RUNDVEE BLEEF WEG OP BEVELANDSE FOKVEEDAG 'WERKPLAATSEN WALCHEREN' HULDIGT 71 JUBILARISSEN Vanwege hoge temperaturen WMZ moest in weekeinde druk op water verlagen Voor eerste maal aandacht voor dienstverband van 121/2 en 25 jaar 4 MAANDAG 5 JULI 1976 Bermbrandjes HULST - Zaterdag hebben zich ln Hulst twee bermbranden voorgedaan. De vuurhaarden bevonden zich op de Li- niedijk nabij hel woonwagenkamp en de Waterstraat, bij de vuilnisbelt De brandweer van Hulst wist met een ho- gedrukwagen de brandjes spoedig te blussen. Andere keuringen gingen wel door GOES - Op het terrein van de veiling vereniging Zuid-Beveland te Goes is saterdag de regionale Bevelandse fok- veedag gehouden. De hoge temperaty- ren waren er de oorzaak van dat het programma van de fokveedag heel an ders verliep dan de bedoeling was. Op bet laatste moment besloten de organi satoren namelijk om het rundvee thuis te laten. Men vond het te riskant om deze dieren de hele dag aan de hete zon bloot te stellen. De keuringen van gei ten. schapen en paarden gingen wel door, terwijl ook het omlijstende pro gramma zo compleet mogelijk werd af gewerkt. De keuringen van de geiten (provin- ciaali en schapen (regionaal) werden overigens wel naar binnen verplaatst: de dieren stonden in een van de veiling- ballen tussen de kisten en pallets opge steld. Voor de paarden was een schadu wrijke plaats onder een afdak opge kocht. „Het is de eerste keer dat we soiets meemaken", vertelde de heer J. Nieuwenhuijse, voorzitter van het orga niserende comité. De fokveedag, die voorde 22e maal werd gehouden, werd geopend door burge meester mr. F. G. A. Huber van Goes. Hij zei het enthousaisme en de moed te bewonderen waarmee ieder j aar weer de fokveed ag wordt georganiseerd. „Ik kan me de teleurstelling over het gemis van de koeien wel voorstellen, maar de kwa liteit van de schapen en geiten maakt veel goed", vond mr. Huber. Hij noemde de wijze waarop de dieren werden geëta leerd uniek. „Vroeger hebben we ze al tijd op de Markt mogen aanschouwen en nu tussen de veilingkisten". aldus burgemeester Huber. Het wegblijven van het rundvee en de hoge temperaturen waren wel van in vloed op het bezoekersaantal aan de fokveedag. „Beduidend geringer dan andere jaren", zei voorzitter Nieuwen huijse. die het totale aantal betalende bezoekers op een paar honderd schatte. Hij was over het verloop van de andere keuringen erg tevreden. „Het is zonder problemen verlopen". Daarnaast werd door de leden van de ponyclub Rei- merswaal een demonstratie verzorgd, terwijl ook de trekpaarden nog voor een optreden in de ring kwamen. Volgens de heer Nieuwenhuijse zal de keuring van het rundvee dit jaar gbeheel komen te vervallen. COLUNSPLAAT - Evenementen Toe- ris tenweek. GOES - Ziekenhuis De Bevelanden, 16- 17 uur: uitzending Nomen Nescio. MIDDELBURG - Xenakis-festival: Vleeshal, 14 en 20.30 uur: film De Kom- medianten. Gasthuis, 20-21.15 uur: uitzending Ra- wa. Miniatuur Walcheren geopend van 9.30-17.30 uur; NOORDGOUWE - N.H.Kerk: concert. VLISSINGEN - Belhesda-St. Joseph- ziekenhuis, 19.45 -21.15 uur: uitzending Bioscopen. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: Sherlock Jones a.l. Luxor, 20 uur: Little big man, 14 jr. GOES - Grand Theater, 20 uur: Blood Money, 14 jr. HULST - De koning van Engeland, 20 uur: De gendarme op drift. a.l. 20.30 uur: Vleel liefs uit Moskou, 14 jr. MIDDELBURG - City Theater, 20 uur: De klokkenluider van de Notre Dame. OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Irma la Douche, 14 jr. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: De lang ste dag. VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: The Sound of music, a.l. Tentoonstellingen AARDENBURG - St. Baafskerk: expo sitie 'Sincfala'; DRESCHOR - Landbouwmuseum. 