Stortvloed van zwemrecords tijdens selectiewedstrijden Stöve teleur Chris stelt tegen Evert Acht districtstitels atletiek naar Zeeland Arthur Ashe uitgeschakeld Help de Daltons uit de Bibliotheek. PZC HENK ELZERMAN IN TOPVORM: DRIE RECORDVERBETERINGEN .1 VOORAL HERENZWEMMEN GING ENORM VOORUIT Nederlandse arbiter diende klacht in GROTE PLOEG ZWEMMERS NAAR MONTREAL UITSLAGEN WIMBLEDON WATERP0L0ERS WERDEN TWEEDE MAANDAG 28 JUNI 1976 sport ROTTERDAM - Het wordt zo langzamerhand duidelijk dat de lijn die na het zwemechec van München is aangegeven door het 'drie manschap', onder leiding van Nico van Dam, vrucht begint af te weroen. De selectiewedstrijden in Rotterdam, die onder barre tropi sche omstandigheden zijn gehouden, in een binnenbad nog wel, hebben de stijgende lijn die reeds tijdens de win terkampioenschap pen vorm kreeg, aangetoond. Bondscoach Sitters,rustigwerkendop de achtergrond, nauw voelig houdend met de clubtreainers die de vrije hadn hebben met hun oefenstof, heeft reeds enkele malen gewezen op de voordelen van de decentr alisatie. Hij legde er weer de nadruk op nadatdrie datgen zwemmen inhettropisch aquarium van Rotterdam een stortvloed van nationale records had opgeleverd en een ploeg van 15 man voor de Olympische Spelen van Montreal. „Alle eer gaat naar de clubtrainers. Ik benerallcen bijcentrale trainingen. Eén man een dergelijke hob te geven is on mogelijk. Je kunt niet overal tegelijk zijn en het werkt bovendien in de hand dat de clubtrainers van je gaan ver vreemden. Dat moet in geen geval ge beuren, want daar is de zwemsport niet mee gediend", zei een uiterst tevreden bondscoach, diesteldedatersldhcts één teleurstelling was. „Triest natuurlijk voor Corrianne Heymans. Zij is afgeval len. Het was natuurlijk even een tegen slag toen ik hoorde dat Paula van Eyk (ziekte van Pfeiffer) niet mee kon, maar we hebben in Diane Edelijn een ijzer- sterke vervangster gekregen. Corriane had zich natuurlijk kunnen kwzlificeren, maarzij was te nerveus. De zenuwen waren haar de baas en dat had huist andersom moeten zijn. In Monteal sta je ook niet alleen". Sitters wees vol vreugde op het positieve resultaten. ..Vooral het herenzwemmen heeft een geweldige sprong vooruit gemaakt. LONDEN IANP) - Erik Savalle. een van de vijf op Wimledon werkzame Nederlandse scheidsrechters, heeft bij hoofdscheidsrech ter F red Hpyles een klacht ingediend over liet gedrag van Conners en Nastase. In het dubbelspel tegen Sid Ball en Nikola Pilic trad het-illustere duo aan, gekleed in een rugby uitrusting met bolhoed en vlinderdasje. Op verzoek van de scheidsrechter werden die at tributen bij hetspelen vervangen door eenmeernormaletenniskledij.Metde clownerie washetechternoglangniet afgedaan. Zo kreeg Savalle van Con ners te horen dat hij een gehoorappa- raatmoestkopen. Aan heteindestap- tenSavalleenzijnlijnnbewakersnaar Hoyles omdat zij van mening waren datNastaseenConnersdedubbelmet opzethadden verloren om hun kansen in het enkelspel niet te schaden. ROTTERDAM - Na afloop van de drie daagse selectiewedstrijden in Montreal heeft de sportcommissie van de KNZB een voordracht ingediend bij het NOC voor deOlympischespelen in Montreal. 'Deze voordracht, die bestaat uit een ploeg van 15 zwemmers en zwemsters, is door het NOC overgenomen. Deploegbestaatuir: Dames: EnithBrigi- tha 100 en 200 meter vrije slag, 100 meter rugslag en estafettes. Annelies Maas 100 en 400 meter vrije slag en esta fette. Wijda Mazereeuw. 