STAKINGSACTIE IN HAVENS AMSTERDAM EN ROTTERDAM Vrees voor actie Amins zelfmoordcommando's PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vuurwapenoogst bij de Zeeuwse politie is tot nu toe nog maar uiterst klein de krant van zeeland Protest tegen verlenging van de loonmaatregel Vrijgelaten Nederlandse mocht niets zeggen.... 219e jaargang no. 154 Donderdag 1 juli 1976 Het oude zeer ROTTERDAM - De kaderleden van de vervoersfederatie hebben zich woensdagavond achter het voorstel geschaard om vandaag een halve dag het werk neer te leggen in de havens van Rotterdam en Amsterdam. De actie begint vandaag na de schaft. De leden van de vervoersfederatie worden opgeroepen om dan naar huis te gaan. De avondploegen moeten volgens het bondsparool gewoon weer op het werk verschijnen. school zich toen evenwel achter de loonmaatregel. De actie van de vervoersfederatie moet de geladen stemming in de haven min oi meer kanaliseren Volgens sommigen heerst er een sfeer die vergelijkbaar is met de augustusdagen van 1970, toen een massale staking losbarstte en over sloeg naar de metaal Daar is toen de beruchte 1400-golf uit voortgekomen. Anderen wijzen er evenwel op. dal de materiele situatie in de haven sindsdien zo sterk verbeterd is dat een massale staking als in 1970 niet hoeft te worden verwacht. Het bondsbestnur noemde de staking wel bewust „een eerste actie" en voelde daarom niet veel voor het voorstel vanuit de zaal om als extra een demon stratie te organiseren met als sluitstuk een massameeting ergens in de stad. De stakingsactie is gericht tegen het be sluit van de regering om de loonmaatre gel nog een maand te handhaven Dit heeft tot gevolg dat de havenarbeiders een prijscompensatie van 2 procent, die ze per 1 juli zouden krijgen volgens hun cao. nog moeten ontberen. Men be schouwt het tegenhouden van die prij scompensatie als een Ingrijpen in „ver worven rechten". Enkele weken geleden is al een wilde actie gevoerd tegen de plannen van de regering om de loonmaatregel te hand haven. Toen trokken de havenarbeiders naar het kantoor van de havenwerkge vers. de Scheepvaart Vereeniging Zuid (SVZ), om daar uitbetaling van de prij scompensatie te eisen. De SVZ ver- De Viking 1 zal niet op 4 juli op Mars kunnen aankomen. De landing is nu gepland op 10 juli, maar ook de data van 21 en 22 juli worden genoemd. In- diend de landing ook op deze data niet kan worden uitgevoerd, wordt de Vi king 2 in gereedheid gebracht om op een nader te bepalen datum in augustus op Mars neer te komen. Reactie FNV Het bestuur van de Federatie Neder landse Vakbeweging (NW-NKV) heeft ernstige bezwaren tegen het besluit van de regering om de loonmaatregel met maximaal een maand te verlengen. In een woensdag uitgegeven verklaring zegt het FNV-bestuur. dat het kabinet hiermee de onderhandelingsvrijheid van vakbeweging opnieuw aantast en dat het de onzekerheid over de positie van de werknemers na 1 juli onnodig laat voortbestaan. „Het kabinet laadt aldus een grote verantwoordelijkheid op zich", meent de FNV Om het geschokte vertrouwen van de vakbeweging en de werknemers enigs zins te herstellen zou het kabinet vol gens het FNV-bestuur nu met de groot ste mogelijke spoed duidelijkheid moe ten verschaffen over zijn visie op het ar beidsvoorwaardenbeleid in de tweede helft van ditjaaren over de vraag, of het wel of geen mogelijkheden ziet om als nog een bijdrage te leveren aan het tot stand komen van een reèl centraal ak koord. Uitgangspunt daarbij moet zijn. dat de vrijheid van onderhandeling van de par tijen in het bedrijfsleven alsnog wordt hersteld De FNV blijft dan bereid, volle dige prijscomp ensatie per 1 juli 1976 voor één keer te vervangen door een verbetering van 55 netto, opgebouwd uit 1 astenlichtingen in de premiesfeer en een bruto loonsverhoging. Het bestuur van de FNV eist. dat alsnog overeen