Grootste sportgebeurtenis op aarde alleen maar in de rijke oliestaten? Olympisch veiligheids- leger van 16.000 man RPS verhoogt rente op 1 juli 1976 Beleggings- bewijzen Spaar- depositos PZC/S Dak van wielerpiste gevaarlijk 3 jaar vast Tl0/ 4 jaar vast T30/ 5 jaar vast Q0/ 3 jaar vast Ti0/ 4 jaar vast Q0/ 5jaarvast Qio/ 6 jaar vast Ol0/ 7jaarvast O30/ MOETEN DE SPELEN IN HET VERVOLG AAN EEN STAD, REGIO OF AAN EEN GROEP LANDEN WORDEN TOEGEWEZEN 'Olympische spelen gaan nooit verloren' OP I0C-C0NGRES 1977 STAAT TOEKOMST SPELEN CENTRAAL Montreal plant 16.000 bomen mmmmm t MONTREAL 1976 ÜH Rijkspostspaarbank WOENSDAG 30 JUNI 1976 sport MONTREAL - „Alle volkeren moeten worden uitgenodigd en het schouwspel der Spelen behoort steeds in een ander land plaats te vinden", verklaarde de geestelijk vader van de moderne Olympi sche Spelen, baron Pierre de Coubertin, die wilde dat „zijn" Spelen de gehele wereld rond zouden gaan. De huidige voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, de Ier Lord Killanin. zal de stelregel van de Franse baron met alle mogelijke middelen trachten na te leven: de Olympische Spelen moeten mondiaal circuleren. Het is duidelijk, het IOC wil voorkomen dat de grootste sportgebeurtenis op aard in de toekomst, als gevolg van de gigantische geldbedragen die met de organisatie gemoeid zijn. alleen nog maar gehouden kunnen worden in dictatoriaal geregeerde landen en in rijke oliestaten. Intensiever dan ooit wordt de laatste tijd binnen het Internationaal Olympisch Comité vóóruit gekeken. Een speciale commissie houdt zich met de (financiële) toekomst van de Spelen bezig, en de suggesties ten aanzien van het voortbestaan van het sportfeest komen met grote regelmaat bij het IOC binnen. .Moskou in 1980 staat al als een nieuwe Olympische stad vast. Maar wie volgt Voor 1984 ligteen officiële aanvraag bij hetlOC van Teheran, waar naar schatting al tachtig procent van de totale accommodatie die voor de Olympische Spelen nodig is, aanwezig is. Teheran is bijna klaar vanwege het feit dat de hoofdstad van het land van de Sjah van Perzië (nu Iran) twee jaar geleden de Aziê-Spelen organiseerde. Voorlopig lijken de sombere voorspellingen, die vooral na de problemen met Mon treal alom te horen waren, dat Olympische Spelen in deze tijd alleen nog maar in Oostbloklanden en in oliestaten te houden zijn. uit te komen: Rusland heeft de Spelen al, en Iran staat te dringen. De democratisch geregeerde Westerse Naties zijn niet langer bereid de eco nomie van hun land, door de organisa tie van een sportgebeurtenis, te ver zwakken. Sterker nog, een land als Ne derland zou, economisch gezien, onmo gelijk de zware lasten kunnen dragen wanneer de zaak op dezelfde wijze zou worden aangepakt als in Canada (Mon treal) is geschied. De exorbitant hoge bedragen (Montreal zit met een verlies van ruim anderhalf miljard gulden) die Olympische Spelen opslokken, kunnen op dit moment slechts door de „aJlersterksten" worden opgebracht. En terwijl in Canadanu al de vraag rijst, wat moeten we na de Spelen met die mooie nieuwe accommodaties (in Muenchen liggen ook accommodaties „braak"), is men in landen als Rusland bij voorbaat zeker van een meer dan op timaal gebruik van ieder sportterrein na afloop van het sportgebeuren. En zeker in de Oostbloklanden, waar zulke hoge prioriteiten aan de sportbeoefening worden gegeven, betekent het verkrij gen van de organisatie van Olympische Spelen een stuk internationale (sport)erkenning. Rusland is er als eer ste land achter het IJzeren Gordijn in geslaagd de Spelen te mogen organise ren. Rapporten Op het IOC-congres in 1977 in Praag zal de toekomst van de Olympische Spelen centraal staan. Vóór die tijd zullen tientallen rapporten met even zovele aanbevelingen worden opgesteld. Lord Killanin. die voor zijn eerste Spelen als voorzitter staat, heeft alle „steden" waar ooit Olympische Spelen werden gehouden, gevraagd hun ervaringen en ideeën op papier te zetten. Eén