Hormonen in strijd tegen insekten Pinksterbewegingen Om het hart van een kind Gunstige bestrijdingsmiddelen ZATEHÜAG o JULI 1S76 zaterdagkrant Kardinaal Suenens, de aartsbisschop van Mechelen, is in Amerika zot*, onder de indruk gekomen van de charismatische beweging, dat hij onder deri hoogwaardigheidsbekleders waarschijnlijk wel mag worden gezien ah dt kampioen van deze stroming in Europa. Een paar maanden geleden konden lezen dat hij in Brussel een eharismatisch centrum heeft geopend. Het merk waardige is dat deze beweging tot nu toe betrekkelijk weinig aanhang vondn de kerk van Rome. Ze kwam meer op in de protestantse kerken. Historisch is dj ook wel te verstaan. De leer van de H. Geest is door het protestanti-me to; meerdere ontwikkeling gekomen. Bijna van het begin afaan is de Reformatie begeleid door groepen die vonden dat de reformatoren niet ver genoeg gin?n bij hun terugkeer naar de oud-christelijke gemeenten zoals we die vinden in hn Nieuwe Testament. Naast de Doopsgezinden in Zurich, hadden zij al spnedirtj maken met allerlei geestdrijvers, die zich beriepen op de leiding van dt H.Geest. Nu was het waarlijk niet voor de eerste keer dat de kerk met geestdrijvers te maken kreeg, maar door uitbanning en vervolging was hen zwijgen opge legd. De kerkhervormers kwamen voor de vraag te staan of deze bewe gingen die vonden dat de hervorming van de kerk halverwege was blijven steken in en naast de kerk konden worden toegelaten Zij hebben hierop ontkennend geantwoord Maar dit noodzaakte hen wel zich rekenschap te geven van datgene wat de derde persoon in de Drieéenheid is en doet. Voor de R.K. Kerk was dit minder no dig. In de apostolische geloofsbelijde nis spreekt de kerk uit te geloven in de H.Geest. Onmiddellijk daarop volgt: ik geloof een heilige katholieke kerk. Voor Rome zijn het werk van de H.Geest en de kerk altijd zeer nauw met elkaar verbonden geweest, zo nauw, dat men het werk van de H.Geest praktisch alléén kon zien in de kerk die beschikte over de ganade- middelen. De charismatische bewe gingen hebben tot nu toe, in Europa althans, weinig vat gehad op rooms- katholieken. Het opmerkelijke bij Kardinaal Suenens moet zijn dat er bij hem iets van de oude stellingname doorbroken is. Hij heeft aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan in ei gen kerk iets gezien, geproefd, van deze beweging, zodat hij er door ge grepen is en nu probeert dit in eigen land over te planten. Hij doet dit ook niet zonder succes. Wie bij onze zui derburen vraagt wat er kerkelijk gaande is, krijgt te horen van die cha rismatische beweging. Maar hij krijgt tevens te horen dat het geen beweging is die zich alleen in de kerk van Rome afspeelt. Bijna van het begin afaan is ze interkerkelijk van aard geweest en dit zal voor de kardinaal wel eens pro blemen met zich meebrengen, want charismatische bewegingen staan over het algemeen nu niet bekend als steunpilaren van de kerken als institu ten. Een paar maanden geleden is in de Jaap Edenhal te Amsterdam het feit herdacht dat 70 jaar geleden in ons land de eerste pinkstergemeente werd gesticht. In het verslag over deze bij eenkomst konden we lezen dat de eer ste pinkerstergemeenten „op uiterst gespannen voet leefden met andere kerken". Die tijd is dan nu voorbij, zo werd er verder opgemerkt door verte genwoordigers van verschillende ker ken die bij deze herdenking aanwezig waren. „Wij staan tegenwoordig ge lukkig heel anders tegenover elkaar en er bestaat ook in de kerken grote be langstelling voor het werk van de H.Geest.'' Zo meldde het verslag dat we lazen. Ik geloof niet dat er in ons land veel kerken zijn die niet op de een of andere manier te maken krijgen met leden die zich zowel tot de charismati