te komen verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden met terugwer kende kracht per 1 juli ingaan en dat de verlenging van de huidige loonmaatre gel daarvoor geen beletsel zal zijn. BIRMINGHAM-De Indiër Mohinder Cheer biedt zijn wijnwinkel te koop aan, maar uitsluitend 'voor een zwarte familieHij handelt daarmee in strijd met de Engelse rassenwetten, maar gaat er toch mee door omdat hij naar zijn zeggen zowel door de politie als door de blanke bewoners van Birmingham gediscrimineerd wordt. onder het mes Twee boomchirurgen opereren vier zes tig jaar oude kastanjebomen aan de Oostsingel in Goes kremlin Moskou aanvaardt het recht van Euro pa's onafhankelijke communisten op het uitstippelen van een eigen koers naar het socialisme nostalgie Groep reünisten van het Zeeuwse batal jon 214 RI vertrekt voor een reis over de Indonesische eilanden Java en Suraa- doden Uit gegevens van het CBS blijkt dat het aantal verkeersdoden de laatste jaren een constante daling Dlanne deLeeuw bezwijkt voor een lu- c aüef aanbod van de IJsreveu Holliday on Ice in Sew York en wordt beroeps- schaatsster. kopman De Italiaai Aldo Parecchmi wint de Touretappi in Nancv en vergroot daar mee zijn kaïsen op het kopmanschap ir, zijn ploeg ballet Danser Romld Snijders is niet bang dat hij nooit mtfr een rol knjgt. radio- en tv-programna's; strips haven De scheepvairtvereniging Noord is van mening dat ar geen sprake is van een haven-overcajacitclt. en pleit voor een snelle aanlegvan de voorhaven IJmui- den; beurs - ihancien - economie. KAPERS DREIGEN TOESTEL MET GIJZELAARS OP TE BLAZEN (Van onze correspondenten) TEL AVIV, ENTEBBE. NAIROBI - Terwijl het ultimatum van middag om twaalf uur verstrijkt, maken de regeringen van Israël, Frankryk, West-Duitsland. Zwitserland en Kenia nog geen aan stalten om de terroristen wier vrijlating is geëist door de Pales tijnse kapers van de Franse airbus, naar Entebbe in Oeganda te sturen. De betrokken regeringen plegen koort sachtig overleg om één lijn te trekken tegen de kapers die het vliegtuig sinds zondag op het snikhete vliegveld En tebbe vasthouden Woensdag lieten zij. na langdurige onderhandelingen met de Oegandese president Amin. 47 gijze laars. onder wie een Nederlandse vrouw en haar zoontje, vrij. Haar man zit ech ter nog in het vliegtuig, samen met nog ruim 200 anderen die alleen zullen wor den vrijgelaten, wanneer de vijf landen de 53 Palestijnse en pro-Palestijnse ge vangenen loslaten Deze landen hebben tot 12.00 uurdonderdagde tijd gekregen om deze gevangenen m vliegtuigen naar Entebbe te sturen. In diplomatike kringen in de Oegandese DEN HAAG - Ter gelegenheid van de 90e verjaardag van oud-premier dr. Wil lem Drees geeft de uitgeversmaat schappij Strengholt een boek over de staatsman uit Drees 90 - geschriften en gesprekken' luidt de titel van het werk, waarin ook veel foto's zijn opgenomen Hier poseert dr Drees met het boek in zijn woning in Den Haag Van onze correspondent) PARIJS - Dodelijk vermoeid, zichtbaar gespannen en bezorgd over het lot van haar man arriveerde icoensdagavond laat mevrouw Nancy Duijs- Gieseke en haar 10-jang zoontje Björn op het Parijse vliegveld Orly. Zij behoorden tot de 47 passagiers die woensdag door de Palestijnse kapers van de Franse Airbus waren vrijgelaten. Op het vliegveld van Entebbe in Oeganda houden de vier kapers de Airbus met nog ruim 200 passagiers vast. onder wie de heer Duys. Htj en de anderen worden alleen vrijgelaten in ruil voor de vrijlating van ruim 40 terroristen-Palestijnen en leden van de Baader-Meinhofgroep die in vijf landen gevangen worden gehouden Het ultimatum verstrijkt vanmiddag. Mevrouw Duys-Gieseke werd op Orly afgehaald door de tweede ambassade secretaris de heer H .4. Barfoed en diens vrouw Mevrouw Duys die trilde op haarbenen. werd een spreekverbod opgelegd om het leven van