PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BLIKSEMACTIE ISRAEL: GIJZELAARS SNEL BEVRIJD Toeristen overspoelen Zeeland, maar de drukte is nog niet 'overweldigend' de krant van zeeland Vreugde en voldoening na actie SUAREZ NIEUWE PREMIER SPANJE Vier Israëli's omgekomen kapers gedood - zwaar verlies voor Amin vandaag AMERIKA VIERT FEEST Vader steekt zoon dood Joop is er weer bovenop P0^1"0 219e jaargang 1976 Maandag 5 juli 1976 TEL AVIV - De Israëlische actie in Oeganda Óp de luchthaven Ben Goerion van Tel Aviv wordt de 'piloot van een Hercules transportvliegtuig achtergrondna terugkeer uit Entebbe als een held door de dichte menigte op de schouders genomen. <Van onze correspondent) JERUZALEM - Door middel van een van de meest gedurfde en sensationeelste operaties uit zijn geschiedenis, heeft het Israëlische leger in de nacht van zaterdag op zondag de gegijzelde Air France-passagiers op het Oegandese vliegveld Entebbe bevrijd. In een bliksemactie op 3800 km van Israël maakte een commando-eenheid een einde aan de tergende bezorgdheid omtrent het lot van de in meerderheid Israëlische passagiers, die nog door de kapers werden vastgehouden. De commando-actie heeft aan vier Is raëliërs het leven gekost Enkele ande ren zijn gewond. Een Israëlische woord voerder deelde mee dat drie passgiers en een militair om het leven zijn gekomen. De Israëlische militair die sneuvelde, was een commandant van de legereen heid. Het was luitenant-kolonel Yeho- nathan Nethaniyahu. Luitenant kolonel Nethaniyahu was 30 jaar en werd in Amerika geboren. Toen hij twee jaar was, kwam hij met zijn ouders naar Israël. Een twintigtal Oegandese mili tairen kwam eveneens om het leven en 6 hoger Het samenwerkingsverband voor het hoger beroepsonderwijs in Zeeland op nieuw in discussie. europees De dorre droogte is een Europees pro bleem vindt landbouwminister Van der Stee. glorie Rudi Falkenhage en zijn aandeel in de drukte rond 'Hollands Glorie"; radio- en tv-programma's; strips. toch goed Joop Zoetemelk wint eerste bergrit met aankomst op de Alpe d'Huez ..Het wordt toch nog de goede Tour. die ik me gewenst had derby overtuigend record DeAV'56-atleet Niek Flipse verbetertin het Belgische Hechtel het Zeeuwse re cord over de 800 meter huizenhoog Morgen begint het IBM-schaaktoemooi in Amsterdam met als 'huizenhoge' fa voriet Kortsnoi. dramatisch Jos Schipper verliest in de slotfase van het criterium voor beroepsrenners te Kruinlngen aan Jan Krekels. vernield. Zondagmiddag om twee uur timatum, dat de kapers aan de regerin gen van Israël, West-Duitsland, Zwit- totj.0 straaljagers in Oeganda werden spanning met de Palestijnse comman do's en van oplichterij. Minister van de- het ul- fensie Peres wees op het feit dat de Oe- gandezen hadden toegestaan dat de ka pers ter plaatse versterking kregen van seriand en Kenia hadden gesteld, aflo- ten minste drie Palestijnse terroristen, pen. De Israëlische actie is in het groot- Een ander punt dat door alle officiële ste geheim voorbereid. Ook doorgaans verklaringen heen speelt, is de vraag of goed ingelichte regeringsfunctionaris- de Keniase regenng op enigerlei wijze sen zeiden door de actie verrast te zijn. bij de Israëlische actie betrokken is ge- Premier Rabin verklaarde zondag in het weest. Op de terugweg van Entebbe zijn Israëlische parlement, de Knesset, dat de Israëlische toestellen in Nairobi ge- het donderdag genomen regeringsbe sluit om de gevangen terroristen uit te land. Enerzijds om dringende medische hulp aan een aantal gewonden te verle- leveren, geen tactische zet was geweest nen, anderzijds