'BIJNA-NOODSITUATIE' WATERVOORZIENING OP SCHOUWEN-DUIVELAND 'Lasdampen geen op de gezondheid slechte invloed van de lassers' Drinkwatervoorziening komt niet in gevaar Medewerking van alle inwoners hard nodig Beroepschriften vertraagden uitbreiding winning almanak Koel in de zomer warm in de winter! PARKET, maar dan wel van 6IZIA Massief Eiken Massief Eiken ORIËNTEREND ONDERZOEK BIJ DE SCHELDEWIJST UIT: DINSDAG 6 JULI 1976 vertraagd", stelt ir. Stoter. „Daarmee hebben ze ook vertraagd dat we maat regelen konden nemen. We hebben drie GOES - De openbare drinkwatervoorziening op Schouwen-Duiveland verkeert volgens de NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) in een 'bijna- noodsituatie'. Directeur ir. P. Stoter verklaarde maandag dat WMZ in het afgelo per weekeinde't plafond van de produktiemogelijkheden absoluut bereikt heeft proef bronnen geslagen in het bosge- WMZ ziet geen kans om met de huidige winningsmiddelcn een grotere hoeveel- bied. Die zijn eigenlijk voor het infil- heid water uit de duinen bij Haamstede op te pompen. Dit betekent dat de inwo ners van Schouwen-Duiveland op sommige momenten weinig tot geen water uit de kraan zullen krijgen. Ir. Stoten .Je kunt zeggen dat de rek er trekking tot 1.1 mij. m3 teruggebracht totaal uit is. Erzijn dan twee mogelijk- zou kunnen worden, heden: óf we houden het net, óf het Tegen het verlenen van de vergunning breekt en dan heb je een noodsituatie, zijn vorig jaar drie beroepen bij de Op die rand zitten we nu. Als het mee- kroon aangetekend: twee tegen infil- vaK dan redden we het nog dit jaar. tratie <van dc stichting Zeeuws land- Maar we kunnen niet garanderen dat er schap en prof. J. Hamaker) en voor een snellere infiltratie (van enkele particu lieren). „Deze beroepen hebben het in werking stellen van devergunning erg tratieproject. maar we wilden ze zo lang gebruiken voor uitbreiding van de grondwateronttrekking. Omdat er be roepen tegen de vergunning zijn inge diend, hebben we geen toestemming gekregen om de leidingen van die bronnen naar het pompstation te leg gen. Gevolg is dat we nu niet meer wa ter kunnen winnen." De vergunning tot het leggen van de lei dingen van en naar de nieuwe bronnen moet WMZ van staatsbosbeheer krij gen. Ir. Stoter „Maar die zegt dat de vergunning eerst publiekrechtely k rond moet zijn. dus een uitspraak van de kroon over de beroepschriften, voordat er een privaatrechterlijke toestemming voor hetleggen van de leidingen gegeven wordt." WMZ is nier meer van plan om te wachten tot de vergunningskwestie rond is. „Het loopt anders helemaal fout. Als men niet wil meewerken dan is Afgelopen weekeinde heeft WMZ de wa terdruk al moeten verlagen, waardoor bovenverdiepingen van huizen en uitlo pers van het leidingnet zonder water za ten. De heer Stoter voorziet dat de wa- termaatschappij op een gegeven ogen blik als het ware in een 'gat' gaat pom pen: in de Schouwse Westhoek wordt dan zoveel water afgenomen, dat er voor de rest niets meer overblijft. „Dat kan betekenen dat men op plaatsen waar absoluut water nodig is - denk aan zie kenhuizen - niets kan krijgen", aldus ir. Stoter. Al jaren De problemen met de watervoorziening op Schouwen-Duiveland spelen al en kelejaren. Tot nu toe is het WMZ steeds gelukt om het nat te houden. De bijna- noodsituatie van dit moment, wijt di recteur Stoter aan een combinatie van factoren: de winnings- en zuiverings middelen die begin