Boetes voor vervuiling restaurant Bruinisse Ziekenhuiscommissie achter plan psychiatrisch ziekenhuis in Goes Uitbreiding Bergen op Zoom met 10.000 woningen mogelijk De Ruyter-tentoonstelling in Stedelijk Museum te Vlissingen „ER IS EEN NIJPEND TEKORT AAN VAKMENSEN IN DE BOUW" Personeelsleden van 'De Schelde' eisen volledige compensatie Verbouwing van supermarkt in Terneuzen niet strafbaar Meer woningen in uitvoering Voorzitter opleidingscommissie: WOENSDAG 30 JUNI 1976 £j\*/ provincie 7< MIDDELBURG - De economische politierechter heeft dinsdagmorgen de eigena resse van een café-restaurant in Bruinisse veroordeeld tot vier hoetes van elk 75,- voor ernstige vormen van vervuiling in een snijruimte en een magazijn ruimte van het bedrijf. Een controleur van de keuringsdienst van waren moest op 8 oktober van het vorig jaar constateren, dat voor consumptie bestemde goederen niet alleen in vervuilde ruimten waren opgeslagen, maar dat hierop bovendien uitwerpselen te vinden waren van muizen en ratten. Aan pakken brood, crackers cn roggebrood bleken ratten of muizen te hebben geknaagd. De officier van justitie had in deze zaak een boete van 400.- geëist. Een boete van j' 500,- hoorde J. B. uit Yerseke tegen zich eisen voor het zon der entverklaring afvoeren van slacht- kuikens van zijn bedrijf. Hierdoor zou B., aldus de officier van justitie, hon derden guldens per keer hebben uitge spaard. In deze zaak zal deeconomische politierechter over acht dagen schrifte lijk vonnis wijzen. Met het besluit bestrijding aardappel moeheid waren C. P. en L. H uit Staven- isse in moeilijkheden gekomen. In 1975 hadden zij op hetzelfde perceel aardap pelen geteeld, waar er in 1972 ook had den gestaan, terwijl dit maar één op de vier jaar mag. P. had ruim 14 are beplant gehad, H. 21 are. Voor H. liep het uit op UITWERPSELEN RATTEN OP LEVENSMIDDELEN In de aardappelschrap- en snijruimte, die volgens het proces-verbaal van de controleur 'niet in zindelijke staat ver keerde' werd een krat gekookte aardap pelen aangetroffen, dat op een rooster van een rioolafvoerput stond, „terwijl die aardappelen bovendien waren be vuild met muizenuitwerpselenVloer en werkbanken in deze ruimte, waar zakken stonden en een kist sla. zo werd voorts geconstateerd, waren vervuild door 'een laag stof, zand en grote hoe veelheden ratten- en muizenuitwerpse len'. In het magazijn vond men, bestemd voor handel en consumptie, een antal pakken roggebrood, verpakt brood, eierpannekoekmeel, cream- en toast- crackers 'vervuild en of aangevreten door ratten en of muizen'. De schappen in het magazijn waren bedekt met 'een laag stof, zand en aangekoekt vuil. ter wijl zich daarop tevens grote hoeveel heden ratten- en muizenuitwerpselen bevonden' Men had wel gepoogd om iets tegen de ratten te ondernemen, zo bleek uit het verweer, maar men had ze niet afdoende weg kunnen krijgen. Tegen eigenaresse mevrouw T. van H.-C., die gistermorgen niet op de zitting was verschenen, eiste de officier van justitie mr. W. G. C. Mijnssen bij verstek vier boetes van elk 75,-. De economische politierechter, mr. P. van Empel, vonniste conform. Eén boete werd opgelegd voor de vervui ling van de snijruimte, de tweede voor het plaatsen van de aardappelen op de rioolafvoerput, de derde voor de vervui ling in het magazijn, de vierde voor de door ratten aangevreten pakken leven smiddelen. Sproeien Omdat sporen van door hem gebruikte bestrijdingsmiddelen bij het sproeien in sloten waren terechtgekomen werd G. G. uit Kortgene veroordeeld tot een boete van 400, waarvan 200,- voor waardelijk met één jaar proeftijd. On der verantwoordelijkheid van G. werd in september - oktober 1975 gespoten op percelen bij Colijnsplaat. De gebruikte middelen waren niet ver