Gemeenten moeten inhaken op renovatieplan Schaeffer S02-verontreiniging is in Zeeland niet boven grens Gezondheidsraad iPZC ,.r, Dow onthaalde zijn 2000ste werknemer EERSTE MOSSELEN IN YERSEKE AANGEVOERD Terneuzense brandweer dient stikkende vissen zuurstof toe COMMISSARIS DER KONINGIN BOERTIEN AD VISEERT: UCaaft ULerco ós zomer in z'n Bol? almanak Start mosselseizoen vertraagd door hitte MEETRAPPORT IG-TNO OVER 1974-1975. SCHADE GEZONDHEID IS UITGESLOTEN' 'SCHADE GEZONDHEID IS UITGESLOTEN' WOENSDAG 7 JULI 1976 AARD EN'BURG- „De gemeentebesturen in Zeeland moeten inhaken op de plan nen van staatssecretaris Schaefer om renovatie in kleinere gemeenten te verge makkelijken. Vooral voor deze provincie is dat een erg belangrijk initiatief.'" Dat zei de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C'. Boertien dinsdag aan het eind van zijn werkbezoek aan Aardenburg. Het was de laatste Zeeuwse gemeente waaraan hij, in gezelschap van zijn echtgenote een dergelijk bezoek bracht en de heer Boertien gaf daarom een 'algemene eindindruk'. 'LEEFBAARHEID KLEINE KERNEN GROOT PROBLEEM' De leefbaarheid van de kleine Zeeuwse kernen was een van de grootste pro blemen die hij opz'n verkenningstocht door de provincie is tegengekomen. „In Zeeland zijn die kernen bijzonder klein en dat levert allerlei extra problemen op, bijvoorbeeld wat betreft de scho- Overtgens was het vooral mevrouw Boertien-Velema die direct werd gecon fronteerd met de droogte-problemen Op een 'veeteelttour' deed zij in gezel schap van mevrouw Lockefeer. echtge note van Aardenburg's burgemeester, een drietal bedrijven aan Zij kreeg on der meer te horen dat de wintervoorraad aan veevoer veel te vroeg moet worden aangesproken en dat het noodgedwon gen stoppen van de beregening (gevolg van een maatregel van het waterschap) funest is. De dames spraken dinsdag verder vertegenwoordigsters van een aantal Aardenburgse vrouwenorgani saties. In gezelschap van b. en w. van Aardenburg had dr. Boertien een ge sprek met de plaatselijke pastores en bezichtigde hij de St Baafskerk tijdens een bezoek aan de Aardenburgse steen fabriek legde de directie hem het grondstoflen-probleem voor Zoals be kend Is het bedrijf steeds afhankelijk van ontgrondingsvergunningen om de klei voorraad op peil te houden Dhr Boertien legde er vooral de nadruk op dat de conunuiteit van de onderneming op het ogenblik een eerste zorg is van de drie WestrZeeuws-Vlaamse gemeen ten. die het probleem dan ook gezamen- lijkonderde loep nemen Bij de textielfa briek Trico Noble bekeek de heer Boer tien het productie-proces. len, maar ook met andere voorzienin gen. Het verdient daarom de nadere aandacht van 't provinciaal bestuur." De heer Boertien wilde niet zonder meer pleiten voor ongebreidelde nieuwbouw in alle kleinere dorpen. „We moeten uiterst voorzichtig zijn. Enenrijds mogen we er geen puisten aanbouwen, aan de andere kant is een zekere natuurlijke groei nodig," aldus de heer Boertien, die de recent ont vouwde plannen van staatssecretaris Schaefer warm wilde aanbevelen in de aandacht van Zeeuwse bestuurders. „Ze hebben altijd goed op de dubbeltjes gepast," zei de commissaris over het fi nancieel beheer van de Zeeuwse ge meenten. Tijdens de werkbezoeken is het hem opgevallen dat Zeeland maar weinig zogenaamde artikel 12- gemeenten telt. „De gelden zijn zeer be hoorlijk geadministreerd." Overigens was zijn eindindruk dat Zeeland een 'enorme variëteit