13.30-16.30 uur: Oude landbouwwerk tuigen en klederdrachten. GROEDE - 't Vlaemsche Duyn': exposi tie schilderijen en houtpanelen van Carla Pols. HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. HOOGELANDE - Kapel van St. Maar ten, 17-21 uur: expositie Joke Pijlman. MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 10- 17 uur: Verdronken Land. Galerie Contrast, 10.30-17 uur: Antieke poppen op 16,17 en 18e eeuwse meube len. Rijksarchief. 9-12.30 en 13.30-17 uur: Kinderzorg in Zeeland. VIEUWVLIET - Camping Nooitge- iacht: expositie Ben Bonte. 3UWERKERK - De vierbannen', 11-19 ■lur: Het geheimzinnige leven op duis- ere diepten. rERNEl'ZEN - Galerie 'Des Beaux ^ts': Java (schilderijen) en Heusser beeldhouwwerk): Temeuzens Museum - Kristal en snuis- erijen uit grootmoeders tijd. (TERE - Grote Kerk: Delta CultureeL aervormde Kerk, 10-17 uur: woord voor voord •TISSINGEN Stedelijk Museum, 10- •~®J 14-17 uur: Michiel de Ruyter. JZENDUKE - Streekmuseum West- VOORAL PROBLEMEN OP SCHOUWEN LEVERING WAS MAAR 'NET AAN' De keuring van de geiten, uitgaande van de vereniging ter verbetering van het geitenras in Zeeland, was provinciaaL Jurylid mevrouw J. van Joolinge, toonde zich na afloop erg tevreden over de kwaliteit van de aangevoerde dwerg- geiten. „Het verschil met een aantal ja ren geleden is. dat de kwaliteit beter wordt. Men fokt meer gewicht en men krijgt er een betere kijk op. Ook durft men nu informaties te vragen, dat is zeer belangrijk", stelde mevrouw Van Jool inge. De juryleden P. van Nes en G. Bras, die de witte geiten beoordeelden, vonden d at er sprake was van een gewone kwali teit. „Het blijft gewoon zoals het is. Er is een bepaalde kern die blijft lopen en je kunt niet stéllen dat er een opleving is", aldus de heren Van Nes en Bras. Een gelijkblijvende belangstelling had ook jurylid I. J. Risseeuw bij de schapen ge constateerd. „De aanvoer was iets kleiner, maar de kwaliteit was in het al gemeen beter dan vorige jaren". Geen rommel Secretaris-penningmeester A. L. Schrier van de bond van Zuidbeve- landse paardenfokkers vertelde dat er gemiddeld genomen een heel goede kwaliteit paarden werd aangevoerd. „Er zit niks geen rommel tussen, niet tussen de veulens en niet tussen de oude paar den. Er is een goede doomsee-kwaliteit met enkele uitschieters naar boven, We hadden weinig veulens, maar die er wa ren, vonden we erg goed", betoogde de heer Schrier. Bij de paarden werd kampioenene 1976: Armanda van de Schappstelle van eige naar C. Ryk-van den Dnes uit Ovezan- de. Eere-kampioene werd Nellie van het Dorp van stal te Zande uit Heinkenszand-Kapelle. Een ram van J. L. de Jager-de Vlieger uit Bie elinge werd kampioen-ram bij de schapen en dezelfde eigenaar fokte ook de kampioen-ooi Eigenaar M. Hage uit Tholen voerde de kampioen-bok aan bij de witte geiten en F. Remorie uit Boschkapelle de kampioensgeit. Bij de Toggenburger geiten gingen de kam pioenstitels naar dieren van J D. Un- denbergh uit Schore. Kampioen- dwergbok werd een dier van J. C. Pries ter uit Kats cn M. J. A. Mol uit Borssele voerde de kampioen-dwerggeit aan GOES-Een moedergeit met jong tijdens de fokveedag in de Goese veilinghal. 