boden, maar men mag er geen slootkan ten mee spuiten en de middelen mogen niet in de sloot terechtkomen. G. had geen slootkanten gespoten en de sloten, waarin het middel terecht kwam, zo voerde hij aan, stonden droog. Examens Aan de Vrije Universiteit te Amsterdair slaagde voor het kandidaatsexamen geneeskunde mejuffrouw C. A. Melis voorheen te Serooskerke. Aan ae Rijksuniversiteit te utreen slaagde voor het doctoraal examen so ciale geografie de heer F. C. E. Muller te Middelburg. Heemkundige kring bracht bezoek aan Aardenburg De Heemkring Bos en Beverveld, die de streek tussen Maldegem en Brugge in België omvat, bracht een bezoek aan Aardenburg. Op het gemeentehuis wer den zij ontvangen door burgemeester Drs. W.L.A. Lockefeer, die in zijn .toe spraak de banden tussen Zeeuws- Vlaanderen en het Vlaamse achterland benadrukte en ook wees op de toene mende contacten tussen de gemeenten aan weerszijden van de grens zowel op sport, cultureel en onderwijsgebied als ook bij het organiseren van evenemen ten, samenkomsten van bejaarden en zo meer. De voorzitter van de heemkring, apotheker J.Notebaert uit Oedelem dankte voor de gastvrije ontvangst en merkte op dat juist Aardenburg was uitgekozen omdat daar op heemkundig gebied zoveel te zien is. Nadat archivaris G.A.C. van Vooren een overzicht had gegeven van Aardenburg en zijn ge schiedenis, werd een bezoek gebracht aan het gemeente -museum en de in uit voering zijnde opgravingen, waar ir. J. A. Trimpe Burger deskundige toelichting verstrekte- Omdat er ook verscheidene mensen uit onderwijskringen bij het ge zelschap waren werd ook de school „Op Dreef' bezocht, die geheel is gemoder niseerd, en waar het hoofdder school L.E.A. Ducheine de gasten rondleidde. Met het bezoek aan de Sint Baafskerk en zijn fresco's werd de middag beslo ten. Gezien de hoge temperatuur werd een rondrit door landelijk Aardenburg en een bezoek aan het streekland- bouwmuseum, dat oorspronkelijk ook in het programma was opgenomen, naar een latere datum verschoven. een boete van 125.-1els 200.-I en voor P op een boete van 1001 eis 150). De Jongeman J. G. uit Goes toonde de economische politierechter niet zonder trots een kleurenfoto van zijn rijdende winkel, die hij - en daar ging het dins dagmorgen om - op 6 februari tot 's avonds kwart voorzeven, dus na de slui tingstijd van zes uur. geopend had ge houden. Deze rijdende winkels dienen zich te houden aan de winkelsuitings- wet, zo constateerde de economische politierechter: al eerder is uitgemaakt dat deze mobiele bedrijfjes niet tot de markt- en straathandel behoren. G. zal. conform de eis. een boete van ƒ50- moeten betalen. Mejuffrouw N D. uit Temeuzen tens lotte werd conform de eis een boete van 25.- opgelegd omdat zij in 1975 een be schrijvingsbiljet van de landbouw- meitelling niet had Ingevuld en ingele verd. De weigering van mejuffrouw D. hield verband met het uitblijven van een schade-uitkering, waardoor ze zich niet meer aan de verplichting om het biljet in te leveren, gebonden voelde. (Van onze correspondent» DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft een 50-jarige winkelier uit Ter- neuzen. A.K.. niet strafbaar geacht aan de hem ten laste gelegde overtreding van artikel 47 van de Woningwet en hem ontslagen van rechtsvervolging, De rechtbank te Middelburg had hem in eerste instantie veroordeeld tot 500,- boete. Verdachte wilde zijn winkel uitbreiden, in verband met inrichten van een su permarkt. Toen men bezig was met de verbouwing, werd hem bevolen het werk te staken en procesverbaal opgemaakt, omdat de man niet ln het bezit zou zijn van de benodigde vergunning. Het Hof was van oordeel, dat verdachte reden had om af te gaan op mededelin gen. welke hem door een ambtenaar van de