sche beweging als tot de pinksterbe weging aangetrokken voelen. Uit het verslag stippen we verder nog aan dat er over deheel de wereld minstens 20 miljoen christenen tot de meer tradi tionele pinkstergemeenten behoren. Aldus de Zwitserse voorzitter van de Europese pinksterbeweging. Een Ne derlandse zendeling vertelde dat de pinkstergemeenten in ons land onge veer honderd zendelingen in het veld hebben. ..Pinkstermensen moeten zendingsmensen zijn!" det was gedurende de eerste werel doorlog dat we van een vriend een ver slag hoorden over een bijeeenkomst van de pinksterbeweging die hij had meegemaakt op het eiland Terschel ling. De bekende G.R. Polman een maal leider van de Kweekschool van het Leger des Hcils in ons land, had cr de leiding. Hij had er ook meegemaakt de glossolalie. het spreken in tongen als eenmaal op het Pinksterfeest in Je ruzalem. Alles had op hem een ver warde indruk gemaakt, maar wat hij er zoal van vertelde maakte me wel nieuwsgierig. Het duurde enige jaren eer er zich een gelegenheid voordeed om zelf eens zo'n bijeenkomst mee te maken. Toen een van de aanwezigen de Geest kreeg, veranderde de tot dan toe rustige bijeenkomst. We zijn weg gegaan met de vraag: wat wil toch dit zeggen? Nadien zijn we nog twee keei met de pinksterbeweging in aanraking gekomen. De iaatse keer heeft de deui dichtgedaan. Deze bijeenkomst stond onder leiding van een vrouw. Van glos solalie was hier geen sprake. De leid ster zei van zich zelf de geestesdoop te hebben ontvangen en ze ging ervan uit dat alles wat zij zei een spreken was door de H.Geest. Daarvoor had een ie der het hoofd te buigen en wanneer hij dit niet deed was dit strijden tegen de H.Geest. Dit was zo de indruk die deze samen komst op my maakte. Voor mij kwaal hier naar voren het gevaar dat er u| zulke bewegingen kan zitten en da door de reformatoren reeds is gezieal Het gaat dan om een relatie tussends H.Geest en de individuele mens. m?: uitschakeling van de kerk mei haai; traditie, haar woord en genademidde len. Door het inwendige woord, b; ..inward light", zoals de Engelsen hr zeggen, wordt de zekerheid verkrege' en daarmee in verband wordt dan g* zien de gave der profetie. Zo wordt g* schapen wat iemand eens genoem heeft een ..geestesaristocratie'02 meteen zekere minachting neerzietof kerken. De charismatische bewegin; zal zoiets met doen. Deze wil juist we ken in de kerken. Wie het maandbls „Vuur" leest, weet dit. Nu willen we onmiddellijk toegeven: dat deze laatste ervaring een slecht voorbeeld is geweest. Maar daarultü toch wel te verklaren de grote ver scheidenheid die er in de pinkster!» weging bestaat. Telkens weer zijn ai nieuwe groeperingen onder de spirit» listen ontstaan. De secretaris genera*; van de N H. Kerk. dr A. v d. Heuvel! heeft onlangs gezegd dat hij oecun»; nische beweging en pinksterbeweging in één adem kan noemen Voor het behoren deze twee bij elkaar Zulk est woord zou op de herdenklngssamt;- komst in de Jaap Edenhal goed gevl len zijn. want het leek daar wel op of e geen vuiltje aan de lucht was tus.se deze twee. Nu zijn er uit de pinkster beweging kerken ontstaan, in soi&l mige werelddelen, in Zuid-Amerika e Afrika, zelfs grote kerken. Enige tra: hen hebben zich aangesloten bij c:! Wereldraad van Kerken. Maar er zij: anderen die de Wereldraad schuwe als het grootste kwaad dat denkbaai is, want daar wordt, volgens hen, al!: vuur van de H. Geest gedoofd, evenal in vele kerkinstituten. Toch zullen m er goed aan doen te vragen of den twee bewegingen, de charismatisch en die van de pinkstergemeenten, iet voor ons te betekenen hebben. Wat is het werk van de H. Geest? D: was de vraag waarvoor de reformat'.