Miljoenen bomen dood door droogte en brand PZC Oplossing zetelverdeling Europarlement in zicht Geen eensgezindheid op communistische top lm, Steun voor Polen BEVOLKINGSGROEI NEDERLAND BLIJFT ONDER DE RAMING EEG SAMENWERKING TEGEN TERRORISME HEIDEMIJ: ZONDER REGEN RAMPZALIGE GEVOLGEN CBS: in 2000 14,3 a 15,2 min het weer AANVAARDBAAR COMPROMIS UITGEWERR WOENSDAG 30 JUNI 1976 LUXEMBURG Voor lu i slepende probleem van de zetelverdeling tussen de afgevaardigden van de negen liKtrlandrn in het Europee» parlement lijkt «P de komende Europete raad van staatshoofden en regeringsleiders. half juli In Hrus- «el. een oplossing gevonden te zullen worden. OIRSCHOT-Een legertje militairen bindt de strijd aan met het vuur en de rook van een bosbrand, die er dinsdagmiddag de oorzaak van was. dat rijksweg 56 tan Eindhoven naar Oischot gedurende twee uur voor alle verkeer gesloten moest worden. De brand, die aanvankelijk een benzinetankstation dreigde in te stuiten verwoeste ca. 7 hectare natuurschoon DEN HAAG (ANP) - Dagelijks sterven in ons land tienduizenden jonge bomen als gevolg van de aanhoudende hitte en droogte. Als de watervoorraad in de bodem niet snel wordt aangevuld, zal de sterfte onder dejonge bomen aanheteind van dezezomerrampzaligblijken voorhetdoorderecentestormentochalzouitgedundebosbestandin ons land, aldus de sector bosbouw en groenvoorzieningen van de Heidemij-groep dinsdag in een verklaring. birmen-buitenland De grootste sterfte heeft plaats onder de twee tot vijf jaar oude bomen. In totaal zijn vorige herfst en deze lente zo'n 6,5 miljoen naaldbomen geplant om 2.000 hectaren kale vlakten te be- bossen die zijn ontstaan door de vernie tigende stormen van de afgelopen jaren - en ruim tien miljoen loofbomen. Normaal wordt door konijnen- en in- senetenvraat, droogte en vorst reke ning gehouden met een sterfte van tien procent, maar er zijn nu al dik twee miljoen naaldbomen gestorven, dat is dertig procent. Bij de naaldbomen hebben vooral de douglas en de lariks te lijden: praktisch de hele jonge aanplant is al dood. De grove den en de fijn spar blijken (nog) redelijk bestand tegen de hitte en de droogte De loofbomen hebben over het alge meen tot. op heden minder te lijden, al dus de Heidemij groep, maar ook hier begint de schade al aanzienlijk te wor den, vooral onder de jonge eiken, waar van er op dit moment naar schatting al een miljoen door de droogte zijn gestor ven De zogenoemde laanbomen (gro tere bomen die in nieuwe wijken worden geplant om alvast wat sfeer te brengen, en de bomen langs wegen) krijgen de zwaarste klappen. Zij kunnen de over gang van de kwekerij naar hun nieuwe plaats toch al moeilijk verwerken en bo vendien hebben zij dit voorjaar de tijd niet gehad om veel weerstand te kweken tegen een nieuwe aanslag op hun leven Pro-Palestijnse resolutie in Veiligheidsraad NEW YORK (RTR) - Guyana, Pakistan, Panama en Tanzanic hebben dinsdag een resolutie bij de Veiligheidsraad in gediend waarin het recht van de Pales- tijnen op soevereiniteit in Palestina wordt erkend, maar de V.S. spraken er hun veto over uit. De resolutie wilde het onvervreemdbaar recht van de Palestijnen op zelfbeschik king, nationale onafhankelijkheid en soevereiniteit in Palestina bevestigen. DRIE DROOGSTE MAANDEN VAN DEZE EEUW (Door onze weerkundige medewerker) In het hele land is het minder tropisch geworden, want alleen in het zuiden werd maandag nog 30 graden bereikt. De Bilt kwam op 27 graden. Daarmee bleef het in De Bilt vijf opeenvolgende dagen tropisch warm, gelijk aan de re- cordlange reeks van juni 1947. De maand juni in zijn geheel behoort met 1917 en 1930 tot de drie warmste van deze eeuw met in De Bilt een gemiddelde maximumtemperatuur rond 24 graden. Er is veel zon geweest en gemiddeld viel er tussen 20 en 30 millimeter neerslag, zodat de periode april, mei en juni over de laalste 130 jaar een tweede plaats bezet wat de droogte