Overtuigende zege op Nastase jonge Borg -20- tot groot kampioen moeten opstappen [pzc7 mooift Coach Noordenbos: BETTY STOVE EN 0KKER Mladinic 0p METSBAAN GEKLOPT neemt ontslag 00K MET BILLIE JEAN KING GEEN WIMBLEDONSUCCES BETTY STOVE maat» Noc-keuzeheren Bugnerwil weer boksen ZWEED VEROVERDE WIMBLEDON ZONDER SET VERLIES 11 Sinds 1931 geen jongere winnaar van Wimbledon Uitslagen van Wimbledonfinales Sercu nieuwe ploegmaat van Merckx Politiek asiel tijdens spelen Wereldrecord kogelstoten MAANDAG 5 JULI 1976 sport WIMBLEDON - De zichtbaar overtuigende overwinning van de Zweed Björn Borg in de finale van het herenenkelspel op Wim bledon op de tien jaar oudere Roemeen Ilie Nastase is een nieuwe bevestiging en verrijking van de opmerkelijke kwaliteiten van de met lang blond haar gesierde Zweed. In niet meer dan een uur en vijftig minuten liet Borg er geen twijfel over bestaan (6-4, 6-2, 9-7) dat hij alleen dit jaar recht kan doen gelden op de Wimble- dontitel. Opmerkelijk is dat Borg de titel zonder setverlies kan incasseren, iets dat Chuck McKinley uit de Verenigde Staten in 1963 voor het laatst presteerde. Sinds de overwinning van de 19-jarige Amerikaan Sidney Wood in 1931 is er geen wimbledon- winnaar geweest, die jonger was dan Borg-20-, zodat de opval lende lange erelijst Borg nu al tot een groot kampioen maakt. Naast Wimbledon won de Zweed twee maal de Franse kampioen schappen (1974,1975), de Italiaanse kampioenschappen (1974), de indoortitel van de Verenigde Staten (1974) en het wlo- kampioenschap (1976). De gedaanteverandering van de anders zo rebelse Roemeen vond andermaal en nu voor het laatst de weerslag in zijn spel. Borg spande zijn lichaam nog en kele keren om de bal. hetzij in een ser vice of in een smash, onbereikbaar langs Nastase te jagen. Apatisch zag de Roe meen het allemaal aan. De nederlaag was een feit. Borg kende alleen angst voor Nastase in de derde set. toen de Roemeen een matchpoint ongedaan wist te maken. „Ik was erg teleurges teld. Ik wist dat Nastase op dat moment erg goed speelde en het was belangrijk voor mij om daarna op 8-7 mijn service te behouden, omdat Nastase anders weer gevaarlijk kon worden. Ik had het geluk om eenvoudig op 30-0 te komen, dat nam de spanning weg wiet Nasta se. maar juist Borg was op het grasveld van Wimbledon de agressiefste speler en dat was zichtbaar de reden dat de Roemeen geen moment in zijn eigen ge liefde spel van opkomen en volleren kon komen. Erg trots Ongeveer de enige keer dat Bjoem Borgs' racket zaterdag de bal miste, was toen hij het slaggereedschap hoog in de lucht gooide om het feit te vieren, dat hij de jongste Wimbledonkampioen in 45 jaar was geworden. „Ik geloof dat ik het nooithoger heb gegooid" zei de 20-jarige Zweed na zijn overwinning. „Van jongs af aan was het mijn grote ambitie om op het centre court van Wimbledon te spe len. Nu ben ik kampioen. Een feit, waar ik erg trots op ben." De Zweed met de wapperende manen en de zwevende gang van een zeeman, was zeker niet de uitgesproken favoriet, toen het toernooi nog moest beginnen. Zelfs toen Arthur Ashe en Jimmy Connors op verrassende wijze werden uitgescha keld, bleef hij wat populariteit betreft in de schaduw van Nastase. Ook aan de vooravond van de finale was de Roe meen nog algemeen favoriet. Björn Borg bereidde de coupe in stilte voor. Hij perkte bewust de mogelijk heden van zijn slagenrepertoire in. Concentreerde zich geheel op service en volley vooral op de lage volley, die twee jaar lang het zwakst verzorgde on derdeel van zijn spel