DUISENBERG WIJST BOYCOT AMRO-BANK AF Afwezigheid ministers bemoeilijkt besluit vorming binnen EEG TAPTOE DELFT NAAR BREDA Toetsing investering aan maatschappelijk nut werkt gewoon niet Rel om optreden van marechaussee Arnhem Luchtbrug voor hart patiënten gaat door PZC/t Van 19 t/m 28 augustus Twee jaar voor poging tot gifmoord NIEUWE AFDELING RAAD VAN STATE Voorzitters van PvdA, PPR en PSP verwerpen opvatting minister VAN DER STOEL MAANT COLLEGA 'S DEN HAAG - Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft zijn ambtgenoten van de acht andere EEG-landen een brief ge stuurd, waarin hij erop aandringt dat zij in het vervolg aanwezig zijn en blijven bij de ministerraadsvergaderingen van de Europese Gemeenschap. Van der Stoel doet zijn oproep in zijn kwaliteit van voorzitter van de minis terraad van de Negen. De tweede helft van dit jaar berust het voorzitterschap, dat in de EEG rouleert, bij Nederland. De afwezigheid van ministers, geheel ol gedeeltelijk, zoals de laatste maanden herhaaldelijk voorkwam, maakt de be sluitvorming tussen de Negen nog moeilijker dan zij al is. aldus moti veerde de bewindsman zijn stap. Als voorzitter wil Van der Stoel ook proberen dat de ministers zoveel moge lijk besluiten nemen bij meerderheid en niet met unanimiteit, zoals tol nog toe meestal gebeurt. Maandag gaat de bewindsman naar Canada om namens de Europese Gemeenschap een samen werkingsakkoord tussen de EEG en Canada te ondertekenen. Binnenkort bespreekt de ministerraad welke post in de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur van de Gemeen schap". door een Nederlander zou kun nen worden bezet. De huidige commis sie wordt 1 januari vervangen dooreen nieuwe, hoogstwaarschijnlijk, onder HANGENDE BEROEP Dlegale Marokkanen mogen voorlopig in Nederland blijven DEN HAAG - Het ministerie van justi tie heeft donderdag meegedeeld, dat niet alle buitenlandse werknemers, die in beroep zijn gegaan tegen hun uitwij zing, hangende dit beroep, in Neder land kunnen blijven. Volgens het mi nisterie geldt dit alleen voor de 182 Ma rokkanen. die in kerken te Amsterdam, Den Haag en Utrecht actie hebben ge voerd. Voor de overige buitenlandse werknemers die worden uitgewezen en die tegen deze uitwijzing in beroep gaan, bestaat deze uitzonderingsregel niet, aldus het ministerie. Deze mededeling van het ministerie volgde op een bekendmaking door de secretaris-generaal van de raad van kerken, dr. H. Fiolet. waaruit zou kun nen worden opgemaakt dat de maatre gel vooralle illegale buitenlandse werk nemers ui Nederland zou gelden HAY VOORZITTER INTERNATIONALE RODE KRUIS GENÉVE (AP) - De nieuwe voorzitter van het internationale comité van het Rode Kruis, de advocaat en oud- bankier Alexandre Hay, heeft donder dagzijn nieuwe functie aanvaard. Hay. oud 56 jaar en afkomstig uit Genè- ve, is de opvolger van prof. Eric Martin die voorzitter was sinds 1 juli 1973. Het internationale comité wordt geheel ge vormd door Zwitsers Ir. Lardinois, de Nederlandse land bouwcommissaris in de huidige com missie, verlaat de politiek. In Den Haag verluidt dat de regering belangstelling heeft voor de post ontwikkelingssa menwerking. die nu door de Fransman Cheysson wordt bezet. Van der Stoel vofstond desgevraagd met de opmer king dat het niet juist is dat de regering P. LIEFTINCK VERLAAT IMF DEN HAAG (ANP) Dr. P. Lieftinckzal tegen het eind van dit jaar aftreden als directeur van het Internationaal Mone tair Fonds. Als zijn opvolger is voorge dragen dr. Ruding, thans directeur bij de Amro Bank. De heer Lieftinck was van 1945 tot 1952 minister van financiën Sinds 1 oktober 1955 is hij directeur van hel IMF en tot 31 maart 1971 combineerde hij deze functie met de overeenkomstige in de wereldbankgroep De heer Lieftinck wordt in september van dit jaar 74 jaai oud geen waarde meer hecht aan de post landbouw. De landbouwportefeuille behoort tot de belangrijkste posten in de Europese Commissie In Brussel wordt