100 en 200 meter schoolslag en estafette Ineke Ran. 100 meter vrije slag en estafeete. Diane Ede- lijn 200 meter rugslag en estafette. Voor de estafettes werden nog aangewezen: Berber Kamstra, José Damen. Linda Fa- ber en Maritzka van der Linden. Heren: Henk Elzerman 400 en 1500 meter vrije slag en estafette. Ronald Woutering 400 meter wisselslag. René van der Kuil 200 en 400 meter vrije slag en voor de estafet- tes: André in 't Veld. Abdul Karim Res- sanf en Kees Vervoorn. Het is mogelijk dat degenen die aangewezen zijn voor de estafettes ook nog op individuele num mers aan de start zullen verschijnen. Z1EJ20. HEB WEER\ 3048. kRANTBN 8E2.0£G,I>. WSET IE£>ErföSEN WÊER wAree/Nte WEKÊLDTE-KOOP IS Neem Henk Elzerman Wat deze jongen heeft laten zien in drie dagen met die geweldige record verbeteringen, spreekt voorzichzelf.Erisenormhardgetrainden de resultaten liegen er ook niet omMis schien dat Henk technisch nog iets kan bijschaven, dan gaat het wat rustiger, maar zijn instelling is schitterend. Dat- zelfdegeldtookvoorRenévanderKuilen Ronald Woutering. Jongens die nog en kelejaren voorzich hebbenen wanneerze in Montreal niet zullen schitteren, iets wat wij niet verwazchten en zij ook niet. zullenzijheterbeslistnietbijlatenzitten. Zij hebben nu gezien dat met goede en gedegen trainingveelistebereikenendat is het grote pluspunt geweest", zei Henk Elzerman. Geslaagd Reeds op de eerste dag explodserdc de Haagse dokterszoon op de 400 meter vrije slag. In een schitterend tempo gleed hij door het water en tikte aan na 4.01.65. een verbetering van ruim zeven seconden van zijn oude toptijd. Elzer man wist op dat moment al dat hij ge slaagd was voor zijn examen. Het gaf hem een heerlijke gevoel van bevrij ding, hetgeen later duidelijk in zijn zwemmen tot uitdrukking kwam. Inzijnraceopde200metersleurdehijeen drietal mee naar. voor Nederland, onge kende hoogte en zorfde er daarmee voor dat voor het. eerst sinds vele Jaren, de hoogmogendeherenvanhetNOCnietlag inraadskamerbehoefdentegaanomhun fiat tegeven aan de uitzending van het4 x 200 meter-eslafettekwartet. Altijd een paradepaardje van de KNZB. ditmaal terecht. Slechts de tweede 'Amerikaan' Abdul Karim Ressang bleef onder de verwachtingen. Gerekend was met een tijd van 1.56 voor Ressang, die hoog had opgegeven van zijn vorm. maar in alle opzichten faalde. Het had er even de schijn van da ter moeilijkheden dreigden ten opzichten van de grillige zwemmer, maar de vreugde over de geleverde pres tatie verhoeg de gevoelens van onvrede snel. Elzerman kwam op de laatste dag nogmaals tot een - bijna-ongeloofwaar dige prestatie op de zwemmijl. Met een bijzonder regelmaat trok hij zijn banen - een. gemiddelde van 1.04 per 100 meter- om te finishen in een fractie van een se conden boven de 16-minutengrens: 16.00,64. Ruim 16 seconden onder zijn recoe dat nog maar enkele dagen op zijn naam praijkte met 16.16.6 een tijd die internationaal wel niemand zal doen verbleken, maar die toch uitzicht biedt op een positie bij de snelste acht zwem mers ter wereld in Montreal. Tijdens de selectiewedstrijden in Rotterdam zijn in totaal 10 nieuwe Nederlandse records gevestigd. Henk Elzerman eiste daarvan liefst drie toptijden op De nieuwe records zijn: 400meterwisselslagheren: Ronald Woutering iZNKl 4.37.83 (oud 2.10.8): 200 meter vlinder slag heren Ronald Woutering (ZNK 2.08.67 loud 