Vier vrouwelijke anarchisten uit gevangenis in Berlijn ontsnapt Staatssecretaris ziet noodzaak hartluchtbrug niet zo zitten Israël zal 'medeplichtigheid Amin aan kapingsdrama bewijzen NORIT DODE BIJ AANVARING TUSSEN VISSERSSCHEPEN tOED VOORBEREID MET HULP VAN BUITENAF Collectieve Israel Actie Amsterdam Postgiro 777777 Acteur Han Bentz van den Berg overleden PZCA Paratyfus bij Hollands Diep Deense kapitein overleden Wacht U voor al te snelle pacemakers NDERDAG 8 JULI 1976 iVan onze correspondent) YEST-BERLIJN - Woensdagmorgen vroeg, tussen één en twee lur.zijn Inge Vieth (32). Gabriele Rollnick (26). Juliane Plambeck 24) en Monika Barbericht (36) uit de Westberlijnse vrouwengevan- ;enis Tiergarten ontsnapt. liet uitzondering van Monika Barberich worden de vluchtelingen «rvan verdacht destijds te hebben meegedaan aan de ontvoering 'm de Westberlijnse CDU-politicus Peter Lorenz. ~~|nliane Plambeck wordt er sinds dins- ."lag eveneens van beschuldigd betrok ken te zijn geweest bij de moord op de Westberlijnse rechtbankpresident belastingvrij iiIOPEN militairen Haan banden EN HAAG - Het ministerie van defen- e zal binnenkort een regeling be- "-^en dm aken voor het doen van belas- "^gvrije inkopen door militairen in itsland. In de regeling zal nauwkeu- worden omschreven wie bevoegd jom in de Bondsrepubliek bij de le- rwinkels belastingvrije inkopen te ien en welke goederen men daarbij agkopen. De bedoeling hiervan is het tduiken van belastingvoorschriften _gen te gaan. Etdeelt minister Vredeling mee in een jbport dat door de koninklijke mare- gussee is opgesteld naar aanleiding E beschuldigingen dat Nederlandse ptairen bij aankopen in Duitsland de Jasting-zowel in Nederland als Duits- iyT- voor miljoenen guldens hebben fidoken. |nde nieuwe regeling, die de bestaande al vervangen, wordt voorts precies ingegeven hoe de winkels hun voorra- n moeten administreren de nieuwe regeling, die de bestaande L vervangen, wordt voorts precies ingegeven hoe de winkels hun verko- n en voornaden moeten administre- Gunlher van Drenckmann. Monika Barberich wordt beschuldigd van roofovervallen op banken. Men neemt aan dat de vier vrouwen zowel van bui ten als van binnen de gevangenis bij hun vlucht zijn geholpen. Twee be waaksters werden met wapens over weldigd en gekneveld achtergelaten. De vier zijn waarschijnlijk via aan el kaar geknoopte lakens over de gevan genismuur gekomen. Daar stond een auto klaar Er werden zogenaamde 'kraaiepoten' op de weg gegooid om het mogelijke achtervolgers moeilijker te maken. Inmiddels heeft de Westberlijnse CDU een scherp onderzoek geëist, waarbij men al heeft laten weten, dater mogelijk rekening moet worden gehouden met politieke consequenties. De tweede voorzitter van de CDU in West-Berlijn. Schmidt, vindt het "verschrikkelijk' dat na de kaping in Entebbe - waarbij de vrijlating van Inge Vieth werd geëist - een dergelijke vluchtkon lukken. Hij ge looft dat er misschien wel sprake is van nonchalance van de kant van de auton teiten. Inge Vieth is overigens al voor dc tweede keer uitgebroken. In juli 1973 ontsnapte de kleuterleidster uit de zelfde gevangenis. In Italië moet men hel donderdag zonder kranten en nieuwsuitzendingen doen. De betrokken vakverenigingen willen met deze actie bereiken dat er hulp wordt geboden aan kranten die in financiële moeilijkheden verkeren. Van de ruim tachtig dagbladen worden er meer dan tien met sluiting bedreigd ADVERTENTIEi RUIM 25 JAAR OP HET TONEEL .AMSTERDAM (ANP)-Dc acteur Han Bentz van den Berg is, naar eerst nu bekend is geworden, zaterdag jl. op 58-jarige leeftijd overleden in het zie kenhuis van Drachten. Van den Berg. die met vakantie was in Friesland, was twee dagen eerder met bloedvergiftiging in het ziekenhuis opgenomen. [Dein Amsterdam wonende acteur en toneelleider is woensdagmiddag in zijn I f^orteP'aats Blancum begraven Han Bentz van den Berg maakte zijn I m 1939' was ?ec,urende ruim twintig jaar verbonden aan de V (Nederlandse Comedie. De laatste