Israël op zijn hoede voor tegenacties Palestij nen FNV-BONDEN: KABINET VERSCHUIFT PROBLEMEN Weer hartpatiënten naar Verenigde Staten SUAREZ NOG NIET UIT DE PROBLEMEN Industriebonden: regering zet ons in de kou VEILIGHEIDSMAA TREGELEN AAN GRENZEN 'TERREUR AANPAKKEN' Opening naar de oppositie Klacht over oliestank in Den Briel Libiërs gepakt na explosie in Egypte WOENSDAG 7 JULI 1976 Schmidt en Giscard: (Van onze correspondent! BONN - Na afloop van hun tweedaagse ontmoeting in Hamburg toonden de Westduit.se Bondskanselier Schmidt en de Franse president Giscard d'Estaing icb t reden. JERUZALEM/KAMPALA/DEN HAAG - Na de geslaagde actie van zondag op het gekaapte Air Franse toestel in Oeganda, vreest de Israëlische regering tegenacties van de Palestij- nen. Zij heeft daarom dinsdag avond verscherpte veiligheids maatregelen afgekondigd. Zowel aan de grenzen als op de wegen is grotere waakzaamheid waar te nemen. Het is echter nog niet duidelijk of deze maat regelen op grond van binnenge komen informatie zijn getroffen, of dat hier slechts sprake is van voorzorgsmaatregelen De organisatie van Afrikaanse eenheid (OAE) heeft dinsdag formeel verzocht om een bijeenkomst van de veilig heidsraad van de Verenigde Naties om de 'moedwillige daad van agressie' van Israël tegen Oeganda te besprken. Het is de eerste duidelijke actie om de VN te betrekken bij de Israëlische ope ratie. Premier Rabin van Israël heeft gezegd, datzijn regenng invoering van de dood straf overweegt voor veroordeelde ter roristen als nieuw middel om toekom stige kapingen en terreuracties te voor komen. „Iedere keer dat. wij een moordenaar voor een paar j aar na de gevangenis stu ren. werpen wij aas uit voor nog meer misdaden bij pogingen hen vrij te krij gen", zei Rabin Amin Oeganda heeft dinsdag nationale rouw aangenomen na de Israëlische verras singsactie. De kapers werden dinsdag tegelijk met de 20 bij de overal van zondag omgekomen Oegandese mili tairen met alle militaire eer in Oeganda bijgezet. Oeganda's staatshoofd. Idi Amin, woonde de begrafenis bij Amin verklaarde dinsdag over de radio naar de 'kazerne terug te gaan' om zich te concentreren op militaire zaken na de Oegandese afgang bij de 36 minuten du rende Israëlische actie. Na West- Duitsland, Frankrijk en Kenia te heb ben beschuldigd van samenspanning bij de 'Israëlische zionistische agressie' temperde hij zijn eerdere aanvallen. Het buurland zei hij 'niets tegen' Kenia te hebben Hij meldde anderzijds lange af standsbommenwerpers te hebben om Nairobi aan te vallen In Washington is uit knngen van de Is- Ten aanzien van de grondstoffenpro- blematlek is besloten een Frans-Duitse commissie te vormen die moet proberen de standpunten van beide landen wat nader tot elkaar te brengen Frankrijk steunt namelijk de ontwikkelingslan den die stabiele grondstoffenpnjzen ei sen West-Duitsland is bang dat door een dergelijke regeling de prijzen van grondstoffen omhoog zullen gaan. Men is het er over eens dat teneur .daadwerkelijk moet worden bestre den Giscard vond het juist dat de bondsregering nooit heeft overwogen de zes terroristen die in Duitse gevangenis sen zitten vrij te laten in ruil voor de gijzelaars van Entebbe West-Duitsland wil echter bestrijding van terreur via de Verenigde Naties, terwijl Frankrijk daarentegen weinig hoop heeft dat de V'N echt iets kunnen doen Beide landen zullen elkaar voorts hel pen bij catastrofes als bijvoorbeeld bos branden Tenslotte zal ook de grenscon trole worden geünificeerd PARIJS - De Franse contra- spionuagedienst heeft drie kapers van de Franse'luchtbus. die naar Entebbe