PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTERS NIET EENS OVER LOONVOORSTEL PZC Militairen gaan landbouwgrond droge nat houden Niet alleen kapitaalmarkt bezien bij besluit over Westerscheldeverbinding de krant van zeeland Kabinet zit nog druk te rekenen Mislukte staatsgreep in Soedan Vakantiedrukte op de weg valt mee GIJZELAARS WEEK IN HANDEN KAPERS vandaag Visum Amalrik Den Uyl tegen boycot Amro-Bank Israël blijft zwijgen Jan Raas kan niet slapen pagina 21 219e jaargang no. 156 Zaterdag 3 juli 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet had vrijdagavond nog geen besluit genomen over de netto loonsverbete ring per 1 juli. De kans is wél aanwezig dat het kabinet dit weekeinde nog overeenstemming bereikt over een voorstel aan werkgevers en werknemers. Een nieuw gesprek met de Stichting van de Arbeid zal echter niet voor maandag plaatsvinden. Premier Den Uyl zei vrijdagavond tij- De premier verzekerde met klem dat de regering de afgelopen dagen er alles aan gedaaan heeft om tot een accepta bel voorstel te komen Als de sociale partners niet tot overeenstemming kunnen komen en het laatste woord aan de regering is, moeten echter alle gevol gen voor de begroting van volgend jaar eerst nog eens uitgebreid worden door gerekend Talloze cijferopstellingen doen daarbij de ronde, inclusief de jongste ramingen van het Centraal Planbureau en bijvoorbeeld de Zieken fondsraad, die op verzoek van het kabi net in versneld tempo zijn opgesteld. Berichten dat Den Uyl en Boersma vrijdag aan Duisenberg en Lubbers een voorstel hebben gedaan dat neerkomt op een netto loonsverbetering tussen de f 44,- en f 50,- netto, wilde Den Uyl niet bevestigen. In Den Haag wordt wel aangenomen dat het regeringsaanbod in die orde van grootte zal liggen, maar over de preciese verdeling tussen no minale stijging en verlaging van so ciale premies dens een onderbreking van de minis terraad het wel vervelend te vinden, dat de uitkomst van het loonoverleg nog niet bekend is. Hij zei begrip te hebben voor de negatieve reacties daarop, maar maakte een uitzondering voor de havenstaking van donderdag middag. Met het oog op de vakanties van de meeste werknemers en de kabi netsbesprekingen over de begroting voor 1977, die eind volgende week be ginnen, is alle haast geboden, aldus Den vrijdagavond en zo nodig vanochtend eerst nog stevig gepraat moeten wor den. Akkoord gemeld in taalkwestie Zuid-Afrika PRETORIA (RTR) - Van welingelichte zijde wordt in Pretoria vernomen, dat blank en zwart het eens zijn geworden overeen manier waarop het verplichte lesgeven aan zwarte kinderen in het Afrikaans tenslotte wordt afgeschaft. De Zuidafrikaanse regering heeft hier over nog niets bekendgemaakt De taalkwestie leidde vorige maand tot bloedige rellen. Ook van zwarte zijde wilde men nog niets over het akkoord zeggen. Men ver klaarde dat begin volgende week een mededeling zal worden .1 binnen het kabinet mondain haaien carlos invasie De aardappeloogst in Oost-Nederland wordt ernstig bedreigd door een invasie coloradokevers. PAGINA 20 kansen Sport: Toine van den Bunder is gema tigd optimistisch over zijn kansen in de olympische wegwedstrijd in Montreal bergen Sport. Henme Kuiper en Joop Zoete melk zien de strijd in Alpen met ver- tegemoet olie ZATERDAG vechtjas ..Ik ben geen ruzie zoeker, wel een vecht jas". zegt hel AR-tweede-kamerlid Maarten Schakel in het gesprek dat Dolf Snel met hem had voor ■Inter" communist Charles Eyck. veelzijdig kunstenaar „Ik onderwijs MOSKOU (AFP) - De Sowjetp- autoriteitcn hebben het visum verleng van de Russische dissident Andrei AT marik, die eerder deze week weigerde naar Nederland te vertrekken omdat hij uitvoerrechten moest betalen op bezittingen die hij wilde meene men. Donderdag verklaarde Almarik in Moskou dat men zijn uitreisvisum, dat 6 juli afliep, heeft verlengd tot 15 juli. