Lardinois wil melkplas EEG-landen wegwerken VAN DER STOEL HEKELT EEG-MINISTERRAAD SPANJE HEEFT EEN NIEUWE REGERING PZCA Branden verwoesten 500 hectare bos (VERVOLG KANTLIJN) Machteloosheid en chaos bij bosbrand Koppeling Sojoez 21 Scherpe en sombere rede nieuwe voorzitter 'Ontvluchting, achteruitgang en stagnatie' nPNDERDAG 8 JULI 1976 IN 1980 1,25 MILJOEN KOEIEN MINDER (Van onze correspondent) LUXEMBURG - In 1980 moet het aantal koeien in de Europese Gemeenschap met 1,25 miljoen stuks verminderd zijn. Dat is het belangrijkste onderdeel van een reeks maatregelen die de Euro pese commissie, het dagelijks bestuur" van de Europese Gemeen schap. wil nemen om het structurele overschot in de Europese melkproduktie - tien procent - terug te dringen. PRODUKTIE VALT HOGER DAN WERKELIJKE VRAAG De Europese landbouwcommissaris ir. Lardinois. die de voorstellen w oensdag in bet Europees parlement uiteenzette, vroeg om begrip 'nu honderdduizenden boe ren in dramatische omstandigheden verkeren als gevolg van de droogte'. De plannen van de commissie zullen overigens pas in september aan de landbouw ministers van de Negen worden voorgelegd. Óm de melkproduktie meer in overeen- 150.000 liter per jaar, ook als er sprake: stemming te brengen met de behoefte, uil ir. Lardinois premies gaan geven aan boeren die besluiten niet langer melk af te leveren. Deze maatregel zal volgend jaar januari van kracht moe ten worden en drie jaar van kracht moeten blijven. Uiteindelijk wil de commissie hiermee bereiken dat het aantal koeien in 1980 met 1.25 miljoen is verminderd. Dit is vijf procent van het huidige aantal koeien in de ge meenschap. De Europese commissie wil verder dat - zo mogelijk met terugwerkende kracht tot gisteren - een drastisch eind wordt gemaakt aan alle nationale en EEG- maatregelen tot steun aan de melkpro duktie. Lardinois: „Dat zal een zeer moeilijke operatie worden omdat dit rechtstreeks insnijdt". Boeren in be rggebieden en andere streken in de ge meenschap die minder bevoorrecht zijn. zullen hiervan worden uitgezonderd. Heffing De commissie overweegt ook nog een hefTing in te voeren op de melkproduk tie, te betalen door de veehouders. Vol gens Lardinois zal de heffing variabel worden, mede afhankelijk van het sei zoen. Van het oorspronkelijke voorstel drie tot vijfprocent heffing op te leggen is niet langer sprake. De premies die de commissie wil geven voor het met-afleveren van de melk zul len beginnen, zo zette Lardinois uiteen, bij een hoeveelheid van 50 000 liter per jaar per bedrijf. Naarmate de hoeveel heid melk. die niet wordt afgeleverd, groter wordt, dalen de premies. Ze wor den echter niet lager dan die welke wor den gegeven bij een hoeveelheid van van nog grotere hoeveelheden. De premies verschillen afhankelijk van de hoeveelheid melk die niet wordt afge leverd. namelijk 90 procent van de richtprijs voor melk voor zover het gaat om hoeveelheden tot. 50.000 liter, en 75 procent van de richtprijs boven 50.000 liter De premies zullen worden ver strekt over een periode van vijf jaar 50 procent ervan wordt direct uitgekeerd, een kwart in het derdejaar en een kwart in het vijfde jaar In het geval een melkhouder overscha kelt op slachtvee voor de rundvleespro- duktie zullen de premies lager zijn. al dus Lardinois. Dan wordt in het eerste jaar 60 procent van de totale premie uit gekeerd. 