PROW GIALE ZEEUWSE COURANT LOONMAATREGEL IS NIET TE VERMIJDEN Branden verwoesten 500 hectare natuur Dode en twee zwaar gewonden bij instorten constructie Sluiskil de krant van zeeland FNV en VNO vinden regeringsvoorstel (41,50 per maand erbij) niet acceptabel J vandaag HEINEMANN OVERLEDEN ARNHEM AAN RAMP ONTSNAPT Defensie geeft geen sproei- verlof OORZAAK CATASTROFE NOG ONBEKEND OP TERREIN VAN DE NSM 1191 Mieke niet pagina 11 Sterk genoeg r >n 219e jaargang 1976 Donderdag 8 juli 1976 L' Do iverfe fVan onze correspondent) DEN HAAG - Een loonmaatregel lijkt onvermijdelijk. Na dagen- en nachtenlang vergaderen is het kabinet woensdag met een voorstel gekomen dat onaanvaardbaar is voor de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV), waarin NW en NKV samenwerken. Ook de Vereniging van Nederlandse On dernemers (VNO) vindt het voorstel niet acceptabel. volgens CNV-voorzitter Jan Lanser Het CNV kan wat tevredener zijn. Het laten weten niet veel heil meer te zien in komt het voorstel van de regering neer regeringsvoorstel komt dicht bij het cao-onderhandelingen per bedrijfstak, een netto-loonsverbetering van CNV-voorstel van een netto- Het is volgens Lanser erg onwaarschijn- loons tij ging van f44 per maand. Voor- lijk dat er nog een centraal akkoord tot zitter Jan Lanser: „Je kunt moeilijk stand komt. spreken van tevreden zijn. Maar het re- geringsvoorstel komt aardig in de buurt W erkge V&TS Het VNO vind, een bruto-loonstijging dering in Rotterdam. Zwijnenburg acht de kans op hernieuwde onrust in de ha vens erg groot. Het is volgens de CNV-bestuurder heel goed mogelijk dat het "communistisch geïnspireerde' actie-comtité tot be houd van de koopkracht' opnieuw zal proberen de arbeiders tot staking te brengen. ïi f41,50 per maand voor een werknemer met een jaarinkomen van f24.500. Lan ser wilde niet zeggen via welke combi natie van bruto-loonsverhoging en ver laging van sociale premies deze netto- verbetering zal worden bereikt. De regering zal vandaag, donderdag, op een persconferentie nadere gegevens over het voorstel geven. Het zou echter gaan om een bruto-loonsverhoging van f30 per maand, gecombineerd met ver laging van de premies van AWBZ, kin derbijslag loontrekkenden (KWL), zie kenfonds en wao. waardoor men netto uitkomt op een bedrag van f 41,50. De federatieraad van de FNV komt vanmorgen in Woerden bijeen om haar standpunt te bepalen. Maar het is vrij wel zeker dat de FNV niet met de voor stellen akkoord zal gaan. Woensdag liet het bestuur van de FNV in een telegram aan het kabinet weten, dat zijn geduld op is. Daarin wijst de FNV het eventueel opleggen van een nieuwe loonmaatregel door de regering principieel af. De FNV herhaalt dat een netto-loonsverhoging van f55 per maand tot stand moet ko- van f30 te hoog. „Het ligt een heel eind van ons voorstel van f20 bruto af", aldus woensdagavond een woordvoerder van het VNO. De werkgevers wilden met verder gaan dan netto f38 loonsverbete ring. Stijgt het bruto-loon met f30, dan komt volgens het VNO de loonsomstij ging voor dit jaar op 9,3 tot 9,4 procent De grens lag voor het VNO bij 9.2 pro cent „Je kan hooguit zeggen, dat het rege- goed voorstel". Het CNV had al eerder HAMBURG (DPA) - Gustav Hein- emann, dc voormalige president van de Duitse Bondsrepubliek, is woensdag ,,«c tt", uuugui, bcggcu, uat ucb icgc" overleden. Hememann werd vorige ringsvoorstel iets dichter bij ons voor- week in een ziekenhuis m Essen opge- stel ligt dan bij het FN V-voorstel", aldus nomen wegens een actute stoornis in de de vNO-woordvoerder. Het Nederlands bloedsomloop. Hij is 77 jaar geworden, christelijk Werkgeversverbond wilde Gustav Walter Heinemann, lid van de woensdagavond nog geen commentaar SPD, werd in 1969 met een zeer krappe geven meerderheid (512 van de 1023 uitge brachte stemmen) door de federale as- Acties semblée (bondsdag en vertegenwoordi gers van de deelstaten) tot president gekozen. Al voor hij werd geïnstalleerd als president, als opvolger van de CDU- resident Heinrich Luebke, liet hij weten slechts één ambtstermijn te ambiëren. Na vijfjaar presidentschap werd hij op gevolgd door de liberaal Walter Scheel. ARNHEM: Met grote legertrucks worden vrijwilligers aangevoerd naar het ramp gebied. (Van onze speciale verslaggevers) ARNHEM-ELSPEET-ECHT-PUTTE - Nederland is gisteren geteisterd door enorme bosbranden, waarbij ruim vijfhonderd hectare natuurgebied is verwoest. Op de Veluwe en in de provincies Limburg, Brabant en Zeeland woedden grote bosbranden, die mede dank zij de hulp van Duitse en Belgische brandweerkorp sen konden worden geblust. Het zwaarst werd het gebied rond Arnhem getroffen, waar niet minder dan 400 ha bos in vlammen opging. dorst Leveranciersvan frisdranken, bier, melk n melkprodukten in Zeeland boeken door de aanhoudende hltteperiode 'waanzinnige" verkoopresultaten melk Landbouwcommissaris ir. Lardinois vindt dat in 1980 het aantal koeien in de Europese gemeenschap met 1,25 mil joen stuks moet verminderd zijn kaping Israël zal de "medeplichtigheid" van Amin aan het kapingsdrama in de ÜNO-veiligheidsraad bewijzen. Olympische spelen: DDR-atleten vin den het een eer hun land in Montreal te kunnen vertegenwoordigen sterker Rechter stelt het NOC in het gelijk. Mieke Sterk mag niet naar Montreal festival Norman Wisdom-show wint het televi- siefestival voor amusementsprogram ma's 'De Gulden Zeezwaluw' te Knokke, radio- en tv-programma's; strips. PAGINA 15 klimaat Volgens de voorzitter van de Nederlands-Duitse Kamer van Koop handel ls er geen verbetering te merken in het investeringsklimaat in Neder- DEN HAAG-LUXEMBURG - komt geen algemeen 'sproei-v voor boerenzonen en agra werknemers die in militaire zijn. Van geval tot geval zal w a bekeken, wie er wel of niet nar, uis moet om te helpen bij de bestrijding van dc gevolgen van de droogte. De burgemeesters moeten hiervoor een aanvraag indienen. Het Landbouwschap drong tijdens zijn vergadering woensdagochtend bij staatssecretaris Van Lent (defen sie) aan op zo'n sproei-verlof. De boeren en tuinders komen door de droogte in ernstige financiële moei lijkheden. Er zijn volgens het Land bouwschap in de fruitteelt bijvoor beeld te weinig middelen beschik baar om de oogst voor 1977 te finan cieren. „De slechte oogst van dit jaar maakt het totale beeld alleen maar triester", aldus het schap. Het bestuur van het Landbouwschap zal daarom vandaag, donderdag, in een gesprek met minister Van der Stee (landbouw) aandringen op: verlaging van de voorlopige aan slagen in de inkomstenbelasting; uitstel van betaling van de voor lopige aanslagen en een soepele snelle hulpverlening via banken, het borgstellings- ionds en de Rijksgroepsregeling zelfstandigen. De Vervoersfederatie NW-NKV vindt een loonsverbetering van f 41,50 onaan vaardbaar. Zo'n loonsverbetering blijft ver achter bij de f 55 die de FNV heeft geëist. „Een dergelijk verschil kunnen wy niet accepteren", aldus de voorzitter van de Vervoersfederatie. J. H. Schroèr. Of de vervoersbonden weer tot actie overzullen gaan, zoals vorige week in de havens van Amsterdam en Rotterdam, kon de heer Schroër nog niet zeggen. Mocht het in de havens van Amsterdam en Rotterdam tot acties komen, dan zal de Vervoersbond CNV daar niet aan meedoen. Dit zei de bestuurder C. Zwij nenburg woensdagavond op een verga- Bijna zeven uur zijn brandweerkorpsen uit de provincies Utrecht en Gelder!and. heidebrand van dinsdag nog tijdig tot staan gebracht. Zou deze hulp niet on- alsmede uit West-Duitsland, op de Ve- middellijk beschikbaar zijn geweest, luwe aan het blussen geweest, voordat dan was de ramp niet te overzien ge- het, sein 'hrnnri meester' rrecreuen l-nn T-A1.1A1 het sein 'brand