DE ERFENIS VAN MUENCHEN Olympisch dorp geen spookstad Het duurste dak ter wereld Spelen staan bol van de commercie "IPZC/sport 14 Eenvoudige spelen kostten bijna 2 miljard, maar toch is er in Bayerse hoofdstad voldoening over MONTREAL 1976 Juist Olympische Spelen hebben stad in begeerde stroomversnelling gebracht Leegwater fluit VRIJDAG 2 JULI 1976 (door Joop van den Berg) MUENCHEN - Vier jaar na de Olympische Spelen in Muenchen is eindelijk de orkaan van kritiek op de onvoorstelbare kostenexplosie, die door de Spelen werd veroorzaakt, enigszins geluwd in West- Duitsland. Maar het heeft lang geduurd voor die storm van verontwaardiging uigeraasd was en bij tijd en wijle zijn er zelfs nu nog altijd plotseling windstoten van protesten-in-koor te signaleren. Luttele maanden geleden nog was in de Sueddeutsche Zeitung te lezen: „Terwijl de sportlieden zich alweer voorbereiden op de Spelen in Montreal, speurt het parlement van de deelstaat Beieren nog altijd naar de schuldigen aan het miljoenentekort". Nu was er rï in het Westduitse parlement, én in het parlement van de deelstaat Beieren, én in de gemeenteraad van Muenchen ook wel enige aanleiding om uiterst bedenkelijk en zorgelijk te fulmi neren tegen de waanzinnige kostenstijging van de als eenvoudige, maar vrolijke Spelen van Muen chen aangekondigde Olympiade. niet in het Olympiapark maar elders in de stad ligt) voornamelijk zaalhandbal gespeeld, evenals tal van andere bin nensporten. Kortom: ook een accom modatie die optimaal wordt gebruikt. Ook de Olympiahal, waar in 1972 vooral de Russische turnster Olga Korput Olympische geschiedenis schreef, en die vlak naast het Olympiastadion ligt, kan ook allerminst tot vergane glorie wor den gerekend. Integendeel: er zijn weke lijks evenementen te beleven niet alleen op sportgebied (zoals onlangs nog de bokswedstrijd tussen Mohammed Ali en Richard Dunn), maar ook op ander terrein, van concert ter gelegenheid van moederdag tot popconcerten door bij voorbeeld de Rolling Stones of Jethro Tuil. De Olympiahal, die plaats biedt aan 6000 toeschouwers, maar waarin op de middenvloer bovendien nog 8000 stoelen kunnen worden bijgezet, zit dan ook nog regelmatig vol. Studentenstad Aanvankelijk waren er in de Duitse pers alleen maar rustige constateringen te lezen in de trant van: „Olympia-kosten weiter gestiegen". Maar al spoedig knal den de grootst mogelijke koppen alarmerend op de voorpagina's: „Wanneer ont ploft de volgende kostenbom". Willy Dauma, de stuwende motor achter het organisatiecomitVan de Spelen in Muenchen, had het in 1967 plechtig beloofd. „De Olympiade in de Beierse miljoe nenstad zou eenvoudig worden gehouden en niet meer dan hooguit 520 miljoen mark kosten. Maar in 1970 - twee jaar voor de Spelen - was het miljard al ruim schoots overschreden (1.150.000.000 mark) en ten slotte zou het bijna twee miljard (om precies te zijn 1.967.000 000 mark) worden. Het mag nog een raadsel heten, dat de financiële experts in dit gigantische doolhof van de duizenden miljoenen precies hun weg vonden. Maar ten slotte werd dan toch vastgesteld, dat het officiële tekort van de Spelen in Muenchen kon worden getaxeerd op het lieve sommetje van 635 miljoen mark, hetgeen de argeloze leek nog meevalt. De entreegelden waren slechts een druppel op de gloeiende plaat gebleken, maar de honderden miljoenen aan tv- rechten, de ruim 250 miljoen uit de Olympische loterij en de eveneens ruim 250 miljoen aan inkomsten van de ver koop van Olympische munten hadden de financiële pijn enigszins verzacht De Duitse staat ivoor 50 procent) en