was. Zijn spel werd strakker, oninteressanter ook. De gillende kostschoolmeisjes, die hem bij vorige gelegenheden het spelen vrijwel onmogelijk maakten, kozen dit jaar partij voor de fantasierijke Nastase dan voor hem. Maar hij bereikte er wel mee, dat hij op het snelle gras vrijwel onkwetsbaar werd. In de zinderende hitte op het centre- court -waardewindvolledig ontbrak en het publiek zich met de programma's koelte toewuifde - begon Nastase sterk, gesteund door de wetenschap dat hij de laatste twee ontmoetingen tegen Borg winnend had afgesloten. Nastase ser veerde diep. de returns van Borg waren in eerste instantie zo ontkracht, dat de Roemeen, mede dankzij een service- doorbraak een voorsprong van 3-0 nam. De vierde game bracht de ommekeer ten gunste van Borg, doordat de Zweed dankzij een mislukte lob en backhand van Nastase zijn service kon behouden. Het tweede kwartier van de eerste set was volledig voor de Zweed. die. ge bruikmakend van een ongekende apa thie bij Nastase. op 4-4 een service- doorbraak forceerde. Emotieloos on derging Nastase vervolgens, nadat Borg zijn service had behouden, het verlies van de eerste set (4-6) Het antwoord, dat Nastase in de t%veede set op het snelle en krachtige spel van Borg had moeten geven, bleef uit. De Zweed sloegvieracesenNastaseslaagde er slechts zelden in agressief diep te spelen en aan het net zijn kwaliteiten ten toon te spreiden. Dropshots gaven Borg te veel tijd om de bal te achterha len. het initiatief was en bleef bij Borg en zelfs de meest simpele mogelijkheden liet Nastase onbenut. Borg nam een voorsprong van 3-1, om op een stand van 5-2 met een lovegame te finishen. Lang durig applaus was er slechts voor Nas tase op het moment dat hij bij een du bieuze opslag van Borg demonstratief aangaf dat de bal wel degelijk goed was. Initiatief In de derde set nam Borg direct het in itiatief. Het publiek begreep dat Nas tase zich al met de nederlaag veraoend had en juichte bij elke bal die de Roe meen binnen de lijnen joeg. kennelijk om de duur van de partij te rekken. Maar met twee love-games bleek Borg er anders over te denken. De voor sprong van 4-2 leek beslissend. Nadat echter beide spelers nog eenmaal service-behoud hadden gedemon streerd probeerde Nastase nogeenmaal terug te komen. Ineens was er de scherpte en diepte in het spel, waarna volleren aan het net, zelfs tegen Borg, zo eenvoudig kan worden. Tweemaal - op 6-5 en 7-6 kreeg Nastase zelfs nog een voorsprong, maar het leeftijdsverschil begon in zijn nadeel uit te werken. LONDEN - De Roemeen Ilie Nastase (l) loopt met Bjom Borg het centre-court van Wimbledon af. nadat de Zweed met 6-4.6-2.9-7 beslag had gelegd had op de titel in het herenenkelspel. weest bij deze ontwikkeling Allereerst waarschijnlijk de vroege uitschakeling bij de Franse kampioenschappen: hij kon er drie dagen rust door nemen en vervolgens een week lang dne a vier uur per dag op gras oefenen .Dat heeft wer kelijk geholpen, meende Borg .Ik moest leren agressief te spelen Op eer, andere manier kun je Wimbledon niet winnen." Daarnaast was er de inbreng van zijn manager Lennart Bergelin een van de grootste vakmensen op tennis gebied. die samen met Budge Patty het veteranendubbelspel van Wimbledon won Dan was er ook nog het feit. dat Nastase van de tien ontmoetingen met Borg er zeven had gewonnen, waaron der de twee allerbelangrijkste partijen, namelijk de 6-2. 6-2. 