Bouw in Rijnmond zit om personeel te springen „Abortusbrief Van Agt is ongewoon en onlogisch' PZC Dit weekeinde valt beslissing over Standaard-bladen REGERING VAN POLEN ZWICHT VOOR STAKERS Meer geld voor kleuterscholen Rotterdamse meisjes vermist Bestendig hogedrukgebied FBI ontvoerde linkse militant Grote prijsstijgingen ongedaan gemaakt Kapitein fruitschip van piraterij beschuldigd Communistische topconferentie in Oost-Berlijn ZATERDAG 26 JUNI 1976 PREMIER DEN UYI. NA KABINETSBERAAD binnen-buitenland ,55 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „Ongewoon en onlogisch". Zo noemde minister president Den Uyl vrijdag na het wekelijkse kabinetsberaad de mededelingen van minister Van Agt van justitie in zijn brief over de Bloemenhove-affaire. In die brief stelde Van Agt ondanks al zijn bezwaren tegen Bloemenhove nog steeds niet met zichzelf rond te zijn over de vraag of hij nu wel als minister moet aanblijven. Den Uyl zei dat het beter was geweest als minister Van Agt vooraf overleg met zijn collega's had gepleegd, alvo rens de brief te schrijven. „De brief bad een zodanig karakter dat zij een vooroverleg had verdiend", aldus Den Uyl, „en minister Van Agt erkent dit ook. Ik betreur het dat dit niet is ge- EfkétlCl beurd". Het kabinet heeft vrijdag enige tijd over deze opmerkelijke uitlatingen van de minister gesproken. „De mededeling aan het slot van de brief is een ongewo ne. Zij is verklaarbaar uit de bijzondere aard van het onderwerp, waarin morele en gewetensoverwegingen een rol spe len". Volgens Den Uyl zal deze zaak tot dat 'zeer uitzonderlijke'beperktblijven. Bezwaarschriften leiding Bloemenhove- Idiniek afgewezen HAARLEM (ANP) - De raadkamer van de Haarlemse rechtbank heeft de be zwaarschriften van de medisch coör dinator en de directeur van de Bloemenhove-kliniek in Heemstede tegen de kennisgeving door de officier van justitie van een verdere vervol ging ongegrond verklaard. In haar vrijdagmiddag gegeven beschikking heeft de raadkamer hen naar de te rechtzitting verwezen. In de bezwaarschriften hadden de me disch coördinator, dr. A. S. van den Bergh en de kliniekdirecteur F. Kause om hun buitenvervolgingstelling ge vraagd. Het betreft hier een in oktober 1974 tegen ben begonnen strafvervolging waarbij het gaat om tien in augustus en september van dat jaar in de Bloemenhove-kliniek verrichte abor tussen. Al deze gevallen zijn opgeno men in een verslag van een onderzoek dat de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Holland eind september in de kliniek heeft in gesteld. De Haarlemse hoofdofficier van justi tie, mr. J. L. Andreae vorderde in ok tober 1974 bij de rechter-commissaris een gerechtelijk vooronderzoek tegen de medisch coördinator, terzake van het als arts tezamen met andere artsen verrichten van deze tien abortussen. Voorts dat hij van het aborteren een beroep heeft gemaakt Wat betreft de klirriekdirecteur het uitlokken of me deplichtig daaraan zijn. Op 4 juni 1976 kregen belden van de hoofdofficier een kennisgeving van verdere vervolging. Tegen de beschik king van de raadkamer gaan zij in be roep bij het gerechtshof in Amsterdam, zo deelde de advocaat van de kliniek directeur, mr. L. Laus vrijdagmiddag mede. Volgens de premier heeft ook minister Van Agt dat bijzondere en ongewone van zijn uitlatingen erkend. „En daar mag u ui t afleiden dat de minister op een geschikte tijd zijn gedachten zal meede len" De opmerkingen van Van Agt in de brief laten diens verantwoordelijkheid als minister onverlet, zo zei Den Uyl. „Geen enkele minister kan zeggen dal hij maar half verantwoordelijk is. Het is het unanieme oordeel van het kabinet dat een minister die een beslissing neemt daarvoor verantwoordelijk is. en hel kabinet met hem" Volgens de minister-president heeft Van Agt die verantwoordelijkheid voor de volle 100 procent erkend. Den Uyl weigerde verder in te gaan op de consequenties van de opmerkingen van Van Agt: consequenties die voort vloeien uit het feit dat Van Agt in feite blijft zitten terwijl er een zaak speelt onder zijn verantwoording, waar hij ten sterkste tegen is. Op suggestieve vragen overeen eventueel verdwijnen van de vice-premier wilde Den Uyl niet antwoorden. „U moet zelf uw con clusies maar trekken", zo