dit jaar al bijna op het maximum zaten, de normale stij ging van het waterverbruik in dc eerste helft van 1976 en de langdurige droge en warme periode. De afzetcijfers spreken volgens de heer Stoter voor zichzelf. In 1974 lag de top dag op 2 augustus met een afzet van 7970 kubieke meter; in 1975 was het 8 austus met een afzet van 10.386 m3. Deze hoeveelheden zijn in 1976 al ruim overschreden: op 3 juli werd er 10.827 m3 vanaf het pompstation Haamstede verpompt. „En meer kan echt niet", be nadrukt ir. Stoter. De watermaatschappij ziet dan pok met spanning de augustus-maand tege moet In voorgaande jaren lag het ver bruik in die maand het hoogst..Als we het nu redden, dan betekent het niet dat we het in augustus ook halen - tenmin ste, als er eenzelfde maximum-periode komt als in 1974 en 1975", zegt de heer Stoter. WMZ heeft al in 1970 om uitbreiding van de onttrekkingsvergunning gevraagd, tot een hoeveelheid van 2,5 miljoen m3 per jaar en in 1971 WMZ heeft al in 1970 om uitbreiding van de onttrekkingsvergunning gevraagd, tot een hoeveelheid van 2,5 miljoen m3 per jaar. Er iseen definitieve vergunning voor 1,1 miljoen m3 per jaar en in 1971 liep een tijdelijke vergunning tot ont- trekking van 1,9 mij. m3 per j aar af. WMZ is toch doorgegaan met het ontrekken boven de definitieve vergunning; in 1975 werd 1.960.844 m3 geproduceerd. De mi nistervan volksgezondheid en milieuhy giëne verleende vorig jaar een onttrek kingsvergunning tot 2.5 mij. m3 per j aar. Daarbij werd als voorwaarde gesteld dat WMZ medio juli 1979 met infiltratie van Haringvlietwater uit de duinen moest beginnen, waardoor de grondwateront- ZEEUWSE Denk om de buren De hitte stelt een mens voor vreemde problemen. Ergens uit het Goese land meldde ons een gekweld man dat er in zijn buurt 's avonds nogal wat gebarbecued wordt. „Kunne jul- der tioe nie-es een stukje schrieve da'ze dae mee op'ouwe?" Waaromwilden we weten. Er kivam een droef verhaal. „Ik wege te zwaer, véé te zwaer. De dokter ei 'ezeid da 'k met de pot een bitje kallem-an moe doe. Da s beter voe m'n tikkertje Vooruut, ik doe 't kallem-an: een bo- terammetje mee een snippertje kaes, een allef errepeltje in een bitje wae- tersjuu en een bolletje ehaktt is gin eten, mae 't moe noe eenmael. M'n hoeie man, dan gae ik 's aevonds mie een rammelende maege buten zitte enjao-oor, dan behinne overal de bu ren te barbekjuuen. Mens. dat ruukt toch zó lekker, 't Waeter loopt deur m'n mond, t heken wé een waeterval. En wat doe-je danDan gae 'k mae nae binnen om ok een stuksje vleis te brajen. En je begriept we: dan eet'ik vees-te-vee We begrepen het, maar-zeiden we - we konden er niks aan doen. „Nee nee". zei de man. „Mae as 't zö deur gaet kom ik mie een zwart randje in julder krante omdat de buren zó nodig buten motte ete. Lae'ze in de keuken bluve: daer is-tie voe". Enfin, u weet het: niet alleen de radio zachter, maar ook de houtskoolvu ren zo laag mogelijk. Uwburenzullen er u dankbaar voor zijn. t ADVERTENTIE) De laagste prijzen van Nederland in de grootste parkethal. Kom naar Tilburg, ook in de bouwwakvakantie en maak Uw keuze uit de tientallen houtsoorten en modellen tegen zomerprijsies. Lamellen kant en klaar parket eenvoudig zelf te leggen en te onderhouden met een vochtige Verhuisbare blokken Basralocus Eiken 1 48,75 per rr 55,65 per rr 55,65 per n 55,65 per n 55,25 per rr 51,20 per n 52,25 per ir 49.75 per n Gizia parket ook te kijk en te koop bij Gerwma Parket, Kerkakkers 3. Gerwen Tel 040 - 834753 - 833994 Gizia en Gerwina zi|n elke dag, dus ook op zaterdag, geopend van 9 - 6 uur Bij Gizia doorlopend show van de groothandelskollektie perzische tapijten tegen groothandelspri Betaling te regelen Voor wie met zelf wil of kan doen dit onze parketteurs voc 13,60 per m^ Gizia parket lei in de gehele Benelux. Woonplaats Telefoon Opsturen in enveloppe zonder postzegel Parket. 