Droogte kan rampzalig worden Zierikzee intocht 'warme' viert van zeemeermin Vijfhonderd gulden boete dodelijk bedrijfsongeval STROOMSTORING HONTENISSE EN DEEL VAN SINT JANSTEEN Kortsluiting transformatoren WOENSDAG 7 JUL11976 Toeristendogen van start KUNSTMARKT EN DEMONSTRATIES OUDE BEROEPEN DRUK BEZOCHT ZIERIKZEE - Zierkzee heeft dinsdag voor de eerste keer dit jaar weer de tra ditionele intocht van de zeemeermin beleefd. Zoals gewoonlijk het sein voor een serie toeristendagen op dinsdag. Dit jaar werd een druk bezochte kunstmarkt gecombineerd met verte genwoordigers van een groot aantal oude beroepen zoals onder andere een klompenmaker, mandenmaker, spin ster, tingieter, houtsnijwerker. beeld houwer. kaarsmaker, glasblazer en eeen demonstratiestand van de bijen- verenigingen bovendien een mogelijk heid voor de kinderen om zelf schilde rijtjes te maken. Op de Vismarkt was weer zoals gebrui kelijk gelegenheid om mosselen te eten en tussen de middag zorgde de zee meermin Mirellamethaar pa tner Frank voor een muzikaal optreden. In 'De Beurs' konden de kinderen bijna drie uur genieten van het optreden van Ko de Vos met zyn gezelschap. Er was veel belangstelling voor zijn poppenkast en voor het goochelen. Vanaf 10 uur was de markt open. Om twaalf uur kwam de zeemeermin aan met de Stad Zierikzee op het Muidje opgewacht door een heel gezelschap waaronder burgemeestetrer Th. de Meester en zijn echtgenote. Na dat de zeemeermin door organisator R. Zwart aan boord van de boot was gedra gen, waarin ze door de stad zou worden rond geleid, heette de voorzitter van de evenementencommissie van de VW, de' heer H. Schot het duo Frank en Mirella welkom. Hij dankte voor de financiële en materiële hulp van de middenstand 'waardoor het opnieuw mogelijk was deze toeristendagen te organiseren'. Daarbij tekende hij ook aan. dat tot een week geleden de organisatoren nog al somber waren gestemd, omdat dit jaar zowel financiële als daadwerkelijke hulp tegenviel. De financiën zien er nu echter gunstiger uit, aldus de heer Schot, die hierna mevrouw De Meester een boeket rozen aanbood De heer De Meester verwelkomde hierna op zijn beurt de zeemeermin. Hü wenste haar een prettig verblijf toe op Zierikzeese bodem en bracht hulde aan de organisa tie. Hij wees erop, dat de toeristendagen Directie SGB wil tankwagens inzetten voor vervoer van drinkwater voor vee GOES - De directie van de stroom- tram Goe»Borsele (SGB) wil de naar regen smachtende boeren de helpende hand toesteken. De SGB heeft de gewestelijke raad voor Zee land van het landbouwschap laten weten, bereid te zijn tankwagens in te zetten voor het vervoer van drin kwater voor het vee. De SGB kan 45000 liter water trans porteren. Voor die hulp komen dan alleen boeren in aanmerking, met percelen grenzen aan hetspoorlijntje van de stoomtram. Het landbouw schap liet dinsdag weten, dat naar alle waarschijnlijkheid gebruik ge maakt zal worden van het aanbod. „Een bijzonder aardig gebaar." was de reactie van secretaris W. Goeman. Sas van Gent Vooruit boos op consulent stadsvernieuwing SAS VAN GENT - Het bestuur van de woningbouwvereniging 'Sas van Gent Vooruit' heeft zich boos gemaakt over het commentaar van de consulent stadsvernieuwing C. A. van Someren (van volkshuisvesting) op de brieven over de renovatie die vorige week zijn verstuurd aan de bewoners van de Witte Wijk en de Burgemeester Hoef nagelstraat in Sas van Gent. De heer Van Soraeren merkte desgevraagd on der meer op dat hij eerst een algemene ledenvergadering wil. alvorens zitting te nemen in een stembureau. Verder vond hij dat na neutrale voorlichting de bewoners zouden moeten kunnen kiezen tussen twee plannen (waaron der het zogenaamde witplan). De bouwvereniging wil alleen het voor ot tegen het eigen (halfsteens)plan horen. 