„Het wordt toch nog de goede Tour, die ik me gewenst had" LUCIEN EN JOOP WENSTEN ALLEBEI DE ZEGE, MAAR LIEFST NOG GEEN 'GEEL' r Fredje en de diepe verering RALEIGH: VOLGEND JAAR WEER PR0FPL0EG Bellini verschalkt levende slakken JOOP ZOETEMELK WON VEEL MEER DAN ALLEEN MAAR EEN ETAPPE sport i Door Wiel Verheesen) ALPE D'HUEZ - Joop Zoetemelk won op de top van l'Alped'Huez veel meer dan de etappe. Hij kreeg daar, op die bergreus van 1860 meter, tevens de bevestiging van de conditie die hij bij de start van de Tour nog tevergeefs zocht, maar die hij sindsdien steeds beter voelde worden. Zoetemelk sloeg twee keer een aanval van Lucien van Impe af met een gemak waaruit bleek dat hij niet eens tot op de bodem van z'n krachtenreservoir behoefde te gaan. Het was daarom tijdens de laatste tien tot twaalf moordende kilometers duidelijk dat een Nederlandse victorie moeilijk achterwege kon blijven. De triomi zou trouwens groter zijn geweest als Zoetemelk voluit had mogen strijden, maar hij 'voldeed aan het verzoek van chef d'equipe Caput om ook te denken aan zijn ploeg- raakker Pouüdor die op het tweede plan vocht voor zo weinig mogelijk tijdverlies. „Ik geloof weer voor 100 pro cent dat ik in de resterende etappes goed voor de dag zal komen. Het wordt dan toch nog de goede Tour die ik mij ge wenst had. Ik heb veel ver trouwen in een succesvolle af loop", aldus Zoetemelk. Wel de etappe overwinning, maar niet de gele trui stond dus in de eer ste Alpenrit bovenaan bij de Nederlandse Gan-Mercier- coureur. Hij dacht ook aan de •strijd in de komende dagen en hij wilde met zijn tactiek dui delijk maken dat hij de last van gele-truidrager liever nog aan een ander wilde geven. Die aanvoerder van het klasse ment was in Alpe d'Huez niet meer Freddy Maertens. Hij ver speelde bijna vijf minuten op de uitblinkers van de rit, waardoor het eretricot voor het eerst in zijn langdurige Tourcarrière rond de schouders van Lucien van Impe kwam. Na het gevecht dat tussen Divonne- les-Bains en Alpe d'Huez werd geleverd. maakten velen met een tevreden ge zicht de balans op. In het spoor van Lu cien van Impe volgden namelijk cou reurs die hun achterstand erg gering wisten en die hun hoop op de grote slag geenszins wilden verzwijgen. Zoetemelk was met acht seconden achterstand ten opzichte van de nieuwe gele-truidragei de meest optimistische kandidaat vooi de eindvictorie. Freddy Maertens, die ondanks de neder laag nog maar 54 seconden verlies in de totaalrangschikking telde, handhaafde zich eveneens in de spits van het klas sement. ofschoon hij niet alleen de oude Poulidormaar ook de belofte Gibi Ba- ronchelli, de winnaar van vorig jaar Be- mard Thevenet. alsmede Bertoglio en Galdos akelig dicht in zijn nabijheid wist Het was in ieder geval een klasse ment dat de meest spannende strijd voor de resterende etappes garandeer Grootste verliezer Hennie Kuiper stond na de eerste Alpe netappe, waarin de karavaan over twee cols van de eerste categorie werd ge dreven, niet meer in de voorste gelede ren. De wereldkampioen zakte van de derde naar de 16e plaats. Hij was met deze tuimeling de grootste verliezer. Groter nog dan Freddy Maertens die net kwijtraken van de gele trui nuchter accepteerde met de woorden: „Ik ben ten enenmale geen klimmer van het type Zoetemelk of Van Impe. Toen er aan de voet van Alpe d'Huez. 14 kilome ter voor het einde, werd gedemarreerd kon ik de beide aanvallers niet volgen. Ik moest in mijn eigen ritme omhoog. Anders zou ik mezelf in de vernieling hebben gereden". Hennie Kuiper bereikte met de ont- troonde gele-truidrager Öe finish Hij staarde enige tijd naar het uitslagen bord. Hoestend en ontgoocheld schudde hij vervolgens zijn hoofd. „Het ging niet. Ik had geen macht in mijn benen", zei hij. Van de zelfverzekerde Kuiper, die een etmaal eerder tijdens de rustdag in Divonne-les-Bains nog straalde van zelfvertrouwen en hoop, was in de eerste ogenblikken na de etappefinish -niets meer over. Later, toen hij het