Ad Slabbekoorn richt zich op Zeeuws sprintrecord Nederlands basketballteam haalt finalepoule Hamilton Henk Jukkema zeilt door na 'aanvaring' met walvis EVONNE CAWLEY HEEFT KANS OP EERHERSTEL DIANNE DE LEEUW PROF-SCHAATSTER PZC/s ATLEET UIT KAPELLE WON TWEEDE 100 METER IN ZIJN NOG ZEER JONGE ATLETIEKCARRIERE Finale tegen Chris Evert ENGELSE SPITS VOOR SPARTA Pleun Strik van PSV naar Eindhoven Ontdekt tijdens schoolwedstrijd Napels winnaar Italiaanse beker Winst Hort S0FTBALLTEAM GREEN SOX WON TWEEMAAL Olympische bouwers aangeklaagd NEW YORK - De Nederlands- Amerikaanse kunstrijdster op de schaats Dianne de Leeuw, winnares van de zilveren medaille op de laat ste winterspelen, is beroepsschaat- ster geworden. In 1977 zal zij de grote ster zijn van de ijs revue Holi day on Ice. in New Yok. Dianne, die rijdt sinds zij vier jaar oud is, zei dinsdag tot de pers dat haar ouders aan haar opleiding sindsdien wel 100.000 dollar hebben besteed. Die ouders zijn Nederlandse immi granten die in Los Angeles wonen Er was nogal wat herrie geweest over het feit dat Dianne voor Nederland had gereden en niet voor haar nieuwe vaderland. „Een hoop mensen hier - in Amerika - vond datzoiets geen pas gaf. Vooral de televisie maakte zich er druk over." Haar grootste Amerikaanse concur rente en gouden-medaillewinnares op de laatste Olympische Winterspe len. Dorothy Hamill, is ondertussen ook beroepsnjdster geworden. Zij gaat zich aansluiten bij een andere Amerikaanse ijsrevue, de Ice Capa- des ..Ik geloof met dat Dorothy en ik el kaar blijven beconcurreren en dat we ons erg druk hoeven te maken over hoe de ander het rooit We blijven ons best doen. zoals het altijd al geweest is. Bij kunstrijden vecht je niet tegen elkaar. Je doet je best en de jury zal het wel uitmaken." Wat haar nieuwe loopbaan betreft; het blijft hard werken en er komt veel reizen bij. Plannen voor de toekomst heet Dianne niet, „Eerst een korte rust nemen en dan aan het werk, mijn solowerk voorbereiden. Ik geloof dat ik nog beter kan." Haar debuut in Holiday on Ice geschiedt in de Ma dison Square Garden te New York op 18 augustus. PLYMOUTH - De EnschecLeër Henk Jukkema, die nog steeds meedoet in de Transatlantische race voor solo zeilers, heeft dinsdag via een passe rend koopvaardijschip laten weten dat hij al tien dagen geleden (dat moet in de buurt van.de Azoren zijn geweest) een aanvaring heeft gehad met een walvis. Nadere details ont braken. inaar Jukkema meldde nu dat alles oké was. Zijn positie was 39 41 N en 42.07 W. Dat is ruim 300 mijl ten westen van de Azoren. De in druk bestaat dat hij na zijn voorlaat ste positiebepaling op 20 juni flink is opgeschoten. Het voornaamste nieuws van de race ivas gisteren uiteraard de aankomst in het Amerikaanse Newport van de Fransman Tabarly met Penduick VI, die daarmee de race heeft gewonnen. Vijf uur na hem finishte Alain Colas met het schip „Club Méditerrannee" Wat de situatie van Jukkema betreft. is het een raadsel waarom hij niet bij de vorige positiebepaling melding heeft gemaakt van de aanvaring met de walvis. Volgens de organisatie in Londen is het mogelijk dat er toen onvoldoende gelegenheid was tot communicatie met het schip dat hij voorbij moest zijn gekomen. Hoe de aanvaring zich heeft voltrok ken. kan men slechts raden. Daar over zou Jukkema ons te zijner tijd zeff inlichten Wel is uit verhalen van oceaanzetlers in de literatuur be kend dat deze aanvaringen zeer ern stige gevolgen kunnen hebben. Niet zelden kapseisde een boot en werd die lekgeslagen. Overigens was bij de organisatie wel gerekend op