Ziekenfondsorganisaties mogelijk 1 jan. '77 samen Officier presenteert rekening aan 'organisatoren' Mi Amigo Drie doden bij felle brand in Rotterdam Provinciale besturen oneens met minister over streekvervoer Twijfel over besteding 1,5 milj. uit kunstpot Erasmus-universiteit Gevangenisstraf voor jonge Zuidmolukkers STAAT DER NEDERLANDEN 0>£% 10-JARIGE LENING - 1076 Sociaal werkers in Rotterdam in conflict met politie EIS: VOOR WAARDELIJKE STRAF EN BOETE Seychellen onafhankelijk WOENSDAG 30 JUNI 1976 IN SEPTEMBER BESLUIT OVER FUSIE UTRECHT(ANP)-BestuursledenvanalleNederlandseziekenfond- sen zullen op 22 september in Utrecht een besluit nemen over de vorming van de 'Vereniging van Nederlandse ziekenfondsen'. In deze vereniging moeten de vier bestaande ziekenfondsorganisa ties, die samen 9,5 miljoen verzekerden tellen, opgaan. Die vier zijn de federatie van door ver zekerden cn medewerkers bestuurde ziekenfondsen VMZ, de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen, de Stichting Autonome Ziekenfondsen en de orga nisatie van algemene ziekenfondsen in Nederland. Als de vergadering akkoord gaat met de fusie, zal een overgangsbestuur voorbe reidingen treffen voor de verkiezing van het definitieve bestuur dat dan op 1 ja nuari 1977 aan de slag moet De afgelopen jaren hebben zich in de ziekenfondswereld al verschillende concentraties voorgedaan: zowel zie kenfondsen als ziekenfondsorganisa ties gingen samen. De uiteindelijke sa mensmelting tot één organisatie is ver traagd door problemen rond de be stuurssamenstelling. Bij de federatie VMZ zitten ook medewerkers (huisart- n. specialisten, apothekers etci in het Indonesië besluit tot inlijving van Oost-Timor DJAKARTA (REUTER) - De Indo nesische regering heeft dinsdag offi- ceel besloten tot inlijving van de Portugese kolonie Oost-Timor bij Indonesië. Minister van voorlich ting Kangmas Masjoeri maakte na het kabinetsberaad bekend dat de aansluiting naar de mening van de regering in overeenstemming is met de wens van de bevolking van Oost-Timor. OostrTimor is meer dan vier eeuwen een Portugese kolonie geweest. Toen de omwenteling in Portugal de on- afnhankelijkheid van de Portugese kolonies inluidde brak op Oost- Timor een burgeroorlog uit tussen de onafhankelijkheidsbeweging Freti lin en pro-Indonesische groeperin gen. Deze laatsten behaalden met steun van het Indonesische leger de overwinning en verdreven het Freti lin naar de binnenlanden van het ei land. Portugal trok zijn laatste troe pen terug, zonder overigens formeel afstand te doen van Oost-Timor. Het pro-Indonesische bewind in Dili ver zocht daarop aansluiting bij Indone sië. De Indonesische regering zal nu een wetsontwerp indienen bij het parle ment op OosUTimor als 27e provin cie toe te laten tot de republiek Indo nesië. TRE/NINCIDENT ALMELO - rechtbank te Almelo heeft dinsdagmorgen uitspraak gedaan in dezaak vaneen vijftal jongelui uit de Zuidmolukse gemeenschap in Wierden, die op de avond van de eerste mei dit jaar hebben getracht een tweetal leden van de spoorwegrecherche zo in het nauw te drijven dat deze gevaar liepen uit de rüdende trein te worden gesto ten. De deur was tussen Almelo en Wierden al opengetrokken. Op verzoek van de spoorwegen rijden rechercheurs op be paalde tijdstippen en op bepaalde tra jecten in Nederland mee Het waren alle vijf jonge mannen. Tegen een van hen. de 17-jarige D. M. H.. diende de zaak in besloten zitting gezien zijn strafrechtelijke minderjarigheid. Tegen de 19-jarige M A M werd 12 maanden gevangenisstraf geëist