Minister wil werkgroepen voor beveiliging vaarwater St.-Adriaanstraat in Goes wordt voetgangersgebied PZCv Brandweer Goes bermbrand langs bedwingt felle rijksweg 58 IN ZEELAND REEDS EEN WERKGROEP VOOR WESTERSCHELDE AAN DE GANG Contrast TOTALE KOSTEN RUIM ƒ61.000,- Zeldzame vogels 2ATERDAG 3 JULI 1976 provincie DEN HAAG/VLISSINGEN - Minister van binnenlandse zaken mr W. F. de Gaay Fortman, heeft in het kader van de beveiliging van de grote vaarwegen, aan daarvoor in aanmerking komende colle ges van gedeputeerde staten verzocht om - voor zover dit nog niet is geschied en waar nodig - per vaarweg of vaargebied werkgroe pen in te stellen. Na ontvangst van de rapporten van de in testellen werkgroepen zal de interdepar tementale 'commissie bestrijding van branden en milieu-incidenten' op de grote vaarwegen voorstellen doen ten aanzien van de dekking van de te verwachten kosten, die nodig zijn voor bijzondere materiële en personele voorzieningen. menwerkingsvorm tussen de geweste lijke brandweerkorpsen nodig en ander zijds een doelmatige samenwerking tussen deze samenwerkingsverbanden en de op de vaarwegen opererende overheidsdiensten In Zeeland is - op welke "provincie het verzoek van de minister eveneens van toepassing is - is in dat opzicht voor de Westerschelde al het nodige voorberei dende werk verricht, op initiatief van de commissaris der koningin. Een uitge breide werkgroep houd L zich al geruime tijd bezig met het samenstellen van een waarschuwings- en hulpschema. In de werkgroep zijn o.a. de gemeenten rond de Westerschelde. brandweer, rijkspoli tie te water, de hulpcentra en rijkswa terstaat vertegenwoordigd. „Zo is bij voorbeeld de afspraak gemaakt, dat voor de coördinatie van de bestrijding van een calamiteit op de Westerschelde een directievaartuig van rijkswater staat als commandopost zal fungeren voor de verantwoordelijke burgemees tervan de betreffende gemeente", aldus ing J. A. van Hiele hoofd- Uitgangspunt daarbij is dat voor de be veiliging van de vaaiwegen - hoewel de verantwoordelijkheid daarvoor in eer ste instantie bij de gemeenten ligt - de rijsoverheid mede-verantwoordelijk is. Voor de beveiliging is enerzijds - aldus de minister - een (inter)regionale sa- Kleuterschool Zonnemaire wordt dépendance van school Dreischor BROUWERSHAVEN - De kleuter school in Zonnemaire zal mogen blij ven voortbestaan in de vorm van een dépendance van de kleuterschool in Drieschor. Dat maakte burgemeester A. P. Schouwenaar bekend tijdens een raadsvergadering in Brouwershaven vrijdagavond. Er zal nu een leidster mogen worden be noemd voor de school in Zonnemaire. De raadsleden hebben tijdens deze ver gadering ook kennis kunnen nemen van de argumenten van het ambtenarenge recht om het beroep, wat de heer A. Witte tegen zijn ontslag als gemeente secretaris had ingesteld, ongegrond te verklaren. De raad stelde de exploitatie-overeenkomst met Kavero B V. voor het zomerdorp Den Osse vast. De voorzitter vertelde, dat gedepu teerde stalen het bestemmingsplan hiervoor hebben goedgekeurd. Verder ging de raad akkoord met het nemen van een voorbereidend besluit voor het bestemmingsplan Buitenge bied, waardoor het mogelijk wordt toe stemming te verlenen voorde bouw van een winterbergberging voor de water sport aan de Noorddijk in Brouwersha ven. Ook ging de raad akkoord met een vaststelling van een voorbereidend be sluit voor het buitendijkse gebied Brouwershaven. In het bestemmings plan Delingdijk zijn nog slechts twee bouwpercelen te koop. Dat deelde de voorzitter mee naar aanleiding van een voorstel tot verkoop van grond in dit gebied. De kernen Noordgouwe. Schud- debeurs en Zonnemaire werden aange wezen als rehabilitatiegebied. Dat ge beurt in overleg met volkshuisvesting zo royaal mogelijk om problemen in de randgebieden te