aan gemeenten en problemen kent Ook in het gesprek met de gemeente raad van Aardenburg was dinsdagmid dag al de leefbaarheid van de kleine kernen aan de orde geweest. Verschil lende raadsleden vroegen daarvoor aandacht en vonden bij de heer Boer tien een willig oor. Bij die gelegenheid werden nog eens de plannen gehekeld van minister Westerterp om te be snoeien op onrendabele lijnen van het openbaar vervoer De raad en de com missaris waren het erover eens. Dr. Boertien: „Een van de merkwaardigste aspecten van het voordeel van dit kabi net is dat juist de minst draagkrachti- gen er het slachtoffer van zullen wor den." Hij kon in Aardenburg niet heen om de 'erfpachtkwestie', vaak een heet hangij zer in raadsvergaderingen. „De canons moeten geleidelijk worden aangepast, anders gebeurt het schoksgewijs. En van hogerhand is nu eenmaal bepaald dat er een relatie moet zijn met de waarde van de grond" hield hij enkele tegenstribbelende raadsleden voor. Op een vraag of de provincie geen grotere subsidie beschikbaar kan stellen voor de jaarlijkse uitvoering van de Mat- theus Passie in Aardenburg bleef hij het antwoord schuldig: „Dien maar een ver zoek in." Landbouw De door aanhoudende droogte geteis terde landbouw bleef in Aardenburg niet buiten het gezichtsveld van de heer Boertien en zijn echtgenote. Hij kreeg te horen dat het er vooral op de lichtere gronden en de veehouderijen slecht voorstaat en zag die indruk be vestigd tijdens een rondrit door de ge meente. Of de provincie op de een oï andere manier de getroffen bedrijven Neen, maar wèl in z'n prijsjes. Tjongejonge wat zijn die zonnig! Wat zou ie van plan zijn? Modehuis Berco Goes - Middelburg - Vlissingen EX- VRA CHTWA GENCHA UFFEUR UIT BIERVLIET ZEEUWSE Vakantie Hij had het al weken tevoren aange kondigd op dat Terneuzense kan toor De typistes hadden elkaar aan gekeken en hem om zijn moed benijd. Hij ging op vakantie naar Bretagne en wie weet zou hu ook nog wel in Bordeaux komen. Een wereldreizi ger dus Vrijdags nam hij afscheid „Au revoir" zei hij nog, want dat had hij in de boeken opgezocht. En in goed overleg met zijn vrouw had hij besloten dat draagbare televisietje maar op kantoor te laten staan. Dan konden zijn collega's, die zwetend boven hun paperassen achterbleven zo af en toe 's middags nogeens genie ten van de reportages van de Tour de France 's Zaterdags is hij vertrok ken naar Bretagne De hond was uit besteed en de auto was nog een keertje helemaal nagekeken Lekker naar Frankrijk, lekker naar Bretag ne, dat woeste gebied aan de Franse kust Maandagochtend was hij weer op kantoor. Niet veel bruiner dan bij het vertrek, maar wel met duizend kilo meter meer achter de wielen. Hij was inderdaad in Bretagne geweest. Hij had er inderdaad een minuut of wat genoten van dat woeste landschap. Maar toen hij zijn transistorra diootje op Hilversum 3 had afge stemd. hadden zich donkere wolken boven zijn vakantie samengepakt. Hilversum 3 was niet te ontvangen. Terug naar huis dus, want in Ter- neuzen, in de echtelijke woning zit Hilversum 3 op de radio vastgeroest En op die zender zijn de reportages van Theo Koomen over de Tour de France haarscherp te ontvangen. Iedere dag. In Bretagne niet. Hij heeft het nu beter voor elkaar. Een beetje in de omgeving toeren, genietend van het fraaie weer en vervolgens weer op thuis tijd voor het programma van Theo Koomen. Vrienden, er zijn vele wegen die lei den naar een fijne