PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA: ISRAËLISCHE AKTIE GERECHTIGD Militairen helpen landbouw in strijd tegen de droogte Drinkwatervoorziening niet in gevaar bij aanhoudende droogte minikrant Benzine en suiker duurder Kabinet nog niet uit loonproblemen Aantjes betreurt reactie regering Joop zoekt het weer hogerop pagina 7 219e jaargang 1976 Dinsdag 6 juli 1976 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK. (Van onze correspondenten) DEN HAAG-TEL AVIV-KAMPALA - Mr. Aantjes, fractieleider van de ARP in de tweede kamer, vindt dat de Nederlandse regering alsnog haar begrip en sympathie moet uitspreken voor de actie van Israël. Hij zegt te betreuren dat de Nederlandse regering nog niet in deze zin heeft gereageerd. Volgens het CDA schiet de internationale rechtsorde te kort om de veiligheid van Israël en zijn burgers tegen oorlog en terreur te vrijwaren. Ook hebben ervaringen geleerd, aldus het CDA. dat van onderhandelingen met president Amin van Oeganda geen vreedzame, rechtvaardige en menselijke oplossingen kunnen worden verwacht. „In dit licht bezien stond Israël geen andere weg open dan die van verrassingsactie en deze moet als gerechtvaardigd worden aangemerkt". van de kapers naar Entebbe. De Franse luchtbus had volgens hem toestemming gevraagd om te landen omdat het toe stel nog maar weinig brandstof had. „Ik heb uit humanitaire overwejingen toe stemming gegeven om te landen", aldus Amin. Hij zei verder dat hij bij de onder handelingen met de kapers gestreefd had naar de vrijlating van de gijzelaars. Premier Rabin van Israël had eerder verklaard over bewijzen te beschikken dat Amin met de kapers onder één hoedje had gespeeld. Drie van de kapers zouden in Oeganda hebben gewacht op de komst van de airbus en zij hebben zich later bij de terroristen gevoegd. De Israëlische premier zei te beschikken over voldoende bewijzen om de mede- De fractieleider van D'66 in de tweede kamer, Terlouw, zond een gelukwen- stelegram naar de Israëlische ambas sadeur Kidron. „De reddingsactie ver dient zeker bewondering", aldus Ter louw. Prof. Dr. L. de Jong heeft gisteravond in een uitzending van TROS-Aktua het Nederlandse volk opgeroepen dank baarheid te betuigen aan de Israëlische commando's. Hij sprak namens het comité 'Steun aan Israël' en deed een beroep op de gevoelens van erkente lijkheid jegens het Israëlische volk. plichtigheid van Amin aan te tonen Franse functionarissen twijfelden hier echter aan. Amin verklaarde maandag dat hij zich nu het 'recht voorbehoudt' om op welke mogelijke manier dan ook wraak te ne men voor de agressie die tegen zijn land is gepleegd". In zijn boodschap aan de leiders van de Verenigde Naties en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid zei hij: „Ik verzoek dat de internationale Amin De Oegandese president Amin probeert de beschuldigingen aan zijn adres als zou hij met de kapers hebben samenge werkt te ontzenuwen. Hij ontkende dat hij geweten zou hebben van de komst In de Zuid-Indiase stad Madras zijn in de loop van zondag en maandag een groot aantal mensen om het leven ge komen door methyl- alcoholvergiftiging. Volgens de autori teiten hebben tot nu toe 84 mensen het drinken van de ter gelegenheid van een huwelijksfeest illegaal gestookte alco hol met het leven moeten bekopen. PAGINA 3 werkgelegenheid strijdlustig Cees Spaans verdient de prijs voor de strijdlustigste renner in de wedstrijd te Koewacht. bergkoning DEN HAAG (ANP) - Met ingang van dinsdag wordt de benzine 1 cent per liter duurder. Superbenzine kost dan 112,6 cent en normale benzine 108 cent per liter maximaal. Verder wordt de autogasolie aan de pomp 0.9 cent per liter duurder, huisbrandolie gaat met 0.8 cent om hoog, petroleum (in bussen van 4-20 liter) stijgt met 0.9 cent per liter. Stookolie met het sinds 1 juli j.l. hoogst toelaatbare zwavelgehalte van 2,5 pet wordt met 4.97 per ton verhoogd. Auto-LPG gaat met 2.3 cent omhoog. Butaan en propaan worden verhoogd met 65 cent per fles van 13 resp. 10.5 kg. De prijsverho gingvoor LPG. butaan en propaan is een gevolg van gestegen grondstof- fenprijzen. terwijl voor propaan en butaan tevens