Karstens na tweede plaats: ik ben nog niet versleten Competitieleider: Arnemuiden en Meeuwen niet van elkaar afhankelijk PZC/sport 13 KLASSEMENTEN TOUR DÉ FRANCE Wim de Wilde kreeg in Westdorpse koers niet wat hij zeker verdiende Lucièn keek nooit over bergen heen Slotaanval Zoetemelk bleef zonder rendement 73*1 1 500 St .Jeun^ Tennistoernooi Noord-Beveland Van der Kroft niet naar Spelen WOENSDAG 7 JUL! 1976 (Van een speciale vcerslaggeveri MANOSQUE - Het peloton wachtte niet tot in Port Barcares, onder de rook van Perpignan, de tweede rustdag zou beginnen. Na de krachtsinspanningen op de hoogste Alpentoppen vond men hei na de start van de elfde etappe reeds tijd om de strijdbijl te begraven. In het prille begin werd er door een aantal waterdragers welis waar gedemarreerd, maar al gauw hadden de bevelen van de kopmannen deze onruststokers bereikt. Het zou een lange, mono tone wandeling worden. Zo werd met algemene stemmen beslo ten. Eén man hield zich echter niet aan de wapenstilstand. Hij ver koos de vrijheid boven het urenlange verblijf in een groep. Die ene man was José-Luis Viejo, een 26-jarige knecht in de ploeg van Super-Ser. Hij zocht het avontuur en won £]e etappe. De Spanjaard had er een solo van IdO kilometer voor over om eindelijk uit de vergetelheid te raken, waarin hij sinds zijn debuut als beroepsrenner kortna de Olympische Spelen van München. was terechtgekomen. Viejo putte moed uit de voorsprong die steeds groeide het geen de Tour de France, na de 20 minu ten voorsprong van Daan de Groot in 1955 te Albi. sedertdien niet meer had beleefd. Ruim twaalf minuten was de winst van de ex-schaapherder na 125 km. Twintig minuten voorsprong liet hij afdrukken na 124 kilometer: liefst 28 minuten bedroeg het verschil toen er 186 kilometer waren afgelegd Voor Jose-Luis Viejo was er toen geen vuiltje meer aan de lucht. Hij was de held van de dag en hij kwam nu eens op heel andere wijze in het nieuws dan in een vorige Tour de France, toen hij op het gebruik van verboden stimule rende middelen werd betrapt. Vette prijs Niet alleen Viejo was tussen Montgene- vre en Manosque overigens solist. Ge rben Karstens waagde zich eveneens aan een vlucht die werd beloond met een vette prijs. De Nederlandse Tourve teraan (34 jaar en bezig aan zijn twaalfde seizoen tussen de profs) wachtte tot 60 kilometer voor het einde, alvorens hij het avontuur zocht. De tweede plaats die Karstens met zijn sprong in de ruimte veroverde had vooral daarom betekenis, omdat er op het moment dat hij het peloton in de steek liet beslist niet gelummeld werd. „Ik moest boven dien niet uitsluitend tegen een com pacte groep rijden", zei de Raleighcou- reur naderhand. „Er stond tevens een sterke wind pal op kop. Het duurde dan ook enige kilometers voordat ik een halve minuut voorsprong had kunnen nemen. Toen het tempo in de groep plotseling weer minder werd, besefte ik dat ik toch nog niet op fluweel zat". Niet uiterste „In de laatste vijf kilometers moest er namelijk nog een col van de derde cate gorie worden beklommen, de Mont d'Or. Ik kende die klim uit Paris-Nice. Om zo veel mogelijk krachten over te houden voor de tegenaanval die op deze col on getwijfeld zou beginnen ging ik niet tot het uiterste. Deze tweede plaats is voor mij