PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ISRAËL WIL MET KAPERS IN OEGANDA ONDERHANDELEN FNV-bonden: haven stakingen geslaagd MINI KRANT Dr. Boertien stelt rioleringsplan in de gemeente Westerschouwen in gebruik Ultimatum tot zondag verlengd - weer 101 passagiers vrij Beslissing Van Agt vandaag verwacht Zie pagina 21 vandaag VVN: kalm aan op weg naar vakantie AVONDPLOEGEN WEER AAN HET WERK GEGAAN Vikinglanding op 17 juli Bü Water-nood pagina 3 219e jaargang no. 155 Vrijdag 2 juli 1976 (Van onze correspondent) JERUZALEM - In Tel Aviv is donderdagavond laat een team van vijf Israëlische ministers bijeenge komen om, zoals officieel werd meegedeeld, een begin te maken met het opstellen van instructies ten aanzien van het eerder op de dag genomen kabinetsbesluit over de vliegtuigkaping. Dat besluit luidde dat de Israëlische regering wil onderhandelen met de vliegtuigkapers, uitgaande van haar bereidheid om in Israël gevangen zittende terroristen vrij te laten. De verklaring voor deze verras sende wending in de Israëlische positie moet gezocht worden in het feit dat de regering-Rabin zich sinds donderdag realiseert dat Israël nu de voornaamste, zoniet de enige tegenspeler van de kapersjn Entebbe is geworden. De kapers hebben hun ultimatum nu verschoven naar zondagmiddag 12 uur. Na de vrijlating van twee groepen ge- pe Israëlische minister van transport, aartsbisschop Capucci en de Japanner Gad Yaacobi gaf donderdagavond een uiterst sombere samenvatting van de situatie: „Onze mogelijkheden om in vloed uit te oefenen op dc gang van za ken zijn uiterst beperkt omdat het toe stel en de bemanning Frans zijn, omdat de meeste gegijzelde passagiers geen Israëlisch staatsburger zijn. en omdat de gijzelaars zich in een staat bevinden waarmee wij geen betrekkingen on derhouden. Israël is de kern van het probleem geworden. Het is de enige staat die zowel staatsburgers onder de gegijzelde passagiers heeft, als gevan genen van wie de uitlevering geëist wordt", aldus Yaacobi. gijzelde passagiers - woensdag 47, don derdag ruim 100 - worden in Entebbe (Oeganda), behalve de 12 bemannings leden van het Air France-toestel alleen nog 28 Israëli's of mensen met de Israë lische en een andere nationaliteit vast gehouden. Het feit dat de Israëli's van de andere passagiers werden geschei den en door twee Westduitse terroris ten bewaakt worden, heeft in Israël vreselijke associaties met de Tweede Wereldoorlog opgewekt. Bovendien werd de Israëlische regering donder dag ook onder zware druk gezet door een actiecomitë van familieleden van de gegijzelde passagiers dat ook een ontmoeting had met premier Rabin. Voor de vrijlating van in Israël gevan gen gehouden terroristen blijken on danks het schijnbaar compromisloze standpunt van de opeenvolgende Israë lische regeringen twee precedenten te bestaan. In juli 1968 liet Israël terroristen vrij om de invrijheidstelling van een naar Al giers gekaapt El Al-toestel en zijn pas sagiers te bewerkstelligen. In augustus 1969 werd een soortgelijke stap geno men om zeven Isralische passagiers van een gekaapte TWA-toestel dat naar Damascus gevlogen was. vrij te krijgen. zomertijd Boeren in Zeeland voelen niets vi voering van de zomertijd wanhoop nabij De hoge temperatuur heelt de Neder landse boeren nog niet tot wanhoop ge bracht. maar het moet niet te lang meer allemaal mensen Volgens de statistieken zal de Braa- liaanse bevolking tot het jaar 2000 van 110 tot 213 miljoen mensen groeien, maar de openbare mening