meester' gegeven kon worden. De brandweerlieden werden bijgestaan door ruim 4000 militairen en ongeveer duizend burgers. Hoewel aan vankelijk direct gevaar bestond voor de stad Arnhem, en het plaatsje Schaars- bergen door de vuurzee ingesloten was, vielen er geen slachtoffers. De brand- weest". Dat verklaarde Arnhems bur gemeester drs. J. A. F. Roeien, dins dagavond. Gistermorgen om ongeveer half twaau brak de vuurzee in de bossen van het Rozendaalse Veld. ten noordoosten van Arnhem, uit. Het vuur greep uitermate snel om zich heen en baande zich met weer is gisteravond en in de afgelopen een snelheid van acht kilometer per uur nacht nog urenlang bezig geweest met een weg door het kurkdroge hout. Bin- de nablussingswerkzaamheden. „De stad Arnhem is voor een ramp be hoed. Mede dank zij de snelle inzet van nen tientallen minuten sloegen de vlammen over de rijksweg tussen Apel doorn en Arnhem naar de bossen rond rond Arnhem gelegerde militairen en de Koningsweg. Op dat ogenblik legermaterieel is de gigantische bos- en dreigde de legerplaats Schaarsbergen in ARNHEM: Een alles wegvretende vlammenslang van honderden meters lengte rukt onstuitbaar op, net oosyeutcu Veluwe ten noorden van Arnhem met fauna en al venvoesténd. vlammen op te gaan. evenals de munitie- en olieopslagplaatsen van de landmacht, ten westen van de Ko ningsweg. Ook het Expopark van de Heidemaatschappij liep gevaar. Campings ontruimd Op last van de politie moesten de cam pings in de omgeving worden ont ruimd. Met bussen werden de toeristen geëvacueerd en overgebracht naar de Rijnhal. Alle bewoners van huizen langs de Koningsweg tot aan de Deelen- seweg werden door de politie per megafoon opgeroepen hun woningen te ontruimen. Met achterlating van het huisraad maakte iedereen zich ijlings uit de voeten voor de aanstormende vlammenzee. Omstreeks kwart voor één werd het uit gebreide complex van de Elektronische en Technische School van de lucht macht door het vuur werd bedreigd. Ongeveer 800 militairen trachtten de brand voor het complex tot staan te brengen, bijgestaan door veertig man van het vliegveld Deelen. Om half drie sloeg het vuur door het complex van de school. De nieuwe sporthal, alsmede de eetzalen, konden echter behouden blij ven. De totale schade bleef beperkt. Wegen afgezet Inmiddels had de politie van Arnhem in samenwerking met de rijkspolitie alle wegen rond Arnhem afgezet. De weg Amhem-Apeldoom werd gesloten. De stad Arnhem was gistermiddag al leen nog via Nijmegen bereikbaar. Grote vrees bestond geruime tijd voor de munitiedepots, die reddeloos verlo- (Slot. zie pagina 3 kolom 6) Verpleegde ontsnapt tijdens zwemuur GRONINGEN" - Woensdagmiddag is de 24-jarige J. R„ die verpleegd wordt in de S. van Mesdagkliniek in Groningen ontsnapt aan zijn begeleiders. R. liep zeer waarschijnlijk gekleed in zijn zwembroek het Groninger open- luchtbad De Papiermolen uit. waar hij had mogen zwemmen. Toen de begelei ders hem weer naar de kliniek wilden brengen, bleek R. spoorloos. Zijn kleren hingen nog wel aan het haakje. R is by vonnis van de rechtbank veroordeeld tot 1979 in de van Mesdagkliniek te ver blijven. Hij pleegde in oktober 1973 een moord op een Groningse prostltuée. Vlissingse brief over hbo De besturen van de Vlis- singse hts en van de school voor fysio therapie hebben on- §§33 langs een brief aan hun perso- pssagg neelsleden gezonden om hun standpunt te verduidelijken in de kwestie rond de samenwerking van de Zeeuwse scholen voor hoger be roepsonderwijs. Zoals bekend is daar over in de Zeeuwse staten en in diverse gemeenteraden uitvoerig gediscus sieerd, waarbij als algemene opvatting naar voren kwam. dat de beide hier ge noemde instituten er door hun houding de oorzaak van zouden zyn dat er hier geen school voor hoger economisch en administratief onderwijs kan komen. Tegen dit standpunt nemen nu beide besturen duidelijk stelling, waarbij zij tevens uiteenzetten voorstander te zijn van een geheel ander plan, namelijk uit gaande van een fusie van hts en school voor fysiotherapie. Daarna zou dan toe treding kunnen volgen van de zeevaart school. van de laboratoriumschool in Goes, van de even tuele nieuwe heao. om tenslotte een zg. 