ding is zeker, goedkope Spelen zijn niet te verwezenlijken. Ook al riepen de organisatoren in Montreal en Muenchen ('72) uit dat de tijd rijp was voor „een voudige" Spelen, ook het IOC is zich er- MONTREAL - Jean Drapeau. burge meester van Montreal, de man die vijf jaar geleden nog uitriep dat de Olympi sche Spelen zichzelf zouden financie ren (het verwachte verlies is inmiddels opgelopen tot meer dan een miljard gulden!), heeft nog steeds geen goed woord over voor al diegenen die ook maar de minste kritiek durven uit te oefenen op zijn realiteit geworden ideaal: de organisatie van de Olympi sche Spelen in Montreal. Het dak van de wielerbaan blijkt zo brandgevaarlijk te zijn dat vijftien brandweerlieden in ploegendienst 24 uur lang. met de brandslang in de aan slag. in het wielerstadion moeten wor den gestationeerd. Enkele weken gele den brandde in enkele minuten tijd het gehele Amerikaanse paviljoen af dat voorde Expo in 1967 werd gebouwd Het paviljoen bestond voornamelijk uit acrylvezel. Na deze brand werd het dak van de wielerbaan, dat ook uit acryl is opgebouwd, aan een onderzoek onder worpen. Het dak werd afgekeurd, met gevolg dat de publieke opinie en de pers in „opstand" kwamen en men zich ging afvragen of de heren organisatoren bij hun planning niet schromelijk te kort waren geschoten. Het antwoord van burgemeester Dra peau was overduidelijk „De pers heeft zich op het zogenaamde brandgevaar lijke dak geworpen omdat men niet meer kan schrijven dat de Spelen niet op tijd zullen beginnen. Ze hebben nu ingezien dat alle accommodaties gereed zijn én dan moeten ze een ander onder werp aanpakken. Dit was de laatste aanval op ons. Maar let op, over enkele weken staan alle kranten vol over het enorme succes van de Olympische Spe len. Men zal gaan inzien dat alle nieuw gebouwde stadions de inwoners van Montreal ten goede komen" Drapeau over het roemruchte dak: ..Na tuurlijk weet ik dat acryl veel sneller vlam vat dan hout, maar het publiek zit zeker tien meter onder het dak zodat in het ergste geval toch geen persoonlijke ongelukken zijn te verwachten" van bewust dat zelfs de meest eenvou dige Spelen niet meer door een land al léén zijn te organiseren. In de aanlooptijd naar Montreal is het IOC keihard wakker geschud. Voor het eerst ontstonden echte grote proble men. voor het eerst ook - heeft Killanin bekend - hebben de IOC-heren aan het doorgaan van Olympische Spelen ge twijfeld. Killanin lijkt op tijd op de hoogste zetel bij het IOC te zijn beland. Killanin heeft wel oren naar suggesties van anderen die het beste met de Olym pische Spelen voorhebben. District Een van de mensen die bij het IOC een plan op tafel zal leggen, is de voorzitter van het Belgisch Olympisch Comité. Raoul Mollet, die in 1984 dc Spelen naar het „district" België, Nederland. Luxemburg. Noord-Frankrijk en Rheinland wil halen. Cees Kerdel, voorzitter van het Nederlands Olym pisch Comité, noemt de ideeën van de Belg erg voorbarig. „Ik heb er met Mollet over gesproken zegt Kerdel. „maar hij wil in eerste in stantie toewerken naar een nauwere samenwerking tussen verschillende landen bij de voorbereiding van atleten op Olympische Spelen. Je kunt dan tot een gezamenlijk trainingsschema ko men. Bijvoorbeeld: de zwemtraining in Nederland, de atletiek training in België en de roeiers zouden naar West- Duitsland kunnen gaan. Je hebt op die manier minder trainers en kader nodig. Maar ook die plannen zijn nog zeer pre matuur". meent Kerdel. De NOC-voorzitter gelooft niet dat Ne derland het zou ..redden" de Olympi sche Spelen in 1984 te organiseren. „Ik denk dat in Nederland de tijd. de aan dachten het geld ontbreken om aan zo n operatie te beginnen". Deze opmerking van Kerdel sluit precies aan bij eerder gedane uitspraken van premier Den Uyl, die vindt dat er voor Nederland be langrijker zaken aan de orde zijn dan sport. Naast Teheran als officiële kanshebber voor 1984, leeft ook in enkele Afrikaanse landen de wens om