Zware schade bij brand in hotel 'De Blanke Top' Nog weinig problemen levering frisdranken en bier in Zeeland Vakantiegangers zoeken de waterkant PZC/P Snorfietser gedood bij ongeval te Kloetinge "VAN HET GRASLAND KUNNEN KOEIEN NIET MEER LEVEN" „Nu helpen ze de problemen niet oplossen" almanak Rundveehouder Wilfried van Hecke, Eede: DONDERDAG 8 JULI 1976 ONDANKS 9WAANZINNIGE9 VERKOOPRESULTATEN provincie EEDE - Kaal-bruinc weilanden, koeien die toch nog wat lopen te gra zen en triest-kijkende boeren die net de vooruitzichten voor vrijdag en za terdag hebben gehoord: aanhoudend droog en opnieuw warnier. De regen blijft uit. Voor Rundveehouder Wil fried van Heeke (30) uit Eede dreigt het een catastrofe te worden. Van het grasland kunnen de koeien niet meer leven. Hij is nu al z'n wintervoorraad (opgespaard van vorig jaar) aan het verbruiken en geelt z'n dertig koeien zeker de helft meer krachtvoer dan vorig jaar om deze tijd. In de schuur is een povere hooivoorraad opgestapeld en met de snijmais wordt het deze zomer niks. Pas heeft Van Hecke een torse investe ring gedaan in een nieuwe schuur. Hij zal geld moeten lenen 0111 de koeien de komende winter in leven te houden ..Je kunt ze niet verkopen, want het vee is je kapitaaT.Zoals dat gaat bij kleine rundveehouders leeft mevrouw Van Hecke intens mee. Ze zegt dat ze het in de huishouding nog niet heeft gemerkt, 'want' wij leven altijd zuinig". Niettemin is bezuiniging op bijvoor beeld de aanschaf van nieuwe kleren nu al onvermijdelijk. ..Als ik straks een nieuw jas nodig heb. dan wacht ik daar echt nog een jaartje mee De problemen stapelen zich op bij de Van Hecke's. die drie weken geleden nog redelijk optimistisch waren en van buren te horen kregen: „Hoe is het mogelijk oDe slechtste grond van etEede en de weilanden liggen er nog zo bij". Nu zijn ze er achter dat het praktisch alleen zandgrond is waarop ze 'boeren'. „Het zand is net een zeef. al het water zakt er zo doorheen". Van Hecke heeft geen beregeningsinstalla- tie. Hoewel de wei er in de zomer maanden meestal nogal schraal bijligt, was hij op een dergelijke droogte niet berekend Waterputten en een berege- ningsinstallatie zijn nu wel aan de or de. nu het te laat is. „We hebben een paar weken te lang gewacht, het is nu te laat. de aanschaf wordt erg duur of bepaalde materialen zijn niet meer te knjgen. En dan knjg je natuurlijk ook nog dat men er van gaat profiteren. Dat zit me wel dwars ja. maar wat moetje er aan doen". Hij weet niet hoe hij het financieel al lemaal moet gaan rooien. „We hopen MIDDELBURG - Er zijn tot op heden in Zeeland nog geen of weinig problemen ontstaan bij de levering van bier.frisdranken, melken melkprodukten. hoewel de leveranciers op alle fronten spreken van 'waanzinnige' en 'abnormale' verkoopre sultaten. De omzet van bier en frisdranken ligl ongeveer driemaal zo hoog als normaal in een vergelijkbare periode en voor melken melkprodukten tweemaal zo hoog. ENORME AFZET KARNEMELK De frisdrankenindustrie is inmiddels wel begonnen met het 'mondjesmaat' verdelen van de krap geworden voor raden. waardoor sommige leveranciers al 'frisdrankloos' dreigen te worden. Daarvan werd onder meer melding gemaakt bij het Vlissings grootwin kelbedrijf 'Miro' waar de bevoorrading een 'enorme toer' werd genoemd. Bierbrouwerij Helneken in Amsterdam overweegt, bij aanhouding van het hui dige weertype, over een week te begin nen met een 'evenwichtig' verdelings schema, waarvan de consument volgens de verwachting van een woordvoerder nog weinig zal merken De bierbrouwe rijen en öisdrankenfabrieken draaien al weken op volle toeren, problemen zijn er tot nu toe alleen geweest door enkele stagnaties in transporten ..De handela ren zijn gelukkig