gevecht dat in de slot fase van de rit was ontbrand met de be klimming van de Col du Luiten (na 200 monotone kilometers) en dat op de flan ken van l'Alpe d'Huez naar een apo theose groeide, rustiger kon ontleden dan in de chaotische ogenblikken aan de eindstreep, keerde bij Kuiper de hoop op herstel terug. Hij wees alle reerst op zijn eerder gedane prognose dat de onverslijtbare Poulidor in de voorste gelederen zou strijden en hij on derstreepte tevens zijn bewondering voor de andere uitblinkers, daarbij de Italiaan Baronchelli („Hij rijdt bijzon der sterk") niet vergetend. Voor Hennie Kuiper stond bovendien vast dat hij on danks de zware klap niet hoefde te wan hopen, omdat 'de winnaar van vandaag de verliezer van morgen kan zijn' Onherkenbaar Peter Post, chef d'equipe van Raleigh en tevens de man die Kuiper motiveert op een wijze zoals tot dusver niemand deed, formuleerde het als volgt: „Hen nie had inderdaad een slechte dag. Hij was onherkenbaar in vergelijking met de coureur die tot aan de voet van de Alpen een schitterende indruk maakte. Op de Col du Luiten kwam hij nog in de spits van het langgerekte peloton bo ven, maar in de laatste 14 kilometer moest hij terrein prijsgeven. Wie weet hoe morgen (vandaag - red.) de rang schikking eruit ziet als de rit over de Lautaret en de Izoard, met bovendien weer een aankomst op een col van de eerste categorie in Montgenevre, ach ter de rug is". ALPE D'HUEZ - Joop Zoetemelk tl) en de Belg Van Impe strijdenzij-aan-zij tij dens de beklimming van de Alpe d'Huez in de negende etappe van de Ronde van Frankrijk, die Zoetemelk de overwinning en Van Impe de gele trui bracht. DIVONNE-LES-BAINS - Gianearlo Bellini, de Italiaan die vrijdag de leiding in het bergklassement nam, is een beetje getikt. Hij heeft een 'goktic'. Met iedereen die maar wil sluit hij weddenschappen af. Zijn kopman Roger de Vlaeminck is daar altijd wel voor te porren. Die wedde eens met Bellini dat die niet met de 4e versnelling voor een vlak parkours een steile berg kon be klimmen. Bellini kon het en ver diende 300 gulden. De Vlaeminck wilde ze later terugverdienen. Hij ving een slak en zei tegen Bellini: „Als je hem levend opeet is het quitte of dubbel." Bellini nam de slak aan en slikte hem door, waarna hij met een grijnzend gezicht 600 gulden in ontvangst nam. Bellini wedde donderdagavond met de ploeggenoten dat hij de volgende dag bergkoning zou zijn. Hu won nu 500 gulden. ALPE D'HUEZ - Ook volgend jaar zal TI-Raleigh een profploeg sponsoren. De sportieve resu Itaten tot dusver - op het einde van een driejarenplan - hebben deze prolongatie praktisch voor 100 procent zeker gemaakt. „Er wordt", aldus chef d'equipe Peter Post, „wel gezocht naar een medespon sor". In dit verband is de naam van Shell reeds genoemd. ALPE D'HUEZ - In het do mein van ski-koningin Fa- bienne Serrat - het immense Alpenplateau in het hart van het imposante bergmassief Grandes Rousses - tilde Joop Zoetemelk zichzelf uit de anonimiteit van deze Tour. Bijna niemand hield aan de vooravond van de eerste van de liefst tien bergetappes re kening met hem. Dat viel on der meer te concluderen uit het aantal bezoekers dat Joop, tijdens de rustdag in Divonne-les-Bains in het al daar gelegen hotel Des Alpes ontving. Het waren er niet veel, Nederlandse en buiten landse journalisten, die met het oog op de eerste Alpene tappe hun licht bij Zoete melk opstaken. Men vond het niet nodig. Zoetemelk be hoorde, zo dacht men har dop, niet tot de grote favorie ten. De heren verslaggevers, zich bezon digend aan een niet onaanzienlijke denkfout, trokken wel in optocht naar het viersterren-hotel Du Golf et Du Pare om er wereldkampioen Hennie Kuiper uitvoerig uit te horen Hij. zo luidde de algemene opinie, zou op weg naar Alpe d'Huez de man van de dag zijn. Nog geen etmaal later stal niet Kui per. ook niet Bernard Thevenet en Raymond Poulidor. maar wel Joop Zoetemelk op verrassende wijze de show. Hij was er bij toen Lucien van Impe