zich voor de organi satie aan te melden. Het Schotse Glas gow is voor 1984 ook nog niet, helemaal uit de race. Killanin. „Olympische Spe len zouden een geweldige aanzet kun nen leveren bij de pogingen Glasgow nieuw leven in te blazen". „We moeten niet alleen Olympische Spelen geven aan landen die genoeg geld hebben", zegt de IOC-praeses die daarmee de denkbeelden vertolkt die binnen het IOC leven, dat Olympische Spelen in de toekomst meer als een „collectief geheel" zouden moeten worden gezien. Het IOC zal aanvragen van Afrikaanse landen om de organisatie te verkrijgen, zeker niet bij voorbaat van de hand wij zen. Killanin heeft zich in het openbaar al eens laten ontvallen dat bezien moet worden of de Derde Wereld niet bij het olympisch sportgebeuren betrokken dient te worden. De organisatie van de Spelen zou de infrastructuur van vele landen ten goede komen i stadions, hui zenbouw. aanleg van wegen en commu nicatievoorzieningen). Daarbij rijst de vraag of het geen taak van het IOC is. te onderzoeken op welke Wereldspeler! Ten slotte is er een idee dat wel nooit de tafels van de IOC-burelen zal bereiken: schaf de Olympische Spelen af en maak er Wereldspelen van. De echte ..zuivere' amateurs worden steeds schaarser, en binnen enkele jaren, zo verwachten ve len. zal de scheiding tussen amateurs en profs praktisch niet meer te trekken zijn. Veel internationale sportfederaties lopen voorop bij de pogingen de Olym pische Spelen in Wereldspelen. waaraan alle takken van sport (voor zowel profs als amateurs) kunnen deelnemen, om te zetten. Amateurs en profs samen, zover zullen de IOC-bestuurderen voorlopig niet willen gaan. De amateurregel (artikel 26. dat de amateurs iets meer armslag gaf) heeft het IOC al moeite genoeg ge kost. „Nu kunnen we zeker weer tien jaar vooruit, zonder veranderingen in Olympische reglementen aan te bren gen". vertelde ons een IOC-zegsman on langs. De Olympische Spelen gaan nooit ver loren. zegt het IOC, zegt lord Killanin. Het Internationaal Olympisch Comité zal zich echter blijven afvragen of de Spelen nog steeds het grote verbroe deringsfeest in de wereld zijn. of dat de Olympische Spelen meeren meer tot de „grootste show" ter wereld uit groeien MONTREAL - De gemeente Montreal heeft ter verfraaiing van de stad in het olympisch jaar zestienduizend nieuwe bomen geplant. De helft van dit aantal verrees rond alle stadions waar olym pische wedstrijden worden gehouden. Diana Chaplin, voorzitster van de actie groep „Groene ruimten" in Montreal: „Waarlijk een nieuw plantrecord. Ik ben zeker niet tegen dit project, maar waarom wordt het echte probleem waar wij mee zitten, vergeten, Montreal is de stad in Canada met de minste parken. Er is een enorm gebrek aan groen. En die bomen die nu zijn geplant moeten bij de olympische bezoekers, die natuurlijk van stadion naar stadion trekken, de indruk wekken dat Montreal zo'n leef bare stad is. Een jammerlijke mislei ding" wijze een land bij de organisatie finan cieel gesteund kan worden. Er gaan stemmen op die zeggen dat de rijkere landen de armere „Olympische" landen zouden moeten helpen. Is het geen taak van het IOC veel geld in de Derde We reld te pompen? Een speciale commissie van het IOC houdt zich al met ontwikkelingswerk bezig Jonkheer Herman van Karne- beek, IOC-vertegenwoordiger. wordt al de minister Pronk van het IOC ge noemd. Het IOC probeert al geruime tijd de sportorganisaties in met name Afrikaanse landen op een hoger peil te brengen. Stad of land Een van de belangrijkste zaken die het Internationaal Olympisch Comité op het congres in 1977 zal behandelen, is de vraag of de Spelen aan een stad ver bonden moeten blijven. Moeten de Spe len in de toekomst worden toegewezen aan een stad of een land. aan een stad of een regio, of aan een groep landen (Be nelux). Een ander, rigoureus idee: waarom wor den de Spelen niet iedere vier jaar in dezelfde plaats gehouden. In één klap zouden de steeds terugkerende accom- modatieproblemen