Enorme bosbranden aan Belgische grens "Sf V J dh FRANS DE SMET UIT NIEUW-NAMEN OP REIS DOOR AFRIKA EN AZIE PZC/p 3 Dienstencentrum spreidt zijn vleugels over geheel Zeeland BRAND KEMZEKE BEDREIGDE WATERWINGEBIED twee dagen laag: Oesterbroed Grevelingen voor het eerst uitgezet JCaaftutalgezien éijfBerco? Reis gaat zes maanden duren „Interesse cultuur historische zaken' DINSDAG 29 JUNI 1976 (ADVERTENTIE) provincie BELGISCHE BRANDWEER HAD PECH MET MATERIEEL (Van een onder redacteuren). Hulst- Even over de grens heb ben maandagmiddag in België twee enorme bosbranden ge woed, waarbij in totaal zo'n acht hectare bos is verwoest. Een brand woedde in Kemzeke, aan de weg van Kapellebrug naar de Belgische plaats Sint Niklaas. Bij die brand ging on geveer drie hectare bos verlo ren. De brandweer van Hulst was één van de korpsen die het vuur bestreed, omdat de mel ding van de brand het eerst in Hulst werd gegeven. Die melding kwam van de Watermaat schappij Zeeland (WMZ). Het stuk bos; waar de brand in Kemzeke woedde, ligt namelijk tegen het waterwingebied van de W.M.Z., ligt namelijk tegen liet wa- terwingeboed van de W.M.Z. op Hol lands gebied. Dankzij het resolute optreden van de Hulster brandweer die twee minuten na de behandeling om 13.57 uur gistermiddag aanwezig was, kon het overslaan naar het waterwinge bied (eveneens bosgebied) worcen ver meden. Kort na aankomst van de eerste brand weerwagen van Hulst kwam ook de brandweer van Sint Niklaas ter plaatse. In totaal werden negen wagens van Ne derlandse en Belgische brandweer in gezet: twee en twee lange drukwagens uit Hulst en een hoge druk-, twee lage druk- en twee watertankwagens van de brandweer van Sint Niklaas. Als gevolg van de bestrijding van het vuur langs de weg van Kappelbrug naar Sint Niklaas moest het verkeei over die weg over één rijbaan worden geleid. Spoedig na het begin van de bluswerk zaamheden kon de brand worden gelo kaliseerd. Tegen half vier was de brand weer het vuur in Kemzeke meester, waarna met de nabluswerkzaamheden kon worden begonnen. De tweede brand woedde bij Kniedorp in de Belgische gemeente Stekene. De brandbestrijding verliep daar niet zo vlot als bij Kemzeke, er was materiaal- pech. Omstreeks half twee werd de brand melding gegeven. Vrij snel was de brandweer van Stekene aanwezig met een brandweerwagen een materiaalwa gen met een motorspuit. De brandweer van Stekene kon echter niet veel uit richten. De motorspuit, die werd aange sloten op een grote vijver, weigerde ech ter alle diensten en ook de brandweer wagen kon niet op volle kracht werken. Onderwijsbenoemingen ARNEMUIDEN - Aan de christelijke basischool te Amemuiden zijn met ingang van ljunibenoemdmejuffrouwP. Koeman en de heer B. Schlingenberg. Metingang van 1 augustusisbenoemd de heer H. Slabbekoom. Caravan beschadigd bij aanrijding OOSTBURG - Bij een aanrijding op de rijksweg in Oostburg, ter hoogte van de kruising met de Schelpbierweg, is maandagmiddag omstreeks kwart over twaalf een caravan zwaar bescha digd. De caravan was gekoppeld aan de auto van P. v. d. P. uit Son, die ter plaatse vaart minderde. De achteropkomende automobiliste mevrouw C. E. C. van H. uit Eede bemerkte dit te laat, zodat zij met haar auto tegen de caravan botste. De caravan liep aan de achterzijde zware schade op. EXPERIMENT VAN RIVÜ OP VOORMALIGE MOSSELPERCELEN Daardoor ging een afgescheiden bos perceel