aangeno men dat de grote EEG-landen er veel voor voelen dat ook in de nieuwe com missie landbouw door een Nederlandet wordt bezet In Brussel is donderdag het gebrek aan groot politiek denken in de EEG en het wantrouwen van de kleine EEG- partners tegenover de grote tot uiting gekomen bij de wisseling van het voor zitterschap van de EEG-mmsterraad tot eind van het jaar tussen premier Gaston Thom van Luxemburg en mi nister Max van der Stoel Thom stelde in zijn 'afscheidswoord vast dat de meeste regeringen geen sterkere gemeenschap willen en alleen op haar terugvallen wanneer zij haai kunnen gebruiken De nieuwe voorzitter, mr. Van der Stoel, waarschuwde tegen een 'laken- uitdelerij der groten' in de EEG, want dat zou volgens hem haar einde beteke nen De Europese eenwording is in gevaar De landen van de Europese gemeen schap groeien van dag tot dag verder uiteen Aldus de Europese Beweging in een open brief aan de Nederlandse rege ring. De Europese beweging vraagt in de bnel aan de regering om nieuwe initiatieven te nemen teneinde de stagnatie in de besluitvorming te doorbreken. ANTWERPEN - Zoo Ha! Mijn dagelijkse portie ijs. Mijn tong kan ik vandaag tenminste fris houden, beregoed met dit weer! BREDA - Van 19 tot en met 28 augustus wordt in Breda de Taptoe Breda 1976 gehouden. Dit muzikale evenement komt in de plaats van de vroeger vermaarde Delftse Taptoe, die in 1974 voor het laatst werd gehouden. Aan de Bredase taptoe doen voor het eerst diverse burgermuziekkorpsen mee. De organisatoren rekenen op een kleine 50.000 toeschouwers. Volgens de voorzitter van het stich tingsbestuur dat de taptoe organiseert, de Bredase wethouder Van Graafei- land, is van de vier bezwaren, die tot het einde van de Taptoe Delft leidden, in Breda geen sprake. De taptoe wordt gehouden op het terrein van de Konin klijke Militaire Academie, zodat noch sprake is van „optische vervuiling", noch delen van de binnenstad afgezet hoeven te worden. Bovendien is er geen sprake van een na delige invloed op de middenstand, zoals in Delft, terwijl de anti-militaire bezwa ren die in Delft golden, door de Breda- naars kennelijk niet gedeeld worden. „Er was slechts één anti-taptoe-comité, en daar hebben we weinig van gehoord" aldus de wethouder. De muzikale leiding van het gebeuren heeft de inspecteur voor de militaire muziek, luitenant-kolonel J. P. Laro Hij is erin geslaagd om naast de traditionele militaire korpsen vijf burgerkorpsen aan te trekken Dit was een van de voorwaarden om de Taptoe Breda te kunnen houden. Deze burgerkorpsen komen allemaal uit Breda of omgeving Het gaat om de Ko ninklijke Harmonie Cecilia, het Jazz- straatorkest Intercity. The Memphis Queen Jazzband en de Poolse folkloris tische dansgroep Mazur. Volgens over ste Laro is voor een jazz-achtig karakter gekozen omdat Breda, onder meer door het bekende Oude Stijl Jazz-Festival. bekendheid heeft gekregen als jazz- stad De totale kosten van de taptoe bedra gen f450 000. Daarvan is f345.000 bin nengekomen aan rechtstreekse inkom sten Het tekort van f105.000 werd ge dekt door subsidies van de gemeente Breda en de provincie Noord-Brabant De organisatoren zijn teleurgesteld ovei het feit, da t het ministerie van CRM geen subsidies heeft verstrekt, zoals in Delft wel gebeurde. Program Duisenberg krijgt steun van PvdA-afdelingen DEN' HAAG - Tien afdelingen van de Partij van de Arbeid, hoofdzakelijk uit het Noorden en Oosten, willen dat de PvdA volgend jaar bij de Tweede- Kamerverkiezingen met het alterna tieve verkiezingsprogramma van mi nister Duisenberg de stembusstrijd in gaat. in plaats van met het officiële partijprogramma. De afdelingen hebben het gehele alter natieve programma van de minister als amendement ingediend op het partij programma. dat nog door het PvdA- congres besproken moet worden. Het programma van Duisenberg, dat „Doorgaan 77" heet. is veel „zuiniger" dan het officiële programma, dat „Voorwaarts" heet. Overigens is het