ONTWIKKELING PRESTATIES DDR INDRUKWEKKEND BEANGSTIGEND Ender wil minstens vier maal goud DDR-sport: vlekkeloze organisatie en weldoordacht selectiesysteem Ruth Fuchs: voorrecht DDR meer allure te mogen geven Het doel heiligt te allen tijde de middelen POLITIEK-ECONOMISCH ASPECT IS BELANGRIJKSTE OOGMERK Hormoongebruik atletes en zwemsters: bespottelijk! DONDERDAG 8 JULI 1976 (Van een speciale verslaggever) OOST-BERLIJN - De zorgvuldig geprogrammeerde, razendsnelle ontwikkeling van de Deutsche Deniokratische Republik als toonaangevende sportnatie is indrukwekkend, maar tegelijk beangstigend. Beangstigend vooral in die zin, dat het doel ten alle tijde de middelen heiligt. De ongelooflijke serie van internatio nale sportsuccessen in de afgelopen jaren is een logisch uitvloei- sel van een wettelijk geregeld sportbeleid, dat even uniek als verwerpelijk is. Nergens ter wereld worden zulke hoge waarden aan de sport toegekend als in de DDR. Maar alles wordt daarbij wel volledig ondergeschikt gemaakt aan de prestatie. In die sfeer van overdreven fanatisme moet voortdurend worden voldaan aan de politieke hunkering naar steeds meer olympisch ereme taal. En dat alles ter meerdere eer en glorie van de Deutsche Demokratische Republik. staat worden geacht bij de komende Olympische Spelen in Montreal de Ver enigde Staten en het nog steeds als de grote leermeester beschouwde Sowjet-Ume als medaille-grossier te overvleugelen. Het aantal van 20 gou den medailles bij de spelen van 1972 in Muenchen zal in Montreal duidelijk worden overtroffen En juist dat olympi sche eremetaal is het Grote Doel dat de DDR sinds 1956 (eerste keer goud) na streeft. Als beloning voor hun olympi sche prestatie kregen de 20 winnaars van een gouden medaille in Muenchen bijvoorbeeld een vakantiereis van drie weken (waarde circa 7000 mark) naar het bevriende Cuba aangeboden. „Een terechte beloning oordeelt dr. Hans Rech. „Onze topsporters hebben er in de loop der jaren in niet geringe mate toe bijgedragen dat de DDR overal in de wereld erkenning en res pect heeft gekregen". Dat politiek- eeonomisch aspect is het belangrijkste oogmerk van de Oostduitse topsport De politieke leiders laten ook geen mo gelijkheid voorbij gaan om in deze met een akelige precisie geregistreerde sportsuccessen de bevestiging te zien van een ideologie. Een ideologie die is gebaseerd op de in geen ander Oosteu ropees land zo strak gehanteerde marxistisch-leninistische principes Op basis daarvan wordt ook een hoge prio riteit toegekend aan de zogeheten Koerperkultur. dat zich niet simpel laat vertalen door lichamelijke opvoeding Die Koerperkultuur- een gezonde geest in een gezond lichaam - vormt een we zenlijk bestanddeel van de leren van Marx, Engels en Lemn. De ontwikkeling van die Koerperkultur loopt dwars door het politieke program van de Sozialisti- sche Einheidspartei Deutschland (SED) en vormt dan ook een van de belangrijk ste opgaven voor de regering van de DDR Internationaal succes Het sportbeleid van de Oostduitse auto riteiten is op de eerste plaats gericht op het internationale succes, hoe nadruk kelijk zij de laatste jaren ook het stand punt verkondigen dat voor hen de breedtesport net zo belangrijk is als de topsport Maar tijdens het bedrijven van die breedtesport worden kinderen reeds op zeer jeugdige leeftijd prestatie- bewust gemaakt, omdat het presteren onder alle omstandigheden primair staat. Een door kleuters geleverde sportprestatie wordt ook gehonoreerd met