TROPISCH WEEKEINDE' Dag van het Paard toonde zeer hoog niveau B. en w. Borsele boos op kroon over afwijzen van beroepsschrift „Tong- en scholvisserij nog vol voetangels [PZ UITKERING TE VERKOPEN INDUSTRIETERREIN IN SLOE Duitse badgast aan hartinfarct overleden na pootjebaden almanak Roomboterbakkerij Van der Linde DEMONSTRATIES IN SEROOSKERKE (W.) Belg verdronken in kreek Land van Saeftinghe Goesenaar (79) op straat onwel eiL overleden provincie MAANDAG 28 JUNI 1976 „ARGUMENTATIE BENEDEN ELK PEIL" HEINKENSZAND - B. en w. van Borsele zijn teleurgesteld over de uitspraak van de kroon over het beroepsschrift, dat de gemeente had ingediend tegen de afwijzende beslissing van de raad van bestuur van het ha venschap Vlissingen, op het verzoek tot uitkering van twee gulden per m2 te verkopen in dustrieterrein als opslag ten bate van het fondsstadsontwik keling. Borsele wilde die twee gulden per m2 grond hebben als bijdrage in de kosten van zoge naamde bovenwïjkse voorzie ningen. Zoals bekend, heeft de kroon de gemeente Borsele in het ongelijk gesteld. In een reactie aan de gemeenteraad zeggen b. en w. de uitslag zeer onbevre digend te vinden. In de eerste plaats in verband met definanciëleconsequentie voor de gemeente. Maar b. en w. zeggen bovendien 'dat de inboud en argumen tatie van het koninklijk besluit bene den het peil is, dat van een uitspraak in hoogste instantie in de Nederlandse administratieve rechtspraak verwacht mag worden". B. en w. schrijven aan de raad: „In deze rechtspraak, op welk niveau dan ook, moen belanghebbende par tijen en ook elke burger er toch van uit gaan, dat alle aangevoerde argumen- tenworden overwogen, tegen elkaar af gewogen en daarna op goede gronden worden gehonoreerd, "dan wel" weer legd." Het college meent, dat daar in dat geval geen sprake van is geweest. Volgens b. en w. is onvoldoende aandacht besteed aan de argumenten, die de gemeente naar voren heeft gebracht. B. en w. zeg gen de uitspraak merkwaardig te vin den 'mede gelet op de argumentatie van de gemeente, de uitgebreide nota's van de gemeentelijke pleitbezorger, het rapport van het centraal bureau voor verificatie, financile adviezen van de verschillende ministeries." De uit spraak van de kroon in deze kwestie staat op de agenda van de gemeente- raadsvergaderig van Borsele, die dins dagavond 6 juli gehouden wordt. B. en w. stellen de raad voor de uitslag voor kennisgeving aan te nemen, „hoewel VROUWENPOLDER - Zondagmiddag is de 48-jarige Duitser G. uit Wiesbaden op het strand tussen Vrouwenpolderen Oostkapelle onwel geworden en op weg naar het ziekenhuis aan een hartinfarct overleden. Hij was aan 't pootjebaden, toen hij in elkaar zakte. Omstanders haalden hem uit het water en legden hem op het strand. Een Duitse arts paste direct hartmassage toe en waarschuwde een ambulance. Tijdens de rit naar het Gasthuis in Mid delburg constateerde de arts, dat G. in middels aan een hartinfarct was overle den. De heer G. was net begonnen aan een drieweekse vakantie met zijn vrouw en zoon. ZEEUWSE Sprekende spoorwegen De spoorwegen spreken tegenwoor dig in de trein: de geluidsinstallaties vergezellen de reizigers van station naar station, zodat op gezag van de stem-m-de-trein iedereen op de juiste plaats uitstapt. Althans, als de deu ren open kunnen. Een enkele keer zitten die muurvast, maar dan blijkt de geluidinstallatie een zegen. Ergens in de trein grijpt een cotiduc- teur een microfoon om uit te roepen: „Hee, meester, gooï-es effetjes de deuren open anders motte ze alle maal mee naar Amsterdam". Waarop enig gesis volgt en de passa giers opgelucht de deuren open schuiven: dank zij het geluid is de blokkade opgeheven. De mooiste mededeling hoorden we vorige week, ergens op de Zeeuwse lijn. De stem had een Zeeuws station