betreft: na 1893. gevolgd door 1921. In Den Helder viel in de maanden april, mei en juni rond 40 mm neerslag (nor maal bijna 150 mm). Vlissingen kreeg49 mm, Rotterdam 51 mm, De Bilt 86 mm en Groningen 89 mm. Hogedrukgebieden blijven ook begin juli nog veel zon en zomerse temperatu- rengeven, wantfronten van betekenis oj onweersstoringen zullen er waarschijn lijk deze week niet aan te pas komen. STRANDWEERSVERWACHTING. Hoge druk met een droge noord- tot noordoosten wind en veel uren zon. In de middag 27-30, zeewater 18 graden Vooruitzichten: de eerste julidagen zul len met veel zon ook een zomerse entrée maken. Droog en zonnig Droog zonnig en warm tot zeer warm weer, met maximumtemperaturen van 26 graden in het noorden tot omstreeks 30 graden in het zuiden van het land. zoals deze droogte. Bovendien had het hele boombestand al een flinke klap ge kregen door de plotselinge, naar ver houding zware vorst eind april. De wortels van de pas geplante jonge bomen zitten gemiddeld zo'n dertig cen- timer onder de grond. Daar moeten zij hun voedsel en water vandaan halen Hier en daar is er nog een beetje vocht op die geringe diepte maar dat wordt snel minder. De oudere bomen hebben hun wortels veel dieper in de grond en vinden over het algemeen nog wel wa ter Maar toch doen zich bij de beuk en de berk de eerste verdrogingsverschijn- selen al voor zoals klein, donker, krul lend. snel vallend blad. Ter illustratie: een gezonde volwassen beuk of berk heeft per dag 400 liter water nodig, een hectare volwassen bos 40.000 liter. Branden Bij dit alles komen dan nog de bos- en heidebranden. „Als de lijn zich zo door zet, zullen dit jaar de trieste records uit 194" en 1959 worden gebroken toen in beide jaren ongeveer 3.600 hectaren bos— en heidegrond in vlammen op gingen", aldus de heide mij. Bij de kwekerijen valt de situatie nog wel mee, alleen de 1-jarige boompjes hebben het zwaar tc verduren. Er is voor wat betreft de kwekerijen op dit moment geen reden voor paniek, wel voor bezorgdheid, aldus de Heidemij groep. Dinsdagmiddag heeft een brand ge woed op een stuk hei in het Gelderse DEN HA AG (ANP) - In het jaar 2000 zal Nederland tussen de 14,3 en 15,2 mil joen inwoners tellen. Dit heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek bere kend in een nieuwe bevolkingsprogno- Ovcrwegend matige wind tussen noordoost en oost. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag opgesteld door het KNMI. Aanhoudend droog en zonnig. Opnieuw warmer. Weersvooruitzichten In cijfers gemid deld over Nederland. Voor Donderdag: aantal uren zon: 10 tot 16; min. temp. omstreeks 16 graden: max. temp.: omstreeks 29 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 8 tot 16: mm. temp. omstreeks 17 graden; max. temp. omstreeks 30 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Weer in Europa Aberdeen onbewolkt Athene onbewolkt. Barcelona onbewolkt Berlijn onbewolkt Bordeaux onbewolkt Brussel onbewolkt Frankfort onbewolkt Geneve licht bew. Helsinki onbewolkt Innsbruck licht, hew Kopenhagen onbewolkt Locamo onbewolkt Londen onbewolkt Luxemburg licht bew. Madrid half bew. Malaga zwaar bew Mallorca half bew. Mönchen onbewolkt Nice zwaar bew Oslo licht bew. Parijs onbewolkt Rome zwaar bew. Split zwaar bew Stockholm onbewolkt Wenen licht. bew. Zurich onbewolkt Casa Blanca half bew Istanboel onbewolkt Las Palmas onbewolkt Oldebroek. Het stuk hei is een onder deel van het doelgebied van de schiet- terreinen van hetlager in deze gemeente. Op het moment waarop het vuur uib- brak was men bezig met schietoefenin gen. De legervoorlichtingsdienst neemt dan ook aan dat de brand hierdoor is ontstan De oefeningen zijn voorlopig afgelast. Volgens de legervoorlichtingsdienst heeft de rand zich beperkt tot het doe- lengebied. Ongeveer één vierkante ki lometer heide. Tussen Driebergen Veenendaal en bij Maartensdijk hebben dinsdagmiddag omstreeks drie uur langs de