medailles en oorkonden Er is een officiële huldiging op een echt erepo dium, compleet met hymne. En dat alles in de meeste gevallen in het bijzijn van de ouders „Zoiets is heel normaal", zegt dr. Hans Rech. een van de vijf vice- voorzitters van de DTSB (Deutsche Turn und Sport Bund), de instantie die de totale sport in de DDR coördineert. Die breedtesport is voor de Oostduit sers echter uitsluitend daarom zo be langrijk, omdat de top alleen kan groeien en zich kan handhaven, wan neer voortdurend kan worden geput uit een breed reservoir aan talent. Dr. Hans Rech bevestigt die theorie: „Via de breedtesport dienen zich tenslotte de talenten aan. Daar kan toch niets op tegen zijn. De prestatiesport is oor ons belangrijk, omdat die nog steeds bij draagt tot de internationale reputatie van de DDR. Er wordt wel geschreven over wereldrecords, niet over dc breed tesport in onze socialistische DDR". De basis voor die prestatiesport wordt ge legd via de Spartakiade-beweging. waarvoor een dergelijk goed sluitend selectiesysteem is ontworpen, dat slechts de werkelijke talenten over blijven. Die groep van uitverkorenen geniet privileges en faciliteiten die al even uniek in de wereld zijn. Zekerheden Dat het overgrote deel van de Oost duitse bevolking zich in de loop der ja ren achter de idealen van de socialistisch- communistische Koer perkultur heeft geschaard, heeft niet in het minst te maken met de maatschap pelijke zekerheden die het bedrijven van topsport met zich meebrengt. De aankomende of reeds geslaagde top sporter kan bij de opbouw van een maatschappelijke toekomst ten alle tijde rekenen op de medewerking van de staat. Maar ook in de studieperiode heeft deze topsporter met onaanzien lijke voordelen Een studie kan worden onderbroken, tentamens of examens kunnen worden uitgesteld wanneer door die studie het leveren van een sportprestatie in het gedrang zou ko men. Mocht de sportman of -vrouw daardoor later afstuderen dan een niet topsport bedrijvende medestudente), dan wordt hij of zij in dat soort situaties door de staat financieel schadeloos ge steld. Het is niettemin een complex van facto ren. dat er toe heeft geleid dat de sport prestaties in de DDR inmiddels ver zijn uitgegroeid boven het gemiddelde van wat van een land met 17 miljoen inwo ners normaal gesproken kan worden verwacht. Landen als de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie, met inwoner saantallen van respectievelijk 213 en 253 miljoen, zouden op basis van die ge talsverhoudingen ook op sportgebied veruit de machtigste moeten zijn Met zijn monopolieposities in bijna alle in dividuele i takken van sport heeft de DDR die stelling aan het wankelen ge bracht. Het recente succes van de zwemsters is daarvan het meest spre kende bewijs van de laatste weken Overvleugelen Op basis van de thans beschikbare seizoen-gegevens moet de DDR ook in OOST-BERLIJN - De Oostduitse sportautoriteiten bespotten elke beschuldiging van mannelijk hormoongebruik bij zwemsters en atletes. Zij venvijzen daarbij m eerste instantie naar de eigen strenge dopingcontrole bij kampioenschappen en kwalificatiewedstrijden, en beroepen zich vervolgens op het gebruik van stimule rende middelen is bij ons op principiële gronden verboden. Wij en de atleten gaan daarbij uit van de stelling, dat topprestaties voorbereid moeten worden via de training, en niet door allerlei hulpmiddelen die bovendien nog eens de gezondheid kunnen schaden" Veelzeggend is echter de opmerking van