1974 f Remorie. Boschakeplle da». A van Dorsselaer, Pauluspolder (lb) Gelten. gebo ren in 1973 en 1972. R. de Haan, Haamstede (la, ld). B. Smulders, Hulst (lb. lc) Geiten, geboren in 1971 of vroeger. R de Haan. Haam stede (la, ld). Afdeling Toggenburger geiten: geitlamme ren. J. D. Lindenbergh. Sehore (la, lb). Bok ken van 1 jaar en ouder. J D Lindenbergh, Schore (la). Eenjarige en oudere geiten: J. D. Lindenbergh, Schore 1 a. lb). A. van Leeuwen. Heinkenszand (lc). Eenjarige en oudere gel- Gewonde en twee auto's vernield bij aanrijding MIDDELBURG - Zondagmiddag om streeks kwart over vijf iseen automobi list gewond geraakten zijn twee auto's geheel vernield bij een aanrijding op de Nieuwlandseweg in Middelburg. Het ongeval gebeurde toen de automobilist J. W. G. M„ komende van de Toren weg. via een oprit de Nieuwlandseweg bes reikte, met de bedoeling deze over te steken. Ter plaatse stond een file auto's uit de richting Middelburg, waarvan de voorste bestuurder hem gelegenheid to t de over steek gaf. Op datmomen tn aderde ech ter over de Imker weghelft een inhalende auto. bestuurd door J. van R uit Oostka- pelle. Deze raakte de wagen van M met flinke vaart in de flank. Beide auto's wer den geheel vernield Bestuurder M. liep dusdanige verwondingen op dat hij per ambulance naar het Middelburgse Gas thuis moest worden overgebracht ten M Schelfhout. Sint-Jansteen (la). Be drijfsgroepen R de Haan. Haamstede (la) A. van Dorsselaer, Pauluspolder (lb). Afdeling swerggeiten. Geitlammeren: H. Riddrbos. Gapinge (la), J. C Priester. Kats (lb) Bokken. J C Priester. Kats (la) Eénja- rigegelten H Ridderbos. Gapinge (la). P. van Dorst. Sas van Gent (lb). A Dekker, Kapelle (lc). Tweejarige geiten: M. J. A. Mol, Borssele 1 a), H. Ridderbos. Gapinge lb). Driejarige en oudere geiten: M. J. A. Mol, Borssele (la), A. Dekker. Kapelle (lb), P. Gassaert, Vogel waarde ilc, ld). Een speciale la-prijs ging naar Fassaert voor een 14-jarige geit. Be drijfsgroepen: H. Ridderbos. Gapinge (la). Afdeling paarden Veulens, geboren in 1976: stal te Zande, Heinkenszand-Kapelle (la, lb), gebr Rijk, Kwadendamme (la) Tweejarige merriên stal te Zande (grote maat), C Mauri ce. Wolphaartsdijk (middenmaat) Vierjarige merrién. stal te Zande Merries van 5 tot en met 8 jaar, middelmaat stal te Zande (la. lb. lc) Merries, geboren in 1966 of eerder: stal te Zande (lal. C RiJk-v. d. Dries. Ovezande (lb). gebr Rijk (lc). Stalgroepen. stal te Zande. Viertallen van een eigenaar: stal te Zande. Viertallen van meerdere eigenaren- C. Rijk-v. d. Dries Surinamers herdachten afschaffing slavernij VLISSINGEN - De werkgroep Profosoe en de Stedelijke Raad voor Maatschap pelijk Welzijn te Vlissingen hielden za terdagavond in het Scheldekwartier te Vlissingen een feest ter herdenking van de afschaffing van de slvemij op 1 juli 1863. Tot de hoogtepunten van dit feest voor de in Vlissingen en omgeving wo nende Surinamers behoorde het optre den van het uit Surinamers bestaande Orchestra Popular Het programma bestond voorts uit twee optredens van het 'Groot Vlissings Majorettenpelo- ton'. een bingo en de verkiezing van miss Black Vlissingen. De belangstel ling voor deze feestavond was beperkt. GOES - De NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) heeft af gelopen weekeinde in een aantal ge bieden in het verzorgingsgebied met verlaagde druk moeten pompen, omdat er anders een watertekort zou zijn ge weest. Vooral tijdens de zogenaamde "avondpiek" van vijf tot ongeveer negen uur. moest de druk in sommige regio's verlaagd worden. Ernstige onderbre kingen in de openbare watervoorzie ning deden zich echter niet voor. ..We hebben het kunnen redden, al was het hier en daar maar net aan", ver klaarde WMZ's hoofd distributie, ing. H H Flipse. desgevraagd „We hebben ook weinig klachten over te weinig water ontvangen Ik heb de indruk dat de mensen wel begrip hebben voor de moeilijke situatie Problemen deden zich afgelopen dagen met name voor op Schouwen- Duiveland. waar de hoge temperatuur en het grote aantal verblijfsrecreanten