vakantie. Automobilist zonder rijbewijs verzette zich tegen aanhouding Vlissingse politie VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft maandagavond de 19-jarige H. van G. na een kleine vechtpartij, waar bij omstanders zich met de situatie bemoeiden, op het Bellamypark in Vlissingen aangehouden. Van G. werd aangehouden, omdat hij zonder rijbe wijs en verzekering in een persone nauto reed. die later zijn eigendom bleek te zijn. De wagen is inmiddels in beslag genomen. De vechtpartij ontstond toen Van G. zich verzette tegen de aanhouding door twee surveillerende agenten, die hem verzochten mee te gaan naar het bu reau. Verschillende omstanders be moeiden zich met 't conflict, maar Van G. kon tenslotte worden overgebracht naar het bureau, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Hem wordt njden zonder rijbewijs en verzekering en verzet bij de aanhouding ten laste ge legd YERSEKE - Van iedere scheepslading 'mosselen werd een monster van 2,5 kilo onderzocht, teneinde de kivaliteit te be palen. YERSEKE-In Yerseke zijn dinsdag de eerste mosselen van het seizoen 1976 aangevoerd en verhandeld. Zes vissers schepen. afkomstig uit Bruinisse. Yer seke en Zierikzee. brachten ongeveer 1800 mosselton (één mosselton is 100 ki logram) binnen. Het waren allemaal Zeeuwse mosselen. De aanvoer van mosselen uit de Waddenzee, zal naar verwachting pas in de loop van deze TERNEUZEN-Dovv Chemical Terneu- zen heeft dinsdagmiddag op een feeste lijke receptie in de plant-kantine de tweeduizendste werknemer in Temeu- zen binnengehaald. Enkele honderden medewerkers waren er getuige van hoe production manager M. W. Biggers de tweeduizendste verwelkomde. Het was de 33-jarige ex-vrachtwagenchauffeur J. P. de Nooyer uit Biervliet. De heer De Nooyer treedt bij Dow Chemical in dienst als leerling-operator. Op 1 sep tember start hij zijn werkzaamheden. In juni 1969 trad de duizendste mede werker van Dow in Terneuzen in dienst. De fabriek startte de activiteiten in Zeeuwsch-Vlaanderen in 1963. De heer De Nooyer is één van de tweehonderd nieuwe medewerkers, die dit jaar bij Dow Chemical Temeuzen in dienst kunnen treden. Zoals bekend streden. Zoals bekend streeft Dow ernaar in 1981 2500 werknemers in dienst te hebben. Die uitbreiding van de mankracht gaat gepaard met een investering van zes honderd tot zevenhonderd miljoen. Een Dowwoordvoerder vertelde dins dagmiddag dat met name de laatste ja ren de helft van de in dienst getreden werkenemers Zeeuwsvlamingen waren, een kwart komt uit 'n ander dee! van Zeeland, terwijl nog eens een kwart van buiten Zeeland afkomstig is De heer De Nooyer gaat bij Dow Chemical in de eer ste plaats een cursus volgen op de spe ciale operatorschool, die nu sedert april '74 in bedrijf is. De tweeduizendste werknemer werd dinsdagmiddag verwelkomd door de heer Biggers. Hij ontving uit handen van de productionmanager ook twee Dow-aandelen. Daama werd het glas geheven ter ere van de tweeduizendste, die er zelf overigens nog wat onwennig bijstond Op de foto Dow-production manager Biggers overhandigt de heer De Nooyer twee Dow-aandelen. VERNEVELING BOOD SOULAAS TERNEUZEN - Dinsdagavond heeft de Terneuzense brandweer de naar adem snakkende vissen in de vijver van .het Zuidersportpark een handje toegesto ken. De brandweer bracht, door middel van verneveling van het vijverwater grote hoeveelheden zuurstof in dat zelfde water. De vissen in de vijver waren daar hard