in vlammen op. De brandweerlieden van Stekene ston den hulpeloos tegen de vlammen in het bos. Die vlammen bereikten zo nu en dan hoogtes van meer van dertig meter. De wind wakkeerde het vuur steeds aan. Het was een geluk dat het vuur woedde is een afgescheiden perceel bos, anders was de ramp niet te overzien geweest, zei een Belgische brandweerman. Die afscheiding - aan drie kanten wegen en aan een kant een weiland - zorgde er voor dat het vuur niet kon overslaan. Er werd vijf hectare bos vernield. Tegen kwart over drie kreeg de brand weer van Stekene assistentie.dat was •eigenlijk niet meer nodig omdat de motorspuit toen aan de praat was gekre gen. Van de brandweer van Sint Niklaas ar riveerden twee tankwagens en een ho- gedrukwagen en van de brandweer van Hulst een hogedrukwagen. Deze waren eerder ingezet bij de brand in het bos bij Kemzeke. Tegen half vier was men de brand bij Kniedorp meester. Brandweercommandant J F. J. Jans- sens van Hulst is van mening dat het kordate optreden van de brandweer een grote ramp bij Tromp Kemzeke heeft voorkomen. ..Hoe het is begonnen we ten we niet. Waarschijnlijk is uit een rij dende auto een sigaret gegooid, maar dat is nooit vast te stellen. We zijn in .actie gekomen omdat de eerste melding van de watermaatschappij kwam: het waterwingebied werd bedreigd. Wij wa ren het eerst ter plaatse en hebben het vuur afgesneden, zodat het niet kon overslaan naar de W.M.Z. Als dat niet gelukt was, was de ramp niet te overzien geweest. Het is daar allemaal bos." De brandweer van Hulst is later op de dag nog in actie gekomen. Aan de Van de Maelstedeweg in Hulst woedde een brand in de vroegere vuilstortplaats van de gemeente. Er werd gevreesd dat het vuur zou overslaan naar een nabijgele gen akker waarop koolzaad staat, de brandweer kon dat echter vermijden. De heer Janssens denkt drukke dagen tegemoet te gaan: „Met dat droge weer kan er overal en altijd wat gebeuren. We moeten voortdurend op onze hoede zijn.' m DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN GOES-IJMUIDEN - Het rijksinstituut voor visserijonderzoek (RIVO) in IJ- muiden begint in het Grevelingcnmcer een experiment met de ontwikkeling van oesterbroed. Het RIVO gaat onder zoeken of de Grevelingen wellicht kan uitgroeien tot het tweede centrum voor de productie van oesterbroed. De Oos- terschelde is het eerste centrum. Omdat de Oesters zich moeten kunnen afzetten op een harde schone onder grond zal op voormalige op'Aerpercelen over een oppervlakte van zo'n dertig hectare ongeveer zeshonderd kubieke meter lege mosselschelpen in het Greve- lingenmeer worden gestort. Dat gebeurt eind deze week of begin volgende week. Het RIVO verwacht, dat de eerste oes terzaadjes zich m de twede helft van Juli op de mosselschelpen zullen vastzetten. Pas in de loop van augustus zullen de zaadjes met het blote oog waarneem baar zijn. Het zal zeker een jaar duren, voordat bekeken kan worden of het ex periment al dan niet geslaagd is. Een woordvoerder van het RIVO ver klaarde maandagmiddag desgevraagd, dat het na de afsluiting van de Greve lingen altijd duidelijk is geweest, dat de schelpdierencultuur voor de Grevelin gen verloren was gegaan. Nu zijn er ech ter aanwijzingen, dat er in het Grevelin- genmeer misschien toch nog mogelijk heden zijn om oesterbroed te winnen. Omdat er een enorme behoefte aan oes- Inbraken in telefooncellen