PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAMP IN LIMBURG DOOR DE DROOGTE EEG: 300 min voor jeugdwerkloosheid i Bosbrand verwoest 40 hectare Veluwegebied Aanhoudende droogte kan rampzalige gevolgen hebben voor Zeeuwse landbouw dé krant van zeeland Militairen besproeien droge grond Kaping met speelgoed pistolen BEGROTING BELOOPT 31 MILJARD Mosselen in Yerseke pagjna 2 219e jaargang 1976 Woensdag 7 juli 1976 DEN HAAG - Ongeveer 250 militairen zijn gisteren in bijna alle provincies begonnen met de bestrijding van de droogte in de land bouwgebieden. De militairen zijn door de landmachten de marine beschikbaar gesteld. De luchtmacht levert alleen technische steun aan de BB, die in vrijwel alle delen van ons land al gedurende een week actief is. Op verschillende plaatsen in de diverse provincies worden de technische midde len verzameld en vandaar uit naar de bedreigde gebieden gestuurd. De BB be schikt over 700 mobiele brandspuiten, waarvan er tot nu toe 450 zijn ingezet. Het ministerie van landbouw verwacht, dat dit aantal in de komende 24 uur danig zal worden uitgebreid. De pompen van de BB hebben een totale capaciteit van 650.000 liter per minuut. In de provincie Limburg heeft de droogte inmiddels een catastrofe ver oorzaakt. De heer Hu.vts, voorzitter van de Limburgse Land- en Tuinbouw Bond spreekt over een ramp. Door de BB zijn veertig pompen en door de landmacht tien brandblusspuiten in het rampgebied ingezet. Meer dan 400 bedrijven hebben een verzoek om hulp ingediend. In het noorden van Limburg kunnen deze aanvragen voor 80 procent worden gehonoreerd, maar in de rest van de provincie kan alleen hulp wor den geboden op plaatsen waar nog wa ter is. In Roermond heeft het Landbouwhuis een crisiscentrum ingericht. Overdag mag alleen water aan de rivieren, kana len en meren worden onttrokken voor het drenken van vee. Het besproeien van landbouwgebieden mag alleen plaatsvinden tussen 19.00 uur en 07.00 uur, omdat anders door verdamping te veel verües optreedt. Steun De Limburgse Land- en Tuinbouw Bond heeft bij de provincie een verzoek om financile steun ingediend voor de mosselen verschuiven moeilijk Opmie: Antonio Ramalho Eanes, de nieuwe president van Portugal, gaat vijf moeilijke jaren tegemoet. zeemeermin PAGINA 11 oerwoud Professor V. Halberstadt: „Belasting, sociale wetten en overheidssubsidies zijn in Nederland gegroeid tot een on doorzichtig oerwoud van zelfstandige bepalingen" PAGINA 12 kind Sport: Profrenner Cees Bal vindt zich, vergeleken bij Merckx, maar een klein kind. versleten Karstens tweede in de Touretappe r Manosque' „Ik ben nog niet versleten" moeite Olympische Spelen Jos Hermens. de mensen weten niet watje er voor moet doen 8 kassa Sammy Davis. Harry Belafonte en Peggy Lee komen in het najaar naar Ne derland; radio- en tv-programma's. minder Dow Europe doet het minder goed dan de rest van de maatschappij. bestrijding van de kosten, die aan de militaire hulpverlening zijn verbon den. Ook vraagt de LLTB om extra ver lof voor boerenzoons, die in militaire dienst zijn, omdat de waterpompen dag en nacht bewaakt moeten worden. In Gelderland en Drente zijn in totaal 30 spuiteenheden van de Geniecompagnie van de landmacht begonnen met het besproeien van de uitgedroogde grond. In de provincie Utrecht zijn vijf brand spuiten van de landmacht ingezet en in de Wieringerwaard (Noord-Holiand) wordt gebruik gemaakt van vijf spuiten van de marine. Noord-Brabant en Over ijssel hebben ieder tien spuiteenheden toegewezen gekregen. De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Noord-Brabant noemt het effect van de aangeboden hulp minder dan een drup pel op een gloeiende plaat. De kring Noord-Brabant van de BB heeft in de afgelopen dagen 34 pompen geïnstal leerd met een lengte van slangen van ruim 20 kilometer Hoewel aan elk ver zoek om hulp kan worden voldaan, vreest de BB binnenkort niet meer over voldoende water te kunnen beschikken Onder de aanhoudende droogte lijden met name de bloembollen. De bond voor bloembollenhandelaren heeft binnen- en buitenlandse afnemers gisteren meegedeeld, dat de oogst dit jaar naar alle waarschijnlijkheid beduidend min der zal zijn. Tot een zelfde conclusie komt het landbouwschap over de frui toogst. Deze heeft niet zozeer