2 10,32»; 200metedrvrijeslagheren: Henk Elzerman :Zian/VC) 1.55,80 (oud 1.57,85): 400 meter vrije slag heren: Henk Elzerman (Zian/VC) 4.01,65 (oud 4.08,5): 1500 meter vrije salg heren. Henk Elzerman (Zian/VC) 16.00,64 (oud 16.16.6): lOOmetervrijeslagdames:Enith Brigitha (Het. Y) 56,79 (oud 57,73): 200 meter vrije sa dames: Enith Brigitha :Het Yi 2.01,25 (oud 2.02,70): 100 meter rugslag dames: Diane Edelijn (VZCV Vlaardingen) 2.19.32 mudd 2.20.27): 400 meter vrije slag dames: Ennaües Maas (De Rijm 4.19.79 ioud 4 21.93): Kees Ver- voorn (Zian/VC) evenaarde tevens het natio- nalerecord op de 1 OOmeter vlinderslagmet 58.5 seconden Bovendien werden nog vijf adspirantenre- cords scherper gesteld: Diane Edelijn tVZC Vlaardingen» op de 100 en 200 meter rugslag met respectievelijk 1 05.44 en 2.19,32: Ineke Ran (DJKi op de 100 meter vlinderslag met 1.05.02 en Kees Vervoorn (Zian/VC) op de 100 meter vlinderslag met 58,5 en 200 meter vrije salg met 2.00,09. Ons land is bezaaid met bibliotheken. Openbare bibliotheken. En al die bibliotheken zitten tot de nok toe vol met boeken. Boeken in alle soorten en alle maten. En Jan en Alleman en iedereen kan daar komen lenen wat ie lezen wil. Ook stripverhalen, om 'ns iets te noemen. WIMBLEDON - Niet meer dan vier games (2-6, 2-6) wist Betty Stöve zaterdag middag haar vermaarde tegenstandster Chris Evert te ontfutselen. Een scha mele oogst vergeleken bij de kleine nederlaag (5-7, 4-6) die Stöve onlangs in Engeland tegen diezelfde Evert leed. De enige troost voor de Nederlandse school in het feit dat Evert in haar voorgaande partijen nooit meer dan twee games hoefde af te staan. Dat neemt echter niet weg dat Betty Stöve uiteindelijk toch weer een teleurstel lende prestatie leverde Hoe goed Evert momenteel ook speelt - ze is veel sterker dan vorig j aar - toch ligt de constatering voor de hand, dat Stöve niet bestand was tegen de grote druk. Nadat de Nederlandse vorig jaar in de kwartfinale Evert zelfs een set wist af te snoepen, moe t zij nu het gevoel hebben gehad dat er meer van haar werd verwacht. Misschien zelfs wel een regelrechte sensatie, want per slot van rekening had zij in de afgelopen dagen bij vlagen spel van wereldklasse gedemon streerd. Op het beslissende moment viel Stöve echter met een harde kiap door de mand. „Het was de warmte", verontschuldigde zij zich laterzwakjes. „Dit waren Australi sche temperaturen. Eigenlijk was he t zinloos om te spelen. Mijn spel. dat gebaseerd is op serveren en volleren, kost me zoveel energie. Ik kon het op den duur echt niet meer opbrengen". De 36-jarige Maria Bueno werd eveneens bij de achtste finales uitgeschakeld door de Britse Sue Barker in drie sets. De koppels in de kwartfinales luiden: Evert- Morozova (Rusland): Navratilova (Tsjechoslow.)-Barker (GB): Reid (Australië)- Wade (GB): Casals (VS)-Cawley (Australië). Herenenkelspel achtste finales: Vitas Geru- 1 ai lis (VSt) - Arthur Ashe 1 VSt 14-6.8-9.6-4,6-3, 6-4. Jimmy Connors (VSt) - Stan Smith iVSii 6-4, 6-1. 6-3. Ilie Nastase (Roe) - Onny Parun (NWZ) 7-5. 6-4. 6-3. BJóm Bog iZwei - Brian Gottfried (VSt) 6-2. 6-2. 7-5. GuiUermo Vilas (Arg) - Tony Roche (Aus) 6-4, 3-6. 5-7. 6-3, 6-4 Roscoe Tanner (VSti-Nlkki Pilic (Joe)6-3.6-4. 6-4. Paul Ramirez (Mex) Bernie Mitton (Zaf) 9-6.3-6,6-1.6-1. PasareU iVSti - Dent (Aus) 2-6. 4-6, 6-4. 6-0. 7-5. Damesenkelspel achtste finales: Kerry Rod (Aus) - Greer Stevens (ZAft 3-6,6-3,6-1. Vlrgi-. nia Wade (GBr) - Marlse Kruger (ZAf) 2-6,6-3. 