vol begrip voorde pro blemen bij de bierbrouwers", aldus de woordvoerder van Heineken. Het knelpunt in de levering van flessen bier en frisdranken zit niet zozeer in de produktiecapaciteit, maar veel meer in de inievenng van leeg goed. Bij de Zeeuwse grootwinkelbedrijven waren overigens woensdag niets dan lovende woorden te beluisteren over de snelheid waarmee het publiek de lege flessen in levert Dat levert bij deze bedrijven wel het dagelijks beeld op van grote rijen wachtenden voor de onder hoogspan ning werkende emballage-afdelingen, met hier en daar personeelstechnische problemen als gevolg. Het is voor ons een beetje vervelend randverschijnsel, dat we maar op de koop toe moeten ne- nien", aldus een van de woordvoerders uit aeze sector, waar echter ook aller- wege het belang van het tiidig inleveren voor de continuïteit van de produktie wordt benadrukt. Bij het Middelburgs grootwinkel 'Trefcenter' zei men: „De mensen komen met hun leeg goed heiaas niet gespreid. De piek valt altijd in de morgenuren" Bij hetzelfde bedrijf meldde men overigens een oovallende belangstelling voor de 'betere siropen'. Gesproken werd zelfs over een vertien voudiging van de verkoop in vergelij king met voorgaande jaren. Bij de grootwinkelbedrijven krijgt men over netalgemeen nog een regelmatige, bijna dagelijkse aanvoer van bieren en fris- grote afnemers nogal wat druk kunnen uitoefenen op de fabrikanten en dat we een eigen distributie-apparaat hebben", werd wel gehoord Een kleinere afne mer, slijter Rijekborst uit Koudekerke merkte op: ..Het bier loopt nog wel. maar sommige frisdranken liggen eruit, die zijn bijna niet meer te verkrijgen". Ook de ijsverkoop loopt-uiteraard-erg goed. „Een topjaar", zei men bij ijsfabri- kant Campina in Eindhoven tevreden. De ijsproduktie ligt 30 tot 40 procent boven normaal. Men kan tot nu toe in de vraag voorzien. In winkels waar het ver pakte ijs te koop ligt heeft men nogal eens te kampen met mankementen aan de koelvoorzieningen Karnemelk Bij het zuivelbedrijf VCZ Brabant- Zeeland in Middelburg - met als afzet gebied Zecuwsch-Vlaanderen. Walche ren en de Bevelanden-ervaart men een enorme vraag naar karnemelk. De produktiebiervanligtophetzesvoudigc van normaal. Tot nu toe kan men daar geheel aan de vraag naar melk- en melkprodukten voldoen, ondanks de verminderde mel- kaanvoer van de boerderijen Deze aan voer lag naar 'n berekening door direc teur J. Lampert in de afgelopen week ongeveer4 procent lager dan in dezelfde week vorig j aar. Hoewel deze daling naar verwachtingdekomendedagenzaldoor- zetten, iser volgens de heer Lampert wat betreft de 1 verong van Melk- en melkpro- duktie voorlopig geen 'vuiltje aan de lucht'. Ook yoghurt en melk worden naar de woorden van de heer Lam pert 'legen de klippen op' gedron ken. „Daaruit valt af te leiden dat de mensen het bier beu raken". Tot nu toe heeft men bij de topcapaciteit werkende melkfabriek alleen de afgelopen week een stagnatie ondervonden in de aan voer van nieuwe flessen voor de gepas teuriseerde melk en melkprodukten. maar dit tekort kon worden opgevangen door buffervoorraden. Het enige andere gevolg van de verhoogde omzet is dat karnemelk momenteel niet in flessen, maar alleen in kartonverpakking lever baar is De heer Lampert „Tien van onze bednifsmensen ziin mei vakantie .ve werken met 18 scholieren. Niets dan lof voor hun medewerking om de zaak draaiende te houden Moe De moeheid gaat bij de horeca- exploitanten, die het direct van deze pe- riodeen dit weer moeten hebben, een rol spelen. De beheerder van een Walchers strandpaviljoen, de heer Roelse in Westduin: ..We staan hier constant aan de bier- en limonadekraan Het is open-dicht-open-dicht Gelukkig heb ben we hier nogal