- ren stonden. Zij hebben er het an; woord op gegeven dat de H. Geesten door het Woord heenleidt naar Chr_- tus en ons deelachtig maakt aan ds:- gene wat God ons in Hem gegeve heeft. Wilt ge een ander antwoord.les dan antwoord 53 van de Heidelbergsc Catechismus. Dat is het antwoonfdat de kerken van reformatorische tw.- sprong nog altyd geven. Geeft ditant: woord de rechte bezieling, of is hetnie: meer dan een formule voor ons gewor den? Kunnen we missen de doop dw; de H. Geest, de doorbraak van de E Geest, waarmee de charismatiscfctj bewegingen de kerken altijd weer cod fronteren? Enige maanden geleden ontvinger we een schrijven van een lezer die w persoonlijk niet kennen, maar van we- we vermoeden dat hij betrekkingel heeft met een charismatische bewr ging. Hij noemt zijn vrij lange brief eer meditatie over het artikel in deze iw briek over kerk en secte. Uit zi schrijven blijkt een zekere teleursttj ling over de kerk. De schry ver consttj teert gemis aan gehoorzaamheid aï het Evangelie. Dit kunnen we begr- pen. want waar is die niet? Wie t: zichzelf nagaat, zal dit ook kunne constateren. Het vlees is zwak. De ge dachte is ook bij hem opgekomen of<i herders wel de ware herders zijn. Wat; neer de schapen door hen de stem vt de Goede Herder niet horen, gaan df schapen dwalen. De oorzaak ziet hij* het begeren naar meer Ook dit B waarlijk geen nieuwe klacht. Maar da stelt hij de vraag:„Wordt de zaak ra gediend door de kerk dan maar schrijven en een alternatieve kerk tf stichten?" Maar al te gemakkelijk worden zo de schriften naar eigen Ira zicht uitgelegd. En na herinnerd fc hebben aan de uitzending van de diH cipelen in Lukas 9. gaat de briefcehra ver voort: „Het criterium van deze om dracht is. om het Evangelie te verkosl digen daar, waar men bereid is naardl boodschap te luisteren." Toen Jen» de schare zag. werd Hy met innerlüs ontferming bewogen. „Dit onUieól mij het recht om mijn plaats te vera ten in de kerk waarvan ik deel uitman1 en mij de opdracht om met de kind- ren van het Koninkrijk uil. de an dra kerken op weg te gaan.1 Zo nu kunnd we er vrede mee hebben als lemar,: zijn eigen kerk niet spaart, harde (to gen meent te moeten zeggen en tod! zijn plaats in de kerk niet verlaat de mens ziet aan wat voor ogen is. maar de he.tit: ziet het hart aan Samuêl 16:7b De profeet Samuêl is op zoek naar een koning. Het moet een van de zonen van Isciï Bethlehem zijn God zelf zal hem wel zeggen wie Tijdens een spcaa bereid feestmaal laat Isai zeven zoons iwat een zegen!) opdraven. Qua postuur en gehch lijken dat Isai stuk voor stuk geschikte kandidaten voor het koningschap Daar komt i oudstewal een kerel - wat een houding.' En Samuêl grijpt al naar de olieboom om hes zalven, maar God zegt - let niet op zijn uiterlijk - daar komt het niet op aan. het gaal or. w innerlijk-om het hart! Ook de volgende is het met en dederdeook niet. Zo paradeert hec!& zegen van zeven zoons voor Samuel langs. Een Koning is er niet bij. Wat nu? h er -'oc ee zoonInderdaad, dat moet Isai toegeven Hij is op het landen zorgt voor de sc;. epen BI 1 met opgeroepen voor het feest. Vond vader hern goedgenoeg voor het werk 1 ar hecterMS niet voor het koningschap? Waarom nas hij zo achteruit gezet? Was hij met tot dat uttgt groeid wat zijn vader zo graag zag'' Geneerde Isai zich voor hemHoe het zij hij ucri alsnog gehaald en meteen laat God Samuêl weten: deze is hetZalf hem! Voor de ogen ra zijn vaderen zijn zeven grote broers wordt de kleine David de gezalfde des Heren. En strcfi zal hij Goliath doden, terwijl zijn flinke broers hun hart vasthouden Hoe zien wij onze kinderen? Wat hebben wij met hun voor? Moeten het machtige ment* worden, uitstekend boven de middelmaat'' Groot m wetenschap of bezit'' Dat is David (A geworden! Toch zien