even voorbij La Garde, twaalf kilometer voor Alpe d'Huez daar waar de weg begon te stijgen van 711 naar 1860 meter hoogte, uiteen groep van sterken als uit een katapult ge schoten verdween. Joop: „Lucien ging enorm snel weg. Nadat ik hem ingelopen had. wist ik dat mijn kansen op de etappezege hoog stonden" Dialoog Van Impe en Zoetemelk verstonden zich wonderwel. Hun aflossingen wa ren droog en krachtig. Tot ploeglei der Louis Caput zijn kopman welis waar niet beval, maar niettemin vriendelijk verzocht niet meer 'over te nemen'. Om Raymond Poulidor, zo legde Caput uit. op geen al te grote achterstand te rijden. Niet veel later ontspon zich tussen Zoetemelk en Van Impe de volgende dialoog: Belg: „Neem de kop eens over, ver domme" De Nederlander: „Ik denk er niet aan". De Belg weer: „Als je het niet doet, rijd ik je los" De Nederlander op zijn beurt: „Pro beer het dan maar Van Impe beproefde het tweemaal. Zonder enig succes. Lucien en Joop wensten allebei de ritoverwinning. maar liefst niet de gele trui Joop kreeg zijn zin, Lucien met. Terwijl bijna alle Belgen hardop in koor jeremieerden dat Zoetemelk de verzamelde Walen en Vlamingen een etappe-overwinning had ontsto len - het chauvinisme kent nu een maal geen grenzen - keek Lucien van Impe een tikkeltje ontdaan naar de helle kleur van zijn nieuwe tricot Te vroeg gekomen Van Impe: „Ik mag natuurlijk niet zeggen dat ik met de gele trui niet blij ben. Maar zij is te vroeg geko men". Uit zijn woorden sprak de angst voor de zeer naaste toekomst, de vrees als gele-truidrager de koers niet te zullen kunnen 'dragen'. Zoe temelk daarentegen kraaide: „Ik ge loof nu dat het voor mij een goeie Tour wordt". En Kuiper? Toen de kleine wereld kampioen vier minuten en een en dertig seconden na Zoetemelk duide lijk aan het einde van zijn krachten de streep bereikte, hakkelde hij ont goocheld: „Ik ben kapot, helemaal stuk", en verdween vervolgens stalle tjes van het toneel. Sip kijkende ge neraal Peter Post „Hij heeft een slag verloren, maar nog niet de Tour". Schrale troost, die woorden. Een be moediging echter die. terwijl Her man van Springel als een blok van zijn fiets viel en Bernard Thevenet er maar niet in slaagde met trillende handen een bidon aan zijn half geopende mond te brengen, toch niet van kracht ontbloot was. Want. van daag al kunnen de posities weer he lemaal ondersteboven geworpen worden. Vandaag al. tussen Bourg d'Oisans en Montgenevre. vandaag tijdens de helse tocht over de Col du Glandon (1254 meter), de Col du Tclcgraphc (1570 meter), de Col de l'Izouard 2361 meter) en vervolgens naar de finish in Montgenevre (1854 meter) kan alles weer anders worden. ALPE D'HUEZ - Met dne seconden voorsprong op de Belg Van Impe gaat Joop Zoetemelk juichend over de streep van de negende etappe van de Ronde van Frankrijk, die de ren ners over 258 km door de Alpen voer de. MAANDAG 5 JULI 1976 (Door Pierre Huyskens) Voeg bij het Grote Lijden, de Diepe Ver ering, het Latente Gevaar en het Mach tige Merk. en de formule van de Tour is zo ongeveer compleet. De lijders van het eerste uur hebben ondervonden dat zij zich met hun onlesbare dorst het gevaar indronken; de benen werden sponzig en krachteloos, de hersenen lauw en zwe terig Anderzijds werkt de uitdroging ook averechts: men rijdt dan, met ver dorde ogen en verschroeid verstand, niet meer zo attent, waardoor men slechter stuurt en sneller ten val komt. En een val is voor de heer Levitan nog altijd een reden met paniekerige stem verheffing zijn vrees voor de consequen ties door het spreekijzer van Radio Tour te jagen. Dus wordt er. behalve door de zwalkende, naar ieder vocht grijpende zwelgers (en dat zijn er in de hardnek kige hitte niet veel meen, met mate ge dronken Blijft het klassieke gevaar van de afda lingen, wanneer de auto's de renners niet kunnen vóórblijven; de ploeglei ders met brutale stuurmanskunst aan de duivelse trompetten van hun claxons, alle joumalistenwagens een hoogst onbeschaafd soort