20 procent in het derdejaar en de resterende 20 procent in het vijfde jaar Dit hele programma zal overigens wel worden gecoördineerd met de reeds be staande EEG-regelingen voor boeren die hun bedrijf willen beëindigen. Ir. Lardinois wil ook extra geld besteden aan de bestrijding van tuberculose en abortusbang onder rundvee, twee ziek ten die in bepaalde gebieden van de gemeenschap nog voorkomen. Dit kan zeer goed worden gecombineerd met de pogingen de melkproduktie terug te brengen, zo zei hij. Kabinet gaat verkiezingen uitschrijven MADRID (ATP, RTR, UPI) - De Spaanse premier, Adolfo Suarcz. heeft gister: vond de vorming van een nieuwe regering bekend gemaakt. Het zou e binnen-buitenland WASHINGTON-President Ford van de Verenigde Staten begroet Het nieuwe kabinet, dat vandaag wordt beëdigd, bestaat voornamelijk uit onafhankelijke politici, met een meerderheid aan gematigden en con servatieve christen-democraten Sua- rez benoemde elf nieuwe ministers in die verkiezing te vormen rege- daagse bezoek aan de hoofdstad van Amerika. De Engelse konin gin brengt een bezoek van zes dagen aan de VS bij het 200-jarig bestaan van het land. christen-democraat. Generaal Santiago is een conservatief. Hij bekleedde in het. oude kabinet dezelfde functie Martin Villa was in het oude kabinet minister voor vakbondszaken die pleitte voor vakbondsvrijheid en legali- het 20 leden tellende kabinet en gaf sering van de ondergrondse arbeider- enkele leden van het oude kabinet sgroeperingen. nieuwe portefeuilles. De 41-jarige Oreja. een Bask. was onder-minister van buitenlandse zaken Hij benoemde twee vice-premiers - Al- Hij is belangrijk lid van Tacito. een fonso Osorio. belast met politieke za- groepering van jonge liberale katholie ken. en generaal Fernando de Santiago ken en lid van de centrum-volkspartij Y Diaz de Mandivil. voor defensie aangelegenheden. De belangrijkste ministeries van bin nenlandse zaken en buitenlandse zaken gingen resp. naar Rodolfo Martin Villa en Marcelino Oreja Osorio (die geen deel uitmaakte van het oude kabinet) is een gematigd ADVERTENTIE DAGJE UIT?... NERGENS WINKELT U GEZELLIGER dan in Den Haag: leuke boutiques, warenhuizen en passages. An tiekmarkt onder de oude bomen van het Voorhout. Zonnige terrasjes en MADURODAM, 't fascinerende miniatuurstadje. DAGJE DEN HAAG-SCHEVEfJlNGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VW OF POSTBUS 1973 DEN HAAG Slot van pap. 1) pedagogische akademies geen extra voordelen: in het voorstel-Boersma houden zij hun eigen bevoegd gezag. steld. Een essentiele mededeling, die in de Vlissingse brief is weggelaten. We Voc oorts moet er op worden gewezen, dat het hoofdstuk In de nota over de mogelijkheden totliëring eraan het slot nadrukkelijk op wijst dat „in het hoger onderwijs hogescholen tot. stand ko men, waarin verschillende richtingen op voet van gelijke rechten met elkaar sa menwerken. Er is dan geen hogeschool die een bepaalde richting vertegen woordigt en een gelieerde school van een andere richtmg met rechten, die krachtens de aangegane overeenkomst beperkt zijn. maar een hogeschool op basis van samenwerking". En dat is nu precies wat het Zeeuwse plan inhoudt. In dn opzicht komt het ons voor dat de beide besturen in hun brief de kunst van 't weglaten hebben toegepast: ze hebben althans de nota naar zichzelf toe geïn terpreteerd. Nogmaals: beide colleges hebben zonder meer het recht om er an dere denkbeelden op na te houden in zake de toekomst voor het hoger be roepsonderwijs dan in de provinciale onderwijscommissie zijn ontwikkeld, maar de eerlijkheid gebiedt dan wel te zeggen dat die Zeeuwse plannen meer in overeenstemming zijn met de nota dan de gedachten van Vlissingen. Zo zeer zelfs dat de nota met zoveel woorden gewag maakt van de Zeeuwse