werd gedirigeerd. geïdentificeerd Vtnr Westduitser Wilfred Boese. alias Claudius Axel. 27. de Palestijn El Arja Naft. 38 en de 46-jarige ABD Al Latif. alias Abd Al Razaq uit Irak MADRID (AFP. L'PIi - Minstens twee dagen van consultaties, discussies en con tacten zullen nog nodig voordat Adolfo Suarez, de nieuwe Spaanse premier, zijn regering kan hebben geformeerd en een crisis afgewend waarvan de omvang alle politieke kringen in Madrid heeft verrast. Nadat hij maandag ten overstaan van dat uitgaat boven de moeilijkheid ge- koning Juan Carlos was beëdigd begon schikte personen '.inden. Oud- Suarez dinsdag aan zijn derde formatie- minister van buitenlandse zaken Jose dag De gehele Spaanse pers onder- Maria de Arellza zette aan journalisten ••(reept dat de weigering van Spaanse de redenen van zijn weigering uiteen, politici deel te nemen aan een nieuwe ..Het was een weldoordacht, verant- regenng 'een feit is zonder precedent in woord en vaderlandslievend besluit, de geschiedenis van het regime' De ko- zel h'J Evenals de andere liberale minls- ning. zo wordt gezegd, wilde slechts een vindt hij de keus van Juan Carlos oudere man vervangen door een Jongere voor het premierschap een stap teug ii'geringsleider in wie hij volledig ver- naar het Francolsme. trouwen stelde. Hij zou zelfs dezelfde In oppositionele kringe n is vernomen ministersploeg hebben willen handha- dat Suarez initiatieven heeft genomen ven. met uitzondering van de economi- 101 gesprekken met dc meer gematigde sche posten. De reeks weigeringen van oppositiepartijen voor het vervullen de zijde van de oude liberale groep heeft van ministersposten. Chnsten- de plannen van de koning in de war ge- democraten zowel als soctaal- stuurd en vormt een ernstig probleem, democraten zouden direct of indirect door de premier benaderd zijn. Ook de linksere socialistische arbeiderspartij zou zjjn benaderd. In de oppositionele kringen worden po sitieve geluiden vernomen over de in itiatieven van Suarez. Zo zou de Cata laanse leider van de christen democraten. Jose Pallach. bereid zjjn de post van minister voor vakbondsaange legenheden te accepteren. raëlische geheime dienst vernomen dat de redding van de gijzelaars mogelijk was gemaakt door de activiteit van een superspion en door Israëlische infil tranten. die voor de aanval de verbin dingen van het vliegveld vernietigden Intussen heeft de Franse contraspio nage vier van de waarschijnlijk zeve luchtpïraten geïndentificeerd Eén van hen is met zekerheid de 27-jarige West duitser Wilfried Boese. drie anderen wa ren Arabieren Van der Stoel PvdA-voorzitster Ien van de Heuvel vindt de kritiek van onder meer CDA- zijde op minister Van der Stoel, naar aanleiding van diens gereserveerde commentaar op de Israëlische bevrij dingsactie. niet terecht. Mevrouw Van den Heuvel zei dinsdag ervan overtuigd te zijn. dat bij de minis ter - zoals bij haarzelf - bij de beoorde ling van de gebeurtenissen de vreugde over de bevrijding van de onschuldige burgers overheerste Naast alle enthousaïsme moet, volgens de PvdA-voorzitster, wel in het oog wor den gehouden dat het voor een afgewo gen eindoordeel over alle facetten van de zaak nu nog te vroeg is. AR-fractievoorzitter Aantjes heeft mi nister Van der Stoel (buitenlandse za ken) inmiddels gevraagd waarom de Nederlandse regering 'zo koel en gere serveerd' heeft gereageerd op de Israëli sche actie in Oeganda ZOMER BREEKT RECORDS Van onze iDeerkundige medewerker) Welke optelsommen men ook maakt, zeker is al dat deze eerste helfl van de zomer een of meer records heeft gebroken. In het begin