een topfunctionaris aan de sporthoge- school van Leipzigdie in dat verband terloops opmerkte..De anabolica staat niet op de dopinglijst van het IOC. maar komt bijvoorbeeld wel voor op de lijst van de IAAF. de internationale atletiekfederatie. Toch blijft dit middel een duidelijk ge vaar inhouden. omdat ive nog steeds onvoldoende weten welke eventuele nadelige uitwerkingen dit kan hebben op de gezondheid". ..Het verhaal dat het gebruik van anabole steroiden een halfjaar later niet meer valt te bewijzen, is juist, maar dan heeft het gebruik ons inziens ook geen nut. Een Engelse arts heeft een groep gewichtheffers laten trainen met en zonder gebruik van anabolica. De resultaten waren totaal verschillend Het zou echter aanbeve ling verdienen wanneer het IOC nu eindelijk eens met een lijst komt die voor alle bonden geldt. Pas dan kan een aantal onzekerheden worden weggenomen". (Van een speciale verslaggever) OOST-BERLIJN - „Lever grote spor tieve prestaties ter versteviging van het aanzien van de DDR". Het is een van die, vrij vertaalde, partijleuzen die je overal aantreft in een sportaccommo datie van enige allure. Het zijn ook dat soort teksten, die de Oostduitse bevol king ertoe moet bewegen massaal sport te bedrijven. Enerzijds tot meerdere eer en glorie van de natie (prestaties port). anderzijds ter verhoging van de dagelijkse arbeidsprestatie (recrea tiesport). Op de onlangs gehouden ne gende partijdag stelde partijleider Erich Honecker nog eens zeer nadruk kelijk: „Korperkultur dient de mens heid, bevordert de volksgezondheid, schept levensvreugde en werkt karak tervormend". De sinds 1950 bestaande Jeugdwet schrijft ook voor, dat jongeren in de DDR pjet alleen recht hebben oparbeid. maar ook op „vreugde en Korperkul tur" De sindsdien reeds drie keer aan gepaste Jeugdwet verplicht alle over heidsinstanties zich optimaal in te zet- ten voor een verdere ontwikkeling van de Korperkultur. de breedte- en presta tiesport, de opleiding van sportkader, de medische begeleiding en de aanleg van accommodaties. Al deze activitei ten worden gecoördineerd door de Deutsche Turn und Sport Bund iDTSB). die het sportbeleid bepaalt. Met het onophoudelijk stimuleren van de sportbeoefening met name bij de jeugd mag men de Oostduitse staatslei ding er terecht van verdenken, dat die sportpromotion voornamelijk is gericht op het opsporen van talenten. Deson danks heeft de totale aanpak van de kinder- en jeugdsport. daarbij even af gezien van de politieke motieven, ook wel degelijk zijn goede kanten. In de DDR begint de lichamelijke opvoeding en sport reeds bij kinderen van driejaar, de leeftijd waarop zfj naar de kleuter school gaan Zodra het kind de overstap naar de lagere school maakt, vervaagt hetspeelse karakter echtersteeds meer Verplicht leervak In de DDR geldt de sportbeoefening als een verplicht leervak. In de eerste drie schooljaren krijgen de kinderen weke lijks twee uren lichamelijke opvoeding en sport, in de daarop volgende jaren wordt dat aantal lesuren met één uitge breid. Naast zwemonderricht (tweede en derde klas) knjgen de kinderen zowel theoretisch als praktisch onderricht in de atletiek-onderdelen hardlopen, ver springen en kogelstoten Dat aantal van twee of drie „sport-uren" wordt echter ruim onvoldoende geacht Vandaar ook dat er zowel op de kinderen als de ou ders de nodige drang wordt uitgeoefend om dat aantal met twee uur per dag op te voeren Bijna 95 procent van de kin deren voldoet geheel of gedeeltelijk