we m dit verhaal dat het meer gaat om het .hart'dan om het .aanzit* We kunnen onze kinderen lotaanzienlijkemensen opkweken, al of met geforceerd. Zeklcs stomen naar óns ideaal: door ze bijv. scholen te laten volgen, die wij ons ideaal, stellen, w® die iets of ver boven Mn niveau liggen. Vergeten we niet dat kinderen ook nog een eigen ha' hebben. En dat God het hart aanziet! We hebben onze kinderen niet gekregen om ze grool' brengen voorde .buitenkant'. Maar om ze mensen met een hart te laten worden. Een harte recht is voor God De wereldgaat tenonderaan uiterlijk vertoon Zesnakt naar mensen «t een hart'Overweeg dat eens rustig, vóórdat het nieuwe prestatiejaar begint Het gaatomU hart van het kind. J.G. Arensman, v.d.m. KamperbOH Er wordt tegenwoordig heel wat gif gespoten. Tuinders en kwekers raadplegen de veelkleurige spuitkalenders van de chemische fabrieken om te zien waarmee te spuiten tegen onder andere appelbloesemkever, wintervünder. bladroller, spinselmot. voorjaarsuilen, bloedvlekkenluis, fruitmot en nog wel een dozijn andere insekten. Twintig, dertig keer per seizoen moet de spuit erover. Niet dat de meesten van hen niet liever anders zouden willen, maar wat dan? De laatste jaren is erin de insektenbestrijding al heel wat veranderd. De meest persistente middelen, die niet in de natuur afgebroken worden, maar in het milieu blijven en daardoor een gevaar opleveren voor andere dieren en uiteindelijk ook voor de mens, zijn verboden, zoalddt Het gebruik van uiterst giftige stoffen, zoals parathion, is aan banden gelegd. In de researchlaboratona wordt ijverig gezocht naar middelen die selectief werken, dat wil zeggen die alleen het schadelijke insekt bestrijden en verder geen nadelige invloed uitoefenen op plant, dier of mens. Dank zij de ontdekking van de insektenhormonen is men nu inderdaad in staat een nteuw soort bestrijdingsmidde len te maken met deze gunstige eigenschap. De perspec tieven zijn veelbelovend, zo blijkt uit een gesprek dat een medewerker had met dr. H. Schooneveld van het Labora torium voor Entomologie insektenkundevan de Land- bouivhogeschool in Wagemngen. (Door drs. Vera de Meester) WAGENINGEN - Insekten beheersen nu nog de mens en niet omgekeerd. Insekten veroorzaken nog ernstige schade aan de wereldvoedselproduktie op het veld en aan de wereldvoedsel voorraad in de opslagruimten. Bovendien zijn insekten nog steeds actieve overbrengers van ziekten als malaria en slaap ziekte. De oude opvatting dat alle schadelijke insekten moeten worden uitgeroeid en dat bestrijdingsmiddelen 100 procent doding moe ten geven is voor wat de plaaginsekten betreft verlaten. In een aantal gevallen is men nu tevreden met een doding van 90 pro cent. De rest mag in leven blijven, zodat de natuurlijke roof- vijanden nog aan de kost kunnen komen en niet bij gebrek aan voedsel de hongerdood sterven. Het is namelijk gewenst dat er steeds een strijdbaar legertje roofvijanden paraat staat om in te grijpen zodra de schadelijke insekten zich gaan vermeerderen. Het hanteren van natuurlijke roof- bestrijdingsmiddelen op het verstoren vijanden is één van de pijlers waar de zogenaamde geintegreerde bestrij ding van plagen op berust. Daarnaast bestaan de vele chemische bestrij dingsmiddelen en er wordt hard ge- werkt aan de ontwikkeling van bio- logische methoden. In de toekomst zullen we dan beschikken over een groot aantal verschillende bestrij dingsmiddelen, die op elkaar afge stemd (geintegreerd) kunnen worden. Uitgangspunt daarbij zal zijn de leefwijze van het insekten de eis dat de natuurlijke levensgemeenschap pen zo veel mogelijk intact worden gelaten. Deze nieuwe benaderingswijze van de geintegreerde bestrijding is ontstaan als reactie op het