voorkomen. Ten slotte ging de raad akkoord met een aantal begrotingswijzigingen en sloot ook de kapitaalsdienst over 1975 af meteen re serve van 365.000. Ontslag gemeente secretaris van Brouwershaven MIDDELBURG Het Ambtenarenge recht Rotterdam dat - zoals gemeld - het beroep van de Brouwershavense gemeentesecretaris vans egen diens ontslag ongegrond heeft verklaard, heeft in de overwegingen uitgesproken dat de raad van deze gemeente betrok kene terecht ongeschikt heeft geacht voor de vervulling van het secretari sambt. Het gerecht is van oordeel dat de feiten en omstandigheden, waarop het ontslag is verleend, als vaststaand zijn aan te merken. Het acht ze althans door de oud-secretaris met weersproken. Hij had onder meer aangevoerd dat hij de begrotingsverordeningen met betrek king tot de huur van zijn ambtswoning daarom niet had nageleefd omdat een hogere regeling zich daartegen zou ver zetten Betrokkene dacht; daarbij aan de bezoldigingsregeling van de gemeente secretarissen m Zeeland. Een artikel uit deze regeling zegt namelijk dat als huur voor de ambtswoning twaalf procent mag worden ingehouden, maar dat daarvan kan worden afgeweken als uit een verklaring van dc belastinginspec tie blijkt dat de huurwaarde lager ligt dan het bedrag dat via deze twaalf- procentsregeling zou worden'betaald Het ambtenarengerecht stelt nu vast dat deze bepaüng met, van toepassing was in de jaren 1973 en 1974 omdat de betrokkene niet aan de bewuste voor waarde voldeed Alle feiten en omstan digheden overwegende verklaart het gerecht tenslotte dat het beroep van de oud-secretaris tegen zijn ontslag onge grond is. Oeververbinding Westerschelde (Slot van papr. II desgevraagd op, dat de problemen van de werkloosheid met name van structu rele aard zijn. terwijl de vaste oeverver binding conjuncturele werkgelegenheid biedt. Hij erkent de druk op de kapi taalmarkt. maar meent, dat het zaak is, dat de overheid ..het kapitaal zoveel mo gelijk vasthoudt in Nederland Goudswaard: „Je ziet nu. dat er nogal wat kapitaal naar het buitenland gaat. Dat internationale aspect moet je ook meewaarderen. Ik kan me een lening voor dit project tegen een aantrekke lijke interest voorstellen als een steun aan het beleid om het kapitaal waar mogelijk in eigen land te houden. Ik vraag nie af of de internationale situa tie niet zo geworden is, datje behoefte hebt aan projecten die het kapitaal in Nederland houden. In dat licht zou de investering acceptabel kunnen zijn." waterbouwkundige bij rijkswaterstaat in Zeeland. Aanzet De heer Van Hiele zei zich desgevraagd te kunnen voorstellen dat het defini tieve rapport van de werkgroep door heI provinciaal bestuur zal worden gebruikt als inbreng op het verzoek van de minis ter Een eerste aanzet is. alhoewel nou niet in een zo ver gevorderd stadium als voor de Westerschelde. eigenlijk al voor alle Zeeuwse wateren in het rijkswater staalgebied gedaan, aldus deze woord voerder Ook de Schelde- Rijnverbinding wordt nu. op initiatie! van rijkswaterstaat, onder de loupe ge nomen De heer Van Hiele: ..In hel ai- gemeen loopt Zeeland op dit gebied be paald niet voorop, maar ook zeker niet achterop". Een groot probleem bij lu-t maken van afspraken is volgens de heer Van Hiele dat ook m Zeeland de ge meenten geen van allen beschikken over brandweermaterieel voor het be strijden van branden te water .Elke gemeente heeft wel een brandweerkorps dat op de vaste wal kan optreden, maal ais het gaat om een brand op een vaar weg door die gemeente, kan men er met bij". In dergelijke gevallen kan wel rijkswaterstaat te hulp schieten met blusboten, echter mits deze boten - dienstvaartuigen met blusapparatuur - op dat moment niet elders moeten wor den ingezet voor regeling van het. scheepvaartverkeer, de primaire taak van de rijkswaterstaat