OVERHEID EN BEDRIJVEN HOUDEN TROPENROOSTER Wichmann overweegt produktie twee motorentypen in Zierikzee Huis door brand vernield bij ontploffing in Hulst BB schiet boer te hulp bij besproeiing akkers VVD stelt gs vragen over beveiliging van kerncentrale Borssele MITS BANKEN VOLDOENDE KAPITAAL VERSTREKKEN almanak Debat over de Oosterschelde was zeker geen schijndiscussie Kans op verkoeling tijdens de warmste uren Kantoren wel bezet WOENSDAG 30 JUNI 1976 BESTUURDER NVV: WEL VOORWAARDEN ZIERIKZEE - Het Noorse mo- torenbedrijf Wichmann heeft plannen om in Zierikzee in de gebouwen en met een deel van de apparatuur en 150 man per soneel van Smit Bolnes de produktie van twee typen mo toren te starten, mits hiervoor voldoende kapitaal wordt ver kregen van Nederlandse baken. Ook zyn dan nog faciliteiten Deel Walcheren zonder stroom VLISSINGEN - Dinsdag is op 'n ge deelte van Walcheren de stroom uitge vallen. Gedurende een periode van vier minu ten zat het gebied Zoutelande, Bigge- kerke, Koudekerke. Souburg, Rilthem en VHssingen zonder elektriciteit. De oorzaak was het uitvallen van een trans formator die de stroom transformeert van 50.000 volt, naar 10.000 volt. De transformator was uitgevallen door een schakelfout tijdens onderhoudswerk zaamheden Politierechter mr. Van Empel voor 't eerst zonder toga MIDDELBURG - In de grote zit tingszaal van het gerechtsgebouw aan het Hofplein in Middelburg was de temperatuur dinsdagmorgen om negen uur al zo hoog opgelopen, dat de economische politierechter mr. P. van Empel de officier van justitie, de griffier en zichzelf ontsloeg van de plicht een toga te dragen. In 'wandelkostuum' leidde mr. Van Empel de zitting. Mr. Van Empel, reeds vele decennia president van de arrondissements rechtbank in Middelburg, kon zich niet herinneren dit ooit nodig gevon den te hebben. Het dragen van een toga is wel voorgeschreven, maar de wet is zodanig ingericht, dat het uit gesloten is, dat de gistermorgen door de economische politierechter be handelde zaken en gedane uitspra ken met 'nietigheid' worden be dreigd. In het andere geval hadden de gistermorgen tot boetes veroor deelde verdachten kunnen stellen, dat hun zaken door het ontbreken van de toga's niet volgens de regels waren behandeld, in welk geval een nietigverklaring had kunnen volgen door de Hoge Raad. De Hoge Raad zou echter moeten uitgaan van de notities van de griffier en het is ongebruikelijk dat de griffier hierin aandacht besteedt aan derge lijke zaken. Auto opengebroken VLISSINGEN - De heer A. J. van H. uit Geldrop heeft dinsdagmiddag bij de Vlissingse politie aangifte gedaan van een diefstal uit zijn auto. De auto stond geparkeerd op de grote parkeerplaats aan de boulevard. Gesto len werden een cassetterecorder en 35 cassettes. De diefstal moetzijn gepleegd tussen 15 en 16 uur. ZEEUWSE Koffer Een onzer collega's vervoert zijn stukken in een diplomatenkoffertje Hij vergadert veel. In Den Haag, in Utrecht, in Amsterdam. Altijd on derweg met het stemmige valies van hot naar haar. Onlangs was het weer zover hij meldde zich met de koffer aan het station, schafte zich het benodigde reisbiljet aan en gooide dat met een geroutineerd gebaar in de volle ver gaderkoffer. En met zwierige pas spoedde hij zich naar het perron om in gepaste rust de aankomst van de trein af te wachten. Helaas: hij had verzuimd het valies goed af te sluiten en dat leverde een treurig tafereel op. De koffer sloeg open en alle verga derstukken daalden neer op het per ron: een klein papierpakhuis temid- men van verbaasd kijkende mede passagiers. Terwijl onze man moei zaam