Jos Schipper werd in dramatische slotfase toch nog voorbijgespurt Nieuwdorp demonstreerde in Kruiningen opnieuw klasse PZC/s Hunt wint Grote Prijs Frankrijk Contract Kees Bal bij Molteni jaar verlengd ATTENTE PROF UIT KWADENDAMME ZAG IN DE FINALE VAN DE RONDE VAN KRUININGEN DE RAPPE JAN KREKELS NOG LANGS ZICH FLITSEN Bukacki: een echte DE WAAL (IN VORM) REED CONCURRENT NAAR DE ZEGE drankladder HUIJZEN 2e IN RONDE VAN JOEGOSLAVIË Bessems werd wereldkampioen bij junioren MAANDAG 5 JUL11978 sport14 KRUININGEN - Zelden heeft een criterium voor beroepsrenners zo'n dramtisch slot gehad, als zaterdag het geval was tijdens de ronde van Kruiningen. Ontredderd en woedend op zichzelf beukte Jos Schipper uit Kwadendamme met zijn vuist op zijn dijbeen. In de laatste twee kilometer had hij een zekere overwin ning uit handen gegeven. De Ormas-Sharp coureur reed samen aan de leiding met Gerard Tabak, maar zag kort voor het einde nog een achtervolgende groep de aansluiting tot stand brengen. Daarbij was ook de rappe Jan Krekels en met tranen in de ogen zag Schipper hoe die in de laatste honderd meter over hem heen bolde en zijn wiel als eerste over de meet perste. „Hoe is het mogelijk," stamelde Schipper. „Ik had nooit ver wacht dat zij nog bij ons zouden komen. Bij het ingaan van de laatste ronde hadden we nog een voorsprong van vierhonderd meter en dan gebeurt dit... En dat terwijl ik zeker wist dat ik Tabak in de spurt zou kunnen kloppen, want ik voelde me enorm sterk." Dat de twee vluchters in de finale nog zo verrassend werden inge lopen was voor een groot deel te wijten aan het volledige gebrek aan samenwerking. Een oorzaak was verder het keiharde werk dat Wim de Waal in de laatste ronde verzette. Hij reed in een indru kwekkende rush naar de koplopers toe, maar sleurde tevens de latere winnaar Krekels met zich mee. KRUISINGEN - Richard Bukacki dc uit Axel afkomstige, maar in htlj Belgische Sint-Gillis Waes wootJ achlige beroepsrenner is een echlt drankladder. De voor Ormas-Sharp rijdende Zeeuw dronk zaterdagmiddag t{|| dens de profkoers in Kruiningen maar liefst zestien bidons water uit „Dat is precies acht liter," zei Bu-1 kacki terwijl hij na afloop al wetj heerlijk aan een glas Bronwater lurk te. „Maar het is nog geen record. Vo: rige week dronk in tijdens een koen! in Belgische tweeëntwintig bidotaj uit Ik heb gewoon veel nodig. Tj> denshetNederlands kampioenschap ben ik bijvoorbeeld al snel afgestapt Mijn kruik was leeg en ik kreeg geen nieuwe, omdat er nog niet verzorgd mocht worden „Ik heb allesofniets gespeeld in de laat ste ronde." vertelde de sterk rijdende Axelaar. „Ik reed vandaag formidabel sterk. Diverse keren heb ik geprobeerd weg te komen, maar dat lukte steeds met omdat iedereen aan mijn wiel kleefde. De laatste ronde ben ik op de streep gedemarreerd en zonder om te kijken ben ik naar de koplopers toege treden. Pas honderd meter voor de fi nish zag ik dat ze allemaal achter me zaten en toen in de spurt nog over me heen kwamen." Dubieuze rol Hoewel de prestatie van De Waal bij zonder imponerend was en de ronde van Kruiningen een verrassende wen ding gaf, speelde een coureur in de slot fase een uiterst dubieuze rol. Dat was de ex-wereldkamploen Harm Otten- bros, ploegmaat