dit soort ontmoetingen. Van een oceanogra- fisch instituut hebben de zeilers spe ciale formulieren meegekregen om walvissen en andere monsters te be schrijven. Inmiddels mag worden geconclu deerd dat Jukkema ruim over de helft van de totale afstand is. Hij ligt volgens de organisatie ver voor de andere Nederlander, Eilco Kese- mier, met de „Bylgia". De Nederlan der Dijkstra, die met averij naar Plymouth is teruggekeerd, probeert nog steeds de race te hervatten. De reparatie duurde langer dan ver wacht werd en er is bij Plymouth weinig wind. De aankomst van de winnaar in Newport is grootscheeps gevierd. Duizenden mensen stonden op de kade om de eerste te begroeten. Ta- barly was blij maar zeer zwijgzaam. Wel bleek dal hij ongeveer alles had beleefd wal je op zo'n bizarre tocht kunt meemaken; veel stormen, wind stilte en averij. Tabarly heeft er volgens de organi satie 23 dagen en 5,5 uur over ge daan. Het record staat op 20 dagen. Tabarly won de race in 1964 ook. Hij deed er toen 24 dagen over. sport 12 DONDERDAG 1 JULI 1976 WIMBLEDON - Evonne Cawley-Goolagong krijgt haar kans op eerherstel na de meest dramatische nederlaag die zij ooit in haar carrière heeft gele den. Vorig jaar ging de Austra lische immers in dé W'imbledon-finale op onthuts sende wijze ten onder tegen Billy-Jean King (0-6, 1-6). Hoe triest die ervaring voor Evonne Cawley ook geweest mag zijn, haar zelfvertrouwen lijkt er niet door geschokt. Zonder een set te hoeven afstaan in zes par tijen bereikte ze woensdag de finale, waarin ze de officiële far voriete, Chris Evert (21) zal ontmoeten. Evert boekte een moeizame zege op Martina Navratilova: 6-3. 4-6. 6-4. Caw ley had in de halve finale geen enkele moeite met de 3U-jange Bntse Virginia Wade. die een rampzalige off-day had. Bij Wade schijnen de zenuwen nog altijd door de keel ie gieren zodra ze als lieve linge van het Britse publiek het centre- court moet betreden. Aan dat angs tcomplex wilde de schonkige Engelse echter na afloop niet meer herinnerd worden. „Ik begrijp met dat jullie dat steeds weer suggereren", voegde ze haar journalistieke landgenoten toe. „Als Evonne slecht had gespeeld, zou ik ze ker niet met deze cijfers (1-6, 2-6) verlo ren hebben. Maar ze speelde woens dagmiddag eenvoudig te goed voor mij. Bovendien waren de omstandigheden Cris Evert in actie tijdens de halve finale tegen de Tsjechische Martina Navrtilova. ideaal voor haar type spel. Op een win derige dag als deze, was de lage op sprong van de bal ideaal voor haar ef fectvolle slagen". Een aardig verhaal, maar de grote fou ten waarin Wade grossierde, werden er niet mee verklaard. Ook Billy-Jean King, teamgenote van Wade in het Amerikaanse steden-circuit, moet er door verbijsterd zijn geweest. King had haar collega gecoached en zei nog kort voor de match vol lo£ „Ze is zelfverze kerder geworden. Ze weet zichzelf beter onder controle te houden" Regelrechte ramp Maar dat was echter allerminst het ge val. Vooral de service, toch al niet zo'n sterk punt bij Wade, was een regek rechte ramp. Cawley leek er vaak met gesloten ogen op te kunnen scoren. Omdat Cawley bovendien nog altijd de kunst verstaat een tegenstandster on der druk te zetten door sterk aan te val len. moest de falende Wade al na 48 mi nuten het hoofd buigen. De Tsjechische „dolle Martina" Navra tilova beet heel wat feller van zich af in haar halve finale tegen Chris Evert. Na dat Evert tamelijk gemakkelijk de eer ste set had gewonnen, liet Navratilova eindelijk tennis zien van wereldklasse. Ze dook voortdurend op aan het net. waar ze met