Boeren niet gelukkig met invoering van zomertijd :=J Folkloristische dag Middelburg kende dit jaar geen 9 PZC/P Secretaris van Brouwershaven verliest beroep ontslagzaak SKW te Middelburg: woononderzoek nodig Jongen (14) zwaar gewond bij ongeval het land uit Politie wijst ;>rr£ groep zigeuners Marokkaan beroofd van ƒ2175,- en papieren almanak VRIJDAG 2 JULI 1976 VANAF APRIL 1977 UUR MEER LICHT PER DAG IADVERTENTIE provincie „NIET VEEL VOORDEEL IN DE PRAKTIJK" GOES-De Zeeuwse agrariërs zijn niet zo ingenomen met de invoering van de zomertijd, die ons volgend jaar te wachten staat. Te oordelen naar de reacties uit landbouworganisatie en ,c" die van individuele boeren zit men niet direct om een verandering in de tijd- uPZWOrCH sindeling te springen. Maar het pro bleem is niet van dien aard dat er grote weerstanden uit de kringen van de land- en tuinbouw te verwachten zijn. Veel voordeel denkt men althans van de zaomertijd niet te plukken. hard tegen gaan verzetten Er zijn wel andere problemen CBTB-voorzitter Dc Jager zag nog wel enige financiële nadelen voor die wein ige boeren die nog met personeel wer ken „In het oogstseizoen zal men door dit uurverschuiving sneller 't einde van de officiële werktijd hebben bereikt, en dus ook eerder overuren moeten beta- soms tot gevolg hebben dat men zijn hele werkschema wat verder in de dag moet plaatsen „Van ons hoeft het niet".zei de heerN. J. Goudt. fruitkweker te Baarland en voorzitter van de Nederlandse Fruit telersorganisatie in Zeeland over de komende invoering van de zomertijd. De heer Goud zag daar geen voordeel in. Fabelachtig ClnU* gemakkelijk 's maandags geopend FftfOpVERS SCHOENEN UÊmÊÊ L DELFT 48 - Middelburg O VER WEGINGEN BLIJVEN BINNENSKAMERS Ook secretaris Oggel van dc ZLM zag wel enige bezwaren rijzen bij de in voering van de zomertijd: Zoals bekend heeft de ministerraad op grond van de in 1958 van kracht gewor den 'wet op de nadere regeling van de wettelijke tijd' nu besloten om - in over leg met de andere Beneluxpartners - met ingang van 3 april 1977 's nachts om 2 uur de zomertijd in te voeren. Dat geldt dan voor het gehele gebied van België. Nederland en Luxemburg, waar op dat tijdstip alle uurwerken ëén uur vooruit gezet moeten worden. De zo mertijd houdt weer op om 3 uur 's nachts op 25 september 1977. Dan moeten de klokken weer een uur terug. Bij het ministerie van crm. waar men verantwoordelijk is voor het 'tijdsbe- leïd', onderstreepte men nog eens, dat de maatregel wordt genomen om vooral toerisme en recreatie te laten profiteren van het uur langer daglicht, dat men op deze wijze hoopt te winnen. Frankrijk voerde de zomertijd al dit jaar in. Italië deed het al eerder. In Duitsland zit er een politieke moeilijkheid aan in verband met 'Oost' en 'West' Ook hoopt men dat er dan meer sprei ding in de vrije tijdsbesteding zal ko men. zod at die niet meer zo eenzijdig op het weekeind zal drukken Bij crm denkt men, dat ook de reerreatieve voorzieningen dan met meer rendement zullen worden gebruikt, als de zomertijd eenmaal is ingevoerd. Vraagtekens In kringen van de land- en tuinbouw echter zet men vraagtekens bij de nieuwe tijdsmaatregel. Men ziet er daar nauwelijks winst in. De heer G. J. de Jager, te Anna-Jacobapolder voor zitter van de CBTB-Zuid-West- Nederland en zelf praktiserend land bouwer zegt: Als landbouw hebben wij geen behoefte aan invoering van de zomertijd. De werkzaamheden zijn minder afhanke lijk van het licht, dan wel van de natuur lijke gesteldheid, zoals bijvoorbeeld de droogte bij de oogst Wij staan dus voor de invoering van de zomertijd niet te dringen Dat uur tijdswinst is puur theo retisch. De boer past