voor een record-waterafeet zorgden. De winnings- en zuiveringsmiddelen van de WMZ te Haamstede, waren onvol doende om voor honderd procent aan de vraag te voldoen, vandaar dat drukver- laging noodzakelijk was. De WMZ ver wacht dat deze problemen bij de aan houdende warmte en vele vakantiegan gers nog wel zullen voortduren. In Midden-Zeeland kon de WMZ het net redden, volgens ing. Flipse mede als ge volg van de medewerking van de indus- tne in het Sloegebied „Daardoor is het totaalverbruik eigenlijk nog wel meege vallen", vertelde het hoofd distributie. Wel was het zo dat voorraadkelders en reservoirs in de watertorens in Midden-Zeeland zaterdag en zondag tegen tien uur 's avonds praktisch leeg waren, zodat ook daar de druk wat ver laagd moest worden. Licht gewonde bij eenzijdig ongeval Vlissingen VLISSINGEN - Zondagmorgen is bij een eenzijdig ongeval op de Nieuwe Vlissingseweg te Vlissingen de perso nenautobestuurder P. G. A. B. uit Vlis singen licht gewond geraakt. Zijn wa gen werd totaal vernield. Het ongeluk gebuerde toen B. tijdens het rijden naar een insect sloeg, dat in zijn auto rondvloog. Hij verloor daar door de macht over he t stuur, en de auto slipte en sloeg vervolgens over de kop. De wagen kwam tot stilstand tegen een verkeerspaaltje. B. werd bij het ongeluk licht gewond, maar kon na behandeling door een arts weer naar huis terugkeren. De auto werd totaal vernield. BENOEMING HULST - De heer A. C. M. Campfeus uit Oostburg is benoemd als leraar Neder lands aan de rooms-katholieke Janse- nius Scholengemeenschap te Hulst. Commissaris brengt bezoek aan Aardenburg AARDENBURG - De commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, brengt disdnag 6 juli, in gezelschap van zijn echtgenote een bezoek aan de ge meente Aardenburg. Vanaf 14.30 uur ziet het programma voor de commissaris er zo uit: gesprek met de gemeenteraad, 15.15 uur: con tact met de pastores van Aardenburg, 15.45 uur: rondleiding door de St. Baaf skerk. 1615 uur: bezoek aan de Aarden- burgse Steenfabriek, 16.45 uur: rondrit door de gemeente, 17.30 uur bezoek aan de tectielfabriek Trico Noble. Mevrouw Boerden werkt haar eigen programma af. Zij spreekt tot 15.00 uur met een af vaardiging van vrouwenorganisaties en begint vervolgens aan een 'veeteelttoeri door de gemeente, waarbij ook het kreken- en polderlandschap zal worden bezichtigd en men een tweetal bedrijven zal bezoeken. Uitslagen -xpositie molen geopend van 14-17 uur. 'IERIKZEE - Gemeentemuseum: Te- ligblik op beleg 1575-1576. Burgerweeshuis, 10-17 uur: binnen klein flnhek en buiten 44 beeldhouwers. Hulpcentra NOORD- en MIDDEN-ZEELAND - wes. telefoon 01100-14444 ZEEUWSCH-VLAANDEREN - Temeu- telefoon 01150-4444. THOLEN EN SINT-PHILIPSLAND - Telefoon 0011 Uitslagen van de Bevelandse fokveedag (vermeld worden de rubriek en de namen van de eigenaren van de eerste prijswinnaars» Afdeling schapen: tweejarige en oudere ram men. J L. de Jager-de Vlieger. Biezelinge (la). J Nieuwenhuijse. Lewedorp (lb). C. J. Dek ker. Kloetinge (lc). Rammen, geboren in 1975. A Kik. Yerseke la). Enkelingen ooien, gebo ren voor 1975: J. Nieuwenhuijse. Lewedorp (la). B A van Dijke, Nisse (lbi Enkelingen ooien, geboren in 1975: J Nieuwenhuijse. Le wedorp (la. lb. lc). Oudere ooien, met in 1976 geboren ooilam: B. A. van Dijke. Nisse (lai. J L de Jager-de Vlieger. Biezelingen (lb). Ou dere ooien, met in 1976 geboren ramlam J l de Jager-de Vlieger, Biezelinge (la, lb). Oude- dere ooien met in 1976 geboren ooi- en ram lam: J. Nieuwenhuijse. Lewedorp i lal. J. L. de Jager-de Vlieger. Biezelinge (lb). Oudere ooien, met in 1976 geboren ooi- of ramlam. J Nieuwenhuijse, Lewedorp (lai.Jaarling ooien met in 1976 geboren ooi-of ramlam B A van Dijke. Nisse (la), J. L de Jager-de Vlieger. Bie zelinge (lb). J. Nieuwenhuijse, Lewedorp i lc), Bedrijfscollecties J. L. de Jager-dce Vlieger. Biezelinge (lal, J Nieuwenhuijse. Lewedorp (lb). Groepen afstammelingen (5 lammeren van een vader) C J Dekker. Kloetinge la). J L de Jager-de Vlieger. Biezelinge lbi Afdeling witte geiten Geitenlammeren: L Bos. Brouwershaven (la. lb). De Smit. Mid delburg (la). A van Dorsselaer. Pauluspolder (lb. ld), R. de Haan. Haamstede (lc). P Duve- kot, Nieuwdorp (lc). Anita v. d Walle, Hein kenszand W). Boklammeren: A van Dorsse laer. Pao' d" la). M. Hage, Tholen (lb). Eéqjarigi. «ie bokken: M. Hage. Tholen (la). M. Schelfhout. Sint-Jansteen (lb). A van Dorsselaer, Pauluspolder (lc). Geiten, gebo ren in 1975 M. Hage,Tholen rial. A van Dors selaer, Pauluspolder (lb). Geiten, geboren in Nieuw besluit dagelijks bestuur MIDDELBURG - Bij de Werkplaatsen Walcheren" in Middelburg zijn vrij dagmorgen niet minder dan 71 jubila rissen in het zonnetje gezet. Het betrof op één na allen mensen die een periode van twaalfeneenhalf jaar in dienstver band van de sociale werkvoorziening achter de rug hadden. De heer J. Harms vierde een 25-jarig jubileum. In het verleden werd hieraan nooit aan dacht besteed Maar daarin is verander ing gekomen door een besluit van het dagelijks bestuur, waarin werd vastge legd dat met ingang van 1 januan 1976 een 25-jarig dienstverband bij de WSW (Wet sociale wwerkvoorzieningt evenals voor ambtenaren, wordt gehonoreerd met een halve maand salans Boven dien werd besloten om - ln verband met het bijzondere karakter van de WSE - mensen met een twaalfeneenhalf-jang dienstverband eveneens als jubilarissen te beschouwen en hen te beloenen in de vorm van een gratificatie van 10 procent van het minimum-maandloon en een dag extra verlof Een en ander resulteerde in een grote lijst van WSW-werknemers die hiervoor, door een dienstverband van twaalfe neenhalf jaar of langer, in aanmerking kwamen. Sommigen van hen hadden al zo'n twintig jaar achter de rug en heb ben nog de beginsituatie van de sociale werkvoorzienmg meegemaakt, waarin de werknemers - veelal voor plantsoe- nenarbeid - waren ondergebracht bij gemeentelijke diensten. In Zeeuwsch-Vlaanderen waren er vol gens de WMZ. mede dankzij de aanleg van een deel van de nieuwe transport leiding IJzendijke-Schoondijke. nauwe lijks problemen. Het oppervlaktewater-pompstation Braakman zuiverde oppervlaktewater uit de spaarbekkens tot drinkwater, omdat vanuit Brabant en St. Jansteen niet voldoende drinkwater aangevoerd kon worden. Dit gezuiverde oppervlak tewater werd. vermengd met gezuiverd grondwater. in West-Zeeuwsch- Vlaanderen afgezet. Achtergesteld „Er was veel ontevredenheid over het feit dat men lussêu ambtenaren werkte, maar dat men qua beloning enzovoorts werd achtergesteld" memoreerde de voorzitter van de Werkplaatsen Wal cheren de Middelburgse wethouder A. Bergshoeff vrijdagmorgen tijdens de ontvangst van de jubilarissen met echt genotes en andere familieleden in de kantine van de werkplaats aan de Gre- velingenstraat De bijeenkomst werd ook bijgewoond door de rijksconsulent voor de complementaire sociale voor zieningen in Zeeland, de heer C. M. van Voorst Vader Top Wedvluchten PV 'De Telegraaf MIDDELBURG - Zaterdag hield de postduivenhoudersvereniging "De Telegraaf te Middelburg een wedvlucht vanuit Quivrain. Deduiven werdenomö uur gelost met z-o wind. Aantal duiven in concours 442. De eerste tien prijzen werden als volgt verdiend: 1, 8 w M. Walraven. 2. 3. 5 B. Veerhoek. 6 Gebr. Sturm. 7 C. Beeke. 9 F. Koopman. 