6-1 in de Masters- finale van eind vorig jaar in Stockholm en de overwinning in de Avis Challenger cupsenes m Hawaii. De Roemeen had daarmee een overweldigend psycholo gisch voordeel op de Zweed een weten schap. die hem waarschijnlijk enigszins in slaap heeft gesust. En dan is er ook nog de vraag in hoeverre de maagbles sure van Borg een rol heeft gespeeld. Borg verrekte zijn maagspieren, toen hij zeventig aces serveerde in de eerste drie partijen van Wimbledon Tegen het ad vies van de dokters in. weigerde hij zich terug te trekken en liet zich twee uur voor elke partij, die hij deze week speelde een cortisone-injectie geven Tijdens het wisselen bespoot hij zijn maagstreek met een aerosol-freezer Die agressieve handelwijzen hiel den de Zweed vrij van pijn. maar het is de vraag in hoeverre hij zich heeft ge forceerd. Dat is vooral een vraag van groot belang voor Zweden, dat als hou der van de Daviscup over enkele weken in Rome tegen Italië zal moeten aan treden. Borg heeft aangekondigd dat hij nu rust gaat nemen. Hij hoopt tegen de tijd van de confrontatie met Panatta weer fit te zijn. Of het lukt. moet nog worden afgewacht. WIMBLEDON (REUTER) - De uitsla gen van alle Wimbledon-finales zijn herenenkelspel: Björn Borg (Zwe) - Ilie Nastase (Roe) 6-4.6-2 em 9-7. Herendub belspel: Brian Gottfried <VS)/Raul Ra mirez (Mex) - Ross Case/Geoff Masters (Aus) 3-6. 6-3. 8-6. 2-6 en 7-5. Damesen kelspel: Chris Evert (VS) - Evonne Goo- lagong (Aus) 6-3, 4-6 en 8-6. Damesdub belspel: Chris Evert (VS)/ Martina Na- vratilova (Tsj) - Billie Jean King (VS)/ Betty Stöve (Ned) 6-1, 3-6 en 7-5. Ge- mengddubbelspel: Tony Roche (Aus)/Frangcoise Duit (Fr) - Dick Stock- ton/Rosie Casals (VS) 6-3. 2-6 en 7-5 ARNHEM - Woensdagavond doet zich op Papendal, waar internatio nale atletiekwedstrijden worden gehouden, de uiterst vreemde situa tie voor. dat enkele Weslduilse atle ten zullen vechten vooreen van hun laatste Montreal-kansen. terwijl de afgelopen woensdag door het NOC in de wachtkamer geplaatste Neder landse atleten eigenlijk helemaal niet in actie behoeven te komen om dat a.s maandag al voor hen de in schrijving voor Montreal wordt ge sloten. „Dit is overigens een beslissing van het Nederlands Olympisch Comité en niet van het Internationale Olym pisch Comité". weet KNAU- vooratter en tevens NOC-lid Frans Jutte, die allerminst gelukkig is met de gang van zaken tijdens de voor- drachtbespreking van afgelopen woensdag. „Dat nu enkele Westduit- sers op een Nederlandse baan wel de kans krijgen en onze atleten niet. is toch ongehoord?" Ongehoord, maar een feit. want op Papendal komen oa. in actie de Westduitse 100 meter- hordenloopsters Sylvia Kemping en Ursula Schaluck, die met tijden van respectievelijk 13.28 en 13.29 sec de scherpe Westduitse limiet van 13,25 sec. op een haar na misten De West duitsers maken echter wel gebruik van de officiële sluitingsdatum van inschrijving voor Montreal. 11 juli 24.00 uur. „Ik kijk hiervan erg op", betoogde Frans Jutte. „Te meer als je weet dat wij woensdag nog hebben moeten knokken om de datum van 6 juli er door te krijgen" De olympische da- mescoach Jaap Noordenbos, die ook bij de bespreking met het NOC aan wezig was. beaamt dit „De heren van het NOC hadden het liefst de zaak vorige week al afgesloten. Dit om pure organisatorische redenen, want ik meen dat het gezelschap op de zesde en zevende juli al naar Mon treal vertrekt De aanmeldingsfor mulieren zouden dan mee moeten". „Dat is natuurlijk waanzin. Ook daarna krijg je die formulieren nog tijdig in Montreal. Al zou de KNAU er zelfs een lijnvliegtuig voor moe ten afhuren. Het gaat toch om de at leten? Ik garandeer dan ook dat wanneer