is sterk ver deeld over het toelaten van geboortere geling. PAGINA 9 kroon Beltmolen in Cadzand kreeg zijn kap te rug en is een stuk verder in zijn oude luister hersteld. apartheid Minister Dulsenberg van financiën vindt het voorstel van een aantal pro gressieve partijen om de Amro-bank te boycotten naar aanleiding van investe ringen in Zuld-Afrika onjuist snoepgoed Dlmltri Frenkel Frank en Robert Long trekken met hun nieuwe show 'Scherts, satire, songs en ander snoepgoed' het land in. radio- en lv-programma's. stnps. PAGINA 17 werkgelegenheid De raad van bestuur van B.F. Goodrich Amerika neemt nog deze maand een beslissing over de toekomst van Goodrich-Vredestein in Nederland. Als de Israëli's de eisen van de kapers (Slot zie pagina 3 kolom 3) Koza Okamoto uit te leveren. De onderhandelingen door bemiddeling van Frankrijk zullen dus in de eerste plaats gaan over de vraag wie. wanneer en hoe uitgeleverd wordt. Een aantal priesters en monniken uit Jeruzalem, die tot de orde der Dominicanen beho ren. heelt zich donderdagavond bereid verklaard de plaats in te nemen van alle nog gegijzelde vrouwen en kinderen. De groep van twaalf, die onder leiding staat van de bekende pater Marcel Dubois, zegt zich te vereenzelvigen met het lot van de staat Israël De groep Dominica nen heeft het Vaticaan en het Franse ministerie van buitenlandse zaken ver zocht president Idi Amin op de hoogte De Israëlische regering heeft de laatste te stellen van haar streven dagen ook een beroep op VN- secretaris-generaal Waldheim en op een aantal internationale organisaties ge daan om de vrijlating van de passagiers te bewerkstelligen. Over de contacten met vooral Parijs en de andere betrok ken hoofdsteden wordt door de verschil lende Israëlische woordvoerders in het geheel geen informatie verstrekt. Be halve dat Frankrijk toegestemd heeft te onderhandelen over de uitwisseling van een aantal in Israël gevangen zittende terroristen tegen alle passagiers. Israël blijft de Franse regering verantwoorde lijk stellen voor de onderhandelingen en zal waarschijnlijk niet toestaan dat Frankrijk die verantwoordelijkheid af schuift op de Verenigde Naties, over die laatste mogelijkheid werd donderdag door radio Kampala gesproken. Geen kopstukken Nu de Israëlische regering althans tot zondag (12.00 uur onze tijd) respijt heeft gekregen, bestaat de indruk dat zij zal proberen zo min mogelijk gevangenen en zo mogelijk niet de kopstukken zoals UTRECHT (ANP) - Veilig Verkeer Ne derland (VVN) waarschuwt de honder dduizenden automobilisten die aan een verre vakantie rit beginnen toch vooral fit van start te gaan en niet langer dan acht uur per dag achter het stuur te blijven zitten. In ieder geval moet men om de twee uur rijden een kwartier rus ten om de benen even te strekken. Ook inhalen kan men maar beter verge ten Dat is zeker geboden nu het al zo lang droog is, aldus WN. Door de hitte van de afgelopen weken heeft zich een laagje rubberslijpsel van de banden op het wegdek vastgezet. Bij regen kunnen de wegen daardoor spekglad worden en is de kans op slippen zeer groot. Zodra het gaat regenen zal men dan ook extra voorzichtig moeten rijden. Een 'commando van de rode briga des' heeft op 22 juni i PARIJS - Sterke emotie spreekt van het gezicht van deze passagiere van de gekaapte Franse luchtbus, nadat zij na haar vrijlating op het vliegveld van Parijs is aangekomen. pei in het hoenderhok moet worden ge gooid. beginnen ze altijd in de havens Grenoble t jarige vroi hebben eei geëist bij passing v teem'. 