en geknield de stukken bijeen- grabbelde sprak een aandachtig toe schouwer hoofdschuddend tot zijn buurman: „Das morge gin krante..." van het ministerie van Econo mische zaken gewenst. Dat heeft de delegatie van Wich mann laten weten, na vorige week het in moeilijkheden ver kerende Zierikzeese bedrijf te hebben 'doorgelicht'. „Het wachten is op berichten van de banken en van het miniserie van eco nomische zaken", deelde delegatie leider E. Tönjum mee. Hij heeft ook de vakbonden van de plannen van Wich mann op de hoogte gesteld. Wichmann is in staat zelf een miljoen gulden op tafel te leggen. De Noorse on derneming kan ook de beschikking krij gen over de gebouwen van Smit Bol nes. Maar een groot deel van de machi nes is niet bruikbaar voor de produktie. waaraan Wichmann denkt. En dat be teken teen nieuwe investering van 10 tot 20 miljoen gulden, die het bedrijf niet uit Noorwegen mag uitvoeren. Vandaar dat er ook intensieve onderhandelingen met Nederlandse banken en met het ministerie van Economische zaken zijn gevoerd. De bereidheid van dat ministe rie om credietgaranties, leningen, en in vesteringspremies enz. te verstrekken hangt weer af van de vraag of de banken Wichman als ondernemer zullen willen nen renderen. De twee typen motoren, die Wichmann in Zierikzee wil produceren zijn van hetzelfde prin cipe als de dieselmoto ren, die Smit Bolnes maakte. Het Noorse bedrijf, dat nu voornamelijk op de Scandinavische markt opereert, wil Man gewond na val van kadetrap in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Dinsdagmorgen omstreeks tien uur is in de jachthaven van Colijnsplaat de eigenaar van een plezierjacht G. W. Z. uit Oud-Beierland van een kadetrapje afgevallen en ge wond geraakt. De man wilde met een hond op de arm vanaf zijn jacht de steile trap naar de kade beklimmen maar gleed daarbij uit. Bij zijn val raakte hij verscheidene ma len met het hoofd de ijzeren treden van de trap. Z. bleef op het dek van zijn bootje liggen en moest per ambulance worden overgebracht naar het streek ziekenhuis 'Bevelanden Noord' te Goes. Na onderzoek bleek dat hij bij de val een hersenschudding had opgelopen. zijn markt naar West-Europa en Ame rika uitbreiden. Bij voldoende produktie en afzet men zelfs binnen twee en half jaar kun nen redenren. Prioriteit Districtsbestuurder H. Bijvank van de Industriebond NVV, die door de Noorse delegatie was ingelicht, verklaarde des gevraagd: prioriteit is, dat het benodigde geld in Nederland te 'prioriteit is. dat het benodigde geld in Nederland te krijgen is. Lukt dit. dan heb ik verder wel enig vertrouwen in de zakelijkheid van Wichman. Maar als vakbonden zullen we dan wel voor waarden stellen. Het bedrijf zal zich dan moeten stellen onder de in Nederland geldende regels en een c a o moeten af sluiten. Ze zullen ons ook bij voorbaat moeten garanderen dat- als zij na enige tijd om wat voor reden dan ook - toch weer zouden moeten stoppen, ze met ons een afvloeingsregeling voor het per soneel zullen overeenkomen, die zeker gelijk is aan wa t, het IHC-concernnu aan afvloeingsregeling wil betalen. Hiervoor zullen we dan nog eens garantie van de Noorse overheid vragen." De vak- bondsbestuur vervolgde: „Slaagt het met Wichmann niet, dan zullen we IHC alsnog adviseren ontslagvergunningen voor het personeel aan te vragen." 