en te nuitvoerlegging van een vroeger vonnis. De uitspraak luidde 12 maanden met af trek, waarvan drie maanden voorwaar delijk en tenuitvoerlegging van vier we ken gevangenisstraf Tegen de broers C. A. (18) en H. R A. (22) eiste de officier tien maanden gevangenisstraf met af trek De uitspraak was tien maanden met aftrek, waarvan drie voorwaarde lijk. Ten slotte was daar de 19-jarige B T S-, tegen wie 12 maanden met aftrek werd geëist en tenuitvoerlegging van een vroeger vonnis. De uitspraak was 12 maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk en tenuitvoerlegging van vier weken gevangenisstraf. De 17-jange werd dinsdagmorgen ver oordeeld tot zes maanden tuchtschool met aftrek, waarvan een maand voor waardelijk. bestuur, bij de unie is dat niet het geval. Zetelverdeling De voorzitters van de vier organisaties hebben nu overeenstemming bereikt over een formule voor de zetelverde ling tussen medewerkers, verzekerden en vertegenwoordigers van de vakcen trales (deze laatste categorie bezet op dit moment ook al een deel van de be stuurszetels van de unie. Daarbij is tevens rekening gehouden met de vorming van acht districten, elk met ruim een miljoen verzekerden. Vol gens het laatste voorstel zal het bestuur gaan bestaan uil een voorzitter, per dis trict één medewerker en één verzekerde, twee directeuren ide andere zes regiodi recteuren wonen de bestuursvergader ingen wel bij maar hebben geen stem recht». vier mensen uit de kring van de drie vakcentrales en twee onafhankelij- kee deskundigen De in totaal 25 bestuursleden en zes ad viserende bestuursleden zullen worden bijgestaan door de secretarissen en ge delegeerden van de oude organisaties. Ht bestuur krijgt ook de beschikking over medisch adviseurs, van wie er twee in full time dienst van de nieuwe vereni ging zullen komen en drie tot vier keer op AMSTERDAM - In de Amsterdamse Banstraat heeft de poli/ie een hinder speelplaats die gesloopt moet worden, met geweld ontruimd Buurtbewoner- hadden de speelplaats bezet om sloop t.b.v een kantoorgebouw te voorko- part basis TWEE VROUWEN EN KIND ROTTERDAM (ANP)-Bij een brand in een huis aan de Jozeflaan in Rotterdam zijn in de nacht van maandag op dinsdag drie mensen om het leven gekomen. Drie anderen werden gewond. Een deel van de slachtoffers heeft de Turkse nationali teit. De doden zijn een vrouw van 70, een vrouw van 25 en haar kind van vijfjaar. De namen van de slachtoffers zijn nog niet bekend. De bejaarde vrouw werd geborgen op de tweede verdieping en de twee andere doden op de derde verdie ping van het vier woonlagen tellende pand aan de Jozeflaan. Een van de dodelijke slachtoffers is de 67-jarige mevrouw S. Turgut, moeder van de 28-jarige Turkse, die zich met haar twee kinderen door een sprong uit het raam in veiligheid stelde. De jonge vrouw en een van haar kinderen werd daarbij ernstig gewond. Ook een 30- jarïge man, die van een hoger gelegen verdieping naar beneden sprong, raakte gewond De namen van de beide andere 'Grijze wolven' moeten acties in buitenland beëindigen ANKARA (DPA, ANP) - Het constitu- tionccl gerechtshof in Turkije heeft dinsdag bepaald dat de uiterst rechtse •nationale beweging partij (NBP) haar kantoren in het buitenland binnen een half jaar moet sluiten. De 'nationalistische beweging-partij' maakt deel uit van de huidige rege rihgscoalitie van premier Suleiman Demirel. De partij is vooral berucht geworden door haar jeugdbeweging 'bozkurts' (grijze wolven die wel is vergeleken met de Hitler-jugend. De 'grijze wolven' be schouwen