een bewijs dat ik nog niet ben afge schreven, zoals sommige criticasters menen". Een eervolle etappe-uitslag was er niet alleen voor Karstens weggelegd. In de spits van het uiteindelijk toch nog ge rafelde veld legde Hennie Kuiper op de zevende plaats beslag. Joop Zoetemelk volgde in dezelfde tijd als 14e. Tever geefs had de winnaar van twee Alpene tappes ('een prestatie die niet gauw meer geëvenaard zal worden', was de mening in Frankrijk) geprobeerd op dc Mont d'Or nog enkele kostbare secon den winst te veroveren. „Thevenet was er niet bij toen ik met Poulidor, Van Impe en Pollentier een kleine voorsprong kon nemen", be weerde Zoetemelk. „Dat wij niet vooruit konden blijven is echter geen reden om ontevreden te zijn. Ik blijf optimistisch voor de beslissende slag. straks in de Pyreneeën en op de Puy de Dome" In de kaart In ongeveer dezelfde bewoordingen gaf gele-truidrager Lucien van Impe zijn vi sie op de elfde etappe. Van Impe: „Deze rit had voor mij geen beter verloop kun nen hebben. Ik voelde me weliswaar in goede conditie, maar als leider in het klassement hoef je je niet te verbazen als er na enkele zware etappes toch nog een aanval wordt ondernomen. De solo van Viejo speelde mij in de kaart. Hij was MONASQUE- Behalve etappewinnaar Viejo Leverde onze landgenoot Gerben Kar stens dinsdag oolc een fraaie prestatie. Hij moest bij deze solosprint duidelijk de tanden op elkaar zetten. voor niemand van de favorieten gevaar lijk". Jose-Luis Viejo. die vorig jaar in de eind stand van de Tour met de 25e plaats tevreden moest zijn, stond bij het begin van zijn solo als 77e geklasseerd. Zijn achterstand op Van Impe bedroeg ruim 50 minuten. De ruim 23 minuten die hij uiteindelijk overhield aan het avontuur betekenden voor hem een stijging naai de 43e plaats. Zoetemelk was de eerste die het wapenfeit van de Spanjaard de waardering gaf waarvan velen hadden gemeend dat het uitsluitend door een afwachtende houding van de hoofd macht tot stand was gekomen ..Natuurlijk was de rust in het peloton een van de belangrijkste redenen waarom Viejo weg kon komen", zei Zoe temelk. „Vergeet echter niet dat hij 160 kilometer de last van de ontsnapping droeg. Hij droeg deze bovendien op een parcours dat allerminst gemakkelijk Hoe lastig de rit naar Manosque on danks de 'wapenstilstand' toch wel was. ondervonden met name Aad v.d. Hoek. Jan Raas en Bert Pronk. Zij moesten in de harde slotfase op de Mont d'Or toch nog een grotere achterstand incasseren dan het eerste deel van het peloton. Hun troost was dat Michel Laurent, enkele maanden geleden nog winnaar van de Ronde van Corsica en Parijs-Nice, een veel grotere teleurstel ling aan de etappe overhield. Hij kwam namelijk na het sluiten van de tijds- controle binnen en kon meteen de trein naar huis nemen. De renners hebben vandaag (woens dag) een rustdag, waarna donderdag de strijd opde Pyreneeën losbarst, ij rfoteau-de- Telle Valenso e MANOSQUE Poteau- de- Telle Mom d'C DAGKLASSEMENT De uitslag van de elfde etappe van Montge- nevre naar Monasque «224 kmi luidt: 1 Jose Luis Viejo iSp. Saurai 5 uur 42 min en 34 sec. 2 Gerben Karstens (Ned. Post) op 22.50; 3 Freddy MaertensiBel. Dnessensiop23.07. 