aan dat verlangen. In de DDR is alles gericht op de massale deelname, uitmondend in de Spartakiade-beweging. In deze bewe ging is nagenoeg alles verenigd waarop het bolwerk van de Korperkultur rust. De Spartakiade-zowel voorzomer- als wintersporten - is een soort school- sportfeest, dat via plaatselijke, regio nale en provinciale wedstrijden uit mondt in een landelijke finale, die elke twee jaar wordt gehouden en die een volle week in beslag neemt. Deze lande lijke Sparlakiade-finale, die volgend jaar in Leipzig voor de zesde keer wordt gehouden, is in de praktijk een unieke selectiewedstrijd. Het Oostduitse sportsucces moet dan ook voor een be langrijk deel worden teruggevoerd op de Spartakiade-beweging. Nagenoeg alle vedetten-van-nu komen voort uit deze Spartakiade-beweging Door de talrijke selectieduels die aan deze landelijke eindstrijd voorafgaan, is de uiteindelijke winnaar ook al enigs zins gewend geraakt aan het verbitterde competitie-element. Daardoor hebben de Spartakiade-winnaars in feite ook een natuurlijke voorsprong op hun con currenten in het buitenland. Maar ook het decor waartegen deze Spartakiade zich afspeelt, is een natuurgetrouwe na bootsing van de Olympische Spelen. Tijdens de plechtigheid voorafgaande aan dit gigantische schoolsportfeest zijn er de (bombastische) toespraken, het afleggen van de zeer nationalistisch getinte Spartakiade-eed en het ontste ken van de Spartakiade-vlam. Vooral op dat soort momenten dringt de politieke ideologie achter de Spartakiade sterk door. Het brein achter het fascinerende Oostr duitse sportsucces is de sporthoge- school in Leipzig (jaarlijks budget 25 miljoen), tegen de stichting waarvan in 1952 aanvankelijk veel oppositie be stond. omdat het de DDR in die dagen aan alle geldmilddelen ontbrak. Walter Ulbricht, de initiatiefnemer tot de bouw van dit geldverslindende project, dat een paar jaar geleden nog eens aanzien lijk werd uitgebreid, greep de sport aan om de internationale erkenning van de DDR te bevorderen. In de jaren daarna werden nog eens soortgelijke scholen gebouwd in Berlijn. Dresden, Erfurt en Maagdeburg. In de afgelopen 20 jaar studeerden meer dan 1000 sportleraren af, daarnaast werden nog eens 1200 bui tenlanders opgeleid. Naast die ruim 1000 sportleraren kan de Oostduitse sport bovendien nog eens beschikken over 180.000 sportinstructeurs en 500 (in 1980 800) vakartsen. Zowel sportleraren als -instructeurs zijn ook psychologisch geschoold. 9981 turnhallen Ofschoon de DDR op dit moment, zeker voor Westerse begrippen, reeds over een gigantisch groot aantal sportac commodaties beschikt, zal dat aantal in opdracht van de negende partijdag de komende jaren nog aanzienlijk wor den uitgebreid. Zo is onder meer be paald, dat voor 1980 nog eens 800 turn hallen gebouwd dienen te worden en 45 overdekte zwembaden. Volgens een opgave van de DTSB waren in 1974 in gebruik: - 303 stadions (voetbal, hockey, atle tiek): - 129 indoor-zwembaden (50 meter): - 1705 onoverdekte zwem- en instruc- tiebaden (50 en 25 meter); - 8668 buiten-accommodaties van be perkte omvang: - 251 sporthallen (geschikt voor alle zaalsporten): - 9981 turnhallen: - 408 ski-springschansen; 13 kunstijsbanen: - 1396 botenhuizen (roeien, zeilen, ka no). De financiering van de sport in de DDR geschiedt gedeeltelijk door de staat en het bedrijfsleven, dat is verplicht een vastgesteld percentage (6 procent) van respectievelijk winst en omzet te beste den aan sport en cultuur. De maande lijkse contributie voor de ruim 2,5 mil joen bij de DTSB aangesloten leden is minimaal: 30 cent voor aspiranten. 