als beheerder van het vaarwater De heer Hiele ziet als meest ideaal een situatie waarin gemeenten zelf over de nodige blusvoertuigen beschikken: .Maar aangezien daleen kostbare zaak is. zal dat wel geen economisch ver antwoorde oplossing zijn. Ik kan me voorstellen dat dit ook door de rijks overheid wordt ingezien en men de fi nanciële consequenties van dergelijk voorzieningen eens wil bezien. Ik kan me voorstellen dat in Zeeland een ge meente als Keimerswaal. die belang rijk vaarwater heeft, dan gemakkelij ker l»ü hel rijk kan aankloppen Minister Westerterp aanwezig bij de oplevering verzwaard dijkvak Zierikzee GOES - Woessdag 14 juli zal het eerste dijkvak, dat in het kader van de par tiele dijkverzwaringen op Sehouwen- Duiveland wordt uitgevoerd, worden opgeleverd. Het gaat om liet dijkvvak Borrendama, ten zuidwesten van Zie rikzee. Minister drs. T E. westerterp van ver keer en waterstaat en Zeelands com missaris der koningin, dr C Boertien. zullen bij deze oplevering aanwezig zijn. Woensdagmorgen om tien uur worden de genodigden ontvangen in s- Langskamer Om kwart voor elf wordt een korte rondrit door het walerschaps- gebied gebracht. En natuurlijk staal ei een bezoek aan hetop te leveren dijkvak op het programma GOES - De brandweer van Goes is vrijdagmiddag met twee wagens uitgerukt om een bermbrand langs rijksweg 58 te blussen. De brand woedde bij het Poelvïaduct. Langs de noordelijke rijbaan van de nieuwe rijksweg. De Goese brand weer was het vuur binnen tien mi- nuten meester. Een brandweerauto bestreed de bermbrand vanaf de rijkswegen de tweede wagen bluste vanaf het viaduct. Doordat de brandweer vrij snel na het uitbreken van de brand aanwezig was. bleef de schade beperkt tot on geveer vijftig meter berni, De oor zaak van de brand is niet bekend: mogelijk dat een vanuit een auto weggeworpen sigaret het vuur aan gestoken heeft. Het verkeer op rijks weg 58 ondervond van het vuur en de blusactiviteiten geen hinder, mede omdat de rookontwikkeling zeer be perkt was. MEJUFFROUW A. DE CALU WE VIERDE 100c VERJAARDAG HULST - Vrijdag vierde mejuffrouw J. de Caluwe uit Hulst, haar honderdste verjaardag. Mejuffrouw De Caluwe woont in het bejaardencentrum 'De Blaauwe Hoeve' in Hulst. Daar was de honderdjarige gisteren hel middelpunt van de belangstelling 's Morgens kwamen mevrouw Boertien. echtgenote van de commissaris van de koningin in Zeeland, en mevrouw Mol- thoff. echtgenote van de burgemeester van Hulst mejuffrouw De Caluwe met haar veijaardag feliciteren Voor de ja rige hadden de beide dames een bos bloemen en een geschenk meegenomen 's Middags was er in de kapel van 'De Blaauwe Hoeve'een eucharistieviering Om drie uur begon een receptie in het restaurant van het gbejaardenhuis. Ve len kwamen mejuffrouw De Caluwe met haar honderdste verjaardag gelukwen sen. Ook het gemeentebestuur van Hulst was vertegenwoordigd in de personen van burgemeester en wethouders Op de foto: mevrouw Boertien wenst de 100-jarige geluk. Bromfietser gewond botsing Nieuwvliet NIEUVVVLIET - Op de T-kruising Sint-Jansdijk-Zeedijk te Nieuwvliet is vrijdagavond omstreeks tien over zes een bromfietser bij een botsing gewond geraakt. De bromdietser, F G. T. A. uit Maas tricht. naderde de kruising vanaf de Zeedijk en sloeg rechtad richting Cad- zand Hij nam de bocht te ruim en reed tegen een aauto. bestuurd door J P J. uit Anderlecht iBelgiëi, die op dat mo ment vanuit de door richting Cadzand naderded Er was flinke materieele schade De bromdfietser werd met een beenwond naar dokter H Bom in Cad zand gebracht- GEWONDE BIJ ONGELUK BRESKENS BRESKENS - Bij een ongeluk op het kruispunt Roofack te Breskens is vrij dagavond omstreeks half vijf de auto mobilist E. van W. uit Bloemendaal gewond geraakt. Het óngeluk gebeurd- ce, toen de automobilist A. J. de