van .los Schipper. Het lag in de lijn der verwachtingen dat de coureur uit Hoogerheide alles in het werk zou stellen om de achtervolgers er van te weerhouden Schipper in te lo pen. In die laatste ronde deed Otten- bros echter geen enkele poging om het tempo van Dc Waal te drukken. Ook bij zijn vorige werkgever, Frisol, was de solidariteit van de adelaar uit Hoogerheide met zijn ploegmaats wel eens ver te zoeken. Ottenbros echter wees de beschuldigende vinger naar Schipper zelf. „Die jongens stonden stil in de laatste ronde. Ze zaten naar elkaar te kijken en dat zien de achtervolgers ook natuurlijk." De ploegmaat van Schipper kon zich daarmee echter niet schoonpraten, maar stipte wel terecht de van weinig inzicht getuigende wijze van koersen van het duo aan. Immers zowel Tabak als Schipper weigerden in de laatste ronde kopwerk te doen en zaten voort durend naar elkaar te loeren. Want hoewel de blonde Kwadendamse renner VARAZDIN/ZAGREB - Tonnie Huij- zen uit Kloetinge is zaterdag als tweede geëindigd in de negende etappe van de Ronde van Joegoslavië. Hij finishte achter de Rus Slaut. Zijn landgenoot Alexander Averin werd zondag eindo verwinnaar. In de laatste etappe ging de zege naar de Deen Skibby Beste Nederlander was Groen. In de eindrangschikking was Lubberding met een zevende plaats de beste van de Nederlandse ploeg, die on der leiding stond van Chris de Jonge uit Bruinisse. De uitslag van de laatste etappe en heteindklassement zien er als volgt uit: 1 Skibby (Den) 3 32 01 (met daarin 30 secon den bomficauei, 2 Tihonov iSovw 3.32 20 (20 sec bon);3PerzeeviSow)3 32.30(10sec bon i, 6 Groen iNedi 3.32.40 Het eindklassement is 1 Averin iSowj 27.27.23. 2 Fretlh (Joe) 27 29 35 3 Goesjatni- kov (Sow) 27 30 45, 7 Lubberding (Ned) 273158 GOOIK - Ronald Bcsscms is zondag in Gooik (Bel) wereldkampioen wielren nen op de weg geworden bij de junio ren. De Nederlander reed de 120 kilo meter in drie uur en acht seconden. Bessems had met de Italiaan Donadio en deTsjech Corous een voorsprong van tweeóneenhalvc minuut opgebouwd op twee achtervolgers In de sprint moest Corous afhaken Bessems bleek ook sneller dan Donadio De uitsla* is: 1 Bessems (Nedi 120 kilometer in 3.00.08.2 Donadio (It i zt 3 Corous (Tsj) op 4 sec; 4 Giaeomini rit 12 29: 5 Pflster (Zwiizt. 6 Huyghe (Bell op 2 37 na afloop opmerkte dat hij Tabak best had kunnen kloppen in de eindsprint, waagde hij het toch niet om de laatste twee kilometer aan kop te rijden en daarna nog eens van kop af de spurt aan te gaan. Het eindschot van beide ren ners is bijna even goed en dat ver klaarde de afwachtende houding. Tol betaald De verdiende overwinning ging daar door aan de neus van Schipper voorbij. Hij bewees in Kruiningen weerhelemaal terug te zijn. Na het Nederlands kam pioenschap, twee weken geleden in Simpelveld gehouden, was de Ormas- coureur wat teruggezakt. „Ik heb daar alles of niets gespeeld," betoogde hij, „maar omdat ik in de finale pech kreeg, verspeelde ik twee minuten en mijn derde plaats. Het Nederlands kam pioenschap heeft wel veel van mijn krachten gevergd. Daar heb ik twee we ken de tol voor moeten betalen." Schipper reed, zoals dat in wielerkrin- gen heet, geen meter meer. Vorige week stapte hij vijf