om bij te tanken. Zowel om tijd te winnen. Als uitlevering de premier Rabin als minister Peres heb- laatste mogelijkheid was geweest, dan ben ontkend dat Israël aan enige staat lang het nodig kan zijn een soortgelijke actie in de toekomst tejierhalen. De actie van zondag werd uitgevoerd met drie Hercules transportvliegtuigen van de Israëli sche luchtmacht. Het is niet bekend hoeveel Israëlische manschappen aan de operatie hebben deelgenomen. Op de grond duurde de actie niet langer dan een uur en hoewel de Israëli's op tegen stand van ongeveer 80 Oegandese sol daten en van de zeven terroristen stuit ten, noemde generaal Sbomron de actie 'niet al te moeilijk'. Alle zeven terroris ten zijn door de Israëli's gedood, terwijl onder de Oegandese militairen onge veer 20 slachtoffers zijn gevallen. De Oegandese luchtmacht heeft een gevoe lige klap gekregen doordat zes tot tien van haar Migs-straaljagers tijdens de actie werden vernietigd. Chef-staf Gur verklaarde op de perscon ferentie dat het niet in de bedoeling had gelegen om het vliegveld van Entebbe (Slot zie pagina 3 kolom 3) had de Israëlische regering haar beslis sing ook uitgevoerd, aldus Rabin. Zoekend naar alternatieve oplossingen hebben het Israëlische leger en de in- om hulp heeft gevraagd of van enige staat hulp heeft gekregen. Ook de Franse regering was tot na het lichtingendiensten echter geen moment succes van de operatie niet op de hoogte verloren en een actieplan opgesteld, dat tenslotte in het diepste geheim door het kabinet unaniem werd aanvaard. De Israëlische chef-staf, Motta Gur, noemde' het plan zondagmiddag een 'berekend risico'. Alie officiële Israëli sche woordvoerders benadrukten dat van de Israëlische plannen. Zondag middag gaf de defensieminister Peres, samen met chef-staf Gur en de 39-jarige parachutisten-generaal Dan Shomron die de operatie in Entebbe heeft geleid, een persconferentie in Tel Aviv. Geen van de drie was erg kwistig met het ver een van de doorslaggevende redenen strekken van bijzonderheden over de voor het Israëlische ingrijpen was gele- operatieve kant van de Israëlische actie, gen in de dubbelrol die de Oegandese alhoewel een gedetailleerde kaart van regering, en met name president Idi het vliegveld Entebbe boven het po- Amin, in de kapingsaffaire heeft ge- dium was opgehangen. D reden hiervoor speeld. Premier Rabin beschuldigde 's kennelijk dat de Israëli's niet al hun Amin zondag in de Knesset van samen- kaarten open op tafel willen leggen, zo- Baby in Belfast geboren met kogel in lichaam BLEFAST (RTR) - Iii een ziekenhuis in de Noordierse hoofdstad Belfast is za terdageen baby, een meisje, ter wereld gekomen meteen kogel in het lichaam. Moederen kind maken het goed. De ge boorte vond een week te vroeg plaats. Volgens dedoktershad de kogel hetkind geen ernstige verwondingen opgele verd. De moeder werd vrijdagavond in Bel fast geraakt door twee kogels die onbe kende schutters op haar afvuurden. NEW YORK (RTR/AFP/DPA) - Een statige armada van 225zeilschepen is zondag de wateren van New York binnengevaren ter herdenking van de 200ste verjaardag van de Ameri kaanse onafhankelijkheidsverkla ring. 