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG-Premier Den Uyl ïshet voor een deel eens met de kritiek van zijn partijgenoot Duisenberg op de actie van PvdA. PPR en PSP tegen de AMRO-bank. Den Uyl zei vrijdagavond weliswaar goede kan ten te zien aan boycotacties, waarbij hij verwees naar de Angola- koffieactie, maar vond dat men goed moet uitkijken om in het econo misch verkeer geen discriminatie toe te passen. PvdA. PPR en PSP hebben onlangs hun leden die een rekening hebben bij de AMRO-bank opgeroepen, deze op te zeggen wegens de financiële be trekkingen van de AMRO-bank met de Zuidafrikaanse regering. Den Uyl merkte daarover op dat. naast de goede kanten die een boycot kan hebben, deze niet past tegen een onderneming die geheel binnen de perken van de wet blijft. „Er is bijna geen bank in Nederland die niet be trokken is bij transacties met Zuid- Afrika. Het lijkt daarom op discrimi natie alleen de AMRO-bank aan te pakken. Overigens zei Den Uyl dat hij in elk geval niet de bewoordingen van Duisenberg zou hebben ge bruikt. als hij gereageerd zou heb ben BAGDAD (AFP/DPA RTR) - Troepen die trouw bleven aan president Gaafar El Nimeiry van Soedan hebben vrijdag kort tevoren ondernomen poging tot een staatsgreep de kop ingedrukt. Het radiostation Joeba in Zuid-Soedan en ook het I raakse persbureau Ina melden dat de opstand is neergeslagen en dat de gezagsgetrouwe strijdkrachten de toestand beheersen. Deze troepen hadden een militaire basis heroverd en waren bezig de opstande lingen in te sluiten en te ontwapenen. Volgens de correspondent van Ina in Chartoem brak de opstand uit toen mi litaire eenheden zich naar het vliegveld begaven om president Nimeiry te ver welkomen. die van een bezoek aan Ame rika en Frankrijk terugkeerde Er bra ken gevechten uit, die zich snel uit breidden naar diverse militaire kam pementen en belangrijke gebouwen in Chartoem en Omdoerman Zij zouden ongeveer een uur hebben geduurd. Er waren tanks in de straten en er zijn ge wapende burgers gezien die probeerden politiemannen te ontwapenen. Het was de vijftiende maal in zeven jaar tijd dat Nimeiry 'n poging hem ten val te brengen, doorstaan heeft. Zelf kwam hij in 1969 door middel van een onbloedige militaire staatsgreep aan de macht in Soedan, het grootste land van Afrika TREINEN VOL, DRUKTE OP SCHIPHOL DRIEBERGENANP) - Van een vakantu -uittocht teas vrijdagavond op de Nederlandse wegen niets te merken. Integendeel, het rcos juist rustiger dan yp andere vrijdagavonden. De verkeerscentrale van de rijkspolitie in Drie bergen meldde dat zich in het geheel geen files hebben voorgedaan, een vrij uitzonderlijke situatie op de gewoonlijk drukke vrijdagavond De Nederlandse Spoorwegen hebben vnjdag de handen vol gehad aan de vakantie-uittocht In het binnenlands verkeer zaten de treinen al vanaf één uur 's middags flink vol ..Alles wat wielen had reed zo zei een NS-voorlichter vrijdag. Voor zover bekend hoefden geen reizigers op stations achter te blij ven omdat de trein vol was Ook de treinen naar het buitenland zaten vol. Behalve de normale D-treinen en TEE's vertrekken er van vrijdag tot en met maandag nog acht speciale 'reinen die zijn gecharterd door de reisbureaus naar het zonnige Zuid- Europa. In die reisbureautreinen zitten in totaal nog eens circa 4500 vakan- 'iegangers. Op Schiphol is donderdag de jaarlijkse topdrukte rond het begin van de bouwvakvakantie duidelijk merkbaar begonnen. Lange rijen vakantiegan gers stonden voor de balies in Schiphol i crtrckhal. waar met. name het personeel van de chartermaatschappijen Martinair en Transavia nog meer dan gebruikelijk de handen uit de mouwen moest steken. In totaal zullen vanaf donderdag tot en met maandag bijna32 000 Nederlan ders met KLM. Martinair en Transavia naar hun vakantiebestemming ver trekken. (Van onze correspondenti ENTEBBE-JERUZ ALEM - De overgebleven honderd gijzelaars zijn vandaag een week in handen van de kapers van de airbus en nog is er voor hen geen