zich toch altijd aan bij het opgaan van de zon, bij de natuur. Wij zijn met de nieuwe zomertijd straks niet gelukkig, maar het is nu ook weer niet zo dat wij ons als organisaties er JONGENS VINGEN KARPER VAN 5 KILO BATH- De tienjarige Jan Engelaar uit Rüland-Balh heeft donderdagmorgen samen met z'n vriendjes Piet Damme en André van de Vrede, een vijf kilo zware karper opgevist. Het dier heeft een lengte van 67 centimeter. De jongens, die tijdens de vakantie vrij wel dagelijks vissen, kregen de karper aan de haak in een uitloper van het Bathse Gat. een stroomgat dat tijdens de watersnoodramp van 1953 ontstaan is. Een trotse mevrouw Engelaar ver moedt dat de karper in het stroomgat is terecht gekomen, omdat men momen teel in de omgeving van Bath bezig is met het schonen en dichten van sloten. (ADVERTENTIE) „Het betekent dat de mensen, die toch al vroeg op moeten in bepaalde gevallen nog vroeger zullen moeten opstaan. Men name op veehouderijbedrijven, waar gemolken moet worden kan dat van invloed zijn." De heer Oggel consta teerde wel enige weerstand bij de boeren in het algemeen, maar hij zag de ZLM geen actie vór of tegen de zomertijd on dernemen „In de praktijk zullen de boe ren zich toch richten naar het licht, 's- Morgens moet men toch wachten op de zon. 's avonds kan men inderdaad wat later doorgaan. Dat zal in de praktijk weersgesteldheid moeten worden ver- richt. Tijdsbepaling speelt dan geen rol. We moeten werken met de mogelijkhe den, die de natuurlijke omstandigheden ons bieden. Daarvan zijn wij afhanke lijk." De heer Goud zag in de wisseling van de uren wel mogelijkheid tot misverstan den „Ik denk maar aanvroeger, vóór de oorlog, toen we de begrippen 'oude tijd' en 'nieuwe tijd' kenden en men erbij moest vermelden welke uuraandui ding men eigenlijk bedoelde. Toen kenden we ook zomer- en wintertijd. Ook tijdens de Duitse bezetting hebben we met tijswisseling te maken gehad. Hetzal - vooral waar het de aanpassing bij het verderemaatschappelijkelevenbetreft- wel aanleiding geven tot verwarring en misverstand." De heer L. Bolhuis, houder van een ge mengd landbouw- en veeteeltbedrijf onder Wolphaartsdijk verklaarde desge vraagd 'niets groos te zijn op die zomer tijd'. 's-Morgens blijft het op het land veel WESTKAPELLE - De rijkspolitie heeft donderdagmiddag een groep zigeuners uitgewezen, nadat deze omstreeks kwart voor drie met een zestal cara vans in Westkapelle was gesignaleerd. Volgens de politie betrof het een groep die zich regelmatig schuldig maakt aan diefstal. Vermoed werd dat ze van plan waren in Westkapelle een standplaats te kiezen. Het ontbreken van een verblijfsvergun ning en van middelen van bestaan, was reden om hen de grens van België t e zet ten. De groep reed onder begeleiding BEROEP ONGEGROND MIDDELBURG - Het Ambte narengerecht Rotterdam heeft het beroep van de heer A. A. Witte tegen zijn ontslag als ge meentesecretaris van Brou wershaven ongegrond ver klaard. Het Ambtenarenge recht Rotterdam deed gisteren, donderdag uitspraak in deze beroepszaak, die 10 juni j.l. tij dens een zitting in het gerechts gebouw te Middelburg werd be handeld. De secretaris van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsper soneel. de heer J. C. Borgdorff vroeg toen nietigverklaring van het ontslag, dat de heer Witte op 17 november van het vorig jaar door de gemeenteraad werd verleend. De heer Borgdorff noemde het in zijn pleidooi een 'boze droom, zoals men in Brouwershaven de gemeentesecretaris heeft behandeld." De gemeenteraad volgde destijds het gingsregeling secretarissen zegt. dat als huur voor de ambtswoning twaalf pro cent van de wedde mag worden inge houden Het