manlijk-harde volleys scoorde. Evert wist desondanks een voorsprong te verwerven na een service-doorbraak, maarde Tsjechische bleef moedig aanvallen. Everts pas- seerslagen vanaf de baseline begonnen aan precisie in te boeten, zodat de Tsje chische de setzege kon opeisen. „Ik denk dat dit. Martina's beste partij was'., zei Evert later. „Ik had niet ver wacht dat ze zó sterk zou spelen. Vooral haar service was me soms teveel". Na vratilova. die qua temperament verge lijkbaar is met de Roemeen Nastase, mist echter het vermogen zich voortdu rend optimaal te concentreren. Toen ze op voetfout werd betrapt, reageerde ze zich woedend af op de lijnrechter. In haar kwartfinale tegen Sue Barker had ze dat met meer recht van spreken ge daan. De betrokken lijnrechters werden prompt gedegradeerd. Haar veront waardiging over die voetfout was echter schromelijk overdreven en kostte haar meteen de eerste game van de derde set. Ze herstelde zich nog wel enigszins, maar het peil van de tweede set haalde ze toch niet meer. zodat Evert tenslotte op regelmatige wijze de beslissende set kon veroveren. „Ik zal heel wat beter moeten spelen om Cawley te verslaan", gaf Evert later toe. „Mijn eerste service moet constanter zijn en ik zal dieper moeten slaan. Voor mij is Cawley favoriet. Op gras heb ik haar nog nooit verslagen ROTTERDAM (ANP) - Sparta heeft met de 23-jarige Engelsman Ray Clarke een nieuwe spits gecontracteerd. Clarke is afkomstig van Mansfield Town, voor deze club scoorde hij de laatste twee seizoenen in 114 competitie- en bekerwedstrijden in to taal 59 doelpunten. Clarke komt 10 juli naar Nederland. EINDHOVEN-De32-jarigePleun Strik van PSV heeft een driejarig contract afgesloten met Eindhoven. Strik had een vrije transfer. PSV wilde hem na een verbintenis van negen jaar op het laatste moment nog houden, en ook andere clubs toonden belangstelling, maar Strik koos om di verse redenen ten slotte voor Eindho ven, dat eerder de Joegoslaaf Rasic en Goedhart van AZ'67 contracteerde. Strik kwam twaalf keer voor het Neder lands elftal uit HAMILTON - Nederland speelt door in Hamilton. De nederlaag van 90-94 tegen Polen had even veel waarde als een overwinning en was in feite ook een triomf. De Nederlandse ploeg had na melijk ook de mogelijkheid de wedstrijd te winnen, maar be geerde die kans niet. In de laat ste minuut, die was ingegaan bij de stand 90-90, scoorden de Po len het eerst. Nederland wei gerde de kansen, die er waren op de gelijkmaker. Een gelijke eindstand immers had verlen ging van vijf minuten betekend en dat was wel het laatste wat de Nederlanders wilden. Een nederlaag met twee, vier, zes pun ten was goed. Daarop heeft Nederland in de laatste negentig seconden van deze super-thriller gespeeld. Het succes werd behaald door te verliezen, zeker heid telde meer dan een overwinning. De Nederlandse spelers lachten, terwijl het overgrote deel van de toeschouwers niet begreep, waarom die 'domme' Hol landers niet scoorden uit volkomen vrije positie. Coach William Patrick Thomas Sheri dan verdient complimenten voor de wijze waarop hij de plaatsing heeft afge dwongen. Hij heeft recht op bewonder ing voor de manier, waarop hij zijn ploeg nog eens geladen aan de start heeft ge bracht. Maandagavond immers leek het karwei geklaard, na de indrukwekkende overwinning op Zweden. Een paar uur later bracht een 'lui' en passief spelend Mexico Polen weer terug in een niet lan ger uitzichtloze positie. Polen begon daardoor de laatste krachtmeting als een ploeg die in een opgaande lijn speelt. Nederland stond, nadat het ei genlijk