7-5, Sue Barker (GBri - Maria Bueno (Bra) 2-6, 6-2, 6-1 Manntha Navratilova (Tsji - Fran- coise Durr (Fra) 2V« 6. 6-3. 7-5. Rosie Caslas (VSti - Mima Jausovec (Joe) 6-2. 7-5. Damesdubbelspel derde ronde: Chris Evert/Martina Navratilova (VSt/TSj) - Betsy Nagelsen/Joe Anne Russel VSt) 6-3. G-4. Billie Jean King/Betty Stoeve iVSUNedi - Annette dyu Plooy/Sharon Walsh iZAI/VSti 6-3, 6-0. Herendubbelspel tweede ronde- Bob Lutz/Stand Smit (VSt) - Lita Alvarez/Victor Pecci lArg/Par) 6-1, 6-4. 6-4 A. Amritraj/V Amritraj ilnd) - Zeljko Franulovic/Onny Pa- run iJoe/Nwz) 6-3. 6-4, 6-2. Adriano Panat- ta/Ion Tiriac (Ita/Roe) - Bob Carmicheal/Ray Ruffe is (Aus) 6-4, 8-9. 6-3, 6-4 Herendubbelspel derde ronde: Wojtek Fi- bak/Karl Meiier (Pol/WDli - Jim Dela- ney/Sashi Menon (Vst/Ind6-4,4-6,4-6,6-3,8-6. Vitas Gerulaits/Alex Mayer (VSt) - Robin Drysdale/Jonathan Smith iGBr) 6-4. 6-1. 8-9. 6-2. Ross Case/Geoff Masters iAus) - Björn/GuiUermo Vilas (ZWe/Arg) walk over. Gemngd dubbelspel eerste ronde: Grover Reïd/Kerry Reid (Aus) - Alex Metreveli/OIga Morozova (Sovi 6-4, 3-6. 6-3 Doek Stock- ton/Rosie Casals iVst) - R P. Del/Link v Bos- hoff (Vst/ZAf) 6-4. 6-1. Het Nederlandse dubbel EUy Venissies-Appel en Tinc Zwaan heeft zich in de tweede ronde teruggetrokken. ROTTERDAM-OpdelOOmetervrijeslag dames zwom Ineke Ran binnen de Olympische limiet en werd tiveedeachter Enith Brigitha. DEN HAAG - Tijdens de dislrictkam- pioenschappen van West II in Den Haag isaentkeereen kampioenstitel naar een Zeeuwse atleet gegaan. Het bijzondere warme weer drukte op praktisch alle nummers de prestaties. Karin de Nijs van RKHAV won zaterdags bij de meis jes A de 800 meter in de tijd van 2.15,9. Tweede werd haar zus Brïgit in 2.20,6. Zondags greep de RKHAV-juniore een tweedetitel:zewonde400meter meisjes A. Voor Karin de Nijs kwam nu een tijd van 60,9 seconden op de klokken. Ook nu volgde haar zes Brigït als tweede in 62,8 MET Marja de Jonge van Scheldesport als derde in 63,9. Behalve Karin deNijsbehaaldeook Joris Ivens eveneens van R KHA V twee eerste plaatsen. Bij de B-junioren zegevierde Joris Ivens zowel op de 400 als op de 800 meter met tijden vanrespektievelijk 54.6 seconden en 2.07,3- Een andere dochter van de familie de Nijs. Ingrld bleef met 2.23.0 iedereen de baas bij de meisjes B. Bijdeseniorenopde800meterliepJande Waard van Zeeland Sport zowel in de series als in de finale vookr de overwin ning. De tijd was er dan ook wel naar: na een eerste ronde voordeoverwinning. De tijd waserdanookwelnaar: na een eerste rondeindefinalevan62.7seonden.kwam deWaardoverdefinishmeteenwinnende tijd van 1.59.6. waarmee hij onder ande ren Hans Langeveld en Wim van de Meer achter zich liet. In de series sneuvelden Kees Verkerk van Delta Sport - hij liep niet onverdienstelijk zijn eerste 800 me ter in 2.03.0 - en André Stroo van Mara thon met 2.03.5. Alle zeilen bij Op de vijf kilometer moest Johan An- theunisse van Zeeland Sport in de eind sprint alle zeilen bijzette om Outshoorn van V. en L, TC van zich af te schudden. Outshoorn had namelijk menige ronde achter Johan Antheunisse uit de wind gelopen. Voor de Zeeland Sport atleet werd een tijd van 15.43,6 genoteerd. Irene Pos eveneens van Zeeland Sport verbeterde met een derde plaats achter onder andere de winnares Riet Kruis wijk haar persoonlijk record op de 800 meter lot 