'GROTE KLAP' TROK VEEL BELANGSTELLING DINSDAG IN HEIKANT EN 'S-GRAVENPOLDER AT 10 A ANVR A OFN Overigens blijft - zo is al gebleken - bij AL 1U AAJN VK AULfN aanvrage voor sproeihulp een probleem BIJ LANDBOU W SCHAP bestaan en dat is of er zoet water in de buurt is. Dat water wordt voor het HEIKANT-Vanaf maandagavond is de BB (Bescherming Bevolking) de firma Gebr. Dobbelaer te hulp geschoten bij het besproeien van een perceel van 10 a 15 ha met aardappelen te Heikant. De BB beschikt voor dit werk over spui ten, die tussen de 2500 en 3000 liter wa ter per minuut kunnen verwerken. Mevrouw Dobbelaer deelde dinsdag desgevraagd mee, dat de aardappelen er slecht voorstaan, maar hoopte dat ze op deze manier nog te redden zijn. De Gebr. Dobbealer kwamen al eerder met een sproeiinstallatïe in actie, maar dat hielp niet genoeg naar hun zin. Ze hebben dan ook dankbaar van het aanbod van de BB gebruik gemaakt. Dinsdag zette de BB ook sproeimate- riaal in bij de boomgaard van de heer A. Aamoudse te 's-Gravenpolder. Het is de bedoeling, dat vandaag - woensdag - hulp wordt geboden aan de heer A. den Hollander te Heikant, die ook worstelt met droogte op zijn aardappelenper ceel. Zoals gemeld, kan de BB - voorzover beschikbare sproeinstallaties tekort schieten - hulp bieden. De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbou- schap treft deze regeling met het minis- tereie van binnenlandse zaken, waar onder de BB ressorteert. Deze jaren lange bestaande regeling is in het verle den al meerdere keren van toepassing geweest. Vlissingse politie houdt dader aantal inbraken aan VLISSINGEN - Dinsdagmorgen heeft de Vlissingse politie de 17-jarige H. J. aangehouden inzake een aantal inbra ken. Hij heeft inbraken bekend die op 21 juni zijn gepleegd in het kantoor van de Rijkswaterstaat en in de kleding zaak van de firma Coster, beide aan de Lange Zelke te Vlissingcn. Verder geeft hij op 30 mei een personen auto gestolen aan de Vlamingstraat. De auto is later gesloopt teruggevon den. Ook heeft hij ingebroken m een ge bouw van de speeltuinvereniging 'Oude Stad' en in een bar aan de Beursstraat. Het afgelopen weekend had J. al een in braak bij de Zeeuwse Off-shore Combi natie bekend. Vrijwel alle gestolen goe deren zijn teruggevonden. Donderdag wordt H. J. bij de rechtbank te Middel burg voorgeleid. sproeien gekeurd. Is zo'n zoetwaterbek ken niet in de buurt, dan wil de WMZ hulp bieden. Voorwaarde is dan wel, dat er brandkranen aanwezig moeten zijn. Problemen met zoet water in de buurt waren er in Heikant en 's-Gravenpolder HULST - Als gevolg van een zware ontploffing is dinsdag middag een woonhuis aan de Zoutestraat te Hulst door brand geheel vernield. Ten tijde van de ontploffing bevond zich niemand in het huis, zodat er zich geen persoonlijke onge lukken hebben voorgedaan. DEN UYL: DEN HAAG (ANP) - In de eerste kamer is minister-president Den Uyl van leer getrokken tegen de opvatting, als zou het Oosterschelde-debat in de tweede kamer (op vorige week woensdag 23 ju ni) een schijndiscussie zijn geweest. Deze suggesties werd in de senaat ver woord door de liberale afgevaardigde Zoutendijk die er op wees hoe groot de invloed is van de resultaten van model studies en hoe weinig mogelijk het is de basisveronderstellingen van de model len en de gebruikte herekeningsme- thodicken te controleren. Volgens hem wordt het beleid steeds meer bepaald door technocraten, bu reaucraten en door pressiegroepen en steeds minder door regering en parle ment. „Regering en parlement kunnen weinig meer doen. Zij kunnen niet op tegen het apparaat, dat een zelfstandig leven is gaan leiden en zij worden een speelbal van bepaalde belangen", aldus deze afgevaardigde. Premier Den Uyl bestreed de opvatting als zou het Oosterschelde-debat een Weel. terwijl in Heikant water uit een schijndiscussie zijn geweest. Hij bena drukte, datdestudieopen