tweede lid van dit artikel bepaalt echter dat hiervan kan worden afgeweken als ui teen verklaring van een inspectie der belastingen blijkt dat de huurwaarde lager ligt dan ht, bedrag dat via de twaalf-procentinhouding zou worden betaald. Van deze afwijkende Het Ambtenarengerecht heeft niet de overwegingen bekend gemaakt, waarop het beroep van de heer Witte ongegrond/ is verklaard. Deze overwegingen wor den wel meegedeeld aan klager en de verwerende partij de gemeente Brou wershaven. TERNEUZEN - De 14-jarige C.V.B. uit langernat vanwege de dauw En je moet Terneuzen heeft donderdagavond een yee' dingen naar later., naar de avond schedelbasisfractuur opgelopen bijeen 106 Saan opschuiven. Het hoeft niet van aanrijding op de Churchillaan in Ter- aldus deze Stem uit de praktijk, neuzen. Landbouwer C. Cevaal te Ritthem zag Om die weg te kruisen maakte hij geen indetoepassingvandezomertijdvóór-en gebruik van het voetgangers-en fietsen- nadelen: „Inderdaad is er's morgens het tunneltje bij het Scheldebad. maarfiet- verschil met de dauw. Maar niet iedere ste hij over de alleen voor auto's be- boer staat in deze tijd nog tegelijk met stemde weg richting Leeuwenlaan. Bij zonsopgang op. Vooral tijdens de aar- het oversteken werd hij gegrepen door dappeloogst,dieindenazomervaltis,dat de uit de richting 'Ter Schorre' nader- jeovereenuurlangerlichtkuntbeschik- ende auto. bestuurd door C. K. uit Ter- ken. Uiteindelijkzitermaarweinigvoor- is opgenomen in hte Temeu- deelin.maarikbenernietzohevigtegen". Julianaziekenhuis. aldus deze praktiserende landbouwer. van een poütieauto^naar de Belgische v00rstel van b en w tot ontslag, omdat de gemeentesecretaris aan de hand van een provinciale regeling zelf was over gegaan tot het verlagen van de huur bedragen die hij voor zijn ambtswoning moest betalen. Dit eigenmachtige op treden was mede een gevolg van een polarisatie-situatie tussen de burge meester en de secretaris, waardoor geen redelijk overleg, meer mogelijk was. De provinciale regeling stelde de secre taris-althans voorde jaren dat hij ken baar had gemaakt van deze regeling ge bruik te willen maken - wel in het gelijk, maar van de zijde van de gemeente werd bij de behandeling van de zaak naar vo- gebracht, dat de hiervoor gebruikte grens bij Hoogerheide Veel schade bij frontale botsing UZENDUKE - Bij een ongeval op het kruispunt Tivoii bij Uzendijke zijn donderdagmiddag omstreeks half een twee personenauto's zwaar bescha digd. Het ongeval ontstond toen de automo bilist G. K. uit Breskens. komende uit de richting Breskens. met een inhaal- manouvre bezig was. Er volgde een fron tale botsing met een tegemoetkomende telefonisch verstrekte gegevens van de auto bestuurd door B. de V. uit Oost burg. De botsing kon ondanks hevig remmen door beide automobilisten niet meer worden voorkomen. belastingdienst zo werden geïnterpre teerd dat ze voor de secretaris tot de meest gunstige uitkomst leidden. Een artikel uit de provinciale bezoldi- S MASSIEF GOUDEN S 1 verlovingsringen BEZOEK FLINK TEGENGEVALLEN, IN CENTRUM ERG RUSTIG „GENUANCEERDER DENKEN OVER WOONBEHOEFTE" MIDDELBURG - De Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg acht het hard nodig dat er in Middelburg en mo gelijk ook in andere Zeeuwse gemeen ten een woononderzoek wordt gedaan, waarbij een meer genuanceerde ge- dachtengang over wwonbehoefte en woonwensen mag ontstaan". „Zolang men zich blijft verschuilen achter mededelingen, zoals in kranten berichten is weergegeven, zal deze pro blematiek niet kunnen worden opge lost". Dat schrijft het SKW in een reactie op eerdere berichten over woonbehoefte en - wensenonderzoek voor alleenstaan den en