een verhoging van de kleinhandelsmarge met 4 procent, volgens de prijzenbeschikking goe deren en diensten, is inbegrepen. Voor de overige aardolieprodukten zijn de prijsverhogingen een gevolg van de ontwikkeling der marktnote- ringen. Zo heeft het ministerie van economische zaken bekend ge maakt. De suikerindustrie heeft de fabriek sprijs voor suiker met ingang van maandag verhoogd met het oog op de ontwikkelingen op de suiker markten deprijsbeslissingen van de Europese raad van ministers. Als gevolg hiervan komt de winke- prijs te liggen op 'n niveau van 1,69 a 1.70 per kg. De stichting centraal bureau levensmiddelenbedrijf heeft dit maandag meegedeeld. De mini mumprijs voor suiker, die vastges teld wordt door de voorzitter van de stichting, zal met ingang van dins dag 1,58 bedragen. De winkelprijs van suiker is verhoogd met drie cent per kilo. Kurt Waldheim organisaties waarvan u de woordvoer der bent. volledig over dit incident wor den ingelicht en dat Israël in de krach tigst mogelijke bewoordingen voor deze agressie wordt veroordeeld" De Israëlische commando-aclie is dooi de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid 'ten scherpste veroordeeld' De topcon ferentie van de OAE op het eiland Mau ritius heeft, verzocht om een bijeen komst van de veiligheidsraad. Waldheim Kurt Waldheim, secretaris-generaal, van de Verenigde Naties, heeft maan dag gezegd dat de Israëlische commando-actie op het vliegveld van Entebbe een schending was van Oeganda's soevereiniteit, maar hij sprak zijn voldoening uit dat daarmee de levens van meer dan 100 mensen werden gered. Waldheim ontkende op categorische wijze dat hij de Israëlische actie op En tebbe had gekenschetst als flagrante agressie. De westelijke wereld heeft overwegend instemmend gereageerd op de specta culaire actie Vanuit deze westelijke we reld, en met name door de negen landen van de Europese gemeenschap, zal als direct gevolg van het Israëlische ingrij pen met nog meer nadruk worden ge streefd naar de totstandkoming van een internationale conventie tegen het ter rorisme Dit zal gebeuren tijdens de vol gende zitting van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. Volgens de Westduitse minister van jus titie, Vogel, was er een Duitser onder de zeven gedode terroristen in Entebbe De minister noemde geen naam maar men neemt m Bonn aan dat het hier gaat om de 27-jarige Wielfried Boese. een vriend van de internationaal gezochte misda diger Carlos. Na de golf van triomfantelijke uitbun digheid over de bevrijding van gijze laars is men intussen in Israël terugge keerd tot de realiteit. De Israëlische veiligheidsdienst in binnen- en buite- naland is in staat van alram gebracht om eventuele vergeldingsacties voor de ongebruikelijke actie op Entebbe tegen te gaan. SCHIPHOL - Agrarische bedrijvigheid op de Amsterdamse luchthaven: tus sen de series landlngslichten door baant de hooimachine zich een weg om het hooi te oogsten VERTRAGING IN OPSTELLEN BEGROTING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft maandag tot in de nacht vergaderd over de lonen. Gisteravond laat was echter nog steeds geen oplossing gevonden voor de proble men rond de hoogte van de lonen in de tweede helft van dit jaar. Maandagmiddag werd het kabinetsbe raad ernstig vertraagd, omdat o.a. mi nister Lubbers enige uren overleg moest voeren met de tweede kamercommissies voor economische zaken en sociale zaken over de positie van Vredestein. Om half zes werd het beraad geschorst tot half tien. De problemen concentreren zich nog steeds rond de loonvoorstellen die mi nister Boersma van sociale zaken en premier Den Uyl hebben gedaan Deze voorstellen - die een kleine tegemoet koming inhouden aan de wensen van de vakbeweging - zijn echter onaanvaard baar voor minister Duisenberg, die het begrotingstekort niet verder wil zien toenemen door toezeggingen van de re gering over lastenverlichtingen te- ne'inde in de buurt van de 55 gulden netto loonsverhoging per maand te ko men. die de vakbeweging wil. Dit speelt te meer omdat het kabinet deze week het beraad over de rijksbe groting voor 1977 moet afronden. Het feit dat het