haarman niet in gevaarte brengen. De in Indonesië geboren vrouw vertrekt donderdagoch tend met het eerste beste vliegtuig naar Nederland hoofdstad Kampala vreest men dat Amin zal proberen om de staat van be leg rondom het vliegveld door een „ver rassingsaanval" op het gekaapte vlieg tuig en de gevangenen te beéindigen. Eenheden van het zogenoemde zelf moordregiment. een élite-eenheid, zou den zich gereed maken voor een aanval onder leiding van Amin zelf. Men vreest dat de kapers dan de gijze laars meedogenloos om het leven zullen brengen De terroristen hebben tevoren laten weten dat zij „na het eerste ge weerschot" het vliegtuig in de lucht zul len laten vliegen. Gedurende de hele dag is woensdag op hoog niveau in het Knesseth-gebouw in Jeruzalem beraad gepleegd over de vliegtuigkaping. Over de inhoud van het overwegend geheime overleg is ech ter niets uitgelekt. De Israëlische rege ring. die omstreeks het middaguur ge durende een uur en tien minuten in vol tallige zitting bijeen was. vergaderde als kabinetscomite voor veiligheidsaange legenheden. Dit betekent dat aan de le den van het kabinet volstrekte geheim houding is opgelegd. Het is dus ook niet bekend of de regering enige beslissing heeft genomen over de vraag of aan de eisen van de kapers wel of niet tegemoet gekomen moet worden. van andere regeringen om niet te wij ken voor de eisen van de kapers, aldus AUon. De parlementaire oppositie bereed weer haar oude stokpaardje, namelijk de in voering van de doodstraf voor terroris ten. maar trok, als geste tegenover de regering, een reeds eerder ingediende inutie van wantrouwen in. Het is duide lijk dat de Israëlische regering, ondanks het spoedig aflopen van het ultimatum en de hernieuwde dreigementen van de kapers, blijft hopen op de solidariteit van de andere betrokken regeringen. Dat wil zeggen, opeen gezamenlijk front tegen de kapers. Het belangrijkste overleg lijkt zich daarom op het interationale vlak af te (Slot zie pagina 3 kolom 6) Bemoeilijkt Premier Rabin lichtte zelf de commis sie voor buitenlandse zaken en defensie-aangelegenheden van het Is raëlische parlement in. In een openbare zitting van de Knesseth legde minister van buitenlandse zaken AUon een korte verklaring af. Hij zei dat zijn regering enigszins bemoedigd was door de standvastige, principiële houding van Frankrijk en door de vastbeslotenheid Carlos, de meest gezochte terrorist ter wereld, van wie wordt aanaenomen dat hij één van de vliegtuigkapers is. NOG TOT ZATERDAG GELEGENHEID TOT VRIJWILLIGE INLEVERING MAATREGEL MINISTER VAN AGT VLISSINGEN - Tot en met za terdag heeft iedereen die zonder vergunning in het bezit is van vuurwapens of munitie gelegen heid die bij de politie in zijn woonplaats ofelders in te leveren zonderdatereenstrafvervolging wordtingesteld.InZeeland heeft de inzamelingsactie een maat regel van minister van justitie Van Agt, tot nu toe geringe resul taten geboekt. Bij de politiebu reaus in de Zeeuwse steden wer den sedert 20 juni, begin datum van de inzamelactie, vrijwelgeen vuurwapens en munitie ingele verd. Totenmetzaterdagduskan men met zijn illegaal wapen- en/of munitiebezit te recht bij elk bureau van de rijks- of ge meentepolitie. De naam van degene die u apensofmunitie inlevert zal niet wor den genoteerd. Maar wie een ont vangst- bewijs op naam wil. kan dat krijgen. Dat ontvangstbew ijs is dan meteen een om schrijving van het ingeleverde en dient ook als 'verklaring van afstand'. Er w ordt geen vergoeding gegeven voor in geleverde vuurwapens en munitie. Minister Van Agt heeft lot deze maastre- gel besloten in de hoop dat op deze wijze een bijdrage geleverd kan worden aan de noodzakelijke terugdringing van het il legale vuurwapenbezit. Het gebruik van vuurwapens in de misdadige sfeer baart steeds grotere zorgen. Officier van justitie mr Th. Lebret ver