80 cent voor junioren en f 1.30 voor volwas senen. Conform de Jeugdwet heeft ie dereen het recht om op ieder redelijk moment van de dag gebruik te maken van de sportaccommodaties en attributen. Met zo'n vlekkeloze organisatie en zo'n weldoordacht selectiesysteem kan het niet anders of de absolute wereldtop moet worden bereikt. In die opzet is de DDR volledig geslaagd. De internatio nale sportwereld zal nog jarenlang wor den geconfronteerd met de schier on uitputtelijke stroom van successen. OOST-BERLIJN - De Oost duitse zwemtop blinkt in eer ste instantie uit door een enorme veelzijdigheid. Met haar recente vijf wereldre cordverbeteringen binnen vier dagen op de slagen crawl, vlinder en rug bevestigde Kornelia Ender nog eens haarscherp die theorie. Chef trainer prof. dr. Rudolf Schramme daarover: „Onze zwemsters dienen top-fit te zijn. Daardoor kunnen zij een voortdurend grote belasting ook gemakkelijk aan". Bij de komende Olympische Spelen in Montreal moet de opvolgster van Shane Gould als „leading lady" in de zwemwereld ook in staat worden geacht haar razendsnelle en impo sante opmars naar de wereldtop te bekronen met ten minste vier gou den medailles. Een dergelijke medaille is ook de enige zwemonderscheiding die nog ontbreekt m de inmiddels rijkelijk gevulde pnjzenkast van Komelia Ender, Voor dit zorgvuldig ge kweekte supertalent kwamen de spe len van Munchen net een jaar te vroeg, waardoor zij genoegen moest nemen met drie keer zilver. Dank zij een onblusbare trainingsijver en een grote mate van zelfdiscipline reikte zij het jaar daarop (bij de WK in Bel grado) echter naar de absolute we reldtop Ook de dit seizoen bijna unaniem voorspelde machtsgreep van Barbara Krause kon de ver loofde van Roland Matthes. die daarvoor de verloving met Ulrike Richter verbrak, tijdens de DDR- nationale betrekkelijk eenvoudig verijdelen. Ook Komelia Ender deelt de visie van chef-trainer Schramme. dat het dameszwemmen de eigen limieten nog lang niet is genaderd. Als eerste vrouw doorbrak de 18-jange Oost duitse begin juni in Oost-Berlijn de droomgrens van twee minuten op de 200 meter vrije slag. „In Montreal", voorspelt Kornelia Ender nu reeds, „zullen er op dit on derdeel ten minste twee zwemsters zijn die onder de twee minuten blij ven. Veel verwacht ik bijvoorbeeld van Shirley Babashoff, want dat zij sneller kan dan ze tot dusver heeft laten zien, daar ben ik van over tuigd. Ook in Amerika is de ontwik keling vanzelfsprekend niet stil blijven staan". Gelet op de reeds ver daarvoor ge zwommen tijden op de 100 meter, kwam de doorbraak op de dubbele afstand relatief erg laat. Komelia Ender geeft daarvoor als verklaring: „Normaal gesproken had de 200 me ter eigenlijk al veel eerder binnen de twee minuten moeten zijn afgelegd De meeste zwemsters hebben er ech ter nog steeds moeite mee het hoge tempo van de eerste 100 meter in het tweede deel vast te houden, Veel meisjes vallen dan vaak sterk terug. Daarom heb ik mijn indeling nu zo danig veranderd, dat ik na 100 meter meestal met als eerste keer. maar dat ik wel in staat ben op de laatste 100 meter het tempo te verhogen. Vooral de laatste 25 meter gaan nu duidelijk sneller dan een paar jaar geleden". Hoe snel de zwemontwikkeling van Komelia Ender zich heeft voltrok ken. mag blijken uit onderstaande gegevens 100 vrij: 1970 1.07.7; 1973 58 25: 1975 56.50; 1976 55.73. 