M. uit Groede. die vanuit de richting Groede over de provinciale weg reed. geen voorrang verleende aan E. van W.. die op dat moment naderde over rijksweg 58 vanaf dc boot. Een botsing was het gevolg. Er was flinke materieele schade en een inzit tende van de heer Van W. liep een vlees wond op aan de arm. Dokter H. Houwei uit Breskens bracht Van W naar hei St-Antoniusziekenhuis in Oostburg. I ADVERTENTIE) oude en antieke poppen van anne catrien nienhuis-gielens en aquarellen bij behouden meubelen uit de 16e - 17e -18e eeuw uit engeland en het continent 3 juli t/m 17 juli openingstijden 10.30-17.30 uur. middelburg telefoon 01180-26775 VOORSTEL AAN GEMEENTERAAD GOES - Het Goese gemeentebestuur wil van Sint Adriaanstraat een voet gangersdomein gaan maken. De kosten van deze nieuwe promenade In de bin- nennenstad zijn becijferd op ruim 61.000. Daarvan hoeft de gemeente niet alles te betalen. Van het ministerie van economische zaken is waarschijn lijk een bijdrage van ruim 30 mille te verwachten, terwijl de winkeliers uit de St. Adriaanstraat zelf 14.000 in de kosten zullen betalen. De aanleg van een voetgangersgebied in de St. Adriaanstraat is een logisch ge volg op de binnensladplannen van de gemeente Goes. In het kader van die plannen zijn enkele jaren geleden al de Lange Kerkstraat/Klokstraat en de Lange Vorststraat I Ganzepoortstraat tot wandelgebied gemaakt De kosten daarvan beliepen bruto zo'n 234.000. De aanleg van de promenade in de St Adriaanstraat betekent min of meer de afronding van de aanleg van voetgan gersgebieden in de binnenstad. Er zijn nog plannen voorde Grote Markt, maar die zijn voorlopig uitgesteld. In een voorstel aan de gemeenteraad (die er 15 juli '76 over vergadert merken b. en w. op dat bij de aanleg van de pro menades in de binnenstad, de winke liers tot nu toe een belangrijk deel van de kosten voor hun rekening hebben genomen, namelijk 91 - «Lange Kerk straat) en 827c «Lange Vorststraat) Uit gangspunt daarbij was dat de inrichting van een wandelgebied in de eerste plaats voordeel zou opleveren voor de aangrenzende bedrijven Van deze ge dachte zijn b. en w. nu afgestapt, zo blijkt uit het voorstel. „Meer en meer zijn wij tot de conclusie gekomen dat, gelet op de tegenwoordige opvattingen van de taak van de gemeente met be trekking tot het; instandhouden en ver strekken van de diverse binnenstads functies. moeilijk nog langer volgehou- deh kan worden dat de aanleg van voet gangersgebieden in de eerste plaats een belang van de aangrenzende gebieden is", aldus b. en w. tot de gemeenteraad Die gewijzigde opvatting betekent over igens niet dat het Goese college geen bijdrage van de winkeliers uit de Sl An- nastraatwilhebben. Integendeel, in het voorstel wordt rekening gehouden met een bijdrage van ongeveer 80'. in de overblijvende kosten ina aftrek rijks subsidie en kosten herbestrating, waar voor al een potje gevormd was« Stroomkoslen Wel willen b. en w, het verschil tussen de stroom- en onderhoudskosten van een- normale openbare verlichting en die van speciaal aangebrachte verlichting m de voetgangersgebieden, nil langer voor rekening van de winkeliers laten komen. Dit plan houdt In. dat ook de winkeliers uit de Lange Kerk straat/Klokstraat en de Lange Vorst straat/ Ganzepoortstraat deze kosten met ingang van 1977 niet meer hoeven te betalen. In het vervolg zullen deze kosten vol gens het voorstel van b. en w. voor reke ning van de gemeente komen. Wethou der drs. J Dijkgraaf is het met dit ge deelte van het voorstel niet eens. De plannen voorde uitbreiding van het voetgangers-domein in de bmnenstad zijn al besproken in de raadscommissies voor financiën en ruimtelijke ontwikke ling. Daar waren geen bezwaren. GEWONDE BIJ ONGEVAL IN OVEZANDE OVEZANDE - Vrijdagavond is de mo torrijder M. J M