van de droogte dan wel van de wisselende weersomstandigheden geleden In sommige fruitteeltgebieden is zelfs sprake van een complete misoogst. Het zachte voorjaarsweer, de nachtvorst in de laatste weken van april en de huidige droogte en hitte zijn daar de oorzaak De Usselmeerpolders vormen een van de zwaarst getroffen gebieden Men verwacht daar slechts 30 tot 35 procent van een normale oogst. Van de 140 be drijven hebben er 80 een complete mi soogst, terwijl ongeveer 50 bedrijven van 50 tot 75 procent minder zullen oog sten. In de Betuwe wordt een derving van 50 procent verwacht. In het oosten van Brabant en in de provincie Limburg verwacht men hetzelfde Alleen de pro vincies Noord-Holland en Zeeland hou den voorlopig nog rekening met een normale oogst In opdracht van het ministerie van landbouw heeft het centraal bureau van de statistiek een schatting gemaakt van de te verwachten appelen en pere- PAL MA DE JLALLORCA - Een on geveer 20-jarige man heeft dinsdag een Boeing 727 van de Libische luchtvaartmaatschappij gekaapt en de piloot opdracht gegeven naar Tunis te vliegen. Hij gaf zich echter na een paar uur over nadat de Tune sische autoriteiten hadden laten weten dat hel toestel niet in Tunis mocht landen. De man een Libiër, was kort na het vertrek van het vliegtuig uit Tripoli de cockpit binnengedrongen en had daar. zwaaiend: met naar achteral bleek twee speelgoedpistolen, de pi loot met de dood bedreigd als hij niet naar Tunis vloog. In plaats van in Tunis landde het toestel in Palma de Mallorca waar de Libiër. die waar schijnlijk geestelijk gestoord is. in de gevangenis is opgesloten Het Libische vliegtuig, dat met 86 man aan boord op weg was van Tri poli naar Bengasi, is inmiddels van Palma de Mallorca naar Bengasi ver trokken. noogsL Vorig jaar bedroeg de appe- loogst 530 000 ton. Dit jaar wordt gere kend op ongeveer 387 000 ton. De pere- noogst bedroeg in 1975 75.000 ton. De verachting voor dit jaar is ongeveer 121,000 ton. Het ministerie wijst er met nadruk op. dat deze cijfers zeer voorlo pig zijn omdat de aanhoudende droogte sterk van invloed kan zijn op de uitein delijke produktie. Coloradokever Door dc hitte van de laatste weken heeft dc coloradokever zich zeer snel kunnen ontwikkelen in hel noorden, oosten en zuiden van ons land. In het midden van het land komt de kever nauwelijks voor, in het Westen is deze zelfs onbekend. Over de snelle ontwik keling van de kever maakt de Plante- ziektekundige Dienst zich nog niet on gerust, omdat de aardappelplanten, waarvan deze dieren leven, er door de langdurige hitte niet al te best bijstaan. Niettemin moeten de dieren wel bestre den worden. Voor de coloradokever be staat namelijk een meldlngs- en een be- strijdingsplicht. De kever, die in staat is aanzienlijke schade aan de aardappe loogst aan te richten, moet met een gif tig bestrijdingsmiddel worden bestre den. In de huidige weersgesteldheid zal voor lopig nog geen verandering optreden. Kabinet tot middernacht in vergadering DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft dinsdagavond tot rond middernacht vergaderd. Op de agenda stonden het arbeidsvoorwaardenbeleid en de be groting voor volgend jaar. aldus een mededeling van rijksvoorlichtings dienst. Het kabinet zal vanmiddag om 14 00 uur weer bijeenkomen in het Catshuis in Den Haag, aldus de mededeling STROE - Militairen en burgers bestrijden de grote bosbrand, die dinsdagnamiddag dn de omgeving van Stroe uitbrak en die vele hectaren natuurschoon op de Veluwe in vlammen deed opgaan. BARNEVELD (ANP) - Tus sen de 30 en 50 hectare naald en loofhout is dinsdagmiddag verloren gegaan door een brand in het gebied tussen Voorthuizen. Stroe en Garde ren. Deze schatting is van hoofdinspecteur J. Swart van de gemeentepolitie van Bar- neveld en de brandweer commandant uit Apeldoorn. Aan de blussing hebben deelgeno men rond honderd man van brand weerpersoneel met twintig motor spuiten van verscheidene korpsen van Veluwse plaatsen en 600 mili tairen van legerplaats De Witten berg en het kamp Stroe. Van mili taire zijde werden ook enkele grote graafmachines ter beschikking ge steld waarmee brandgangen in het bos werden gemaakt. De dienst luchtvaart van dc rijkspolitie was present met een vliegtuig en dc luchtmacht