aan toe. De laatste dagen werden steeds meer dode vissen in de vijver geteld. Oorzaak van de vissterfte: de aanhou dende droogte en de daarmee gepaard gaande lage waterstand. De concentra tievan zuurstof in het water was de laat ste dagen dusdanig gedaald, dat er wel iets ondernomen moest worden. Vanaf kwart over zeven dinsdagavond is de brandweer bezig geweest met het in brengen van zuurstof in de vijver, 's Maandagsavonds was er al een proef genomen om te zien of de verneveling de vissen soulaas bood. En dat was inder daad het geval. Er werd nu nog bekeken of de brandweer misschien ook het wa ter van andere vijvers in Temeuzen via de vemevelingsmethode van zuurstof zal gaan voorzien. Op de foto: De Brandweer van Temeu zen aan het werk. week op gang komen. De prijzen die voor de eerste Zeeuwse mosselen 1»-1 taald werden, lagen tussen de/ 73,17ei 25,- per mosselton. Het mosselseizoen is officieel al op 21 juni 1976 geopend De aanvoer van d; I nieuwe mosselen is echter steeds uitgr steld, in verband met de hoge tempen turen. Daardoor werd een weinig It-1 vende' handel verwacht. Volgens de heer C. Sinke, de pas benoemde voorzit ter van de vereniging 'de Mosselhandel uit Yerseke, speelde de naar verhouding vrij kleine hoeveelheid mosselen dit set zoen kan worden aangevoerd, ook eet rol bij het uitstel. „Het is eigenüjk eer, samenstel van factoren geweest", aide de heer Sinke. „twee jaar geleden 1st: vrij weinig zaad uitgezet en daardoor: de te verwachten opbrengst nu vr klein. Ook zijn er weinig grote mosseler dit jaar en dat zal resulteren in een hog? prijs". De voorzitter van de vereniginj 'de Mosselhandel' weer erop dat het tn> pisch aandoende weer het eten vai mosselen niet bepaald zal bevorderen „De verkoop loopt 's zomers altijd wa- terug, ook vanwege de vakanties", vei telde de heer Sinke. De mosselen die dinsdag in Yersek verhandeld zijn, gaan nog niet reeb streeKs naar de consumenten Ze blijve eerst een week in de verwaterplaatsenr de Oosterschelde liggen, in de eerst plaats om zoveel mogelijk het zand vt tussen de mosselen zit, eruit te halen Ook heeft de mossel een zekere 'stress overgehouden van het opvissen en ver laden. Tijdens het verblijf op de verwa terplaatsen kan het schelpdier weerwil tot rust komen. Voor de eerste mosselveiling bestont grote belangstelling, niet alleen van dr zijde van de handelaren, maar ook vu vakantiegangers. Veilingmeester J W Kosten van het productschap voor vb en visproducten, afdeling mosselzaket kondigde als eerste aan de lading van c: Bru (Bruinisse) 8: 331 tonnen van Zee land. De prijs die na de inschrijving Hi de bus kwam rollen, bedroeg 52,01 pei mosselton. „Een mooie prijs", consta- teerden de aanwezige vissers. „Zekeral1 je ervan uitgaat dat de minimumprijs gesteld is op 18, Gemompel ItlT^T T T irnnnraanrii» mwiHarpn hsn-jH^rt hot riaalf E)!T hntlfiT nnrier meer vprhflnH alleen in Rlniclril lirht wprri nverschre- Hpn moohanialH Tflvpnc ie Avpropoo-in WEL HOGE FLUORGRAAD SAS VAN GENT MIDDELBURG - Uit het jongste meet- rapport van het Instituut voor milieu hygiëne en gezondheidstcchniek van het TNO blijkt dat de door de Gezond heidsraad gestelde grenslijnen voor luchtverontreiniging door z wave F dioxyde (S02) nergens in Zeeland wor den overschreden. Op één uitzondering na (meetpunt Sluiskil) geldt dat ook voor stand aardrook. Nadelige beïn vloeding van de gezondheid van mens en dier en beschadiging van planten is