gemeente waren verstrekten waarbij werd gesteld, dat geen vergunning voor de interne verbouwing nodig was. Daarbij komt, dat de controlerend amb tenaar eveneens een onderzoek had in gesteld, zodat het hof verdachte niet strafbaar achtte. RAPPORT 'STAD AAN HET ZOOMMEER 'SOLLICITATIE' ALS GROEISTAD BERGEN OP ZOOM-Bergen op Zoom kan een uitbreiding van tienduizend woningen en zelfs meer realiseren in westelijke richting, waar een deel van het toekomstige Zoommegrgebied con crete mogelijkheden biedt. Dat blijkt uit het rapport 'Stad aan hel Zoom meer', dat is vervaardigd door de dienst Gemeentewerken. B. en w. heb ben de daarin neergelegde visie inmid dels overgenomen en gaan die vrijdag tijdens een speciale raadsvergadering voorleggen aan de raad. Bergen op Zoom solliciteert er met het u itbrengen van het ideeénplan, naar om groeistad te worden, een funktie die voor de op vang van 'overflow' uit de randstad in de Verstedelijkingsnota is toegebracht aan Roosendaal en/of Bergen op Zoom. De ideeënschets gaat uit van de bouw van circa 7000 woningen in het westelijk plandeel, waarvan het kunstmatige ei land de Molenplaat onderdeel uit- maakt. Voorts zijn er mogelijkheden aangegeven voor de bouw van nog eens 3750 woningen in het gebied dat aan sluit op de Augustuspolder De zaak met betrekking tot stadsuifr breiding daar is in een stroomversnel ling gekomen nu de regering definitief heeft besloten in de monding van de Oosterschelde een pijlerdam aan te leg gen. De in het kader van de voorgeno men compartimentering van het Oos- terscheldebekken tevens aan te leggen Oosterdam, waardoor tussen de Schelde-rijnverbindingen de Brabantse Wal het Zoommeer ontstaat, maakt de plannen urgent De in het rapport 'Stad aan het Zoom meer' neergelegde ideeënschets moet Geslaagden voor B-akte MIDDELBURG - Bij het aan de rijksoplei- dingsschool voor kleuterleidsters gehouden examen voor de B-akte (hoofdleidsteri slaag den; Jolien Antonisse. Goes: Corrie Alberts, Souburg, Ingrid v. d. Berg, Axel; Jeanne Claeijs, Aardenburg, Maja Delsasso. Bergen op Zoom, Francoise Maas, Tholen. Clara Die lens, Hoogerheide; Elly Luteyn, Kloosterzan- de: Marie-José v. Gils, Ossendrecht. Laura Gorter, Roosendaal: Matty v.d. Guchte, Hansweert; Leni Nagelkercke. Oostburg; Do- rien d'Hert, Westdorpe. Jopie van Kastel, Roosendaal; Gonny van Mierlo. Bergen op Zoom; Elly Janse, Domburg; José Verbaar- endse, RiUand-Bath; Evelein Vonk. Rilland Bath; José Zwigtman, Vlissingen; Joke Do- minicus, Nieuwdorp; Leah Hintzen, O- Souburg; Margreet de Hoog, Middelburg; Marlies Ingels, Biervliet; Elly Jacobse, Ter- neuzen; Anita de Jager, Veere; Carla v. d. Lin den, Kloetinge; Dineke Michielsen, O- Souburg, Thea Parent, Vlissingen; Alette Niemeijer, Vlissingen; Lia de Rijcke, Hulst; Ella Stoelinga, Axel; Jobine Vermue, Middel burg; Annelies de Rooij. Middelburg: Gerda Buyze, Goes; Annet Snoep. Middelburg; Ge rda v. d. Rassel, Zierikzee: Llneke Rieteco, Renesse; Mieke Roelse, Westkapelle; Jea- nette Schouten. Goes; Anne Souter St- Annaland; Lya Vader. Vlissingen: Ans Verha- ge. Groede: Marion Verheije. Groede: Mieke Vermazen. Middelburg. Van de 66 kandidaten werden er 22 afgewezen en slaagden 44. Voor de akte A (kleuterleid sters) slaagden: Monique Aemoudts, Sluis: Ineke Altena. Temeuzen; Elly Baert. Vlissin gen; Joan Blerens, Vlissingen. Willy Boot. Haamstede. Matty Corstanje, Goes, Mariêlle Dommisse, Vlissingen; Ada de Feiter, Nieu- werkerk; Rina Gabrièlse, Westkapelle; Elian de Groot, Terneuzen; Ida Hoogedeure, Veere; Ine de Hulster, Terneuzen, Heieen van Hijfte, Oostburg; Carin van Mierlo. Goes, Jacob Schout, Middelburg: Jenny van Tatenlioven Vlissingen; Marion Verstraeten. Walsoorden; Edith van Vliet, Temeuzen; Ria van Vooren. Sluis; Tineke