'Sas van Gent Vooruit' heeft de consu lent nu een brief geschreven, waarin men hem allereerst verwijt commentaar te hebben gegeven voor hij de brieven van de bouwvereniging had gelezen. Verder stelt het bestuur hem een aantal concrete vragen. Zoals: 'Waar en wan neer hebben wij u om deelname aan de stremming gevraagd?' Ook wil het be stuur welen in welk opzicht 'Sas van Gent Vooruit' is tekort geschoten in neutrale voorlichting. Dat de aanletg van centrale verwarming de mensen straks meer huur zou gaan kosten (40 gulden) is volgens het bestuur een fa beltje. 'Zoudt u dat willen beveestigen?' vraagt men deconsulenu Tenslotte wordt hem gevraagd waar hy 'nu ineens de wil vandaan haalt' dat er voor de stemming een algemene ledenvergader ing komt. 'By onze kennismaking zei u dat u een ambtenaar is zonder enige be voegdheid' aldus het bestuur van de woningbouwvereniging. Zoals bekend heeft de heer Van Someren een poging gedaan te bemiddelen in het conflict over de renovatie van met name de Witte Wy k tussen de bouwvereniging en de werkgroep renovatie uit die wijk. De heer Van Someren staat op het stand punt dat zowel het halfsleenplan van 'Sas van Gent Vooruit' ('technisch het beste' i als het witplan van de werkgroep een eerlijke kans moet krijgen. De bouwvereniging wil echter geen ver- antwoordmg nemen voor het witplan omdat het onderhoudregelmatig terug kerend. lastig voor de bewoners en te duur zou zyn. Meisje in Veerse Meer verdronken ORANJEPLAAT - Het bericht in de PZC van dinsdag over de verdrin kingsdood van de ^-jarige Antoinette Nieuwenhuijze uit Yerseke is op een aantal punten onjuist. Het meisje bevond zich niet op het ter rein van de camping 'De Witte Raaf. maar zij verbleef met haar ouders op he t dagrecreatieterrein tegenover de cam ping aan het Veerse Meer. Op een bepaald mement is het meisje enige ogenblikken - hooguit enkele mi nuten - uit het zicht van de ouders ge weest Dat was rond kwart voor vier Toen de ouders merkten, dat hun doch tertje zich niet in hun buurt bevond, ontdekte de vader vrijwel onmiddellijk, dathetkind te walerwasgeraaktvan de ter plaatse ongeveer vijftig meter brede kreek. De heer Nieuwenhuijze heeft daarop aldus de officiële lezing van de rijkspolitie, zijn dochtertje meteen uit het water gehaald Binnen enkele minu ten was een arts uit Amemuiden ter plaatse. Met een ambulance is het meisje vervolgens naar het Gasthuis ln Middelburg vervoerd, waar artsen nog gedurende meer dan een uur voor het leven van het meisje hebben gevochten. Tevergeefs echter Van de zijde van de rijkspolitie werd gis teren verklaard, dat het ongeval pas om 22.35 is gemeld by de meldkamer van de rijkspolitie te Middelburg De onjuis theden in het bencht in de krant van gisteren zijn mede een gevolg van de omstandigheid dat de rijkspolitie op het moment dat wij de inlichtingen kre gen. in de veronderstelling verkeerde dat het meisje nog steeds werd vermist. Onmiddellijk na de melding van 22.35 uur rukten twee politiewagens en een boot van de rijkspolitie uit Pas later bleek dat het slachtoffertje al onmiddel lijk na de vermissing was gevonden Sluiting bij WMZ niet van invloed op waterwinning SINT-JANSTEEN/KL ITAART - Dins dagmorgen is