•Nieuwe onderhandelingen over Vredestein-concern Gezondheidsraad: Drugs doelmatiger aanpakken PZC I ENCI wil plateau Margraten afgraven Kabinetsformatie Spanje 'moeizaam' Vredesberaad in Libanon afgelast OïïïWïE twee dagen laag: WfflKOOL P£Rg>TüK %A~. VI/IKiï Koningin Elisabeth vraagt gratie huurlingen Communist voorzitter parlement in Italië Heropening zaak-Menten gevraagd Voortbestaan Hilversum-4 nu wankel Schmidt en Giscard optimistisch9 over Europese verkiezing Hardnekkige bosbrand in West-Brabant 'VERSLAVING IS VEEL ERNSTIGER GEWORDEN' DINSDAG 6 JUL11976 3 irMAi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Lubbers van economische zaken ziet nog mogelijkheden om de werkgelegenheid in het Vredestein-bedrijf te redden. Een beter management en een verdergaande reorganisatie zouden deze Europese tak van het Amerikaanse rubberbedrijf B. F. Goodrich wellicht kunnen redden. 'GOODRICH ZET NIET HET MES OP DE KEEL' Dat bleek maandagmiddag in Den Haag tijdens een speciale vergadering van de vaste tweede-kamercommissies voor economische en sociale zaken, die daarvoor van zomerreces waren teruggekeerd. In de vergadering bleek dat het ultimatum dat Goodrich vorige weck stelde, van de baan is. Dat ultimatum hield in dat voor 19 juli overeenstemming moest zijn bereikt met de Nederlandse regering en de vakbonden over een overname van een meerderheidspakket aandelen van Vre- Maandagochtend kreeg economische zaken uit Amerika een telex, waarin werd gesteld dal 19 juli geen ultima tieve datum is. Men stelde dat niet met sluiting van de Europese vestiging is gedreigd. „Wel moet op korte termijn een beslissing worden genomen, maar Goodrich zet niet het mes op de keel", zei voorzitter Wierenga van de kamer commissie voor economische zaken maandag na afloop van het overleg met minister Lubbers. „Dat is een belang rijke uitspraak voor het personeel". Maandagavond vertrok een speciale de legatie van het ministerie van economi sche zaken naar Amerika om met de lei ding van hetB. F Goodrich-concem te onderhandelen. De delegatie staat on der leiding van de directeur-generaal van economische zaken, de heer Mol- kenboer. Het feit dat minister Lubbers hem als leider van de delegatie heeft aangewezen, wordt in Den Haag uitge legd als een bewijs van het grote belang dat de bewindsman aan deze onderhan delingen hecht. Lubbers liet de commissies weten met welke hoofdlijnen de delegatie zal gaan onderhandelen. De minister stelde dat het met juist is, zoals bij Goodrich is gesuggereerd, dat de overheid de ver antwoording voor Vredestein niet wil dragen. Op economische zaken zegt men dat geen sprake is van een weige ring, maar dat men ook niet wil dat. Soedan vraagt spoedberaad Veiligheidsraad NEW YORK (RTR) - Soedan heeft maandag vereocht om een spoed- bijeenkomst van de Veiligheidsraad. De Socdanese regering zegt te beschik ken over overtuigende bewijzen dat Libië verantwoordelijk is voor de mis lukte staatsgreep van vorige week vrijdag tegen de regering Numeirv. Libië heeft maandag ontkend betrok ken te zijn geweest bij de pogmg tot staatsgreep tegen de Soedanese presi dent. De Soedanese regering heeft de Arabische Liga maandag meegedeeld, dat zij 'onweerlegbare bewijzen' heeft van Libiês medeplichtigheid in de mis lukte staatsgreep van vrijdag. In de Soedanese nota heet het, dat Nimeiri's regering concrete bewijzen heeft, dat Libië huurlingen uit verscheidene lan den heeft geworven. Zij hadden op dracht. de wettige regering van Soedan omver te werpen en Nimeiri uit de weg te ruimen. Goodrich zich op deze manier van zijn verantwoordelijkheid wil afinaken. Te duur Lubbers stelde dat de overheid bereid is een deel van die verantwoordelijk heid voor Vredestein over te nemen. Goodrich heeft voor het totale aande lenpakket van Vredestein 40 miljoen gulden gevraagd, maar bij economi sche zaken vindt men dat dit bedrag veel te hoog is. Lubbers maakte duide lijk dat er in geval van een overname van aandelen in ieder geval wel een an der management moet komen, terwijl een reorganisatie moet volgen, waarbij het Nederlandse karakter van het be drijf gehandhaafd blijft. Lubbers