van deze week stond bijvoorbeeld Zuid-Limburg al op een reeks van 13 opeenvolgende tropische ivarme dagen het geen in geen. enkele topzomervan de laatste 130 jaar is voorgekomen. Ook kan men de gemiddelden nemen van de dagelijkse etmaal- of maximum temperaturen en ook dan blijkt deze hittegolf records als in 1923.1911 en 1947 vastgelegd te hebben gebroken Dat was de warmte betreft. Een tweede extreme bijzonderheid mag tot heden de neerslag worden genoemd Niet alleen het feit dat plaatselijk in juni 15 tot 20 mm regen viel tegen rond 60 mm normaal maar ook de periode die daaraan vooraf ging was al bijzonder droog. Nemen wij de groeiperiode april- mei-junï en juli dan nestelt zich deze droogte tot vandaag ergens tussen de drie koplopers van 1868,1893 en 1921. In 1921 duurde de droogte ook de hele julimaand voort en in Den Helder viel toen 14, in De Bilt 10 mm regen. Het lijktwaarschijnlijk dat de hitte deze week geleidelijk terrein verliest zodat dan de temperaturen, eerst in het Noorden, niet meer boven de 30 graden gaan komen maar daarmee is de zomerse tendens nog geen verleden tijd. Gelukkig ook maar voorde vele vakantiegangers al is het wel te hopen dat er deze maand een portie regen gaat vallen wil de landbouw in een groot deel van ons land geen ramp krijgen te incasseren, die via tekorten en hoge prijzen een effect zal hebben dat ook de gewone burger gaat merken In topzomers, deze eeuw 1911.19211947.1959. duurde ook in de tweede helft van de zomer het warme en regenarme weertype voort. In 1947 en 1957 zelfs tot in oktober. Van belang is momenteel niet zo zeer wat wij aan droogte en hitte hebben gehad, maar wat er de komende juliweken al of niet gaat veranderen. Alle vakantiegan gers zullen de grote noodzaak van regen inzien en zeker met genoegen een of twee dagen aan de landbouw imet een stromend regentjei willen afstaan. Deze maand juli gaf in onze regio de volgende hoeveelheden te zien Wolpliaartsdijk 36. Kats 32. Zierikzee 31, Middelburg 30, Goes 28. Kapelle 26. Aagtekerke en Oostkapelle 24 Vlissingen 23, Serooskerke W) 23. Westkapelle 20, Oostburg 18 mm. Weersvooruitzicht komende dagen. Finland: Veranderlijk bewolkt met vooral in het oosten plaatselijk buiten. Middagtemperaturen van ongeveer 15 graden in liet noorden tot 11) gra den in het zuidwesten Aanhoudend droog Aanhoudend droog en zonnig. Meest matige wind uit noordoost tot oost. Maximumtemperaturen van 22 graden aan de kust tot 28 graden in het zuiden van het land. STRANDWEERSVERWACHTING De uitzonderlijk lange zomersttuatie duurt nog voort. Veel zon. matige noordoost tot oosten wind. iets minder warm. In de middag 26 tot 28 graden, zeewater 20 graden Vooruitzichten: geen onweer, aanhoudend droog met zon. Weer in Europa Aberdeen, onbewolkt. 24 gr Athene, onbewolkt 30 gr Barcelona, zwaar bew26 gr Berlijn, onbewolkt 25 gr Bordeaux, half bewolkt 28 gr Brussel, onbewolkt 32 gr Frankfort, onbewolkt 30 gr Geneve, onweer 30 gr Helsinki, geheel bew 13 gr Innsbruck, zwaar bew 29 gr Kopenhagen, onbewolkt25 gr Lissabon, onbewolkt 26 gr Locmo. onweer 29 gr Londen, onbewolkt. 