aangekondigd, waarop onverwacht een geheel nieuw geluid de coupè's vulde: „En dal beste mensen zoas de stem van onze eigen Fonsü" Een on bevoegde, zonder twijfel. Maar toen even later de conducteur de kaartjes-ronde deed keek iedere passagier hem aan of het om G. B. J. Hilterman zelf ging. En je zag ieder een denken: „Zo-zo, is dat nou onze Fons...?". ons rechtsgevoel door deze uitspraak niet bevredigd wordt." De raad wordt tijdens die vergadering in D AC W-verband. De gemeente kan rekenen op een subsidie van 270.000 gulden. Het college wil het verzoek in- ook voorgesteld een aantal gebieden in willigen van het bestuur van de stich- de dorpen Baarland, Borssele, Driewe gen, Ellewoutsdijk, 's-Gravenpolder, 's-Heer-Abtskerke. 's-Heerenhoek. Heinkenszand, Hoedekenskerke. Kwdendamme. Nieuwdorp. Nisse. Ou- delande en Ovezande aan te wijzen tot rehabilitatiegebieden. Het gaat hoofd zakelijk om de oude dorpskernen. B en w scrhijven in toelichting op het voor stel, dat soms niet aan de afspraak van een aantal panden te ontkomen zal zijn. De raad gaat verder praten over het voorstel van het college toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling regio nale brandweerkring Noord-en Midden-Zeeland. Voor de reconstructie van rioleringen en de daarmee gepaard gaande aanpassing van wegen en bij- koende werken in 's-Heer Abtskerke vragen b. en w. een krediet van 490.000 gulden. Het werk zal woden uitgevoerd ting r-k kleuter- en lagere school in de parochie van de H Blasius in Heinkens zand om een tweede kleuterschool op het terrein van de r-k lagere school te nroeen bouwen Ee[1 ultbreidi„e van de bestaande kleuterschool aan de Van Citterstraat is niet mogelijk Er zou dan praktisch niets meer van de speelplaats overblijven. B. en w. willen de bijdragen aan de stichtingen voor beroepenvoor- lichting en school- en beroepskeuze voorlichting met ingang van 1 januari 1977 verhogen tot 22,50 per onderzoek, dat in de gemeente is verricht. Als het aan het college ligt wordt de subsidie aan het Zeeuws instituut voor de geeste lijke volksgezondheid in 1977 opgetrok ken tot 24 cent per inwoner. De subsidie aan het ETI wordt - als de raad dat goedkeurt - bepaald op 20 cent per in woner. Foto jong en oud zochten verkoeling in het water. Foto: zonnebrandolie: enig afweermiddel tegen een zeer felle zon. VOORZITTER HOEKSTRA VAN DE NEDERLANDSE VISSERSBOND: ,95 (Slot van paft. 1) meegebracht. Zo hier en daar ontston den korte files, maar alles loste zich vrij snel op" Er waren op de Zeeuwse wegen zowel zaterdag als zondag geen onge lukken met dodelijke afloop. Schouwen-Duiveland Ook op Schouwen-Duiveland zochten weer zeer vele vakantiegangers en - nog meer - dagrecreanten enige afkoe ling aan het strand. Het strand liep al in de ochtenduren erg vol en dat had tot „NEDERLAND MOET BINNEN EEG VAN DE TOREN BLAZEN" UTRECHT - „Er zijn in de ver schillende bedrijfstakken van de zee visserij nog veel vraagtekens, voetan gels en klemmen. Dit geldt zeker voor de tong-, schol-, haring-, garnalen- en rondvisserij." Dit heeft r terdag in Utrecht de voorzitter van de Neder landse vissersbond, de heer K. Hoek stra gezegd op de jaarvergadering van deze organisatie. Hoewel het quotum schol voor 1976 is verlaagd met 25 procent is er met de overheid een zekere mate van overeen stemming over de vraag hoeveel over capaciteit in de tong- en scholsector moet worden gesaneerd, aldus voorzit ter Hoekstra. Hij vroeg zich echter af of de overheid ook al een beleid heeft be paald voor als de haringvissers straks het haringquotum hebben binnenge haald. Ten aanzien van de reeds enige jaren geleden gesaneerde groep van garna- lenvissers stelde hij de vraag of deze groep ten onder moet gaan in de EEG- harmonisatie. „Of gaat het zo, dat Ne derland saneert en daarmee