klakkeloos gebruik van chemische middelen, die gevaar opleveren voor het milieu en voor hen die ermee spuiten en die uiteindelijk ook nog met zich meebrengen dat de insekten er bestand tegen worden. Verschillende insektensoorten zijn in tussen al minder gevoelig voor vergif. Zij zijn nog slechts te bestrijden door met steeds hogere doses van het be strijdingsmiddel te werken Geen wonder dus dat in de wereld van entomologen (insektenkundigen) voedselproducenten en instanties voor volksgezondheid de ontwikke ling van geheel nieuwe bestrijdings middelen met veel belangstelling wordt gevolgd en begeleid Het gaat om kunstmatig samengestelde stof fen. die de groep van insekten op bio logische wyze verstoren In dit opzicht hebben deze stoffen dezelfde werking als een der insektenhormonen. het zo genaamde juveniel hormoon. In vak- kingen wordt er veel over gesproken en geschreven, maar daarbuiten is over deze stoffen nog weinig bekend. Ze zijn nog niet op de markt, althans in Nederland nog niet, ze hebben nog geen naam, alleen nog maar een code-' nummer. Veldproeven Momenteel worden in ons land enkele van deze stoffen uitgetest op hun waarde voor de praktijk. Dit gebeurt onder leiding van leden van de Werk gemeenschap Geintegreerde Bestrij ding van Plagen - TNO" Een belangrijk deel van het onderzoekswerk dat hier aan voorafgaand moest worden ver richt gebeurde in het Laboratorium voor Entomologie van de Landbouw hogeschool in Wageningen. waar dr. H Schooneveld en enkele medewerkers veel onderzoek hebben ged aan naar de werking van insektenhormonen Schooneveld vertelt dat na enige jaren van voorbereidend werk met veld proeven op kleine schaal, nu, voor de zomer van 1976 een groot programma is opgezet In zes boomgaarden, ver spreid over het land (in de Betuwe, de Flevopolder en in Zeeland (te Wilhel- minadorp), elk van minstens één hec tare. wordt op commerciële basis ge werkt met een middel van Zwitsers fa brikaat. Het wordt In de proefpercelen getoetst op de bestrijding van de vruchtbladroller op appelbomen. Mocht de schade aan de appels van de proefvelden groter zijn dan de schade op percelen met de gebruikelijke che mische bestrijding, dan ontvangen de fruittelers daarvoor aan het einde van het jaar een schadevergoeding. De werkgroep die dit testprogramma uitvoert bestaat uit medewerkers van vier onderzoekinstellingen het Labo ratorium voor Entomologie van de Landbouwhogeschool, het Instituut voor Planteziektenkundig Onderzoek in Wagemngen, het proefbedrijf De Schuilenburgh in Lienden (Betuwe 1 en het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp. De leiding berust bij ir. J. P. van der Molen van het Instituut voor Plan teziektenkundigOnderzoek. Wat zijn dat nu voor nieuwe middelen die worden getest? Waarom zijn ze zo veelbelovend? volgens dr. H. Schoone veld berust de werking van de 1 het insektelichaam van natuurlyke processen, die samenhangen met de groei en de ontwikkeling. Vandaar hun algemene naam. insektengroeiregula- toren. kortweg IGR. Die groei heeft voornamelijk in de lar vestadia van het insekt plaats. Rup sen groeien, vervellen, groeien weer. tot ze na een aantal vervellingen gaan verpoppen. In het popstadium gaat de groei verder in de aanleg van vleugels, vliegspieren, poten en monddelen. Na het uitkomen van de insektepop of cocon, dus bij het verschynen van de vlinder, kever, mug of vlieg is de uit wendige groei geëindigd. Binnen in het lichaam heeft dan nog wel de eï- vorming plaats. Hormonen Het. vervellen, een belangrijk gebeuren tijdens de groei, gaat niet vanzelf: het komt tot stand onder invloed van stof fen - hormonen - die door klieren ir. de kop en hetborststuk worden gevormd. Deze hormonen zijn nog niet zo lang geleden