zich als beschermers van rechten orde. De beweging is vooral actief in West- Duitsland, waar andersdenkende Tur ken regelmatig door 'grijze wolven' be dreigd en geïntimideerd zouden wor den. Een lid van de grijze wolven in Neder land. de heer Sait Koe uit Utrecht, deelde in februari mee dat er in Neder land op verscheidene plaatsen afdelin gen van de 'grijze wolven' in oprichting waren VOORZIENINGENNIVEA U NIET 'AANPASSEN' DEN HAAG - Het tekort bij het streek vervoer zal mede overbrugd kunnen en moeten worden door aanpassing van de tarieven en niet door aanpassing van het voorzieningenniveau aan de ac tuele vraag, zoals voorgesteld door mi nister Westerterp van verkeer en wa terstaat. Een op verantwoorde wijze terugbrengen van het voorzieningen niveau kan niet leiden tot het door de minister beoogde financiële resultaat, menen de provinciebesturen. De colleges van gedeputeerde staten, die dit in een gezamenlijke brief aan de bewindsman hebben meegedeeld, zijn van oordeel dat openbaar vervoer beter kan worden aangeboden tegen een wat hogere prijs dan de gelegenheid tot ge bruik hiervan geheel weg te nemen. Verder is de stijging van de tarieven van het openbaar vervoer achtergebleven bij die van de kosten van levensonder houd. ten dele zijn die tarieven ook kunstmatig beperkt gehouden. Uitvoering van de door de minister vooropgestelde maatregel zal naar de stellige overtuiging van de provinciale besturen niet te aanvaarden gevolgen hebben voor het streekvervoer. Zij gaan BRAND IN ESSO RAFFINADERIJ ROTTERDAM (ANP) - In de raffinade rij van Esso Nederland aan de Bot- lekweg in Rotterdam (westelijk ha vengebied) is dinsdagochtend brand uitgebroken. De brand woedde in 'n to ren. waarin ruwe olie wordt gedestil leerd. (ADVERTENTIE I slachtoffers zijn: de 21-jarige ri C. T. van Woerden en haar 4-jarig zoontje Dimitri. In korte tijd brandde het huis uit, met uitzondering van de eerste verdieping waarvan de bewoners niet thuis waren. Volgens de brandweer is de verklaring hiervan, dat het vuur langs de gesloten deuren van deze woning omhoog ging door het trapgat. Het is komen vast te staan, dat er geen sprake is van brandstichting, zoals eer der was gesuggereerd. De brand is ont staan in de tussenkamer, vanwaar het vuur zich verder heeft verspreid. Hoe de brand is ontstaan, is nog niet bekend. bedrag I 250 miljoen koers 100% rente jaarlijks op 1 augustus aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 1 augustus 1977 af vervroegde aflossing is niet toegestaan schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van ten minste f 100.000 inschrijving 7 juli 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten storting op 6 augustus 1976 met bijbetaling van 5 dagen lopende rente prospectus kosteloos bij banken en commissionairs UNIVERSITEITSRAAD EIST EXTERN ONDERZOEK ROTTERDAM (ANP. - Na een periode van ruim «wee jaar. waarin de geruchten over fraudex met gemeenschapxgelden steed» vlerkrr werden, is er nu een kans. datduldelijk wordt hoede Erasmus Universiteit in Rotterdam isomgesprongen met circa 1.5 miljoen gulden, bestemd om kunst te kopen er hierbij van uit. dat het openbaat streekvervoer een onmisbare maat schappelijke functie heeft, onder meet ten aanzien van de schoolgaande jeugd hulsvrouwen. bejaarden, minder- validen en minder-draagkrachtigen er zij die om pricipièle redenen willen af zien van eigen gemotoriseerd vervoer Bovendien zullen de te nemen maatre gelen tijdens andere uren en op ander? trajecten hun weerslag hebben, aldus d< provinciale besturen