wilde overigens geen uitspraken doen over hoe die reorganisatie zou moeten plaatsvinden. Men heeft alle gegevens nog niet voldoende kunnen bestuderen om te kunnen zeggen welke van de ves tigingen (in Maastricht, Loosduinen of Heveadorp) dicht moet. De minister liet de commissie ook weten dat bij DSM (Staatsmijnen) nog steeds grote bezwaren bestaan tegen de sug gestie om DSM een groot belang in Vre destein te geven Maar Lubbers sloot een eventuele rol van DSM in noodge vallen niet uit Dat Lubbers nog steeds mogelijkheden ziet, vindt zijn oorzaak in het feit dat de diverse bedrijfsonderdelen van Goodrich- Europa niet verliesgevend zijn, dat aan het management nog veel te verbeteren valt. terwijl enkele eerder aangekondigde reorganisaties nooit zijn doorgegaan. „Er moet weer een vertrouwensbasis met de vakbeweging komen", zei de heer Wierenga maandag Goodrich BEIROET (AFP. RTR) - Het vredeso verleg van de vier voornaamste groe peringen in het Libanese conflict dat maandagavond in Sofar, een vakantie-oord in de Libanese bergen, gehouden zou worden, gaat niet door daar er nog steeds op vrijw el alle fron ten in Libanon gevochten wordt. Dit heeft Machmoed Riad. de secretaris generaal van de Arabische Liga. in Bei roet bekendgemaakt. Aan de bijeenkomst zou worden deelge nomen door het zogenaamde Libanese front, een bundeling van conservatieve christenen rond Soleiman Frandjieh, de man die nog steeds het ambt van presi dent van Libanon uitoefent, de natio nale beweging waarin de progressieve partijen en nationale groeperingen on der Kamel Djoemblatt verenigd zijn, het Palestijnse verzet en Synè Intussen hebben linkse en Palestijnse eenheden Sshekka. een maronitisch- christelijke stad in de buurt van Tripoli aangevallen heeft herhaaldelijk verklaard dat de slechte situatie van Vredestein te wijten is aan de vakbonden en de overheid, die de herstructureringsplannen zouden hebben tegengewerkt Om te kijken of die vertrouwensbasis er weer kan ko men, zullen economische zaken en de vakorganisaties volgende week op nieuw een gesprek hebben. De delegatie van economische zaken, die vrijdag weer uit Amerika zal terug keren. zal dan ook verslag uitbrengen De vaste kamercommissies zijn maan dag in grote lijnen akkoord gegaan met deze beleidsuitgangspunten van minis ter Lubbers. Alleen indien de onder handelingen met Goodrich een negatief resultaat hebben zullen de kamerleden opnieuw hun vakanties moeten onder breken ADVERTENTIE i OM WERKGELEGENHEID VOOR 900 MAN TE BEHOUDEN MAASTRICHT (ANP)-De Eerste Nederlandse Cement Industrie (ENCI) in Maas tricht maakt zich zorgen over haar toekomst. Die wordt namelijk bepaald door het antwoord op de vraag of de ENCI het mergelplateau van Margraten mag afgraven. Voor het eind van dit jaar zal de ENCI een afgraafvergunning bij het provinciaal bestuur van Limburg indienen. 100649 (Vervolg Kantlijn ding - dat mag evenmin worden verge ten - geen enkel ander land op dat ogen blik ook maar iets kon doen. In de afwe- ging van belangen - schending van een i souvereiniteit of de dood van honderd mensen - besloot Israël tot de evacuatie van deze mensen, die anders vermoede lijk het slachtoffer waren geworden van een internationale criminaliteit, name- lijk terrorisme. In een echte internationale rechtsorde j. zou een operatie als deze moeten zijn p uitgevoerd in het kader van de VN door een internationale politiemacht De b Verenigde Naties zijn echter in dit op- acht onmachtig en een politiemacht bestaat niet. In dit geval en onder deze omstandigheden was daardoor Israël de t meest gerede partij om tot handelen IB over te gaan. Er is geen enkele reden om t dit land voor deze daad als 'agressor' te brandmerken. Als de ENCI geen toestemming krijgt om het gebied van circa 400 hectare bij Margraten af te graven, dan is de kans groot dat bedrijven in Maastricht met werkgelegenheid voor circa 900 man moeten sluiten. Althans over enige ja ren zodra de St. Pietersberg in Maas tricht is afgegraven en daar geen mergel meer voorradig is. Milieu Mocht de vergunning wel verleend wor den. dan kan de ENCI nog vijftig jaar vooruit. Het bedrijf is bereid