en doorzichtig is geweest en dat er sprake was van een uitgebreide en zeer langdurige discus sie. Studie en discussie resulteerden, naar de mening van de eerste-minister, uiteindelijk in een besluitvorming, „waarvoor epn volwassen democratie zich niet behoeft te generen". Over de oorzaak van de ont ploffing en de daaruit voort vloeiende brand in het vrij staande woonhuis bij de boer derij aan de Zoutestraat in Hulst tast de brandweer in het duister. De technische recher che van de rijkspolitie zal een onderzoek naar de toedracht van de ontploffing instellen. De ontploffing deed zich omstreeks één uur gistermiddag voor. Een felle brand was daarvan het gevolg. Onmiddelijk rukte de brandweer van Hulst uit met twee wagens: een hoge- en een lagedru- kwagen. Bij aankomst bij het pand Zoutestraat 186 constateerde de brandweer een grote ravage. De ontploffing was er de oorzaak van geweest dat zo goed als alle dakpannen van het dak waren verdwe nen Brandweercommandant J. F. J. Janssens van Hulst: „Toen we aan kwamen lagen alle pannen van het dak. Het moet een grote klap zijn geweest, dat kan niet anders." De ontploffing trok onmiddelijk veel in.wenenden naar de plaats van de brand, die een grote rookontwikkeling veroorzaakte. Al spoedig was de brandweer het vuur meester (omstreeks 13.20 uur). Uit het huis werden toen enkele spullen, waar onder een televisietoestel gered. Ook werd een volle butaanglasfles uit de wo ning gehaald. Als gevolg van de ontploffing waren de meeste ramen van het huis gesprongen. Het glas lag aan de overkant van de Zoutestraat in de berm. Ook lagen er bloemen op het wegdek en was speel goed uit de kinderkamer als gevolg van de ontploffing het huis uit geslingerd. Commandant Janssens zei van mening te zijn dat het snelle optreden van de brandweer overslaan van het vuur naar de andere gebouwen op het boerenerf heeft voorkomen. „We konden de brand snel tot staan brengen," vertelde hij. Zo bleef een houten gebouwtje dat aan het huis is aangebouwd voor de vlammen Omstreeks half drie was de Hulster brandweer klaar met de nabluswerk- zaamheden en kon weer inrukken. Bur gemeester P. J. G. Molthoff van Hulst kwam zich van de brand op de hoogte stellen. NAAR AANLEIDING TV- UITZENDING „UITZENDING WAS TENDENTIEUS" in elk geval niet. In 's-Gravenpolder werd gebruik gemaakt van de Zwaakse kreekje in de buurt kon worden ge pompt. Bij het Landbouwschap deelde men mee, dat er tot nu toe tien aanvragen voor sproeihulp zijn binnengekomen. Die worden onderzocht naar urgentie en of het mogelijk is water uit de burnt te betrekken. HEINKENSZAND - De fractie van de WD in de gemeenteraad van Borscle heeft het college van b. en w. een aantal schriftelijke vragen gesteld naar aan leiding van de tv-u itzending van Vara's 'Achter het Nieuws' over de beveiliging van de kerncentrale in Borssele. „In de uitzending werd gesuggereerd," aldus de WD-raadsfractie, „dat het voor een insluiper zeer gemakkelijk zou zijn binnen te dringen in de koel waterinstallatie van de kerncentrale te VLISSINGEN - Meer en meer be drijven instellingen in Zeeland werken deze week volgens een tro penrooster. Om de werknemers de kans te geven op wat verkoeling tij dens de warmste uren van de dag zijn schema's ontworpen, waarbij de werktijd begint tussen zes uur en half acht en eindigt tussen twee uur en half vier. Op enkele Zeeuwse ge meentehuizen en bij bedrijven wordt volstaan meteen verruiming van de toch al toegepaste variabele werktijden. Zo zijn de ambtenaren op het ge meentekantoor van Goes, mits ze een systeem met variabele werktij den