tweepersoonshuishoudens te Middelburg. Daarbij is volgens het SKW door wethouder H. Gillissen onder an dere gesteld, dat Middelburg het onder zoek niet nodig vindt, „omdat alleen staanden en ook onvolledige gezinnen er gemakkelijk een woning kunnen krij gen" Volgens de heer Gillissen heeft dit te maken met de ruime woningmarkt in de Zeeuwse hoofdstad, waardoor men geen beperkingen aan woningzoeken den hoeft op te leggen. „De huisvesting van alleenstaanden en onvolledige ge zinnen geeft in Middelburg geen pro blemen. Daarom vinden wij het zonde om het onderzoek door ons uit te voe ren", aldus de wethouder. Volgens het SKW is het totale aantal MIDDELBURG - Op klaarlichte dag is in Middelburg een Marokkaanse gas tarbeider beroofd van zijn spaargeld van ƒ2175. zijn kleding en gebruiks voorwerpen meteen totale waarde van duizend gulden, zijn paspoort, zijn ver blijfsvergunning. zijn wervergunning en een legitimatiebewijs van een bank. De Marokkaan. M. M. N. raakte zijn be zittingen kwijt doordat in de loop van woensdag iemand moet zijn binnenges lopen in een door mevrouw De Q. in het Bagijnhof bewoond huis. waar N. in de kost is. Toen N. woendagavond om kwart over zes van zijn werk terug keerde zag hij dat de voordeur van het huis openstond. Op zijn kamer was alles overhoop gehaald. Behalve het ge noemde geldsbedrag en de waardevolle papieren waren overhemden meegeno men, pantalons, onderkleding, een col bertjasje. een winterjas, en een heren polshorloge. Het geld bewaarde N. in een tasje in een kast op zijn kamer. Op de dag van de insluiping was mevrouw De Q. met va kantie. Hoewel geen sporen van verbre king van deuren of ramen zijn gevonden heeft N. verklaard dat hij bij zijn vertrek de voordeur had afgesloten. De recher che van de Middelburgse gemeentepoli tie heeft de zaak in handen. ZEEUWSE Taal Een jongeman uil de Bevelanden toerde vorige week door het Vlaamse land en meldde zich voor wat lafenis bij een eenvoudig staminee. Omdat er tevens sprake was van en ige sani taire nooddruft, haastte hij zich naar een deur. waarop grote letters meld den: 'Privaat'. Daar deed hij twee dingen tegelijk: de rits naar benee en de deur open. Hij had dat beter niet kunnen doen. want de deur gaf toegang tot de huis kamer van de waardin. Die zat breeduit op een stoel te breien, keek de inmiddels onwelvoeglijk geklede knaap fronsend aan en zei „Awel een OUaander Wat gij 't privaat noemt is bij ons de cour En die is achter 't uis. begraapt-ge Jawel, het stond er met even grote letters aan het eind van een gang. En in die cour heeft de jongeman zich enige ogenblikken in 't privaat afge zonderd. In luusje zogezegd. De taal is gans een volk, heeft een Vlaming eens geschreven. Soms wel drie vol ken. M. KOETS STAK ALLE 30 RINGEN MIDDELBURG - De eerste folkloristi sche dag van dit jaar in Middelburg is donderdag qua bezoekersaantallen geen topper geworden. Gelet op voor gaande jaren was de binnenstad stuk ken minder bevolkt, hetgeen door de organisatoren werd toegeschreven aan de warmte. Men had de stellige indruk dat vele mensen toch liever de verkoe ling aan de stranden hebben opgezocht. Ook bij de gemeentepolitie van Middel burg sprak men donderdagavond van een matige drukte „In vergelijking met andere jaren is het voor ons wat tegen gevallen. In het centrum was het voor ons dit keer abnormaal rustig." Een en ander over de geringere drukte werd bij de politie ook afgeleid aan het aantal toerbussen. dat op de diverse plaatsen geparkeerd stond Bijvoorbeeld op de Loskade stonden vorig jaar tijdens de folkloristische dag tussen de middag zo n 25 toerbussen geparkeerd, nu wa ren het er slechts 5. En zo was het