kortsluiting opgetreden in een transformatorhuiKjc van dc PZEM in Sint-Jansteon en in een soort- gelijk gebouwtje in Kuitaart. Als ge volg van de sluiting bij de gebouwen van de CHV in Kuitaart kwam de ge meente Hontenisse zonder stroom tezit- ten. Dc sluiting in Sint-Jansteen deed zich voor in een transformatorhuisje bij het waterwingebied van de WMZ. Een gedeelte van Sint-Jansteen zat hierdoor gistermorgen een tijdje zon der elektriciteit. I)e waterwinning heeft ondanks de kortsluiting niet stil gelegen: de WMZ beschikt zelf over ap paratuur om stroom op te wekken in geval van nood. Hoe de sluiting in dc twee iransforma- torhuisje is ontstaan is bij de PZEM nog niet bekend. Wel waren er ten tijde van het ontstaan van de sluitingen storin gen in hoogspanningskabels ln Stop peldijk en Sint-Jansteen Het is moge lijk dat die storingen de sluitingen heb ben veroorzaakt Als gevolg van de sluiting bij de CHV in Kuitaart ontstond brand in het trans formatorhuisje. Die brand ging gepaard met een flinke rookontwikkeling De PZEM probeerde de brandweer van Hontenisse te alarmeren, maar die bleek op dat- moment niet beschikbaar. Hierna werd gebeld naar de brandweer van Hulst Dat was om 09.37 uur gistermorgen. Brandweercommandant J. F J Jans- sens van Huist rukte niet onmiddellijk uit. omdat Kuitaart op het grondgebied van de gemeente Hontenisse ligt Voor een dergelijke handellne moet toe- Op dc foto een beeld van de herstel- werkzaamheden in het CHV-gebouw. KANTONGERECHT TERNEUZEN: zich nog steeds in voldoende belangstel ling verheugen de stad was ongewoon vol en daarom, aldus de heer De Mees ter. verdient de organisatie alle mede werking. Hiema bood hij Mirella een roos uit het boeket van zijn vrouw aan. om daar in de waardering voor haar komst naar Zierikzee tot uitdrukking te brengen. Nog viermaal zal Zierikzee op achtereenvolgende dinsdagen de zee meermin kunnen verwelkomen en kun nen genieten van de toeristenmarkt om lijst met een groot aantal andere even ementen. Folkloristische week in Hulst met optredens volksdansgroepen HULST - Binnenkort zullen in Hulst drie buitenlandse volksdansgroepen optreden. Dat gebeurt in het kader van een folkloristische week die de Hulster winkeliersverenigingen 'Bierkaai- straat//Vismarkt' en 'Trefpunt' hou den. De optredens van de volksdans groepen zijn maandag 19 juli. woens dag 21 juli en zaterdag 24 juli. De optre dens worden 's middags op de Vismarkt gegeven. In het kader van een cultureel uitiwsse- lingsproject tussen Europese landen zijn de twee Hulster middenstandsver enigingen. mede door tussenkomst van 'Sas Promotion', in de gelegenheid ge steld de drie groepen te laten optrreden. Maandag 19juli wordt Botkvrka Ham- bugdadilla uit de tde Zweedse hoofd stad Stockholm verwacht. De woensdag daar op volgend komt de Leikarringen 'Paar Gynt' uit Noorwegen naar de Reinaarstad. Zaterdag 24 juli treedt de Luzern Volkstanzgruppe uit Zwitser land op. 'Hava Naguila' trad op voor chronisch zieken HULST - Ut- volksdansgroep 'Hmva Naguila' uit Vogelwaarde is zaterda gavond opgetreden voor de chronisch zieken die een vakantieweek door brengen in het internaat Baudeloo in Hulst. Er traden drie groepen op. De demonstratiegrocp in Volendams kos tuum, dc seniorengroep en de kinder groep uit Biervliet. In totaal werden twintig volksdansen gedemonstreerd, aan het slot werd een grote polonaise gehouden De zieken deden aan deze polonaise mee Per rol stoel of gelegen op een bed met wieltjes werden ze rondgereden s Middags