VLISSINGEN - In de periode van 14 tol 17 juni is ingebroken in een telefooncel aan de Ahomstraat en aan de Roos- eveltlaan. Nadat eerst de automaten werden opengebroken werd vervolgens een onbekend bedrag aan kwartjes meegenomen. terbroed te winnen. Omdat er een enorme behoefte aan oesterbroed be staat. is het volgens de zegsman van het RIVO, alleszins de moeite waard om met het experiment te starten.' Volgens de woorvoerder van het RIVO is het in dit stadium niet mogelijk te zeggen welke mogelijkheden er zijn om het winnen van oesterzaad in de Greve lingen tot een economisch aantrekke lijke zaak te maken. Ook kon hij nog niet zeggen welke hoeveelheden oester zaad uit de Grevelingen gehaald zouden moeten worden om toteen economische exploitatie van dat zaad te kunnen ko- Koopochtend voor gehandicapten en bejaarden in Goes GOES - De Goese vrowuenraad hpdt woensdag (morgen) vanaf half tien tot ongeveer twaalf weer een koopochtend voor gehandicapten en bejaarden. Be langstellenden voor'deze koopochtend wordt gevraagd van te voren even con tact op te nemen. Dat kan via de tele- foonnumers 01100-27248 of 01100-16992. Gewonde bij eenzijdig ongeval te Heinkenszand HEINKENSZAND - Bij een eenzijdig ongeval tussen zwembad 'Stelleplas' te Heinkenszand en de buurtschap De Graszode bij Lewedorp is maandaga vond omstreeks zes uur de automobi list W. G. gewond geraakt. Zijn auto kwam door nog onbekende oorzaak op de kop in een sloot terecht en liep daarbij flinke schade op. De heer G. werd met vermoedelijk een kaakfrac- tuur naar het ziekenhuis gebracht. De arts mejuffirouw G. A. C. Aarnoutse uit Nieuwdorp verleende eerste hulp. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING IN 1977 „ADMZ WERKT NIET ONDER DE PRIJZEN" (ADVERTENTIE) Al die mensen. Al die leuke dingen, Al die zonnige prijsjes. Wat zou ie van plan zijn? Modehuis Berco - Middelburg - Vlissingen VLISSINGEN - Het ADMZ (Admini stratief Dienstencentrum Midden- Zeeland) ziet zijn werkverband bin nenkort verder strekken dan Midden- Zeeland alleen. Het algemeen bestuur ging maandagmorgen vlot akkoord met de gemeenschappelijke regeling, die geheel Zeeland bestrijkt. Deelne mers daarin zijn de Walcherse gemeen ten en de drie werkvoorzieningschap pen 'Zeeuwsch-Vlaanderen', 'Schou wen-Du iveland' en 'De Betho' voor de Bevelanden. De officiële start van de gemeenschappelijke regeling is gepland op I januari 1977. Vanaf die tijd zal het ADMZ worden omgedoopt in 'Administratief Dienstencentrum Zeeland'. Maandagmorgen werd meegedeeld dat alleen de gemeente Vlissingen nog haar goedkeuring aan deze regeling moet ge ven. Daarna wordt het geheel ter goed keuring aan het college van gs voorge legd. Na de bekendmaking in de Neder- landseStaatscourantstaathetlichtvoor het dienstencentrum, dat het hoofdkan toor in Vlissingen houdt op groen. Praktich wel in iedere voorgaande ver gadering is deze zaak aan de orde ge weest. In de loop der jaren is er ook flink aan de opzet van de gemeenschappe lijke regeling gesleuteld en diverse ke ren werden aanpassingen aangebracht, Het algemeen bestuur ging er verder mee akkoord dat wat betreft de nieuwe huisvesting te Terneuzen een perceel wordt aangekocht aan de Serlippens- straat. Aan de bouwcommissie werd de 'machtiging' gegeven om verder te sleu telen aan de bouwplannen. De moge lijkheid of men in aanmerking kan ko men voor ACW-subsidie in dit