zijn visserij krepeert?", sprak Hoekstra verbolgen. „Het lijkt ons goed, zo zei hij, „dat de Nederlandse overheid binnen de Euro pese Gemeenschap maar eens hoog van 'de toren gaat blazen." De rondvisserij (visserij op kabeljauw en dergelijke) is en blijft het kind van de rekening, aldus de voorzitter van de Ne derlandse vissersbond. De rondvissers zijn te vergelijken met de boeren in Drenthe. Zij hebben het nooit breed ge had. Maar voor deze groep dreigt nu bo vendien het gevaar, dat als de tong- en (ADVERTENTIE) der DE VAKANTIE IS WEER VOORBIJ! Vanaf heden MAANDAG 28 JUNI STAAN WIJ WEER VOOR U KLAAR MET ONZE SPECIALITEITEN. HOFLEVERANCIER (De zaak waar 'fijnproevers' elkaar ontmoeten) WALSTRAAT 38 - VLISSINGEN TEL 01184-12479 scholquota zijn bereikt en als de laatste haring is gevangen, die vissers zich zul len storten op de toch al niet vette markt van de rondvisserij, zo voor spelde de heer Hoekstra. Ook de uitbreiding van de visserij-zones had Hoekstra's aandacht. Hij deelde mee dat Engeland voor zijn vissers de bechermde zone had opgevoerd tot vijf tig mijl en dat het Franse kabinet ak- korrd was gegaan met een uitbreiding tot 200 mijl. De vissers beginnen zich zo langzamerhand af te vragen waar dat gepraat in EEG-verband over dit on derwerp nu eigenlijk toe leidt. „Het wordt toch allemaal minder. De vissers interesseren zich in een beleid dat uit gaat van voldoende ruimte voor een rendabele uitoefening van de visserij in de toekomst", aldus Hoekstra. „En het wordt tijd. dat we dat beleid eens te zien krijgen", zo onderstreepte hij zijn be toog. De vissersboten die door de sane ring uit de vaart worden genomen, wor den zoveel mogelijk aan ontwikkelings landen verkocht, zo vertelde Hoekstra. Dat stuit vaak echter op problemen. Met minister Pronk van ontwikkelings samenwerking is al enige maanden ge leden eer. onderhoud aangevraagd om deze problemen ééns te bespreken. Maar tot op heden hebben wij niets van hem vernomen, aldus Hoekstra. „Het is frappant dat in Nederland vaak onpar lementaire acties en onwettelijke dwarsbomerij meer succes schijnen te boeken dan redeljk overleg", zo consta teerde de voorzitter tenslotte. Zeiljacht loopt op paalhoofd bij Nieuwvliet NIEUWVLIET-In de nacht van vrijdag op zaterdag is op de Westerschelde tei hoogte van 'De Schorrehoek' bij Nieuwvliet een zeiljacht op een paal hoofd gelopen. Waarschijnlijk heeft de schipper van het jacht, de heer A. uit Roterdam liet paalhoofd in de duister nis te laat bemerkt. Bij afgaand water bleek het niet moge lijk het jacht weer van het paalhoofd te krijgen. In de loop van zaterdagmorgen arriveerde de patrouilleboot RP 10 van de Rijkspolitie te water van Vlissingen. De bemanning van dit schip manoe- vreerde het schip in een zodanige positie dat het zich met vloed zelf zou loswer ken. Daartoe werd - met toestemming van het waterschap 'Het Vrije van Sluis' - een paal van net paalhoofd omgehakt. Gedurende de ochtenduren trokken de voorbereidende werkzaamheden voor het losmaken van het jacht een grote belangstelling van strandbezoekers. Omstreeks kwart voor twaalf werkte het schip zich bij hoog water los. De schade bleek beperkt. gevolg dat de reddingsbrigade van bij voorbeeld Westerschouwen handen vol werk had om mensen te helpen, die door de warmte waren bevangen of door kwallen waren gebeten. Een gedeelte daarvan werd weer door gestuurd voor hulp bij een arts. De cam pings beginnen al flink vol te lopen op Schouwen en op de wegen was het ook al flink druk. Zaterdag kwamen er geen files voor. Zondag wel. vooral bij Serooskerke en Hellegatsplein, maar de auto's konden daar wel langzaam blijven rijden. De meeste automobilisten gingen zonda gavond naar huis. De politie van Wes terschouwen moest optreden tegen fout-parkeerders, vooral in Westen- schouwen, waar alléén al zo'n dikke 80 bonnen boor het verkeerd parkeren werden uitgereikt. In Zierikzee was het in het weekeinde overdag opva llend stil. 