39.- J0#9O Antwoordnummer 183 TILBURG GIZIA PARKET er volgend jaar geen althans onvol doende watervertelt de heer Stoter ..Dan is er zeker 'n noodsituatie en ik dacht dat je in zo'n geval de normale procedures opzij mag zetten WMZ heeft voor het seizoen 1976 geen beroep gedaan op de noodsituatie. „We dachten het nog wel te redden en we hadden gehoopt dat de uitspraak over de beroepen snel zou komen. En 't was allemaal nog wel gelukt, als 't niet zo abnormaal droog en warm was", be toogt ir. Stoter. „Die beroepen hebben de zaak echt vertraagd Als er geen be roepen waren geweest, dan hadden we dit jaar de nieuwe bronnen al in bedrijf kunnen hebben De WMZ-directeur verwacht dat er in de toekomst rondom het indienen en af handelen van beroepschriften over de watervoorziening op Schouwen- Duiveland, nog meer problemen zullen opduiken. „We hebben voor het infiltra tieplan nog meer publiekrechtelijke za ken af te wikkelen. Willen we in het voor jaar van 1979 met de infiltratie kunnen beginnen, dan moeten we met bouwen starten in 1977. We hebben 2 jaar bouw tijd nodig Dat betekent medewerking van alle instanties en particulieren, an ders vertraagt het weer." Zuinig Dhr. Stoter hoopt dat de inwoners en re creanten op Schouwen-Duiveland be grip voor de moeilijke toestand zullen opbrengen. „Als men zich niet zoveel mogeliik beperkt, dan is de bijna- noodsituatie een feit. De mensen moe ten zo zuinig mogelijk met het water omspringen. Het betekent dat men zuiniger moet zijn dan werkelijk wijs is: niet sproeien en zo min mogelijk water gebruiken voor andere doeleinden. Dan blijft er tenminste nog wat water uit de kraan komen." Het instellen van een sproei- verbod wordt door WMZ nog niet overwogen. Een bijkomend verschijnsel van de droge periode, is dat WMZ van particu lieren die een eigen bron hebben, het verzoek krijgt om water uit de waterlei ding te leveren omdat de privé-bron droogstaat. „We mogen geen 'nee' ver kopen als waterleiding, dus proberen we zoveel mogelijk te helpen", zegt ir. Sto ter. „Als we een particulier bedrijf waren dan zouden we weigeren." Het tekort aan water is volgens de WMZ-directeur vrijwel constant aan wezig. „De pieken worden automatisch afgevlakt, omdat er gewoon geen ge noeg water is. Als we meer hadden, dan zou het piekverbruik nog veel hoger zijn. Doordat de piek wordt afgevlakt, moeten we een hele lange periode op het uiterste maximum draaien. Er hoeft maar iets fout te gaan en je hebt de noodsituatie." Maandag iverd in Heinkenszand begonnen met het besproeien van eenboomgaard met water uit de waterletdtn (Slot van pag. 1) onvoldoende capaciteit. Aan de an- vraag kunnen we ook niet voldoen". Maandag werd op de Bevelanden bij Heinkenszand het eerste 'landbouw- water' uit de waterleiding geleverd Alles overziende, komt de heer Stoter Het water werd in de Heinkenszant tot de conclusie dat er ook op langere termijn geen grote problemen te ver wachten zijn. „Er zullen misschien momenten zijn