zijn opgelost. .Dat lijkt me onmogelijk", zegt NOC- voorzitter Kerdel. „Een van de Olympi sche stelregels is. dat de Spelen over alle continenten trekken". LORD KILLANIN .spelen monciiaal Op zaterdag 17 juli gaan in het Canadese Montreal de 21e moderne olympische spelen van start: die dag wordt de groot ste sportgebeurtenis op de aarde geopend, waarbij van zon dag 18 tot en met zaterdag 31 juli duizenden sportlieden uit de gehele wereld elkaar zullen bekampen. Op zondag 1 augustus worden de spelen, voor vier jaar 'gesloten'. Vanzelfsprekend besteedt de PZC-sportredactie vooraf ruime aandacht aan dit immense sportgebeuren. Tot 17 juli zullen we geregeld verschillende facetten van het olympische gebeu ren belichten: vandaag 'leveren' we de eerste pagina af, die voornamelijk gaat over de toekomst van de olympische spe len. MONTREAL-„Operation Olympic" staat voor de deur: het grootste en tevens duurste veiligheidsapparaat dat ooit voor de „begeleiding" van een manifestatie in het leven werd geroepen. En hoewel Guy Toupin, chef van de veiligheidsdienst tij dens de Olympische Spelen in Mon treal, Canada als een onneembare horde voor de eventueel op de Olympische Spelen afkomende ter roristen lijkt te hebben gemaakt, zijn vele politieofficieren en ook Toupin er van overtuigd dat het olympisch gebeuren zo gedecentra liseerd plaatsvindt, dat zelfs het le ger van 16.000 man geen absolute veiligheid kan waarborgen. „Maar", ze zegt Toupin, „we hebben er alles aan gedaan om het de misdadigers zo moeilijk mogelijk te maken. Men zal dan door heel wat mazen van het veiligheidsnet heen moeten glippen eer men zijn doel heeft bereikt Politieofficieren hebben de laatste maanden alle potentiële ongewenste bezoekers bestudeerd. Een van de poüuemensen: „Hoeveel Carlossen bestaan er eigenlijk. Die man heb ik honderden keren op foto's moeten zien". De 28-jarige Venezulaan Ilich Ramirez Sanchez, onder de naam Carlos opererend, vermoordde in Pa rijs twee politiemensen en hij was ook een van de mensen die in decem ber vorig jaar de aanslag op de OPEC-conferentie pleegde in Wenen waar de ministers van de olieprodu cerende landen bijeen waren. De komst van Carlos in Montreal wordt niet uitgesloten geacht. Montreal verwacht vele hoge gasten, onder wie koningin Elizabeth er. prins Philip, koning Juan Carlos var, Spanje, prins Rainier en prinses Gracïa van Monaco en president Ford. Zij allen kunnen op een lijf wacht rekenen. Koningin Elizabeth, die volgens plan de Spelen op 17 juli moet openen, krijgt een speciaal team veiligheidsfunctionarissen die de vorstin van een levend hamas zal voorzien. Er wordt rekening mee ge houden dat IRA-leden een aanslag op koningin Elizabeth voorbereiden" Voorts komt voor de Britse vorstin eventueel gevaar uit de hoek van de Frans-Canadese separatisten. Het veiligheidsapparaat in Canada zal gedurende de Olympische Spelen nauw samenwerken met onder meer Scotland Yard. de FBI en de CLA. i ADVERTENTIE Onze hypotheekrente is de afge lopen week verhoogd. Dtis: is eerlijk ook de rentetarieven worden verhoogd voor de spaargelden die bij de RPS worden ondergebracht tegen een vaste rente gedurende vaste termijn. coupures van f 1.000,-- en f 5.000,- vaste rente gedurende de hele looptijd samengestelde interest tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. was 7%, wordt m 4 /O was 714%, wordt 4/0 was 7'/*%, wordt /O minimum storting f 1.000,-- vaste rente gedurende de hele looptijd rente jaarlijks beschikbaar tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. was 7%, wordt JL 0 was 71/2%, wordt O was 734%, wordt 4 was 8%, wordt was 814%, wordt 4 /O De rente op reeds bestaande beleg- gingsbewijzen en spaardeposito's blijft onveranderd. Meer informatie? Bel gratis 0017 Vraag een folder bij het postkantoor Schrijf, zonder post- y f zegel, naar de Rijkspost spaarbank, Amsterdam. uw nationale spaar- en hypotheekbank

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11