hebben, in de gelegenheid ge steld om om 7 uur te beginnen en om half vier te eindigen. In Goes zijn dit de afdelingen stadskantoor, keu ringsdienst, gemeentearchief en de administratieve technische dienst van de gemeentewerken. Dit tropen rooster is dinsdag ingegaan. Ook op het belastingkantoor in Goes is het mogelijk om volgens een tro penrooster te werken. Dit houdt in dat men om 7 uur kan beginnen, tot 3 uur. Dat betekent dat de mensen een half uur korter werken. Om nu de mensen die de normale werktijden aanhouden niet te benadelen, mogen ook deze een hau uur eeraer vertrek ken. Wel is het zo dat tijdens de nor male kantooruren een voldoende be zetting aanwezig moet zijn. Men is tot deze maatregel overgegaan nadat door de directie was gezegd dat de buiten temperatuur twee dagen ach ter elkaar hoger moest zijn dan 27 graden Celcius. Dit was donderdag het geval. Eerder al was in de vorige wanne periode in mei van dit jaar twee dagen met een tropenrooster gewerkt. De AKF in Goes werkt al jaren met een tropenrooster, zodra het zon netje 'begint te steken'. Dat wil zeg gen dat de afdelingen Produktie- voorbereidïngen en calculatie dan van 6 uur tot kwart over twee 's mid dags werken. Wel moet er iemand aanwezig zijn om eventuele vragen te kunnen benatwoorden. Deze twee afdelingen zijn de heetste afdelingen vanhetgebouw. Ditsysteem werktal zo sinds vier jaar. Bij de gemeente Zierikzee werken de ambtenaren vanaf 6 uur 's morgens als ze dat willen. Wel moeten ze de 40 werkuren per week volmaken. Dit kan 's avonds gebeuren of op welke andere tijd dan ook. Men is hiertoe overgegaan omdat volgens een woordvoerder van de gemeente de toestand onhoudbaar werd. Het tro penrooster ging dinsdag van start. Op de afdeling burgerlijke stand is wel steeds iemand aanwezig om het publiek van dienst te zijn. Dit is ook het geval op de gemeente Tholen, waar sinds vrijdag een tro penrooster draait. De mensen wer ken hier vanaf 6 uur tot ongeveer kwart voor drie. Het rooster blijft zo lang het goede weer aanhoud. Lekker koel Ook in Terneuzen, waar men er van uitgaat dat tijdens bepaalde perio des het kantoor 'nu eenmaal bezet bezet moet zijn' hanteert men een tropenrooster. Overigens is het in het nieuwe stadhuis daar nog 'lek ker koel'. In Axel zijn de variabele werktijden aangepast aan de om standigheden: het gemeenteperso- neel mag er wat vroeger beginnen. In Oostburg blijven ze voorlopig on verkort gehandhaafd, al zullen b. en w. daar andere maatregelen nemen als dat nodig mocht blijken. Terwij] in Aardenburg en Sluis 'gewoon ou derwets' wordt doorgewerkt, laat de gemeente Hontenisse de ambtena ren om 3 uur 's middags vrij. Een echt tropenrooster (van 6 tot 2 werken) wordt alleeen aangehouden in Hulst en Sas van Gent. Zeker de helft van het personeel maakt gebruik van de regeling. Bij de Zeeuws-Vlaamse postkantoren is het praktisch onmo gelijk gebleken de werktijden te wij zigen omdat de postbestelling nu eenmaal volgens strakke schema's verloopt. Sinds maandag werkt wel het personeel van de sociale werk plaatsen wat vroeger (van 7 tot3 uur). Op het arbeidsbureau in Terneuzen arbeidt ongeveer de helft van het personeel van 7 tot half vier. De bedrijven in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn wat minder genegen hun werknemers op andere tijden te laten werken. Dow Chemical en Phi lips in Terneuzen hebben bijvoor beeld in de hoge temperaturen nog geen aanleiding gezien een tropen rooster in te voeren. Dat is wel ge beurd bij de Zuid-Chemie en de glas fabriek in Sas van Gent, waar deze week iedereen werkt van 6 uur tot half