in hun brief aan dt minister. Het college van bestuur, dat zich steeds op het standpunt had gesteld dat alles correct was verlopen, heeft van de uni versiteitsraad een 'veeg uit de pan' ge kregen In twee moties spreektde raad 'ten zeer ste zijn afkeuring uit over het kunstbe leid van het college en eist hl) een onder zoek door een extern accountantskan toor. De universiteitsraad, het hoogste lichaam van dc instelling, constateert dat er "ernstige twyfels' bestaan over de rechtmatigheid van dc bestedingen van dit kunstproject De raad neemt het het bestuurscollege kwaiyk dat het ,.met ln staat is gebleken op grond van zjjn eigen verantwoordelijkheid de voor het kunstproject toegewezen middelen zo adequaat mogelijk te beheren." Het kunstproject van de Erasmus Uni versiteit ls het uitvloeisel van een rijks regeling. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen stelt namelijk een procent van de kale bouwsom beschik baar voor het 'veraangenamen' van een onderwijsinstelling Bij de oprichting van de medische faculteit Rotterdam, nu onderdeel van de Erasmus Universi teit. had men derhalve de beschikking over ongeveer 1.5 miljoen gulden voor de aanschaf van kunst. Het uitgeven van dit geld werd overgelaten aan een speciale kunstcommissie, waarin onder anderen zitting had de heer M. Beets, een door de kroon benoemde bouwcura- tor. De commissie besteedde het lceu- wedeel van het geld aan een project BUKMAN (CBTB): „Meer kansen voor meer mensen in de landbouw" STADSKANAAL (ANP. - „De land bouwpolitiek zou voor de komende ja ren moeten worden gevoerd onder het motto: meer kansen voor meer mensen. De landbouwpolitiek is er voor alle maal." Dit zei drs. P. Bukman, voorzit ter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) dinsdagmiddag op de jaarvergadering van deze bond in Stadskanaal. De heer Bukman wil niet uitsluitend een structuurbeleid dat is gericht op schaalvergroting en evenmin een so ciaal beleid alleen gericht op degenen die de landbouw de rug toekeren. Aan dacht verdienen ook de oudere onder nemers die modernisering van hun be drijf niet kunnen betalen. „De jonge on dernemers en degenen die in de land bouw geen volledige dagtaak vinden. De bondsvoorzitter bepleitte en ont- wikkelingsproces dat wordt begeleid. Men dient zich in West-Europa té ezln- nen op de gevolgen van een vrije en van een meer geleide structurele ontwikke ling. Alleen als wij een solidaire maatschap pij nastreven, kunnen wij van regering en volksvertegenwoordiging wettelijke regelingen vragen, aldus drs. Bukman. i environment sculpture van dc kun stenaar Peter Struyken. Betonblokken In september 1973 werd het project, be staande uit betonblokken, planten bakken. ren vijverpartij, geverfde stukken straat, het achterstuk van een Japanse automobiel en ren tuin. ge toond aan het publiek. Toen al werden er vragen gesteld over enige financieel-technische aspecten van het project. Een half jaar later kwam het universiteitsblad Quad No vum met een aantal beschuldigingen aan het adres van de kunxlcommtssle. Het college van bestuur benchtte toen aan de universiteitsraad, dat de Interne accountantsdienst een onderzoek zou Instellen In november bleek het college van bestuur zich niet aan die toezegging te hebben gehouden. In plaats van de interne accountantsdienst had men het bureau bouwzaken en curator Beets, hoewel deze partij waren izajm, opge dragen een eindafrekening te produce ren Deze eindafrekening kon geen ge nade vinden tn de ogen van de universi teitsraad De raadsleden bestempelden