klaarde. desgevraagd, dat de vuurwa- penweteenextensievedefinue, ofweleen uitgebreide uitleg geeft van het begnp vuurwapen: „Zij omvat mede bommen, handgranaten en verstikkende gassen verspreidende voorwerpen aldus mr Lebret. Ook seinpistolen. alarmpistolen en startpistolen worden als vuurwapenen beschouwd, waarvoor een vergunning noodzakelijk is Datbetekent.datmenze dus zonder die vergunning niet ui zijn bezit mag hebben. Voor alarm- en start pistolen is de wet wat ingewikkeld Alser alleen maar losse patronen van minder dan 6 milimeter kaliber mee kunnen wor den afgeschoten, als de loop verkort is en de richting van het schot loodrecht op die van de loop staat, dan is er kans dat aan de voorwaarden wordt voldaan, die het alarm- of startpistool niet tot vuur wapen stempelen Antieke wapenen, zelfs musketten uit de 80-jange oorlog, worden ook als vuurwapenen aange merkt. maar artikel 16 van de vuurwa- per.wet zegt. dat dit niet het geval is. als Mr Lebret wijst in dit verband op een arrest van de Hoge Raad uit 1970. waarbij er van uit werd gegaan „dat de echte oudheden zich in de museum bevinden En nabootsingen van oude vuurwape nende zogenaamde replicavallen zeker onder de vuurwapenwet \iet geschikt Artikel 16 van die wet zegt weer, dat de wet niet van toepassing is op vuurwa pens. die als zodanig niet meer geschikt zijn en ook niet meer geschikt te maken zijn. „Men kan echter in twijfelgevallen beter naardepolitieomadviesgaan",vindtmr. Lebret. Een nog uit de tweede wereldoor log stammend schijnbaai stukje oud roest' zou door een 'handige jongen' in bepaalde gevallen nog wel eens opge poetst. en 'vuurkla^r' kunnen worden gemaakt. Wie meent in aanmerking te komen voor het bezit van een vuurwapen.omdat hij bijvoorbeeld - erg afgelegen woont op een plaats, waar de politie geen surveillance-route heeft kan in verband met zijn mogel ijke 'bescherm ing van 1 i jf en goed' bij het hoofd van de plaatselijke politie - dat is de burgemeester - een vergunning of 'bijzondere machtiging' aanvragen. De burgemeester bepaalt dan - na inge wonnen advies bij de korpschef van poli tie - of de bijzondere machtiging al dan nietwordtafgegevenenofhetwapenmag worden gekocht. Ook leden van schiet verenigingen, jagers, verzamelaars van antieke' vuurwapens, evenals houders van sein- alarm- en startpistolen moeten Jie bijzondere machtiging hebben, wil len ze zich niet aan strafvervolgingbloo t- stellen. Resultaat Het resultaat van 'het generaal pardon' voor de inlevering van vuurwapens is Stol zie pagina 9 kolom 6) V„, orige week heeft kamer- voorzitter Vondeling melding gemaakt van een onderzoekje dat hij onder de leden van het Pga' kabinet had gehouden. De antwoorden waren nogal klaaglijk De bewindslieden hadden namelijk moeite met allerlei gewoonten van de kamer en daarbij stond een oud zeer bovenaan Dat oud zeer heet 'ka mervragen Vele j aren geleden is al eens betoogd dat kamerleden te makkelijk gebruik zouden maken van hun recht om schriftelijke vragen te stellen aan ministers, een klacht die sindsdien steeds weer is opgedoken. Ook nu weer. „Teveel vragen worden alleen voor het thuisfront gesteld", vinden de bewinds lieden. Als het echt om een antwoord zou gaan - zo betogen ze verder - „zou een eenvoudig telefoontje naar een mi nisterie voldoende zijn". Men moet toe geven dat de kamerleden nietzuinig zijn met hun recht om de regering schrifte lijk vragen testellen. Dit parlementaire jaar zijn het er een kleine veertienhon derd geweest, een veelvoud van wat vroeger werd ingediend. Elke vraag geeft veel werk: er komen allerlei amb tenaren aan te pas. vaak moeten inlich tingen bij andere instellingen - provin ciale besturen - worden ingewonnen en dat betekent dat met de beantwoording veel werk kan zijn gemoeid. Geen won der dat er bij de ambtenaren vaak sprake is van irritatie, een gevoel dat zich