uitzicht op vrijheid. De regeringen van vijf landen beraden zich nog of zij moeten zwichten voor de eisen van de kapers: de vrijlating van pro-Palestijnse gevangenen. Gretig maakt deze automobilist gebruik van de waterrijke verkoeling op de Gale- copperbrug. Op de plaats ivaar het koelwater voor het bijna smeltende wegdek hoog op spat steekt hij zijn arm buiten het raampje, om enige fnsse waterdruppels op te vangen. Zij hebben de tijd tot morgenmiddag 13.00 uur onze tijd. „Als dat niet ge beurd, dan blazen we het toestel op zo hebben de kapers, onder wie een West- duitse vrouw, gedreigd. De betrokken regeringen zijn die van Israël. Kenia, West-Duitsland, Frankrijk en Zwitser land „Israël blijft in de Franse regering het enige adres zien voor het voeren van de onderhandelingen met de kapers in En tebbe". Dit was de enige uitspraak die vrijdag aan de zeer zwijgzame officiële Israëlische woordvoerders viel te ont lokken over de speculaties dat de Franse regering de onderhandelingen op de Verenigde Naties of op secretaris-generaal Waldheim zou wil- HULP START MOGELIJK MAAND A G AL DEN HAAG (ANP) - De krijgs macht zal hulp verlenen bij het bestrijden van de droogte op landbouwgronden. De minister van defensie voldoet daarmee aan een verzoek van zijn ambt genoot van landbouw en visserij om, voorzover daartoe de moge lijkheden aanwezig zijn, mate riaal zoals brandspuiten en per soneel beschikbaar te stellen. De drie krijgsmachtsdelen onderzoe ken welke middelen op korte termijn kunnen worden ingezet. Zo mogelijk zal maandag 5 juli met de hulp worden begonnen als de droogte aanhoudt. De hulpverlening zal door het ministerie visserij worden ge- taire hulp kunnen worden ingediend bij de gewestelijke raden van het land bouwschap. Op verzoek van de Drentse landbouw hebben de Rijkswaterstaat, de provin ciale Waterstaat en de waterschappen in Drenthe besloten de opvoergemalen langs de Rentse Hoofdvaart, Het Lin thorst Homankanaal en het Oranjeka naal vanaf vrijdag dag en nacht in be drijf te houden Normaal staan die ge malen 's nachts stil. De waterschappen zullen mankracht leveren aan rijkswa terstaat om de gemalen langs de Drentse Hoofdvaart in de weekeinden te bedienen. De externe droogte maakt het voor de landbouw nodig om voor de verzorging van het vee over meer water te beschikken Het waterschap de Bameveldse Beek heeft de bevolking verboden water uit de beken te pompen om daarmee de landerijen nat te houden Het bestuur heeft dit op een spoedvergadering over de aanhoudende droogte besloten. De rutte büjtt ook met zonder gevolgen voor het functioneren van het indus triële apparaat in on sland Dit is bij voorbeeld gebleken op de raffinaderij van Shell in Perms. Daar werden de af gelopen dagen hier en daar temperatu ren gemeten van 33 tot 45 graden celsius en als gevolg daarvan moest de produk- tie bij verscheidene fabrieken dalen. Voor de mensen, die in deze bedrijen moesten werken was de hitte ook geen pretje, op sommige plaatsen werd bij een temperatuur van 38 graden celsius De inspecteurs van de dierenbescher mingzijn de laatste dagen steeds meer door voorbijgangers zijn de laatste da gen steeds meer door voorbijgangers geattendeerd op vee dat te weinig drinkwater krijgt. De dierenbescher ming heeft daarom iedereen opgeroe pen de dieren in het open veld van vol doende vers drinkwater te voorzien. Vandaag zal minister Van der Stee van landbouw en visserij een kort werkbe zoek brengen aan het noordelijk deel van de provincie Limburg. De be windsman zal cih persoonlijk op de hoogte stellen van de gevolgen die de droogte gehad heeft voor de landbou wers in dit gebied, zo heeft het ministe rie vrijdag meegedeeld. Woensdag stuurde de Limburgse boeren- en tuin- dersbond een telegram naar de minis ter. waann men hem uitnodigde voor een dergelijk bezoek. De Belgische minister van volksge zondheid. De Saeger. heeft, de provincie-gouverneurs gevraagd, het