jaren was hij acteur-regisseur bij toneel groep Centrum. Han Bentz van den Berg laat vrouw en kinderen achter. Ian Bentz van den Berg - geboren op 12 oktober 1917 - deed in 1938 eindexa- nen aan de toneelschool in de hoofdstad In zijn ruim 25-jarige toneelloop baan kreeg hij verschillende belangrijke toneelonderscheidingen. Zo ontving uj drie keer de Louis d'Or en de gouden penning van de Verenigiging van Schouwburgdirecteuren. In 1954 en het daarop volgend jaar was hij 'acteur van het jaar" Han entz van den Berg onderscheidde zich door een groot aantal creaties, ondermeenn Vondels 'Gijsbrchgt' in 'Koning Oïdipus" van Sophocles, in 'Wie is hang voor Virginia Woolf en als bezeten dokter in 'Oom Wanja'. Van den Berg voelde zich aangetrokken tol grote schrijvers als Shakespeare. Shaw, isjechow en Durrenmatt vvas hij met Guus Ooster en aanvankelijk Johan de Meester één aa de directeuren van de Nederlandse Comedie in de Amsterdamse Stadss chouwburg. Voor die tijd had hij gespeeld bij de stichting Amsterdams- wtterüarns Toneelgezelschap en het gezelschap 'Comedia' van Cor Hermus. >mas 1971 speelde en regisseerde hij bij toneelgroep Centrum. p«t jaar zou zijn laatste seizoen ingaan SLACHTOFFER 'OVERLIJDENS ADVERTENTIE' SPRINGLEVEND ZAANDAM - .Ik weet het: ik ben overleden aldus waensdagochtena de montere stem van oud- Zaandammer G. H us stage <69i van uit. het Zwitserse Scuol Met twee rouwadvertenties in dc Telegraaf werd woensdag de dood gemeld van de heer Husslage. Ge schrokken relattes en familieleden beiden naar Zwitserland en kregen toen een nog grotere schrik de over ledene' nam zelf de telefoon op De heer Husslage neemt aan dat hij het slachtoffer is geworden van ie mand 'die een gemene streek met. me heejl willen uithalen' ..Weet u, ik lach er om. dat lijkt me maar het be ste". zegt de oud-Zaandammer die directeur is geweest van enige ex portbedrijven Volgens de advertentie-afdeling van de Telegraaf heeft mogelijk een fami lielid een nare streek jegens de heer Husslage willen uithalen „We welen nog niet precies hoe de zaak m el kaar zit' aidus de heer Hille van de afdeling ..Dat gaan we wel verder uitzoeken binnen-buitenland ADVERTENTIE t betrouwbare ook in de vakantie Man verdacht van moord op echtgenote AMSTERDAM (ANP) - Wegens moord op zijn vrouw is in zijn woonplaats Amsterdam aangehouden de 51-jarige A. J. Het stoffelijk overschot van het even eens 51-jarige slachtoffer is woensda gochtend in zijn woning aan de Stadio- nweg aangetroffen. Volgens de recher che bracht verdachte zijn vrouw maan dagochtend om helleven door haar met een fles de schelde in te slaan. Na zijn daad ging J. Normaal naar zijn werk. Later deed hij een mislukte poging tot zelfmoord. Uiteindelijk lichtte de man zijn familie in, die de politie waar schuwde. Het echtpaar was, aldus de re cherche in de jaren vijftig uit Indonesië naar Nederland gekomen In Indonesië konden zijop ruime voet leven, maar In ons land moest elk dubbeltje worden omgekeerd Dit zou tot spanningen hebben geleid. 'PRECEDENT ANDERE PA TIENTEN' DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Hendnks (volksgezondheid) is 'niet helemaal' overtuigd van de dringende noodzaak van opera ties in het buitenland. Hij heeft dit laten weten aan de kamercom missies voor onderwijs en wetenschappen en voor volksgezond heid. De staatssecretaris heeft beide commissies laten weten, dat hij 'verrast' was over het GOZ-standpunt inzake de 'luchtbrug' een standpunt dat er op neerkomt dat een ziekenfonds toestemming zal verlenen aan patiënten die recht hebben op een operatie om deze in Houtson te ondergaan, indien het cardiochirurgische cen trum, waar zij zijn ingeschreven, daarmee akkoord gaat. Volgens de staatssecretaris kan een dergelijke beslissing een precedent scheppen, waardoor aanspraken van andere patiënten, die menen voor hun kwaal behandeling in het buitenland nodig te hebben, in een ander daglicht kunnen komen te staan De staatssecre- tans denkt in dit verband