'Bicentennial independance- day'. zeggen de Amerikanen. Het Ne derlandse zeilende zeeschip 'Een dracht' geëscorteerd door negen Ne derlandse rond- en platbodems voer in de vloot mee. Heel Amerika viert feest, maar ook de Amerikanen die buiten hun land wo nen geven op verschillende wijze uit ing aan hun vreugde. Zo woonden on der meer koningin Juliana en prins Bemhard en een aantal ministers in het Haagse Congresgebouw een plechtigheid bij. na afloop waarvan ambassadeur Kingdon Gould jr. een ontvangst hield. Professor Charles L. Black jr. van de Yale universiteit gaf als Amerikaan zijn visie op het twee honderd jaar jonge Amenka en pro fessor J W. Schut Nordholt van de universiteit van Leiden deed ais nieU Amerikaan. President Ford maakte een pelgrims reis naar Valley Forge in Pennsylvan ia. waar200jaar geleden George Was hington gehavende leger bijna doodvroor en verhongerde aivomes te herstellen en het Britse juk af te werpen. AMSTERDAM (ANP) - Een vechtpartij met zijn vader heeft vrijdagnacht in Amsterdam-noord het leven gekost aan de 29-jarige WJ.C. Volgens de politie overleed het slachtoffer aan verwoi»- dingen, diezijn vader, de 52-jarige ijzer werker J.W.C., hem met een mes toe bracht. Ook de ijzerwerker liep steekwonden op. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. De vechtpartij speelde zich af nabij de wo ning van verdachte inde Rigelstraat De mannen zouden ruzie hebben gekregen, omdat de zoon. die in Amsterdam-oost woonde, in zijn ouderlijk huis wilde sla pen Ondefineerbaar diepe emotie spreekt uit het gezicht van de zoon. die zijn huilende, uit ahnden van de pro- Palestijnse kapers bevrijde moeder troostend tegen zich aandrukt na aan komst op de luchthaven Ben Goerion (Van onze correspondent) DEN HAAG - De Israëlische bliksemactie in de nacht van zaterdag op zondag in Oeganda is in vele landen met instemming begroet. De Amerikaanse president Ford stuurde premier Rabin een telegram, waarin hij uiting gaf aan de voldoening van het Amerikaanse volk dat de gijzelaars werden gered. „Door de Israëlische actie is een zinloze daad van terreur verijdeld", aldus Ford. De Franse regering noemde de bevrijding van de gijzelaars 'een morele overwinning op wreed geweld'. De Westduitse bondskanselier Schmidt zei in een telegram aan Rabin het nieuws 'met diepe voldoening en grote op luchting' te hebben vernoemen. Eerder had de regeringswoordvoerder ver klaard dat West-Duitsland nooit op de eisen van de kapers zou zijn ingegaan. De Deense premier Jörgensen zwaaide de Israëli's lof toe voor hun 'fantasti sche actie tegen terrorisme'. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken. Van der Stoel, is echter wat voorzichtiger met zijn reactie. Hij keurde de acüe goed noch af. De minister noemde de militaire actie een 'ongebruikelijke daad'. „Militaire acties in het buitenland zijn alleen te rechtvaardigen in een noodsituatie", aldus Van der Stoel. „Waarschijnlijk vond Israël dit een noodsituatie en ik moet zeggen dat hier vele indicaties voor waren". Hij wees er verder op dat internationale samenwerking het enige middel is om het terrorisme in de toekomst uit te bannen. In Engeland ondertekenden conservatieve parlementsleden zondag een reso lutie. waarin Israël met de actie werd geluk gewenst. In Nederland stuurde de WD-leider Hans Wiegel een telegram met dezelfde strekking naar de Israëli sche ambassadeur Ontsteltenis en ongeloof waren de eerste reacties van de afgevaardigden op de topconferentie van de Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid (OAE) in Port Louis, op Mauritius. Een Egyptische afgevaardigde zei dat de Israëlische acüe alleen maar kan leiden tot Palestijnse vergeldingsacties Waarnemers menen dat de 48 landen van de OAE er nota van zullen nemen dat de Israëli sche luchtmacht in het hart van Afrika kon landen, blijkbaar ongemerkt en ongehinderd. Op verzoek van president Senghor van Senegal werd een telegram van medeleven aan president Idi Amin gestuurd. De Oegandese president was net teruggekeerd van de