gebruik van drinkwater inn hun gebied te reglementeren, om misbruik te voor komen. De Britse regering heeft een noodwetje ingediend, dat haar de be voegdheid moet geven, eventueel rant soenering van drinkwater af te kondi gen. ECONOMEN DE GALAN EN GOUDSWAARD CONTRA DUISENBERG WERKGELEGENHEID INTERNATIONAAL LATEN MEESPELEN DEN HAAG. VLISSINGEN - In juli zal het kabinet opnieuw spreken over de vraag of de re gering medewerking kan geven aan de aanleg van de vaste oe ververbinding over en onder de Westerschelde. Dat gebeurt in het kader van de opstelling van de rijksbegroting voor het vol gend jaar. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat is een sterk voorstander van uitvoer ing van het project, maar tegen over hem staat minister Dui senberg van financiën, die van oordeel is dat de lening die voor het project moet worden geslo ten, een ernstige aanslag op de kapitaalmarkt betekent. Bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat aanvaardde de Tweede Kamer vorig jaar december een motie van de KVP'er De Bekker. waarin de regering werd gevraagd nog voor 1 januari 1976 een positieve be slissing over de vaste oeververbinding te nemen. Toen de zaak daarna in het kabinet aan de orde kwam. bleef minis ter Duisenberg tegenstand bieden. De regering besloot de beslissing uit te stellen en over het project te praten in het licht van de toekomstige economi sche ontwikkeling. Dat gesprek zal nu in de komende maand in het kabinet wor den gevoerd De economen prof. C de Galan en prof. B. Goudswaard vinden, dat het onjuist zou zijn als de regering de bouw van de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde niet zou toestaan alléén op grond van het beroep, dat voor deze investering op de kapitaalmarkt nodig is. Zij verklaarden dit tijdens een ge sprek met de PZC-redactie. Minister Duisenberg ziet - zoals gemeld - de lening, die voor de vaste oeverver binding nodig is als een beslag van de overheid op de kapitaalmarkt. Formeel is de situatie zo. dat de NV Vaste Oever verbinding Westerschelde de lening van ongeveer een miljard gulden moet aan gaan De bedoeling ls de investering te rug te verdienen via tolgelden op de verbinding. Maar het rijk is indirect bij deze lening betrokken via een garantie regeling: de rijksbijdrage wordt gega randeerd tot 75 procent van de verkeer- sprognoses, terwijl de provincie Zeeland vijf procent garandeert. De bewinds man van financiën vindt de lening van een miljard voorde vow 'een omvangrijk extra binnenlands beroep op de kapi taalmarkt', zo liet hij enkele maanden geleden weten in antwoord op schrifte lijke kamervragen Hetzou volgens hem een opwaartse druk van de rentevoet kunnen veroorzaken en mede daardoor de 'noodzakelijk geachte kapitaaluit- voer kunnen belemmeren'. Toch ruimte Naar dc mening van prof. C. de Galan - hoogleraar economie aan de universi teit in Groningen - heeft minister Dui senberg gelijk: de minister van finan ciën moet zorgen, dat-ie de kapitaal markt 'in de hand' houdt. Hij deelt de opvatting, dat het evenwicht op die kapitaalmarkt verstoord wordt door een al te zwaar beroep, maar vraagt zich af of daar in Nederland sprake van zal zijn. De Galan: „De overheid doet er weliswaar een flink beroep op, maar het is de vraag of dat de komende tijd ook in die mate uit het bedrijfsleven gebeurt. De particuliere investeringen zijn ingezakt en het lijkt me niet onmo gelijk, dat er daardoor wat ruimte zal ontstaan. De Galan meent, dat men "een project als de vaste oeververbinding niet alleen op grond van één argument mag beoor delen". Naast het beroep op de kapi taalmarkt en de vragen rond de collec tieve investeringen moet volgens De Galan ook een rol spelen, dat het gaat om een 'plaatsvervangend' project - er verdwijnt een veerdienst - en dat men anders m de veren moet gaan investe ren. Van groot belang is in de opvatting van De Galan voorts, dat het project over een vrij lange