waarop de druk niet optimaal is. En er zullen ook momen ten zijn waarop in uitlopers van ons Dorpsstraat met een standpijpaanl leidingnet onttrokken. i leidingnet weinig water is, maar ver 1 zal het wel gaan". De WMZ-direcï benadrukt dat de geruststellende: luiden die door sommige waterlei± bedrijven in de Randstad geuit z 1 door hem niet worden gedeeld. „Er1 weer eens gebleken dat de streekwr r leidingbedrijven met veel recreant/ J enorme pieken moeten opvangen dit verband hebben de steden het gemakkelijker, de mensen trekkes met de vakanties weg". Carillonconcert Veere VEERE - De carillonconcerten dte donderdagmiddagen gehouden won op het stadhuis te Veere (van 3 to uur) zijn tot nader aankondiging ve naar 's avonds van 8 tot 9 uur. Dl; verband met de warmte. De conceri op zaterdag van 8 tot 9 uur 's av» blijven hetzelfde. WEL iNVLOED BIJ PERSONEN MET ALLERGIE-AANLEG VLISSINGEN - „Het is geenszins be wezen dat het lassen een zodanige slechte invloed heeft op de gezondheid van lassers, dat die gezondheid in duidelijke mate of vroegtijdig wordt gestoord." Dat is de conclusie, die wordt getrokken in een rapport, dat dr. J. Stumphius. hoofd van de be drijfsgeneeskundige dienst van de Koninklijke Mij De Schelde heeft samengesteld na een oriënterend on derzoek bij lassers in verband met mogelijke gezondbeidsbezwaren als gevolg van hun werk. „Het is wel aan te nemen dat bij bepaalde categorieën personen met een uitgesproken of verborgen overgevoelige aanleg het lassen op den duur een versnellende factor voor het ontstaan van een chronische luchtwegaandoening op latere leeftijd kan betekenen." Ook dat wordt gesteld in het rapport. Daarom moet de bedrijfsgeneeskun dige dienst bij keuringen voor het be roep van lasser zorgvuldig speuren naar een dergelijke aanleg en ais die aanleg aanwezig is. dient de kandidaat als minder geschikt voor lassen te worden beschouwd. Het oriënterend onderzoek naar de gezondheidstoe stand van lassers bij de KMS is uitge voerd omdat er de laatste maanden weer vragen daarover waren gerezen. De indruk zou bestaan dat het lassen zodanig slecht voor de gezondheid zou zijn. dat slechts weinigen normaal de pensioengerechtigde leeftijd zouden halen Het oriënterend onderzoek is by de KMS ingesteld om na te gaan in hoeverre dit vermoeden grond zou hebben. Al in 1966 deed de KMS mee met een groots opgezet TNO- onderzoek bij lassers, dat zich uit strekte over 800 lassers van een aantal grote Nederlandse bedrijven. Toen bleek al dat er geen reden is om aan te nemen dat langdurige en intensieve blootstelling aan lasrook leidt tot een verhoogd ziekte- of sterftecijfer bij las sers. Maar. zo vermeldt het KMS- rapport 'ondanks deze bevinding is het Het rapport gaat in op de ingewik kelde samenstelling van lasrook. waarvan de vaste bestanddelen me- taaloxvden (ijzeroxyde) zijn en enkele gassen, die niet in schadelijke concen traties voorkomen. Reeds lang is be kend dat ijzeroxyde. indien inge ademd, geen enkele stoornis in de ademwegen veroorzaakt. Een aantal andere stoffen heeft een min of meer prikkelende werking op de slijmvliezen. Zij veroorzaken hinder voor de lasser. Bij bijvoorbeeld basi sche elektroden moet dit onder andere worden gezocht in fluorverbindingen. Chronische vergiftigingen door lassen met als gevolg ernstig verlies van longfunctie of erger zijn nimmer aan getoond. „Een direct verband met bij voorbeeld een verhoogd voorkomen