een atleet tijdens wed strijden vóór die elfde juli voor een opzienbarende prestatie zorgt, dat ik me niet bij de tijdslimiet van het NOC zal neerleggen. Ze kunnen dan uitzending op die grond niet tegen houden". ..Het tekent overigens de weinig menselijke houding van het NOC. Het is mensonterend, dat mensen die geen enkel verstand van een be paalde tak van sport hebben, zich na een bespreking terugtrekken en gaan beslissen Als. zoals in ons ge val. maar vier kandidaten worden geaccepteerd en velen worden afge wezen. moetje dat als sportbond als een motie van wantrouwen be schouwen. Ik heb dan wel weinig ver stand van politiek, maar ik weet wel datje dan de mogelijkheid hebt om op te stappen. Geen enkele bond durft die stap te nemen. Ik vind het zo langzamerhand een logische con sequentie als een groot aantal, waar schijnlijk wel goedwillende mensen, die echter geen verstand van je tak van sport hebben, het werk waarmee atleten en trainers jarenlang bezig zijn in één klap van de tafel schuiven. Je wordt gewoon gekleineerd", vindt Jaap Noordenbos. LONDEN-De 20-jange 'Zweedse tennis ser Bjron Borg toont de bokaal, die hij zaterdag als winnaar van de finale van het herenenkelspel op Wimbledon in ontvangst mocht nemen Borg versloeg de Roemeen Nastase met 6-4. 6-2. 9-7 EN PROTESTEN IAAF JUDOFEDERATIE LONDEN - In telegrammen aan lord Killanin, de voorzitter van het IOC (in ternationaal olympisch comité) hebben de internationale atletiekfederatie (IAAF) en de internationale judo feder atie (IJF) scherp geprotesteerd tegen de houding van Canada ten opzichte van Taiwan De IAAF deelde mee elke po ging te betreuren om sport uit politieke redenen te beperken. De IJF liet weten dat het beter is de olympische spelen van 1976 af te gelasten dan politieke tussenkomst te accepteren BELGRADO - Ante Mladinic heeft ont slag genomen als bondscoach van het Joegoslavische nationale voetbalelf tal. De beslissing van Mladinic komt twee weken na de teleurstellende ver richtingen van Joegoslavië bij het Eu ropees voetbalkampioenschap. Joegoslavië kwam voor eigen publiek niet verder dan de vierde plaats. Over drie en een halve maand speelt Joegos lavië de eerste wedstrijd in het kwalifi catietoernooi voor het wereldkam pioenschap 1978 in Argentinië tegen Spanje Tien spelers, die in het Europees kampioenschap in de selectie waren op genomen. zullen voorde wedstrijd tegen Spanje niet beschikbaar zijn vanwege verplichtingen voor hun buitenlandse clubs of, omdat ze dan zullen zijn opge roepen voor militaire dienst LONDEN (ANP) - Joe Bugner, En gelse profbokser, die een half jaar geleden afstand deed van zijn Euro pese titel in het zwaargewicht en zich vervolgens terugtrok uit de ring, wil een come back maken. Andy Smith, de manager van Bug ner. vertelde zondag dat de bokser enkele dagen tevoren naar hem toe was gekomen met het verzoek een gevecht om de Europese titel tegen zijn landgenoot Richard Dunn te ar rangeren „Binnen drie weken heb ik Joe weer in de conditie voor een titel gevecht". zei Smith Promotor Harry Levene wil het gevecht Dunn - Bug ner op 27 september in het Wem- bleystadion laten plaats vinden Bugner had Smith ook verteld, dat hij zijn plannen om Engeland te ver laten door zal zetten. Bugnerwil zich vestigen aan de Amerikaanse west kust SCHEVENINGEN - Frangoise Dur: deed zondag op de Metsbanen wat Exhibitie-organisator Hans van Dal- sum had willen doen: zich de haren uit het hoofd trekken. De temperament volle Frangaise uitte stampvoetend haar ongenoegen over een gemiste bal om