onmogelijk om het Duisenberg-program als amendement in te dienen, omdat de reglementen dat niet toelaten Eén van de betrokken af delingen heeft dat doorzien, en heeft het programma als een congresresolutie in gediend Aanvaarding daarvan zou me teen verwerping van hel partijpro gramma betekenen De kans dat dit in januari op het PvdA-congres ook ge beurt, is overigens heel klein. De zwarte officiële vertegenwoordi ger van de katholieke bisschoppencon ferentie van Zuid-Afrika. Victor Gal- lingi. is vorige week gearresteerd. Zijn arrestatie werd donderdag pas bekend. Twee met pistolen gewapende man nen hebben donderdagochtend een overval gepleegd op een agentschap van de gemeentegiro in de Turner- straat in Amsterdam-Zuid. Zij maak ten ongeveer 10.000 buit. Eerste ziekenhuis cao getekend UTRECHT (.ANP) - In Utrecht is don derdagmiddag de eerste collectieve ar beidsovereenkomst voor het particu liereziekenhuiswezen door partijen ge tekend. Deze cao. waarover twee jaar is onderhandeld, regelt de rechtspositie van 140.000 personeelsleden in de par ticuliere ziekenhuizen, psychiatrische ziekenhuizen, zwakzinnigeninrichtin gen en verpleeghuizen. Zij is daarmee de op drie na grootste in Nederland. De cao wordt op 1 oktober van kracht, zij loopt tot 31 december 1977 en kan steeds met een kalendeijaar worden verlengd. De overeenkomst omvat nu nog geen samenhangend geheel van sa larisregelingen. Aan het daarvoor nood zakelijke functiewaarderingssysteem wordt nog gewerkt Voorlopig worden aan de cao bestaande bindende regelin gen toegevoegd De cao omvat een rechtspositieregle ment met 16 uitvoerings-regelingen. een statuut voor het sociale beleid en een statuut voorde opleiding. De Nationale Ziekenhuisraad, die bij de onderhande lingen als werkgeversorganisatie op trad. heeft berekend dat de uitvoering van deze overeenkomst een kostenstij ging tot gevolg zal hebben van rond 155 miljoen ofwel 3.5 procent van de totale loonsom. MINISTER LUBBERS: DEN HAAG - In de troonrede van 1973 werd een bepaalde politieke gedachte compact weergegeven: investeringen moeten niet alleen naar hun bedrijfs economische consequenties worden afgewogen, maar ook naar die voor de mens en maatschappij. Die formulering van linkse signatuur heeft wel misverstanden gewekt. Een toetsing van individuele investeringen aan hetzgn maatschappelijke nut werkt gewoon niet." Dit heeft de minister van economische zaken, drs Lubbers, verklaard in een vraaggesprek met 'De Werkgever', or gaan van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. De overheid moet er voor zorgen dat het totaal van de investeringen beant woordt aan een stel maatschappelijke prioriteiten, en wel voldoende en goede werkgelegenheid, toereikend milieu, redelijke ruimtelijke ordening en inter nationale arbeidsverdeling. Omvang en richting van de investerin gen moeten voldoen aan de totale be leidsdoelstelling. Het omvangspro- bleem van de stimulering gaat hand in hand met het nchtingsprobleem. het geld voor stimulering komt uit de sa menleving die vraagt wat er met dat geld gebeurt. De regering meent dat er ruimte, hoe klem ook. moet zijn voor een vrij ar beidsvoorwaardenoverleg. Zij is uitge gaan van anderhalf procent Initieel (loonsverhoging bij vernieuwing van de cao, anders dan prijscompensatie) ge middeld per jaar tot 1980 Men kan zeggen, zo merkt de minister o.m. nog op dat met het oog op de werk gelegenheid de arbeidskosten minder moeien stijgen „Voor de tweede helft van 1976 doen we dat ook. Maar het is niet. realistisch zo n uitgangspunt voor viereneenhalf jaar te kiezen, hoewel je daarover kimt discussieren." Een zware aardbeving, welke het afgelopen weekeinde de In donesische provincie Iran Jaya (West- Irian) heeft getroffen, heeft ten minste aan 350 mensen het leven gekost, zo meldt het Indonesische dagblad 'Sinar Harapan' donderdag. Over het lot van duizenden mensen in het getroffen ge bied. in de buurt van de Jaya