dagen achtereen in een criterium af. In de schitterende koers in Kruiningen was de vorm er echter weer. Na Ruddervoorde wilde Jos Schipper hier zijn tweede overwinning van dit seizoen boeken. Daarom reed hij attent en was hij met iedere ontsnapping mee. En vluchtpogingen waren er genoeg. Ondanks de brandende zon (in een van de straten hadden bewoners tuinslan gen in de bomen hangen, waardoor de coureurs elke ronde met heerlijk koel water werden besprenkeld) is er vanaf het allereerste moment bikkelhard strijd geleverd. De vette premiepot was daar niet vreemd aan. De beslissende ontsnapping ontstond onder impuls van Jos Schipper, die samen met Harm Ottenbros. Nidi den Hertog. Gerard Ta bak en de Belg Andrë Verbraeken aan de haal ging. Het bleek de ideale trein, want de voorsprong werd iedere ronde groter. Alleen Wim de Waal die een ijzer- sterke indruk achterliet, durfde de ach tervolging aan te gaan Samen met Jan Krekels reed hij naar de leiders toe, die op dat moment met een groep achter blijvers - met onder anderen Merckx' ploeggenoot Frans van Looy, Andre Gevers en criteriumspecialist Bas Hor dijk (in 1974 en 1975 winnaar in Kruinin gen) - werd ingelopen Anti-climax Op het moment dat De Waal en Krekels de aansluiting tot stand brachten de marreerde de felle Schipper weer. Al leen Tabak en een aantal gedubbelde renners gingen mee. Toen met nog drie ronden te rijden de gedubbelde cou reurs hadden af gespurt lekenSchipper en Tabak samen te gaan uitmaken wie de eindzege in de wacht zou slepen. De wedstrijd eindigde voor de blonde Schipper in een gruwelijke anti climax. Het werk van Jos Schipper (en dat van Wim de Waal) werd niet be loond. Jan Krekels werd de lachende derde. Na de ronde van Kloosterzande won hij in Kruiningen zijn tweede wedstrijd in Zeeland dit jaar. Na afloop werd er fel gediscussieerd over de uitslag. Het ging daarbij om de lagere plaatsen, want over de eersten was de discussie uitgesloten. Bas Hordijk was aanvankelijk als 28-ste geklasseerd en tekende daar protest tegen aan. Hij betoogde voor Ad Kraan te zijn geëindigd, die zich vervolgens weer bedreigd voelde en zijn positie probeerde veilig te stellen. Tijdens de wedstrijd was er op de jury wagen ook al een fikse kibbelpartij geweest. Verhitte gemoederen, kortom, op een toch al zo bloedhete dag. Maar aan de schitte rende koers kon dat geen afbreuk doen. Uitslag Uitslag professionals- 1 Jan Krekels, Sittard,100kilometerin2uur32minuten en 16 secondenc j os Schipper, Kwaden damme: 3 Harm Ottenbros. KRUININGEN - Jan Krekels gaat zege vierend. over de streep in Kruiningen. Met een van woede gebalde vuist en een vertrokken gelaat finisht Jos Schipper als tweede, links op de foto Gerard Ta bak, die vierde werd. (Foto PZC Hoogerheide; 4 Gerard Tabak, Veltho- ven; 5 Wim de Waal, Axel; 6 Nidi den Hertog. Ermelo: 7 op 30 sec. Richard Bukacki, Sint Gillis-Waes: 8 Andre Verbraeken, België; 9 Ben Janbroers, Zaandam; 10 Jan Aling, Bladel; 11 Be nnie Schepmans, België, 12 Alex van Linden, België; 13 Jos de Smet, België, 14 Nico Been, Groningen; 15 Albert Jongkind, Aalsmeer; 16 op één ronde Jan Breur, Rotterdam; 17 Bas Hordijk, Rotterdam; 18 Henk Prinsen. Hank; 19 Wim Prinsen, Hank; 20 Ad Kraan; 21 Ko