4 Wladlmiro Panlzza (It. Chiappano) zt, 5 Gian- battista Baronchelli (It. Chiappanot zt: 6 Raymond Deltsle (Fr. De Muer) zt, 7 Hennie Kuiper (Ned, Post) zt; 8 Michel Pollentier (Bel. Dnessenstzt. 9GuySibilieiFr.DeMuerizl. 10 José MarUns (Por. Velezi zt. 11 Ronald de Witte 'Bel. Criblori) op 23 07: 12 Raymond Poulidor (Fr, Caput) zt, 13 Bernard Thevenet (Fr. De Muer) zt, 14 Joop Zoetemelk (Ned, Ca put) zt; 15 Francisco Galdos (Sp, Velez) zt, 16 Lucien van Impe (Bel. Guimard) zt: 17 Fausto BertogUo (It. Fontanai zt. 18 Pedro Torres 'Sp. Saurai op 23.16: 19 Regis Ovion (Fr. De Muerzt: 20 Georges Talbourdet (Fr. Caput) zt: 41 Gcrric Knetemann (Ned. Post) op 23.19; 49 Tino Tabak (Ned. Driessens) op 23.55: 58 Gerard Vianen (Ned. Caput) zt; 86 Bert Pronk (Ned, Post) op 24.59; 92 Jan Raas (Ned, Post) op 25.03; 102 Aad van den Hoek (Ned, Post) op 25.58. Michel Laurent (Fr. Van Vaerenbergi is als enige renner In deze etappe uitgevallen ALGEMEEN KLASSEMENT Algemeen klassement: 1 Lucien van Impe (Bel. Guimard) 60.35.34: 2 Joop Zoetemelk iNed. Caput) op 7 sec; 3 Raymond Poulidor (Fr. Caput) op 1 36. 4 Bernard Thevenet (Fr. De Muer) op 1.48 5 Francisco Galdos (Sp. Ve lez) op 2.04: 6 Fausto BertogUo (It, Fontana) op 2 05: 7 Raymond Delisle (Fr. De Muer) op 4.17. 8 Michel Pollentier (Bel, Driessens) op 4 22: 9 Hennie Kuiper (Ned, Post) op 4.36; 10 Jose Martins (Por. Velezi op 4 56: 11 Lopez Carril (Sp. Velez) op 5 18: 12 BaroncheUi (It, Chlappano) op 5 30: 13 Pesarrodonu (Sp, Ve- lezi op 5.34. 14 Bellini (It, Cribiorl) op 5 51; 15 Maertens (Bel. Driessens i op 5.56.16 Roccomi dt. Chlappano) op 6 35: 17 Panlzza 'It, Chlap- panoi op 10 12. 18 Mesiet 'Fr. Guimard) op 10 26. 19 Ocana 'Sp, Saurai op 10 57: 20 Dan- guillaume 'Fr De Mueri op 11 01; 37 Pronk (Ned. Post) op 22.32: 41 Knetemann (Ned, Post) op 26.36; 54 Van der Slagmolen (Cribio- ril op 38.22; 59 Vianen (Ned, Caput) op 41.16; 89 Karstens (Ned. Post) op 1.05.41; 95 Van den Hoek (Ned, Post) op 1.15.17; 97 Tabak (Ned.Driessensl op 1.17.08: 99 llaas (Ned, Post) op 1.17.47. PUNTENKLASSEMENT Puntenklassement: II Maertens 147 punten; 2 Esclassan 81 pnt; 3 Cavazzi 78 pnt; 1 Kuiper 60 pnt; 5 Paollni 40pnt, 6 Minlkewicz37 pnt; 7 Zoetemelk en Karstens 34 pnt. 9 BattagUll. Sibille en Poulidor 33 pnt BERGKLASSEMENT Algemeen borgklassement: 1 Van Impe 75 punten: 2 Bellini 63pnt 3 Zoetemelk 60 pnt; 4 Kuiper 49 pnt: 5 Galdos 40 pnt. 6 MarUns 38 pnt: 7 Poulidor 36 pnt, 8 Thevenet 33 Dnt DAGPLOEGEN KLASSEMENT Dagploegenklassemcnl: 1 Saura (Viejo, Tor res, Ocanai 17 uur.54 minuten en 36seconden. 2 Post (Karstens. Kuiper. Knetemanm 18.16.58:3 De Muer 18 17 03. 4 Caput 18 17 12: 5 Driessens 18 17 15 )33 pnt': 6 Chiappano zt <36 pnt). ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT Algemeen ploegenklassement: 1 Caput 182 21 57; 2 Velez 182.24 47; 3 De Muer 182 25 52, 4 Saura 182.29.00: 5 Fontana 182.31 30: 6 Chiappano 182.35.33. 