loonoverleg zoveel tijd in be slag neemt, betekent ook een ernstige vertraging in het opstellen van deze be groting. In politieke kringen in Den Haag werd overigens niet verwacht dat het kabinet op heel korte termijn met een beslissing over de lonen zal komen. Lockheed-gegevens pas in de herfst WASHINGTON (UPD - Het feiten materiaal van de senaatscommissie- church inzake de steekpenningen affaire van Lockheed zal pas worden gepubliceerd als de verkiezingen, ko mende herfst, in Japan en West- Duitsland achter de rug zijn. Dat is maandag vernomen van zegslie den die betrokken zijn bij het onder zoek. Het gaat om ongeveer 25 miljoen dollar die Lockheed als steekpenningen zou hebben uitbetaald aan functiona rissen in 15 landen, waaronder Neder land. Israel: geen agressor §DIsraëlische operatie op het Oegandese vliegveld En tebbe heeft gemengde reac ties in de wereld opgeroepen. Sommige regeringen hebben Israël enthousiast gelukge wenst, andere toonden zich nogal gere serveerd - Nederland behoorde daartoe - en sommige veroordeelden Israël zon der meer Onder de laatste categorie schaarde zich ook Kurt Waldheim. de secretaris-generaal van de verenigde Naties. Aanvankelijk liet hij zich in Cairo bij een tussenlanding nogal nega tief over Israël uit. maar later in Frank furt kwam er een genuanceerder verkla ring. waarin niettemin over 'schending van de souvereiniteit van een lidstaat van de VN' werd gesproken. Formeel zou men Waldheim gelijk moeten geven: de Israëliërs hebben de grenzen van een vreemde staat geschonden en daarmee tegen de internationale rechtsorde ge handeld. Maar een dergelijke redene ring is al te simpel: het laat de omstan digheden en gebeurtenissen buiten be schouwing die tot het bewuste ingrijpen hebben geleid. Wanneer men die in aanmerking neemt gaathetniet aan om Israël als 'agressor" te brandmerken, zoals hier en daar is gebeurd: het gaat hier om een unieke actie, die zich niet laat inpassen in wat gewoonlijk onder militaire interventies wordt verstaan. In de internationale literatuur zijn al lerlei analyses te vinden over conflicten tussen twee of meer staten. In grote lijnen zijn er een zevental groepen te herkennen, die aanleiding geven tot ge wapende interventies. Het heeft zin na te gaan waaronder het Israëlische op treden moet worden gerubriceerd om vand aar ui t tot een oordeel en een kwali ficatie van dit handelen te komen. Ze ven groepen dus. In de eerste plaats doen zich conflicten voor naar aanlei ding van territoriale aanspraken, de meest voorkomende aanleiding tot mi litair optreden. Van de zevenenzeventig conflicten die zich hebben voorgedaan tussen de beide we reldoorlogen en tus sen 1945 en 1965 passen er niet minder dan vierendertig in deze groep. De tweede categorie heeft te maken met spanningen van ideologische aard: grote mogendheden wensen bijvoor beeld hun type regenng in een bepaald land in te voeren en zijn bereid daarvoor militaire risico's te nemen. Vietnam was daarvan een voorbeeld. Een derde soort conflicten vloeit voort uit aanspraken van een vreemde staat in een bepaald land methetoogop de eigen veiligheid: het optreden van Sowjet-Rusland m de Baltische staten in 1939 was daarvan een voorbeeld. Zij werden ingelijfd om dat de militaire veiligheid van Rusland dat eiste, zo was althans de motivering. Men ziet. totdusver niets waaronder het Israëlisch ingrijpen in Oeganda valt on der te brengen. Jjmtlijn W, DEN HAAG - Met ingang van vandaag zal het leger worden ingeschakeld om de droogte in de landbouwgebieden te bestrijden. Dit hebben vertegenwoordigers van de ministeries van landbouw en visserij, defensie en binnenlandse zaken alsmede het landbouwschap gisteren besloten. De hulp zal voornamelijk bestaan uit motorbrandspuiten van de marine. De landmacht zal zorgdragen voor spuit- materiaal en een speciale geniecompagnie. De luchtmacht stelt technisch perso neel beschikbaar. De BB is al gedurende een week bezig de droogte in de landbouwgebieden te bestrijden. In vrijwel alle provincies is men actief De hulp zal echter slechts plaatse lijk geboden kunnen worden, omdat deze afhankelijk is van de ernst van de situatie en