vervolgens meedeelt aan de minis ters. Vandaar hun klacht. W„ fimtlijn at is de remedie? Een kritischer houding van bijvoorbeeld de kamer voorzitter? Hij bekijkt namelijk alle vragen voordatze worden doorgestuurd en daarbij gebeurt het wel eens dat hij nader overleg met de vragensteller noodzakelijk acht Over het algemeen echter zal een kamervoorzitter niet snel geneigd zijn als censorop te treden: men zou hem al snel van uit de kamer van partijdigheid kun nen betichten. Een kritischer houding van de kamerleden zelf? Dat zou misschien een mogelijk heid zijn. De ministers denken er kenne lijk ook zo over een telefoontje is vaak voldoende, vinden ze. Aan de andere kant: wanneer moet een telefoontje worden gepleegd en wanneer dient een schriftelijke vraag te worden gesteld? Men mag niet vergeten dat het staats apparaat in deze tijd sterk is gebureau cratiseerd: als een kamerlid meteen de partement belt. duurt het vaak heel lang voordat hij de bevoegde man aan de lijn heeft, terwijl het voorts onzeker is of wel de juiste informatie wordt ver strekt Ambtenaren zijn als regel doodsbang om 'politiek gevaarlijke' antwoorden te geven. Bij het indienen van schriftelijke vragen heeft een ka merlid in ieder geval de zekerheid dat de minister zelf voor de beantwoording verantwoordelijk is. Zonodig kan de vragensteller er nog op terugkomen. Teveel vragen worden alleen voor het thuisfron t gesteld - zeggen de ministers. Allicht De kamerleden zitten er niet voor zichzelf, maar voor het thuisfront Ze geven door het indienen van schrifte lijke vragen mede aan hun kiezers te kennendatditofdatonderwerphunaan- dacht heeft en dat ze vanuit hun con trolerende functie het beleid van de be windsvrouwe of de bewindsman kritisch volgen. Wanneer men met departemen tale hoofdambtenaren spreekt blijkt vaak dat in deze kring een grote arg waan bestaat tegen kamervragen. De departementale staf ervaart ze als hin derlijk en storend. Van die kant uit zal dan ook altijd weer worden gewezen op de vertragende functie en op de last voor het ambtenarenapparaat omdat er een of meer mensen zoveel uren bezig zijn met het onderzoek en met het concipië ren van een antwoord. Zeker, dat klopt, maar zijn dat nu zulke geweldige en sto rende nadelen? Kamervragen hebben namelijk een zo duidelijke functie in de democratie, dat enige overlast voor de ambtenarij niet zo erg is. Bovendien: de vragen dienen vaak Juist om de ambte narij te controleren Dikwijls gaat het om onderwerpen, die buiten de minister om binnen het ambtelijk apparaat wor den afgedaan. Het kan geen kwaad dat de bureaucratie er af en toe op wordt geattendeerd dat ook zij object is van controle via het parlement. Een tele foontje zou voldoende zijn? Openbare vragen zijn veel beter: ieder kan er dan kennis van nemen - met name het thuis front-en het antwoord ligt zwart op wit vast. Mc Let dit betoog willen we overigens niet zeggen dat kamerleden nooit over bodige en nooit onbenullige vragen zouden stellen. Natuurlijk doen ze dat. Maar die overbodigheid en die onbenul ligheid moet men maar op de koop toe nemen: ze behoren tot de randver schijnselen van het systeem. Misschien kunnen de ergste uitwassen worden voorkomen wanneer de fractievoorzit ters de vragen die hun politieke vrien den willen stellen eerst nog eens grondig overwegen voordatze bij de kamervoor zitter worden ingediend. Bij die gele genheid kan wellicht het ergste onkruid worden gewied. Maar voor het overige: laat de ministers maar klagen. Het bestuur van de Italiaanse so- ciaaldemocratische partij heeft woensdagavond eenstemmig gewei gerd aan zijn voorzitter, Guiseppe Sa- ragat, ontslag te verlenen. Saragat, een oud-president van Italië, had zijn ontslag ingediend na de ver kiezingen van 20 juni, waar zijn partij verlies bij had geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1