uitgesloten, concludeert het Instituut hieruit. Het rapport neemt de metingen ondet de loep die zijn uitgevoerd in de periode van 1 april 1974 toten met31 maart 1975. Het gaat In totaal om twaalf meetpun ten. verdeeld over Walcheren (3), Zuid- Beveland (5i, Zeeuwsch-Vlaanderen (3) en één op Schouwen-Duiveland (Haam stede). Een vergelijking met de uitkomsten van andere meetnetten geeft te zien dat de concentraties S02 duidelijk lager zijn dan die in de Randstad Evenals in voorgaande meetjaren benadert het standaardrookgehalte (donker ge kleurd, in de luchtzwevend slofi dat van het Nieuwe Waterweggebied Het hoogste jaargemiddelde voor S02 werd gemeten in Hulst, namelijk 51,9 microgram (miljoenste gram) per ku bieke meter. Daama volgen Terneuzen (41.6 microgram) en Vlissingen (36,7 mi crogram). De kleinste gemiddelde con centratie werd gemeten in Borsele, na melijk 15.3 microgram Ook in Ritthem (17,4 microgram). Nieuwdorp (20,5) en Heinkenszand (22.2) werden lage con centraties gemeten. Het IG-TNO stelt vast dat in het alge meen het verontreinigingsniveau dooi S02 en standaardrook in Zeeuwsch- Vlaanderen iets hoger ligt dan in het Sloegebied Voorzover vergelijking met het voorafgegane meetjaar mogelijk is <er werd voor het eerst over een geheel jaar gemeten in Terneuzen, Sluiskil en Hulst) kan worden vastgesteld dat op alle meetpunten de gevonden waarden iets daalden of ongeveer gelijk bleven Temperatuur Uit een overzicht van de bij bepaalde temperaturen gemeten concentraties S02 valt af te leiden dat de hoeveelhe den stijgen naarmate de temperatuur daalt. Dit houdt onder meer verband met het feit - aldus het rapport - dat voor de verwarming van woon- en werk ruimten en kassen harder wordt ge stookt als het kouder wordt, terwijl er dan ook meer S02 zal worden geprodu ceerd door nutsbedrijven. In het Sloe gebied is dit echter pas merkbaar bij temperaturen beneden de 10 graden Cel sius, terwijl hiervoor over het algemeen een grens wordt aangehouden van 15 graden. Dit verschil wordt volgens het rapport hoogstwaarschijnlijk veroor zaakt door de betrekkelijk lage bebou- wmgsdichtheid en door de ligging aan de kust, waardoor hoge windsnelheden voorkomen. Het IG-TNO veronderstelt dat bij be paalde windrichtingen (tussen oost en zuid-oost) de invloed van het Ant werpse woon- en industriegebied merkbaar is. Om de juistheid van deze veronderstelling te toetsen, is inmid dels een meetpunt ingericht te Rilland. Gebleken is dat op de meeste meetpun ten, zowel bij temperaturen beneden als boven de 15 graden Celsius een concentratie-piek optreedt bij wind richtingen tussen oost en zuid-oost. Wat betreft de verontreiniging door standaardrook, is via een indexerings methode berekend dat de door de Ge zondheidsraad vastgestelde grenslijn alleen in Sluiskil licht werd overschre den. Daar werd een gemiddelde van 21.9 microgram per kubieke meter gemeten. Fluor Het IG-TNO heeft tevens een vervol grapport over de fluoride- verontreiniging uitgegeven. Daarin worden de meetuitkomsten uit de pe riode van 1 oktober 1973 tot 30 septem ber 1974 verder bewerkt en besproken. Per 1 oktober 1973 werden de drie meet punten in het Sloegebied (Nieuwdorp. Lewedorp en s-Heerenhoek) uitgebreid met meetpunten in Sas van Gent en Westdorpe Voornaamste conclusie in dit rapport is dat het verontreinigings niveau in Sas van Gent duidelijk hoger ligt dan op de andere punten. Een ver loop over het gehele meetjaar