Blok, Kruiningen; 22 Jos van Lint, Bel gië; 23 Andrë Gevers. Schijndel; 24 Cees van Dongen. Hoeven; 25 Bennie Groen, Steenwijk; 26 Jan Brinkman, Rotter dam; 27 Fred Rompelberg, Maastrict; 28 G. Wesselius; 29 Wim de Ruiter, Hat- tum; 30 Frans van Looy, België. LE CASTELLET (ANP) - James Hun; de Engelse autocoureur die lwt> maanden geleden na de Grote Prijs vu Spanje op technische gronden werdp diskwalificeerd, heeft zich in de Gf van Frankrijk op indrukwekkend wijze gerevancheerd. Na ruim 313 ki lomeier op het circiuit Paul Richardb het Zuidfranse Le Castcllet kon Hue zijn McLaren met bijna 13 seeondtt voorsprong op zijn naaste concurred: Patrick Depailler over de finish latei rollen. Hunt won daarmee de achtste van in totaal zestien wedstrijden die tellet voor de strijd om het wereldkampioen schap coureurs. Van zeer grote betel» nis voor de strijd in Le Castellet, dal door de mistral nog heter was dan nor. maal, was het vrij snelle uitvallen van de Ferrari's Niki Lauda en Clay Regmoni. Wereldkampioen Lauda verdween n tien ronden uit de strijd omd at de moto van zijn wagen warm liep. Op het n# ment van uitvallen had de Oostenrijke de leiding, hoewel hij ui tweede posit, was vertrokken achter James Hut Ferrari verdween in de 19e ronde het maal uit de strijd toen Regazzom zif rode bolide met motorpech naar de pi: moest sturen. De Ier John Watson, die als derde eindlf de, is enkele uren na de wedstrijd gedb kwalificeerd. Bij controle van de Penske van de Ir bleekdatdeachterkantvandewagenea centimeter te hoog was. De uitslag van de grote prijs van FrankriJIi 1 James Hunt (GBri McLaren 313,74 Km Is uur 40 munuten en 58,60 seconden (gem.SK heid 186,423 km/u), 2 Patrick Depailler (Fn TureU 1.41.11.30, 3 Jogn Watson (Ier) Pena 1.41.22,15, 4 Carlos Pace (Bra) Martini Br! ham 1.41 23.42, KRUININGEN - Heddy Nieuwdorp uit wereld er een jong talent bij heeft. „Tot Wemeldinge bewees zaterdagmiddag „u toe gaat het goed", vertelde Polak, in Kruiningen dat hij bezig is aan een „al wordt er bij amatuers wel wat ar>- gewcldig seizoen. Nog niet zo gek lang ders gereden. De wedstrijden die ik als geleden werd hij vanwege zijn presta ties opgenomen in de sponsorploeg van Driessen/Optilon en de Wemeldinge- naar liet zaterdag weereenszien dat hij dat dubbel en dwars waard is. Nieuw dorp is duidelijk een van de talentvolle Zeeuwse amateurs en ondankszijn wat nonchalant aandoende houding levert de coureur toch telkens het bewijs dat hij heel wat capaciteiten bezit. In de finale van de snikhete koersdag voor de amatuers beschikte Heddy Nieuwdorp over de meeste krachten Toen kon hij zich losmaken van een aantal renners, dat tot dan toe enorm had gereden. De amateurs maakten er een pracht wedstrijd van. Vanaf het eer ste ogenblik is er fel strijd geleverd, wat resulteerde in veel ontsnappingen Bij zonder attent was de Brabander Peter Hellmons. die in deze wedstrijd het vaakst als eerste over de streep kwam. Toch werden dappere vluchters steeds teruggepakt. In de eerste fase onstond een serieuze kopgroep met Peter Helle- mons, Thijs Fase. Wim Jeremiasse. Ad van Treijen, Tome Verheezen en Piel Hobo. Acht renners gingen in de achter volging Bij die groep waren onder ande ren de plaatselijke favoriet Vester