). t Schorre (Visser), Schippers. Campings die zowel in Groede als in Nieuwvliet zijn gelegen. „We hadden best meer ploegen kunnen krijgen, maar zestien is genoeg zegt Han Seijnesael. Overigens regelt hij ze ker de laatste tijd de zaakjes niet meer alleeen. Van het begin af al had hij de steun van Jaap Fremouw en Jaap Min- derhoud. Sinds kort is de voetbalver eniging Nieuwvliet (geen voetbalver eniging in de zin der KNVB-wet, maar ze voetballen wel) in het bezit van een be stuur. „Want er gaat ook financieel te veel om voorzo'n toernooi", aldus Seij nesael. Over het feit dat de KNVB niet gekenc is in deze voetbalzaak maakt Seijnesae: zich nog niet al te veel zorgen. „In het verleden heb ik wel contact gehad met meneer Bakker, de toenmalige voorzit ter van het district Zeeland van de KNVB. Die heeft toen gezegd geen pro blemen in dit toernooi te zien. We kon den er mee doorgaan 'als we maar nie mand zeer doen'. En het is zeker dat er niemand 'zeer' wordt gedaan. Het hele gebeuren vindt plaats buiten het voet balseizoen. Het is een internationaal treffen tussen gemêleerde gezelschap pen. Vele bezoekers komen naar het veld in Nieuwvliet gestroomd om hun ploeg aan te moedigen „Maar dat moet ook, want de organisatie kost zon 1500.- en dat moeten we terug zien te verdienen uit de entreegelden zegt Han Seijnesael, de man die er voor zorgde dat het voetbalveld in Nieuw vliet- aangelegd door de gemeente met het doel een functie te vervullen in de recreatie - gebruikt wordt waar het voor is aangelegd: om te voetballen! Het programma van het toernooi - aan het eind waarvan dorpsraadvoorzitter I. de Hullu de prijzen uit zal reiken - ziet er als volgt uit: Zaterdag 10 juli: Poulewedstrijden vanaf twee uur tot en met half negen, zondag 11 juli: pou lewedstrijden vanaf tien uur tot en met half negen, zaterdag 17 juli: poulewed strijden van twaalf uur tot en met half negen, zondag 18 juli: finalewedstrij den en plaatsingswedstrijden voor de finales vanaf tien uur tot en met half neben. De poule wedstrijden duren twee keer 25 minuten. De finalewed strijden twee maal dertig en de 'echte1 finales (van de verliezersronde en de winnaarsronde) twee keer drie kwar tier. Foto: Het team van Nieuwvliet zoals dat dinsdagavond aantrad tegen een team van Dow. Er werd overigens gewonnen met 6-1 door doelpunten van Peter van de Velde, Frans Vfolfert (2). Leen Wille <2) en een gastspeler. De shirts waarin wordt gespeeld zijn geschonken door Sjaak van den Ameele van café •Park zicht'. een kwartier later start in de openbare lagere school de eerste vertoning van de film 'Joantje' (de tweede is om 19.00 uur), die ieder jaar op het programma staal. De boerenkapel van 'Veronica' geeft om 18.30 uur een concert op een verhoogd podium op de markt Nadat een 30- jarige IJzendijkenaar om 19.30 uur in de 'Ossewei' is gestoken, begint om 20 00 uur het slotfeest met medewerking van de 'Hammond Combo'. Als alles volgens het boekje verloopt zit de folklorische dag er rond middernacht weer op. De organanisutoren hopen op een beetje verkoeling, waardoor 'n record-aantal bezoekers zou kunnen worden geboekt. Commando's Goed weer moethet wel blijven voorde spectaculaire commandoshou op woensdag 14 juli. In de afgelopen jaren is dat evenement al enkele malen op het laatste moment niet doorgegaan omdat regen en wind spelbrekers waren. Vo rig jaar nog kwamen duizenden bezoe kers naar IJzendijke. zonder dat ze iets te zien kregen. Dat risico willen de or ganisatoren overigens niet meer lopen. Mocht de parachutistenlanding op nieuw niet door kunnen gaan. dan Schietingen Vrijdag 9 juli. Hengstdijk: P. van Dijk: zaterdag 10 juli Hulst: P. Leeraert. Zuiddorpe: A. de Block; Noordstraat: A. Menheere: Hulst: De Batavieren; Stop peldijk: J. Vemimmen, Koewacht: Oude Molen. Zondag 11 juli: Noordstraat; A. Menhee re; Graauw: De GFriezen; Axel: Ons Vermaak, Kapellebrug. Cyr. de Kind; Sluiskil: H Dallinga, Stoppeldijk: J. Vemimmen: Koewacht: Oude Molen. Maandag 12 juli" Hulst. W. Blommaert; Stoppeldijk J. Vemimmen; Koewacht; Oude Molen. Dinsdag 13 juli: Kloosterzande: Jac. de Waal (bejaarden); Zuiddorpe: L. Vennue (bejaarden); Sint-Jansteen: Sint-Jan. Woensdag 14 juli Graauw: De Friezen; Koewacht J de Kind-Ceelaert Donderdag 