spoorlijn bermbranden gewoed. De branden zijn Man stichtte brand bij Doetinchemse sociale dienst DOETINCHEM (ANP) - Dinsdag heeft de 24-jarige Doetinchemcr G. R. tegen over de politie bekend in de nacht van maandag op dinsdag het gebouw van de sociale dienst in Doctinchem in brand tc hebben gestoken. Het gebouw brandde geheel af. De schade loopt in de vele honderduizenden guldens. Een deel van hel archief en hel gehele scha- duwarchief konden worden behouden, zodal de uitkeringen niet in gevaar komen. Door zijn opvallend gedrag en dankzij inlichtingen van de bevolking, kon de politie maandagavond de man arreste ren. Hij stond bekend als een weinig toe rekenbare man. die al eerder van zich deed spreken door diefstallen en vernie lingen. Maandagavond drong hij het gebouw binnen en nam een schrijfma chine mee. Daarna stak hij de gordijnen in brand. Een motief voor zijn daad heeft hij niet kunnen opgeven, aldus een woordvoerder van de politie van Doe- tinchem. se. waarvan de uitkomsten dinsdag zijn bekendgemaakt. Volgens een prognose van 1973 zou de bevolking in 2000 15,4 tot 16 miljoen mensen bedragen. Het CBS heeft de nieuwe berekeningen gemaakt, omdat de geboortedaling de afgelopen jaren sneller is verlopen dan aanvankelijk was gedacht. Was. aldus het CBS, voorzien dat de gezinsvruchtr baarheid zo zou dalen, dat een gezin gemiddeld bijna twee kinderen zou tel len, nu moet rekening worden gehouden met gemiddeld 1.5 kind per gezin. Het CBS merkt daarbij op, dat het mogelijk is. dat het lage vruehtbaarheidspeil een tijdelijk verschijnsel is. Volgens het CBS zal de veroudering van de bevolking in de toekomst doorgaan Tussen nu en 2000 zal het aantal mensen ouder dan 65 jaar toenemen met een half miljoen. Het aandeel van de bejaarden in de bevolkingstijgtdan van 11 procent nu tot 13 a 14 procent in 2000 Het per centage jongeren beneden de 20 jaar daalt in dezelfde periode van 34 tot 22 a 27 procent. Het aantal kinderen van 4 tot 12 jaar, die basisonderwijs gaan volgen zal vermin deren van 2.2 miljoen 116 procent) tot 1,5 a 1.9 miljoen DO a 13 procent) Het aan deel van de beroepsbevolking, tussen de 20 en 64 jaar. zal de komende jaren toe nemen van 55 procent to 160 a 64 procen t in 2000 vermoedelijk veroorzaakt door over springende vonken van remmende treinen. Alle branden en brandjes waren rond half zeven geblust- Bij een bosbrand bij Oirschot is naar schatting zes a zeven hectare natuur schoon verloren gegaan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Rijksweg 58 tussen Eindhoven en Oir schot moest gedurende twee uur voor alle verkeer worden afgesloten. In Eindhoven is op diverse plaatsen een massale vissterfte waargenomen. De situatie is volgens politiewoordvoerder P Gaanderse het ernstigst in visvijver de Engelsbergen. Daarin zouden dui zenden dode vissen drijven. Vermoede lijke oorzaak van de vissterfte is de voortdurende warmte. Daardoor ont staat in het water een zuurstofgebrek wat fataal is voor de vissen. Bierflessen Door de hitte van de afgelopen dagen dreigt geen tekort aan bier. maar we! een tekort aan bierf esjes. Volgens het Centrale Brouwerij Kantoor in Amster dam loopt de verkoop van bier erg goed. maar houdt het publiek de lege flesjes te lang vast of laat ze achterop allerlei va kantieplekjes, Dit zei d<- Britse minister van buiten landse zaken Anthony ('rusland dinv dagmiddag in Luxemburg waarde mi nisters van buitenlandse /.aken van de Negen een vruchteloze bijeenkomst hielden. Tot de problemen die door de Europese regeringsleiders moeten worden opgelost, behoort al geruime tijd de kwestie van de verdeling van de zetels in het in 1978 rechtstreeks te ver kiezen Europese parlement. Minister Crosland zei dat na het bezoek van de Franse president Giscard d'Es- WARSCHAU (ANP)- Een groep Poolse intelectuereln die meer vrijheid wil voor de Poolse bevolking, heeft dins dag haar steun betuigd aan de stakers