de Waal, Hontenisse. ResiWae- gemaekers. Rilland Bath; Marion de Groot. Sluiskil; Nel Hubrechsen. Middelburg; Ellen Klaassen, Goes: Tannie de Kok. Tholen. Maija Krieee. Doesburg; Wilma Krijger. Ril land Bath, Vera Kuyper, Kruiningen; Ria Melse. Middelburg. Sheila Minderhout, Se rooskerke. Rina Mosselman. Tholen; Pia Nieuwdorp. Bergen op Zoom; Anneke van Nieuwenhuizen, Dreischor; Lian v. d Ouden. Zierikzee; Cocky Petermeijer. Middelhamis; Coby Reynhout, Wolphaartsdijk, Jos Reyn- hout, Goes, Andra Rijken, Middelburg: Yvonne Smit, Vlissingen; Heieen v. d. Velde, Souburg; Lonneke de Vos, Zierikzee, Ankie Weststrate, Kloetinge, Iet Wierstra, Vlissin gen, Ineke Wolterbeek, Vlissingen, Monique Zoek, Middelburg. Van de 47 kandidaten kregen 2 een herexa men en slaagden 45. „Deel Zoommeer kan rijk natuur gebied worden" BERGWÖPZÖÖM-Hetcollegex B. cn w van Bergen op Zoom v wacht dat een deel van het nieu Zoommeergebied na compartimen tering van de Oosterschelde poten tie heeft om zich te ontwikkelen tot een bijzonder rijk natuurgebied. Dat staat in het rapport 'Stad aan het Zommmeer'. De mogelijkheden daartoe zouden vooral gelegen zim in het zuiden van het bekken. 'Naar aangenomen mag worden zal de huidige functie vanhet gebied als pleisterplaats van tal van vogelsoorten bij het handhaven van een voldoende groot en ongestoord waterreservoir ook in de toekomst gehandhaafd kunnen blijven. Uiter aard zal dat wel gepaard gaan met veranderingen in de samenstelling van de soorten vogels'aldus de nota. Door de aanleg van de Oosterdam zal in het bovenstaande gebied de getij denwerking wegvallen, waardoor vooral in het zuiden gelegen gronden volledig van karakter zullen veran deren. Ook door de wijziging van het water van zout naar zoet zal een ge heel nieuwe situatie ontstaan. 'Een en ander impliceert dat zonder verder ingrijpen van de mens. uit gaande van een goede waterkwaliteit in het te vormen bekken, toch de ac tueel wetenschappelijk waarden ver loren gaan", aldus de planmakers die daar aan toevoegen dat bij 'n goede beheersing van de waterkwaliteit het gebied de potentie heeft om zich te ontwikkelen tot natuurgebied. dan ook gezien worden als één van de studies die nu in hoog tempo met be trekking tot het Zoommeer worden ver richt. Recreatiegebied De planopzet voor de stadsuitbreiding in het Zoommeergebied is zodanig dat in het noordelijk deel een recreatiege bied tot ontwikkeling gebracht kan worden, waarbij de integratiemoge lijkheden met de woonbestemming vo lop uit te buiten zijn. In het rapport staal, dat de voorgestane opzet de ligging van Bergen op Zoom aan het water niet aantast. Bestaande oevers blijven voor het grootste ge deelte intact. Het plan gaat er verder vanuithethele gebied 'KijkïndePot' te ontwikkeien tot groot centraal groene- lementmet in aansluiting daarop langs het binnenmeer dat onstaat. een groot aantal voorzieningen ten behoeve van eventuele (dag)recreatie. De scheiding tussen het noordelijke en zuidelijke Zoommeer wil men tot stand laten komen door aanleg van een twee tal woonwijken. Deze twee woongebie den zouden onderling verbonden moe ten worden door een vaste brug waar over een aan de beide gebieden aanslu- tiende autoweg is geprojecteerd Deze autoweg is aangehaakt op het be staande hoofdwegenstelsel. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG—In Zeeland zijn in de eer ste vijf maanden van dit jaar 1195 hui zen voltooid. Dat is 28 procent minder dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Tegenover de teruggang in het aantal voltooide woningen staat een stijging van het aantal huizen dat in aanbouw is genomen en van het aantal woningen dat eind mei in uitvoering was. In de eerste vijf maanden van dit jaar werd in Zeeland begonnen met de bouw van 1472 huizen en dat is 7 procent meer dan in de eerste vijf maanden van het vorig jaar. Eind mei waren 3216 wonin gen in uitvoering. Dat is 20 procent minder dan eind mei 1975. IN JULI EN AUGUSTUS MICH IEL A. ALS PERSOON VLISSINGEN - Ter lierdrnkinK van de 300ste sterdag van .Michiel Ad- riaensz. de Ruyter heeft Vlissingen in het Stedelijk Museum te Vlis singen een tentoonstelling Inge richt Deze Is te bezichtigen in juli en augustus. Hoewel het Stedelijk Museum al Ja ren beschikt over een 'De Ruyter- zaal' is deze wat Inhoud betreft naar idee van conservator N. Veldhuis K" deeltelijk gewijzigd. Bovendien werd voor het uiteenlopende expositiema teriaal een tweede zaal ingericht. Uit de woorden van de heer Veldhu i blijkt dat het beslist geen rouwex- positie' is geworden: de tentoonstel ling heeft als thema De Ruyter als persoon. De heer Veldhuis: „We heb ben hem laten opdraven als een ge wone Vlisslngse jongen, een echte belhamel in zijn jonge jaren. Maar dat wordt allemaal niet met bomba rie gedaan. Het gaat er om: wie is nu overleden en vanuit dat startpunt kan nagegaan worden waar-le van daan komt, onder wat voor omstan digheden hij is opgegroeid Stille achtergrond van het geheel zo zei de heer Veldhuis „met keihard werken kom je er wel. men moet niet denken dat alles over rozen gaat Na de wijziging bevat 'De Ruyter- zaal' als meest in het oog springende voorwerpen diverse prenten van fes tiviteiten in de afgelopen jaren ron dom De Ruyter, prenten van de her onthulling in 1894, platen van de ten toonstelling in 1957, alsmede ge trouwe gravures en de verschillende herdenkingspenningen, waarbij ook de gouden van dit jaar. Tevens: prenten van Vlissingen en Amsterdam uitMichiels tijd. een bij bel uit die tijd - want, de admiraal stond bekend als een godsdienstig man - en voorts het boek dat Gerard Brandt in 1687 schreef met ais titel: „Het leven en bedrijf van den heere Michiel de Ruyter". Tot slot kunnen wat betreft deze zaal nog wat portret ten van tijdgenoten, mensen die zich eveneens in dc strijd op zee verdien stelijk maakten, worden genoemd. De andere tentoonstellingsruimte herbergt eveneens een veelheid aan bewaard gebleven 'herinneringsma teriaal'. Zo is er een serie gravures en getekende prenten te bewonderen van verscheidene zeeslagen, een te kening van Willem van de Velde de Jonge van De Ruyter s vloot en een schildering van Vlissingen uit de tijd van de admiraal van Petrus Segars uit 1669 Dan is er verder een aantal bewaard gebleven persoonlijke be zittingen van De Ruyter te zien, zoals zijn snuifdoos, lakstempel en - mes. portefeuille en gouden pen. Tevens hangen er twee grote schilde rijen van Engel de Ruyter (zoon uit zijn tweede huwelijk met Neetje En gels) en Margaretha de Ruyter (doch ter uit zijn derde huwelijk met An- netje van Gelder». Na materiaal met handschriften en het studiewerk van P. J. Blok in 1928 eindigt de tentoon stelling met een prent van de ver wonding van de admiraal in de slag bij Syracuse, op 22 april 1976. Een zandstenen dodenmasker sluit de expositie af. Belhamel In de tentoonstelling is ook een hoe veelheid jeugdliteratuur over Mi chiel de Ruyter opgenomen. Uit een van de boekjes is ook een tekening ontleend, die het aankondigingsaf fiche van dc tentoonstelling siert. Die tekening 'vertelt' het verhaal, dat iedereen wel zal kennen: belha mel Michiel de Ruyter die het topje van de Sint-Jacobstoren beklimt. Volgens de heer Veldhuis is dat ook een van de wezenlijke gegevens uit de tentoonstelling: een jongen van het spel en kattekwaad in het kei harde kleine wereldje van Vlissingen als havenplaats „Het is dan ook niet onbegrijpelijk aldus de heer Veld huis. „dat Michiel niet naar school wilde in een