33 gr Luxemburg, licht bew 32 gr Madrid, zwaar bewolkt 28 gT Malaga, onbewolkt 34 gr Mallorca, licht bew 29 gr München, onbewolkt g& gr Nice, zwaar bew 26 gr Oslo, licht bew 29 gr Parijs, onbewolkt Rome, geheel bew 29 gr Spilt, mist 30 gr Stockholm, onbewolkt 22 gr Wenen, onbewolkt 30 gr Skandinavic Vooral in het zuiden overwegend zonnig Temperaturen van 18 graden in hel noord westen via 23 graden in zuid-Zweden tot 27 graden plaatselijk in zuid-Noorwegen Britse eilanden Aanhoudend zonnig In het uiterste zuidwes ten kans op lokaal onweer. Oostelijke kustge bieden 17-23 graden, binnenland meest lus sen 25 en 30 graden Benelux Aanhoudend zonnig en droog. Middagtempe raturen van 25 graden in het noorden tot 30 graden in het zuiden. Frankrijk: In hel noorden aanhoudend droog en zonnig met middagtemperaturen van 30-34 graden, meer naar het zuiden veranderlijk bewolkt met periodiek onweersactiviteit en middag- temperaturen I h.a tussen 27 en 33 graden Spanje. Partugn! Veranderlijk bewolkt met vooral ui het noorden en noordwesten van tijd lot tijd on weersbuien. Middagtemperaturen van rond 20 graden in het noordwesten tot circa 30 gra den in het zuiden en zuidoosten Italië. Eil. Middellandse Zee. Joegoslavië. Griekenland. Flinke zonnige penoden, maar vooral m de berggebieden ook onweersbuien. Temperatu ren omstreeks 30 graden Denemarken, Noord-Duits land, DDR Droog en zonnig Temperaturen meest tussen 22 en 27 graden IN TOEKOMST MOGELIJK DERTIG PER MAAND SCHIPHOL (ANP) - Tien da gen na de eerste groep is dinsdag van Schiphol met een vertraging van twee uur een tweede groep Neder landse hartpatiënten naar de Verenigde Staten vertrokken voor een operatie door de Amerikaanse hartchirurg Denton Cooley in het St. Lu ke's ziekenhuis te Houston in de staat Texas. De tweede ploeg hartpatiënten om vat negen personen twee tneer dan de eerste ploeg), onder wie de 6-jarige Ronald Karsbergen uit Winterswijk. Ronald's ouders zijn Jehova's getui gen. voor wie bloedtransfusies on aanvaardbaarzijn. Omdat dr. Cooley zonder bloedtransfusie werkt, gaat Ronald mee. aldus dr. P van der Schaar, de begeleider van de Neder landse hartpatiënten op hun reis over de oceaan. Volgens hem zullen nog twee Jehova's getuigen naar Houston gaan Dr. Van der Schaar keert zaterdag morgen op Schiphol terug met de eerste groep hartpatiënten met wie het boven verwachting goed gaat. aldus dr Van der Schaar Hij heeft goede hoop in de komende tijd zeker 30 Nederlandse hartpatiënten per maand naar Houston te kunnen brengen De hartpatientenvereni- ging in Breda heeft momenteel vier groepen Nederlandse hartpatiënten voor Houston samengesteld. De volgende, derde groep hartpa tiënten. vertrekt op 20 juli van Schiphol. De nu vertrokken tweede groep wordt donderdag of vrijdag geopereerd, zoveel mogelijk op een dag. Deze tweede groep «met dr Van der Schaar, verpleegster Mteke Goote en tien familieleden in totaal 21 personen) wordt op 24 juli op Schiphol terugverwacht SCHIPHOL- De zesjarige Ronald Kersbergen en zijn moeder houden elkaar op Schiphol nog even stevig vast. voordat het kleine hartpatiêntje naar het Texas Heart Institute in Houston zal afreizen voor een hartoperatie door dr. Cooley. De ouders van het kmd zijn Jehova's getuigen, welk geloof bloed transfusie verbiedt In Nederland wordt bij hartoperaties van bloedtransfu sie gebruik gemaakt m Houston wil men het zonder doen ROTTERDAM (ANP) - Bij de meldka mer van het openbaar liehaam Rijn mond is dinsdagavond een aantal klachten, voornamelijk van inwoners van Den Briel. binnengekomen over oliestank. Deze bleek afkomstig uit de zevende pe troleumhaven in Eurojxiort (Rotter dam! waar twee tankers olie aan het overslaan waren. Een controleur van Rijnmond constateerde een olievlek van circa 2.000 vierkante meter, maat kon niet ontdekken welk schip olie ge morst had, De havendienst heeft mon sters genomen, aan de hand waarvan men de schuldige hoopt te kunnen aan wijzen Universiteit Leiden bezorgd over gezondheid van Boekovsky LEIDEN (ANP) - Naar aanleiding berichten volgens welke de gezondheid van Vladimir