BELTMOLEN IN CADZAND KREEG ZIJN KAP TERUG Structuurplan Brugge, enorme reddingsoperatie van oude stad PZC/p Pleisterwerk van pand De Gier, Hulst, voltooid „Dat afgebrande gevaarte was geen gezicht" AANPAK TREKT INTERNATIONALE AANDACHT Rioleringsplan gemeente Wester schouwen in gebruik NA BOUWVAKANTIE WORDT DE GEVEL GESCHILDERD STEIGERS BLIJVEN VOORLOPIG HULST - De bakstenen muur van het pand 'De Gier" in de Steenstraat in Hulst is weer helemaal achter een pleisterlaag verdwenen. Dat betekent dat een - omstreden - ondereel van de restauratie van het pand is voltooid. De oudheidkundige kring 'De Vier Am bachten' stelde de restauratie ter dis cussie. 'De Vier Ambachten' was van mening dat de voorgevel met bepleis terd moest worden Die bepleistering CADZAND - Terwijl de kap van de molen langzaam omhoog wordt geiakeld stelt een oudere Cadzandenaardie het vanaf de stoep voor zijn huis ziet gebeuren, tevreden vast; „Ik ben blij dat het zover is. Het ivas geen gezicht, dat afgebrande gevaarte. Die molen hoort bij Cadzand". Niet alleen inwoners van Cadzand, maar ook in groten getale toegestroomde toeris ten reageerden zo toen donderdagmorgen de beltmolen in Cadzand iets van zijn oude luister terugkreeg. Na een halfjaar voorbereidend iverk van de molenmakers Saendijck uit de gelijknamige plaats en Dirkse uit Mijnshe- renland kon bijna letterlijk de kroon erop worden gezet. Met behulp van een zware en hoge kraan kwamen de kap en het geraamte van de wieken weer op hun oorspronkelijke plaats. Traditiegetrouw iverd dat door de molenmakers i Saendijck het staande. Dirkse het gaande werk) bekrachtigd door hel uithangen van de vlag. Hoewel de molen pas m het komende najaar helemaal 'maatklaar' zal ztjn nas er donderdag ook al reden tot feestvreugde voor het bestuur van de stichting molenbehoud West-Zeeuusch-Vlaanderen De Cadzandse beltmo len is het eerste project van die stichting, die het gevaarte ruim een half jaar na de brand, begin 1974. aankocht met de opzet om tot restauratie te komen. De aankoop alleen al kostte 40 mille en er ztjn en worden dan ook allerlei fondsen aangeboord om het nodige geld op tafel te krijgen. Obligaties rente loze leningenschenkingen.de verkoop van stickers en beschrijvingen van de molenroute' zijn onderdelen van de tnzamelactie. Als de molen klaa r is, ml de stichting hem weer in bedrijf siellen en toeganke lijk maken voor het publiek. Niet afgerond nog is het plan om er bepaalde meelprodukten in te verkopen Het is niet uitgesloten dat men probeert een warme baker te vinden voor de exploitatie Het werk liep donderdag overigens van een leien dakje Binnen enkele minu ten stond de kap op de romp van de Beltmolen die in 1898 in de plaats kwam van de een jaar eerder afgebrande standaardmolen Onder de talrijke nieuwsgieringen bevonden zich ook opvallend veel Belgische kijkers Een van hen. de molenmaker (en -kennerVan de Bussche uit Ruyselede. is bijna wekelijks te vinden In Cadzand om maar niet te veel te missen van de restau ratie. Zijn commentaar donderdag. ..Dit is prachtig" Foto De kap gaat op de Beltmolen in Cadzand. heeft het pand teruggebracht naar ae achttiende eeuwse stijl. De oudheid kundige kring pleitte voor een terug brengen naar de vijftiende eeuwse toe stand de bakstenen muur onder de be pleistering restaureren. Het college van b en w van Hulst meende dat het volgen van een nieuw plan. dat toe nog moest worden gemaakt, zou leiden tot het ver vallen vande toegekende subsidies; de gestelde datum van 1 juli zou worden overschreden In de raadsvergadering van 18 mei werd besloten de restauratie van het pand 'De Gier' gewoon door te laten gaan. De steigers tegen de voorgevel van het 'Refugium van de abdij Ter Duijnen' blijven voorlopig nog staan De bepleisterde voorwand zal na de bouwvak vakantie van een verflaag worden voorzien. Dat werk zal tegen het einde van augustus klaar zijn. VRIJDAG 2 JULI 1976 provincie Examens BRESKENS - Beeldende kunstenaar Gino Versprille studeerde af aan de ge meentelijke tekenacademie van Malde- gem (B.i De geslaagde, die voorzitter is van de kunstgroep Sinelafa, ontving het diploma voor