voorstel len. ..Vooral indien het streven is gericht op een nauwere relatie tussen scholen voor hoger beroepsonderwijs, waarvoor bijvoorbeeld in de provincie Zeeland een eerste aanzet wordt gegeven, ligt dit in de lijn van het hiervoor beschreven beleid", zo staat er letterlijk. Het plan- Boersma wordt dus ten voorbeeld ge- e willen nog één notitie plaatsen bij een opmerking in de brief, waann de pers ter sprake wordt gebracht. De beide besturen zien „geen heil in een discussie via de pers omdat deze - dat wordt uit de tot dusver verscheden arti kelen wel duidelijk - slechts leidt Lot po- larisatie en verharding van standpun ten" Dat klinkt mooi. maar het is wel onzin. Er wordt namelijk over deze zaak niet gediscussieerd via de pers. maar voornamelijk in bevoegde organen zoals stalen en gemeenteraden, waarna er dan in de krant verslagen verschijnen. Mei andere woorden: over deze zaak wordt in het openbaar gedebatteerd. Terecht. Het gaat hier om hel voorzie- ningspeil van het onderwijs in de toe komst in Zeeland en daarover kan niet uitsluitend in bestuurskamers worden gesproken. Vrijwel iedereen in Zeeland is belanghebbende en behoort te weten hoe deze affaire zich verder ontwikkelt. De verslaggeving daarover hoeft niet tot polarisatie en verharding van stand punten te leiden: als dat gebeurt doen de deelnemers aan de discussie dat zelf. In dit opzicht kan men de Vlissingse brief een typisch 'hard' standpunt noe men, misschien wel een 'verhard' standpunt, zeker wanneer men de nota er op naslaat. Waar het hier om gaat is dal in de toekomst Zeeland mee moet kunnen doen aan nieuwe vormen en ontwikkelingen van en binnen het hoger beroepsonderwijs, dat wil zeggen dat hier een hogeschool nieuwe stijl moet komen. Het zou te betreuren zijn dat de weg daarheen al bij voorbaat zou wor den geblokkeerd. In deze 'onverharde' geest zal men in het najaar opnieuw rond de tafel moeten gaan zitten. HOEK VAN HOLLAND lANP) - Onder belangstelling van enige duizenden mensen, die zich hadden opgesteld op de Noorderpier i?i Hoek van Holland, is het reusachtige Dunlin-platform ivoensdagochtend begonnen aan zijn reis naar Noorwegen. Twaalf sleepboten, waaronder de zes sterkste ter wereld (gezamenlijk goed voor 78.000 pk) trokken het betonnen platform dat bestaat uit een caisson met daarop vier ruim honderd meter hoge torens, los van zijn bouw plaats op de Maasvlakte. Rond elf uur was het gevaarte gearriveerd bij de monding van de Nieuwe Waterweg. Via de zogenaamde oliegeul, bestemd voor diepstekende supertankers, wordt het platform vervolgens naar open zee gesleept. De gewone scheepvaart ivas in verband met dit sleepkarwei, vermoedelijk het grootste uit de geschiedenis, voor enige tijd gestremd. Het Dunlin-platform, dat gebouwd is door de firma Andoc voor rekening van vijf oliemaat schappijen (kosten: 400 miljoenzal als alles goed gaat over veertien dagen in Noorwegen aankomen. Hier wordt het afgebouwd, ivaama het naar het Dunlin-olieveld, gelegen ten noord-oosten van de Shetland-eilanden wordt getransporteerd. Medio 1977 zal het platform naar verwachting de eerste olie uit de Noordzeebodem naar boven brengen. VUUR ALS EEN STORM DOOR HET BOS ARNHEM - Op een zandpad in liet brandende bos bij Arnhem weet een radeloos konijntje niet meer in welke richting het nog kan vluch ten. Aan alle kanten zit het bos vol onheilspellende geluiden. Je voelt de hitte van de vlammen op je huid branden en de rook die van de dag een schemerige avond maakt, snijdt je bij vlagen de adem af. Het konijn weet het niet meer. Het botst tegen me