bijvoorbeeld aan psoriasispatiënten. Vanuit beide commissies werd de vraag opgeworpen, of er nog andere 'luchtbruggen' te ver wachten zijn. bij voorbeeld voor acu punctuur naar China. De staatssecreta ris heeft de commissies toegezegd over leg hierover te zullen voeren met de Zie kenfondsraad en met het GOZ. Naar de mening van de staatssecretaris heeft de voorlichting over hart- en vaatziekten nog niet tot een merkbaar resultaat geleid. Volgens hem zijn de Foto: Inge Vieth tonder linksi. Juliane Plambeck onderrechtsi. Monika Barbe rich iboven links) en Gabrielle Rollnick (bovenrechts). Monika Barberich icordt beschuldigd van roofovervallen op ban ken,deancleredriezoudenbehorentotde 'Beweging van de Tweede Juni' BANKSTAKING IN IERLAND AMSTERDAM (ANP) - De onlangs be gonnen staking van Iers bankpersoneel is beperkt gebleven tot de specifiek Ierse banken, zoals Bank of Ireland en Allied Irish Banks. De Ierse vestigin gen van buitenlandse banken, met in begrip van die in Ulster en Engeland, werken normaal, zo heeft het Iers Na tionaal Bureau voor Toerisme meege deeld. Het bureau raadt buitenlandse toeris ten aan hun reisgeld zo mogelijk in con tanten en intemationaal-geaccepteerde reischeques mee te nemen. De Ierse Ho telfederatie heeft de bij haar aangeslo ten hotels verzocht, reischeques, bij voorkeur van Cooks en American Ex press, aan te nemen. Voor de duur van de staking kunnen bij Cooks in Dublin ook Eurocheques worden verzilverd Ook voor het wisselen van buitenlands geld is de medewerking van de hotels verzocht NUMANSDORP (ANP) - In het Hol- landsch Diep nabij Numansdorp en Willemstad is paratyfus geconstateerd. Erzijn daar tot nu toe vier mensen met deze ziekte besmet. De politie wijst er op, dat. baden ter plaatse bijzonder gevaarlijk kan zijn. Met rijkswaterstaat zal contact worden opgenomen voor het plaatsen van waar schuwingsborden IJ MUIDEN - Een aanvaring lussen de Deense trawler 'Amniamono'(Esbjerg 628) en het Nederlandse vissersvaar tuig 'Maarten Cornelia" (Umuiden 44) heeft in de nacht van dinsdag op woensdag het leven gekost aan de Deense kapitein H. Kristensen. Twee andere opvarenden van het Deense sclup raakten gewond De aan varing vond omstreeks 1 uur 's nachts plaats op de Noordzee op ongeveer 40 mijl ten noordwesten van Texel. De drie Denen raakten bij de aanvaring te wa ter. Zij konden aan boord genomen worden van de 'Maarten Cornelia" Op de kapitein die langer dan een kwartier in het water had gelegen paste men te vergeefs kunstmatige ademhaling toe Hij overleed aan boord van de IJmuiden 44. die woensdagmiddag in de thuisha ven terugkeerde De IJmuiden 44 arri veerde woensdagmiddag met de vlag halfstok in de haven van IJmuiden Het stoffelijk overschot van de Deense kapi tein werd gistermiddag door de versla gen bemanning van de Maarten Corne lia in IJmuiden aan wal gebracht waar lijkschouwing verricht zou worden. De twee geredde bemanningsleden van de Deense kotter Anemone kwamen ook in IJmuiden van boord. Zij werden opgevangen door de sociale dienst van Veisen, die de schipbreukelingen on derbracht in een hotel. Later werden ze overgedragen aan de zorgen van het TIJDENS DEBAT VEILIGHEIDSRAAD JERUZALEM (AFP/UPI) - Is raëlische regeringsfunctiona rissen hebben woensdag mee gedeeld dat Israël van plan is de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties bewijs te leveren van de 'medepüchtigheid' van de Oegandese president, Idi Amin, in het kapingsdrama op het vliegveld Entebbe. Zij zei den dat Israël zou deelnemen aan het debat in de Veiligheids raad over de commando-actie tot redding van 104 gijzelaars van de op 27 juni gekaapte Franse luchtbus. De organisatie voor Afrikaanse Een- heid vroeg dinsdag om een bijeen komst van de Veiligheidsraad ter be spreking van de 'opzettelijke daad van agressie' door Israël jegens Oeganda. Een Israëlische regeringsfunctionaris zei dat het bewijsmateriaal ondermeer de getuigenis zou omvatten van de be vrijde gijzelaars die Amin ervan be schuldigden