om in over leg met het provinciaal bestuur en even tueel ook met milieugroepen een plan te ontwerpen om het afgegraven terrein behoorlijk af te werken en er een recrea tieve bestemming aan te geven, zoals LONDEN (AP)-De Britse koningin Eli zabeth heeft een verzoek lot gratie in gediend voor de drie Britse huurlingen die onlangs in Angola door een volk stribunaal ter dood zijn veroordeeld, zo heeft Buckingham Palace maandag bekend gemaakt. De koningin heeft gedurende het wee keinde vanuit het koninklijke jacht Bri tannia. waarop ze van Bermuda naar de Verenigde Staten zeilt, een boodschap verzonden aan de Angolese president Agostinho Neto. De drie Bntse huurlingen die op 28 juni ter dood zijn veroordeeld zijn Costas Georgiou. ook wel 'kolonel Callon' ge noemd, Andrew Mckenzie en John Barker. ook met gedeelten van de St. Pieters berg gebeurd is. Volgens minister Westerterp van ver keer en waterstaat, die een bezoek heeft gebracht aan het met de afgraving be dreigde dorpje 't Rooth. is het nog niet zeker dat de ENCI automatisch vergun ning krijgt voor afgraving van het pla teau van Margraten als de kroon ak koord mocht gaan meteen totale afgra ving Milieugroepen willen er helemaal niets van weten aangezien dit deel van het gebied deel uitmaakt van het nationale landschapspark Zuid-Limburg. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN AMSTERDAM: Ford introduceert de 'Fiésta'. met zijn lengte van 3 56 m de kleinste auto ooit door de fabriek gemaakt- Een dwarsgeplaatste motor van 957 of 1117 cc drijft de voorwielen aan van de wagen, die naar vencachting 10 all duizend gulden gaat kosten. MADRID Onder het oog van koning Juan Carlos til zxoeert Spanjes nieuwe premier Suarez met zijn hand op de bijbel trouw aan de kroon, de kerk en het land. GEVRAAGDE MINISTERS WEIGEREN POSTEN MADRID (DPA) - Vij Spaanse ministers hebben de nieuwe regeringsleider Adolfo Suarez Gonzalez laten weten, dat ze geen zitting willen nemen in het nieuwe kabinet. Het zijn de ministers van buitenlandse zaken Areilza. binnen landse zaken Fraga Iribame. voorlichting Gamero, justitie Guarrigues en onder wijs Robles. De nieuwe premier Adolfo Suarez, werd maandagmiddag door de Spaanse ko ning beëdigd. De speculaties over de samenstelling van de nieuwe regering concentreren zich op dc groep van vroe gere ministers die als 'technocraten' in 1957 de economische opleving van Spanje hebben ingeleid en uit de omge ving van de katholieke vereniging 'Opus dei'komen. Zei waren in het eerste noch in het tweede kabinet van Carlos Arias Na varro vertegenwoordigd Van welinge lichte zijde wordt in Madrid vernomen dat Areilza en Fraga de nieuwe premier te jong en onervaren vinden. (Van onze correspondent) ROME - De 6I-jarige communist Pietro Ingrao is gisteren gekozen tot voorzit ter van de Italiaanse Camera (tweede kamer). Het is de eerste keer in het 30- jarig bestaan van de Italiaanse repu bliek dat een communist in deze functie is gekozen. Later op de dag werd de 68- jarige Amintore Fanfani gekozen tot voorzitter van de senaat. Fanfani is voorzitter van de Christen- Democratische Partij. Ingrao behaalde ruim de vereiste twee derde meerder heid: Fanfani werd gekozen met de ver eiste helft van de stemmen plus min stens een. De twee kamers zijn in Italië gelijkwaardig van macht. HILVERSUM - De voormalige advocaat-fiscaal van het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam, mr. B. J. Be sier, die indertijd openbaar aanklager was in het proces tegen Pieter Menten die in 1949 wegens collaboratie met de nazi's tot acht maanden gevangenis straf werd veroordeeld, wil heropening van het onderzoek. In een uitzending van TROS-Aktua maandagavond verklaarde Besier dat hij van de toenmalige minister van jus titie Van Maarseveen opdracht had ge kregen Menten nog tijdens de proces voering in vrijheid te stellen. Het hof heeft dat volgens de advocaat-fiscaal „onbegrijpelijke verzoek" afgewezen. Hij constateerde verder dat er zich meer ongebruikelijke dingen hebben afgespeeld. Zo zou Menten die als gevangene-patiënt in de Wassenaarse Ursulakliniek verbleef, zonder voor kennis van de openbare