10 Post 183,05.13. WESTDORPE - Wim de Wilde heeft dinsdagavond niet gekregen wat hij verdiende. Terwijl de BIK-coureur uit Oudelande vrijwel het gehele wed strijdbeeld domineerde moest hij tien ronden voor het einde afhaken van wege een aflopende band. Wim de Wilde verwisselde nog wel van fiets, maar van enige betekenis was het niet meer en vijf ronden voor het einde mocht hij tussen de gedubbelde ren ners afsprintcn. Het zeer aantrekkelijke avondcriterium in Westdorpe werd uiteindelijk gewon nen door Ad van Peer. die Heddy Nieuwdorp in de spurt voor de bleoemen gedecideerd klopte De wedstrijd in Westdorpe is er één ge worden van de talloze aanvallen. De eerste was In de eerste ronde, toen de Engelsman Nell Mappleback. overigens in Terneuzen woonachtig, de aanval koos. Hij kreeg eerst het gezelschap van Kas Fiktorie maar na tien ronden volgde er toch een hergroepering. On middellijk daarna ontstond een nieuw vluchtgroep. Wim de Wilde was de eer ste die de aanval koos. gevolgd door Heddy Nieuwdorp, Ad Prinsen, Tonnle Huijzen Thijs Fase. Cees Spaans, ook nu weer zeer aanvallend rijdend, en Ad van Elzakker. Na een korte jacht sloten ook Vester Aarts. Ad Polak. Ge van Laarhoven bij de vier koplopers aan. Het was meteen de beslissende forma tie die vooruit reed. In de achtervolging kwam nog wel wat reactie van onder meer Bram Geense. maar tol een her groepering kwam het niet Wie er wel in slaagden de koplopers te bereiken waren Peer Maas. Gerard van 't Geloof en Kas Fiktone. Deze renners dubbelden uiteindelijk de groep waar- Door een uiterst spannende finale ontstond, waarin De Wilde echter met pech moest afhaken. Uitslag: 1 Ad van Peer Sprundel. 2 Heddy Nieuwdorp Wemeldinge. 3 op 15 sec. Peer Maas Roosendaal. 4 Gerard van 't Geloof Ou denbosch. 5 Thijs Fase Oud-Vossemeer. 6 Kas Fiktorie Bergen op Zoom. 7 Tonnle Huijzen Kloetinge. 8 Cees Spaans 's-Gravenpolder. 9 op 2.10 Wim de Wilde Oudelande. 10 Ad Polak Heinkenszand, 11 Ad van Elzakker Steen bergen. 12 Vester Aarts. Kruiningen. 13 Ger van Laarhoven Fijnaar. 14AdCoppensGouw. 15 Bertus Wieles Terneuzen, MONASQUE - De Spaanse renner Jose-Luis Viejo heeft de elfde etappe van de Ronde van Frankrijk op zijn naam gebracht door met grote voorsprong op het peloton door de finish te gaan. KORTGENE - Aals eerste in de reeks van Zeeuwse tennistoer nooien is deze week het jeugdtennis- toernooi t/m 12. 14. 16, jaar van de tennisvereniging Noord-Beveland begonnen. Het is de eerste keer. dal deze club een toernooi houdt en met nu al 68 deelnemers. De ruim 160 partijen worden afge werkt op de tennisbanen aan de Gal- gendijk te Kortgene. waar men zon dag de finales hoopt dee verspelen. Dc enkelspelen worden verspeeld in poulesysteem, zodat iedere deelne mer minimaal 2 a 3 partijen speelt Vandaag (woensdag) hoop men alle poules klaargespeeld te hebben, zo dat men donderdag aan het hoofd toernooi kan beginnen. Bij dejongens t/m 12 jaar lijkt Rudi v. d Nobelen uit Standdaardbuiten de belangrijkste favonet. met als sterke opponenten de Zeeuwse jeugdkam pioen Robert v d Boogaard en Jimmy Salawane. die al twee keei met 6-0.6-0 heeft gewonnen. Jongens t/m 16 jaar is een Zeeuwse aangele genheid. waarbij nummers 2 en 3 van Zeeland, Ronald Oostinga en Ene Pietersz, waarschijnlijk om de eerste plaats zullen strijden Frank Bauei uit Kruiningen is bij dejongens t/m 16 jaar getipt als nummer 1. waarbij hij vooral concurrentie zal krijgen van Erik de Keyser en Peter v. d Boogaard, die momenteel goed in vorm is Bij de meisjes t/m 12 jaai heeft iedereen voorlopig 1 a 2 partijen gespeeld, waarbij Marjan Pietersz de sterkste papieren schijnt te hebben Tenslotte de meisjes t/m 14 en 16 j aar. wat