's Avonds echter kwam de grote drukte, waarvan ook de horeca profiteerde. Druk was het ook op de Grevelingen- dam en de Brouwersdam. Andere moei lijkheden waren er niet, zo meldde de Rijkspolitie op Schouwen-Duiveland. „Ook al was het druk, van een topdrukte was toch nog geen sprake" Zeeiiwsch - Vlaanderen Zeeuwsch-Vlaanderen en met name de kuststreek in het westen heeft het afge lopen weekeinde eveneens een grote drukte moeten verwerken. De heer J. H. Schippers van de streek VW West-Zeeuwsch-Vlaanderen wist te vertellen dat het zondag 'overweldi gend druk' is geweest. Het waren voor namelijk dagjesmensen die ter verkoe ling de kuststreek opzochten. Er werden veel Belgen gesignaleerd, maar ook was er een niet onaanzienlijk percentage Duitsers in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, naast de Neder landers natuurlijk. De parkeerplaatsen langs de kust waren zaterdag- en gistermorgen vroeg al be zet. De hotel-, pension- en campingsac commodatie in West-Zeeuwsch- Vlaanderen is nog niet geheel vol. Maar met de dagjesmensen erbij was het toch een grote drukte. „Je kunt het zo maar wensen", zei de heer Schippers. In de kanaalstreek is het niet bijzonder druk geweest. Wel was er veel volk in 'De Braakman'. Honderden zochten daar verkoeling in het water. In Sluis, waar het afgelopen weekeinde nog braderie werd gehouden, was het 's avonds vooral erg druk. In Hulst was het de normale drukte gedurende de afgelopen twee dagen". Goes De Goese gemeentepolitie heeft de ver keersdrukte vrij gemakkelijk kunnen verwerken. Op een paar plaatsen in de directe omgeving van Goes moesten enkele politiemannen ingezet om de verkeersstroom in goede banen te lei den. En dat leverde geen noemens waardige problemen op. Grote trek pleister rond Goes vormden het recrea tiegebied De Piet en het strand bij Kat- seveer. Duizenden trachten daar enige verkoeling te vinden. Overigens zijn zaterdag en zondag tot nu toe de enige dagen in juni geweest waarbij, volgens de normen van het Meteo-station van het KNMI in Vlis singen - tropische temperaturen wer den gemeneten. „Als de temperaturen de 25 graden Celsius belopen dan spre ken wij van een zomerse dag en als het warmer wordt dan 30 graden dan heet dat een tropische dag", zodeelde men van die zijde desgevraagd mee. Zomers Juni telde tot nu toe vijf zomerse dagen en twee tropische dagen. Vorig jaar was het in dezelfde periode een stuk kouder: op 27 juni was de hoogst geme ten temperatuur 14 graden en op 28 juni kwamen de temperaturen niet boven de 16 graden. Het KNMI verwacht dat het zeker tot en met woensdag nog mooi weer blijft. Vandaag - maandag - wor den temperaturen verwacht van 28 graden. In de loop van de week zullen de temperaturen iets dalen. PONY-STAMBOEK NEW FOREST HAD VEEL SUCCES SEROOSKERKE - Tijdens de demon stratieve middagprogramma op de Zeeuwse dag van het paard bleek de ca- roussel demonstratie van het New Forest-ponystamboek. Het beste van het aantal uitgevoerde nummers. Deze werden allen in een vlot tempo afge werkt en waren van hoog gehalte. Veel landacht was besteed aan verzorging ;n presentatie van de shownummers. Dok de rubrieken voor springpaarden ?n ponies waren goed bezet. Het sprin gen klasse L. voor ponies werd gewon nen door Christine Hupkes met de pony Broomy Minnow. Op de tweede plaats kwam Plemmy Wiemes met de Pony Robert Jan. Het springen klasse M-Z werd gewonnen door Joalnda Crucq met de pony Gert Jan met op de tweede plaats Annemiek Picavet met de pony Ewout. Ook de paarden hebben hun kunnen tetoond in een spring-concours. in de klasse L werd dit gewonnen door Piet Huige met het paard