dat hij de kapers verster kingen. wapens en explosieven liet Hij zei dat Israël er niet aan hoefde te twijfelen dat de Verenigde Staten hun Oeganda heeft veto zouden uitspreken ovei een resolu- niets te w eten o tie van de raad die de commando-actie zou veroordelen Hij merkte op dat pre sident Ford de eerste westelijke leidei was die de reddingsactie prees De gezagvoerder van de gekaapte Franse luchtbus. Michel Bacos. heeft woensdag op een persconferentie m Pa rijs meezgedeeld dat er negen pro- Palestijnse commando's betrokken wa ren bij de kapingsaffaire, van wie er vijl ten tonele waren verschenen nadat het vliegtuig' in Entebbe was geland. In eerdere berichten was er sprake van zeven kapers Hij zei niet te kunnen zeg gen of er van medeplichtigheid van Oe ganda met de kapers sprake was ge weest President Anun van Oeganda heeft Ke nia ervan beschuldigd zijn troepen aan de gemeenschappelijke grens te ver sterken Kenia hoeft zich volgens hem echter niet bezorgd te maken over een aanval uit Oeganda als gevolg van 're cente voorvallen'. Een en ander stond in een boodschap die Amin dinsdag stuurde aan president Jomo Keniatta. Anun heeft 'grote verrassing' uitge drukt over het verlenen van faciliteiten aan Israël om een actie tegen Oeganda uit te voeren Hij zei dat Keniase troepen bij Loemino in het zuiden tot 5 kilometer op Oegan- dees gebied waren bmnengedrongen Verdwenen Britse van een vrouw die tot de gijzelaars be hoorde maar die voor een operatie in een ziekenhuis in Kampala zou zijn op genomen vóór de actie van zondag. Het is de 75-jarige mevrouw Dora Bloch. een in Israël woonachtige Britse vrouw. Het Oegandese ministerie van gezondheid deelde mee dat de vrouw al uit het ziekenhuis was ontslagen en zich weer overeenkomstig de eis van de kapers bij de gijzelaars had gevoegd. Het ministerie verklaarde' „Toen Israël binnenviel op'het, vliegveld van Entebbe nam het met geweld de verantwoorde lijkheid op zich voor alle gijzelaars. Van dat ogenblik afhield de verantwoorde lijkheid van de regering van de repu bliek Oeganda voorhen op." Israël deed dinsdag o.m. een beroep op het interna tionale rode kruis om de veiligheid van mevrouw Bloch te verzekeren. Van der Stoel Minister Van der Stoel (buitenlandse voensdag \erklaa ,-er de \erblijfpla; Deense consulaat. Het tweetal keert vermoedelijk vnjdag terug naar Dene marken. Uit een eerste onderzoek is inmiddels komen vast te staan, dat de roerganger van de Maarten Cornelia het voor anker liggende Deense schip niet heeft opge merkt. De zware IJmuidense trawler is er pal bovenop gevaren, maar terwij de stalen trawler door de aanvaring alleeen maar wat schrammetjes opliep aan de boeg. werd de houten kotter finaal ver meld. Het zonk direct en de opvarenden konden zich alleen met behulp van de zwemvesten redden. Toen zij even later door de Maarten Cornelia opgepikt werden bleek de hulp voorde kapitein te laat gekomen te zijn. UTRECHT (ANT) - Vitatron Medical bv. een fabriek van medische appa ratuur in Dieren, heeft haar afne- mers gewaarschuwd, dat bij een klein deel van de door haar in de tweede helft van 1973 geprodu ceerde pcemakers geleidelijk fre quentieveranderingen kunnen op treden. die de hartslag op den duur te ver kunnen opvoeren. Pacemakers zijn kleine apparaatjes die in het lichaam worden aange bracht en die via prikkels de hartslag regelen bij patiënten wier hart daar toe zelf onvoldoende in staat is. De normale frequentie is 70 slagen per minuut, bij twee van de in 1973 door Vitatron gemaakte pacemakers bleek de frequentie tot boven de 130 te zijn opgelopen. De gemiddelde le vensduur van een pacemaker is drie jaar en de afwijking in het ritme blijkt zich pas na twee jaar geleide lijk te ontwikkelen. In de tweede helft van 1973 heeft Vitatron 3000 pa cemakers geproduceerd. Daarvan zijn er volgens directeur A. Eikmans ongeveer 300 bij patiënten m Neder land geïmplanteerd. Vitatron heeft alle artsen in de wereld die pacema kers uit de bewuste produktlepe- riode