vervolgens met een driftig gebaar een pluk haar uit te trekken. Voor haar speelde de confrontatie met teamge note Betty Stöve zich kennelijk op een geheel ander vlak af dan het vriend- schapstreffen waar Hans van Dalsum haar voor hard gecontracteerd. Die zelf-pijniging hiel in zoverre, dat ze Be tty Stöve in eigen huis met 6-3,7-5 klop te. Hans van Dalsum kan daar nauwelijks bewaar tegen hebben gehad. Het hu meur van de oud-kampioen was al eer der vergald, toen hij namelijk van de Amerikaanse ambassadeur Gould ver nam. dat Arthur Ashe spoorslags van Wimbledon naar New York was afge reisd. Voor beiden een bittere pil Van Dalsum zag zich van het ene moment beroofd van publiektrekker nummer één en geconfronteerd met een verlies van duizenden guldens. De ambassa deur moest het 's avonds bij de viering van de 200-jarige onafhankelijkheid van de Verenigde Staten in het congresge bouw doen zonder ere-gast. Even wilde Van Dalsum de hele zaak afgelasten, maar via bemiddeling van de ambassa deur was Stockton bereid de plaats van Ashe in te nemen. Zondagavond was Van Dalsum het nog niet met- zichzelf eens, of hij er goed aan had gedaan dit aanbod te accepteren. Dat had minder MILAAN (.ANP)- De Belg Patnck Sercu zal volgend jaar in de Molteni-ploeg van Eddy Merckx rijden Dat liet Merckx. die niet aan de Ronde van Frankrijk deelneemt, zaterdag in Milaan weten Sercu rijdt nu nog. met onder andere Roger de Vlaeminck. voor Brooklyn De contracten met Ward Janssens. Karei Rottiers en Josef de Schoenmaker wer den verlengd BETTY STÖVE te maken met het optreden van Stock ton. die zijn geld waar maakte met een overwin ning van 7-5.6-1op de vermoeid ogende Okker, dan met de houding van het publiek. Slechts achthonderd beta lende bezoekers hadden plaatsgenomen op de tnbunes. Onder hen vele Ameri kanen, die eenmaal tot de ontdekking komend dat Ashe niet speelde, hun geld terug wilden. Uiteraard begon de orga nisatie daar niet aan. Van Dalsum ver zuchtte. „Waarom zou je dit allemaal op je nek halen. Om deze jongens de zak te spekken, behoeven we het niet te doen Met die zwargalligheid deed hij over igens invaller Stockton onrecht. De Amerikaan voelde precies aan wat er bij deze gelegenheid van hem werd ver- MONTREAL - De atleten, die tijdens de olympische spelen in Montreal politiek asiel aanvragen. zuUen door de hostes ses en de gidsen worden opgevangen al vorens te worden doorgestuurd naar de veiligheidsdienst In Munchen (1972) vroegen 119 sporters politiek asiel aan. In Montreal verwacht men hetzelfde aantal TOM OKKER wacht In een mengeling van show en hard werken hield hij het tempo zo hoog dat Okker. die grote moeite had zijn sla gen enige lengte mee te geven, er in het geheel niet tegen bestand was. De Ame rikaanse Nederlander is het gravel ont wend en hij maakt niet de indruk er ooit weer op thuis te zullen geraken. In het gemengd dubbeldatde exhibitie afsloot, namen Okker en Stöve revanche, ze wonnen met 7-6, 5-7. 6-2 van Duit en Stockton. WIMBLEDON (ANP/REUTER) - Ook met Billie Jean King, op jacht naar haar twintigste Wimbledontitel. was er voor Be tty Stöve geen succes wegge legd. Evenals vorig jaar met de toch aanmerkelijk zwakkere Francaise Francoise Dürr ging de Nederlandse in de finale on deruit. Aan de overkant van het net stonden dit keer echter niet twee onbekende Japanse meis jes. maar Chris Evert en Mar tina Navratilova. Evert had vrijdag al de titel in het dame senkelspel veroverd, maar wenste daar alleerf geen genoe gen mee te nemen. Met de Tsje chische aan haar zijde