een geheel open strijd is mei vele kanshebbers VLISSINGEN—Het ziet er niet naar uit. dal de Zeeuwse ploegen uit de tweede klas van het landelijk zaterdagvoetbal het voor elkaar krijgen bij elkaar in de tweede klas B ingedeeld te worden. Zoals bekend besloot het seclicbestuur zaterdagvoetbal Meeuwen in de 2e klas A in te delen, terwijl Arnemuiden en MUS uit Sint-Annaland bij elkaar in de tweede klas B werden gestopt. Vooral voor De Meeuwen getekent deze beslissing een enorme financiële strop, omdat de Zoutelandse club zevenmaal richting Amsterdam moet reizen in de nieuwe competitie. De Zeeuwse clubs laten zich echter niet willig ter slachtbank leiden, terwijl ook andere tweede klasclubs uit overig Ne derland zich zeer verontwaardigd over de indeling tot het sectiebestuur ge wend hebben. Gisteravond had compe titieleider Van der Meyden uit Rotter dam weinig plezier van een vergadering van de scheidsrechierscommissie in het KNVB-bureau te Zeist, omdat hij om cfe haverklap aan de telefoon geroepen werd door boze bestuursleden van tweede klasverenigingen. Vooraan in het telefonade-rijtje stond De Meeuwen-secretaris Izak Ovaa, die hele dagen i..'s nachts kan ik niet van slapen") bezig is met deze volgens hem - en zeer terecht - onbillijke indeling. „Ie dereen heeft begrip voor ons standpunt, ook de heer Van der Meijden. maar hij wil niets doen. Ik heb dan ook de andere clubs uit de tweede klassen, die gepro testeerd hebben tegen de indeling, ver zocht actie te voeren Toen ik opnieuw aan de heer Van der Meijden vroeg waarom hij Meeuwen in de ene, en Ar nemuiden en WHS in de andere t weede klas ingedeeld heeft, durfde hij kenne lijk geen direct antwoord te geven", verklaarde de Meeuwensecretaris. De Zeeuwse clubs worden sterk ge steund door het bestuur van de KNVB- afdeling Zeeland, dat maandag een brief heeft gestuurd naar het. KNVB- bondsbureau in Zeist, waarin de inde ling als hoogst onredelijk betiteld werd en waarin tevens met klem werd aange drongen op een alternatief Voorgesteld werd namelijk om Katwijk of DOSC uit Den Dolder naar de A-klas over te heve len en Meeuwen naar de B-klas.terug te zetten. Zeeuws afdelingsvooraltter A P Schouwenaar verzekerde, dat de brief maandag met de middagpost naar Zeist is verstuurd Beslissing bestuur Uit opmerkingen van competitielcidcr Van der Meijden. die wij gisteravond in Zeist belden, bleek, dat de brief dins dag wél in Zeist was gearriveerd, maar dat het sectiebestuur zaterdagvoetbal er nog geen kennis van genomen heeft. De heer Van der Meijden wenste ook niet in te gaan op de suggestie van het Zeeuwse bestuur om Katwijk dan wcl- DOSC met I)e Meeuwen te ruilen. ..Dat is een beslissing van het sectiebestuur. daar kan ik niets opzeggen", deelde hij De heer Van der Meijden liet ook weten, dat de indeling zelf een beslissing van hel sectiebestuur is. „Inderdaad is het concept voor de indeling door mij ge maakt. maar het sectiebestuur heeft er zijn goedkeuring aan gehechtgafhij te verstaan. Op onze vraag waarom de Zeeuwse clubs gescheiden zijn, gaf de heer Van der Meijclcii een ontwijkend antwoord Hij wilde wel toegeven, dat het spelen tegen andere clubs 1 der lac- toren voor deze indeling was geweest, maar dat de afhankelijkheid van elkaar van clubs als Arnemuiden