ontdekt Tien jaar terug is de gedachte geopperd om ze te gebruiken tegen het dier zelf. Een van de insektehormonen is het zogenaamd verveUingshormoon. dat by larven en poppen de vervelling op gang brengt. Het andere is het juveniel hormoon; dit zorgt ervoor dat een larve na een vervelling een larve blijft. In het laatste larvestadium is het ju veniel hormoon normaliter niet meer aanwezig, zodat de rups kan gaan ver poppen Voegen we het juveniel hor moon in dat laatste larvestadium ech ter kunstmatig toe. dan zal de rups proberen nog een extra keer te vervel len naar een rups toe. Meestal ontstaat dan een gedrocht dat het midden houdt tussen een rups en een pop, die ten dode is opgeschreven en die dus geen nakomelingen voortbrengt. De laatste jaren is in de entomologi sche laboratoria over de hele wereld veel kennis verzameld over werking en samenstelling van het juveniel hor moon. Resultaat daarvan is dat nu stoffen kunstmatig kunnen worden samengesteld die chemisch meer of minder lijken op insektehormonen en die de werking daarvan in velerlei op zicht nabootsen Vandaar dat zij de naam mimetica kregen Hun werking is eender, maar vaak duizenden malen steyker dan echte.insektehonnor.eii Deze mimetica worden nu als insek ten groeiregulatoren gebruikt Insektengroepen Momenteel worden zo'n tien IGR's uitgetest voor de verschillende insek tengroepen: muggen, vlinders, kevers, luizen Het is bijzonder van belang dat de IGR's selectief zijn: elk IGR werkt op een beperkte groep insekten en laat de andere ongedeerd. Dat betekent een geweldig voordeel boven de con ventionele middelen, die immers meestal „breedwerkendzijn. dat wil zeggen vele soorten insekten tegelijk raken plaaginsekten en hun parasie ten. onze vijanden én onze vrienden. Het IGR dat nu tegen de vruchtblad roller wordt gebruik t laat sluipwespjes die op de rupsen parasiteren waar schijnlijk ongemoeid De jonge rupsjes van de vnichtbladrol- ler hebben zich in de eerste hete dagen van mei snel ontwikkeld, zodat de meeste in de tweede week van mei het vierde larvestadium hadden bereikt, sommige reeds het vyfde en tevens laatste Er is toen in de zes proefbe drijven gespoten methetlGR-middel. De jongere rupsen hadden daarna nog even tijd zich te ontwikkelen, wanthet middel blijft een paar weken zyn wer king houden voordat het onder andere door invloed van ultraviolet Ücht uitr eenvalt. Het beste tijdstip van bestrijding is het moment waarop het grootste deel van de rupsen in het vierde of vijfde vervellingsstadium is. dus zo kort mo- Zo ziet hel schadebeeld eruit dal de grote appelroller veroorzaakt. gelijk voor de verpopping Dat is de gevoeligste fase voor IGR. Het vol wassen dier is doorzijn beweeglijkheid niet zo geschikt om te bestrijden. Het. eerstvolgende gevoelige moment is dan weer het ei-stadium. De IGR's hebben voor diverse insek ten een directe eidodende werking. De eieren komen 11a bespuiting niet uit. Als volwassen dieren geraakt worden, komen de eitjes die zij nog leggen evenmin uit. (Een belangrijke vraag is thans dan ook of de honingbij, die tij dens de bloei zo'n gewichtige rol speelt, niet ook tevens ongewenste IGR-gevolgen oploopt Onderzoek daarnaar is gaande. 