200 vrij: 19702.25.6; 1973 2.05.79; 1975 2.02.69; 1976 1.59.78. 100 vlinder: 1970 1.13.6; 1973 1.02.31; 1975 1.01.24; 1976 1.00.13. 100 mg: 1973 1 10.6: 1976 1.01.62. OOST-BERLIJN - De Oostduitse sport wordt voor eeu niet onaan zienlijk deel misbruikt om jongeren politiek bewust te maken. De belij denis van Ruth Fuchs, de speer- werpster die vier jaar geleden in Munchen Olympisch goud verover de, getuigt daarvan. „Sport is poli tiek; daar hoeven we niet om heen te draaien. Dat is trouwens ook nooit anders geweest. Voor onze slaat gold de sportieve prestatie jarenlang als een politiek pressiemiddel om er kenning van de DDR af te dwingen. Vooral in de beginjaren heeft dat as pect een erg belangrijke rol ge speeld. En met succes, want door de sport zijn (economisch) deuren geopend die jarenlang gesloten wa ren". Ruth Fuchs, die zich in een van deze weinig spaarzame persoonlijke in terviews die buitenlandse journalis ten worden toegestaan, manifes teerde als een voortreffelijk DDR- propagandiste, beschouwt het ook als een enorm voorrecht dat zij in staat wordt gesteld het aanzien van haar land nog meer allure te geven. „De prestatiesport wordt in onze staat hoog gewaardeerd. Dat komt vooral tot uiting in de erkenning die wij van staatswege krijgen. Wij be schouwen ons echter niet als de elite van de DDR. wensen daarom in prmcipe ook behandeld te worden als iedere ander burger. Voor mezelf en de DDR ben ik echter gelukkig dat ik de mogelijkheden bezit om deze topprestatie te kunnen leve ren". Kennelijk volledig doordrongen van de haar voorgespiegelde idealen be schouwt SED-kaderlid (sinds 1972) Ruth Fuchs het ook als haar morele plicht topprestaties te leveren. „Toen ik eenmaal had besloten sport te gaan bedrijven, heb ik voortdu rend gestreefd naar het hoogst be reikbare. Ik wilde de beste zijn en dat ben ik nu. Tegenover mijn medebur gers en de staat voel ik mij verplicht iets terug te doen. Het zijn tenslotte de belastingbetalers die .het mij mo gelijk maken onbekommerd top sport te bedrijven. In dit land krijg ik de mogelijkheden daartoe Daarom was ik ook zo gelukkig toen in Mun chen de droom van Olympisch goud in vervulling ging. Zo'n prestatie veroorzaakt bij ons volk vreugde en trots en verstevigt het saamhorig heidsgevoel". Het politiek vermoedelijk meest geëngageerde lid van de Oostduitse dames-atletiekploeg beschouwt het ook als iets volstrekt normaals dat kinderen die tak van sport gaan be drijven waarin zij het meest op de voorgrond kunnen treden. Ruth Fuchs: „De leer van de antropome- trie komt ons daarbij uitstekend van pas. Het is toch eigenlijk van zelfsprekend dat we reeds op een vroege leeftijd gaan onderzoeken welke tak van sport het meest geëi gend is voor een kind. Vaak kiezen kinderen op aandrang van hun ou ders voor een bepaalde sport. Later blijkt dan echter dat het kind alle natuurlijke eigenschappen mist om bijvoorbeeld als turnster te kunnen slagen. Die factor sluiten we met toepassing van de antropometrie zoveel mogelijk uit". Adviseren Fel bestrijdt Ruth Fuchs de veron derstelling dat zo'n kind op deze ma nier een stuk spelvreugde kan wor den ontnomen. „We adviseren, maar dringen niks op. Staat er te veel drang achter, dan is de motivatie vaak verdwenen". Maar dan zijn er de ouders, die op aandrang van bo venaf zo'n kind er in de meeste geval len toch toe kunnen bewegen het ad vies op te volgen. Het bedrijven van topsport brengt in de DDR nu een maal talloze voordelen met zich mee. Het