verband zal worden onderzocht. Wat betreft de huisvesting te Goes is een voorbereidingscommissie in het leven geroepen, die onder andere een prog nose van de te verwachten bezetting zal opstellen en het benodigde aantal vier kante meters zal bepalen. Uit informa- Domenie Vandaag een pastoraal verhaal We hoorden het van een welsprekend Zeeuws predikant, die om ende bij dertig jaar geleden het ambt aan vaardde ergens op de Bevelanden. Hij hield daarbij een voortreffelijke preek, die indruk maakte op de ge meente en op de hoogwaardigheids bekleders, die van heinde en ver iva- ren toegestroomd. Eén hunner was bestuurder, afkomstig uit het agra risch leven. Ook hij was onder de in druk: „Dominie.jie ei mooiepreekt maeje bin pas een hoeie dominie asje de pachtpriezen van de kerkelijke grond om-óge kan kriege De dominee toog aan de herderlijke arbeid en zag tussen het hoeden van de schapen door inderdaad kans de pachtprijzen van de kerkelijke gronden te verhogen. Waarop hij de hoogwaardigheidsbekleder opbelde om te vragen of hij nu was geslaagd voor het examen 'goede predikant'. Aan de andere kant van de lijn bleef het even stil. Toen kwam de hoogste lof: „Dominie.jie add'en boer kunne weze..." Toen de dominee de telefoon neer legde moet. hij gezegd hebben: „Amen, zegt mijn ziel daarop NIEUW-NAMEN - Donderdagmor gen in alle vroegte vertrekt Frans Smet uit Nieuw-Namen voor een reis door Zuidoost-Azië en Noordwest-Afrika. De reis zal in to taal zes maanden in beslag ne- men.De 29-jarige onderwijzer uit Nieuw-Namen - hij werkt aan de lom-school 'Albert Schweitzer' in Dordrecht - reist niet alleen. Nog drie anderen hebben met hem de stoute schoenen aangetrokken voor deze onderneming. Naast Frans Smet zijn de overige rei zigers Victor van de Laar uit Arnhem econoom). Theo Willems uit Val- kenswaard (fotograaf) en Piet Smits uit Udenhout (chef automonteur). Deze laatste is natuurlijk onmisbaar omdat het kwartet reizigers zich gaat verplaatsen in een volkswagenbus. De chef-monteur kan eventuele mankementen aan het motorvoer tuig gemakkelijk verhelpen. Daartoe worden vele onderdelen meegevoerd in de VW-bus. Het idee voor de zes maandendu- rende onderneming is verleden jaar In de zomer ontstaan. De vier man nen kwamen elkaar toen tegen op een saffari-trektocht in Kenia. Daar Is het plan ontsproten om gezamen lijk een grote reis te gaan maken. En dat wordt overmorgen realiteit. Vanuit Udenhout, waar de VW-bus is omgebouwd voor het doel, wordt ge start. Daaraan zijn veel voorbereidingen voorafgegaan. De onderwijzer uit Nieuw-Namen heeft zich met een groot deel van die voorbereidingen belast. Hjj heeft de boekingen voor de schepen gedaan en het reisschema zorgvuldig uitgewerkt Zonder moeite kan hij de route die zal wor den gevolgd dan ook uit de doeken doen. Elk van de vier heeft zijn eigen be weegreden om zo'n tocht te onder nemen. Frans Smet: „Ik interesseer me voor de cultuur-historische as pecten van de landen die we aan doen. Victor van de Laar interesseert zich voor economische zaken. Hij heeft contact opgenomen met de Stichting Nederlandse Vrijwilligers en een lijst gekregen met adressen van mensen die voor die stichting werken. Bij enkele vrijwilligers die in onze route liggen gaan we langs. Vic tor gaat hun werk en hun resultaten dan economisch bekijken. „In het begin waren we nog maar met. z'n drieën. Theo Willems is eerst