waren de demonstratiegroep en de kindergroep opgetrreden in hel Belgische Lokeren. De dansers luister den daar de Hollandse week op. Onder grote belangstelling werden verschil lende Nederlandse volksdansen uitge voerd, terwijl de kinderen een aantal kinderdansen lieten zien. KKOMENDE ZATERDAG GAAT 'Hava Naguila' naar IJzendijke om op te treden tijdens de folkloristische festivi teiten. Zondag begint het tournee van de demonstratiegroep langs de Belgi sche kunst Er wordt opgetreden in Bre- dame. Oostduinkerken, Zeebrugge. Blankenberge. Wenduine. Westeinde en Oostende Op 31 juli en 1 augustus neemt 'Hava Naguila deel aan het Europees festival in Paderbom (Duitsland) Verder staan nog optrerdens op het programma in 'De Vogel' in Hengstdijk (7 augustus). Schoondyke (8 augustus) en in 'De Ster- re' in Sluiskil (28 augustus) BEDRIJF STELDE COMMISSIE VEILIGHEID IN TERNEUZEN - Naar aanleiding van een bedrijfsongeval met dodelijke af loop heeft de Terneuzcnse kantonrech ter mr. C. J. M. van Hees dinsdagmor- gen het scheepvaart- en havenbedrijf Aug.. de Meyer in de Scheldestad. tot 500 gulden boete veroordeeld wegens onvoldoende naleving ran het veilig heidsbesluit krachtens de stuwadoor swet. Op 3 januari jongstleden werd de Poolse arbeider Franzichec Sloser. aangenomen van het uitleenbedrijf Dc Schepper in Antwerpen, tijdens het lossen van pakken cellulose doodged rukt tussen een laatste hijs van 4.800 kilo's en de scheepswand. Dit ongeluk gebeurde in het ruim van het Duitse zeeschip 'Svealan', dat voor de zeven- tiede keer de Terneuzense kanaalhaven bij Aug. de Meyer aandeed. En dit onge luk kon gebeuren, zo werd vastgesteld, doordat er geen 'overzetter'. een man die dc kraanmachinist bij onoverzich telijke toestanden aanwijzingen geeft, was ingezet. In de tenlastelegging, stelde officier an justiue mr w. G C. Mynssen, is over igens geen sprake van 'dood door schuld', maar wel wordt bewezen geacht dat er een tekortkoming bestond in de tenuitvoerbrenging van de veiligheids- wetgeving. Men had wat preciezer moeten zijn. Ik knjg de indruk dat het toezichthoudend personeel, verant woordelijk voor de naleving van de vei ligheidsnonnen. niet voldoende hierop heeft gelet Dat er na zeventien keer een zekere gewenning, een soort routine bij het lossen van een dergelijke lading on- staat. kan ik me voorstellen", aldus offi cier Mynssen Volgens hem kunnen evenwel niet de arbeiders voor deze rou tineuze werkwijze aansprakelijk wor den gesteld, maar blijft de eindverant woordelijkheid bij de directie en het ho ger leidinggevend personeel berusten „Tot vervelens toe moet een bedrijf de veiligheidsmaatregelen blijven opleg gen Veilieheidscom missie In zijn pleidooi voor verzachtende om standigheden' benadrukte pesoneelsdi- recteur J B A Jonekheer van Aug. de Meyer tot tweemaal toe dat in het be drijf'de nodige maatregel waren getrof fen om in de toekomst dergelyke onge vallen te kunnen voorkomen' Boven dien heeft Aug. de Meyer nu een perma nente veiligheidscommissie in het leven geroepen die regelmatig de veiligheids normen herbeziet en ze in de praktijk afcheckt. De bevindingen van de veilig heidscommissie. zo betoogde de heer Jonekheer. worden rechtstreeks ook aan de ondernemingsraad gerappor teerd In de tweede plaats liet directeur Jonekheer het kantongerecht weten dat het Antwerpse uitleenbedrijf De Schepper, schnftehjk is meegedeeld, dat Aug. de Mever in het vervolg 'geen ongeschoold havenpersoneel' meer aan boord van schepen zal laten werken. Bij