won zij erg simpel de eerste set met 6-1 tegen het als eerste geplaatste paar Bctty Stöve had nogal wat tijd nodig om in haar ritme te komen in de tweede set ging het aanmerkelijk beter Toen werd ook de opslag van Evert doorbroken. Met 3-6 w as de strijd weer geheel open. Mar de Nederlandse bleef de zwakste en Evert en Navratilova speelden dikwijls op haar. Veel punten gingen door haar backhand verloren. Toch w as er in de beslissende set een voorsprong van 3-0. I r. de vierde game was het ook met Billie Jean King, de beste van het viertal, even mis Zij moest haar servicegames inle veren. Bctty Stöve deed hetzelfde in de zesde en King, nu helemaal in de malai se. nog eens in de achtste. Zij serveerde ook de laatste game Bij het eerste matchpoint tegen sloeg ze een back hand in het net Haar slechtste slag van de wedstrijd op het slechtste moment Evert en Navratilova. eikaars tegen standster in de halve finales enkelspel, mochten 4250 dollar, ongeveer 11.500 gulden verdelen. Voor King en Stöve restte er 2125 dollar Hoewel het met Betty Stöve in de finale steeds mis ging. toonde Francoise Dürr enige tijd later aan toch een uitmuntend dubbelspeel- ster te zyn. In het gemengd dubbel ver sloeg zij met Tonny Roche de Ameri kaans combinatie Dick Stockton/Ro- je Casals met 6-3. 2-6, 7-5 Voor de Francaise was het de zevende keer dat Z2j in een dubbel-finale stond Het was haar eerste zege. Roche, wel eens win naar in het herendubbel. greep zijn eer ste gemengd dubbeltitel. En dat was te vens de enige titel voor Australië. De twaalf dagen, die Wimbledon heeft geduurd, hebben 313.357 toeschouwers getrokken. Dat zijn er25.234 minder dan' vong jaar (dat was een record) dat voor namelijk wegens de hittegolf, die vrijwel het gehele toernooi heeft geduurd. Meer dan 3000 mensen moesten worden be handeld. «JFIA (AFP) - De Bulgaarse Ivanka Christova heeft zaterdag in Sofia het wereldrecord kogelstoten bij de dames verbeterd. Zij kwam tot een afstand van 21.87 meter, twintig centimeter meer dan het oude record. Dat stond sinds 30 mei van dit jaar op naam van de Öostduitse Marianne Adam. die deze prestatie tn Karl Marx- stadl had geleverd. Christova. lerares li chamelijke opvoeding, kwam In haar derde poging tot haar recordafstand. In zes pogingen gooide zij de kogel vijf keer verderdan 21 meter Haarsenezieterals volgtuiL2108meter-21.57-21.87-21.16- 20j90_- 21,10. De geschiedenis van het wereldrecord kogelstoten dames is: 18.59 m. Tamara Press (Sov) Kassei 19.9.1965; 18.67 m. NadesjaTsjisjova iSov), SotsJi 28.4.1968; 18.87 m Margit ia Gummel iODIi Frank furt^ 9.1968; 19.07 mMargittaGummel Mexico 20.10.1968; 19.61 m Margitta Gummel. Mexico. 20.10.1968; 19.72 m. Nadesja Tsjisjova (Sovt. Moskou, 30.5.1969; 20.1)9 m. Nadesja Tsjlsiova. Berlin 11.9 1969; 20.10 m. Nadesja Tsjis jova. Athene 16.9.1969; 20.43 m. Nadesja Tsjisjova. Moskou 29 8.1971; 20.63 m Nadesja Tsjisjova. Sotsji 19.5.1972; 21 03 m Nadesja Tsjisjova, München 7.9.1972; 21.20 m Nadesja Tsjisjova Lwow 288 1973; 21 45 m. Nadesja Tsjisjova, Varna 29 9.1973; 21.57 m. Helena Fibin- gerova (Tsj). Gottwaldov. 21.9.1974; 21.60 Marianne Adam (ODD. Oost Berlijn 6.8.1975.21.67 m. Marianne Adam(ODl), Karl Marxstadt. 30.5.1976; 21.87 m. Ivanka Christova iBul). Sofia 3.7.1976; 21.89 m. Ivanka Christova, Belmeken, 4 7.1976. Nog geen 24 uur nadat zij zaterdag In Sofia het wereldrecord kogelstoten vooi dames op .21.87 meter had gebracht,' heeft Ivanka Christova de prestatie al weer verbeterd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11