in Ursus, een voorstad van Warschau, en elders die betogingen hebben ge houden uit protest tegen de door de re gering voorgenomen verhoging van de prijzen der levensmiddelen. In een open brief, gezonden aan het Poolse parlement, het Poolse episco paat en het blad 'Zycie Warxzway' ver klaren deze intellectuelen, onder wie de socioloog Jakoeb Karpinski. de publi cist Stefan Kisielewski, drie advocaten, twee r.k. priesters en een historicus, zich solidair met de Poolse arbeiders. Zij prijzen ook 'het verstandige en beza digde optreden van de autoriteiten' die, geplaatst tegenover de 'ernstige situa tie' die in het land was ontstaan na de stakingen en betogingen van de arbei ders. 'hun houding prompt hebben ge wijzigd' waardoor een herhaling van de tragische gebeurtenissen van Poznan in 1956 en in de kustgebieden langs de Oostzee in 1970 voorkomen kon worden De intellectuelen zijn van mening dat 'de gebeurtenissen van de afgelopen da gen' duidelijk hebben aangetoond dat 'de Polen bij het huidige legeringsstel- sel in het land maar één middel hebben om hun standpunt en hun ontevreden heid te uiten en dat is de betoging." den elkaar dicht genaderd zijn Op Britse bewindsman, die daarin werd bijgevallen doorzijn Westduitse collega Gen se her. Minister Van der Stoel wa> minder optimistisch ..Het blijft een on zekere zaak", zei hij. Volgens deze voorstellen krijgen de grote EEG-landen een zo goed als pro portionele vertegenwoordiging In het parlement België en Nederland zouden ••Ik 22 zetels krijgen, de Denen 14. de Ieren 13 en de Luxemburgers 6 zetels. De Europese raad rnoet in juli een be slissing nemen, omdat anders de voor bereiding van de verkiezingen ernstig in Over de maandag geëindigde economi sche top in Porto Rlco. waar Amerika. Japan. Canada en de vier grote EEG- landen overeenkwamen dat de strijd tegen de inflatie de hoogste voorrang heeft., bracht Crosland een kort verslag uit dat ..goed en kalm werd ontvangen". Er kwam nauwelijks een reactie van de kleine EEG-landen, die aanvankelijk boos waren dat de EEG als zodanig niet voor Porto Rico was uitgenodigd. Op de Europese raad komt deze kwestie over igens opnieuw aan de orde. aldus Van der Stoel. Visserij recht en I)e Europese top. die onder voorzitter schap van Nederland staat, zal ook zijn tanden moeten zetten in het probleem van de visserijrechten in de 200 mijls zone. die eerlang als economische zone behorend bij de kuststaten zal worden ingesteld. De Engelsen willen exclu sieve visserijrechten in een zone van 12 tot 50 mijl. een eis waarvoor premier Besloten werd informatie uitte wisselen over terreuracties die in het verleden hebben plaatsgevonden om van eikaars ervaringen te leren. Ook zullen gege vens worden uitgewisseld over de uit- rusting en de methode van de politie diensten. Experis van de politie zullen zich in andere EEG-landen op de hoogte- stellen van de organisatie en de metho den van hun collega's. De ministers van de negen constateren in hun slotverklaring dat nauwe sa menwerking tot wederzijds voordeel strekt op het gebied van de veiligheid van het luchtverkeer, de beveiliging van kerncentrales en andere nucleaire in stallaties tegen terreuracties en in het geval van natuurrampen, „in het bij zonder branden" Preventie Deze besluiten dienen om de preventie op te voeren, zo benadrukte de Belgi sche minister van binnenlandse zaken Michel na afloop. Er is geen sprake van een doublure van het werk van Inter pol. de internationale politieorganisa tie. die voornamelijk repressief op treedt. De Luxemburgse bijeenkomst ts een uitvloeisel van de Europese raad van staatshoofden en regeringsleiders die vorig jaar december Lu Rome werd ge houden. Daar werd op Franse aandrang besloten dat de EEG-landen nauwer zouden gaan samenwerken bij de be- strijdi g van terrorisme. De ministers van justitie van de Euro- ('allaghan zich op de top »Uwk zal ma ken. De Engelsen