aanklager sa men met zijn advocaat naar Vlissingen zijn geweest en gesproken hebben met getuigen. De Portugese premier, vice-admiraal Jose Pinheiro de Azavedo. heeft in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw een hartaanval gehad die door de artsen echter snel kon worden onderdrukt. HILVERSUM - In een brief aan het NOS-bestuur vraagt minister Van Doom van CRM informatie over opzet en resultaten van het luisteronderzoek betreffende de klassieke muziekzender Hilversum 4. De ministerdeelt mee, dat deze informatie voor hem aanleiding kan zijn de wenselijkheid van vier ra dioprogramma's opnieuw te bezien. Bij de beoordeling daarvan zullen vooral financiële factoren een rol spelen, aldus de minister in zijn brief. A1 vorens tot een definitieve beslissing te komen zal de minister het standpunt van het NOS-bestuur vragen. Tenslotte zegt de minister dat hij binnen afzien bare tijd wil weten welke criteria het NOS-bestuur zal aanleggen om te oor delen over het al dan niet geslaagd zijn van het experiment Hilversum 4. EEG-ministers van financiën verhinderd voor bijeenkomst (Van onze correspondent) BRUSSEL- Enkele dagen nadat Neder land het voorzitterschap van de EEG- ministerraden heeft overgenomen, moet minister Van der Stoel (buiten landse zaken) zijn eerste teleurstelling wegslikken: ondanks Nederlands aan dringen ging de bijeenkomst van mi nisters van financiën, die maandag in Brussel gehouden zou worden, niet door. De bijeenkomst werd tot nader te bepa len datum uitgesteld. De betrokken mi nisters uit de vier grote EEG-landen, Frankrijk, West-Duitsland. Engeland en Italië, waren maandag allen verhin derd. Vorige week schreef Van der Stoel, op de dag dat hij het voorzitterschap overnam van zijn Luxemburgse collega Thom, juist een brief aan zijn ambtge noten om dit soort uitstel te voorkomen. In zijn eerste officiële schrijven als voor zitter drong Van der Stoel er bij zijn ambtgenoten op aan dat zij in het ver volg aanwezig zijn en blijven op de bij eenkomsten die uit naam van het Europa-van-de-Negen worden geconvo ceerd. Het beroep van de Nederlandse bewindsman gold uiteraard voor alle raden van ministers. rrung moet brengen met de economi sche mogelijkheden en noodzakelijkhe den. Volgens Boelling heeft Schmidt Giscard bedankt voor de Franse inspanningen in het kapingsdrama van de Franse luchtbus. Ze beklemtoonden hun standpunt dat ze niet bereid zijn het in ternationale terrorisme tegemoet te ko men door vrijlating van misdadigers. OVERLEG REGERINGSLEIDERS HAMBURG (DPA)-President Giscard d'Estaing van Frankrijken bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland zijn van mening dat er goede vooruitzichten zijn op rechtstreekse verkiezingen voor het Europees parlement. De Westduitse regeringswoordvoerder Klaus Boelling zei na de eerste ronde van besprekingen tussen Giscard en Schmidt dat ze het er erover eens zijn dat er een goede kans is op een 'substan tiële stap m de goede richting' tijdens de EEG-top van 12 en 13 juli in Brussel. Schmidt en Giscard bespreken tijdens hun tweedaags overleg tevens de eco nomische en sociale situatie en de con juncturele ontwikkeling in hun landen. Giscard en Schmidt bespraken de ver scheidene modellen voor de recht streekse verkiezingen, zonder zich over igens voor een model uit te spreken. De begroting van de Europese gemeen schap moet niet verder groeien, zo me nen Westduitsers en Fransen. De Euro pese commissie heeft een ontwerp begroting voor 1977 gemaakt die een re cordhoogte van 32.9 miljard mark be reikt. Schmidt en Giscard vinden dat de EEG haar uitgaven in overeenstem- BREDA - Een bermbrand langs de spoorlijn Breda - Gilze Rijen, ter hoogte van de verbindingsweg Oosterhout-Rijen, is in de loop van maandagmiddag uitgegroeid tot een enorme bosbrand in het gebied tussen de spoorlijn en de oude Rijksweg Breda-Tilburg. Het vuur vrat zich in enkele uren tijd door het bosperceel van vele hectaren naar de rijksweg 'J Droog en zonnig opDro°e en zonniS- Zwakke tot matige voir Wlnd tussen noord en oost. Maximum- eevs kmperaturen van ongeveer 24 graden voc aan de kust tot 32 graden in het zuiden 