en Meeuwen geen gewicht in de schaal gelegd had bij zijn overwegingen Ovengensslootde competiueleider niet uit, dat de indeling alsnog veranderd kan worden „Als de indeling eenmaal is gepubliceerd is het niet gebruikelijk, dal er nog veranderingen in aange bracht worden, maarwellichtstaan erin de bnef van de afdeling zule zwaarwe gende argumenten dat het toch ge beurd". verklaarde de heer Van der Meijden Wanneer de betreffende Zeeuwse brief wel behandeld wordt wist de heer Van der Meijden niet exact. „Belt u over veertien dagen nog maar eens het bondsbureau in Zeist op", adviseerde hij. Zolang wenst Meeuwensecretaris Ovaa niet op de uitslag te w achten. „Ik ga direct actie ondernemen, we hebben toch ook nog een bond. die voor ons op komen kan?" Inhoud brief De inhoud van de briefluidt als volgt: „Het bestuur van de KNVB-afdeling Zeeland is onaangenaam verrast dooi de indeling van de 2c klassen A en B van hel KNVB-zaterdagamateurvoetbal. Het indelen van de vermgmg De Meeu- v en in de 2e klas A met handhaving van de verenigingen Arnemuiden en WHS in de 2e klas B heeft een grote onbillijkheid tol gevolg en komt onss bestuur als hoogst onredelijk voor. Juist de afgele gen en moeilijk bereisbare clubs worden extra gedupeerd. Een vereniging ais De Meeuwen wordt voor verschillende grote probelemen geplaatsten in iets mindere mate ook de vereniging Arnemuiden. Ter illustratie: de thuiswedstrijd tegen Arnemuiden bracht De Meeuwen vorig seizoen drie duizend gulden aan entreegelden op en die tgen WHS duizend gulden, in beide gevallen nog afgezien van de kanti neopbrengsten. Voor de uitwedstrijd naar Arnemuiden worden geen reiskosten berekend, ter wijl de uitwedstrijd naar WHS en enkele Zuidhollandse en Brabantse verenigin gen het reiskostenbedrag van De Meeuwen over het gehele seizoen op on geveer 5300 brengen Dit bedrag wordt vnjwel gedekt door de entreegelden. Het gevolg van de thans voorgestelde indeling is een meerbedrag aan rieskos- ten van vijfduizend gulden, hetgeen met het wegvallen van entreegelden van de streekontmoetingen tegen Arnemuiden en WHS voor Meeuwen een schadepost van negenduizend gulden betekent. Een onmogelijke opgaaf vooreen vereniding van driehonderd leden, die n het afgelo pen seizoen al een verlies leed van circa tweeduizend gulden. Een vergrijsd dorp als Zoutelande met 1200 inwoners mag trots zijn op een voetbalvereniging als Meeuwen, die dankzij voortreffelijke zelfwerkzaamheid tol een schitterend complex isgekomen een tweede klasser waardig. Het door het Meeuwenbestuur geuite dreigemen t zich uit dc tweede klas terug te moeten trekken.moet als zeer serieus worden genomen, o datnamelijk de spe lers ook ernstige bezwaren hebben tegen de reizen, die de indeling in de tweede klas A met zich brengen. Uit wedstrijden naar Amsterdam. Zaan dam, IJmuiden en Volendam vergen verschrikkelijk veel reistijd (vertrek 09.30 uur. en thuiskomst 22.30 uur). De echtgenoten van de spelers maken hier tegen eveneens bezwaren, tenvyl we u al gewezen hebben op de financiële kant Voor de vereniging Arnemuiden geld precies hetzelfde waar hetde kostenver- zwaring betreft. De vereniging Arne muiden heeft niet voor niets op het in schrijfformulier gevraagd om de eerste thuiswedstrijd te mogen spelen tegen