op. rolt ondersteboven en holt dan verder. De dieren van het bos proberen het voorbeeld te volgen van de toeristen, die in paniek uit hun kampeerplaat sen te voorschijn zijn gekomen Op gejaagd door alarmerende geruchten hebben ze de caravan achter de auto gehangen en ze jakkeren het bos uit zolang er nog vluchtwegen open zijn. Hele colonnes komen je tegemoet Ze redden het De dieren niet. Waar zouden ze naartoe moeten? Ze zijn bang Voor het vuur dat soms als een ver-zengende muur naar je toe komt en waarin eeuwenoude bomen tot macabere toortsen zijn veran derd. Maar even bang moeten ze zijn voor de spookachtige geluiden die naar je toe komen. Boven het knetteren van de vlam men hoor je vanuit de verte het sire- negeloei van de brandweerwagens, die op topsnelheid af en aan rijden over de asfaltwegen. Dichterbij hoor je af en toe zware explosies van ver dwaalde munitie die ontploft. Of de schreeuw van een dier dat door het vuur is ingesloten. Groene struiken die door het vuur worden aangevreten, sterven met knisperend geluid Maar dat. hoor je maar een enkele keer. omdat dicht bij de vuurhaard de luchtverplaat sing een wind veroorzaakt die soms stormkracht aanneemt.. Dan moetje ogen aan alle kanten hebben om op te letten dat je ook niet wordt inge sloten door de naderbij schuivende wanden van vuur. die soms razends nel verspringen Ronddolen in zo n brandend bos is een onwezenlijke ervaring Vooral omdat je niet weet wat er 100 meter verderop gebeurt Het ene ogenblik sta je in je dooie eentje op het zandpad en het andere ogenblik word je tegemoet gelopen door honderd militairen die uit het rokende struikgewas te voorschijn zijn gekomen en met boomtakken op de vlammen gaan inslaan Drie minuten doen ze dat misschien. Hooguit vijf. Dan gilt een nerveuze commandant ..Jongens, we houden het niet. Het vuur slaat over. Wegwe zen De hele groep holt in de richting van de asfaltweg. Maar amper enkele mi nuten later sta je tot je verrassing opeens te midden van een nieuwe groep, die met verse moed op de zelfde vlammen gaat inslaan Als het tijd is om even te rusten, ge beurt het dat in volle vaart een tan kwagen voorbijkomt, die zijdelings een lading water over alles en ieder een uitstort. Dan hoor je zo'n afge tobde soldaat naast je zeggen: „Ver domme, nu zijn al m'n vloeitjes ook nog nat". Wat hem betreft is de ramp van Arnhem daarmee compleet. iSloi van pap. I) ren leken voor de aanstormende vuur zee. Zij bleven echter gespaard Het vuur breidde zich steeds meer ln noordwestelijke richting uit. Driedui zend militairen uit verschillende leger plaatsen rondom Arnhem werden ge- evacueerd. Een deel daarvan werd inge zet bij de bestrijding van de brand. De overige militairen werden ingeschakeld om verkeersopstoppingen op de wegen te voorkomen Het terrein van de Oran jekazerne in Schaarsbergen werd door de vlammenzee bedreigd. Op dit terrein stond een kostbaar bataljon tanks. Pas om kwart voor twee kon de Arn hemse brandweer de vuurhaard in het Rozendaalse Veld bereiken waardoor kon worden voorkomen dat de brand naar de stad zou overslaan. Rond drie uur bestond grote vrees voor het gebouw van de Heidemaatschappij, waar een enorme hoeveelheid PVC- materiaal lag opgeslagen dat bij brand smelt en wordt omgezet in giftig chloor gas. Zover zou het vuur echter niet ko- Om half vier, hetzelfde tijdstip arriveer den de staatssecretarissen Van Lent (defensie) en Meyer icrm) in het ramp gebied. Vanuit helikopters namen zij het brandende gebied in ogenschouw De brandweer slaagde er tegen het einde van de middag in de vuurzee