niet meer mis had kunnen lopen. voor de afschuwelijke opgave zich nog eens waar te maken. Dat is gelukt. Dankzij, in de eerste plaats, Jim Woudstra. die dindagavond werkelijk de sterren van de hemel speelde Opnieuw bewees hij de meest waardevolle man te zijn in de Neder landse ploeg. Woudstra zette in de eer ste helft de balans van het duel in even wicht met 24 punten Die inbreng van de hoog-blonde Amerikaanse Nederlander was bittere noodzaak, want in de eerste fase lieten de andere schutters het afwe ten, terwijl bleek dat Severyn en Kijewski hun schot, sinds de wedstrijd tegen Mexico, nog te hebben bijgeschaafd. Kijewski schoot met een percentage van 58, Seweryn haalde 63. maar de geweldige Woudstra kwam tot 75. Hij was in goed gezelschap. De felle John van Vliet haalde zelfs honderd met vier uit vier, Kees Akerboom bloeide op onder de stimulans van zijn maten en drukte 18 punten bij een percentage van 64. Pluims gemiddelde lag precies op hetzelfde niveau dankzij een zekere tweede helft, waarin hij twaalf punten toegevoegde aan de wat magere twee uit de eerste periode Woudstra heeft meer gedaan dan alleen 'maar' 28 punten maken. Hij opende de score al na zes seconden. Twee punten waren het slechts, maar het waren ver moedelijk de belangrijkste uit de hele wedstrijd Hij gaf de ploeg al in de eerste seconden een stuk zelfvertrouwen. Dat vertrouwen overigens dat de leiding van het team feitelijk al voor de wedstrijd had, want 's middags werden de vijf fles sen champagne gekocht, die 's avonds werden uitgeschonken op het plaat- singsfeest in het Nederlandse kwartier. Naast Nederland plaatsen Joegoslavië, Tsjechoslowakije, Brazilië, Mexico en Spanje zich voor de finaleronde, die donderdag begint. Doordat de in de voorronde gespeelde wedstrijden blij ven meetellen, ziet de beginstand van die eindronde er als volgt uit: 1 Mexico 2-4; 2 Joegoslavië 2-3; 3 Tsjechoslowa kije 2-3; Brazilië 2-3; 5 Spanje 2-3; 6 Ne derland 2-2. VLISSINGEN - gewapend met een forse dosis optimisme en snel heid heeft onlangs de 20-jarige Ad Slabbekoorn uit Kapelle zyn intrede gedaan bij de Goese atletiekvereniging AV '56. Gistera vond liep hjj in Vlissingen tijdens een onderl.inge atletiekinstuif van de plaatselijke clkubs Marathon en Zeeland Sport zijn tweede 100 meter van z'n leven in KNAU-competitieverband: Ad Slabbe koorn, pas geslaagd voor zijn eindexamen atheneum aan het chris telijk lyceum in Goes, beeindigde zijn optreden winnend in de tijd van 11.6 en dat terwijl hij licht geblesseerd was aan het rechter been. „Ik zat vanavond een beetje vast, nadat is eerder tijdens de training bij AV '56 een beetje te snel gestart ben, waardoor ik een beenspier geforceerd heb. Daar door kon ik op deze 100 meter nog niet helemaal doorkomen", liet de belofte volle AV '56-atleet weten. Landelijke top Ad Slabbekoorn is vorig jaar ondekt door Daan van Oosten een andere atleet van AV '56, en momenteel wel de sterk ste 100 meterloper in Zeeland Sl.abbe- koom liep toen tijdens schoolwedstrij- den de sprint in de uitstekende tijd van 11.1, reden uiteraard vvoor Van Oosten om Slabbekoorn uit te nodigen zo snel mogelijk lid te worden van de Goese at- letiekclub. Hoe 'gezond' optimistisch de jongste sprintaanwinst van A V '56 is bleek wel uit zijn volgende woorden: „Ik hoop omstreeks augustus de top in mijn sei zoen bereikt te hebben en dan een tijd te knnnenrealiseren van 11 seconden. Volgend seizon wil ik dan doorbreken. Momenteel is mijn beentechniek nog niet geweldig. Wel heb ik snelheid vol doende tot ongeveer 60 meter, daarna mis ik nog