Boekovsky de laatste weken ernstig achteruit zou zijn ge gaan, heeft het college van bestuur van de Leidse universiteit in een brief aan de Russische partijleider Leonid Brezjnev er andermaal op aangedron gen de 33-jarige Russische dissident toestemming te verlenen zijn studie in de biologie in Leiden voort te zetten. Het college hennnert er in zijn brief aan dat de eerste uitnodiging reeds op 14 de cember 1972 werd gedaan, maar dat deze en andere stappen tot dusver niet het gewenste resultaat hebben gehad In zijn brief deelt het Leidse college van bestuur mee dat volgens berichten op de televisie en in de pers familieleden van Boekovsky al enige tijd geen ant woord op hun brieven hebben ontvan gen en daarom vrezen dat hij wellicht niet meer in leven is. Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft minister Van der Stoel van buiten landse zaken, verzocht, te bevorderen dat de brieven met betrekking tot Boe kovsky eindelijk door de Russische au toriteiten worden beantwoord. CAIRO (RTR) - Na een reeks explosies in de Egyptische grensplaats Mersa Matruh is een onbekend aantal Libiërs gearresteerd, zo melden Egyptische kranten. Volgens de kranten is schade aange richt m een restaurant, in de haven en in een vrachtwagen, maar vielen er geen slachtoffers Het is al de tweede keer in tien dagen dat melding wordt gemaakt van Libische betrokkenheid bij explo sies in verscheidene delen van Egypte KAMERLID PIET DANKERT ZWAAR GEWOND DEN HAAG - liet tweede kamerlid voor de PvdA Piet Dankert is bij een explosie op zijn polyester kajuitzeik jarht ernstig gewond geraakt Met tweede- en derdegraadshrandwonden is het kamerlid opgenomen in het brandwondenziekenhuis in Beverwijk. Het zeiljacht van de heer Dankert lag op 't moment van de explosie aan de kade van Heeg in Friesland Zijn vrouw en kinderen waren juist het dorp ingegaan. Volgens de waterpolitic te Sneek is de oorzaak van de explosie vermoedelijk een defect aan een gasfles geweest Plet Dankert is onder meer voorzitter van de vaste commissie voor buitenlandse za ken in de tweede kamer. Het. kamerlid werd na de explosie aanvankelijk over gebracht naar het ziekenhuis te Sneek. maar vandaar vervoerd naar het spe ciale brandwondenziekenhuis in Be verwijk. UTRECHT. DEN HAAG (ANP. GPD) - „De regering heeft de vakbeweging in de kou gezet. Het naar de toekomst schuiven van moeilijke vraagstukken is blijkbaar een vast punt in het regeringsprogramma gewor den". Dat schrijven de Indus triebonden NKV en NVV in een brief aan hun kaderleden naar aanleiding van het feit dat het kabinet nog niet met een voor stel op tafel is gekomen over de lonen en naar aanleiding van de verlenging van de loonmaatre gel met een maand. „De vakbeweging is terecht veront waardigd over dit slappe optreden van de regering. De FNV heeft immers alle moeite gedaan om tot een oplossing te komen voor dc tweede helft van 1976", zo schrijven de industriebonden. De bonden zien geen aanleiding om van de FNV-eis 55 netto) af te stappen. Als er geen centraal akkoord komt dan moet in de bedrijfstakken geprobeerd wor den het met de werkgevers eens te wor den. H et CNV-voorstel, dat neer kwam op 44,- netto, betitelen de industrie bonden als 'volksverlakkerij' omdat CNV-voorzitter Lanser het als de oplos sing heeft verkocht terwijl het nooit door dc werkgevers is aanvaard" Uit de brief aan de kaderleden blijkt voorts dat de beide industriebonden in de federatieraad van de FNV geweigerd hebben de onderhandelaars een marge te geven in de richting van de 44 van het CNV. De Industriebonden NW en NKV - de grootste bonden binnen