wat getramd perso neel, Normaal kun je iemand 111 het voorseizoen inwerken, maar dat is nu onmogelijk. Het gaat allemaal zwaar wegen, we zijn moe en de dagen zijn lang". De strandexploitanten in Zeeland be leven, hoewel zuchtend gouden tijden. Als het weer nu zou omdraaien en de zomer verder slecht zou zijn, hebben zij - mede door het gunstige voorseizoen - zeker niet te klagen. VUUR VERNIELD VOOR TIENDUIZENDEN GULDENS AAN HOTEL IN CADZAND BAD GASTEN MET LADDERS IN VEILIGHEID CADZAND - Een hevige brand heeft woensdagmorgen zware schade aange richt aan hotel 'De Blanke Top' te Cadzand-Bad. De schade wordt ge- raamdopenkeletienduizendenguldens. De brand werd dinsdagmorgen om streeks vijf uurontdektdooreigenaarN. W. M. de Milliano. Hij rook een brand lucht en ging op zoek naar de ooncaak. Hij ontdekte dat de restaurantzaal vol rook stond. De heer De Milliano pro- beerdezelt'de vlammen in deze zaal op de eerste verdieping te blussen. Toen hij daar niet in slaagde wil de hij de brand weer alarmeren per telefoon. Het vuur had intussen de telefoon onklaar ge- maakt.zodatdeheerDeMilhanozelfnaar Cadzand moest rijden om de brandweer in te schakelen. Onmiddellijk werd groot alarm gegeven en behalve de brandweer van Cadzand rukten ook de korpsen van Oostburg en Breskens uit Inmiddels waren alle gasten - het hotel zat vol - al in veiligheid gebracht. Via ladders waren deze van de balkons afge haald Overigens had de brandweer het vuur snel onder controle Op het moment dat men echter begon op te mimen laaide de brand weer op Vermoedelijk kwam dit doordat er lucht (zuurstof) tussen de pla fonds in kwam. waardoor het vuur nieuw voedsel kreeg. De 'tweede' brand werd echter ook vnj vlot geblust. Er was fikse waterschade. De oorzaak van de brand is niet bekend. De technische recherche van de rij kspoli- tie en specialisten van de PTT en de PZEM hebben een onderzoek ingesteld. Er wordt vermoed dat er sprake is ge- weeest van kortsluiting. ranken. „Ons voordeel is dat wij als Lading vrachtwagen in brand nabij de Terneuzen dokken TERNEUZEN - Op de Ingelandweg ter hoogte van de spoorwegovergang in JTemeuzen heeft een vrachtwagen chauffeur woensdagmiddag een lading in brand staande balen afval op de weg moeten storten. De gealarmeerde Ter- neuzense brandweer, die met twee blu- seenheden aanwezig was. wist de schade tot een minimum te beperken. Omstreeks drie uur woensdagmiddag ontdekte de vrachtwagenchauffeur R. van W. uit Kloosterzande dat een deel van zijn lading in brand stond. Dat was bij de Temeuzense Dokken. Van W. bedacht zich geen moment, koppelde de aanhanger los en stortte het afval uit de laadbak van de vrachtauto op rijbaan. Daar werden de vlammen snel gedoofd door de brandweer. GOES - De 75-jarige C. Schcffen' Goes is woensdagmorgen rondacblf bij een ongeval op de kruis Kapelseweg-Rijksweg Oostmolenweg bij Kloetinge om bc ven gekomen. He t slachtoffer stak met zijn snorfl«4 kruising over en verleende daarbij* voorrang aan een personenauto.j stuurd door P. H. uit Kapelle. Da* Scheffer werd naar het Streek!» huis De Bevelanden in Goes ot® bracht, waar hij kort na aankomsUT leed. Geld gestolen VLISSINGEN' - In de nacht van S dag op woensdag is uit de opet> bibliotheek aan de Spuistraat te ij singen een bedrag van 275,- geste* In Berlijn ontsnapte terroristes wellicht in Vlissingen gezien VLISSINGEN - Een Westduitse rechercheur, met vakantie in Vlissin gen, heeft woensdagavond de Vlis- singse politie laten weten dat hij die ochtend wellicht twee van de vier uit een Berlijnsc gevangenis ontsnapte terroristes had gezien. Dat zou dan gebeurd moeten zijn in de Walstraat. te Vlissingen. Toen de man 's avonds op de televisie de portretten van de ontsnapte vrouwen zag