mogelijk ontbreken van die op een jeugdige leeftijd toch zo dringend gewenste spelvreugde wordt daar aan gemakkelijk ondergeschikt ge maakt. Ruth Fuchs kan die feiten onvol doende weerleggen. „Met die voorde len valt het heus nog wel mee. Het ligt er maar aan wat je daaron verstaat, of hoe je dat wilt uitleg Als topsporter krijg je van sta wege weliswaar alle medewerkin: hulp. maar er zijn wel degelijke zen". In Montreal hoopt Ruth Fuchs, dit seizoen overigens nog nauwe tot een opzienbarende presta kwam, haar succes van vier leden in Munchen te kunnen pro geren. De laatste maanden ware Oostduitse atletes elke dag op de telbaan te vinden. Ook Ruth Fik die daarvoor haar sportpeda» sche studie heeft onderbroken. Slechts dromen Ruth Fuchs: „Om als speerwerps de absolute top te halen, moetje gelijks trainen en daarnaast een- veelzijdig atlete zijn. Doordat li techniek van het hoogspringen beheers, heb ik een relatief slee vijfkamp. Op de vier andereonde len kan ik redelijk meekomen, De meter loop ik in 11,8. de 200mete 23.3. met de kogel stoot ik overd meter en bij het verspringen ff continu boven de zes meter".» een speerwerpster zijn dat it santé verrichtingen, waarvan kampster en nationaal recordW ster Mieke Sterk in drie gevalleni, meter, ver en kogel) slechte a dromen. Een belangrijk bestanddeel i Ruth Fuchs' dagelijkse trainina beid vornit vanzelfsprekend trainen met gewichten. Een noodzaak voor een atlete die „krachtonderdeel" van de beoefent en daarin ook de top c.q. moet bereiken. Maar het in een trainingsmethode die in def reeds op een relatief vroege 1< althans voor westerse begrip] kinderen wordt gehanteerd. Zwaarbelast Onderzoekingen aldaar hebbent t alleen uitgewezen dat kinderen! I name via duurtraining extir zwaar belast kunnen worden, n dat kinderen van 10. 11 jaarzoï nadelige nevenverschijnselen i gepaste gewichttraining kus doen. In de westerse sporti? wordt daar totaal anders ove: dacht, maar daarvoor kent de II dan ook een aanzienlijk progrea ver trainingsbeleid. Wordt in def terse landen ook sterk rekenin? houden met het bewustword: proces tot vrouw zodra een meisji leeftijd van 9, 10 jaar bereikt Oostduitse sportautoriteiten daar laconiek aan voorbij. Renate Stecher. de sprintkos van Munchen. is een van de u die in de aanloop naar deze spelen volledig heeft beantm aan de uiterst strenge. zorgrJ geheim gehouden DDR-limn voor Montreal. Aanvankelijk! deze rijkelijk stevig gebofl sprintster het voornemen diretf de spelen van Munchen afschek nemen van de internationale 2Ü karena's. Op last van haar suptf ren moest Renate Stecher da:; echter vier jaar opschorten. Renate Stecher hult zich ten ae daarvan in een diep stilzwijgen dens dit interview trouwens aanzienlijk minder explosief rfl rend dan op de sintelbaan, koE ook in het verdere verloop vat gesprek eigenlijk niet veel verde een sene gemeenplaatsen. 5 antwoorden zijn vaak netzootö als de manier waarop zij de las vier jaar de internationale spnc haar wil oplegde. Een uitzondering daarop von, slechts de Engelse Sonja Lanncsj die de 26-jarige Oostduitse bcpij seizoen een verrassende nederü toebracht op de 100 meter. Voorh koestert Renate Stecher ooi meeste vrees, wanneer strab Montreal de olympische sprif dailies verdeeld moeten Niet zozeer voor de Westduit»' Heiten, die haar (en WyomiaP het van Munchen 1972 datere wereldrecord op de 100 meter: een tijd van 11,05 tegen ll,07)a» dig maakte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 10