hebben afgenomen een bnef geschreven, met daarbij een lijst van de patiënten die volgens de boeken van Vitatron zo n pacemaker hebben gekregen. In de brief adviseert Vita tron de artsen, pacemakers die al meer dan twee jaar dienst hebben gedaan, elke twee maanden te con troleren en die apparaatjes, die een bepaalde frequentieafwijking gaan vertonen, te vervangen. Volgens de heer Eikmans is een tweemaande lijkse controle op zichzelf normaal, in Nederland gebeurthetvaak eenmaal per maand. De afwijking in de pacemakers heeft volgens de heer Eikmans voor de pa tiënten geen fatale gevolgen gehad. Hij zei. dat slechts bij één sterfgeval - in Engeland - de frequentieverander ing mogelijk van mvloed is geweest. ervaringen met de consultatiebureau- projekten "niet hoopgevend'. Ondanks begeleiding nomet het aantal rokers, dat het advies heeft gekregen het roken te stoppen, praktisch niet af. zaken) heeft woensdag, in antwoord op vragen van ARP fractie voorzitter Aan- tjes. er op gewezen dat hij al op 4 juli tegenover de ambassadeur van Israël de vreugde van de regering heeft geuit over het feit dat de overgrote meerder heid van de gijzelaars in Entebbe onge deerd de vrijheid had hervonden. Daarnaast, aldus minister Van der Stoel, betreurt de regering het dat deze bevrijding toch zoveel slachtoffers heeft gevergd. De bewindsman herhaalt in z'n antwoord verder zijn al eerder gegeven standpunt, dat de actie van Israël al leen kan worden gerechtvaardigd door een noodsituatie. Er zijn ongetwijfeld ernstige aanwijzingen dat van zulk een noodsituatie sprake was. meent hij. Hij wijst er op. dat de Nederlandse regering niet over alle informaties beschikt die nodig zijn om eeen oordeel te vormen over de vraag of alle mogelijkheden wa ren uitgeput om een vreedzame oplos sing op aanvaardbare voorwaarden te bereiken. HOLLYWOOD VERFILMT ENTEBBE HOLLYWOOD RTRi - Universal Studio's' in Hollywood heeft dinsdag be kendgemaakt dat zij een film gaat maken die Rescue at Entebbe' zal heten en zal zijn gebaseerd op de Israëlische paracommando-actie van zondag in Oeganda. De film zal worde, gerisseerd door George Roy Hill van The Sting'. In de aankondiging van Universal Studios stond dat het idee geboren was 'direct ■adat hel meun s over de ongelooflijke reddingsactie door de briljante en stoutmoedige Isralische commando's was doorgekomen' Snellere afwikkeling bij raden van beroep DEN HAAG (ANP) - De mogelijkheid van vereenvoudigde afdoening van za ken bij raden van beroep, ambtenaren gerechten en centrale raad van beroep is uitgebreid. Bij de behandeling van zaken voor de raad van beroep of het ambtenarenge recht was in bepaalde gevallen al een verkorte procedure mogelijk. De voor zitter kan dan alleen een zaak afdoen, zonder medewrking van de leden en voordat alle fasen van de normale pro cedure zijn doorlopen. De uitbreiding geldt voor zaken die in het algemeen zo eenvoudig zijn dat naar men mag aan nemen bij openbare behandeling op de rechtszitting aan de al beschikbare ge gevens nauwelijks nog iets kan worden toegevoegd. Woensdag is een wet in werking getreden die ten doel heeft de snellere afdoening van dergelijke zaken te bevorderen. Maatstaf voor de vereen voudigde afdoening is dat naar het oor deel van de voorzitter voldoende grondslag aanwezig is voor een beslis sing en het doorlopen van de verdere procedure ook voor de klager alleen maar tijdverlies betekent Is de klager het niet met de beschikking van de voorzitter eens dan kan hij daartegen vrijwel altijd verzet aantekenen In dat geval komt de zaak voor een volledige kamer van raad van beroep of ambtena rengerecht. De laak van de raad van be roep is de rechtspraak op het terrein van sociale verzekeringswetgeving, ziekte wet, ziekenfondswet, kinderbijslagwet ten. werkloosheid e.d. De Rhodesische regering heeft in zijn begroting voor het ministerie van de fensie 40 pet meer geld uitgetrokken dan op de huidige begroting

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9