Meeuwen. Dal is echter alleeen mogelijk als beide verenigingen in dezelfde klas spelen! Wij verzoeken u dan ook met klem.de indeling van de tweede klassen A en B van het zaterdagamateurvoetbal te wil len wijzigen w aarbij we u de volgende suggestie willen meegeven, die naar onze gevoelens de minste consequenties heeft.' het. elftal van De Meeuwen plaat- sen in de tweede klas B en ter uwe beoordeling, of Katwijk of DOSC (Den Dolden plaatsen in de tweede klas A. Het lijkt ons ook voor deze twee vereni gingen aantrekkelijk, omdat de cen traal zijn gevestigd en de tweede klas A voorhen veel makkelijker te bereizen is. Wij verzoeken u beleefd, doch uitermate dringend ons verzoek in overweging te nemen, waardoor de belangen van de Zeeuwse clubs weer gerespecteerd wor den." De bnef was ondertekend door afde lingsvoorzitter A. P Schouwenaar en door afdelingssecretaris C. M. Bierens. 'Door Pierre Huiskens) Lucien van Impe moet nog het een en ander leren. Dat hij geen allure heeft, zoals een Franse Tour-commissaris mij vertelde de allure van een groot kam pioen. de lijfelijke lengte om op een po dium indrukwekkend lussen de kus- missen te staan, een gestroomlijnde babbel die per microfoon naar natio nale behoefte varieert en een visionomie die goed is voor foto's en voor vrouwen harten - dat hij zoiets allemaal mist, is hem te vergeven. Hij is er niet op ge maakt Hij is klein en minnetjes, maar met een prachtig gebit en goedlachs als eenpallieterke uitzijn Vlaamse voorge slacht te voorschijn gekomen Hij is ne tjes en beleefd en ondergaat de luid ruchtige rimram van het Tour-circus, dat aan het eind van iedere etappe met zijn hele audiovisuele apparatuur over hem heenwalst, met een bedeesdheid alsof hij er diep van onder de indruk is. Hennie Kuiper heeft dat ook. is even eens altijd minzaam, stelt de hongerige nieuicsgaarders nooit teleur en zal in grote dankbaarheid van alle daken wil len roepen hoe gelukkig hij is met wat Tour en wielersport hem allemaal heb ben gebracht. Relativeren, zoals de 'oude vos' Gerben Karstens dat doet, die alle mogelijke streken uithaalt om te il lustreren dat de Ronde van Frankrijk heus niet alleen zaligmakend en ook maar mensenwerk is met alle fouten en mogelijkheden vandien - daar zijn Van Impe en Kuiper nog niet aan toe. Of Van Impe er ooit aan toe komt. omdat hij al zo vaak de Tour heeft gereden, is twijfelachtig. Hij heeft een paar be- rg klas semen ten gewonnen, maar heeft zich even zoveel keren in alle naïveteit verrekend, als het erop aankwam in het verschiet van zo'n bergprijs de eindzege te taxeren. Lucien keek vanuit Pyre neeën of Alpen nooit over bergkammen heen om in de laagte de triomfboog van Panjs te zien schitteren Het was alsof hij voor zichzelf de overwinningsparade te hoog gemikt vond; alsof hij met zijn Vlaamse geringheid daar nog niet wilde paraderen tussen al de gewichtige he ren. die mannen van formaat, liefst Fransen, als sieraden van de wieler sport op het schild wensen te heffen. De Fransen hebben het ook nooit be treurd dat Van Impe de Tour nimmer heeft gewonnen. Een kabouter uit een Vlaams café, triomfator van een even ement dat onder commando van grand seigneur Lévitan en onder Franse vlag in de ivereld zijn weerga niet heeft? Kom nou! Zoiets