PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GOODRICH WIL VAN VREDESTEIN AF Geen gesprek over lonen In Middelburg mogelijk uitgebreid onderzoek naar gevaarlijke stoffen minikrant Ruim 4800 arbeidsplaatsen op spel Belgische uitgever ontslaat 1200 man GIJZELAARS EN KAPERS VERLIETEN VLIEGTUIG President Amin leidt onderhandelingen NAAR AANLEIDING VAN DE VATENAFFAIRE Broeds pagina 2 219e jaargang no. 152 Dinsdag 29 juni 1976 Elke vrijdag In de PZC de SPECIALE Al RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. advertenties ZONDER WINSTOOGMERK UTRECHT (ANP) - De Amerikaanse rubbergigant B.F. Goodrich wil van Goodrich Nederland, het voormalige Vredestein af. De vakbonden hebben afgelopen donderdag en zaterdag informatie over de plannen van Goodrich ontvangen en maandag aan de alarmbel getrokken. Bij Vredestein werken 4.800 mensen. Het Amerikaanse moederbedrijf wil dat derden, bijvoorbeeld de Nederlandse overheid, de meerderheid van de aandelen overnemen en stelt verder als voorwaarde voor verdere bemoeienis met het bedrijf dat weer met winst wordt gewerkt. Na een spoedberaad maandagavond hebben de vakbonden besloten met acties te wachten op voorwaarde dat Goodrich economische zaken garan ties geeft dat de werkgelegenheid zoveel mogelijk wordt gehandhaafd. Economische zaken zal deze week een gesprek hebben met Goodrich. Bij het ministerie heeft men goede hoop, dat de standpunten dan dichter bij elkaar zullen worden gebracht. derlandse regering of door derden, zal de B. F. Goodrich Company genoodzaakt zijn andere methoden te overwegen om zich uit de activiteiten terug te trekken, aldus de verklaring van Goodrich. In dat geval zal aan de moedermaatschap pij een plan worden voorgelegd dat ge detailleerde voorstellen zal bevatten voorde verkoop van onderdelen van het bedrijf als operationele eenheden aan derden of plannen voor de sluiting van deze onderdelen, wanneer ze niet bin nen redelijke termijn zijn verkocht. Rol overheid De raad van bestuur van International B. F. Goodrich Europe, de Europese poot van het Goodrichbedrijf, heeft de Nederlandse regering voorgesteld dat zij alle aandelen van de voormalige Vredesteinvestigingen in Nederland zou overnemen van B. F. Goodrich Eu rope, aldus een verklaring van Goodrich-Vredestein. Om de continuïteit te waarborgen in het geval de Nederlandse regering de Vre- desteinaandelen zou overnemen, zou Goodrich doorgaan met het terbe schikking stellen van technische en commerciële bijstand. Dat voorstel was een vervolg op voorstellen van het mi nisterie van economische zaken die overheidssteun inhielden in de vorm van leningen en garanties, herstructu reringsvoorstellen en overheidsinvloed op de leiding van de onderneming. Die voorstellen van het ministerie heeft Goodrich niet aanvaard omdat het be drijf van mening is dat die niet bijdragen tot de levensvatbaarheid van de Vre desteinvestigingen op langere termijn. De besprekingen over overheidssteun of overheidsdeelneming door derden, zo wel voor de divisie algemene produkten, als in de bandendivisie, zijn eerder dit jaar begonnen nadat de vakbonden her- bosbrand Enorme brand verwoest acht 1 PAGINA 3 droogte EEG steunt melkveehouders. PAGINA 4 vlinders 'Eerste genera' pop-stadium. PAGINA 7 weer treinramp Treinramp In doden. PAGINA 8 tennis Computer vi mes Wimble PAGINA 9 geschenk structureringsvoorstellen voor de divi sie algemene produkten hadden ver worpen. Als het nu lopende overleg niet uit mondt in overneming van de voorma lige Vredesteinvestigingen door de Ne- (Van onze correspondent) BRUSSEL - Twaalfhonderd werkne mers van het failliete imperium van de Belgische persmagnaat De Smaele hebben maandag ontslag gekregen. Het gaat oin de werknemers bij de drukke rijen, administraties en redacties die betrokken waren bij de produktie van de 16 weekbladen, die door verschil lende ondernemingen van De Smaele werden uitgegeven. Zoals bekend zijn de kranten van de Standaard-groep, die vorige week, evenals de andere ondernemingen van De Smaele failliet werd verklaard, wel gered. De Standaard en de vier andere kranten van de groep, waarbij in totaal 650 mensen werken, werden overgeno men