15 juli Nieuw-Namen; I Picavet-Martens (bejaarden; Nieuw- Namen: Willem-Teil. Vrijdag 16 juli: Koewacht: Oude Molen. wordt ogenblikkelijk een alternatief programma van kracht, waarvan touwtrekwedstrijden het meest opval lende onderdeel zijn. Verloopt alles naar wens dan zullen om 14-00 uur zo'n dertig parachutisten uit een Fokker Friendship springen om te landen op een terrein aan de Schoon- dijkseweg (van de firma Haverbeke). Ze worden daar verwelkomd door on der andere b en w van Oostburg. luitenant-kolonel J C. van Woorden en luitenantrkolonel C de Ruyter. Beide laatsten waren in november 1944 actiel betrokkenbij de bevrijding van Walch- reren. Het echte stuntwerk komt over igens van vijf andere commando's die zich vanaf een hoogte van 2200 meter wagen aan een vrije val Wie van hen de meest precieze landing maakt want de grote prijs van IJzendijke. Om 14.30 uur begint een demonstratie touwafdaling van de trans van de rk kerk in IJzendijke en een half uur later geven de comman do's een demonstratie ongewapend vechten op de markt Al hun bewegin gen worden van deskundig commen taar voorzien. Tussen de demonstraties door verzorgen drumband, fanfare en har monie de muzikale noot De comman do's uit Roosendaal hebben om 15.30 er hun aandeel opzitten en dan geeft de groep 'Medio Burgum' een nummertje volksdansen weg. Om 16.00 uur concen treert 'St. Cecilia' uit Kloosterzande. gevolgd dooreen taptoe. Om 17.00 uur is de prijsuitreiking. Bij de uitvoering van het alternatieve programma begint het concert vanSL Cecilia om 14 00 uurenis er om 16.00 uur een taptoe. Het touw trekken begint om 14.30 uur Tussen door (om 15.30 uur) treedt Medio Bur gum op De prijsuitreiking is ook om 17.00 uur. Kaarslicht Een concert bij kaarslicht in de her vormde kerk in IJzendijke besluitop za terdag 17 juli de feestelijke week. Het concert begint om 20.00 uur. Uitvoeren den zijn: Christina Schijve (hoorn), Hans Schijve (hobo) en Jos Verpoorten (orgel). Zij spelen onder meer werken van Sweelinck, Krebs, Hayrin Franck, Vieme en Widor. In vorige jaren bleek dit concert bij kaarslicht steeds een erg sfeervol gebeuren iYEVDUKE - IJzendijke gaat een restelijk weekje tegemoet. Evenemen en als de folkloristische dag. parachu- espringen (en ander stuntwerk van commando's), en een concert bij kaars licht zijn samengeperst in een periode van zeven dagen, die midden in de bomvvakantie valt, de drukste vakan- tietijd. In vorige jaren is met name de folkloristische dag een publiektrekker van formaat gebleken. Duizenden mensen namen een kijkje op en om Uzcndijksc markt. waar Westr Zecuws-VIaamsc folklore een dag lang alle aandacht kreeg. Omdat kennelijk een succesformule was gevonden heb ben de organisatoren (de commissie streekmuseum 'West-Zeeuwsch- Vlaambrcn presenteert') dit jaar voor dczclfdê opzet gekozen. Dat betekent veel oide paarden (ringrijderij) en veel oude imbachten. Burgmeester A Schipper van Oost- burf opent de folkloristische dag mor- genizaterdag) om 10.00 uur Datgebeurt naiateen grote optocht met vele ruiters enmuzikanten door de straten van IJ zendijke is getrokken. Vanaf 10 00 uur branden ook allerlei activiteiten los rit ten met pony- en menwagens. een foto wedstrijd. dorsen met de vlui. een paard beslaan, koemeiken. schapen scheren en het grote klapstuk: de rin grijderij om het ochtendkampioen schap Verder vanaf "s morgens, kunst en ambacht, duivenloopvlucht. brader ie barbecue met biertap in de open lucht Om 12.00 uur begint een klederdrach tenshow op een verhoogd podium, een uur later een concert in de hervormde kerk in IJzendijke door het dameszang koor 'Zanglust'. Ook om 13.00 uur be gint de middagringiijderij om het kampioenschap van IJzendijke Wie de minste ringen steekt krijgt de osses- taart en wie ze er in een beurt allemaal afhaalt een vat bier. Het boogschieten door 'Kunst en Ge not' start om 14.30 uur, verschillende ac- tiviteiten van 's morgen staan in de middaguren weer op het programma. Het volksdansen door 'Hava Naguila' uit Vogelwaarde begint om 17.15 uur en De folkloristische dag van IJzendijke belooft weer een heel evenement te worden. Evenals worgaande jaren zal veel aandacht uitgaan naar het paard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27