werden daarin in Luxemburg alk-en bij|rvillrn door de principieel belangrijk succes De acht andere EEO-landen legden zirh neer bij Lome met beperkt mag worden tot lan den van zwart Afrika. De andere EEG- grenzmg van het Lomc-akkoord vastge legd zien in een verklaring Besloten werd dat Papoea-Nieuw-Guinea. Sao Tomé en de Kaapverdlschc Eilanden tol hel associatieverdrag kunnen toe treden. VOORRAAD VACCIN IN DE MAAK VOOR •SPAANSE CRI EP' LTTRECHT M' - Het ministerie van volksgezondheid heeft conform een advies van de Gezondheidsraad beslo ten. niet over te gaan tot een massale inenting van de Nederlandse bevolking legen de zogenaamde 'Spaanse griep'. Deze griep wordt veroorzaakt door een varkenvinfluenzavirus dat in 1918 een epidemie op wereldschaal ontketende die 20 miljoen slachtoffers ciste rn februari van dit Jaar raakten in de Verenigde Staten 'New Jersey» enkele recruten met het varkensvlrus besmet ?n één van hen overleed. Wat Nederland betreft ls nu besloten, een voorraad vaccin op te bouwen die direct kan worden aangesproken zodra het erop lijkt dat er een epidemie op komstis PhilipsDupharzal in opdracht van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid dit jaar nog 1.25 miljoen doses vaccin aanmaken en zo snel mogelijk daarna nog eens 1.25 min doses. Het vaccin Is drie jaar houdbaar en het is de bedoeling, de voorraad doorlopend geleidelijk te vervangen. pese landen die aangesloten zijn bij de Raad van Europa besloten enkele we ken geleden m Brussel ook tot nauwere samenwerking bij de aanpak van ter reuracties Overeengekomen werd toen onder meer dat de uitlevering van terro risten zal worden versneld Vier groepen van hoge ambtenaren uit de EEG-landen gaan nu aan het werk om de besluiten van de ministers in con crete daden om te zetten. De resultaten zullen waarschijnlijk opnieuw door de bewindslieden worden besproken op een conferentie in de eerste helft van volgend jaar. Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W. F de Pagter. Hoofdredacteur: G. A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walsiraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. 101180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraal 22. tel. (011501 4457. Hulst: Sieenstraai 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is. de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186)1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur Redactie: 101184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatse-ijre kantoren van 9 00-11.30 uur Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwanaa! 37.75: franco per post 42.-: per maand 12.75; losse nummers 0,50 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55: ingezon den mededelingen 2' zx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Ij Rubens gestolen ftuit Parijse flat 34 fr PARIJS (DPA) - Een schilderij van Ku- 30 gr bens. de 'Allegorie van de vrede', dat 20 ar vroeger het Russische tsarenhof zou -3° gr hebben gesierd, is het afgelopen wee- 24 gr keinde gestolen uit een woning in de 28 er parijse voorstad Saint Cloud. Het 33 schilderij. 1,80 bij 1,60 meter groot, is 30 Er van onschatbare waarde. 3g j>r De Rubens is het eigendom van een za- 29 |r kenman, die zich sinds maanden op reis 28 gr in het buitenland bevindt. Voor zijn ver- 24 gr trek vertrouwde hij het schilderij aan 34 gr een vriend toe. die het in de zitkamer 28 gr van zijn op de tweede verdieping gele- 30 gr gen appartement ophing Toen deze 33 man dit weekeinde afwezig was. klom- 3Q men inbrekers langs de muur van het 25 gr huis omhoog en verschaften zich toe- 29 gr gang tot zijn woonruimte door een niet 25 gr goed gesloten venster. Beveiliging luchtverkeer en kerninstallaties SCHIPHOL - Op Schiphol arriveerde dinsdagmiddag de 22-jarige Christina Schendel. die als ambassadrice van 'Disneyland'vanuit de Verenigde Staten een internationale reis maakt, om in het jaar dat