stelde een helikopter beschikbaar voor politie- en brand weerdeskundigen. Enkele wegen rond het gebied wer den afgezet. Het verkeer op de auto snelweg E8 had korte tijd vertraging doordat veel automobilisten hun wagen aan de kant zetten om naar de "brand te gaan kijken Bij een bosbrand in de buurt van Venray ging gistermiddag vier hectare bos verloren. Een brand in het natuurgebied de But' nabij Groesbeek kostte tien hectare na tuurschoon. Vijf hectare natuurgebied van het nationale park 'De Veluwezoom' on der de Gelderse gemeente Rozendaal bij Arnhem ls dinsdagmiddag door brand verloren gegaan. In Drente gingen in het veengebied in de gemeente Doldersum drie hec tare natuuschoon verloren, ter wijl een zelfde oppervlakte bos en heide werden verwoest bij een brand in Gasselte. iVan onze correspondent) LUXEMBURG - De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschap, heeft op de begroting voor 1977 300 miljoen gulden uitgetrokken voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid in de Gemeenschap. Dit is een van de weinige opmerkelijke programma's uit de EEG-begroting voor 1977, die dinsdag een lauwe ontvangst kreeg in het Europese parlement in Luxemburg. De uitgaven in het kader van het so ciaal beleid van de Gemeenschap wor den met 340 miljoen gulden verhoogd tot 2,1 miljard gulden. Het grootste deel daarvan wordt besteed aan bestrijding van de jeugdwerkloosheid, aldus LtCMuOOllW EEG-commissaris Cheysson in een toe- De landbouwuitgaven zullen lichting voor het parlement. Cheysson produkt van de negen EEG-landen be tekent De voornaamste uitgavepost blijft de gemeenschappelijke landbouw- ruim 19 miljard gulden. 1977 slechts met 4,6 procent stijgen ten op noemde zijn begroting trouwens „ba- zichte van 1976. Daarin is begrepen een naai en middelmatig". De begroting, die pas i het najaar defi- beperking van de uitgaven in de zuivel sector met circa 1,4 miljard gulden. HARMELEN - Manschappen van de vijfde mobiele colonne uit de legerplaats nitiefzal worden vastgesteld, voorziet in waartoe de Europese Commissie zich ■Crailo besproeien onder leiding van hun commandant luitenant Smeets Ir) het uitgaven tot een totaal van i n 31 mil- verplicht acht. „Wij hebben onszelf met uitgedroogde land van boer Stuurman te Harmeien, dat door de aanhoudende jard gulden, hetgeen overigens slechts de rug tegen de muur gesteld", aldus ■droogte geteisterd is. 0,63 procent van het bruto-nationaal Cheysson. De landbouwuitgaven die nodig zijn in verband met schommelingen in de wis selkoersen van de Negen en voor mone taire compensaties, worden in 1977 op 3,4 miljard gulden geschat De enige nieuwe post in de landbouwsector is 34 miljoen gulden voor ordening van de al- coholmarkt De Europese Commissie heeft voorts bescheiden bedragen gere serveerd voor onderzoek in de vliegtui gindustrie en de computerindustrie Het Europese parlement stelde zich in meerderheid achter een actiepro gramma om de samenwerking tussen de Europese vliegtuigindustrieën te bevor deren Dit wordt nodig geacht om te voorkomen dat de Europese vliegtuig bouwersin de toekomst uitsluitend toe leveranciers van de Amerikaanse vlieg tuigfabrieken worden. Algemene steun was er ook voor het pleidooi van vele parlementariërs dat de inwoners van de Europese Negen in 1978 over één gelijk vormig paspoort moeten kunnen be schikken. VEEHOUDERS ZIJN HET ZWARTE SCHAAP EM RUSSISCH RUIMTESCHIP GELANCEERD MOSKOU t TASSIUPI) - De Soicjet-Ume heeft dinsdag een bemand ruimteschip gelanceerd. Het vaartuig, Soyoez-21, heeft twee cosmónauten aan boord, commandant Bons Volynov en vluch- tingenieur Vitali Zjolobov. Volgens het Russische persbureau Tass vond de lancering plaats om 15.09 uur Moskou- tijd en heeft de bemanning de opdracht gezamenlijke experimenten uit te voe ren met het op 22julij.l. in een baan om de aarde gebrachte onbemande weten schappelijke ruimtestation Saljoet-5. Tass voegde hieraan nog toe dal de lan cering goed was verlopen en dat de be manning begonnen is met de uitvoering van het vtuchtprogramma. In Westerse kringen wordt aangenomen dat kolonel Volynov en U-kolonel Zjolobov een kop peling tussen de twee ruimteschepen lot stand zullen brengen en aan boord van de Saljoet-5 zullen gaan. SPROEIHULP ZET IN ZEELAND GEEN ZODEN AAN DE DIJK GOES - De Zeeuwse landbouwers hangt een regelrechte ramp boven het hoofd. .