is niet duidelijk wegens het ontbreken van een aantal waarnemingen. In de maand de cember zijn de metingen tijdelijk ge slaakt in verband met de energie-crisis. Bovendien werd per 1 oktober 1973 een nieuwe meetmethode ingevoerd, waar door ook een vergelijking met de meet resultaten van het voorafgaande jaar niet mogelijk is. De verandering van meetmethode heeft tot gevolg dat nu naast het gasvormige fluoride ook alle oplosbare, stofvormige fluoriden wor den meebepaald. Tevens is overgegaan van 3 uurs-metingen naar 24- uursmetingen. waardoor de normen moeten worden verlegd. Voor de fluorconcentratie in de buiten lucht is in Nederland, aldus het rapport, nog geen grenswaarde vastgesteld. Een uit 1967 daterend voorstel van de Ram pencommissie legt de grens bij gemid deld 10 microgram per kubieke meter, waarbij overigens geen meetmethode wordt aangegeven. „Omdat er geen offi ciële grenswaarden zijn, is het moeilijk een concentratie aan te wijzen die niet mag worden overschreden", aldus het rapport. De concentratie van 10 micro gram per kubieke meter werd alleen op twee dagen in Sas van Gent overschre den. op 26 januari en op 15 februari 1974. De bij de metingen gevonden waarden komen - behalve die van het meetpunt Sas van Gent - overeen met de resulta ten van het meetpunt on het TNO- terrein in de Zuidpoldcr te Delft. Van dit meetpunt mag worden aangenomen dat het, wat betreft fluorverbindingen, nauwelijks direct door industrie wordt beïnvloed. De gevonden waarden op het meetpunt Sas van Gent worden aan de hoge kant genoemd. Ze liggen zelfs hoger dan de in Vlaardingen gemeten concentraties. De tweede lading mosselen. 233 tonn« van de Zierikzee 9, leverde een prijs of van 73,17 per mosselton. Na de be kendmaking van veilingmeester Ko» ten ging er een verrast gemompel dooi de veiling. „Een buitengewoon goeie prijs, zéér de moeite waard. Daar wil len we het 't hele jaar voor doen", ver telde een mosselschipper. Na het ver handelen van de lading van de eersli twee schepen zakte de prijs: ƒ45,71 48,10,/ 31.85 en voorde lading van hé laatste schip (de Yerseke 120) werd e« bedrag van 25,- per mosselton bfr taald. Het verschil in prijs is volgens veiling- meester Kosten voornamelijk gelegel in de kwaliteit van de mosselen. De mosselen van het eerste schip haddenS I kilo mosselvlees per 100 kilogram ruw mosselen, die van het laatste schip maai 17 kilo. Ook de grootte van de schelpen i en de hoeveelheid pokken op de schel pen. waren van invloed op de prijs. „We j hopen morgen op wat meer schepen Ne was het bijna niet de moeite waard or. mee te beginnen", zei veilingmeestej Kosten aan het einde van de veiliri j 2 1 Onderwijsbenoeming HULST - De heer drs. J A. J M. Deba-j cker is aan de Jansenius Scholenge meenschap te Hulst benoemd als leraai geschiedenis en maatschappijleer. jj E Engelsen wegens vandalisme in Vlissingen gepakt VLISSINGEN - De Vlissingse politk heeft in de nacht van maandag op dins- dag twee Engelse zeelui aangehouden L die ervan worden verdacht een Neder- D landse auto op het terrein van de Olao lijn bij de Buitenhaven te Vlissingen tf hebben gesloopt. Het zijn de 18-jarip P.S. en de 26-jarige M.B. Het duo had ondermee de ruitewt P sers van de voorruit gesloopt en ver e scheidene deuken in de wagen getrapt s De eigenaar van de auto is niet bekend 6 De politie vermoedt dat deze zich in Er- w geland bevindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2