Aarts. Ad Polak en Heddy Nieuwdorp. Dit drietal zou in de slotfase smaen met de aanvankelijke koplopers een nieuwe, negen man sterke formatie vormen Ad Polak Daaran begon het spel pas echt. >Iet nog zes ronden voor de boeg demar reerde eerst Ad Polak uit Heinkens- zand. Zeeuws kampioen bij de junio ren. Hij reed in Kruiningen zijn vijfde amateurwedstrijd en toonde onmid dellijk aan dat dat de Zeeuwse wieier- amateur heb gereden waren best goed, behalve één in België." Polak schuwde de aanval niet en door zijn demarrage werd de kopgroep ver scheurd. Achter hem kwamen Wim Je remiasse en Heddy Nieuwdorp aange stormd en daarachter reed eenzaam Ves ter Aarts. Polak werd ingelopen door Nieuwdorp en Jeremiasse. waarna Nieuwdorp het alleen probeerde Een solo die maar gedeeltelijk lukte. Vester Aarts passeerde eerst Jeremiasse en Polak en maakte zelfs de aansluiting met Nieuwdorp tot stand. Ad Polak reed inmiddels al leen. want Wim Jeremiasse had wegens een lekke band moeten afhaken en voelde de hete adem van de achtervol gers al in zijn nek. Hij werd ingelopen door een groep, waarbij inmiddels Wim de Wilde en Wim Westdorp na een schit- terende rush uit de achterhoede hadden aangesloten. Opnieuw zette Heddy Nieuwdorp enorm hard aan. De kleme Wemeldingenaar wilde Vester Aarts, die hij in de spurt niet zou kunnen verslaan, niet in een luie stoel naar de overwin ning rijden. Zijn de marrage had succes. Aarts moets loslaten en Nieuwdorp reed onbedreigd naar de overwinning. Een zege. die hij gezien zijn perfecte manier van koersen in de finale, volledig ver diende. Aarts werd tweede. Ad Polak schi i terendderde Wim Westdorp won de spurt van de groep voor Wim de Wilde. De uitslag van de amateurs luidt; 1 Heddy Nieuwdorp. Wemeldinge. 2 Ves ter Hellemons. Halsteren; 12"Peer Heinkenszand 4 Wim Westdorp. Kapel- Ie, 5 Wim de Wilde. Oudelande. 6 Toine Verheezen, Bergen op Zoom; 7 Thijs Fasse. Oud-Vossemeer; 8 Piet Hobo. Breda; 9 Cees Spaans. 's-Gra venpolder; 10 Wnn Jeremiasse, Wemeldinge. 11 Pe- ler Hellemons. Halsteren; 12 Peeer Maas, Huijbergen; 13 Michel Jacobs. Moerdijk, 14 Cees van HelvoirL Nieuw- kuyk; 15 Hans Haricnk. 's-Heer- Abtskerke. 16 Ad Cloots, Woensdrecht; 17 Gerrit van Laarhoven. Fijnaart; 18 Ad van Treijen. Halsteren KRUININGEN - Kees Bal uit Kwadendamme heeft zijn contract mrr Molte- j ni. de ploeg van Eddy Merckx, meteen jaar verlengd Dit jaar komt Bal voor I het eerst uit in de Moltenï-formatie. „Het bevalt me uitstekendvertelde hij zaterdag tijdens de koers in Kruiningen. 'veel beter dan bij Gan-Mercier' Bal nam overigens geen deel aan de wedstrijd in Kruiningen Het organisatie-1 comité Rentoc betaalt geen startgelden. waardoor men een aantal renners mist. Ook Bal wilde niet onbetaald aan de st art komen ..Een zeer verstandig besluit", oordeelde Jan van Stee, coördinator van de Stichting Bevordenng j Beroepswielrennerij (SBB), die de contracten voor de profs afsluit. „Renners j die normaal startgeld vragen kunnen het niet waarmaken om onbetaald vertrekken. Dat is in hun eigen nadeel. Vandaar dat ik het besluit van BIJ verstandig vindt". Op de foto: Kees Bal als toeschouwer tijdens de Ronde van Kruiningen (foto PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14