drie. De Middelburgse gemeente ambtenaren mogen vanaf morgen - maar dat is een eigen keus - van 's morgens zes tot 's midags twee uur werken. De mensen die op het Stad huis van Middelburg werken mogen ook later beginnen; de enige eis die b. en w. gisteren stelden is dat het normale aantal uren wordt gemaakt. Dit is dus een 'tropenrooster' met keuzemogelijkheden, waarin de mensen zelf de variatie in de werk tijden kunnen bepalen. Op de openstelling van het stadhuis heeft dit geen invloed, omdat de ver schillende afdelingen alleen 's mor gens voor het publiek geopend zijn. Bij de PZEM in Middelburg heeft het kantoorpersoneel vanaf vanmorgen de keuze tussen beginnen om halfze ven of half acht 's morgens. Wie om half zeven begint kan - dat is de vroegste tijd om te eindigen - om drie uur naar huis, de mensen die om half acht beginnen eindigen, afhankelijk van de genoten lunchpauze, om half vijf. Borssele. Het is bekend, dat uitschake ling van de koelwaterinstallatie auto matisch de stilstand van de productie tot gevolg heeft en dat hiervan geen nu cleaire calamiteiten te verwachten zijn." „Toch verdient het misschien aanbeve ling." zo schrijven de WD-ers aan b. en w. van Borsele, „te bedenken dat bij een mogelijke uitschakeling van de koelwa terinstallatie op vrij grote schaal eco nomische schade zou kunnen ontstaan door het stilstaan van de productie. Daarom is het wellicht raadzaam zich een oordeel te vormen over de mogelijk heid de koelwaterinstallatie in een oi ander beveiligingscircuit op te nemen. De WD-raadsfractie signaleert dat ei bij het team van 'Achter het nieuws' twijfel is gerezen over de doelmatigheid van de bewaking. „Bij toevallige infor matie bij een groep, die kortgeleden de kerncentrale heeft bezocht, kreeg één van onze leden ook de indruk, dat de bewaking na de portiersloge ietwat dil- lettanterig was overgekomen", vervol de WD-raadsleden. „Of dit in feite juist is, is voor ons natuurlijk niet te beoorde len. Weihebben wij begrepen, dat de vei ligheidsmaatregelen verscherpt zijn sinds twee jaar geleden, toen een lid van onze fractie een bezoek aan de kerncen trale bracht en er geen sprake was van inleveren van handtassen van dames." De WD-leden in de gemeenteraad van Borsele zeggen 'zeer wel' te begrijpen dat de PZEM niet al haar veiligheids maatregelen op tafel legt. „Anders zou het eventueel opzettelijk toebrengen van schade een makkelijke zaak wor den." Bezwaren. De WD-ers schrijven enigermate ver ontrust te zijn over de indruk, die de uitzending van 'Achter het Nieuws' kan maken op het publiek „Kernenergie is nu eenmaal een controversiële zaak; er is uitermate veel ongemotiveerd pro en contra. Wij hebben deindruk, dat achter deze uitzending niet de intentie schuilt om aandacht te vestigen op onvol doende beveiliging van de kerncentrale, als wel dat hier een tendentieuze strek king achter schuilt om nogmaals de stem te verheffen tegen mogelijke geva ren. die kernenergie met zich mee zou brengen." De WD-raadsleden vragen het college van b. en w. of het niet gewenst is in 'een duidelijke publicatie bezwaren naar vo ren te brengen, die ingebracht kunnen worden tegen de uitzending van 17 juli. Op welke manier dat zou moeten gebeu ren, laten de WD-ers aan b, en w. over. „Wij achten het een kwalijke zaak als door deze uitzending, die ons inziens een tendentieus karakter droeg, de sluime rende collectieve angstgevoelens onder onze bevolking wederom aangewak kerd zouden worden," zo besluiten de WD-raadsleden him schrijven aan het college van b. en w.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2