beeld overal" aldus de politiewoordvoerder. Een matige drukte dus. donderdag in Middelburg, „maar wel gezellig", aldus uitlatingen van enkele leden van de fol kloristische commissie. Datzei bijvoorbeeld de heer A Imanse 's avonds bij de prijsuitreiking van de rin- gnjderij in de Middelburgse Schouw burg ook. „Deze dag is toch bijzonder geslaagd en dat is een pluim op de hoed van al diegenen die zich daarvoor heb ben ingespannen waard", zei bij. Bur gemeester drs. P. A. Wolters zei vervol gens toch wel geschrokken te zijn van het feit dat de optocht door de stad met de versierde sjeesjes 't zonder muziek moest doen. „Dat mag niet meer voor komen. Ik wil niet zeggen dat de ge meente zomaar geld op tafel gaat leg gen. maar laten we deze kwestie wel eens goed uitpraten. Dat moet toch mo gelijk zijn." Ook burgemeester Wolters vond dat de eerste folkloristische dag - de tweede wordt op 12 augustus gehou den - goed is verlopen. Hij was tevens van mening dat sportief is gestreden om de diverse prijzen De folkloristische dag is toch wel ge worden wat het worden moest, ontmoe ting tussen stad en platteland. Rondom het Molenwater werden de twee ringrij- derijen gehouden: met de - veelkleurig - versierde sjeesjes en op een speciaal daarvoor aangelegde baan te paard. Het aantal belangstellenden kende daar verschillende pieken, maar af en toe leek het er ook op alsof men niet gewe ten heeft dat daar iets aan de hand was. Wat betreft de deelname in de sjeesjes heeft men dit jaar een flinke belangstel ling genoten; maar liefst 30 sjeesjes - de een nog bonter en kleuriger dan de an der-trokken in stoet over het Molenwa ter om per toerbeurt (in totaal zijn er 18 verreden) 3 ringen testeken. Gewoonte getrouw de man aan de leidsels, de vrouw met lans om er de ringen aan te rijgen. Dat alles ging natuurlijk in de oude hoerendracht. De route leidde langs Molenwater. Branderij, Molen gang. Noordbolwerk en langs de tuin van het Gasthuis. De ringlijders - even eens in hoerendracht met oranje sjerp - streden naast dat parkoers om het felst wie in dertig beurten de meeste ringen wist te vergaren. En dat alles onder pas sende polkamuziek van Strauss, ver zorgd door Radio Tukker Tussen de middag werd de marktdrukte wat opgevrolijkt met de gebruikelijke optocht door de binnenstad, waarin de meeste sjeesjes en de ringrijders te paard meereden Ook de markt kende een gezellige drukte Vrolijkheid kwam niet in de laatste plaats van een aantal standwerkers, dat het publiek met vaak ongelooflijke verhalen toch steeds weer wist te boeien. Tijdens de prijsuitreiking in de Schouwburg overhandigde burgemees ter Wolters 's avonds de beker van de gemeente Middelburg aan winnaar bij de sjeesjes. J J. Jobse uit Oostkapelle. die 49 van de te behalen 54 ringen had gestoken. De F B de Boer-beker w as voor de winnaar bij de ringrijderij M Koets uit Biggekerke. die alle dertig nngen stak. Andere bijzondere pnjzen waren: fraaist versierde sjees: J Vader. Middelburg (wisselbeker van sporthuis Imandsei; mooiste kostuums: 1 Th. Alewijnse. Middelburg (beker van Josiasse, Mid delburg); 2 B Arendse, Gapinge (beker van Cebeco-Zuidwest, Zierikzee) en 3 A. Maljaars. Oostkapelle (beker van wa- leegstaande woningen 'een weinig rele^ vant kriterium om te stellen dat zich voor de hiervoor vermelde categoriën geen problemen in de huisvesting voor doen. Men vergeet gemakshalve zaken als huurprijs, woninggrootte, wonings oort en situering in Middelburg". „Om te stellen dat men van gemeente wege geen beperkingen oplegt", aldus het SKW. „is een aardige manier om zich van deze problematiek af te maken Wanneer huurprijs, woninggrootte en dergelijke