24-jarige man en een 21- w ontvoerd. De ontvoerders losgeld van 400 miljoen fr. 'ijze van 'boete voor de toe- n het kapitalistische sys- ROTTERDAM-AMSTERDAM - Meer dan 8000 havenwerkers hebben donderdag de^0I?d stond dat wiJ niet bereid zijn te in Rotterdam (totaal 5000 man) en Amsterdam (totaal 3000 man) een halve dag het onderhandelen Dat is niet waar' werk neergelegd. Dc stakingsactie was een protest tegen verlenging van de loon- De Scheepvaartvereniging Noord heeft maatregel. De vervoersfederatie van het NVV en NKV. die de werkonderbreking donderdagochtend bij het ontvangen organiseerde, noemde de deelneming eraan „honderd procent" Volgens de havenwerkgevers in Rot terdam, aangesloten bij de Scheep vaart Vereniging Zuid (SVZ). lag het aantal stakers ongeveer op 6000. Een lagere schatting dan van de vervoers federatie. maar bij alle genoemde ge tallen moet worden bedacht dat het vakantietijd is en bovendien dat er in de haven, volgens een woordvoerder van de SVZ. „een hoog constant ziekte verzuim bestaat". De avondploegen die om half vijf op kwamen. zijn overal gewoon weer aan het werk gegaan. Er deden zich de ge hele dag geen incidenten voor Alleen bij een aantal kleinere bedrijven werd doorgewerkt. Wel werd door de Rotter damse politie in de havengebieden ge surveilleerd op grond van geruchten dat stakers een demonstratieve optocht naar de Coolsingel zouden hebben wil len organiseren. Een woordvoerder van de Vervoersfe deratie noemde de actie „bijzonder ge slaagd". Te meer daar bij het hoofdkan toor in Utrecht een zeer groot aantal ad hesiebetuigingen is binnengekomen. De woordvoerder. „Dat liep van technische scholen toten met onderwijzersbonden. Schijnbaar is dit een problematiek die niet alleen de bedrijfsgroep havens raakt, maar brede lagen van de bevol- king". Een woordvoerder van werkgevenskant in Amsterdam zei aan het eind van de stakingsmiddag: ..Ik vind het niet zo onbegrijpelijk. Als er ergens een knup- Verwijten De Rotterdamse havenwerkgevers ga ven 's middags een verklaring uit. waarin zij de stakingsactie „onjuist" noemden en de rechtmatigheid ervan betwistten. Men verweet de Vervoers federatie meteen naar „het uiterste middel" te hebben gegrepen, zonder dat daar direct aanleiding toe was. om dat de werkgevers zich ook aan de rege ringsbeslissingen hebben te houden. Een woordvoerder van de SVZ zei de staking niet als een ernstige schade aan het beeld van de Rotterdamse haven in het buitenland te beschouwen „We moeten dat niet overdrijven aldus F Meuler. secretaris van de SVZ. „perslot van rekening is het bij allen die goed bevriendzljn met Nederland bekend dat hier loonoverleg wordt gevoerd en wat daarbij speelt. Wel heeft het buitenland laten blijken, dat men vindt dat Rotter dam erg duur is geworden Maar dat heeft met deze ene actie minder te ma ken" De Scheepvaart Vereniging Noord (SVN) in Amsterdam heeft formeel tegen de staking geprotesteerd. Mr. J W Pothast, directeur sociale zaken van de SVN: „Wij weten nog steeds niet waarom die vervoersbond heeft opge roepen tot een proteststaking. Minister Boersma heeft woensdag de zaak alleen een maand bevroren. In een pamflet van van de oproep tot staking daarentegen per telex protest aangetekend bij de bond met de mededelig dat zij de bond voor alle eventuele uit de staking voort vloeiende consequenties aansprakelijk houdt Volgens mr. Pothast is door de bonden bij hun eigen verzoek tot onderhandelen nog verteld dat rekening moet worden gehouden met verlaging van de werk nemerspremies. „Bij de staking ls het rustig en ordelijk toegegaan aldus de Scheepvaart Vereniging Noord. „In alle bedrijven is het werk netjes achter gelaten". Ook de vervoersbond noemt het een vlekkeloze staking. Een Amsterdams PASADENA (AFP) - Het landingsdecl van de Amerikaanse Viking-1 zal op 17 juli te 11 uur (onze tijd) kunnen landen op t'hrysc Phoenicia op Mars, zo heeft de vluchtleider, James Martin, don derdag meegedeeld. In principe zullen op 5. 