door de Vlaamse Uitgeversmaat schappij. Dit is een financiële belangen groep onder leiding van de Antwerpse reder André Leijsen. Overname van de weekbladen bleek niet haalbaar. Het ministerie van economische zaken zegt in een communique, dat een weg moet worden gevonden om een zo groot mogelijk deel van de bedrijven in stand te houden. De overheid is niet bereid, de gehele verantwoordelijkheid van Goodrich over te nemen. „Dit betekent echter niet, dat de overheid geen eigen verantwoordelijkheid zou hebben met betrekking tot de werkgelegenheid in de onderscheiden vestigingsplaatsen", aldus het ministerie Het ministerie stelt, dat er snel duide lijkheid moet komen over de vraag, waar de leiding en de verantwoordelijk heid voor de gang van zaken in Neder land moet liggen. Maar daarmee ver dwijnen niet de verantwoordelijkheden die Goodrich op zich heeft genomen, welke oplossing er ook wordt gevonden. Er moet volgens het ministerie - als de gewenste duidelijkheid er is - zo snel mogelijk worden gezocht naar oplossin gen voor de afzonderlijke vestigings plaatsen of produktielijnen, „waarbij onder meer samenvoeging met andere bedrijven voor de hand ligt". Een woordvoerder van het ministerie stelde dat de overheid niet bereid is een meerderheidsaandeel te nemen in Vre destein. Wel is men genegen een min derheidsaandeel in het bedrijf te ver werven en financiële steur te verschaf fen voor een noodzakelijke herstructu rering van Vredestein. „Komt hiervoor een goed plan ter tafel dan kan de werk gelegenheid voor een groot deel van het werknemersbestand behouden blijven en kan misschien volstaan worden met een natuurlijke afvloeing". aldus de woordvoerder. Een deelname van de overheid in het management van Vredestein ziet het ministerie van economische zaken niet zo zitten. „In de ambtelijke sfeer zijn weinig managers te vinden. In noodge vallen kunnen wij wel een beroep doen op bedrijven als DSM, of op de Stichting Trefpunt, hetcentrum van mangers, om op tijdelijke basis mensen ter beschik king te krijgen- Dat lijkt ons in dit geval echter niet zo geslaagd Wij zien meer in een goed herstructureringsplan en een ombuiging van bepaalde gedeeltes van de produktie. Als dat slaagt dan moet een herstel van de winst op het vermo gen opnieuw mogelijk zijn", aldus een woordvoerder van het ministerie van economische zaken. Advies De Industriebond CNV, de Unie BLHP en de Vereniging van Hoger Personeel Vredestein-Goodrich hebben maandag op een spoedvergadering in Utrecht be sloten, de overheid te adviseren om ves tigingen en produktielijnen die nog wel vrij goed draaien maar die door de chaos van de laatste maanden ook in de rode cijfers dreigen te raken, zoveel mogelijk te verzelfstandigen. Er is volgens deze vakbonden in Nederland en zlefs in Eu ropa geen enkele kandidaat te vinden die Vredestein nu in zijn geheel zou wil len overnemen. Maar voor enkele afzon derlijke eenheden zouden wellicht wel kopers kunnen worden gevonden. De overheid zou een soort paraplufunc tie kunnen vervullen boven alles wat nu tot het concern behoort. De drie bonden denken daarbij aan een coördi natie op topniveau en aan door de overheid aangewezen waarnemers die controle kannen uitoefenen en die zo nodig kunnen bijsturen. AMSTERDAM- De oplossing voor die dam-enlhousiasten die graag een spel letje loillen spelen, maar er bij dü weer toch koel bi) willen blijven Na de afzegging van Montedison afzegging van M< n gekomen: de directie van dit fraSgj- Italiaanse bedrijf heeft er van Lv-r.'-j'-l afgeilcn om petrochemische installaties in het Slot* te ves tigen. Hei afeegglngsbericht kwam niet onverwacht. Vorige maand was al dui delijk geworden dat de Interesse voor Vllsslngen-Oost sterk was gedaald: het bedrijf had een nieuw Investeringspro gramma opgezet en daarin paste het Sloe niet meer. Daarvan 1» nu medede ling gedaan aan het havenschap Vlis- slngen. met welke mededeling de zaak voor Zeeland afgedaan zou kunnen zijn. Toch geloven we dat de gang van zaken rond deze tot voor kort mogelijke vcsti- ging aanleiding behoort te zijn tot een - wa t dan tegenwoordig heet- 'evalua tie": het op een rijtje zetten van aiie punten