de richting toegepaste kunst. Zijn examenstukken bestonden ondermeer uit zeefdrukken en enkele etsen die als thema droegen ..De Ver grijzing" De heer Versprille is werk zaam bij de Breskense drukkerij Cad- sandria SINT-MAARTENSDIJK - Mejuffrouw E. Menses slaagde voor het diploma be jaardenverzorgster. de dames Corrie de Kwak-Kooiaard. Marijke Sakko, Ina Lindhout en Roza Mol slaagden voor het. diploma Bejaardenhelpster. Allen zijn werkzaam ui het bejaardencentrum Sint-Maartenshof Stuurgroep Dit alles gebeurt uiteraard niet meer lukraak, maar streng planmatig. Brug ge, waarvan de 8.000 gebouwen alle maal op steekkaart staan, werd inge deeld in negen kwartieren en niet min der dan 50 wijken, waarvoor telkens een deelplan dient opgesteld. Twintig zijn er thans reeds klaar. Men weet dus precies wat men wil en dit wordt de betrokkenen ook duidelijk gemaakt door een stuurgroep, bestaande uit le den van het stadsbestuur en experts op het gebied van de stedebouw en de ruimtelijke ordening. Brand in mesthoop GROEDE - De brandweer van Oost burg heeft donderdagmiddag een brand op een perceel aan de Scherpbierseweg bij Groede moeten blussen De brand woedde in en rond een mesthoop op een perceel van de zusters De P. De oorzaak is onbekend. BINNENSTAD GROEIT DICHT (Van onze verslaggever) BRUGGE - Voortdurend komt Brugge sedert een drietal jaren in het nieuws in verband met de vernieuwing van de binnenstad die op een wetenschappe lijke leest geschoeid is. Enorme kapita len worden sedert 1972 besteed aan wat best mag bestempeld worden als de reddingsoperatie van een midde leeuwse binnenstad. Het zo druk door toeristen bezochte hart van Brugge was aan het verkrotten. Honderden huizen stonden leeg en ve- keerden in een totaal vervallen toe stand De ontvolking nam bijzondei ernstige vormen aan. Twee cijfers maai om dit te illustreren: omstreeks de eeuwwisseling woonden er in de om walde binnenstad nog 52.000 mensen en dit aantal was geslonken tot ampei 28 000. De romantische reien verpreid- den een ondraaglijke geur, die onder tussen dank zij het uitvoeren van groot scheepse saneringswerken totaal ver dwenen is. Dit was trouwens de eerste enorme taak, die werd aangepakt nadat Brugge door een drastische gebiedsherindeling in 1970 groeide tot een leefgemeenschap van 120.000 inwoners, in plaats van 50.000 voordien. Het grondgebied strek t zich nu uit over 13.500 ha. maar de inspanningen worden in de allereerste plaats toegespitst op de binnenstad, die amper 370 ha. omvat. Terwijl men volop bezig was met de ge zondmaking van de reien, gingen hon derden ambtenaren, technici en andere medewerkers in de binnenstad op pad om onder deskundige leiding van urba- nisten en stedebouwkundigen een in ventaris op te maken van de toestand, de handel en wandel, het verkeer en al les wat daarbij nog komt kijken. Alles kwam op steekkaarten terecht en met deze onoverzichtelijke stapel gegevens als basis, werd dan in 1972 op amper drie maanden tijd het thans internationaal bekende structuurplan opgesteld. Het wordt algemeen beschouwd als een mijlpaal op het gebied van de stads- kemvemieuwing. Daarom werd nu met medewerking van het Belgische minis terie voor Streekeconomie het initiatiel genomen om dit uniek werkdocumenl in boekvorm uit te geven Het werd een fraai uitgevoerde publicatie van 354 pa gina's. verlucht met foto's en talloze kaarten. Schepen voor stadskemver- nieuwing Dries Vanden Abeele bestem pelt dit omvangrijk werk als zijn "bij bel'. Gunstige balans Er kwam tijdens de afgelopen jaar heel wat tot stand en belangrijk was daarbij vooral de mentaliteitsverandering, die werd teweeggebracht bij de bevolking. Men is zich nu algemeen bewust van de ernst van de toestand. Hierop werd de nadruk gelegd door schepen Van den Abeele tijdens een plechtigheid, die in de gotische zaal van het stadhuis werd op touw gezet ter gelegenheid van de overhandiging aan minister voor Ne derlandse Cultuur Rika Die Backer van het eerste exemplaar van het struc tuurplan. Er werd ook een balans op gemaakt van hetgeen reeds werd ver wezenlijkt Talloze leegstaande huizen werden aangekocht en