voorrang af dwingen, en achtergebleven coureurs tussen al dat scherp snijdende blik op de richel van tijd en eeuwigheid lijken te balanceren. Ik bewonder de wijze waarop die jongens Oostindisch doof blijven voor het ongeorganiseerde ba zuingeschal waarmee de drieste door- duwers achter het stuur hen de kant van de weg in proberen te blazen. Nergens ziet men zo n hartverscheurende, gele galiseerde verkeers-onveiligheid als in de Ronde van Frankrijk - vooral als het jagende circus een Vogezenstadje btn- nenraast en de dikdoeners onder de volgers 'm nog eens patserig van Jetje geven. Dan hangen daar. ineens vruchteloos, de borden met de smeekbede„Denk aan onze kinderen", en dan scheurt, met de kruitdamp der motoren, het oorlogs geweld van de Tour, twee rijen dik en zonder aanzien des publieks, de vrede van zo'n nooit verschrokken gemeen schap aan flarden. Kinderen worden van de stoeprand weggetrokken, vol wassenen stellen op het nippertje hun tenen veilig. Ik heb acht Tours de France meegemaakt; het lijkt of met ie dere nieuwe ronde het rijden van de volgers in paardekrachten en brutali teit toeneemt, maar ook,., virtuozer wordt. Men past zich aan mekaars driestheid aan, maar dan moet er ook niet één effe zijn oplettendheid laten vie ren. De Diepe Verering voor de coureurs staat in Frankrijk op de weg getekend en maakt het einde van haast iedere etappe tot een puinhoop. Want de ver eerders moeten iets van het zweet van Poupou hebben geproefd; ze moeten Thevenet even hebben aangeraakt of de hand op het zadeltje hebben gelegd van een geletruidrager of een regionale dan wel lokale 'beminde'. Belgié slaat alles op dit gebied, en hoezeer het daar de sjmigaten kan uitlopen, vertelde me ex-coureur en nu gevierd televisiever slaggever Fred Debruyne. Hij werd eens door een eerzame huisvader, wie het wielrennen overigens nader stond dan een kuis echtelijk leven, gevraagd of hij. de ooit bejubelde kampioen met onget wijfeld nog veel wielrennerij in zijn chromosomen, de even eerzame ma dame van de huisvader, niet aan een zoon kon helpen uit wie rap een groot coureur zou kunnen groeien. En mocht Fred Debruyne er per ongeluk een doch ter van maken, dan kon de conceptie op hoop van zegen nog eens worden be proefd. „Ik imst met dat het bij wielersupporters zo diep kan zitten, die verering", gaf Fredje toe, die overigens niet op het aanzoek is ingegaan ofschoon hij 'nim mer de braafste was die de Heer als cou reur onder de zon heeft gehad'. Dit voorbeeld van adoratie is extreem, ak koord; maar een feit blijft dat men in wielerland en zeker in de Tour ais m geen andere tak van sport 'gouden kal veren' heeft opgericht die men duchtig bemint en aanbidt. En dan er het Machtige Merk. de commercie die alles oliet en aandrijft. Symbolisch voor die situatie zijn de ruggen van een aantal renners, die op witte shirts zwarte merknamen voeren: de gloeiende zon heeft die in hun vel ge schroeid, en als ze onder de douche staan zie je nog duidelijk voor wie zij rijden. Ze zijn letterlijk 'gebrandmerkt' De merken hebben in hun drang naar publiciteit de grens overschreden, lin den de behoeders der zuiverheid van de Franse televisie. Zij hebben geëist dat een wagen, helemaal m het teken van een Belgisch biermerk, uit het hoofd van de karavaan moet verdwijnen. Daar, vlak achter de eerste renner die over de finish komt, heeft het merk zich voor duur geld een in het oog lopende plaats gekocht. Van de heer Levitan zelf, die op zijn beurt vindt, dat wat hij verkoopt of toestaat in het belang van de Tour, ook voor zo veel mogelijk huis kamers tn Europa ontvankelijk moet zijn. Een juridische procedure over deze kwestie komt op gang. Maar je weet in een Tour nooit wie er nou precies achter welke kwesties zitten. Het kan natuur lijk ook zijn, dat Franse bierbrouwers, schuimend van woede, een beetje druk hebben gezet op de Franse tv-ideologen. Ja, de Tour is een gecompliceerd geheel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9