de watervoorraden in de omgeving. De hitte van de afgelopen weken heeft een toeneming van maagaandoeningen en keelontstekingen veroorzaakt. Uit een enquête, die het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond onder een aantal bedrijfstakken en enkele bedrijven heeft gehouden, is gebleken dat tropen roosters slechts op kleine schaal worden toegepast. Wel maken de werknemers optimaal gebruik van variabele werk tijden en begint men zo vroeg mogelijk met het werk. In de frisdranken-, bier-, en ijs- en zuivelindustrie alsmede bij bewakingsbed rijven is grote vraag naar extra werknemers. Voorts wordt een grote afname van thee. bouillon en zouttabletten geconstateerd. Door de langdurige droogte zal de graanproduktie ongeveer 10 tot 15 procent lager zijn dan normaal. Bovendien mag een aardappelschaarste worden verwacht. Ook in de overige EEG-landen wordt een vermindering van de graanproduktie verwacht, maar deze zal door een bestaand overschot niet zo dramatisch zijn. De kwaliteit van het hooi is uitstekend, maar de hoeveelheid is uitermate gering. Daardoor is er ook een grotere aanvoer van slachtvee. Volgens het produktschap voor groente en fruit lijden met name bessen en aard beien onder de hitte. In het algemeen lijdt de kwantitatieve opbrengst van de groenten onder de warmte. Wel is er een grotere afname merkbaar van sla. tomaten en komkommers. De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ kampt met een groot tekort aan flessen, waardoor moeilijkheden bij de afeet ontstaan. De vraag naar karnemelk en yoghurt kunnen de bedrijven nauwelijks aan Deze ligt ongeveer 400 tot 500 procent hoger dan gewoonlijk. De leveranciers van air-conditioningapparatuur hebben het zeer druk. De voorra den zijn vrijwel overal uitverkocht Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf lijdt tengevolge van de hitte een produktie- verlies bij de asfalteringswerkzaamheden van 25 tot 30 procent. De vereniging van exploitanten van waterleidingbedrijven kan nog steeds aan de vraag vol doen. Men ondervindt alleen problemen op de maandag, die nog steeds als wasdag geldt. Er wordt dan ook geadviseerd op die dag geen tuinen te sproeien. De afvoer van de Rijn is gedaald tot voor de tijd van het jaar ongekende laagten. Gisteren werd bij Loblth 850 m3 per seconde gemeten, een waarde die sinds 1901 niet meer zo laag was in de maand juli. aardgas Perdê maakt zich op om de rol van I derland als de aardgasleverancier v West-Europa over te nemen. duur "De vliegende- autobus'. Nederlands duurste jeugdfilm van de grond, radio- en tv-programma's, strips v>Vgevig Nederland gaf na Zweden de r ontwikkelingshulp. VER WA CHTING WA TERMAA TSCHAPPIJ ZUID- WEST-NEDERLAND HOOGUIT MOMENTEN MET LAGERE DRUK GOES - De NV Watermaat schappij Zuid-West-Nederland (WMZ) verwacht dat de drink watervoorziening in het ver zorgingsgebied ook bij aan houdende warmte en droogte niet in gevaar zal komen. Uit zondering vormt alleen het probleemgebied Schouwen- Duiveland. „Maar we zullen het voorlopig wel rooien, mits er geen grote technische sto ringen opdoemen", zegt direc teur ir. P. Stoter. Tot nu toe zijn er voor de wa termaatschappij geen grote moeilijkheden geweest, ook al draaien alle pompstations reeds enkele weken op volle capaciteit. „Afgelopen dagen is het in Midden-Zeeland wel op het kantje gelopen", aldus de heer Stoter. ..Dat kwam vooral omdat we uit het pompstation Schijf maar voor 80 procent water kregen vanwege een mankement aan de diesels. Gebleken is wel dat we in Midden-Zeeland maar weinig marge meer hebben". .Afgelopen zondag hebben de inwoners van Noord-Walcheren het van onge veer 4 tot 6 uur zonder water moeten doen. In dit gebied wordt water uit het pompstation Oranjezon (eigendom van gemeentebedrijven Middelburg) geleverd. In dat pompstation trad een technische storing op. .JDe oplossing heeft eigenlijk teveel tijd gevergd", vertelt ir. Stoter. „Het moest over te veel schijven". Uit Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen heeft WMZ volgens de directeur geen klachten ontvangen. De vraag naar water kan daar goed worden opgevan gen. Op de langere termijn voorziet