van longkanker is evenmin aange toond". wordt in het rapport gesteld. Er komen wel eens acute vergiftigin gen voor, namelijk bij het lassen van gegalvaniseerd materiaal, zonder dat daarbij een eenvoudig masker is ge dragen. Het vrykomende zinkoxyde geeft dan enkele uren nadien een hef tig. kortdurend ziekzijn, de zoge naamde 'metaaldampkoorts' Dit leidt echter nimmer tot definitieve bescha digingen. lEen zelfde verschijnsel ont staat bij koper en brons) Allergie „Het kan niet ontkend worden dat sommige individuen een grotere ge voeligheid tonen voor prikkelende dampen of gassen, hoewel deze op zichzelf geen blijvende schade zullen aanrichten", stelt dr. Stumphius ook in het rapport. Het is bekend dat ongeveer 20 procent van de bevolking in principe een zoge naamde 'allergische', overgevoelige aanleg bezit. Deze aanleg kan zich uiten in een uitgesproken "astmati sche' aanleg (hoesten of benauwdheid by contact met de stof waarvoor men overgevoelig is tot lichtere vormen van hooikoorts) en 'bronchitische' aanleg. Deze kan zich voordoen in de jeugd, la ter spoorloos verdwijnen, of zich later openbaren m veelvuldige verhoudhe- den of telkens terugkerende penodes van hoesten. Ongeveer 10 procent van de gehele bevolking krijgt vroeger ol eoed dat opgezette «dep de gang van „„.uukheden met de ademha- zaken weer eens kritisch wordt beke ken". ling als gevolg hiervan. De bedrijfsge neeskundige dienst van de KMS heeft - mede door zijn werk bij andere be drijven - de ervaring opgedaan dat in die bedrijven gassen en roken bij de 20 procent overgevoeligen' onder de mensen vrijwel zeker leiden tot ern stige bezwaren van de luchtwegen. Maar 'niet-overgevoeligen' hebben bij dat werk daar niets te vrezen. De keu ring van personeel aldaar is uitermate scherp, waarbij Intensief wordt ge speurd naar mogelyke allergische aan- Lassers Ditzelfde geldt voor lassers, maar in veel mindere mate. De hoeveelheid stoffen, zoals die elders vrij komt bij andere proeessen is vele malen groter dan bij lassen. Maar. zo stelt dr. Stumphius in het rapport 'een echte astmaticus kan be ter geen lasser worden; een 'verborgen' allergische aanleg zou kunnen leiden tot regelmatige klachten over de luchtwegen, wanneer langdurige bloot stelling aan prikkelende gassen heeft plaatsgevonden De aard van de prik kelende stof doet dan met ter zake en kan bijvoorbeeld ook sigarettenrook zijn'. Emphyseem In deze situatie zal de overgevoelige aanleg van de slijmvliezen en longen kunnen leiden tot een snellere verou dering van deze weefsels. Dit zal zich op den duur kunnen openbaren in het zogenaamde 'emphyseem', ook wel 'verlies van elasticiteit van de longen' genaamd. Deze ziekte ontstaat op la tere leeftijd en ook wel bij personen, die nooit aan prikkelende gassen wer den blootgesteld. In het rapport wordt het vanzelfspre kend' genoemd dat men mensen met, zo'n allergische aanleg liever niet blootstelt aan laswerk. De lasrook kan dan een veel* nadeliger effect hebben op de longen dan by 'metiaUergici'. Hel onderzoek Bij het onderzoek heeft de bedrijfsge neeskundige dienst van de KMS sa men met de afdeling personeelszaken nagegaan welke lassers zowel in 1970 als in 1976 hun normale beroep uitoe fenden, welke in die periode hun werk als lasser beëindigd hebben en welke er indattijdvakhunwerkalslasserbegon- nen. In de periode 1970-1976 bleken er 162 lassers als zodanig te werken. 