om na te gaan of er conclusies zijn te trekken voor een eventueel nieuwe ge gadigde. Naar ons gevoel zijn verbete ringen mogelijk en noodzakelijk. INTERN BERAAD KABINET DEN HAAG - Een voor maandagavond verwacht gesprek tassen een kabinetsde legatie en vertegenwoordigers van werkgevers en vakbeweging over de loonont wikkeling is niet doorgegaan. Het was maan dagavond niet bekend of vandaageen de rged lijk gesp rek zal worden gevoerd. In de loop van de dag zal blijken of beraad wenselijk wordt geacht. De ministerraad heeft maandagmiddag overleg gevoerd over de moeilijkheden. Over het resultaat van dat beraad ïs niets bekendgemaakt. De federatieraad van de Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft maandaga vond na zijn overleg niet de gebruikelijke Dersconferentie belegd. In opdracht van het kabinet is het afge- stanüsbonden zover te krijgen datzehet W, Premier Vorster van Zuid-Afrika verwacht dat hij dit jaar nog meer ontmoetingen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, zal hebben. lopen weekeinde het totale pakket dat de sociale partners eerder werd aange boden nog eens nagerekend. Volgens het ministerie van sociale zaken zijn daaruit geen nieuwe gezichtspunten te voorschijn gekomen. Volgens het minis terie komt de regering ook niet met aanvullende maatregelen, ter tege moetkoming aan de Federatie van Ne derlandse Vakcentrales, dat het aange bodene te weinig vond. De werkgeversorganisaties, zo ver klaarden ze maandagmorgen, zijn ook niet bereid om verder te gaan dan het reeds gedane bod. „We hebben al de grootste moeite gehad om de midden- totale pakket accepteerden. Bij alles wat er nu nog bovenop komt, zuilen de midden standers zonder meer nee zegge. Bovendien willen wij ook absoluut niet verder meer gaan", aldus woordvoer ders van VNO en NCW. Het kabinet heeft tot woensdagnacht nog de tijd om een loonmaatregel af te kondigen. Deze maatregel moet vol gens de door de Tweede Kamer aan vaarde Loonwet per I juli van kracht worden. Hoewel bet kabinet de moge lijkheid heeft het thans gelden Ioonbes- Iuit met een maand te verlengen, zal men dit niet doen. omdat dit dan ten koste gaat van de handhaving van de koopkracht voor de lager betaalden. e stellen voorop dat de procedure rond Montedison meefpubliek-KCrichf - en derhalve ook beter - is afgewikkeld dan het geval la geweest bij vroegere vestigingen ln het Sloe. In die gevallen stond dekomst van het bedrijf a! vast "p het moment waarop de openbare dis cussie begon: het havenschap luid een besluit genomen en dat vtel niet meer terug te draalen en evenmin te wijzigen. Bij Montedison werd een andere me thode toegepast. Het havenschap pu bliceerde een aantaJ stukken rnet aller lei gegevens over een mogelijke vesti ging, welke gegevens vervolgens werden besproken ln - onder meer - de raden van Vlissingen en Borsele en de staten van Zeeland. Op grond van deze voor lichting kwam men ln die colleges tot een uitspraak, die voor het havenschap mede een richtlijn Inhield voor zijn be leid. In ditgeval kwam heter op neer dat voldoende steun werd verleend aan de voornemens van het havenschap. Vergeleken bij vroe ger een wezenlijke verbetering. Vandaar dat de eerste con clusie van deze 'evaluatie' - om dit woord nog maar eens te gebruiken - moet luiden: in principe kwe- het ha- venschapsbestuur voor een goede me thode. Een herhaling daarvan in voor komende gevallen verdient aanbeve ling. Jjailijn Ve, Maandagmiddag is men in Amsterdam begonnen met het inrijden van een gedeelte van een nieuw metrospoor tussen de Zuid-Bijlmer en het Amstelstation. Foto: De Metro op het gecombineerde trezn-merostation Bijlmer. PARIJS/NAIROBI (RTR/DPA/AFP) - De mannen die zondag een lucht- bus van Air France met 259 inzitten den boven de Middellandse, Zee hebben gekaapt en na 'n tussenlan ding in de Libische stad Benghazi naar Entebbe in Oeganda zijn ge vlogen. hebben maandag alle passa giers en bemanningsleden wegens de hitte van boord laten gaan. Een woord voerder van Air France maakt bekend dat de inzittenden zich nu in het stationsgebouw van de luchtha ven bevinden, echter als tevoren on der bewaking van de kapers. In een door radio