moet bekroond worden door een Thevenet of een Poulidor. die al 40 jaar oud lijkt te willen doorfietsen tot hij de Tour eindelijk eens gewonnen heeft en hij al die miljoenen aanbidders en vereersters van 'm echt in katzwijm kan laten vallen. Als het dan een buitenlan der moet wezen, omdat Franse vedetten op hun eigen bergen wel eens aan ademnood en uitputting ten prooi zijn en derhalve slagen missen, dan moet zo'n vreemdeling over de allure, de vrouw en het merk beschikken, waar mee de Fransen vrede kunnen hebben. Dat gold voor Jan Janssen, ofschoon Coby geen Frangaise is, dat geldt ook voor Joop Zoetemelk, die voor de publi citeit van Gan-Mercier en voor het ge riefelijke huishouden van een Franse echtgenote het wielrennen beoefent. Joop is een substituut voor Poulidor. en als hij wint. wordt hij door de Fransen 'geclaimd'. Dan is hij voor de Fransen geen Hollander meer. evenmin Jan Janssen dat in zijn glorietijd was. Wat Lucien van impe moet leren, is be halve attent koersen ook professioneler denken. 'Attent koersenis een zaak van de coureur zelf. De aanwijzingen daar toe kan hij niet aan zijn ploegleider de legeren en het argument van mijn Belgi sche collega's: dat Van Impe's vorige ploegleider Jean Stablinski door een te voorzichtige tactiek nooit uit Lucien heeft gehaald wat in hem zit, gaat met op. Lucien moet, als hij hersens heeft, die beter laten werken. Hij moet zelf uit zich halen wat hij heeft meegekregen. Zo bouwt hij bergprijzen uit lot eindo verwinningen. Zijn huidige ploegleider Guimard is hem het goed-operationele hersengebruik aan het leren Want Lu cien neemt warempel af en toe het initia tief. Hij gaat zelfs op tijd achter een Ba ronchelli aan. die gisteren even is bezig geweest de geesten van Coppien Bartali op de Izoard en nabij Briancon weer op te roepen. Maar Lucien heeft als een domoortje ook twee dagen aan de streep op Joop Zoetemelk staan kankeren, die hard nekkig weigert, en terecht, Van Impe aan nóg geler geel te helpen Tactisch gesproken, heeft Zoetemelk het gelijk van de ware professionele klimmer: de enkele seconden die hem nog scheiden van de gele trui of met een plotse coup of beetje-bij-beetje opruimen. En dat kan bijvoorbeeld door erg vermoeiend en loodzicaar in het wiel van de nijvere Vlaamse dar te gaan hangen. En hem in de laatste meters de das om te doen Van Impe maakt geen geweldige indruk als hij daarover klaagt en daarmee ook belijdt dat- hij collegialiteit onder de be ste klimmers van deze Tour een van de schoonste deugden van een beroeps renner vindt. Dat is, opnieuw, naïef. Lu cien moet Joop geivoon van zijn wiel af zien te rijden. Hard en zonder mekke ren. Anders wint hij nooit de Tour. ZEIST (ANP) - Leo van der Kroft heeft dinsdag besloten geen gevolg te geven aan de uitnodiging om als scheidsrech ter op te treden tijdens het olympische voetbaltoernooi iii Montreal. Na de re habilitatie door de FIFA (internatio nale voetbalfederatile), waarbij hij op de lijst van arbiters voor de spelen werd herplaatst, werd hem in Zeist door de KNVB inzicht gegeven in de gevolgde procedure. Daaruit heeft Van der Kroft de conclusie getrokken dat zijn aanwezigheid in Montreal niet kan voldoen aan wat hij ervan verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13