de FNV - blijven vasthouden aan hun uit gangspunt van 55 netto per maand Stel dat het kabinet met een loonsver betering van ƒ50 netto uit de bus zou komen dan zou daar wat de Industrie bond NKV betreft over te praten zijn „Vijftig gulden netto begint er op te lij ken. Als de uitgangspunten van kabinet en FNV zo dicht bij elkaar zouden liggen zal onze achterban vermoedelijk wel ja zeggen", aldus NW-loondeskundige Janssen Maar hij heeft niet de indruk dat een dergelijk voorstel uit de koker van de regering zal komen. Het zal ver moedelijk eerder in de buurt liggen van de 44 van hel CNV Als dat inderdaad gaat gebeuren dan ligt er waarschijnlijk wel een nieuwe loonmaatregel in het verschiet omdat die 44 te ver af liggen van de uit gangspunten van de FNV. Is die loon maatregel een keer een feit dan voor ziet Janssen arbeidsonrust in het be drijfsleven. Dat zal zeker het geval zijn wanneer de loonsverbetering die het kabinet in petto heeft niet met terug werkende kracht tot 1 juli zou worden uitgekeerd maar pas per 1 augustus, als de verlenging van de huidige loon maatregel afloopt. Janssen vraagt zich af of eventuele toe zeggingen van het kabinet over de te rugwerkende kracht wel waar gemaakt zullen kunnen worden Hij vermoedt dat de werkgevers zich daar wel met hand en tand tegen zullen verzetten Al was het alleen maar omdat er nogal wat in gewikkelde technische consequenties op loonadministratief gebied uit voort vloeien. Sociale fondsen Volgens het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), zijn de re serves van de sociale fondsen nauwe lijks voldoende voor wezenlijke las tenverlichtingen in de netto-lonen. Eventuele lastenverlichtingen nu in hel kader van hel lonnbelcid zijn vol gens de secretaris sociale 1 gen van het NCW, mr. Pauw. „een zoe thoudertje op korte termijn, een zuur- houdertje op lange termijn". De NCW-secretaris heeft berekend, dat er dit jaar rekening moet worden ge houden met een tegenvaller van 600 mil joen gulden bij de arbeidsongeschik theidsverzekering voor werknemers, de wao Al eerder was er voor 1977 een tegenvaller van 800 miljoen berekend Volgens mr. Pauw ts het beleid van de regering er in de laatste weken van het loonoverleg op gericht de reserves van de sociale fondsen leeg te schrappen om toch maar per 1 juli van dit jaar de koopkracht te handhaven voor werk nemers met een jaarinkomen van 24 .500 gulden De regering wil zoveel mogelijk de stijging van de bruto-lonen beper ken. Door vermindering van de sociale premies zouden de netto-lonen kunnen stijgen Premies Pauw acht ingrijpende premieverho gingen in 1977 dan ook onvermijdelijk. Het is volgens de NCW-secretaris nu al bekend, dat ook de premie voor de werkloosheidsuitkeringen in 1977 om hoog zal i Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. iel 101184» 15144 Middelburg: Markt 51. tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. 101100) 1614ft Temeuzen: Nieuwstraat 22. tel. (011501 4457 Hulst: Steenstraat 6. tel (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 1ST 44. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186)1584 s Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: 101184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kantoren van 9 00-11.30 uur Expeditie: (01183) 63533. Overl. odv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42 - per maand 12.75; losse nummers 0.55 (inclusief 4 pet. btw) Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11.55; ingezon den mededekngon 2"tx t3rief. Voor brieven bureau van dit blad I 2.50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3