ir. Stoter met name in Zeeuwsch- Vlaanderen wel problemen. „Als het niet gaat regenen dan zullen de spaar bekkens in de Braakman in oktober leeg zijn. We hopen daarom maar dat het natte najaar vroeg begint". Vanuit de spaarbekkens in de Braakman wordt hoofdzakelijk industriewater ge leverd aan de super-grootverbruiker Dow Chemical, terwijl er momenteel ook drinkwater geproduceerd wordt, als aanvulling voor de watervoorzie^ ning in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het voortdurend moeten draaien op topcapaciteit ziet de heer Stoter niet als een ernstig probleem. Er zijn al leen wat kleine storinkjes geweest vanwege de warmte in enkele pomp stations. maar die konden snel ver holpen worden. Ook voor het grond water zijn er bij aanhoudende warmte en droogte geen moeilijkheden te verwachten. Ir. Stoten „De grondwa terstanden zullen wel zakken, maar er is nog genoeg. Er wordt natuurlijk wel een behoorlijk beroep op het grondwater gedaan en we hopen echt dat er veel regen gaat vallen". Landbouw Behalve met een grote vraag naar wa ter van de gewone afnemers, heeft WMZ de laatste dagen ook te maken met aanvragen om water van land bouwers. De aanvragen worden door de gewestelijke raad Zeeland van het landbouwschap gecoördineerd. „We proberen die aanvragen zoveel moge lijk te honoreren", stelt ir. Stoter. „Maar tijdens de piekuren Is dat uitge sloten. Ook zijn er landbouwers die in de buurt van een leiding zitten met Slot zie pagina 2 kolom 5) gaan verder: de vierde categorie raakt de 'nationale eer\ Zij komt over igens zelden meer voor als aanleiding tot militair optreden en was vroeger vooral in de Balkan in zwans Zo viel in 1925 Griekenland Bulgarije binnen, om dat de Bulgaren Griekse grenswachters zouden hebben gedood. De vijfde cate gorie is de eenvoudigste: een conflict wordt uitgelokt omdat de aanvaller zijn macht en gebied wenst uit te breiden. De 'Anschlusz' van Oostenrijk bij Duits land in 1938 was daarvan een klassiek voorbeeld. De zesde categorie is vooral na 1945 in zwang gekomen, namelijk de bevrijdingsoorlog. In een dergelijk geval intervenieert de ene staat bij de ander om er de revolutie te bevorderen en om aldus een 'bevriend volk te bevrijden'. Tenslotte de zevende categorie: er kun nen conflicten ontstaan omdat de rege ring in een bepaald - innerüj k verdeeld - land een eenheidsstaat dwingend op legt: een buurland kan zich daardoor gedwongen voelen in te grijpen met het doel minderheden te beschermen. In al deze situaties zou men kunnen spreken van agressie, van ongeoorloofd optre den van de ene staat jegens de ander. In geen van deze gevallen echter past het recente optreden van IsraëL Er is geen sprake van imperialisme, noch van interventie op ideologische gronden in binnenlandse toestanden, de nationale eer was niet In het geding en er was geen sprake van een bevrijdingsoorlog of van territoriale aanspraken. Zo gezien een unieke interventie, maar dat wil niet zeggen dat door deze 'uniek-heid' de ac tie verantwoord zou zijn. De legaliteit van Israëls optreden was uitsluitend ge legen in de bescherming van de eigen onderdanen. En daarbij behoorde in aanmerking te worden genomen dat het in een onmogelijke situatie was gema noeuvreerd, waarbij drie factoren een rol speelden. In de eerste plaats was sprake van een terroristendaad: on schuldige vliegtuigpassagiers werden als gijzelaars gebruikt in een conflict tussen Israël en Palestijnen. Vervolgens waren alle met-Israëliërs vrijgelaten, zodat de uiteindelijke inzet van de ter roristenactie uitsluitend Israëliërs be trof. En ten derde speelde zich het drama af in een landdat Israël niet wel gezind is. een land waan-an het staats hoofd kennelijk de terroristen de hel pendehand bood. Israël kon er derhalve niet op rekenen dat dictator Amin er alles aan zou doen om een einde aan het terroristenoptreden te maken. Integen- deeL Tegen deze achtergrond zag Israël zich verplicht een korte militaire opera tie uit te voeren met als enig doel de redding van met de dood bedreigde Is raëlische onderdanen, voor welke red- Slot zie pagina 3 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1