Oeganda ver spreide verklaring noemden de ka pers zich lid van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP). Als motief voor hun actie voerden zij aan de wereld te willen wijzen op de naar hun mening foute Franse poli tiek in het Midden-Oosten en Afrika. In het bijzonder wilden zij proteste ren tegen de vermeende Franse steun aan Syrië, tegen de behande ling van de Palestijnen in Libanon en tegen de weigering van Parijs Dji bouti aan Somalië terug te geven. Ook veroordelen ze de verkoop vara een kerncentrale aan Zuid-Afrika. De PLO (Palestijnse bevrijdingsor ganisatie) heeft zich in Parijs van ae actie gedistantieerd. De PLO zag er een poging in de Palestijnse bewe ging in diskrediet te brengen. Aan de onderhandelingen voor de vrijlating van de gijzelaars nemen de Franse ambassadeur in Oeganda. Pierre Renard, en Oeganda's staats hoofd, Idi Amin, deel. Een Oegan- dese regeringswoordvoerder heeft verklaard, aldus radio Oeganda, dat Amin de overbrenging van de inzit tenden naar het stationsgebouw heeft bewerkstelligd. De woordvoerder had verder meege deeld dat niemand in de buurt van het gebouw mocht komen, omdat de kapers gedreigd hadden anders al hun gijzelaars te zullen doden. Identiteit Over het aantal en de identiteit van de kapers was maandag nog niet veel bekend. Volgens berichten uit Parijs gaat het om vier of vijf mannen, die zowel Spaans als Arabisch spreken. In Johannesburg is het vermoeden geuit dat de onder de naam 'Carlos' bekend geworden Venezolaan Hjitsj Ramirez zich onder de kapers be vindt. Carlos zou de aanvoerder van de groep zijn geweest, die in septem ber vorig jaar de Arabische oliemi nisters van de Opee-conferentie in Wenen heeft ontvoerd. ervolgens dient de vraag te worden gesteld of de informatie, die het haven schap aan raden en staten - en over de hoofden van de leden dezer colleges heen aan het publiek - verstrekte zoda nig was dat daardoor een goede menings- en besluitvorming mogelijk was. Op ditstuk van zaken nu menen we dat kritiek onvermijdelijk ls. In de openbare discussie, volgend op de pu- bükatie van de hier bedoelde stukken, kwam zonder meer vast te staan dal met name van de buitenwacht een te groot vertrouwen werd gevraagd. Er werden weinig details verstrekt, waardoor aller lei vragen onbeantwoord bleven. Bo vendien deed zich de omstandigheid voor dat de rijksinspecteur voor de mi lieuhygiëne - een der voornaamste des kundigen in deze zaak - zich niet ge rechtigd achtte om aan raden en staten nadere voorlichting te geven. Conclusie: de methode van het havenschap was principieel weliswaar juist, maar ln de praktijk werd ze zodanig toegepast dat ze tot onlustgevoelens aanleiding gat Met andere woorden: de methode werd slechts ten halve uitgevoerd. De zendtijd Uitbreiding van zendtijd is niet waar- 1 schijnlijk, radio- en tv-programma's. strips. groet DUITSE AANNEMER LEVERDE VATEN IN ZONDER OPSCHRIFTEN MIDDELBURG - In Middelburg volgt mogelijk zeer binnenkort een uitge breid onderzoek naar de aanwezigheid van gevaarlijke stoffen in de gemeente. Dit naar aanleiding van.de 'vondst', eind vorige week van twee vaten ge vuld met elk zestig liter van het gevaar lijke fluor-waterstofzuur op 'n terrein aan de .Sint-Jansgang. De vaten hebben hier vijf jaar gelegen op een - hoewel afgesloten - terrein waar kinderen speelden. De zaak kwam aan het rollen toen uit één van de kunststof vaten een deel van de inhoud vrijkwam door aan tasting van de wand door het zuur. Be gin vorige week was er sprake van dampvorming in de omgeving van de Sint-Jansgang: in de aan het opslagter rein grenzende tuinen begonnen de bladeren van bomen en planten te ver- dorren. Bij gemeentewerken in Middelburg er vaart men de ontdekking van de vaten als een duidelijk signaal: dit is aan de oppervlakte gekomen, maar wat ligt er nog meer in de gemeente, wat zijn de risico's, wat kunnen we ertegen doen. Bij gemeentewerken Middelburg zijn op dit moment verschillende topmensen met vakantie, maar adjunct-directeur ir. J. Snoey werkt in afwachting van hun terugkeer aan een rapport voor b. en w., waarin een concreet voorstel zal worden gedaan om tot bepaalde maatregelen en een