in het noorden en oosten onder controle te krijgen. Alleen langs de Veluwezoom in MOSKOU (DPA) - Het Russiche ruim teschip Sojoez 21 is er woensdagavond in geslaagd 'n koppeling tot stand te brengen met het vorige maand gelan ceerde ruimtestation Saljoet 5. Het Russische persbureau Tass meldde dat de ruimtevaarders Welinow en Zjobo- low zich aanboord van het station be vinden. De Saljoet 5 is zo geconstrueerd dat twee ruimtevaartuigen tegelijk aange koppeld kunnen worden Naar verwach ting zal overeen vijltal weken 'n tweede toestel gelanceerd worden voor die ope ratie. De verzorging van de mannen aan boord van het station kan bovendien geschieden met behulp van onbemande ruimtevaartuigen. Het station is dus in gericht op een langdurig verblijf in de ruimte. de richting van Utrecht breidde de vuurhaard zich nog uit. Brand Uit West-Du itsland waren brand weerwagens onderweg om de Neder landse brandweerlieden te assisteren. Ook kreeg de Arnhemse brandweer as sistentie van tientallen korpsen uit Gelderland en Utrecht. Het vuur na derde het motel Arnhem, maar voor di rect gevaar werd niet gevreesd. Wel be stond er angst voor de benzinestations langs rijksweg 12. Om ongeveer kwart voor zes gister avond werd t sein 'brand meester' ge geven en bestond geen gevaar meer voor verdere uitbreiding van de bos brand. Ongeveer driehonderd evacues uit Schaarsbergen en de omliggende campings konden gisteravond weer naar hun verblijfplaats terugkeren. Gisteren is ongeveer 60 hectare bos- en heidegebied van het natuurreservaat De Kalmthoutse Heide in de buurt van het Brabantse Putte door brand ver woest. Veertien brandweerkorpsen uit heel West-Brabant en uit de Noorder kempen. aangevuld met zowel Neder landse als Belgische militairen, zijn acht uren lang constant bezig geweest om het vuur te bestrijden en rond half tien in de avond hadden zij het onder contro- DROOG. ZONNIG EN WARM Droog en zonnig, meest matige wind uit oost tot noordoost. Max. temperaturen van ongeveer 24 gr in het Waddenge bied tot omstreeks 30 gr in het binnen land. i Vooruitzichten voor vnjdag en' zater dag Aanhoudend droog en warm Weersvooruitzichten ui cijfers gemid- Voor vrijdag aantal uren zon. 8 tot 16. foor vnjaag anatal uren zon: 8 tot 16. win. temp. omstreeks 15 graden, max. 'emp. omstreeks 27 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 95 procent; kans op een geheel droog etmaal 90 procent Voor zaterdag, aantal uren zon: 8 tot 16. min temp. omstreeks 15 graden, max temp omstreeks 26 graden Kans op een droge penode van minstens 12 I uur 95 procent, kans op een geheel I droog etmaal 80 procent STRANDWEERS VER WACHTING I ™ra!!!rkaart seefl seen belangrijke I ranc1cnn8 te zien Hierdoor aanhou- I le,?n,Z°"!llg met een mat'8e w'nd tus- oo w en oosl In de middag 26 tot -8 graden zeewater 20 graden. Voor I "l zlch'en Droogte en zon waarschim- I 'W 00k nog in het weekeinde Weer in Europa Aberdeen onbewolkt Athene onbewolkt Barcelona zwaar bew Berlijn licht bew Bordeaux zw aar bew Brussel onbewolkt Frankfort onbewolkt Geneve geheel bew Helsinki geheel bew Innsbrueck half bewolkt Kopenhagen licht bew Lissabon'zwaar bew Locarno onweer Londen onbewolkt Madrid zwaar bew Malaga zwaar bew MaUorca half bew Muenchen onbewolkt Nice zwaar bew Oslo licht bew Parijs licht bew. Rome half bew Split zwaar bew Stockholm licht bew. Wenen onbewolkt Zuench geheel bew Casa Blanea onbewolkt Islanboel half bew Las Palinas licht bew ZON EN .ALVAN 26 gr 24 gr 32 gr. 31 gr. 29 gr 18 gr 29 gr. 23 gr. 27 gr. 28 gr. 32 gr 28 gr. 30 gr. 32 gr. 26 gr. 26 gT. 