2.23,4. Het hoogspringen bij de meisjes A werd meteen hoogte van 1.65 meter een over winning voor Marja Kouijzer van Delta Sport. Op een derde en een vierde plaats belandden respectievelijk Jolanda de Jong van Schelde Sporten Karin de Nijs. beiden met 1,50 meter. Brigit de Nijs haalde bij het verspringen een nieuwper- soonlijk record van 5.26 meter, hetgeen tevens goed was vooreen tweede plaats. Op de 100 meter meisje:; A eindigden Karin de Nijs op een derde (13.21 en Mrja de Jonge op een vierde plaats 113.4). Isaline Hage van Delta Sport wierp de discusbij d e senioren over d e37.72 me ter. goed vpr een tweede plaats. Bij de A-junioren werd hier Marja Crucq derde met30,40 meteren Marja Kouijzer vijfde met 29,38 meter Leo de Pee van Delta Sport liep een aardige 110 meter horden in 17,2 seconden. Bij het hink.-,tapsprin- gen werd De Pee vierde met 12,83 meter. Het verspringen op de tweede dag ein digde voor de Pee een beetje teleurstel lend. Niet zozeer de afstand 6,07 meter was debet aan het geheel, maar een ge- wapendewondaanz'nrechterhandopge- lopen bij z'n tweede poging was reden voor de delta sport atleet om van deel name op de overige nummers af te zien. PE BEZORGER. WIMBLEDON - Hoeveel Wimbledon de komende week ook te bieden heeft, er zal in ieder geval geen herha ling komen van de virtuoze finale van vorig jaar tussen Arthur Ashe en Jimmy Connors. Zaterdagmiddag, op de heetste uren van de dag. moest Ashe immers zijn Wimbledon-kroon afstaan, nog voordat hij de kwartfi nales had bereikt. Verantwoordelijk daarvoor was een blonde. 22-jarige Amerikaan van Griekse afkomst. Vi tas Gerulaitis, toevalligerwijze een boezemvriend van niemand anders dan... Jimmy Connors. Insiders hadden de ondergang van Ashe al zien aankomen, omdat hij de afgelopen dagen te veel moeite had met vrij onbetekenende tegen standers. Toch was de schok groot toen Ashe. uiterlijk onaangedaan („De grote teleurstelling voel ik pas morgen vroeg") tot capitulatie werd gedwongen. Per slot van re kening is Ashe altijd een markante persoonlijkheid geweest die even als zijn collega John Newcombe in belangrijke mate het gezicht van de tennissport in de zeventiger jaren heeft bepaald. Ashe. Newcombe en ook Okker be horen met hun 32 jaar inmiddels tot de oudere generatie die in vrijwel elk toernooi harde klappen moet incas seren. Ter illustratie: de gemiddelde leeftijd van de acht kwartfinalisten in het heren-enkelspel is ruim 24 jaar. een cijfer dat nog lager was geweest als de 3'2-jarige Charley Pasarell zich niet verrassend bij de laatste acht had geschaard. Gesloopt Ashe stortte zaterdagmiddag in el kaar, nadat hij notabene de eerste twee sets van Gerulaitis had gewon nen (6-4.9-8). ..Ik was na die twee sets volledig kapot", bekende Ashe later. ..Die combinatie van hitte en span ning heeft me gesloopt. Het was over igens niet zozeer de spanning van het verdedigen van mijn titel. Elke top- speler staat op Wimbledon ondereen enorme druk. Je weet dat de mensen grote sommen betalen om je te zien. Ze willen datje wint". Ashe moest de derde setsnel alstaan (4-6) en besloot ook de vierde set na een 3-i-achterstana in te leveren (3- 6). Ashe: ..Ik was nog steeds niet her steld. Het leek me daarom verstan diger in hei laatste gedeelte van de vierde set op krachten te komen. Ik voelde me in de beslissende set dan ook beslist een stuk beter". Het mocht echter niet baten. De veel fittere