meende hij er twee te herkennen. Na de melding van de Duitse politieman heeft de Vlis- veillancewagens gewaarschuwd, maar ook onder meer de rijkspolitie, om op te letten op een Duitse groene-Golf met kentekenletter B. De Vlissingse commissaris van politie J. van Manon zei het menselijkerwijs uitgesloten te achten, dat de tip van de Westduitse rechercheur iets zou ople veren: „De ontsnapping was woensda gochtend vroeg in Berlijn en enkele uren later zouden twee van de vrouwen al in Vlissingen zijn geweest". ZEEUWSE Knipper ln onze ijzerhandels oftewel doe-1 het-zelf-winkels worden sinds kort zogeheten allesknipperste koop aangeboden Handzame tangetjes, die voor van al les en nog wat zijn te gebruiken. Een verkoopgrage winkelier in Vlissin gen vertelde een klant, dat je er ge makkelijk centen mee in tweeën kon knippen. De klant lachte begrijpend en sprak met duidelijk Vlaams accent: „Dan is het zeker 'Nederlands makelij?" De heer De Croock trechtsen de familie Van Hecke tussen de koeien op het verdorde weiland... maar dat de volgende jaren betera De EEG („waarom voeren ze nu a veevoer uit") en de belastingcüW moeten het ontgelden. „De boete] een klem percentage van de Neaj landse burger vnj goedkoop kan óJ maar ze staan niet aan je deur ooi problemen te helpen oplossen". Grote geldelijke zorgen liggen mij verschiet, ook al omdat de koeien dm 15 procent minder melk producq maar Van Hecke wil met al te klaag, doen. „Er zijn ergere gevallen. Ik: nog een reserve-voorraad aan snijiL en wie kan dat hier in de buun 2] gen". Maar intussen is hij nu een c tervoorraad aan het opsoupal waaraan het vee in normale jaren;: in november of december begint I Catastrofe Een buurman. C. de Croock, luie, en lid van de Aardenburgse gemert raad is er om de sombere vcrhaln bevestigen. In de streek tussen b en StrKruis ('de biezen') wordt i volgens hem een catastrofe als dti gen niet snel komt. Eigenlijk is t trouwens al te laat, maar goed, ken morgen donkere wolken zich men, dan valt er nog wat te rcddti Hij relativeert: „Wat de natuurt doen. daar is heel moeilijk iets t« over te stellen" Hij prijst de me.-., teit van de Eedese boeren: in '74 natte herfst) waren er uit dit gebied minste aanvragen om bijstand. ons staan ze niet met de handen lt zakken te kijken hoe het mislix zoals sommige grote boeren, die k nen op een uitkering". Hij gelooft de akkerbouwers misschien nog nit slecht zitten, ook omdat ze sta veevoer kunnen verkopen aan nj veehouders. Dat is ook de grom zorg van mevrouw Van Hecke. „Wet len voer kopen, maar is het er nogi en is het betaalbaar"? De maatregelen van het watersci 'Het Vrije van Sluis' - beregening boden - komen aan de orde. Twefi drijven, voor wie dat verbod een dj strofe dreigde te worden, hebben j middels ontheffing gekregen on nachts toch hun weilanden nattot. den. „Maar", zegt Van Hecke. „ze; den iedereen maar z'n gang moe» ten gaan. want het grondwaie? doet er toch niet meer toe. Het a moet nu van boven komen. Daar? het om". LISSINGEN' - De bouwvakvakan- ie is al een paar dagen oud. Dit be ekent dat het grootste deel van de «cderlandse stranden is bezet. •Jind volgende week. als onze oos- erburen vakantie krijgen is het gedaan met de nu nog betrekkelijke rust die er heerst op de Zeeuwse stranden. Oe subtropische tot tropische tem peraturen van de laatste weken hebben menigeen tot wanhoop ge bracht. Boeren, die hun gewassen zien verdorren zonder enig middel aan te kunnen grijpen om het te voorkomen, bosbranden die door onvoorzichtigheid of door een on geluk ontstaan en de bezorgdheid van de bedrijven voor de drinkwa tervoorziening, die met stijgende onrust de huidige 'hitteperiode' doormaken. Toch is er een keer zijde van deze medaille. Zittend