de conditie om het vol te houden". Kenners noemen Ad Slabbekoorn zelfs een groter talent dan zijn leermeester Daan van Oosten, maar de atleet uit Kapelle vindt zelf. dat hij het niet tegen Van Oosten kanopnemen Wel meent Ad Slabbekoorn. die binnenkort zijn mi litaire dienstplicht bij de verbindings dienst in Ede moet gaan vervullen, dat hij samen met Daan van Oosten in de toekomst in staat moet zijn om het Zeeuws record van Vlissinger Gerrit de Pagter (geevenaard door Kees de Munck uit Goes en de middelburgse Dynamo-a tieten Kees de Groot en Kees Kodde) moet kunnen venaderen dan wel overtreffen. En wie Ad Slabbekoorn gisteravond in Vlissingen zal lopen moet beslist tot de conclusie zijn geko men, dat hij wellicht in de nabije toe komst onder de 10.9 (de recordtijd) zal kunnen knm*»n Met gemengde gevoelens bekijkt een groep sprintsters hier de tijden na de 100 meter da mes en meisjes A. Els Vader tweede van rechts i won de race voor Jolanda de Jong (links naast haar). leet de eerste 200 meter op souplesse had gelopen en de laatste 200 meter 'de beuk' er had ingegooid. Jan de Waard betreurde het. dat hij voor de derde maal in successie tijdens wedstrijden in VI issingen de buitenbaan geloot had en zich daarom op niemand had kunnen richten. Aan het slot van de instuif won A-junior Jan de Bart van AV '56 de 3000 meter 'heren in de goede tijd van 8.51.4. Els Vader van Zeeland Sport won twee nummers: eerst de 100 meter in 12.7. waarbij rekening dient te worden ge- Er werden tijdens deze instuif nog meer goede resultaten geboekt. Een daarvan kwam op naam van Zeeland Sporttalent (en D-meisje) Celine van de Berg. die de 600 meter winnend afsloot in 1.49.1, waarmee ze landelijk tot de top van Nederland in haar categorie is doorgedrongen. Enkele andere junioratleten van Zee land Sport kwamen goed voor de dag (met clubrecord) op het nummer kogel stoten. B-meisje Ellen Wilmering kwam tot 10.94 meter en A-meisje Maijan Crucq tot 10 15 meter. „En dan te we ten" zo meld de Zeeland Sportbestuur der Jan Broere, „dat deze meisjes zijn afgewezen voor deelneming aan de na tionale kampioenschappen, omdat ze niet goed genoeg waren. Terwijl de win nares tijdens die kampioenschappen amper acht meter wist te bereiken", jan Eversdijk van AV '56 won de 400 meter in de laatte meters voor Jan de Waard van Zeeland Sport, nadat de Goese at- ROME (ANP) - Napels heeft dinsdag vooreen overwinning van 4-0 op Hellas Verona beslag gelegd op de Italiaanse voetbalbeker. Bij de rust was de stand nog 0-0. Heel lang zag het er naar uit, dat ook de tweede helft geen beslissing zou gaan opleveren, maar toen Massa in de 76e minuut Napels de leiding gaf, was het verzet van Hellas Verona gebroken en Braglia (78e) en Savoldi (79e en 86e) be paalden de eindstand op 4-0. MANILLA (ANP) - De Tsjech Vlastimil Hort heeft zijn afgebroken party uit de tiende ronde van het interzonale schaaktoernooi in Manilla tegen de Roemeen Gheorghiu woensdag, na de hervatting, in achttien zetten gewon nen Hort bezet nude tweede plaats met 8,5 punt uit twaalf partyen. achter de Braziliaan Mecking. die 9.5 punt heeft. MIDDELBURG - Het softballteam van de Green Sox uit Middelburg heeft voor de derde keer dit seizoen een dubbel- wedstrijd gespeeld. Deze keer waren het twee thuiswedstrijden tegen Sint- Lodewijk 2 uit Rotterdam. De eerste wedstrijd werd moeiteloos gewonnen met 19-0 Dit resultaat werd bereikt door goed slagwerk van het hele team (21 honkslagem met als uitblink sters Margriet Schalkwijk en Winny Toetenel. In de verdediging werd het werk vooi het grootste