10 M. D. Walraven. jeugduitslag 1.2. G. BKaan. Eerste duif 1070 m.p.m. Laatste duif 773 m.p.m_ T>e Telegraaf hield zaterdag eveneens een wedvlucht vanuit Chantes. De dui ven werden om 5.20 uur gelost met z-o wind. Aantal duiven in concours 152. De eerste tien prijzen werden als volgt ver diend 1 6. 9. D. Hoogesteger. 2. 8 Ad- riaanse. 3.5 P. Pijnen. 4.10 W. M. Walra ven. 7 A.J Stoel. Eerste duif 1070 m-p m. Laatste duif 969 m.p.m. Overigens hebben produktie- en distri butiemensen van de watermaatschap- pij afgelopen week ook 'snachts moeten werken, om de watervoorziening veilig te stellen. Als gevolg van de topproduk- tie. die nu al geruime tijd duurt, worden namelijk de meeste winnings- zuiverings- en transportmiddelen met de hand bediend, in plaats van automa tisch. Hoelang deze top-belasting nog door kan gaan. is bij WMZ niet bekend. Wel doet de waterleiding een dringend be roep op de afnemers om onnodig wa tergebruik, bijvoorbeeld voor tuin- sproeien en auto-wassen, zoveel moge lijk te vermijden. Collecten WESTKAPELLE - De collecten ln de hervormde kerk te Westkapelle hebben in mei de volgende bedragen opge bracht: koorbanken 125.38; gezinsver zorging 180.68. kinderbescherming 187,72; Pinkstergeschenken 243.92; fruit en bloemen ƒ399.92; eredienst ƒ244.58. Over juni: fruit en bloemen 182.96; eredienst 212,59; extra giften 66,00. In juni brachten de collecten de volgende bedragen op: eredienst ƒ505.26; zitplaatsen ƒ99.11; kerk 153,77; pastoraal en eredienst 104,29; pinkstercollecte voor de zending ƒ913.80. Zuid-Afrika Nu kan mijnheer C. J Hamelink uit Middelburg en mijnheer L. Janse uit 's-Gravenpolder er nog zoveel mogelijk een punt aan proberen te draaien, ik ben het er helemaal niet mee eens. Onwe tendheid over Zuid Afrika, zoals mijn heer Hamelink schrijft, hij is er nooit geweest, ik ook niet. Maar rassendis criminatie kan nooit uit Christelijk oogpunt goed gepraat worden. Nu kan je zeggen, die negers zijn lui en vies. bij ons in Nederland heb je ook luilakken en vieze mensen en grote smeerlappen. Ook dat lees je dagelijks in de courant; overvallen, schieten, wurgen en met messen vermoorden En wat ds. Buskes aangaat, geloof ik vast dat hij het heel goed meent en liefde en vrede wil onder elkander als schepselen van God. Ik ben het ook met dr. v/d Heuvel eens en wat dat vriendelijke gezicht van mijnheer Vorster aangaat, daar zullen we verder maar over zwijgen. Als hij doet wat er geschreven staat: als je het aan een van mijn minste broederen doet, hebt gij dit aan mij gedaan en andersom niet ge daan. mag die mijnheer eerst wel eens een beetje naastenliefde leren. Die me vrouw in Pretoria waar u over schreef zal ook wel niet heel veel naastenliefde ge kend hebben en als u spreekt van haat over Nico Haasbroek, al ben ik het daar ook nit mee eens, op die manier, maar dat van die mevrouw is ook haat Mis schien bekijken wij het te veel van een kant. maar mijnheer Hamelink en mijn heer Janse bekijken het volgens mij ook van één kant. Laten deze heren God heel dankbaar zijn, dat ze niet meteen zwart gezicht op de wereld gpkomen zijn en dat ze niet in Zuid Afrika wonen. C. Sinke, Baarsjesstraat 15. Middelburg. trokken door zwarten, zijn een toeristi sche attractie en geen middel van open baar vervoer, hoewel men er zich wel ln kan laten rijden. Vermoedelijk verdie nen deze zwarte riksjavoerders meerdan de andere zwarte handarbeiders, al was het maar door zich te 1 an ten fotograferen terwijl zij zich heus niet in het zweet trek ken. A. D. P. v. d. Gaag, President Wilsonlaan 74, Middelburg. Zuid-Afrika Zuid-Afrika Het ontbrak in die tijd - aldus de voor zitter vrijwel geheel aan individuele aanpak en