29 gr 35 gr, 28 gr 26 gr 22 gr 27 gr. 28 gr. 26 gr 28 gr 26 gr (Van onze correspondent.) LUXEMBURG - „Stagnatie, achteruitgang en ontvluchting - dat is het huidige motto van de Europese Gemeenschap". Dat zei minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken} woensdag in een even weinig opwekkende als tamelijk scherp geformu leerde toespraak tot het Euro pees parlement. ..Dit ontmoe digende beeld geldt vooral voor de Europese ministerraad al dus Van der Stoel, die het ko mende halfjaar voorzitter is van dit college De machinerie draait nog wel. maar blijkt steriel en vruchteloos te zijn, al dus de Nederlandse bewindsman in zijn analyse van de ernstige crisis in de EEG, die door de overgrote meerder heid van het Europees parlement met sympathie werd ontvangen. Van der Stoel verbond hieraan de waarschu wing dat hel beslissende ogenblik is gekomen om te voorkomen dat de stag natie zal leiden tot het uiteenvallen van de gemeenschap. Doelend op de jongste verwikkelingen rond de deelname van de Europese Ge meenschap aan het economisch topo- verleg in Puerto Rico «waar alleen de vier grote EEG-landen aanwezig wareni zei Van der Stoel dat de "essentiële vei- trouwensrelatie' tussen de lidstaten ernstig op de proef is gesteld Het ziet er zeer somber uit voor de Europese inte gratie als dit probleem niet wordt opge lost. zo betoogde hij iSationaal De 'politieke bloedarmoede' in de EEG weet de Nederlandse bewindsman vooral aan de steeds intensievere con centratie op nationale mogelijkheden en oplossingen. Een tweede oorzaak wordt volgens de bewindsman ge- vurmd door een onvoldoende besef van de gevaren die West-Europa bedreigen als de EEG-landen zich internationaal niet met voldoende gezag kunnen ma nifesteren. Als doel van het Nederlandse voorzit terschap van de Europese ministerra den noemde Van der Stoel de slagwoor den 'bezinning. herstel en voorberei ding Bezinning bijvoorbeeld op het rapport van de Belgische premier Tin- demans over de Europese unie. die tegen het eind van het jaar tot even wichtige en constructieve conclusies zal moeten leiden Achterstand Het Europa van de Negen moet. zo zei de bewindsman, de achterstand inha len die het heeft opgelopen bij de coör dinatie van het economisch beleid van de lidstaten, en bij de bestrijding van de inflatie en werkloosheid, die de hoogste voorrang dient te hebben. Sprekend over het optreden van de EEG naar buiten toe bepleitte Van der Stoel een substantiële bijdrage aan de Noord-Zuid-conferentie tussen indus trielanden. olielanden en ontwikke lingslanden in Parijs. Het mooist denkbare begin van zijn voorzitterschap noemde Van der Stoel een oplossing van het vraagstuk voor de zetelverdeling in het Europees parle ment. dat volgende week op de Euro pese raad van regeringsleiders in Brus sel aan de orde komt. Desgevraagd zei de bewindsman dat alle moeilijkheden hierover nog steeds niet volledig over wonnen zij" Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraai 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (011801 27651 Goes: Grote Markt 2. tel (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457 Hulst: Steenstraai 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur. Expeditie: (01183) 63533 Ovarl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42,-; per maand f 12,75; losse nummers 0,55 (Inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven 77 cent per mm. minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'/ix tarief Voor bneven bureau van dit blad 2,50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3