vier maanden naar de Canarische Eilan den gegaan om daar te fotograferen en zou eerst niet met'ons meegaan. Een vierd eman voor de onderne ming was toen nog steeds niet ge vonden, maar Theo Willems belde Victor van de Laar op om te vragen hoe het met de reis stond. „Die gaat door", zei de econoom. De fotograaf uit Valkenswaard heeft toen beslo ten om de reis ook mee te maken Overmorgen m de vroege morgen vertrekt het viertal uit Udenhout. Via Duitsland en Oostenrijk rijden ze naar Joegoslavië en vervolgens naar Bulgarije, In Bulgarije moet mini maal 48 uur verblijf worden gehou den, omdat anders een belasting be taald moet worden. Vanuit Bulgarije gaat het richting Turkije. Daar is de eerste lange rust ingecalculeerd. De onderwijzer uit Nieuw-Namen denkt zo'n vijf dagen in Istanboel te blijven om wat op adem te komen. Na dec rust rijdt men naar de Zee van Mar mora en dan naar de Dardanelles Ankara, langs de Zwarte Zee iwaar weer rust wordt gehouden), door de bergen naar Iran. Ook in Teheran wordt enkele dagen gestopt. Een moeilijk traject woestijn wacht dan naar Fersepole. Een interessant onderdeel van de reis vormt daar het bezoek aan het bolwerk dat Alexander de Groote heeft ingenomen. Na Iran wil het viertal naar Pakistan rijden. Een minder interessant land. vindt onderwijzer Smet, alleen het noorden is interessant, omdat daal de cultuur van het oude India tot bloei is gekomen. „We gaan daar vrij vlot doorheen." Vanuit Pakistan gaat het door de beregen via de pas van Quetta naar India. In New Delhi moet worden geboekt voor een boot naar Afrika. Dat is tot nu toe nog niet gelukt, ondanks verschillende po gingen. Op 18 oktober vertrekt er uit Bom bay een schip naar Kenia, het eerste land in Afrika dat wordt aangedaan. Maar daarvoor gaat het eerst nog richting Nepal. „Daar willen we ten hoogste veertien dagen blijven. Langer kan niet om dat dan het internationale rijbewijs niet meer geldig is. We gaan onder meer een paar trektochten door het Himalayagebergte doen", weet Frans Smet te vertellen. „Ook de be roemde tempel van Agra gaan we be zoeken. Als we weer naar Bombay rijden hebben we twee routes. Het is rond; die tijd namelijk het einde van de natte moe son en als de ene route overstroomd is nemen we de andere naar Bombay. Daar schepen we in naai1 Kenia. De vaart duurt tien da gen. In Kenia rijden we naar Mom- bassa." Ook het Victoriameer wordt tijdens de reis nog aangedaan. Daarna gaat In Soedan wordt nog geen honderd kilometer gereden. Dan wordt inge scheept in Juba aan de Nijl. Via een vaartocht van een week komt het ge zelschap dan in Kosti. „Die boten benutten we ook om uit te rusten. In Juba gaan we met auto en al op de trein naar Khartoem. En vandaar weer per trein naar Wadi Alfa in Egypte", zo haalt Frans Smet zich het reisschema voor de geest. In Egypte zijn trekpleisters als de As- soeandam en de piramiden in het programma opgenomen. Op 21 decembervanditjaarmoetde overtocht van Piraeus naar Alexand- rië gebeuren. Vanuit Griekenland gaat het dan weer richting Neder land. „Als het een beetje meezit kun nen we nog een stukje wintersport meepikken. Het zou leuk zijn, eigen lijk een beetje idyllisch, om met oude j aar weer terug te zijn. hoop hier in elk geval over zes maanden weer te zitten." Van zijii reis door Zuidoost-Azië en Noordwest-Afrika zal Frans Smet uit- Nieuw-Namen reisverslagen schrij ven. Eens per maand zal een reisver slag in de PZC worden opgenomen om de lezers een indruk te geven van de belevenissen en ervaringen van Frans Smet en zijn drie reisgenoten. Bibliotheken en ambtenaren over op tropenrooster MIDDELBURG - Wegens de hitte zullen de plaatselijke openbare bibliotheken, de Zeeuwse centrale muziekbibliotheek en discotheek te Middelburg en de tech nische bibliotheek te Vlissingen 's mid dags gesloten zijn. 