8 en 13 drie baanveranderingen worden aange bracht om de sonde in de goede positie voor het aanvangen van de landing te brengen, om 8 00 uur op 17 juli. De nu gekozen landingsplaats ligt in hetzelfde gebied Chryse, maar ongeveer 480 km ten noordwesten van de eerst gekozen plaats. bestuurder „We hebben van tevoren gesteld wij drukken op de knop als de demonstratie begint en wij drukken op de knop als het voorbij is. In de tussen tijd gaan jullie naar huis. Er is niet ge poft. Wij wilden absoluut geen moeilijk heden of ruzies op hel terrein van dé bedrijven". Vervoersbond-voorlichter Van Eldik uit Utrecht kon niets zeggen over wat zich de komende tijd in de ha vens gaat afspelen. ,,We moeten ons be raden", zei hij. „Een klaverjasser laat ook zijn kaarten niet zien." Vervoersbond CNV De vervoersbond CNV heeft met grote verontrusting kennis genomen van de ontwikkelingen rond de verlenging van de loonmaatregel. Zij constateert op nieuw dat ons land geregeerd wordt dooreen kabinet dat blijk geeft niet in staat te zijn tijdig de noodzakelijke be slissingen te kunnen nemen. De ver voersbond CNV heeft er daarom begrip voor dat, nu de loonmaatregel verlengd is. er onrust is gekomen onder de Neder landse werknemers, ment dient te worden afgewezen. Im mers, regering en bedrijfsleven zijn nog in overleg met elkaar om te trachten tot een oplossing te komen die zowel voor de regering de werkgevers en de werk nemersorganisaties aanvaardbaar is. Het standpunt van het CNV is. dat geen acties worden ondernomen of gesteund zolang nog niet bekend is dat aan de onderhandelingstafel geen resultaat is bereikt De vervoersbond CNV vindt daarom de georganiseerde stakingsactie onjuist, en adviseerde haar leden de werkzaam heden, voorzover mogelijk, normaal voort tc zetten. VOORBEREIDING EN UITVOERING NAMEN 12 JAAR IN BESLAG COMMISSARIS TROK CLOSETPOT DOOR HAAMSTEDE - Commissaris van de koningin dr. C. Boertien heeft donderdagmiddag het rio leringsplan met zuiveringsin stallatie in de gemeente Wester schouwen in gebruik gesteld. Hij deed dat met 't doortrekken van 'n closetpot aan de rand van het Vijzelgemaal. Een han deling, die volgens burgemees ter H. P. Everwijn van Wester schouwen 'het sluitstuk' was van een periode van twaalf jaar voorbereiding en uitvoering. In zijn welkomswoord in het ge meentehuis memoreerde bur gemeester Everwijn van Wes terschouwen onder meer de vaak 'problematische' geschie denis die voorafgegaan is aan de realisering van het riolerings project. Na het openingswoord door de heer Everwijn. waarin hij tevens dank zegde aan iedereen die aan de totstand koming van het project heeft meege werkt ging het gezelschap dat de inge bruikname bijwoonde per bus naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Koudekerkscw eg in Haamstede. Hier trok dr C. Boertien aan een closet pot en stelde daarmee de installatie in werking De commissaris van de konin gin noemde het rioleringsprobleem vooi Westerschouwen 'de keerzijde van een medaille'. Hij