de deelstaat Beieren en de stad Muenchen (ieder voor 25 procent) draaiden voor de kosten op. Maar wie nu zou denken, dat men in Muenchen met een wrange smaak in de mond en met spijt en ergernis neerblikt op de erfenis van de Olympiade, slaat de plank mis. Integendeel, de sportwereld van Muenchen. maar ook bij de univer siteiten. de hogescholen, de andere on derwijsinstellingen en het stadsbestuur is er ten slotte alleen maar voldoening overgebleven Want men realiseert zich bliksemsgoed, dat juist de Olympische Spelen de ontwikkeling van de stad in een al lang begeerde stroomversnelling hebben gebracht Voor een miljoenenstad (1.400 000 in woners) had Muenchen voor de Spelen een uiterst armzalig areaal aan sportac commodaties (geen redelijk stadion, geen moderne sporthal, geen zwemhah En nu liggen er in het nog altijd schitte rende Olympiapark idrie vierkante ki lometer) accommodaties die bijna op timaal worden gebruikt Maar de stroomversnelling sleurde niet alleen desportvoorzieningen naar een hoger niveau. Een woordvoerder van de stad Muenchen weet te melden: „Tientallen jaren is er gepraat en ge praat over de aanleg van een onder grondse in Muenchen. Altijd weer ket sten de plannen af. Maar toen de stad in de zestiger jaren de Olympiade van 1972 kreeg toegewezen, was het ineens wel mogelijk". Gevolg: al in 1966 groe ven immense graafmachines zich een weg diep onder het oppervlak van de stad. En reeds in oktober 1971 kon een stuk van 12 kilometer in gebruik wor- HAMILTON (ANP) - De 43-jarige Am sterdamse scheidsrechter Piet Leeg wa ter is aangewezen voor de Olympische Spelen van Montreal. Het is de tweede maal. dat Leegwater een Olympisch basketbaltoemooi fluit In München '72 leidde hu een van de twee halve finales. Leegwater is één van de acht neutrale scheidsrechters in Montrealwaarvan er vier uit Europa en vier uit Amerika komen den genomen en vlak voor de Spelen (8 mei 1972) kon ook het belangrijke tra ject van 4 kilometer van het Olympia park naar het stadscentrum worden geopend. Nu, vier jaar later, gaat ook Muenchen noe altijd gebukt onder de kommer en kw^l van de metrobouw: op enkele plaatsen (onder meer vlak voor het hoofdstation van de spoorwegen) liggen er enorme, gapende wonden in de stra ten en pleinen En dat is ook wel nodig, want het doel is om in totaal 90 kilome ter U-bahn te bouwen. Een ondergrond se, die op sommige plaatsen 40 meter diep in de aarde ligt verzonken, maar die zo schitterend en geniaal is aangelegd, dat de reiziger door de ingenieuze ver lichting van de perrons en de tunnels meestal de illusie heeft in daglicht voort te snellen Door dit alles ervaart de stad Muenchen - ondanks het tekort van de honderden miljoenen - de erfenis van de Olympiade niet als een catastrofe Maar bij de pers dienst van het Olympiapark wil men daarbij wel toegeven, dat Muenchen ook alle geluk van de wereld heeft ge had. Toen al voor de Spelen de koste nexplosie angstaanjagend werd. was er ook nog de verschrikkelijke vrees, dat de stad ten slotte met „Olympische ruines" opgescheept zou blijven zitten. Want hoe moest een accommodatie als het Olympiastadion (75 000 toeschou wersplaatsen) ooit rendabel worden gemaakt Topvoetbalclub Het grote geluk, dat we hadden, zegt men in Muenchen nu in koor, is dat er in deze stad toevallig ook een Europese topvoetbalclub is: Bayem Muenchen. Een woordvoerder van de stad Muen chen stelt laconiek vast: „Als Bayem Muenchen niet toevallig een topclub was, maar zo maar een middelmatig, team uit de Westduitse Bundesliga zoü het hele Olympiapark wellicht een ramp