tijd dathet bij hem thuis ook niet van een leien dakje ging. Al lereerst na zijn torenklim en later na zijn harde aanpak op de lijnbaan, waarie-keiharde zeemansverhalen kreeg te horen. Is voor mij duidelijk wat De Ruyter echt wlL naar zee en carrière maken" De stukken voor deze tentoonstel ling werden naast het Stedelijk Mu seum zelf - beschikbaar gesteld door de stichting Atlas van Slolk te Rot terdam. mevrouw w G Ellas Vaeste Rotterdamieen van de nakomelingen gen uit de familie De Ruyter». het Zeeuws Museum te Middelburg en het Vlisslngse gemeentearchief. Een schets van leven en werken van Michiel Adriaensz. de Ruyter wordt uiteen gedaan in een bij de tentoon stelling behorende brochure. Daarin geeft de heer Veldhuis van zijn teleurstelling blijk, „dat het Rijksmuseum te Amsterdam geen bijdragen voor deze gelegenheid kon afstaan". Het resultaat is - naar de woorden van de heer Veldhuis- daarom niet minder geworden. De tentoonstelling is vanaf juli voor t publiek toegankeUjk van maandag tot en met zaterdag van 10-12 uur en 14-17 uur; zondags van 14-17 uur. TERNEUZEN - „Er bestaat een nijpend tekort aan vakmensen in de bouw. Met de grootste klem kan ik stellen dat de praatjes over grote werkloosheid in de bouwnijverheid elke grond missen. Dit is gewoon misleidende voorlichting. Juist door deze steeds negatievere be nadering wordt de algemene opinie beinvloed en loopt daardoor de belang stelling van het publiek voor bet bouw bedrijf terug. Op papier is er dan wel werkloosheid, maar de werkelijk-, heid pakt toch wel even anders uit." Voorzitter A. A. I. van Hoorickx van de regionale opleidingscommissie van de Stichting Vakopleiding Bouwbed rijf moesten dinsdagavond deze en an dere zaken van het hart, ter gelegen heid van de diplomauitreiking in het Terneuzense hotel 'Rotterdam'. Meer dan 140 onvervulde vacatures staan op de Zeeuwse arbeidsbureaus al leen al open. „De mensen er voor zijn gewoonweg niet te krijgen. In een ge bied als de Waterweg bestaat dezelfde toestand. Vandaardaterdaarbedrijven zijn die proberen werklieden uit het bui tenland aan te trekken. Dus de praktijk leert: er is een nijpend tekort aan vak- (Slot van pag. 1) BRIEF AAN VONDELING VLISSINGEN - In een petitie aan de voorzitter van de Tweede Kamer eisen 277 personeelsleden van de Koninklijkje Maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen een volledige prijscompensatie, zoals door het FNV-hoofdbestuur geconcretiseerd tot een bedrag van 102,-. De dinsdag verstuurde petitie is ondertekend door leden van NW, CNV. NKV. de Unie BHLP en door een 35-tal ongeorganiseerde sympathisanten. In de petitie wordt de door de regering voorbereide looningreep, waarbij geen volledige prij- scompensdatie zal worden gegeven, niet acceptabel genoemd. Afschriften van de petitie zijn gestuurd aan de directie van 'De Schelde', de FNV en de Industriebond NW vies van de ziekenhuiscommissie. In stemming heerste er ook op het Goese stadskantoor. Wethouder drs. J. Dijk graaf van Goes verklaarde dinsdag desgevraagd bijzonder verheugd te zijn. Hij vertelde, dat het Goese ge meentebestuur al lange tijd met smart zit te wachten op het sein. dat met de bouw van het psychiatrisch ziekenhuis kan worden begonnen. Hij meende dat een dergelijke voorziening niet alleen van groot belang is voor de volksge zondheid, ook noemde hij het psychia trisch ziekenhuis van enorme beteke nis voor de werkgelegenheid. Zoals be kend ishetziekenhuis geprojecteerd op een stuk grond aan de 's-Gravenpol- derseweg. Een stukje voorgeschiedenis: op 8 ja nuari 1971 verleende de voormalige staatssecretaris van volksgezondheid in principe medewerking aan het bestuur van de vereniging tot christelijke ver zorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland voor de bouw van een psychia trisch ziekenhuis in Goes. Daarbij werd als voorwaarde gesteld, dat de capaci teit voorlopig beperkt moest blijven tot driehonderd plaatsen en het psychia trisch ziekenhuis 'Vrederust' in Halste ren zijn capaciteit zou terugbrengen met tweehonderd bedden. Om de plannen te kunnen realiseren werd op 17 november 1971 een afzonder lijk rechtspersoon in het leven geroe pen: de stichting psychiatrisch zieken huis voor Zeeland Die stichting stuurde in december 1974 de schetsplannen met een daarbij behorend basisplan in. Dat basisplan voorzag in een capaciteit van tweehonderdnegentig plaatsen met de mogelijkheid tot uitbreiding naar drie- hondeidtwintig bedden Overeenkom stig het verzoek van de voormalige staatssecretaris heeft de ziekenhuis commissie de reeds verleende mede werking 'hertoetst' Regionalisatie De commissie in haar nieuwe advies, aan staatssecretaris Hendriks: „In 1980 worden er in de provincie Zeeland 347.000 inwoners verwacht. Gemeten naar de norm 1.5 0/00 mag genoemde provincie beschikken over vijfhonder dtwintig bedden. De provincie Zeeland was tot nu toe voornamelijk ge oriënteerd op 'Vrederust' te Halsteren, dat in oorsprong ook een Zeeuwse in richting is met een protestants- christelijke signatuur. Van de oorspronkelijke achthonderd vijfentwintig bedden waren er driehon derdzestig bestemd voor patiënten uit Zuid-Holland en driehonderdtwintig voor patiënten uit Zeeland. Momenteel verblijven er in 'Vrederust' zeshonder dzevenenzeventig patiënten, waarvan er honderdvijftig afkomstig zijn uit de provincie Noord-Brabant. In het kader van de reorganisatie wil "Vrederust' er naar streven om ccn regionale functie te vervullen voor het westelijk deel van WestrBrabant (Roosendaal-Bergen op Zoom), terwijl dit instituut zich ook nog voor een deel wil richten op Zeeland, waartoe in ieder geval Tholen en Sint- Philipsland gerekend kunnen worden. Er is echter nog geen duidelijkheid of 'Vrederust' ook nog voor andere gebie den van Zeeland een functie zal gaan vervullen", aldus de ziekenhuiscom missie. De commissie schrijft dat in het weste lijk deel van WestrBrabant in 1986 217.364 inwoners worden verwacht. Gemeten naar de norm 1.5 0/00 mag dit gebied dan beschikken over driehon derdzesentwintig bedden. Dit betekent dus een overcapaciteit van driehonderdéénvijftig bedden. Naar het oordeel van de ziekenhuiscommissie moeten het initiatiefin Goes en de reno vatieplannen van 'Vrederust' Ln onder ling verband worden bekeken. De com missie: „In de toekomst zal het psychia trisch ziekenhuis 'Vrederust' nog twee taken dienen te vervullen: namelijk een definitieve taak ten behoeve van het westelijk deel van West-Brabant en een beperkt gebied van Zeeland alsmede een tijdelijke taak ten behoeve van het chronische bestand afkomstig uit de provincies Zeeland en Zuid-Holland. Rekening moet worden gehouden met het feit, dat ongeveer zeventig procent van de huidige populatiè to t het chroni sche bestand behoort Voor de defin- tieve taak van 'Vrederust' zijn in de toe komst slechts driehonderdzesen twin tig tot driehonderd vijftig plaatsen nodig. Het is bekend", zo schrijft de commissie verder, „dat een psychiatrisch zieken huis in de loop der tijd zijn eigen chro nisch bestand opbouwt. De nieu .1. te 'creëren bedden in een psychiatrisch ziekenhuis te Goes zullen dan ook naar verwacht mag worden, gebruikt worden voor patiënten, die aan een kortdurende of voortgezette behandeling van be perkte duur behoefte hebben, In eerste intantie heeft het psychiatrisch zieken huis in Goes dan ook geen driehonderd plaatsen nodig. 