5 van het land. rkeB Droog, zonnig en vooral in het binnen- ïtteland iets minder warm. ideis Weersvooruitzichten in cijfers gemid- Idied deld over Nederland Voor Koensdag en donderdag Aantal uren zon: 8 tot 16. min. temp.: °"f reeks 15 graden; max. temp. om streeks 27 graden; kans op een droge 'eK van minstens 12 uur: 95 procent; N B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 graden cn voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. STRAND WEERSVERWACHTING Nog steeds zonnig en zomers. Iets toe nemende noord tot noordoostenwind h) de middag 27 tot 29 graden, zeewater 20 graden Vooruitzichten: Geleidelijk tets minder warm. maar aanhoudend droog en zon- Ui* Weer in Europa Aberdeen, onbewolkt Athene, onbewolkt Barcelona, regenbul Berlijn, onbewolkt Bordeaux, onweer Brussel, onbewolkt Frankfort, licht bew Geneve, zwaar bew Helsinki, zw aar bew Innsbruck, half bewolkt Kopenhage. onbewolkt Lissabon, onbewolkt Locamo, onweer Londen, half bewolkt Luxemburg, licht bew Madrid, regenbui Malaga, licht bew MaUorca. geheel bew München, onweer Nice, half bewolkt Oslo. onbewolkt Parijs, onbewolkt Rome. half bewolkt Split, licht bew Stockholm, onbewolkt Wenen. licht bew 25 gr. 31 gr 27 gr 26 gr 28 gr 33 gr 34 gr 27 gr 32 gr 30 gr DEN HAAG - Het gebruik van drugs heeft vaste grond onder de voeten gekregen en komt niet alleen meer voor onder de jeugd, maar ook bij oudere generaties. Bovendien grijpen de gebruikers naar steeds sterkere middelen waardoor de verslaving zowel naar verschijnselen als naar aard veel ern stiger is geworden. Tot deze conclusie komt de Gezondheidsraad in een advies dat maandag aan de minister en staatssecretaris van volksgezondheid is aangeboden. Gecon stateerd wordt dat zich een harde kern van gebruikers heeft gevormd die bewuster en doelmatiger moet worden benaderd dan tot dusver het geval is. De raad vindt dat ernaar gestreefd moet worden elke verslaafde drugvrij te maken, omdat naar zijn mening verdovende middelen niet gebruikt worden om het gebruik zelf. maar om in een ander leefpatroon terecht te komen dan dat van de omgeving Pogingen om verslaafden die zich dagelijks met andere gebruikers ophouden drugvrij te maken mislukken. Naar de mening van de raad zouden er regio nale centra moeten worden opgericht waar verslaafden gedurende drie weken ter ousei v aue kunnen worden opgenomen. Een maatschappelijk werker van het Consultatiebureau voor Alcoholisme en Drugs kan daarna samen met de arts de behandeling overnemen. Hulp Dc Gezondheidsraad vindt het noodzakelijk dat iedere verslaafde de hulp krijgt die het beste met zijn eigen wensen, persoonlijkheid en aard van zijn verslaving overeenkomt. Hij waarschuwt ervoor de hulp niet beperkt te houden tot het verlenen van onderdak of het geven van eten. De voorbereiding op een terugkeer in de maatschappij kan plaatsvinden met andere herstellenden in samenwerking met bijvoorbeeld het gewestelijk ar beidsbureau. Het drugvrij maken van een verslaafde door middel van het vervangingsmiddel methadon vindt de raad wel acceptabel, mits er zekere beperkingen aan verbonden zijn. Zo mag het alleen maar worden verstrekt door behandelmgsmstituten en dan slechts aan personen die al geruime tijd verslaafd zijn en bij wie andere ontwekkingskuren mislukt zijn Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F de Pagter. Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Grote Markt 2, tel. (01100) 16140, Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vnjdeg vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling (01186)1584 s Zaterdags (01184) 15144 van 9 00-11.30 uur Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag. de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie (01183) 63533 Overt, adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75. franco per post 42.-; per maand 12,75: losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet btw). Ad vertentietarieven 77 cent per mm, minimumprijs per advertentie 11,55, ingezon den mededelingen 2'/ix tanef Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 9300 Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3