v. E. uit Nieuwdorp gewond geraakt bij een ongeval op de 's-Heerenhoeksedijk te Ovezande. Het ongeluk gebeurde toen de motorrijder, die aan de kant van de weg stoned te praten plotseling lopend de straat over Waarschijnlijk doordat hij zijn helm nog op had. hoorde hij de auto. bestuurd door A. J. v. Z. uit VBssingen niet aankomen. De wagen schepte v. E en deze moest zich met verwondingen aan een arm en onder doktersbehande ling stellen. BUIT 150,- BIJ INBRAAK VLISSDS'GEN - Vrijdagmorgen is in een pand aan de Nieuwendijk te Vlis- singen een inbraak geconstateerd- De d aderts) kwam(en) via een ruit het pand binnen. Er wordt 150.- uit de kassa vermist. Inbraak in bouwkeet VLISSINGEN' - In de nacht van don derdag op vrijdag is ingebroken in een bouwkeet in de nieuwe wijk Bossen- burg. De daderts) kwam(en) via een in geslagen ruit binnen. Er worden twee meetbanden, een perforatoreneen map niet pennen, potloden cn dergelijke vermist. Landbouwstudenten bezochten de veiling Sint-Annaland SINT-ANN ALAND - Tijdens de woens dag gehouden aardappelveiling op de veiling in Sint-Annaland waren bui tenlandse belangstellenden getuige van het veilen van de Zeeuwse aardap pelen. Het betrof een groep buiten landse landbouwstudenten. die op de landbouwhogeschool in Wageningen stage lopen, teneinde hun studie af te ronden. De groep studenten was afkomstig uit verschillende landen. Brazilië. Argenti nië. Ghana, Irak, Kenva. India en NepaL Verder waren de heren L. N. Bax uit Tholen en de heren Beukema en Valster uit Wageningen aanwezig. Nadat de aardappelen geveild waren, maakte het gezelschap een rondgang door het grote veilinggebouw, waarna men in de mijn- zaal een praatje maakte met directeur Abr. J. Duiizer. Examen OUD'/VOSSEMEER - Aan de avond school van het Nederlands Genoot schap tot opleiding voor het beroepson derwijs te Amsterdam slaagce de heei W Boogaart Cz voor het examen leraar wis- en natuurkunde. De heer Yvo A. H. Fassaert uit Hulst slaagde aan de geneeskundige faculteit van de universiteit van Amsterdam voor het arts examen. Voor de akte L.O tekenen slaagde te Rotterdam Mar Slingeland uit Goes. In Zeeuwsch-Vlaanderen. komen momenteel twee zeer zeldzame vo gelsoorten voor namelijk zilverrei gers en Cetti's zangers. De zilverrei gers werden waargenomen in de Braakman door de heer C. Riemslag te Biervliet. De Cetti's zangers (een exemplaar te Nieuwvliet en een exemplaar te St. Niklaasi door de heer G Prang woonachtig te Nieuwvliet. Beide vo gelsoorten horen thuis in Zuid- frankrijk. waar zij regelmatig broeden Hun broed-areaal heeft zich de laatste jaren voor wat de cet ti's zangers betreft geleidelijk aan via midden en noord-Frankrijk en België naar ons land uitgebreid. Zil verreigers zijn in ons land zoge naamde onregelmatige dwaalgas ten. Vlinders Ook veel at alantavlinders komen voor aan het' Veerse Meer Naar aan leiding van ons artikeltje betreffende de attalantavlinders van 1 juli jongs tleden deelde de heer F. Hendriks te Middelburg ons mede. dat hij twee dagen voor onze publikaties zeer veel Attalanta's gezien heeft in de jonge aanplant bij het Veerse meer aan de Noord-Bevelandse kant dicht bij de Veerse Galdam. Waf hem opviel, was dat ze voorat 's avonds tussen 19.00 uur en 20.00 uur te zien waren. Ze zaten dan op de bospaden zich in de laatse zonne- slralen le koesteren. Iets dergelijks zien wij ook op Walcheren. Overdag laten de vlinders zich wemtg of niet zien iwellicht is de zonneschijn zelfs voor hen te heet) doch 's avonds ziet men ze des te meer en dan vooral op het asfalt langs de binnenwegen. De heer C Riemslag, die zoals gemeld in de Braakman honderden Attalan ta's heeft waargenomen, zag de die ren ook 's avonds op de bospaden op de boomstammen. P Schollevaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7