de afrekening als ondoorzichtig Het college van bestuur trok echter de con clusie. dat er niet geknoeid was. Voor Hem Meijers, hoofdredacteur van Quod Novum, en prof. dr F. Wenslnck, was toen de maat vol. Zij verklaarden dat de universiteit naar hun mening voor tonnen was opgelicht De kunst- commLssie enerzijds en aannemers, ar chitecten en kunstenaars andenqjds zouden elkaar 'de bal hebben toege speeld' Laatste Nederlandse slachtoffer van treinramp België geïdentificeerd DEN HAAG (ANP)-Het laatste Ne derlandse slachtoffer van de trein ramp in België is thans geïdentifi ceerd. Het is de 22-jarige Hendrik Haan uit Gouda. Aldus heeft het (Nederlandse) ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld. Het aantal doden bij de treinramp be droeg tien van wie negen de Neder landse nationaliteit hadden en een de Amerikaanse. De tweede-kamerleden Tolman en Wisselink (belden CHUi hebben de ministers Westerterp van verkeer en waterstaat en Van der Stoel van bui tenlandse zaken dinsdag schriftelijk gevraagd, of het waar is dat het treinongeluk dit weekeinde in het Belgische Neufville veel overeen komst vertoonde met reeds eerder plaatsgevonden ontsporingen op de zelfde route DeCHU-ers vragen naar de veiligheid van het traject Amsterdam-Brussel-Parijs. OVER OPTREDEN TEGEN SURINAME! ROTTERDAM - De maatschappelijk werkers van het W est-Kruiskade-Project (WKP) in Rotterdam beschuldigen de politie van bruut optreden tegen de 37-jarige Surinaamse streetcornerworker M. F. F. werd vrijdag bij de beslechting van een vechtpartij gearresteerd. Volgens de politie heeft hij zich tegen zijn arrestatie verzet De vechtpartij was ontstaan in een Su rinaams café aan de Kruiskade. Toen de politie tussenbeide wilde komen, richtte een menigte Surinamers zich tegen de agenten. Die riepen versterking in, waarna er een algemene vechtpartij is ontstaan. F. was ter plaatse aanwezig om te proberen de vechtpartij te sussen. Volgens de werkers van het West- Kruiskade-Project. een project tegen de herome-verslaving die ter plaatse ern stig om zich heen grijpt, is F. door de politie mishandeld. Een ambtenaar die hem in zijn cel heeft bezocht, bevestigde dat F. verwondingen aan ogen. hoofd en rug heeft. Geweldadigheid De maatschappelijk werkers vinden dat de arrestatie van F. een nieuw hoogte punt is in wat zij noemen „de steeds toe nemende gewelddadigheid van de Rot terdamse politie tegen Surinamers". De medewerkers van het project zouden het daarbij vooral moeten ontgelden, omdat de politie zou •.inden dat zij de Surinamers te veel op hun rechten wij zen in plaats van dat ze hen rustig hou den. De politie ontkent deze aantijgingen. Een woordvoerder zegt. dat men vindt in het geval aan de Kruiskade terecht te hebben ingegrepen: „Erwaseen enorme vechtpartij aan de gang, een chaotische situatie: wat moesten we anders doen nadat de mensen zich tegen de politie keerden". ROTTERDAM - Bij een felle uitslaande brand in de Josephstraat tn net ouae Westen van Rotterdam zijn drie personen om het leven gekomen. Een aantal men sen - onder ivie enkele kinderen - sprongen uit de ramen of werden uit de ramen geioorpen.AIslaatstesprotigeenvrouwwierhaarreedsinbrandstond.naarbeneden Hier wordt zij weggevoerd AMSTERDAM (ANP) - Tegen de tuin- arbeiders L. M. T. (34) uit 's-Graven- zande en K. van D. (33) uit Hoek van Holland, die volgens de officier van justitie bij de Amsterdamse kanton rechter als organisatoren van de pira tenzender 'Mi Amigo' in Nederland mogen worden aangemerkt heeft hij dinsdag twaalf