Wijaya- bergen. zuidwestelijk van de provin ciehoofdstad Jayapoera. was nog niets bekend. TURKSE STUDENTE NIET TOEGELATEN GRONINGEN-Taalgeleerden uilde gehele wereld zijn kwaad op het Ne derlandse ministerie van justitie. In het bijzonder richt hun woede zich op de marechaussee, die in Arnhem onze grens bewaakt. Men zou daar zondagmiddag jongstleden bijzon der onheus zijn opgetreden legen drie geleerden, die in Groningen wilden deelnemen aan een interna tionaal congres over linguistiek. De drie buitenlanders kwamen als gevolg van het grensincident drie dagen te laat in Groningen. De an dere deelnemers eisen in een don derdag. de laatste dag van het con gres, aangenomen resolutie dat het ministerie zich officieel en schrifte lijk verontschuldigt voor het ge beurde Zondagmiddag omstreeks half twee arriveerden met de express-trein uit Wenen drie deelnemers aan het Gro ningse congres in Arnhem. Dat wa ren Lyle Jenkins, hoogleraar in de linguistiek. Lale Berke, een Turkse studente in Wenen, en de Oostennj kerTillman Reuther. Demarechaus see wilde de Turkse niet ons land binnen laten gaan. omdat ze geen geld bij zich had. Het feit dat prof Jenkins en Reuther verklaarden ook voor haar geld bij zich te hebben hielp niets. Jenkins had ruim 100 gulden contant en credit-cards bij zich. Hij mocht dan ook ongehinderd doorreizen. Dat weigerde hij echter Reuther had bijna 700 gulden dij zich en ook hij kon verder reizen. Dat ge beurde later ook. Volgens Jenkins hebben zij de mare chaussee verteld waar zij in Gronin gen naar toe gingen en bij wie ze zou den logeren Na het congres was hel gezelschap van plan naar Denemar ken te reizen. De marechaussee trok dat echter niet na. De Turkse moest terug. Toen Reuther haar koffers wilde pakken, sloeg de marechaus see hem volgens Jenkins in het ge zicht en schopte hem tamelijk hard tegen de schenen. Reuther ging door naar Groningen en Jenkins vertrok met de Turkse studente weer naar Dusseldorf. Daar zochten ze de Ne derlandse consul op. die echter niet veel kon doen. Het tweetal besloot toen in hongerstaking te gaan en reisde naar de Nederlandse ambas sade in Bonn. Daar nam men contact op met het grenskantoor in Arnhem. Woensdagmiddag, toen Jenkins en Lale Berke daar weer arriveerden, was alles plotseling in orde „Vreemde zaak. want bij ons was niets veranderd De studente had nog even weinig bij zich als toen zc zondagmiddag aankwam", aldus Jenkins. 'Gastvrijheid' Ze zijn vast van plan het er niet bij te laten zitten. Op het congres, dat in het Groningse academiegebouw werd gehouden, nam men donder dagmiddag een verklaring aan waarin wordt gezegd dat dergelijke internationale bijeenkomsten in de toekomst niet meer gehouden kun nen worden als de deelnemers niet de garantie kan worden gegeven dat ze van dergelijke moeilijkheden ge- vrijw aard blijven. Verder wordt ge zegd dat hel beeld van rechtvaar digheid en gastvrijheid, zoals ons land dat in het buitenland heeft, „in droef contrast" staat tol het gebeur de. Aan het slot wordt dan nadruk kelijk aangedrongen op schrifte lijke verontschuldigingen. De voorlichter van het ministerie van justitie zegt, dat een dergelijk optre den heel gewoon is. Zonder geweld dan weliswaar; daar is hem niets van bekend Bij de grenspost Berg wor den, volgens hemin drukke periodes gemiddeld zo'n 50 mensen per dag teruggestuurd. Op de vraag waarom de marechaussee niet wilde natrek ken dat de congresgangers in Gro ningen logeerden, zegt hij; „Dat kan tevoren wel opgezet zijn. Vóór alles geldt dat ons land de garantie heeft niet met een vreemdeling te blijven zitten". BREDA - De rechtbank in Breda heeft donderdagmorgen een vrouw uit Raamsdonksveer wegens een poging tot gifmoord op haar man veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De verdachte, H A. S.. had samen met haar minderjarige stiefdochter getracht haar tweede man te vergiftigen door da gelijks thalium in zijn koffie te doen. Ei kwam een kink in de kabel