58 beëindigden hun werk als zodanig en 80 begonnen als zodanig. Van de 162 lassers is er bij één lasser definitieve arbeidsongeschiktheid ontstaan we gens astmatische bronchitis. Bij de overige 161 lassers bestaan er geen te kenen van chronische luchtwegaan doening. Van de 58 lassers, die hun werk als zodanig beëindigden waren er vier. die van werk veranderden van wege emphyseem. Twee werden daar door invalide vóór hun 65e jaar. Bij de 80 lassers, die hun werk als zodanig begonnen blijkt een ex-astmalijder te zijn. die echter ondanks zyn laswerk nimmer heeft verlet door astma- aanvallen. In totaal blijken dus bij de onder zochte groepen lassers zeven personen met een uitgesproken chronische long aandoening te bestaan, die verder werken als lasser onmogelijk maakte, namelijk een astmatische bronchitis en zes lijders aan emphyseem. Bovendien werd in de periode 1970- 1976 een lassersbaas vervroegd gepen sioneerd wegens emphyseem. In totaal zijn er in die periode dus acht personen met uitgesproken chronische longaf wijkingen, allen waren ouder dan 55 jaar. „Eeitier werd vermeld in hoeverre een overgevoelige aanleg een reden kan zijn voor het ontstaan van emphy seem op latere leeftijd. Dit te meer wanneer de luchtwegen regelmatig worden geprikkeld", zo zegt de samen steller van het rapport, dat er aan her innert. dat de overgevoeligheid voor komt bij 20 procent van de bevolking. Tien procent zal later enig vorm van chronische luchtwegenaandoening krijgen. „Tegen deze achtergrond moet het aantal van acht emphyseempatiënten in de onderzochte groep lassers wor den gezien", aldus het rappaort. Dit rapport betreffende het onderzoek bij lassers van de KMS is door dr. J. Stumphius. hoofd bedrijfsgeneeskun dige dienst behandeld in de onderne mingsraad en de hoofdcommissie voor de veiligheid van de KMS. dr. J. Stumphius 'Onfris Aardenburg Handtekeningenadi eilanders resulteert in vuilophaaldienst voortaan aan huis AARDENBURG - Met onmiddi lijke ingang zal de gemeentelij)' e vuilophaaldienst ArdenM voortaan bij de bewoners van buurtschap Het Eiland langsga* j. Deze toezegging is het resultaat r. een handtekeningenactie doort Eilanders die in alle jaren erw hun huishoudelijk en grof vuil op; gen gelegenheid op de vuilnistr aan de Appelstraat kwijt moesn raken. Omdat deze belt minstens zes meter van He t Eiland verwijderd! werd het vuil veelal opgespaard,! geen vooral onder de huidige sche weersomstandigheden 'een a 1 frisse toestand' betekent, aldusdf-: landers in hun schriftelijk verat aan het Aardenburgse college var: en w. Zij wezen onder meer op s onhoudbare toestand voor de vos gezondheid, in verband met 'gevü voor ratten en de daaruit voe vloeiende infectieve ziektes". I Het college van b. en w. onderke deze zaken meteen en berichtte, eilanders direct na de behandt" van de brief dat de vuilophaaldie* 1 voortaan aan huis zal komen. I Wekelijks, op een nog te bepalendf kan het huisvuil in de bekende gC plasticzakken, vrijwel overal 4 i krijgbaar, aan de kant van de worden gezet. Eenmaal per ma£ wordt het grof vuil (tuinafval, al? j dankt huisraad enz.) opgehaald vuilniswagen zal het Eiland ros gaan en daar komen waar totnutj de vuilniswagen nog met kwam. a eilanders zullen twintig gulden 5 jaar reinigingsrechten moeten lx- len Volgens burgemeester drs. W - n A. Lockefeer is dat 'het laagste Iff j: van Zeeland'. 2 ;eM 1 te s I ieS 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2