het natrekken van de personalia en ge gevens van de verongelukte Pool bleek later dat deze man van beroep filmope rateur in een Antwerpse bioscoop was en zich door De Schepper het 'verhuren' om geld bij te kunnen verdienen. Directeur Jonekheer kon zich dan ook niet aan de indruk onttrekken dat de Pool in enige mate het slachtoffer van zyn eigen onachtzaamheid is geworden. De man zou achterom de pakken cellu lose zijn gekropen en tenslotte op de hijs gesprongen zijn. „Er was sprake denoodaggregatenhelemaatnietzonder stemming worden verkregen. Dc heer Janssens heeft in eerste instantie ge probeerd de brandweer van Hontenisse te alarmeren. Dat lukte niet Op eigen gezag heeft de heer Janssens toen maar besloten toch uit te rukken met een poederwagen en een hogedrukwagen. Dat was om twee minuten voor tien, Bij aankomst in Kuitaart (10.07 uur) arri veerde ook de brandweer van Honte nisse met twee wagens (een uit Kloos- terzande en een uit Vogelwaarde). De brandweer van Hulst is toen direct te ruggereden naar de kazerne. De brand weer van Hontenisse heeft het vuur met poeder geblust. Aan het transformator huisje ontstond flinke schade. In Sint- Jansteen bij het waterwingebied van de WMZ ontstond geen brand als gevolg van de sluiting in het transformator huisje. De PZEM is nadat de mankementen in Kuitaart en Sint-Jansteen bekend wa ren begonnen met het aanleggen van noodvoorzieningen. In de loop van de middag heeft de CHV ln Kuitaart weer stroom gekregen. De WMZ heeft dankzij van onkunde van het slachtoffer. Mijnssen wilde best geloven dat de Pool 'iets geks' had gedaan maar vond dit nietrelevantvoorde juridische kwestie, Volgens de arbeidsinspectie in Breda zo stond te lezen in het proces-verbaal, wa ren er 'onvoldoende maatregelen ge- iroffen en werden er 'onvoldoende beve len gegeven. In zijn verklaring zegt CLM die ten tijde van het ongeluk voorman was. dat er tijdens het lossen een 'gevaarlykesituatie bestond omdat er geen overzetter aanwezig was In zijn weerwoord voor de kantonrechter merkte directeur Jonekheer op dat zijn werknemer M. te allen tijde om meer mankracht had kunnen vragen indien dat volgens hem gewenst was geweest. De heer J. Wilting, hoofd van de stuwa- doorsafdeling van Aug. de Meyer die als getuige a-décharge was meegekomen, bevestigde later deze uitlating van Jonekheer Na alle verweer van de kant van Aug. de Meyer te hebben aangehoordzei officier mr Mijnssen: ..Nu het ongeluk gepas seerd is. zien we de reactie, dal alle vei ligheidsnormen worden geaccen tueerd" Hij wilde beslist zomaar aan het gebeurde voorbygaan en eiste 500 gulden subsidiair tien dagen hechtenis. Rechter Van Hees sloot zich volkomen bij deze visie aan. Aug. de Meyer zei tot slot zich nog te willen beraden of ze met deze zaak in hoger beroep gaat. stroom gezeten. De gemeente Honte nisse heeft na de storing gemiddeld zo'n twee uur zonder elektriciteit gezeten. In het deel van Sint-Jansteen waar de stroom uitviel, duurde het iets korter voor er weer spanning op het net zqt. Op veel plaatsen is door de droogte het bietezaad niet e Door de aanhoudende droogte en de hitte staat de papaver te verschroeien. (Slot van pag. 1) als het enige waterschap in Zeeland - de 1 and bouwers verboden nog 1 anger wa ter uit de sloten te pompen Naar aanlei ding daarvan zyn enkele veromv. aar dige telefoontjes van boeren by het landbouwschap binnengekomen Voor zitter De Jager: „Ik kan me heel goed voorstellen, dal die boeren dat met leuk vinden. Maar aan de andere