aan de top van de Dom- burgse duinen weten twee vrouwen in Walcherse klederdracht, dal de hitte niet voor iedereen een wel kome aangelegenheid is. „Maar we zitten hier elke dag. zien mensen naar het strand gaan en als ze er genoeg van hebben van het strand vertrekken. Tegenwoordig kan dat allemaal Vroeger, toen ik twintig was. waren er van die paardekarren die hokjes tot aan de zee trokken. Nadat de 'hoge heren' hadden ge zwommen. klommen ze weer in die rijdende badhokjes. De zon is ook nu voor liefhebbers van het strand onmisbaar. Dat begrijpen we", ver telt een van de in klederdracht geklede dames, terwijl ze haar om slagdoek (tegen de wind) beter be vestigt. Maar er zijn meer mensen, die de hete zon in ons eigen land betreu ren. Bijvoorbeeld al die mensen met veertien dagen vakantie, die al maanden geleden hun vakantiereis naar Spanje. Portugal of welk sub tropisch land dan ook hebben ge reserveerd om vooral niet te laat te zijn. Zij vertrekken uit een bijna war mere omgeving. Lieke Pijnenburg heeft deze. naar nu blijkt, vergissing niet gemaakt. Lieke: „We zijn nu met vakantie hier in Domburg. Normaal gespro ken komen we toch al elk weekein de. want we hebben een huisje in Domburg. Maar met dit weer den ken we er niet aan om naar het bui tenland te vertrekken De vriendin van Lieke. Ester Claasen. beiden uit Noord-Brabant, is nu voor de tweede keer in Zeeland. „De zee is hier schoon, het weer te gek lekker, •wat wil je nog meer", benadrukt Es ter. Kuil Iedere morgen komen de badgasten, op het strand. Dat dit wel eens tot onaangename verwikkelingen kan leiden, vertelt Bert Werkhove uit Blaricum. Deze 21-jarige zonaan- bidder kwam gistermorgen op het strand en zag een ideale kuil om, zonder te worden geplaagd door de wind. te kunnen genieten van de heerlijke temperatuur. Hij vertelt: „Toen ik ongeveer een kwartier had gelegen, werden we opgeschrikt door een wat boos uil- ziende Duitser, die met zijn kroost aan kwam stiefelen. Het bleek dat we 'zijn kuil in gebruik hadden ge nomen. Ik wilde daar natuurlijk niet aan. dus toen zijn er wat woorden gevallen." Gelukkig kon deze on volkomenheid nog op een redelijke manier worden opgelost. Wie tijden bezag geweest is met het graven van een kuil. heeft niet zoveel zin om de volgende dag hetzelfde karwei uit te voeren.Zekerniettijdensdevakantie Toch zijn er recreanten die er een soort van creatieve bezigheid van maken. Veiwoed zijn ze bezig om zandkastelen te bouwen, wetend dat 'n onvoorzichtige hond of kind ieder moment kan opdraven. Of dammen om het altijd sterkere zee water te keren. Hele bouwwerken verrijzen op het strand. Voor twee inwoners van NiemV en Sint Joosland hoefde het gister middag om een uur of twee niet meer. „We zijn hier nu al de hele dag. De Banjaard is wel veel gezelli ger en minder druk dan De Piet, maar de zon wordt ons nu te heet", vertelt één van de stvandgangers uitgeput In Vrouwenpolder, een breed schoon strand, vinden de meeste vakantiegangers de zo fel begeerde rust. Als op een schema koesteren zij zich in de zon. Eén van hen, de 26-jarige Cobie van Houwelingen uit Middelburg, ziet dat wel zitten, Cobie- „Bij het bednjf waar ik werk, hebben ze een soort tropenrooster ingesteld. We beginnen nu om vier uur 's morgens en zijn dan om twaalf uur klaar Daama ga ik altijd naar Vrouwenpolder In september gaat Cobie met vakantie naar het buitenland. ..Als het weer zo blijft zeker niet. Ik heb eigenlijk nog maar geen plannen gemaakt," mgk nationale taptoe brede 19 t/m 28 augustus elke avond9W behalve zondag 25 augustus: middagvoorstelling3; toegangsprijzen: van 16.- t/m IR- voorverkoop: VW kantoren VVV Breda; tel. 076-125733/'3^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2