140 bedden De commissie concludeert, dat hon derdveertig bedden voorlopig genoeg moeten zijn. Tegen een verdere uit bouw van het ziekenhuis in Goes tot driehonderd a driehonderd vijftig bed den zou geen bezwaar hoeven te be staan. ais het Zeeuwse 'chronische be stand', dat nu in 'Vrederust' verblijft, zou kunnen worden overgeplaatst naar het nieuw te bouwen psychiatrisch zie kenhuis in Goes. In de praktijk - aldus de commissie - blijkt de overplaatsing van patiënten een zeer gecompliceerde zaak te zijn. die tijd vraagt en slechts gefaseerd tot stand kan worden ge bracht. De ziekenhuiscommissie besluit het ad vies aan de staatssecretaris zo: „Gezien de samenhang tussen het initatief te Goes en de renovatieplannen van 'Vre derust' verdient het aanbeveling om de inrichting 'Vrederust' te Halsteren en het initiatief voor het psychiatrisch zie kenhuis te Goes samen te brengen in één bestuurlijk en organisatorisch ver band; mogelijkerwijs een afeonderlijke rechtspersoon. Een zodanige rechtsper soon zou het eigendom en het beheer dienen te krijgen van beide genoemde inrichtingen en de eindverantwoorde lijkheid dienen te dragen voor alle plan nen inzake de renovatie en de reductie van de capaciteit van "Vrederust", de overplaatsing van patiënten en de gefa seerde uitbouw van het psychiatrisch ziekenhuis te Goes. In dat geval zijn er naar het oordeel van de ziekenhuis commissie geen bezwaren aan te voeren tegen een gefaseerde uitbouw van het psychiatrisch ziekenhuis in Zeeland tot driehonderd a driehonderdvijftig bed den. de renovatie alsmede de afbouw van "Vrederust' te Halsteren tot voors hands driehonderd vijfentwintig a drie honderdvijfenzeventig bedden." Tens lotte geeft de ziekenhuiscommiissie de staatssecretaris de aanbeveling - met inachtneming van de naar voren ge brachte voorwaarden - in te stemmen met de bouw van een psychiatrisch zie kenhuis in Goes met een eïndcapaciteit van driehonderd bedden. We zien in onze bedrijven een vergrijzing onder de werknemers optre den die onvoldoende door Jeugdige bouwvakkers wordt gecompenseerd. Zij die nu in de bouw gaan kunnen hoog stens over tien jaar onze vakmensen zijn. Het aantal bouwvakkers dat de af gelopen vijf jaar in dienst trad. kan thans zelfs de natuurlijke afvloelng niet dekken. Zo is de toestand momenteel in de bouw," aldus de heer Hoorickx. Kritiek. Op de vraag hoe het dan mogelijk Is dat er zoveel bouwvakkers als werkloos staan ingeschreven, had voorzitter Van Hoorickx een tweeledig antwoord. .In de eerste plaats zijn dat mensen die na selectie van de bouwbedrijven zijn afge vallen. wegens ongeschiktheid. Ten tweede zijn diegenen die ln het buiten land zaten, werkeloos geworden en ge nieten thans een werkloosheidsuitke ring die zo hoog is dat ze liever werkloos blijven dan weer aan de slag gaan. Want met werken verdienen ze een gelijk be drag of misschien zelfs wat minder." In dit verband kritiseerde de heer Van Hoorickx het sociale beleid van de rege ring: ..Dat deze wantoestand bestaat, ligt niet in de eerste plaats aan de WW'ers maar wel aan de wetgevers." Diploma's. Na de openingstoespraak begon het examencommissielid E. de Bruyn aan de diploma-uitreiking. Het percentage geslaagden valt in vergelijking met voorgaande jaren hitter' tegen 60 tegen normaal 80 tot zelfs 87 procent. Van de 21 opgekomen kandidaten slaagden er veertien. In de afdeling adspirant-timmeren wa ren dat: W. Jansen, Oostburg, W. Kos ter, Sluiskil. P. van Veeken. Terhole, J. van de Ha. Koewacht en H. Kiewiet. LJ- zendijke. Afdeling adspirant-metselen: J. Compiet. Lamswaarde, B. Colpaart, Kloosterzar.de. C. van Hoecke. Zuid- dorpe, J. Kooi, Hulst, H. Merckx en C. Weesepoel, St J ans teen. Afdeling gezel-timmeren: A. van Houte. Heikant, N. van Geertruy. Clinge. Afdeling ge zel metselen: J. de Lijser. Cadzand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7