kant kan ik wel begrip opbrengen voor het stand punt van hel waterschap. Het is nu eenmaal in hei algemen belang, om een bepaald niveau te handhaven De over ige Zeeuwse waterschappen zijn niet tot een dergelyk verbod overgegaan, om de simpele reden dat daar nauwelijks goed (zoet) water aanwezig is. dat geschikt is voor besproeiing tuatie onomstotelijk aangetoond, dat bij de discussie rond de wijze van af sluiting van de Oosterschcldc de pro blematiek van de zoetwatervoorzie» ning ('een tweede doelstelling van de Utter Deltawet! ten onrechte op de achter- Volgens voorzitter De Jager van het grond is geraakt. Dat hc|c punt van je landbouwschap is met de huidige si- zoetwatervooraiening is in de vergeet hoek terecht gekomen. Die pijlerdam betekent voor de Zeeuwse boeren een offer. Het betekent, dat de Zeeuwse boer niet de beschikking heeft over voldoende ziet water. En hoe hard dat nodig is. blijkt nu wel. En dat is geen politieke opmerking. Het is de nuch tere conclusie van een landbouwer". Massale vissterfte kanaal Sluis-Brugge SLUIS-BRUGGE - In de afgelopen da gen zijn in het kanaal Sluis-Brugge duizenden vissen bezweken als gevolg van zuurstofgebrek. De vissterfte is massaal, maar omdat het kanaal zeer visrijk is. gaat het volgens de techni sche dient van de provincie West- Vlaanderen om toch nog geen kwart van het totale visbestand. De provincie vindt dc situatie wel ernstig genoeg om maatregelen te nemen: door middel van compressoren wordt nu meerzuur- stof in het water gebracht De sterfte doet zich praktisch alleen voor tn het deel van het duyn van de Sluise hengelaarsvereniging is het byna r.egen kilometer lange gedeelte tussen Oostkerke en Sluis bulten schot geble ven. „Het water is daar schoon, er wordt alleen polderwater op geloosd. Er is daar de laatste tijd juist erg goed gevan gen." aldus de heer Dusarduyn. In het kanaalgedeelte, waar de vissen by dui zenden het loodje legden, speelde be halve de warmte van de afgelopen we ken ook watervervuiling een rol. Het kanaal moetdaar bevaarbaar blijven en zodoende is men genoodzaakt om af en toe er vuil water op te lozen. Overigens zegt men bij de provincie West- Vlaanderen „gezien de enorme visrijk- dom is het zeker nog geen drama en dankzy de beluchting is de situatie nu al sterk verbeterd. Het enige waar we nu nog op hopen is regen." WEINIG SCHADE BIJ BRANDJES IN KOEWACHT KOEWACHT - In Kocwacbt braken dinsdag, in de namiddag op dc Etnma- baan twee brandjes uit. die spoedig konden worden geblust. Een grasbrandje op het terrein achter de voormalige Linex-fabriek ontstond vermoedelij k door op het terrein liggend glas. dat door de felle zon als brandglas werkte De tweede brand brak uit in een hoop afval van vlasvezelstof, die achter de huidige Linex-fabriek lag. Men ver moedt. dat deze brand ontstaan is. doordal er enige nog smeulende kolen van de fablek in terecht zijn gekomen. De brandweer van Koewacht wist beide brandjes in de kiem te smoren, zodat de schade tot een minimum beperkt werd. J. M. Paridaen te Aardenburg nam afscheid van Rode Kruis-afdeling OOSTBURG - De afdeling West- Zeeuw sch-Vlaanderen van het Neder landse Rode Kruis nam maandagavond afscheid van het bestuurslid J. M. Pari daen. gemeentesecretaris te Aarden burg. In het café-restaurant 'De Een hoorn' in Oostburg w erd aan het schei dende bestuurslid door dc voorzitter van de afdeling, de heer M. J. Hoste, de medaille van verdienste in zilver uit gereikt-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7