OAE-conferentie toen de Israëlische bliksemactie gebeurde. Het Sowjet-persbureau Tass noemde de Israëlische bevrijdingsactie in Oe ganda 'de jongste daad van piraterij' van de joodse staat. De Egyptische minister van buitenlandse zaken. Ismail Fahmi heeft zonda gavond de Israëlische commando-actie veroordeeld en gezegd dat de 'Israë lische militaire agressie tegen Oeganda het w are terroristische gezicht van de zionistische staat reflecteert". Vorige maand zijn in de Braziliaanse provincie Rio Grande do Sur 69 mensen aan griep overleden. De epidemie heerst in een gedeelte van het land dat al enkele weken door een hevige kou degolf wordt getroffen. Hervormingsgezinde secretaris staatspartij (Van onze correspondent) MADRID - De 43-jarige Adolfo Suarez leg* maandagmiddag om vijf uur op het paleis van koning Juan Carlos zijn eed van trouw af als de eerste premier die na de dood van Franco in Spanje is benoemd. Deze oplossing voor de regeringscrisis die de koning donderdag uitlokte met het ontslag van Arias Navarro kwam voor velen als een verrassing. woorden na de benoeming verzekerde de nieuwe premier dat de hervorming van het regime voortgang zal vinden. De meest positieve reacties in Spanje wijzen op de jeugdige leeftijd van de nieuwe bewindsman en suggereren dat koning Juan Carlos nu een meer directe invloed op het regeringsbeleid zal uitoe fenen. (Zondag werd Suarez al voor een lang onderhoud door de koning ontvan gen.) In de meest negatieve reacties be schrijft men Suarez als een bureaucraat die zijn carrière dankte aan Franco's staatspartij en aan de technocraten van het Opus Dei die de politiek van de 60'er jaren beheersten; en als een man die in de lijn ligt van Spanje's eeuwenoude oligarchie die haar belangen nu achter een conservatieve democratie wil vei- Ais secretaris-generaal van de Spaanse staatspartij, de 'Nationale Beweging', bekleedde Suarez een ministerspost in het huidige kabinet, evenals in het laat ste kabinet van het Franco-regiem. De nieuwe premier heeft drie weken gele den een belangrijke rol gespeeld bij het overhalen van de cortes (parlement) het 37 jaar oude verbod op de meeste poli tieke partijen op te heffen. Adolfo Suarez betekent een compromis-oplossing. De koning wil zo het democratiseringsprogramma van de regering uit het slop halen zonder al te veel rechtse tegenstand uit te lokken. Maar daarbij moet men wel onthouden dat die 'hervormingspolitiek' door de democratische oppositie als ontoerei kend was afgewezen. In zijn eerste GROOTSTE STROOM - MET NAME DUITSERS - WORDT VER WA CHT OP 17 JULI WEINIG FILES OP GROTE WEGEN VLISSINGEN - Zeeland heeft de eerste druktegolf aan het begin van de bouw vakvakantie goed kunnen opvangen. Weliswaar werden de Zeeuwse wegen met name zaterdagmorgen overspoeld met duizenden toeristen, maar nergens deden zich onoverkomelijk moeilijkheden voor. „Voorzover ik het nu al kan bekijken is de drukte niet echt overweldigend. Natuurlijk zijn er erg veel toeristen gekomen, zit bijna alle accomodatie vol, of vrijwel vol, maar het kan komende zaterdag best nog drukker worden. De allergrootste drukte verwachten we eigenlijk om streeks 17 juli. Dan krijgen veel inwo ners van het Duitse Rheinland Westfa- len vakantie. Het vervelende daarbij is, dat 1 n Nederlandse bouwvakvakantie dan nog bezig is. zodat beide vakanties elkaar gaan overlappen. Maar totnutoe loopt het beslist nog niet uit de hand." Dat vertelde zondagavond de heer J. P. de Regt, directeur van de provinciale VVV. De heer De Regt heeft de indruk dat behalve de bouwvakkers ook erg veel dagtoeristen Zeeland het afgelopen