'liëring' tot stand te brengen met de beide pedagogische akademies. We hebben bedoelde brief samengevat weergegeven in de PZC van maandag jl. Men mag verwachten dat deze aangelegenheid in het najaar op nieuw aan de orde zal komen, omdat met name de staten van Zeeland er op hebben aangedrongen dat de onder handelingen worden heropend. Mede met het oog daarop is het naar ons ge voel zinvol een aantal kanttekeningen te maken bij wat we nu maar "de Vlis singse hbo-brief zullen noemen. K«, ,em van de discussie in de staten was de opvatting, dat van departemen tale kant samenwerking van alle Zeeuwse hbo-scholen wordt verlangd om een heao te krijgen. Beide besturen erkennen dat zonder meer het plan zoals dat onder leiding van gedepu teerde Boersma is ontwikkeld was voor de topambtenaren van het departe- ment 'zonder voor- I Tg* behoud voorwaarde I Jl voor het eventueel verkrijgen van een heao in Zeeland. Een andere samenwer kingsvorm zou de heao niet krijgen zo wordt in de brief meegedeeld. Dat is dan in ieder geval één punt, waarover tussen belanghebbenden geen meningsver schil bestaat. Desondanks zeggen de Vlissingse besturen thans een andere richting op te willen, zij verzetten zich tegen de plannen van het ministerie omdat ze die niet juist vinden. Op zich zelf hebben beide besturen daartoe het volste recht, maar het is dan wel begrij pelijk dat overig Zeeland op dat mo ment de zwarte Piet aan hen toespeelt. Men moet zich daarover niet beklagen. Wa, TERNEUZEN - Woensdagoch tend omstreeks negen uur is bij het instorten van een in aan bouw zijnd magazijn op het ter rein van de NSM in Sluiskil de dertigjarige Temeuzenaar J. K. zo ernstig gewond, dat hij later op de dag in het St- Elisabethziekenuis te Sluiskil is overleden. De heer Klijn was werknemer van het montage bedrijf Benelux BV uit Terneu- zen. Twee collega's van de heer Klijn, de heren P. F V (34) uit Terneuzen en A. J. S. uit Hoek werden bij het ongeval ernstig, doch niet levensgevaarlijk ge wond. De oorzaak van het ongeval is nog on bekend. De drie werknemers van Bene lux BV waren aan het werk op een hoogte van zeker twaalf meter. De constructie stortte in. tijdens de montage van dakgordingen van het nieuwe magazijn. Door onbekende oor zaak vielen omstreeks negen uur alle zeven spanten om. waardoor dc volle dige dakconstructie instortte. Onmiddellijk na het ongeval werden de drie gewonden per ambulance overge bracht naar het St-Elisabethziekenhuis in Sluiskil De materiële schade, die de instorting van het dak, veroorzaakte, loopt in de honderdduizenden guldens, maar een exact bedrag was woensdag nog nauwe lijks te noemen. De bouw van het nieuwe magazijn op het NSM-terrein vindt plaats onder di rectie van Advies- en Constructiebu reau Tebodm BV. De metaalconstruc ties worden uitgevoerd door Benstaai in IJsselsteln. Onderaannemer voor de montage van de dakconstructie is Bene lux BV ln Temeuzen. Met het opzetten van de spanten werd veertien dagen geleden begonnen. De spanten waren door middel van trifors (dienstdoend als trekschoren) op ver schillende plaatsen in beide richtingen geborgd Hoe het ongeval kon ontstaan was woensdag nog een volkomen raad sel. De politie en de arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. De spanten, op hun hoogste pun 118,75 meter, wegen elk 18 ton. De dakgordingen waren al voor 75 proeent afgemonteerd Onmiddellijk na het ongeval is het werk (er waren da gelijks zo'n 8 tot 12 mensen bij de bouw van het magazyn