Robin met op de tweede plaats A. Vermue met Kitty, tn de klasse M waren slechts twee deel nemers op de eerste plaats eindigde An- nelies van Turenhout met het paard Kobalt. Tweede werd J van Dalen met het paard Rebel Keuringen Bij de warmbloed paarden éénjarige merries was de kampioene de merrie Rapsodie van N. van de Kerkhove. Bij de tweejarige merries waren de paarden Pitou van R. de Badts en Punette van C. v d. Peyl a!s eerste geplaatst. Bij de driejarige merries was het de merrie Oünda van J. P. van Dale die als hoogste geplaatste uit de bus kwam. Bij de vlet tot en met zevenjarige merries was het de merrie Lupido van G. J. van de Peyl, die als hoogst geplaatste in deze rubriek naar voren kwam. Bij de vier tot en met zevenjarige stermerriën werd de merrie arina van de stal Goedhart als eerste geplaatst, terwijl deze merrie tevens de dagkampioen was. De merrie Olinda van de heer Van Dalen werd tot de best getoiletteerde merrie van de dag uitge roepen. Tijdens de rubriek bestgaand rijpaard onder de zadel werden de paarden Coro- riet, Kairouan en Monalisa dermate goede prestatties dat zij in september te Utrecht mogen deelnemen aan de ru briek bestgaand rijpaard van het W.P.N. voor 1976. Tijdens deze ochtenduren werden ook nog keuringen gehouden voor Shet- landponies, Fjordenpaarden, New Fo rest ponies en koudbloed paarden. Bij de Shetlandponies was de jeugdkam pioen Lea van der Wijde-Verten en de dagkampioen Tempstation of Wether- den. Bij de Fjordenpaarden werden de volgende paarden kampioen: twee jarigen de Merrie Toesja van O. Gros, bij de driejarige en oudere merries was he de merrie Poa van Staatsbosbeheer te Goes en bij het predikaat merries won Joyce Van Staatsbosbeheer te Goes. Bij de New Forest ponies werden de vol gende kampioenen aangewezen: jeugd kampioen driejarigen Sonseeahray van D. Delfos te Vlissingen Algemeen kam pioen Hemelrijks anuella van Mevr. Y. 'Otjens te Den Bosch. Foto: Een beeld van de Zeeuwse Dag van het Paard, zaterdag in Serooskerke Foto: wie (nog) niet zwemmen kon, vond vermaak in het zand. HULST - Tijdens het pootjebaden in een kreek bij de Emmahaven in het Verdronken Land van Saeftinghe is zondagmiddag om kwart over vijf de 31-jarige Belg Etfcnnc C. M. Vermeulen uit Nieuwkerken-YVaas in een diepe geul geraakt en verdronken. Zijn echtgenote en kind, die ook aan het pootjebaden waren, konden door om standers worden gered. Voor de heer Vermeulen kwam die hulp te laat. Toen de rijkspolitie hem met hulp van om standers op het droge kreeg, bleek hij reeds te zijn overleden. Geen van de drie leden van de familie Vermeulen kon zwemmen. Meisje overvaren in Cadzand-Haven C ADZ AND - Zaterdagmiddag om streeks vier uur is het 16-jarige meisje I. V. uit Arnhem licht gewond geraakt toen ze en het water bij Cadzand-Haven in de schroef van een buitenboordmo tor terecht kwam. Het meisje was met nog twee vriendin nen op het water aan het spelevaren met een rubberboot. De Belg M. D. die met een rubberboot met buitenboordmotor in de haven voer zag de meisjes, die op dat moment zwommen, te laat omdat het uitzicht hem voor een groot deel werd ontnomen door zes passagiers, die voor hem in de boot zaten. Hij kon me juffrouw V. niet meer ontwijken en het meisje kwam in aanraking met de schroef van de buitenboordmotor. Zij liep daarbij lichte snijwonden op. GOES - Zaterdagavond rond twaalf uur is de 79-jarige Goesenaar P. H. Knipping in de Wijngaardstraat te Goes onwel geworden en overleden. De heer Knipping kreeg een hartaanval. De Goese arts Deen kon alleen nog de dood constateren. Jongens vonden mortiergranaat GOES-Enkelejongenshebbehzaterdag bijhetkanaaltussenWilhelminadorpen het Goese Sas een mortiergranaat uit de tweede wereldoorlog gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2