vertelde dat het provin ciaal bestuur heeft bewerkstelligd dat een onderzoek werd gedaan naar de knelpunten van de riolering in Zeeland. ..Van de ƒ20 000 000 die het project in Westerschouwen heeft gekost werd 2 500 000 voor rekening van de provin cie genomen. In de toekomst zijn nog grotere bedragen nodig voor de zeer ur gente werken in Zeeland aldus de heet Boertien. die het een gelukkig gegeven noemde dat in Zeeland weinig protesten komen tegen het principe 'de vervullet betaalt'. Nadat de commissaris de in stallatie in werking had gesteld over handigde burgemeester Everwijn hem de zilveren legpenning van de gemeen te. Een heraut in Middeleeuwse kledij ver zamelde hierna met klaroengeschal het gezelschap bij het bedrijfsgebouw, waai burgemeester Everwijn de installatie of ficieel overdroeg aan het waterschap Schouwen-Duiveland dat werd verte genwoordigd door dijkgraaf A. M. Ge luk Hij prees de samenwerking met het waterschap en wenste de heer Geluk met de taak om de waterzuivering in Schouwen-Duiveland zo te regelen dat het nog een betaalbare zaak is voor de bevolking. Hij overhandigde hierna het wapen van het waterschap aan de heer Geluk. Dat wapen werd opgehangen aan de muur van het bedrijfsgebouw naast de gemeentevlag om de goede samenwerking te symboliseren. Na een rondrit langs de noodpijpleiding door de Koudekerkse inlaag verzamelde 't ge zelschap zich weer in het gemeentehuis, waar dijkgraaf Geluk eveneens allen dankte die zich hebben ingespannen de installatie tot stand te brengen. Meteen sprong naar de toekomst zei hij zich af te vragen wat onze nazaten over 2000 jaarzullen denken van deze instak Vaten vergif in Middelburg De kwestie met de vaten nrSjtö?] vergif in Middelburg heeft in fcjSgf brede kring sterk de aandacht fSSj getrokken. Uit de hele gang t~ jZ van zaken kan men afleiden dat er in de samenleving nog vele mogelijkheden zjjn voor dit soort 'kortsluitingen', met alle kwalijke ge volgen vandien. Het geval-Middelburg staat helaas niet op zichzelf: de afgelo pen jaren hebben zich in den lande bij herhaling soortgelijke affaires voorge daan. zelfs m die mate dat ten departe- mente nog wel eens is overwogen of niet een speciale noodwetgeving tot stand moest worden gebracht. Zo is het eens gebeurd, dat ergens een fabriek een mannetje huurde om voor een luttel be drag dat afval weg te brengen: hij moest zelf maar zien waarheen. Gevolg: grote schade aan natuur en landschap in wijde omgeving. Een noodwet is overi gens nu niet meer nodig: de wet- chemische afvalstoffen zal vermoedelijk binnenkort nog in het staatsblad ver schijnen en dan heeft de overheid een stevig wapen in de hand om zaken als deze vatenaffaire te voorkomen. wet zal alle betrokkenen dwingen nauwkeuriger te werken. Er moet een andere mentaliteit komen en die kan met de wei in de hand worden afgedwongen Wat mentaliteit betreft was deze vatenkwestie in meer dan één opzicht een erfenis uithet verleden, toen over chemisch afval nog vriendelijk of- erger nog - helemaal niet werd nage dacht Letterlijk een erfenis uit het ver leden omdat het om vaten ging die er al jaren lagen zonder dat men zich er ei genlijk bewust van was hoe gevaarlijk ze waren. Figuurlijk omdat vroeger niet zo zwaar aan dit soort zaken werd getild, men was zich blijkbaar niet bewust van de grote gevaren, die aan chemisch afval verbonden kunnen zijn. Men denke slechts aan de situatie rond het asbest: nog niet zo heel lang geleden kwam het voor dat kinderen her en der in de