betrokken), hangende het onderzoek van de arbeidsinspectie, afgezet. Raadsel Manager W Kamoen van de beheer maatschappij Intemale Metaalverwer kende combinatie (waarby ook Benelux BV is aangesloten) woensdagavond in een reactie' „We hebben geen enkele aanwijzing om achter de juiste toe dracht te komen. AUe deskundigen, die zich in de loop van woensdag met de zaak hebben beziggehouden, vragen zich af hoe dit ongeval mogelijk was. Voor zover bekend is, is iets dergelijks nog nooit ergens anders voorgekomen... het is 'n compleet raadsel". Overigens verwachtte de heer Kamoen dat er over twee weken weer begonnen kan worden met de opbouw van de magazijncon structie. „Een groot deel van de 120 ton staal, die naar beneden is gekomen, kan straks opnieuw gebruikt worden, ne men wij aan", aldus de heer Kamoen van IMC. De Temeuzense gemeentepolitie kon woensdagavond geen nadere medede ling over 't bedrijfsongeval verstrek ken. Men heeft de zaak in onderzoek. De NSM-directie stond woensdag niet toe dat van de ingestorte constructie op het af briekstc rrein foto's werden gemaakt. aarom is het departement zo bedil lerig? Waarom wil het die ene richting op en niet een andere, zoals Vlisslngen blijkt voor te staan? Het antwoord is vrij simpel: men wenst nu reeds structuren te ontwerpen, die vooruitlopen op het nieuwe hoger onderwijs, structuren die uitvoerig rijn uiteengezet in de vorig jaar december verschenen nota 'hoger onderwijs in de toekomst'. In dit geval komt het er op neer dat de basis wordt gelegd voor een hogeschool-nieuwe stijl in Zeeland, welk instituut te zijner tijd kan samenwerken met het weten schappelijk onderwijs, de universiteit. In dit licht moet de belangstelling wor den gezien, die met name de Rotter damse Erasmusuniversiteit onlangs voor Zeeland heeft getoond. Vandaar ook een zeker dirigisme van de kant van het departement: de daar gewenste sa menwerking is niet alleen nodig voor het verkrijgen van een heao. maar is er mede op gericht Zeeland 'n hogeschool nieuwe stijl te geven. Voor de toekom stige onderwijssituatie in deze provincie is de huidige discussie dan ook van het grootste belang. Tegenover de plannen, die ontwik keld rijn onder leiding van gedepu teerde Boersma met de zegen van het ministerie, staat nu de Vlissingse ge- dachtengang. Deze Vlissingse plannen zijn egocentrischer: de beide eigen on derwijsinstituten staan centraal, ver volgens mogen er twee andere bijko men, waarna als derde de heao dient te volgen. En tenslotte komt de "liëring" van de beide pedagogische akademies met de dan al gefuseerde instituten tot stand. In het Vlissingse project wordt derhalve de nieuwe Zeeuwse hogeschool opgebouwd rond de hts en de school voor fysiotherapie, terwijl daarentegen in het plan-Boersma wordt uitgegaan van een samenwerking van gelijkwaar dige partners. In dit verband is het de vraag of de 'liëringsgedachte' zoals Vlis- singen die heeft ontwikkeld wel over eenkomstig de geest is van de nota- ho ger onderwijs-m-de-toekomst. De be wuste brief suggereert van wel, maar we hebben de indruk dat Van Kemenade en Klein - de samenstellers van de nota - er toch wel anders overzullen denken. Lië ring biedt-zegt namelijk de nota - „aan scholen van betrekkelijk geringe om vang, die wat betreft hun richting ln de betrokken regto enigszins geïsoleerd rijn, de mogelijkheid om onder het nieuwe hoger onderwijs te vallen". Be horen de beide pedagogische akade mies tot deze categorie? Nauwelijks. Overigens dienen ook gelieerde scholen een deel van hun bevoegdheden over te dragen aan het bestuur van de nieuwe hogeschooL Zij behouden uitsluitend bevoegdheden ten aanzien van de per- soneelsbenoeming en de keus van de leermiddelen. Voor zover we kunnen zien biedt het Vlissingse plan aan beide (Slot zie pagina 3 kolom l)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1