begeleiding. In 1955 werden de industriële werkplaatsen op Walche ren. in Middelburg en Vlissingen opge richt zo vervolgde de voorzitter, „een aarzelend begin in slecht geoutilleerde gebouwen, met werk van veelal nog laag niveau en met gebrekkig gereedschap' Geleidelijk is. zo constateerde hij. de ar beidssituatie verbeterd en kwamen er nieuwe behuizingen voor beide werk verbanden. De werknemers in de buite nobjecten bleven tot 1970 in de gemeen telijke sfeer In dat jaar fuseerden de werkplaatsen in Middelburg en Vlissin gen en werden in dit werkvoorziemngs- schap ook de buitenobjecten inge bracht De heer Bergshoeff stelde dat ook in WSW-verband wel eens onder moeilijke omstandigheden wordt gewerkt. Hij dankte alle jubilarissen 'voor al hetgeen u hebt gedaan voor het goed functione ren van de werkplaatsen'. De jubilaris sen en hun familieleden waren eerst verwelkomd en gefeliciteerd door direc teur A de Lange. Na uitreiking van de enveloppen met inhoud dankte de heer Harms spontaan namens alle jubilaris sen bestuur en direcüe voor de ont vangst en gratificatie. Bij het leren van het ingezonden stuk van de heer Hamelink uit Middelburg en van de heer De Jonge uit 's- Gravenpolder, kreeg ik de indruk dat wij hier ook in Z.Afrika leven, want tel kens als er zich een rassenprobleem voordoet (waarbij ik ook denk aan de Surinamers in Zeeland en vooral die kwestie in Stavenisse) dan worden in eens de zogenaamde goed opgevoede en beschaafde christelijke mensen als de heer De Jonge en waarschijnlijk ook de heer Hamelink. wakker om het op te nemen voor onze blanke 'broeders' in Z-Afrika die het daar zo moeilijk heb ben. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de heer De Jonge geen tv wat in strijd is met zijn geloot want deze mensen mo gen alleen het goede op deze aarde zien en niet de rottigheid en ellende die er op deze aarde is (hij is zelfs nog niet in Z-Afrika geweest). Misschien dat de heer De Jonge, als hij zich er de moeite voor neemt, toch eens naar een pro gramma over Z-Afrika kan kijken. Mis schien dat hij dan tot een andere kon- klusie komt als hij de kommer en el lende van onze gekleurde medemens in steden als Soweto. Johannesburg. Pre toria enz. aanschouwt, dankzij onse blanke "broedervolkf De heer Hame link gaat zo ver om premier Vorster een dapper mens te noemen, want deze man heeft het toch al zo moeilijk met de waarheid. De heer Hamelink gaat zelfs zover om de onlusten in Soweto een linkse opstand te noemen, maar vergeet daarbij dat deze mensen al honderden jaren vertrapt en getiranniseerd zijn door machtswellustelingen zoals nu door het Vorster-regiem. We kunnen Vorster dan ook rustig opnemen in de categorie Hitler, Mussolini, Soeharto. Smith, Franco enz. M. C. Daniêlse. Breestraat 50. Middelburg. Zuid-Afrika Gaame enkele opmerkingen naar aan leiding van het ingezonden stuk van de heer Manshanden in PZC van 26 juni. Betreffende de aparte W C. raad ik de heer Manshanden aan voor het geval hy nogmaals in Z A. zou zijn. een lange bus tocht te maken met een bus van de spoorwegen. Deze bussen hebben een le klas (ja. u raad het al) voor de blanken en een 2e klas i weer goed geraden» voor de zwarte passagiers. Aan het eind van de rit. als alles is uitgestapt, moet hij eens binnen in de 2e klas gaan kijken. Wat hij dan ziet zal hem doen begrijpen waarom de W C s apart zijn. Ik heb gezien (was tweemaal in Z.A. i hoe deze 2e klas met de brandslang werd schoongespoten"! De in Durban voorkomende riksja s. ge- Zoals thans wel ruimschoots bekend is, verscheen in de afgelopen week een brief, in vrijwel alle dagbladen, afkom stig van de AMRO-bank. Opvallend is hier. dat de AMRO-bank en