keurig gerestaureerd. Deze nu erg aantrekkelijk geworden woningen, die alle comfort bieden, wor den trouwens erg begeerd. De vraag is groter dan het aanbod. Op die manier hoopt men op enkele jaren tijd het aan tal inwoners van de binnenstad met tenminste 5.000 te doen toenemen. Ken schetsen is tevens, dat het privé- initiatief hierdoor sterk aangewakkerd werd Ook van die kant wordt nu stevig geïnvesteerd. Er werd dus een sneeuw baleffect verwekt en dit kan men al zeer duidelijk merken in bepaalde volkswij ken, die volledig aan het herleven zijn. Het gaat dus lang niet meer alleen om de blikvangers van de dure restauraties van mooie gevels. Nog voor een schetsje op papier wordl gezet, ontstaat een dialoog met de ar chitecten, de eigenaars en eventueel andere belanghebbenden. In gezamen lijk overleg wordt - steeds in overeen stemming met het structuurplan - een beslissing getroffen, die zelfs dikwijls tol in het detail wordt uitgestippeld. In een zestal gevallen stelde deze stuurgroep zelfs een eigen ontwerp op. dit op risicc van het stadsbestuur Op één uitzonder ing na werd dit plan ook steeds prompt uitgevoerd Even belangrijk is tevens het feit, dat talloze projecten geen doorgang von den. Meestal ging het dan om door de centrale voorgestelde ontwerpen Zo was het de bedoeling aan de rand van de binnenstad de vaart Gent- Brugge-Oostende geschikt te maken voor binnenschepen van 2.000 ton mei de bouw van een ingewikkeld en pe perduur sluizencomplex. Er werd nu een totaal andere oplossing uitge dokterd en de omgeving van het harl van Brugge blijft gaaf. Hetzelfde geldl voor de prachtige Damse vlakte en de mooie polderdorpen Dudzele en Lisse- wege. die bedreigd werden door de ha venzone van Zeebrugge. Deze werd in gekrompen en het landschap wordt on geschonden bewaard. Dit zijn maar en kele voorbeelden. Spijtig vinden velen, dat Brugge met doortastender optreedt bij het verban nen van het verkeer uit de binnenstad Dit moet volgens het structuurplan tegen 1980 op grote schaal gebeuren. In het centrum moeten rustige winkel wandelstraten tot stand komen De ex perts zijn echter van oordeel, dat men nu nog beschikt over voldoende par keergelegenheid. terwijl ook dient ge wacht op het volledig afwerken van de verkeersring rond de stad. Daar is men trouwens bijna klaar Onder het indrukwekkende 'Zilver- pand' in de Noordzandstraat, waar een complex van winkels, groene ruimte en flats tot stand komt. zal einde 1976 ruimte voorhanden zijn voor 400 auto's in een ondergrondse parking Een nog veel ingrijpender project wordt nu ech ter gestudeerd. Het uitgestrekte plein t Zand. op een boogscheut van het sta tion. zal een volkomen nieuw uitzicht krijgen. Het daar overwelfde Capucle- nenreitje wordt opengemaakt, zodat ook de ring van de kanalen van het oude Brugge weer rond zal zijn Men herinnert zich wellicht, dat burgemeester M. van Maele nog steeds droomt van een 'wa tertram hierbij natuurlijk denkend aan Venetië. In elk geval zal de omgeving van het Capucienenreitje op 't Zand ei zo ongeveer uitzien als de boorden van de Seine in het centrum van Parijs, alle verhoudingen natuurlijk in acht geno men Er wordt ook gedacht aan een onder grondse parking voor nie minder dan 1 400 wagens. Het doorgaand verkeer wordt er door een tunnel onder 't Zand geleid. Dit gigantisch project zou 1.2 miljard fr. kosten en tegen 1982 zou het helemaal moeten uitgevoerd zijn Vroe ger zou men over toekomstmuziek ge sproken hebben, maar nu wéét men ge woon. dat deze plannen stipt worden uitgevoerd volgens het voorziene tijds- schema Brugge staa t dankzij deze doortastende politiek steeds in de acutaliteit, ook al om zijn onafgebroken strijd voor de no dige kredieten voor de uitvoering van al deze ontwerpen Men oogstte er echter ook lauweren. Zo werd Brugge in 1975 als voorbeeldstad aangeduid in het ka der van het. Europees jaar van het Bouwkundig Erfgoed. Er werd over dit structuurplan gesproken in de Raad van Europa, in de Unesco en in de In ternationale Raad voor Monumenten en Landschappen. Zeshonderd experts uit 30 landen namen in deze Vlaamse stad in 1975 deel aan een