Gerulaitis (..Ik had nog wel een paar sets kunnen doorgaan") bleef zijn tegenstander onder druk houden. Bij 5-4 voor Gerulaitis in de vijfde set werd de ondergang van Ashe op diens eigen service bezegeld Tot driemaal toe retourneerde Gerulaitis briljant en onhoudbaar op Ashe's eerste service. „Een fantastische game van hem", loofde Ashe, „vooral die twee forehand-returns waren on gelooflijk" Aanpassen Voor de ongeplaatste Gerulaitis - vierde op de Amerikaanse ranglijst - betekende deze victorie vooral een overwinning op zichzelf. Want vorig jaar werd hij reeds in de eer ste ronde van Wimbledon door de Australiër Ray Kuffels uitgescha keld. Gerulaitis: „Ik heb me nooit zo op gras thuis gevoeld, maar mijn coach Hopman schreef me onlangs een brief waarin hij zei: de grote kampioenen passen zich allemaal aan gras aan. het wordt tijd dat ook jij beter je best gaat doen". Nog drie Amerikanen bereikten de kwartfinales: Charley Pasarell, Ro scoe Tanner (24) en Jimmy Connors (23). Verder plaatsten zich bij de be ste acht. de Mexicaan Raul Ramirez (23). de Roemeen Ifie Nastase (29). de Argentijn Guillermo Vilas (23) en de Zweed Björn Borg (20). De volgende koppels ontmoeten elkaar vanaf dinsdag: Gerulaitis-Ramirez; Nastase-Pasarell: Vilas-Borg; Tanner-Connors. WIMLEDON - De velden op Wimble don, omzoomddoor tribunes zijnware bakovens en de temperaturen schie ten danook de hoogte in.De Argentijn Guillermo Vilastrachthierhetkwaad een beetje af tezwakkendoorzich met bekertjesijswater teovergieten-ofhet helpt is nog maar de vraag. BELGRADO - Het Nederlandse wa- terpoloteam is bij het vierlandenwa- terpolotoernooi in Belgrado als tweede geëindigd. Nederland won za terdag met 5-4 van West-Duitsland en verloor zondag met dezelfde cijfers van toernooi-winnaar Jogoslavië. Nico Landeweerd scoorde in beide wed strijden twee keer. In de strijd tegen de Westduitser begon Nederland goed. De verdediging gal weinig kansen weg. Na drie perioden leidde Nederland dan ook verdiend met 4-1. In de viede periode van deze strijd, die in de stromende regen werd ge speeld, veslapte de concentratie van de Nederlanders. Met name Hans van Zee land ging twee keer in de fout, De West duitsers profiteerden goed. ZIJ kwamen terug tot 4-4, maar de winst ging toch naar Oranje. De Nederlandse doelpun ten kwamen uit de handen van Nico Landweerd (2). Ton Buunk. Jan-Evert Veer en Hans van Zeeland- Joegoslavië bleek in Belgrado een sterker tegen stander dan bij het toernooi in Amers foort. Toen kon Nederland nog tot winst komen, maar sindsdien is Joegoslavië sterker geworden. Bovendien is er bij Oranje sprake van een kleine terugval, mede veroorzaakt door de terugkeer van enkele spelers, die examens achter de rug hebben. Zij hadden nog een ge brek aan conditie. De eerste twee perio den waren met 2-1 voor de Joego's. die zwaar op de mar. zaten Nederland kwam in deze kwalitatief goede wedstrijd te rug tot 4-3. maar meer zat er niet in. Het werd uiteindelijk 5-4 voor Joegoslavië, dat in dit toernooi alle wedstrijden won. Robben-speler Nico Landeweerd was weer topscorer voor Nedeland met twee treffers. Hans van Zeeland en Ton Buunk maakten de andere doelpunten. De uitslagen zijn: Nederland - West- Duitsland 5-4. Joegoslavië - Nederland 5-4, West-Duitsland - Spanje 5-4. De eindstand is: 1 Joegoslavië 3-6,2 Ne derland 3-3. 3 West-Duitsland 3-2,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11