„Als cr binnen een week geen regen valt. dan wordt het «jen desa streuze zaak. Ik scherm niet graag met grote woorden, maar als de droogte nog veel langer aanhoudt, dan zie ik het niet meer zitten; dan durf ik niet te zeg gen wat er gaat gebeuren". Dat ver klaarde dinsdag voorzitter G. J. de Ja ger van de gewestelijke raaad voor Zeeland van het landbouwschap. Door de aanhoudende droogte en hitte maakt het aanvankelijke optimisme („ik dacht eerst, ach, misschien loopt het allemaal nog wel los") steeds meer plaats voor sombere overpeinzingen. „De situatie wordt met de dag slechter. Jeziethetachteruitgaan". In Zeeland is de afgelopen vier weken niet meer dan tien (Zeeuwsch-Vlaanderen) tot dertig (Midden-Zeeland) millimeter neerslag gemeten. Valt er binnenkort - maar dan moet dat wel heel snel zijn - een flinke plens regen, dan is er mogelijk nog een hoop te redden. Maardat er nu al sprake is van een behoorlijke schade op de Zeeuwse landbouwbedrijven, dat staat als een paal boven water. De graan- en bietenoogst zal - zo is de verwachting momenteel - behoorlijk tegenvallen. De hoge verwachtingen, die men in landbouwkringen koesterde van de aardappeloogst, zullen niet waargemaakt kunnen worden, Volgens de heer De Jager is het zelfs niet uitge sloten, dat er een aardappelschaarste ontstaat. Niet alleen omdat de aardap peloogst in Nederland zal tegenvallen, maar omdal heel Europa op het ogen blik in dezelfde situatie verkeert als wij" Het kleinfruit (zoals aardbeien en frambozen) verkeert m een kntiek sta dium. Het gewone fruit staat er relatief gezien niet zo slecht voor. ook al ziet het er in die sector nu met bepaald roos kleurig uil. „De rundveehouderij is er wel heel erg slecht aan toe." Voorzitter De Jager: ,,De ruwvoederpositie is ab- onimabel slecht. Door dat gebrek aan voldoende voer. gaat de kwaliteit van de melk achteruit. En het kleine beetje ruwvoer. dat nog beschikbaar is. is ex- horbitantduur. Misschien komthethier nog net zover als in Frankrijk, waar veehouders hun vee noodgedwongen gaan slachten." Het is onmogelijk m dit stadium een balands op te maken van de klappen, die de droogte aan de boe ren heeft uitgedeeld. Maar als die klap pen erg hard blijken te zijn, zullen de landbouworganisaties ongetwijfeld aan de bel gaan hangen in Den Haag. „Er zal een soepele toepassing gehanteerd moeten worden van de regelingen (zoals de RZ-regelingi die er zijn Geen leven svatbaar bedrijf mag ten gevolge van deze toestand ten onder gaan", luidt de opvatting van de heer De Jager. Over de invloed, die de aanhoudende droogte en de daarmee gepaard gaande schade, zal hebben op de prijsontwikkelingen is "nog geen zinnig woord te zeggen'. Sproeihulp Bij de gewestelijke raad voor Zeeland van hel landbouwschap zijn tot nu toe zo'n vijftig aanvragen voor sproeihulp door de BB binnengekomen. Daarvan konden er ongeveer twintig (hoofdza kelijk op De Bevelanden) gehono reerd worden. Het probleem is, dat er in de meeste gevallen nauwelijks of geen zoetwater voorhanden is. Secretaris W. Goeman van het landbouwschap: „Al leen de boeren die hun bedrijf de buurt vaneen kreek of een weel hebben kunnen we helpen". Het is voor de landbouwers, die niet zo gelukkig zijn, nauwelijks lonend om bij de WMZ aan te kloppen. Secretaris Goeman „Landbouwers, «lie WMZ-water willen gebruiken moeten voor twintig milli meter per hectare driehonderdvijftig gulden betalen. En als ze dat een keer gedaan hebben, moet het overeen dag of twee weer gebeuren. Dat is niet op te brengen". Militairen zijn ook al Ingeschakeld om met spuiten de uitgedroogde land bouwgronden te lijf te gaan. Vanuit Zee land zal echter geen gebruik worden gemaakt van de gelegenheid om militai ren naar de akkers te halen. De heer De Jager: „Dat heeft geen enkele zin. We hebben niet genoet zoet water. Dus wat moeten we dan met die mensea" Het waterschap Het Vrije van Sluis heeft - (Slot zie pagina 7 kolom 2) BAIKUNOER: Commandant Boris Vo lynov tonder) en boordwerktuigkun dige Vitali Zholobov zwaaien naar de achterblijvers op aarde, voordat zij met de 'Soyuz 21' vanaf Baikonoer in de ruimte toerden gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1