zijn geworden. Maar omdat Bayem Muenchen het Olympiastadion heeft gekozen voor zijn thuiswedstrijden, enorme toeschouwersaantallen trekt, ook al door het succes in het Europa- Cupvoetbal, is het allerminst een finan-' ciële catastrofe geworden. Integendeel: de zaak bedruipt zichzelf Voor de goede orde: de stad Muenchen is eigenaar van het Olympiapark (en dus ook van het Olympiastadion) en Bayem Muenchen huurt het stadion, evenals trouwens die andere voetbal club TSV 1860 Muenchen dat doet. Met veel toeschouwers is niet alleen Bayem Muenchen dus gebaat, maar ook de stad Muenchen. Bovendien hebben de we reldkampioenschappen voetbal in 1972 (en natuurlijk vooral ook de finale West-Duitsland-Nederland) de finan ciële catastrofe van de Spelen enigszins verzacht. Want het Westduitse elftal - en nu ook Bayem Muenchen - speelt vaak vooreen bomvol Olympiastadion. Uitkomst Voor de Spelen had München niet een modem voetbalstadion Het oude. reeds vervallen stadion aan de Gruenwalder- strasse - in de volksmond het 60'er- stadion genoemd naar de club TSV 1860 Muenchen - was nog het beste met 40.000 plaatsen, waarvan slechts 3000 zitplaatsen. Maar ook voor de andere takken van sport in Muenchen hebben de Spelen uitkomst gebracht. Voor een beetje belangrijke zaalhand- balwedstrijd moesten ploegen uit Muenchen voor 1972 zelfs naar Augs burg om in een redelijke accommodatie te kunnen spelen. Nu wordt in de 'Olym pische Basketbalhal" (die overigens dabei maken, dank zij de aanwezigheid van niet minder dan ruim 50.000 studen ten in de stad. Deze Beierse miljoenen stad is dan ook de grootste studenten stad van de hele Bondsrepubliek: alleen al de gewone universiteit telt ruim 31.000 studenten en de technische uni versiteit herbergt bijna 11.000 jonge mensen. Bovendien zijn er nog tal van hogescholen, academies en vakscholen. De sporthal, waarin de Olympische vol leybalevenementen zich afspeelden, is nu een onderdeel geworden van de uni versiteiten. Bovendien is er in de bijge bouwen van deze sporthal, waarin tij dens de Spelen het knooppunt van de radio- en tv-uitzendingen lag. een sport school gevestigd. Ook Olympische hoc keyvelden en een aantal bijvelden wor den gebruikt door de studenten van de universiteiten. Het immense gebouw, waarin tijdens de Olympiade het wijdvertakte pers centrum was ondergebracht, biedt nu ruimte aan drie, merendeels technische vakscholen. Ook hier werd de in Muen chen zo vaak gedroomde nachtmerrie dat er weer een Olympische ruine bij zou komen geen realiteit. Dat geldt trouwens ook voor de Olympische zwemhal, waarin niet alleen regelma tig grote evenementen worden gehou den (onlangs nog de kwalificatiewed strijden voor Montreal), maar die ook. door de bevolking (en vanzelfsprekend ook door de studenten) druk wordt ge bruikt. Miskleunen Toch zitten er natuurlijk ook miskleu nen m de erfenis van Muenchen. Het Olympische wielerstadion bijvoorbeeld oogt al veel minder kleurrijk dan tijdens de Spelen Omdat het opengewerkte dak alleen over de tribunes en de baan reikt (het gehele middenterrein ligt on der de blote hemel) kan deze accommo datie vrijwel alleen in de zomer worden gebruikt. En bruisend veel wieleractivi- teiten zijn er niet. Maar hier heeft men van de nood een deugd gemaakt en op het middenveld vier tennisbanen uitge zet. waardoor er bij goed weer toch altijd een redelijk aantal sportlieden in de hal te vinden zijn. Niet in het Olympiapark, maar wel zes kilometer verderop, langs de Olympi sche roeibaan, is toch een Olympische ruine te vinden. Speciaal voor de Olym pische