toen de man na een echtelijke ruzie door zijn vrouw met een hamer op het hoofd werd gesla gen en daarna opgenomen moest wor den in het ziekenhuis. Hier ontdekte men vergiftigingsverschijnselen, waarna een politieel onderzoek volgde De vrouwen haar stiefdochter werden in hechtenis genomen. De stiefdochter zal te zijner lijd nog voor de rechter moeten verschijnen DEN HAAG lANP) - De nieuwe afdeling administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen van de Raad van State is donderdag in werking getreden tijdens een buitengewone zitting van de raad Dat gebeurde in aanwezigheid van koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en Prins Claus, die allen zitting hebben in de raad. en de ministers Van Agt van justitie en De Gaay Fortman van binnenlandse zaken De nieuwe afdeling is er voor de burger, die een beschikking van een overheidsorgaan aanvecht. De raad kan eventueel opschorting van de beslissing van de betrokken overheid eisen De nieuwe taak van de Raad van State stoelt op de wel arob iadministratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen) De raad is voor deze nieuwe activiteit met vier man uitgebreid. De Raad van State heejl nu 3 hoofdzaken adviseren over wetgeving, adviseren over geschillen van in spraak inzake overheidsbeschikkingen Koningin Juliana toonde zich gelukkig met het feit dat de nieuwe taak aan de Raaa van State is toebedeeld:De afdeling rechtspraak is misschien een wat late. maar heel goedpassende bloesem aan deze aloude en levenskrachtige boom. die. naar wij allen mogen vertrouwen, ook weer goede vruchten zal mogen dragen e parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Duisenberg van financien vindt het voorstel van o.a. PvdA, PPR en PSP om de AMRO-bank te boycotten naar aanleiding van in vesteringen in Zuid-Afrika, onjuist. Hij schrijft dit in een brief aan de besturen van de Pvda. PPR en PSP. Ook premier Den Uyl en de raad van bestuur van de AMRO-bank hebben een afschrift ont vangen. In de brief schrijft Duisenberg onder meer ook het apartheidsregime m Zuid-Afrika te verfoeien. „De gebeurte nissen in dat land in de afgelopen pe riode hebben die afschuw slechts ver sterkt. Dit neemt niet weg dat ik vanuit mijn bijzondere verantwoordelijkheid tegenover het bankwezen als minister van financiën er behoefte aan heb duide lijk tegenover u uit te spreken dat ik deze actie onjuist acht". Duisenberg stelt dat het niet gaat om een algemeen politiek standpuntbepa ling, „maar om een gerichte actie tegen een onderneming, aan wie handelingen worden verweten die volgens de huidige Nederlandse wetgeving niet verboden zijn en die zich bovendien niet princi pieel onderscheiden van handelingen welke door vele andere ondernemingen eveneens worden verricht" Door dergelijke boycotacties, aldus de minister, „kunnen de belangen van in stellingen. groeperingen en individuen op een willekeurige, volmaakt ongecon troleerde en qua omvang onvoorziene wjjze worden geschaad De rechtsze kerheid en de rechtsgelijkheid, funda mentele grondslagen van een democra tische samenleving, komen door een ac tie als door u gestimuleerd op niet ver antwoorde wijze in het gedrang" „Uw oproep brengt mij dan ook tot de slotsom dat u in uw overigens door mfj volledig onderschreven streven bij te dragen aan vestiging en tot waarbor ging van fundamentele waarden van een democratische machtsorde in Zuid-Afrika, fundamentele beginselen in eigen land dreigt aan te tasten zo schrijft Duisenberg. De partijvoorzitters van PvdA, PPR en PSP. resp. Ien van den Heuvel, Ria Be ckers en Lambert Meertens, hebben in een brief de reactie van Duisenberg sterk afgewezen. „Het spijt ons bijzon der dat u, als vooraanstaand lid van een van de partijen waarvan het bestuur de verklaring inzake de boycotactie heeft ondertekend, zich daaraan in die mate heeft gestoten dat u meent nu in een officiële brief van uw standpunt te moeten getuigen. Een en ander is, noch voor de