weken hechtenis voor waardelijk en een boete van 15.000 geëist. Volgens de officier, mr, J. H. C. Pieters, hebben zij voor hun medewerking er zeer geruime tijd behoorlijk aan ver diend en nu moet hen daarvoor de reke ning worden gepresenteerd. Deze straf bare medewerking heeft bestaan uit de bevoorrading met leeftocht, de aanvoer van mensen en de financiering. Het was de tweede keer dat er bij de Amsterdamse kantonrechter een zaak diende over verboden medewerking van Nederlanders aan de Mi Amigo die bui ten de Engelse territoriale wateren in de Theemsmonding ligt. Het gaat hierbij om overtreding van een nieuw artikel van de telegraaf- en telefoonwet dat van kracht werd op 1 september 1974. na dat het Nederlandse parlement het ver drag van Straatsburg tegen de piraten zenders had geratificeerd. T erkende dat hij in november en de cember vorig jaar had meegewerkt aan het uitbrengen van een anker en een po ging tot versleping van het toen ge strande zendschip naar een andere plaats. Voorts had hij geholpen bij de reparatie van de zendapparatuur. Dit laatste had ook K. v. D. gedaan, die ver der herstelwerk aan het radio- zendschip had verricht. Officier mr. Pieters. landelijk belast met de coördinatie van 't opsporingsbeleid voor piratenzenders, noemde hetgeen verdachten hadden gedaan 'een tot sy steem geworden wijze van ontduiking van de wet uit puur gewin. Er moeten harde eisen gesteld worden' Afluisteren In 's-Gravenzande had de P.T.T.- opsporingsdienst, zo vervolgde mr. Pieters, een zender gelokaliseerd, waarmee de verbinding met het zend schip werd onderhouden. In overleg met de P.T.T. was besloten deze zender een tijd door te laten gaan om zo infor matie te verzamelen. Begin oktober vo rig jaar was een der dieselmotoren van het schip stukgegaan. Dal was het moment om toe te slaan, aldus de officier. Toen het bevoorradings schip 'Maria Lovisa' weer terugkeerde, waren beide verdachten ook aan boord. De zaak gaat nog steeds door. zo ver volgde hij. maar veel minder gemakke lijk nu. via Boulogne-sur-Mer (Frank rijk). De internationale samenwerking is zo, dat ook daaraan een eind zal ko men, zei mr. Pieters. De raadsman van beide verdachten, mr. E. J. Dommering. stelde dat de bepaling •van de Nederlandse telegraaf- en tele foonwet in strijd is met het verdrag van Straatsburg. Zijn cliënten noemden mr. Dommering hulpdaders die moeten op draaien voor degenen die de officier niet kan bereiken. De officier eiste tegen de 28-jarige ma troos J. van de V. uit Hoek van Holland, die een klein jaar aan boord van de 'Mi Amigo' was geweest, drie weken hech tenis voorwaardelijk met een boete van duizend gulden. De kantonrechter mr. J. A. van Waar den. zal op dinsdag 13 juli schriftelijk uitspraak doen VICTORIA (REÜTERi - De Seychel len, een groep van 92 eilanden in de In dische Oceaan, zijn dinsdag onafhanke lijk geworden. Dat ging gepaard met feestelijkheden en betuigingen van vrede en vriendschap door president James Mancham en premier Albert Rene in aanwezigheid van duizenden Seychellers en delegaties ui161 landen. De Seychellen zijn 160 jaar lang een Britse kolonie geweest. Zij vormen een kleine maar strategisch belangrijke ar chipel. Drie eilandjes waren voor een pe riode van zestig jaar door de Verenigde Staten van Engeland gehuurd. Minister Van der Stoel heeft dinsdag president James Mancham een tele gram gezonden, waarin hij hem. namens koningin Juliana, meedeelt dat Neder land heeft besloten de republiek te er kennen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9