roeievenementen is naast die wa terbaan een ongehoord dure tribune ge bouwd, die nu al jaren volledig nutte loos in eenzaamheid over het water staat te staren. Weliswaar hebben roei en kanoverenigingen uit Muenchen hier een onderdak gevonden, maar de vele kleedaccommodaties worden toch lang niet optimaal benut. Wel is men er rede lijk in geslaagd op de oever tegenover de tribunes een recreatiestrook aan te leg gen. Troosteloos en verlaten ligt meestal ook het Olympische ruiterstadion van Riem erbij. Hooguit tweemaal per jaar gaan de poorten van dit stadion open voor weer eens een evenement. Maar hier dreigt duidelijk wel het spookbeeld van een Olympische mine. Maar de nu zin loze tribune langs de roeibaan en het meestal triest verlaten hippische sta dion zijn de ongunstige uitzonderingen. Het Olympiapark is een succes geble ven, ook na de Spelen. Sedert de Olym piade vin 1972 werd het Olympiapark door niet minder dan 16 miljoen toe schouwers bezocht, zowel bij de meest uiteenlopende evnementen als zo maar als bezienswaardigheid. Topjaar 1975 Een topjaar werd zelfs 1975 met in to taal vijf miljoen bezoekers: 2,1 miljoen bij 143 evenementen (17 procent meer dan in 1974), 1,2 miljoen bezochten de 290 meter hoge Olympiatoren (het hoogste bouwwerk in de Bondsrepu bliek) en de andere bezoekers kwamen zo maar omdat het Olympiapark nog altijd een bezienswaardigheid is. Willy Daume, de grote organisator van de Spelen in Muenchen, en Hans Vogel, de burgemeester van de stad, hebben er ondanks de eens zo stormachtig bekri tiseerde tekorten geen spijt meer van dat de Olympische Spelen op deze Zuidduitse stad zijn neergestreken. Alles is nu eigendom van de stad Muenchen. De schuld aan de Bundesrepubliek is nu afbe taald met een eenmalig bedrag van 102 miljoen gulden. Bij tijd en wijle zal er in West-Duitsland nog wel weer eens een plotse linge opwelling van kritiek te horen zijn over al die verdwenen honderden miljoenen. Maar Muenchen weet dat het er rijker door is geworden en nauwelijks zit opgescheept met Olympi sche ruines. MUENCHEN - Lange tijd teas hel ge- i aar allerminst denkbeeldig, dat het Olympische dorp van Muenchen iruim 2000 woningeni een troostelo ze. vertalen spookstad zou worden. Toen ui 1072 de laatste atleten waren weggetrokken, teas er onmiddellijk de reële angst dat men de meeste hui zen nog met aan de straatstenen zou kwijtraken Verlaten en stil was het aanvankelijk in het eens zo brui sende Olympische dorp. Hier en daar piekte het gras al tussen de straat stenen. Die vrees is nu langzaam maarzeker weggeebd Weliswaar zijn nóg lang niet alle huizen bewoond iongeveer 70 procent is verkocht of verhuurd), maar van een verlaten spookstad is geen sprake De door de tv-beelden over de hele wereld bekende, traps gewijze op elkaar gestapeldeter raswoningen zijn grotendeels be woond en de hoogbouw, de strakke ftatblokken, zijn zelfs vrijwel volledig verhuurd. AUeen met de verkoop en verhuur van de laagbouw icil hel niet vlotten en daarom passeert de be zoeker van het Olympische dorp nog al eens een haveloze, leegstaande woning. Hoewel het dorp niet ver van een drukke snelweg ligt. is hel er toch uiterst rustig wonen, omdat in het dorp zelf auto's vrijwel niet worden toegelaten. Bovendien is het dorp door het toenemende groen - de bo men zijn Jïks opgeschoten en er zijn aanzienlijk meer struiken en andere planten bijgekomen - allerminst al leen maar een betonnen wijk. Maar wie er een huis wil kopen, hoeft geen minuut op zijn beurt te wachten, want de vele bouwondernemingen, die het dorp op eigen risico