actie zelf. nóch voor de goede verstandhouding die er tussen de pro gressieve partijen die het kabinet steu nen en een progressief bewindsman zou moeten bestaan, erg bevorderlijk". „U schryfl de bnef vanuit uw bijzondere verantwoordelijkheid als minister van financiën, waarbij u uw afschuw voor het apartheidsregime in Zuid-Afrika vooropstelt. Uw opstelling brengt ech ter het gevaar met zich mee dat het bij het uiting geven aan deze afschuw blijft, zonder dat dit ten aanzien van de on derhavige kwestie tot daadwerkelijke gevolgen leidt", zo zeggen de partijbes tuurders. „Dat is een houding, waarvan men in Zuid-Afrika terecht genoeg be gint te krijgen' De drie voorzitters stellen vast „dat het bedrijfsleven in de huidige maatschap pelijke orde een eigen verantwoorde lijkheid heeft en daarop dan ook kan worden aangesproken Daarbij is zij als bank in de meest geprononceerde vorm verantwoordelijk voor de gedeeltelijke dekking van de grote kapitaalbehoefte van Zuid-Afrika. Op deze wijze wordt de Zuidaffikaanse regering in staat gesteld het ook door u zo verafschuwde apar- theidsbeleid voort te zetten' „Als geen onderscheid gemaakt zou mogen worden, dan vervalt men te spoedig in een economisch- technocratisch standpunt, slechts ge richt op nationale belangenbeharti ging zonder oog voorde buitenwereld, waar Nederland zoveel oog voor zou moeten hebben. Dat is een houding die wij misschien wel van de raad van be stuur van de Amro-Bank. maar aller minst van u verwachten". „Wat wij vooral in uw brief missen, is de bereidheid in te gaan op de consequen ties van de handelingen van de Amro- Bank voor de rechtszekerheid en de rechtsgelijkheid van 80 procent van de bevolking van Zuid-Afrikai.. Het zal u in het licht van bovenstaande niet ver wonderen dat wij uw opvatting, dat deze actie gekenmerkt zou worden door wil lekeur en door een dreigende aantasting van fundamentele beginselen in eigen land. volstrekt verwerpen ".zo zeggen de drie partijvoorzitters DEN HAAG (ANP) - De hartlucht- brug naar Houston in de Verenigde Staten gaat voorlopig door. Dinsdag aanstaande (6 juli) gaat een tweede groep patiënten en twee weken daarop een derde. Er zullen in de toekomst regelmatig andere groe pen gaan. Dit is besloten op een vergadering van de werkgroep hartchirurgie buitenland van de gezondheidsraad. Alle formaliteiten van de tweede groep patiënten, acht mannen en een vrouw, zijn vervuld. Voor de derde groep zijn nog wat administratieve moeilijkheden, maar de chirurg dr. P. J van der Schaar verwacht dat die moeilijkheden op tijd zullen worden opgelost Dr. Van der Schaar denkt dat de tweede groep ook ongeveer negen man zal zijn. Dr. \an der Schaar heeft ook het probleem ter sprake gebracht van de zogenaamde catheterisalie. een onderzoek dat moet worden ver richt voordat een hartpatiënt voor operatie in aanmerking komt. Bij dit onderzoek wordt via de slagader in de arm een buisje in het hart ge bracht. waardoor allerlei zaken, zoals druk. enz., kunnen worden ge nieten. Dr Van der Schaar is van mening dat er in Nederland 'honderden' mensen rondlopen, van wie de toestand van het hart minstens zo erg is als van mensen die geopereerd worden, maar die niet voor een dergelijke in greep in aanmerking komen, omdat dit onderzoek niet heeft plaats ge vonden. In het academisch ziekenhuis in Utrecht zal de capaciteit voor cathetenserings-onderzoek verdub beld worden, zodat in plaats van maximaal tien patiënten per week maximaal twintig patiënten kunnen worden onderzocht, waardoor zij In aanmerking kunnen komen vooreen hartoperatie. In hetziekenhuis in Houston waarde Nederlandse patiënten worden ge holpen, is wel capaciteit voor een dergelijk onderzoek, aldus dr. Van der Schaar, maar men stelt zich op het standpunt dat uitsluitend pa- tienten kunnen worden aangeboden die dat onderzoek jQ achter de rug hebben. bin nen-buiten land VRIJDAG 2 JULI 1976

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13