preriode veel werkge legenheid biedt. De Galan „Daarom zeg ik. deze investering zou op de kapi taalmarkt niet zo slecht zijn. Ik zou de neiging hebben te zeggen, dat het toch zou moeten doorgaan Internationaal Voor prof. B. Goudswaard - hoogleraar aan de vrije universiteit van Amster dam - speelt het elemen t van de werkge legenheid wel een rol, maar hij weester (Slot zie pagina 7 kolom ten afschuiven of de laatste althans tot partner in de onderhandelingen zou willen maken. De Israëli's zijn zó voorachtig gewor den. dat ze zelfs over die mogelijkheid het onaanvaardbaar willen uitspreken. Integendeel, naar buiten toe wordt het vertrouwen ln de Franse regering al de hele week hoog gehouden. De Franse contacten met Waldheim werden in Is raël uitgelegd als een poging via de VN president Idi Amin gunstig te beïnvloe den. President Amin zei vrijdag in Mauritius dat de kapers hun gijzelaars in enkele groepen hebben verdeeld en dat elke groep omringd is door explosieven. Op de berichten als zou Yasser Arafat zijn politiek adviseur naar Oeganda gestuurd hebben om de PLO bij de on derhandelingen te betrekken, was in het geheel geen commentaar te krijgen. De Israëlische regering heeft vrijdag in Tel Aviv de gehele dag op hoog niveau beraad gepleegd. Bovendien is inten sief contact onderhouden met een aan tal buitenlandse regeringen - vooral met die van Frankrijk. Het is niet duidelijk of de Israëlische re gering al een definitief standpunt heeft bepaald over de vraag hoeveel gevan genen. wanneer en op-welke wijze, uit gewisseld zullen worden, en hoeveel ruimte tot manoeuvreren de Israëlische richtlijnen Frankrijk zullen laten. Door het vertrek van Idi Amin naar de OAE- conferentie op Mauritius is het tempo waarin de onderhandelingen tussen Frankrijk en Idi Amin gevoerd worden kennelijk wat verminderd. In Israëli sche regeringskringen durft men er hier en daar zelfs op te speculeren, dat ook de afloop van het ultimatum van de kapers op zondag om één uur vanwege de afwe zigheid van Idi Amin verder uitgesteld zal worden. De gevangen terroristen, wier uitlever ing door de kapers wordt geëist, volgen rustig maar gespannen de ontwikkelin gen rond de kaping via de radio. De meesten van hen zijn geconcentreerd in twee gevangenissen bij de plaats Ram- leh tussen Tel Aviv en Jeruzalem. Uit betrouwbare bron is meegedeeld, dat enkele van de 39 opgeëiste terroristen hun tijd al hebben uitgezeten en intus sen zijn vrijgelaten. De gevangenisau toriteiten hebben een totaal nicuws- embargo opgelegd, zodat niet valt na te gaan of er ook metterdaad voorbe reidingen worden getroffen voor de vrijlating van de gevangenen. Een donderdag telefonisch gehouden opiniepeiling onder de Israëlische be volking heeft uitgewezen dat 54,2 pro cent van de ondervraagden tegen uitle vering van gevangenen is. Daarentegen was 41.2 procent vóór uitlevering en had 4.6 procent geen mening. Voor de kabi- ncts/.ltting van donderdag, waarop de Israëlische regering zich zoals bekend vóór vrijlating uitspraak, hebben enkele ministers de Israëlische opperrabbijn Goren om een rabbinale uitspraak ge vraagd. Met verwijzing naar de me ningsverschillen tussen de joodse wets- geleerden sprak Goren zich echter uit voor uitlevering van de gevangenen, .iimgezlen het gaat om het redden var- de levens van gegijzelde passagiers. Vandaag, de joodse rustdag, zal op ver zoek van de Israëlische opperrabbijnen in alle synagoges in Israël een speciaal gebed worden gezegd voor het welzijn en voor dc vrijlating van de gijzelaars in Entebbe. VLEES UIT EIWIT LEEUWARDEN - De Coöperatieve Condensfabriek Friesland CCF) is erin geslaagd om uit melkeiwit rechtstreeks een vteesprodukt te maken. Directeur mr. G. Hepkema heeft vrijdagmiddag in het Oranjehotel de EEG- landbouwcommissaris Pierre Lardtnois een portie corned beef' aangeboden dal gemaakt ie uit melkeiwit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1