haar land 200jaar bestaat de schijnwerpers op Amerika gericht te krijgen. (Vat e correspondent) LUXEMBURG-De negen EEG-landen gaan nauwer samenwerken bij de bestrij ding van terrorisme en van misdadigheid in het algemeen. In concrete gevallen van terreur zullen de bij de acties betrokken landen elkaar helpen. Dat is dinsdag in Luxemburg afgesproken door de ministers van binnenlands/- zaken en van justitie van de negen EEG-landen. BREZJNEV: MOSKOU NIET CENTRUM COMMUNISME (Van onze correspondent) OOST-BERLLJN - „Er kan geen twijfel aan bestaan dat wij communisten op dit moment geen centrum hebben van waaruit alles wordt gedicteerd. Wij zijn aan geen enkele internationale discipline gebonden". Deze woorden, op de eerste dag van de communistische topconferentie uitgesproken door de secretaris-generaal van de Spaanse communistische partij Santiago Carillo. moeten worden, be schouwd als een stoot in de rug van Moskou. Natuurlijk. ook de Sowjet- gedragen, behoudt ook vandaag de dag communisten hebben hetslotdocument van deze internationale conferentie al bij voorbaat ondertekend. En in dit do cument wordt inderdaad erkend dat Rusland niet meer de enige, allesover heersende en allesbepalende drijfveer van het wereldcommunisme vormt Maar partijleider Leonid Brezjnev liet hier dinsdag toch heel andere geluiden horen. Dat gebeurde op het eerste ge- nog onverkort zijn zeer grote betekenis. Zij was en blijft een machtig en strijd baar wapen van de communistische partijen in het bijzonder en de arbeider sbeweging in het algemeen". Kloof ichting. bete- i de topc-on- zichmietduidelijk. maarditwasslechts ferentie, die tot woensdag duurt, dan een schone schijn. Brezjnev merkte op ook niet meer dan een w assen neus. Dr- dat het belachelijk was te denken dat fors uit de Russische pas lopende c- ,.hel proletarisch internationalisme" nog net zo actueei is als in het verleden ..Nergens wordt gedacht aan een vesti ging van een organisatorisch centrum van waaruit de communistische idee munistische partijen, met name dic- van Joegoslavië, Frankrijk. Italië en Spanje, hebben slechts een papieren succes geboekt. Vooralsnog legt de Sowjet-Unie zich er niet bij neerdat zij wordt verspreid", zo zei de Russische afwijkende meningen hebben. Als men partijleider „Maar", zo ging hij verder, de opmerkingen van Brezjnev over de „het proletarisch internationalisme NAVO („Een instrument van agressie blijft niettemin zijn kracht behouden. De kameraads*.,.^uuduieii, waarvan de banieren al meer dan hon derd jaar door communisten worden en onderdrukking") bijvoorbeeld stelt tegenover de mening van de Italiaanse Berlingucr ten aan- intisch bondgenoot schap. blijft er niet veel anders over dan een grote kloof te constateren. De Russische leider sprak zich uit voor gelijktijdige opheffing van de beide mi litaire organisaties NAVO en PACT van Warschau, teneinde het kruitvat dat Europa nu is van zijn lont te ont doen". De eerste dag van de conferentie was gevuld met lange verklaringen van de verschillende delegatieleiders. De „ech te" dissidenten van de Moskou-lijn. na melijk Tito en Berlinguer kwamen nog niet aan het woord. Wel de Poolse partij leider Gierek die slechts uiterst vluchtig repte over de recente onlusten in zijn land. En ook CPN-voorzitter Henk Hoekstra, die net als de Spanjaard Ca rillo van mening was dat elke commu nistische partij zijn eigen lijn moet kun nen uitstippelen. Drie leiders van de onofficiële demokra- lische beweging in de Sowjet-Unie heb ben het congres opgeroepen zich gedu rende hun bijeenkomst bezig te houden met de rechten van de mens. Dr. Andrej Sacharow. dr. Joeri Orlow en Valentin Turtsjin vroegen de communistische leiders in een open brief om een duide lijk beleid te formuleren dat voorziet in de garantie van vrijheden voor de bur gers in de op de conferentie vertegen woordigde landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3