bouwden, hebben overal kantoren en model woningen ingericht waar de aspirant-koper zo terecht kan. Dat nog altijd 30 procent van de hui zen leeg staat, is ook een gevolg van het feit. dat Muenchen allang geen woningnood meer kent In de jaren voorde Olympische Spelen nam deze miljoenenstad 1.400 000 inwoners) nog steeds in inwonertal toe. De toe name was vlak voor de Spelen nog 3000 zielen per jaar. In het jaar van de Olympiade 1972groeide Muen chen nog slechts met 492 inwoners, maar daarna zakte het zielenaantal van de stad ieder jaar weer. Gevolg steeds meer huizen die vrij kwamen. Dat ook heeft de verkoop van de wo ningen in het Olympisch dorp moei lijker gemaakt. Dat de hoogbouw van dit dorp niet temin jaarlijks vrijwel volledig is „volgeboekt", dankt het Olympisch dorp aan de enorme aantallen stu denten in deze Zuidduitse stad. Muenchen telt ruim 50.000 studenten. De flatgebouwen van het voormalige Olympische vrouwendorp zijn dan ook allemaal opgedeeld in kleine appartementen voor studenten, een kamer, een keukentje en een wc. Voor het redelijke bedrag van 100 tot 130 mark per maand kan een student zo'n appartement huren. Ook al om dat er een snelle, directe onder grondse verbinding is tussen het Olympische dorp en de universiteit Niet alleen door het Olympisch dorp, maar ook door een opvallende nieuwbouw van hotels kreeg Muen chen er dank zij de Spelen heel wat meer bedden bij. Voor de Spelen wa ren er in Muenchen 18.000 hotelbed den te vinden. Vooral met het oog op de Olympiade 1972 werd het aantal uitgebreid tot 26.000. Het gevolg is geweest, dal in de jaren na de Spelen enkele oude hotels, die niet meer lie pen, hun deuren moesten sluiten. Daarom is het in Muenchen. in welk jaargetij ook, zelden moeilijk een huis of een hotelkamer te vinden. MUENCHEN - „Het duurste dak ter wereld". Zo wordt nog altijd het even omstreden als merkwaardige „tentdak" boven het Olympiastadion en de Olympiahal in Muenchen smalend genoemd. Geen enkel ander onderdeel van de Olympische accommodaties in de Beierse miljoenenstad illustreert duidelijker de schrikbarende kostenexplosie die met de Olympische Spelen 1972 gepaard ging. Aanvankelijk werd geraamd dal het 75.000 m2 grote dak 37 miljoen mark zou kosten. De eindafrekening: 202 miljoen mark: En voor dat gigantische bedrag, dat ruimschoots voldoende is om een com pleet stadion te bouwen, hebben de Duitse toeschouwers dan nog een dak boven hun hoofd dat nauwelijks beschutting biedt tegen de elementen. In he t Olympiastadion kunnen 75.000 toeschouwers een plaats vinden en op papie: heet het dat 30.000 van de 47 000 zitplaatsen „overdektzijn. evenals 10 (100 van de 27.000 staanplaatsen. Maar de realiteit is. dat bij een beetje wind. regen, sneeuw en hagel een vrij spel hebben onder het grillig gevormd dak. Een sportverslaggever van de in Muenchen gevestigde Sueddeutsche Zei tung. die zich speciaal met voetbal bezighoudt en derhalve zo ongeveer 50 keer per jaar in het stadion moet plaatsnemen, weet. met enige hilariteit te melden. „Regelmatig waait regen of sneeuw ons in het gezicht" Willy Daume. de grote organisator van de Olympiade in Muenchen had het zo beschikt: de bezoekers aan de Olympische Spelen moesten in het Olympias tadion een vrij uitzicht hebben op de mooie blauwe hemel boven Zuid- Duitsland. Maar tijdens het winterse voetbalseizoen wil er wel eens wat an ders boven het stadion zijn dan een mooie blauwe hemel. Bovendien heeft men bij de bouw van het tentdak een enorme concessie gedaan om de Olym pische vlam zo goed mogelijk zichtbaar te laten zijn vanaf ^lle