's Avonds zijn de genoemde biblotheken geopend van 18.30-20.30 uur. De biblio bussen en de discobus rijden eveneens 's middags niet. De vervangende ope ningstijden worden aangekondigd bij de openbare bibliotheken en bij de con tactadressen voor de bussen. De openbare bibliotheek in Vlissingen blijft wel normaal geopend. De gemeente Borsele heeft maandag voor de ambtenaren 'n tropenrooster ingevoerd. In verband met de hoge tem peraturen zijn de gemeentesecretarie en de dienst gemeentewerken geopend vanaf's morgens 6.00 uur tot 's middags 13.30 uur. Daarna zijn alle bureau's ge sloten. Vergaderingen en besprekingen, die hierna zijn gepland komen te verval len of worden verzet naar een later tijd stip, met uitzondering van huwelijken. Want, hel trouwen moet gewoon kunnen doorgaan in Heinkenszand. Het opha len van huisvuil begint eveneens al om 6.00 uur 's morgens. De gemeente Bor sele stapt weer van het tropenrooster af. zodra de temperatuur beneden de der tig graden daalt. tie, zo werdmeegedeeld. is gebleken, dat de eigenaar van de dependance in Goes (Wattez) bezig is het pand af te stoten. Een en ander is mede een gevolg van het feit dat 'De Betho' tot nieuwbouw over gaat: grenzend aan het perceel waar 'De Betho' gaat bouwen is nog een perceel beschikbaar. Die mogelijkheid wordt bezien, te meer daar er een goede sa menwerking bestaat met 'De Betho' en voor wat 'De Betho' betreft uitbreiding aan de werkzaamheden za' kunnen worden gegeven, mits de huidige situa tie (huisvesting van het ADMZ aan De Betho) kan worden gehandhaafd. Op voorstel van met name de heren J. J Kempe en mr. J. L. Osterman wordt de taak en functie van de bedrijfsmaat schappelijk werkster bekeken. Nage gaan wordt of zij wel of niet binnen per soneelszaken moet fungeren. „Er wordt nogal eens tegen het ADMZ aangekeken. Als iemand in de druk kerswereld een offerte mist worden wij daar meestal voor aangezien", zei di recteur A. Beun naar aanleiding van eerder gedane opmerkingen van het bedrijf Van Aken uit Terneuzen. Dit particulier bedrijf schijnt zich be concurreerd te voelen door het ADMZ, zeker door de nieuwbouw in Terneuzen. Daaruit had het bedrijf onlangs de con clusie getrokken, dat ook in Terneuzen een drukkerij van het ADMZ zal komen, hetgeen door directeur Beun en we thouder A. Lorier werd tegengesproken. De Vlissingse wethouder: „Er wordt nogal beweerd dat we onder de prijzen werken. Dat is niet zo: we nemen prijzen die in ieder ander bedrijf worden gehan teerd. Daarin is altijd variatie mogelijk. Van de zijde van het Koninklijk Ver bond van Drukkerijen is dat altijd ge controleerd eii we hebben de laatste twee jaar geen moeilijkheden gehad". Directeur Beun koppelde er aan vast, dat andere drukkerijen in wezen 'blij met het ADMZ' mogen zijn: „Per jaar besteden we een 25 a 30 mille uit aan onze collega-drukkers, omdat we het zelf niet allemaal kunnen verwerken".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2