deel uitgevoerd door het goed op dreef zijnde duo werpster Winny en achtervangster Margriet. Van de 14 speelsters die aan slag kwamen werden er 8 met 3-slag naar de bank gezonden. In de tweede wedstrijd ging het. voor namelijk door de warmte, allemaal wat kalmer aan. Om de kans op het. kam pioenschap te behouden moest deze wedstrijd gewonnen worden. Aanvallend liep het niet zo vlot als in de eerste wedstrijd. Het aantal honkslagen was aanzienlijk minder, al zorgden Mar griet en Winny nog wel ieder voor een drie-honkslag. Sint-Lodewijk probeerde iets terug te doen. Er werd geslagen, maar velen sneuvelden op het eerste honk Toch werden er nog drie punten gescoord voornamelijk door veldfouten van The Green Sox. Einduitslag 9-3. MONTREAL (ANP) - Zeven mensen die betrokken waren bij de bouw van het olympisch dorp in Montreal, zijn beschuldigd van het verduisteren van 265.000 Canadese dollars (720.000 gul den). De ontvreemdingen en de plannen tot ontvreemding van de gelden en mate rialen vonden plaats tussen 1 april 1974 en 25 november 1975. Kostenopgaven van de architecten en de firma's die be trokken waren bij de werkzaamheden rond het olympisch dorp werden ver valst. De beschuldigingen kwamen voort uit een langdurig politie onderzoek, waarbij in de kantoren van Terrasses Zarolega Inc. - het betrokken bouwbedrijf - afgelopen november een inval werd gedaan. Joseph Zappia. één van de directeuren van het bouwbedrijf in kwestie, vertelde aan het persbureau Reuter, dat hy, drie van zijn mededirecteuren en drie andere mensen van zijn bedrijf een oproep had den gekregen om op 5 augustus voor de rechtbank te verschynen om zich vooi de beschuldigingen te verantwoorden Voor Zappia waren de beschuldigingen een complete verrassing: „Hier weet ik niets van." houden met een lastige tegenwind, waarna ze ook de 400 meter winnend afsloot in 60.7. Uitslagen Enkele belangrijke uitslagen zijn: 3000 meter heren, 1 Jan de Bart (AV '56) 8.51.4, 2 Gerard Bras i AV '56i 9 00.2. 3 Peter Havermans (Zee land Sporti 9.03.5, discuswerpen meisjes A: 1 Marjan Crucq (Zld. Sporti 27 54. 2 Marja de Jonge i Schelde Sporti 25 10. 400 meter jon gens B 1 Paul Sturm iAV '56> 52 5, 2 Henk Lindher Marathon) 55.2. verspringen heren: 1 Peter Molenaar iAV '56) 5 94. 2 Paul Sturm 5 69; 600 meter meisjes C 1 Connie Gljsbertse (Zeeland Sporti 1 48.5.2 Jacqueline Vermeule (Dynamoi 1.51.3, idem meisjes D: 1 Celine van den Berg (Zeeland Sport) 1.49.1. 2 Angela de Bart (Zeeland Sporti 2 04 3. 400 meter 1 Jan Eversdijk iAV 56) 50 5. 2 Jan de Waard iZee- tand Sport) 50 8.3 Eddy de Kort (AV '56) 51.2. hoog dames en meisjes A 1 Jolanda de Jong (Schelde Sport) 1 45 en 2 Joke Geuk i Delta Sport) 1 45. 100 meter heren-junioren A. 1 Ad Slabbekoorn (AV '56) 11.6,2 Onno Sturm AV '56 11 7, 3 Jan Eversdijk (AV '56) 11.8: 400 me ter dames-meisjes A: 1 Els Vader (Zeeland Sport) 60.7, 2 Irene Pos (Zeeland Sport) 63 1, idem meisjes B- 1 Carollen Stam (Marathon) 65 7; 100 meter jongens B. 1 Jan ortsmit (Zee land Sport) 47 86. 2 Peter Molenaar (AV '56) 41 76; 100 meter dames-meisjes A: 1 Els Vader (Zeeland Sport) 12.7. 2 Jolanda de Jong iSchelde Sport) 13 5 en Gonnie Streng (Zee land Sport) 13 5. idem meisjes B: 1 Carolien Stam (Zeeland SportiJ3 3 ZÜRICH (ANP) - De internationale voetbalfederatie (FIFA) heeft dinsdag in Zürlch bekendgemaakt dat Cuba, als vervanger van Uruguay, zal deelnemen aan het Olympische voetbaltoernooi in Montreal. Cuba zal in groep C uitkomen, met Olympisch kampioen Polen, Iran en Nigeria.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 12