internationale conferentie over de historische steden Er had ook een expositie plaats over het bouwkundig erfgoed, waaraan 200 ste den uit de ganse wereld hun medewer king verleenden. Het belangrijkste is echter, dat nu krachtig gepoogd wordt van Brugge weer een stad te maken, die niet alleen een kijkstuk is voor toeristen, maar waarin ook gezellig gewoond kan wor den. Zo zal 't Zand in Brugge er over enkele jaren uitzien. Het nu overwelfde Capu- cienentrijtje wordt weer opengelegd en er omheen komen winkeltjes en terra- sen. Eengezichtop het centrum van Brugge. held een deel van het vuile water van Middenschouwen te lozen Wethouder van openbare werken L. Hoogerhuis herinnerde ook nog even aan de ge schiedenis van de totstandkoming, evenals raadslid J. Hendrikse. waarna de voorzitter van de werkgroep, ge meentesecretaris J. W de Jonge, het wa terschap eveneens gelukwenste met de nieuwe laak. Foto Met het doortrekken van een clo setpot steldi dr Boertien de rioolzuiver- ingsinstallatie in gebruik. Kerkelijke mutaties NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Almkerk: D. Heikoop, te Herwijnen; beroepen te Langerak; W. G. Sannenberg. kandidaat te Kampen. Aangenomen naar Nederlangbroek, toezegging: J. Kommers. kandidaat te Groenekan: aangenomen naar Alkmaar als predikant voor buitengewone werk zaamheden rziekenhuispredikant): S. Euverman, te Warffum-Breede. Toegelaten tot de evangeliebediening; C. L de Rooij. Govert-Flinckstraat 23, Utrecht P. G. Schoneveld. Van- Maerlantstraat 55 in Antwerpen, België i beroepbaar): en A. P. Voets: Henry-Dunantstraat 40, Bergambacht (beroepbaar). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Assen. B. Koekkoek, te Waddmxveen. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJ GEMAAKT Beroepen te Avereest-Dedemsvaart en te Groningen-Noord voor de missio naire arbeid op Irian-Jaya; J. J. Schreu- der. kandidaat ze Zwolle. Aangenomen naar Leiden: N. H. Goo tjes, kandidaat te Leeuwarden, die be dankte voor Aduard. Marknesse- Nagele. Meppel. Kantens. Loppersum-Westerenden en Pieterburen-Schouwerzijl. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJ GEMAAKT BUITEN VERBAND Aangenomen naar Den Helder R. Brands, kandidaat te Amsterdam, die bedankte voor Hardinxveld-Giessen- dam en Vlaardingen. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zwaagwesteinde en te Rotterdam-West: H. H. Klomp, kandi daat te Ede: beroepen te Utrecht en te Leerdam A. van Straalen. kandidaat te 's-Gravenzande VRIJE OUD-GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuid: A. Kot. te IJsselmuiden. Recreatiezaal 'Poelwijck' in gebruik genomen 'S HEER ARENDSKERKE - Woensdag werd de recreatiezaal van het rusthuis Stichting Poelwijk met een rede van de voorzitter van Poelwijk officieel in ge bruik genomen, gevolgd dooreen feest voor de bewoners. Met twee autobussen werd eerst een tocht naar 's Heerenhoek gemaakt Te rug in Poelwijk werd de bewoners een uitgebreid diner aangeboden. De heer J. Schipper, voorzitter van de bewoners commissie van Poelwijk sprak na afloop van de dag nog een dankwoord. Slot van pap. I) anderzijds zal datom financiële redenen niet kunnen. De directeur van het R.IZ .A. ing. K C Zijlstra, noemde de installatie er éen die het R LZ A. de meeste zorgen heeft ge geven. Het ziet er naar uit dat die zorgen nog niet helemaal voorbij zijn Er wordt nu nog gewerkt met een provisorische oplossing voor het lozingswerk en voorts is de mechanische zuivering in de eerste fase De laatste fase zal de biolo gische zuivering zijn, waarvoor nog heel wat onderzoek moet worden verricht. Hij vond dat Westerschouwen een goede plaats inneemt in het geheel van zuiver ingsinstallaties in ons land. Burgemeester E. Baerends van Midden- schouwen noemde tenslotte Wester schouwen zowel 'een goede buur als een goede vriend'. Hij dankte voorde goede samenwerking en voor de bereidwillig- Jaarlijkse kermis te Breskens BRESKENS - Vandaag, vrijdag, zater dag en zondag is er kermis in Breskens. De kermisattracues.die een grote varia tie vertonen, staan opgesteld op het Oranjeplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9