enkele an dere buitenlandse bankconcerns, 'hun paadje schoonvegen'. Wij zullen landen als Rhodesiè en ook Zuid-Afrika met grote argwaan moeten bezien, juist daarom is het voor mij een raadsel dat de AMRO-bank en vermoedelijk an dere Nederlandse bedrijven, welke daar overigens minder openlijk voor uitkomen, handelsbelangen en andere banden met Zuid-Afrika aankopen. Duidelijk is dat Zuid-Afrika een land genoemd kan worden waar een 'onbe grijpelijke' kleine blanke minderheid, welke ultra rechte is, een terreur uitoe fent, thans reeds eeuwen, jegens de ve len welke ln dit land thuishoren^ naar huidskleur, cultuur en rechten. Duide- lijk is. dat de representant der Repu bliek Zuid-Afrika, de heer Vorster. geen enkele duidelijke concessie deed aan dr. Kissinger in West-Duitsland, kortom, men staat voor de verschrikkelijke si tuatie te continueren...'tranen over Jck hannesburg. Rijkdom en ui tzonderlijke weelde in deze stad en andere steden in dit wonderschone land...; maar kijk niet verder... dan ziet men 'schuurtjes' en 'varkenshokken' waarde grote meerder heid der 'zwarte' Afrikanen onderge bracht zija Zuidafrikaanse liedjes welke vroeger in ons land bekend waren, tonen ons de discriminatie jegens 'die zwarte man' De Zuidafrikaanse staatskerk weigerde besprekingen te voeren met vertegenwoordigers onzer Nederlandse Hervormde Kerk. Talloze banden verbinden 'helaas' ons land met Zuid Afrika. Nergens, ook niet in de Verenigde Sta ten. worden gekleurde bevolkings groepen zó achteruit gezet als ln het wonderschone Zuid-Afrika, waar zich bovendien na de 2e wereldoorlog, net als in sommioge Zuidamerikaanse landen, twijfelachtige lieden konden vestigen en zich vestigden, welke in die zwarte jaren in Europa zich naUonaal-socialis- tisch opstelden... De Wereldraad van Kerken en veie an dere organisaties roepen en riepen op toteen economische boycot jegens Zuid- Afrika, een boycot welke tegen Rhode siè reeds bestond. AMRO-bank en an deren. welke overigens niet zo openlijk lervoor uitkomen; „steun niet het racisti sche regime van Zuid-Afrika en Rhode siè. volg de roep van de politieke boycot, juist daar deze landen een uitzonder lijke plaats ln de wereld innemen jegens een grote meerderheid, welke in dit land thuis is en van wie dit land ook is." In dien wij geen druk uitoefenen, vrees lk dat vroeg of laat het probleem Rhodesiè én het probleem Zuid-Afrika zichzelf zullen oplossen... 'Het bloedbad', waar voor dr. Kissinger kennelijk angst heeft, zal losbarsten en de kleine blanke min derheid zal moeten capituleren. Dan is geen boycot meer nodig, maar zal ook onze AMRO-bank. zullen ook andere bedrijven, geen handel meer kunnen drijven met deze landen, anderen zullen hun invloedssfeer uitbreiden, waardoor het overgrote gedeelte van geheel Afri ka. van Marokko tot Zuid-Afrika in an dere handen en invloedssfeer zal komen. Een si tuatie welke ook voorde veiligheict in onze streken uiterst ongunstig ge-i noemd kan worden. Naast het Suez^ kanaal Is de 'omgang' langs zuidelijk AH rika voor Europa en Amerika van belang; op deze wijze kunnen wij ln de toekomst- de grote verliezers worden. Laten wij in Nederland in ieder geval eindelijk óók onze politieke verant woordelijkheden zien en alle handelsbe trekkingen stopzetten, opdat niet meer tranen over en in Johannesburg zullen vloeien. Twee belangrijke handelsrou tes lopen voor ons in het westen door en rond Afrika, het Suez-kanaaL bij de gra tie van Arabieren en Egyptenaren 'open' en de route rond Za.-Afrika. Be langrijker dan wat ook is. dat belde rou tes openblijven. Fr. Inniger P. J. Jzn. Nassaulaan 213 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 5