we reld speelden in ber gen met asbest- afval. Niemand zag daar enig kwaad in. Totdat ontdekt werd dat de gevolgen zich vele jaren later voordeden in de vorm van een ongeneeslijke ziekte. Vaak moet het eerst flink misgaan voordat men rich van de kwalijke kan ten van bepaalde stoffen bewust wordt. Nogmaals in de toekomst zal dat kun nen en ook moeten veranderen. Met de nieuwe wet zal de overheid streng kun nen optreden: wie slordig met afval om- spnngt komt onherroepelijk in aanra king met de rechter. ij de gemeente Middelburg is men kennelijk geschrokken van deze vaten affaire. Mogelijk zal binnenkort een on derzoek worden ingesteld naar de aan wezigheid van gevaarlüke stoffen in de gemeente. Tussen haakjes' hoe is dat in andere plaatsen? Er zijn nog heel wat gemeenten waar het niet zo best is gere geld met opslagplaatsen. De Middel burgse rapportage zal - naar men mag aannemen - bestemd rijn voor b. en w.: dit college moet in eerste instantie oor delen of bepaalde maatregelen nodig zijn. De vraag is evenwel of een dergelijk rapport niet ook naar buiten zou moe ten komen, bijvoorbeeld als stuk aan de raad Deze vaten-kwestie doet namelijk allerlei vragen rijzen hoeveel opslag plaatsen van mogelijk afval bevinden zich hier binnen de bebouwde kom? Is het gebeurde van vorige week inciden teel en valt herhaling niet te vrezen, bij voorbeeld elders in de stad? Of zijn her en der nog meer opslagplaatsen, waar zelden of geen controle wordt toege past? Indien datzo is, moetdan nietsnel een plan worden gemaakt, dat er toe leidt dat gevaarlijke afvalstoffen uit de bebouwde kom worden verwijderd? Het is best mogelijk dat vragen als deze ge heel bevredigend kunnen worden beantwoord. Maar het moet dan wel ge beuren. En in het openbaar: de vaten lagen bij wijze van spreken ook open en bloot latie waarbij de afvoerleiding naar de Plompe Toren nooit werd gebruikt. Hij gaf een overzicht van de capaciteiten van de bestaande zuiveringsinstallatie op het eiland. Westerschouwen neett een capaciteit van 96.000 i.e. tegenover een capaciteit van de toekomsüge zuiveringsinstalla tie van Zierikzee van 12.000 i.e. „Die grote capaciteit is nodig voorde recrea tieperiode en het blijkt", aldus de heer Geluk, „dat een belangrijk deel van de nodige extra financiën dreigt te worden afgewenteld op de eigen bevolking". Bovendien is het nodig dat de installa tie. die nu nog met een mechanische zuivering werkt, wordt uitgebreid tot een biologische zuivering. Een kostbare zaak, die het waterschap in de tang plaatst Enerzijds wil men zo snel moge lijk een volledige zuivering realiseren, (Slot zie pagina 9 kolom 61 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Van Agt van justitie vindt dat hij niet lang meer kan wachten met het bekendmaken van zijn beslissing over de Bloemenhove-affaire, namelijk zijn al dan niet aftreden. „Het gaat niet aan om gedurende een reeks van weken onzekerheid te laten bestaan over een ministerscrisis, die tot een kabinetscrisis kan uitgroeien", zo zei hij donderdagavond voor de NCRV-radio. Van Agt zei echter ook „eerst maar eens met mezelf in het reine te willen komen". In politieke kringen in Den Haag wordt ver wacht dat het besluit van Van Agt nog voor het weekeinde zal komen. Van Agt gaf toe dat zijn aftreden tot een kabinetscrisis zou kunnen lel den, omdat het voor de KVP wel bij zonder moeilijk zou worden om een vervangende minister te benoemen indien alleen hij aftreedt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1