plaatsen in het stadion. Gevolg: op een groot deel van de tribune wijkt het dak uiteen en is er helemaal geen bescherming. Inspraak Nu zegt men in Muenchen dan ook: „De grote les van deze Olympiade 1972 is geweest, dat bij het ontwerpen en de bouw van de verschillende accommo daties de latere gebruikers van die accommodaties inspraak moeten heb ben". Professor Guenter Behnisch uit Stuttgart ontwierp inderdaad een schitterend Olympisch complex, maar als bijvoorbeeld Bayem Muenchen een woordje had mogen meespreken bij het ontwerpen van het stadion, zouden de tribunes wellicht niet zo langzaam oplopend zijn geweest. Nu zit het publiek bij de thuiswedstrijden van Bayem Muenchen (die het Olym piastadion voor zijn wedstrijden buurt) op veel plaatsen wel erg vrij van he( strijdtoneel. Met steilere tribunes zou dat euvel vooreen belangrijk deel zijn verholpen. Ook de warmte speelt een belangrijke rol in het omstreden Olympiastadion Door een niet voorziene optische werking van het doorzichtige tentdak ont- staat er bij zonnig, warm weer op sommige plaatsen vlak onder het dak een verbijsterende temperatuur van 90 graden, weliswaar ver boven de hoofden van de toeschouwers, die niettemin vaak de warmte duidelijk voelen. Warmte iser ook onder de grasmat. Omdat Jn het vnj hoog gelegen Muenchen de kans op sneeuw in de winter vaak vrij groot is - en dus ook ijsvorming op het veld - is er in de grasmat verwarming aangebracht. Maar ook dat heeft weer een nadeel: bij heftige regenval verdwijnt het water te langzaam. De halve finales voor de Duitse beker tussen Bayem Muenchen en Hamburger SV was on langs dan ook een waterballet. Op sommige plaatsen waadden de spelers tot enkelhoogte door het water. Niettemin: dank zij de successen van Bayem Muenchen, nationaal, zowel als internationaal, blijft het Olympiastadion een drukbevolkte plaats in het Olympiapark. MONTREAL - De Olympische Spelen staan bol van de com mercie. Hoewel het organisatie comité van de 21e Olympiade in Montreal ernstig rekening houdt met een enorm verlies, zal de middenstand van Montreal, juist vanwege die door velen verfoeide Spelen, een grote fi nanciële slag slaan. Montreal wordt overspoeld met de olym pische ringen. Het straatbeeld wordt overheerst door olym pisch „gedoe". Honderdduizenden auto's kondigen het sportgebeuren aan. Immers, alle num merborden van de wagens die in de ge hele provincie Quebec rondrijden zijn van het (verplichte) olympisch symbool voorzien. De achterzijde van alle bussen in de stad Montreal kondigen de Olym pische Spelen ook levensgroot aan. De verwachting is dat meer dan een half miljoen toeristen de olympische stad zullen bezoeken en het legioen zal zich. zo hoopt de middenstand, op de olympi sche artikelen werpen. Een beperkt aantal (toch nog meer dan honderd) ar tikelen mag het olympisch symbool dragen (een deel van de verkoopprijs komt het organisatiecomité ten goede). En er zijn wat souvenirs mee te nemen! Van gouden armbanden tot zwembroe ken, voorzien van de ringen en de tekst Montreal 1976. En het gaal grif van de hand: zilveren bekers, aardewerk bor den, vlaggen. golfballeri. koffers, bad mutsen, regenjassen, kniekousen, cein tuurs. haarspelden, stropdassen, speel kaarten, sleutelhangers, kaarsen en zelfs vloerkleden en lampen. Slechts een kleine greep uit de olympische „winkel" swmisscnunonE mi rju mi m.i ik Op dit staatje wordt op schematische wijze duidelijk aangegeven welke sport op welke dag afgewerkt wordt. Vooral de eerste week is het bijzonder druk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14