weekeinde hebben bezocht, net als vorige week eigenlijk, mischien een paar minder, maar dat kan een gevolg zijn van het wel erg warme weer" Vol gens een woordvoerder van de meldka mer van de Rijkspolitie te Middelburg heeft de politie Het gedürendè het week einde ook allemaal vrij goed kunnen bolwerken. „Met name op de grote hoofdwegen ontstonden, vooral zater dagochtend hier en daar rijdende files. Maar men kon blijven rijden en langer dan twee kilometer werden de files niet. ïn Walcheren zijn alle campings gedu rende het weekeinde vrijwel geheel vol gelopen. De stroom toeristen werd be halve door de bouwvakvakantie veroor zaak t door bijzonder veel dagjesmensen en een groot aantal Duitsers. De stran den werden bijzonder druk bezocht „Drukker nog dan tijdens het afgelopen - tropische - weekeinde", aldus de heer J. L Dop. directeur van de Vlissingse VVV. „De ovemachtingsaccomodatie op Walcheren is zo langzamerhand ook 'op'. Je kunt wel stellen dat er voor juli aan gemeubileerde accomodatie op Walcheren bijna niets meer te krijgen is. Misschien dat particulieren nog kamers vrij hebben" Bevelanden Op de Bevelanden waren de recreatie gebieden tijdens het weekeinde over vol. Bij de Piet te Lewedorp moest zon dagmorgen al om elf uur de slagboom bij de toegangsweg worden neergela ten. Vrijwel ieder plekje op de Piet was bezet. Ook tussen Wolphaartsdijken de Piet. langs het Veerse Meer, was bet bij- ronder druk. De auto's stonden er rijen dik. terwijl er aan het water nauwelijks meer plaats was Een onafzienbare rij. zeer druk", vertelde adjudant W Brouwer, waar nemend korpscherf van de Goese ge meentepolitie. Om de terugkerende stroom dagrecreanten m goede banen te kunnen leiden, moest de gemeentepoli tie zondagavond op enkele plaatsen (onder andere de kruising Delta weg/rijksweg 258) het verkeer regelen. Extra personeel hoefde de politie daar echter niet voor in te zetten: de drukte kon met de normale weekeinde- bezetting worden verwerkt Zaterdag was het op de Bevelandse wegen niet overstelpend druk. „Van de bouwvak vakanties hebben we eigenlijk weinig gemerkt, er waren geerTspeciale rege lingen nodig", aldus adjudant Brouwer. „Wel was het aardig druk op rijksweg 58. maar dat regelt zich vanzelf' De heer Brouwer had de indruk dat de dagre creatie, in vergelijking met voorgaande jaren, aanzienlijk drukkere verkeers bewegingen met zch meebracht Voor de tolgaarders van de Zeelandbrug is de drukte het afgelopen weekeinde erg meegevallen. De indruk bestond dat de mensen vanwege de hitte zo min moge lijk met de auto reden. Wel is er vanaf vrijdag met twee tolstraten voor iedere njncnung gewerkt (van 8.00 tot 2U.IH) uur) Files bleven uit. „Het is allemaal een beetje tegengevallen, we hadden het drukker verwacht", aldus een woord voerder van de Zeelandbrug. „We ste ken dat maar op de hitte". In Groede moest de VW zaterdag ruim van te voren geplande strandspelen (Slot zie pagina 6^ kolom 1) ligstellen. Verder onderstreept men dat Suarez goede betrekkingen heeft met de voornaamste generaals, zowel de con servatieve als de meer liberale. En dat zal hij ongetwijfeld nodig hebben nu de rechtervleugel van het francisme, zoals algemeen verwacht wordt, uit de rege ring zal verdwijnen en dus een opposi tiepoli tiek zal gaan voeren. Suarez heeft niet zoveel eigen ervanng in politiek op' het hoogste niveau. HJj was pas een half jaar minister (voor de staatspartij, met de taak om deze in het gareel te bren gen) en voordien staatssecretaris, directeur-generaal. en provincie gouverneur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1