1 Resultaat afdoende In Nederland worden de IGR's nog ge toetst. in Amerika vinden zij al be paalde toepassingen, speciaal bij de muggen- en vliegenbestrijding. Door periodiek hoge waterstand van enkele rivieren ontstaan moerassen langs de oevers waarin snel muskietenuitbar stingen ontstaan. Over deze gebieden wordt het IGR-middel gespoten, vaak vanuit vliegtuigen, in een dosis van slechts 100 gram per hectare. Het re sultaat is afdoende Veel succes wordt ook geboekt met de bestrijding van irritante en schade lijke vliegen op vee. Bij koeien gaat het dan niet alleen om vliegenbestrijding in de stallen, maar ook in de wei Het uitgestrekte grasland zou men daarby vanuit de lucht kunnen besproeien, maar in dit geval is er een efficiëntere methode, dank zij het feit dat het IGR-middel onschadelijk is voor de koe zelf. Als de koe gemiddeld per dag 0.7 milligram van de stof binnenkrijgt, hetzij via likzout, hetzij via het voer, worden de vliegen er effectief mee be streden. Het IGR-middel komt dan namelijk in werkzame vorm in de koeievla terecht waar het zijn werking heeft, op de eitjes die door vliegen hierin worden afgezet. De IGR-middelen kunnen dank zij hun onschadelijkheid voor plankton, vissen en anderé waterorganismen ook van grote betekenis worden voor de muggenbestrijding. Dat zou een groot voordeel betekenen bij de natte rijstcultuur in de tropen Mogelijkheden Hoewei dr. Schooneveld zichzelf geen man van de praktijk noemt maar van het laboratoriumonderzoek, wil hy toch wel iets zeggen over de toepas singsmogelijkheden van IGR's in ei gen land Bij gunstige uitslag van de lopende veldproeven ter bestrijding van de vruchtbladroller verwacht hy veel van de IGR's voor de fruitteelt. Voorts denkt hij aan mogelijkheden in de arbeidsintensieve teelten, zoals bij gewassen onder glas. Met name zou den de IGR's een oplossing kunnen brengen in de strijd tegen de hinder lijke witte vlieg in kassen met augur ken en komkommers. De witte vlieg is intussen resistent tegen de geijkte middelen. Ook bladluizen zijn afdoende te be strijden met een IGR-middel. maar omdat er bij de bestrijding van de bladluizen nog van geen noodtoestand sprake is. is er ook nog geen IGR- middel voor in ontwikkeling De .markt is als hel ware nog niet rijp er voor Niet alleen voor het verwerven van overheidsgoedkeuring voor commer cieel gebruik van een IGR-middel is veel nodig, ook voor de voorbereiding van de afnemers, de telers. Het gebruik van IGR's vereist enige deskundig heid aan die kant Immers hel gaat erom dat by een bepaalde ontwikke lingsfase van de schadelijke insekten gespoten wordt. Ook het integreren van IGR-bespuiting met chemische bestrijdingsmiddelen vraagt veel kennis van zaken. De situatie kan voor de teler extra ge- Hef IGR-middel wordt pér hectare met 1500 liter water verdund en gespoten. compliceerd worden by gewassen waarby de consument slechts genoe gen neemt met produkten zonder zichtbare aantasting door insekten. Aangezien de IGR-middelen de insek ten met direct doden, kan na gebruik van deze middelen nog enige schade aan het produkt ontstaan. Dat kan weer voorkomen worden door samen met het IGR-middel een snelwerkend insecticide toe te dienen om een zoge naamd knock down-effect te bereiken De „nazorg" kan dan verder weer met ieen IGR-middel gebeuren, zelfs tot vlak voor het moment van oogst, ver koop of consumptie. Toekomst Volgens dr. Schooneveld moethetidee van de spuitkalender hoe dan ook ver laten worden. In plaats van onmiddel lijk te kijken naar zo'n kalender om te weten met wat tegen wat gespoten moet worden, is het beter zich af te vragen: hoe ernstig is myn plaag? Dreig ik boven mijnschadegrens uit te komen als ik niets doe? Zoja, wat moet ik dan voor maatregelen nemen? Wat voor maatregelen genomen zullen worden als er straks IGR-middelen op de markt zyn? Of de consument nog steeds volkomen gaaf fruit zal blijven eisen? Het zyn nu nog vragen. In ieder geval zal de onschadelijkheid van de nieuwe IGR-middelen de consument kunnen geruststellen. Dat alleen al maakt dat de toekomst van de insek- tenbestrydmg er wat gunstiger begint uit te zien. Een medewerker van de Landbouwschool 'kooit' een grote appelbladroller.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 16