onderzoek te komen. Een belangrijk onderdeel van de pro blematiek is daarbij, dat men in de ei gen, gemeentelijke instrumenten (brandweer) niet over het materiaal, kennis en geïnstrueerde mensen be schikt om een zaak zoals zich eind vo rige week voordeed in de praktijk tot een oplossing te brengen. Dat is geen "brevet van onbekwaamheid' voor de gemeentelijke brandweermensen: ze zijnernietvooropgeleid.beschikkenniet over de hulpmiddelen en het is - op dit moment en door deze achtergronden - hun taak niet. Daarom moest de Middelburgse brandweercomandant, tevens geweste lijk brandweercommandant voor Wal cheren J. Beenhakker jongstleden don derdagavond 'neen' zeggen, toen ge meentewerken en politie in eerste in stantie de 'eigen' brandweer wilden in schakelen. In het beraad tussen ge meentewerken en gemeentepolitie kwam toen naar voren, dat hiervoor wel zijn toegenist de bedrijfsbrandweren van de industrieën in het Zuid-Sloe. Men deed toen een beroep op het korps van aluminiumbedrijf Pechiney, dat uiterst efficiënt en zorgvuldig met de gevaarlijke vaten afrekende. De gemeente Middelburg was hiervoor uiteraard Pechiney bijzonder dankbaar, vooral omdat het korps uitsluitend op basis van welwillendheid op het toneel aan de Sint-Jansgang verscheen. Later realiseerde men zich dat dit element van welwillendheid geen garanties biedt voor calamiteiten in de toekomst. Als de brandweren van Pechiney, Hoechst en Hercules 'neen' zouden zeggen, en dat is geheel hun zaak, is er in de directe om geving geen enkele eenheid te vinden die competent is om dergelijke zaken aan te pakken. Een woordvoerder van aluminiumbed rijf Pechiney noemde het optreden van het korps een vorm van 'burenhulp' en indepraktijkzaiheterwelopneerkomen, dat men in een ander voorkomend geval opnieuw een niet vergeefs beroep op de bedrijfsbrandweer zal kunnen doen. Maar dit is uiteraard geen basis, waarop een gemeente een bestrijding van dit soort calamiteiten kan stoelen. Bindende afspraken Men zou, zo redeneert men thans bij gemeentewerken Middelburg, bin dende afspraken moeten kunnen ma ken met Pechiney, Hoechst en Hercu les, dat altijd op hulpverlening kan worden gerekend. Hieruit spreekt geen wantrouwen: een gemeentebestuur dient dergelijke afspraken formeel vast te leggen. De aanwezigheid op zo korte afstand (Slot zie pagina 4 kolom 4) e onlustgevoelens deden zich voor in staten en raden, maar kwamen vooral totuitingbuiten deze colleges. Zo waren er opmerkingen van de directeur van de Zeeuwse gezondheidsdienst voor die ren. een functionaris die zeker met kan worden beschouwd als een figuur die te vuur en te zwaard de industrie bestrijdt. Hij kwam met een aantal opmerkingen en vxagen. die aantoonden dat de aan vankelijke voorlichting onvoldoende en onvolledig was geweest: de stukken rep ten niet of vrijwel niet over de punten die hij aansneed. Daarnaast waren er opmerkingen van de vakbeweging. Zij stelde met name het sociaal beleid van Montedison aan de orde, opmerkingen die aan de kant van het havenschap kennelijk niet relevant werden geacht. Montedison zou rekening moeten hou den met de Nederlandse voorschriften en dat werd voldoende geacht, zo werd enige malen te kennen gegeven. For meel klopte dat argument wel, maar dat nam niet weg dat de sociale kant van de Montedison-vestiging steeds weer hardnekkig in de discussies opdook. Dat had wellicht vermeden kunnen worden door bij de eerste voorlichting aparte informatie over dit hoofdstuk te verschaffen. .llerlei punten rond de Montedison- nog eens op een rijtje zettend is de slotconclusie onvermi;de!jjk dat bij een volgende vestiging uitgebreidere voorlichting noodzakelijk zal zijn opdat in de publieke beraadslaging minder vraagtekens worden gezet dan nu het geval was. De methode van het haven schap was in principe juist: voorlichting over een vestiging in een stadium waarin een publieke discussie zinvol en mede-beleidsbepalend kan ajr.. Maar dan moet er wel meer op tafel komen dan bij Montedison het geval was. DÜSSELDORP - Maandag is op de vice-consul van Joegoslavië in Düssel» dorp ees misluk te aanslag gepleegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1