flinke barrières zijn voor de betreffende categoriën kan de gemeente zich al te gemakkelijk opstellen met een welwillende houding. Het is overigens logisch dat men als woningzoekende weinig gemotiveerd is voor inschrijving, wanneer bij voorbaat vaststaat dat toch geen passende woning voorhanden is" Het is het SKW met duidelijk waarom de gemeente Middelburg spreekt van 'alleenstaanden en onvolledige gezin nen', terwijl de categoriën waarvoor dit onderzoek dient door staatssecretaris Van Dam wordt aangeduid als 'alleen staanden en tweepersoonshuishou dens'. „Of wil de gemeente een lastige categorie bij voorbaat uitsluiten", vraagt men zich at Volgens het SKW tonen landelijke sta tistische berekeningen aan. dat alleen al voor de categorie jongeren rekening moet worden gehouden met een toene mende vraag naar zelfstandige huisves- ting. „Dat deze tendens zich niet voor doet of zal zoen in Middelburg lijkt ons zeer onwaarschijnlijk." renhuis A, Janse en Zn, Koudekerke). Daarnaast was er nog een grote hoe veelheid luxe prjzen beschikbaar ge steld. VLAM IN PAN: BIJKEUKEN UITGEBRAND WOLPHAARTSDIJK - Donderdag middag is bij een brand aan de Villa Novastraat in Wolphaartsdijk een bij keuken uitgebrand. De brand ontstond tijdens bet bakken van vis, toen vlam in de pan sloeg. De brandweer van Wolphaartsdijk wa< het vuur binnen 15 minuten meester. D bewoner van het pand, F.V. is tegen brand verzekerd. Brandende banden zorgden voor veel rook en stank in Kloosterzande KLOOSTERZANDE - De brandweer van Kloosterzande beeft donderdag middag een grote stapel brandende tractorbanden geblust. De brand woedde op het terrein van het land- bouwmechanisatiebedrijf L. E. Wcemaes-Kindt aan het Hof te Zande- plein. De brandende rubberbanden zorgden in Kloosterzande voor een grote zwarte rookontwikkeling en een flinke stank. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. Enkele werknemers van Weemaes- Kindt verklaarden dat kinderen naar alle waarschijnlijkheid het vuur hebben aangestoken. Omwonenden wisten te vertellen dat de banden al de hel dag brandden De sterke wind zou er tegen twee uur gistermiddag de oorzaak van geweest zijn dat 'het uit de hand ging lopen'. De brandweer van Klooster zande kwam omstreeks vijf voor twee in actie. Daarvoor hoefde het materiaal niet ver te rijden. De brandweergarage grenst aan het ter rein waar de banden brandden. Er wer den een lagedrukwagen en een motor spuit ingezet. Binnen korte tijd was de brandende massa rubber gedblust. Een tractor werd bij de brand beschadigd. Het motorvoertuig stond tussen de banden en werd tijdens de brand weg gesleept met behulp van een andere trekker. Aspiranten beëdiging bij gemeentepolitie MIDDELBURG - Commissaris dr. D van Oijen van de gemeentepolitie in Middelburg heeft donderdagmiddag als leden van het korps beëdigd de hren P. F. Lockefeir. L. J. Niemantsverdriet en J. C Polderman. Dit gebeurde direct i nad at deze dne j onge politiemensen wa ren gediplomeerd aan de politie- j opleidingsschool 'De Boskamp' in Leusden. Zij doen thans actief dienst bij 1 het Middelburgse politiekorps. Kindervoorstelling in 'Toorenvliedt' trok 600 bezoekertjes MIDDELBURG- Meer dan zeshonderd kinderen hebben donderdagmiddag genoten van een variétéprogramma in het openluchttheater Toorenvliet'. Op uitnodiging van de Gemeentelijke Culturele Dienst bracht een gezelschap van het theaterbureau Carla Flink uit Leidschendam tussen half drie en kwart over vier het programma 'Variété in tv- land' met als gevierde sterren Beertje Colargol en Calimero. Aan het pro gramma was ook een muzikale quiz voor kindren verbonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2