zei hij op de persconferentie. Hij zei overigens ook „geen enkele aanwijzing" te hebben dat zijn vice-premier niet tot 1977 naast hem zal zitten. VANA VOND MEDEDEIING (Van onze correspondent) BRUSSEL - Dit weekeinde lijkt be slissend te zullen worden voor het lot van 'De Standaard' en de vier andere kranten van de begin deze week fail liet verklaarde Standaard-groep, de dagblad-poot van het failliete impe rium van persmagnaat De Smaele. André Leijsen van de Vlaamse Uitge versmaatschappij zei vrijdagmiddag dat hij zaterdagavond zal meedelen of de dagbladen, weekbladen en drukke rijen van De Smaele, waarby in totaal 1800 mensen werkzaam zij n, voor defini tieve sluiting kunnen worden behoed Op grond van deze belofte is het perso neel van de Standaard-groep aan het werk gegaan. Het krijgt daarvoor geen cent salaris. Anderzijds leverde Leijsen hetpapieren de drukinkt om de kranten te kunnen vervaardigen Nog steeds wordt geprobeerd de failliete bedrijven te laten overnemen. Aanbie dingen om de sector weekbladen - een kleine twintig in totaal - over te nemen, ontbraken vrijdagavond nog steeds. Het probleem is hier dat een aantal ti tels van weekbladen niet vrij, onbezw aard en onbelast kan worden overge nomen. Op grond hiervan trokken twee gegadigden voor overname van de weekbladen zich woensdagavond laat terug. De Belgische regering is ten nauwste betrokken bij de besprekingen, waar aan behalve door persconcerns ook wordt deelgenomen door banken. De schulden van de failliete ondernemin gen van De Smaele zijn tot vele tiental len miljoenen guldens opgelopen. Overwogen wordt de drukkerij NV Pe riodica door de staat te laten overne- DEN HAAG (ANP) - het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met een ver hoging van de uitkering aan gemeen ten voor de stichting van kleuterscho len Die uitkering, geldend voor 1972 en 1973, is vier procent hoger dan in 1971, zo is na afloop van het kabinets beraad meegedeeld (Van onze weerkundige medewerker Er heeft, zich vrijdag een nieuw hogedrukcentrum boven de Noordzee ont wikkeld, dat nu via Denemarken naar Polen trekt. Dit was er de oorzaak van dat gistermiddag in het Noorden lucht van de Noordzee werd aangevoerd, met een temperatuur van 25 tot 29 graden. In Brabant werd gistermiddag op de vliegvelden Volkel en Eindhoven een maximumtemperatuur van 34 gra den gemeten. Dit nieuw hogedrukgebied levert een bijdrage aan de grote bestendigheid van het zeer warme weertype, met veel zon, en ook in het komende weekeinde een uiterst kleine kans op regen. De temperaturen zullen in de meeste provincies tot boven de 30 graden stijgen. Hetjuni-record van 38,4 graden (27 juni 1947 te Maastrichtzal waarschijnlijk niet in gevaar komen. Assen beleeft tijdens de 52e TT-races (evenals eind juni 1947, toen 34 graden werd gemeten) vandaag een zeer warme dag. Zuidwest-Frankrijk kwam vrijdagmiddag op een temperatuur van 37 gra den. De warme lucht is nu ook Scandinavië binnengedrongen, getuige de 28 graden die in Midden-Zweden, en de 25 graden die in Finland werd gemeten Zeer warm Zonnig en zeer warm weer met het eind van de dag kans Zwakke veranderlijke wind. Maxima rond 34 graden, maar in de kuststrook verkoeling door wind van zee. Vooruitzichten voor zondag en maan dag. Eerst nog zeer warm, later plaatselijk onweer met enige afkoeling. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 8 tot 16: min. temp. omstreeks 18 graden; max. temp. om streeks 29 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur; 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 5 tot 16; min. temp. omstreeks 17 graden; max. temp. omstreeks 27 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden en voor maandag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. STRANDWEERSVERWACHTING Nieuw hogedrukcentrum bij Dene marken houdt de situatie stabiel. Daardoor aanhoudend zonnig en droog, 's Middags zwakke zeewind. Temperatuur 27 tot 29 graden. Zeewa ter 18 graden. VOORUITZICHTEN: aanhoudend warm, fraai aan het strand. Weer in Europa Aberdeen, half bewolkt Athene, onbewolkt Barcelona, zwaar bewolkt Berlijn, half bewolkt Bordeaux, licht bewolkt Brussel, onbewolkt Frankfurt, onbewolkt Genève, licht bewolkt Helsinki, zwaar bewolkt Innsbruck, half bewolkt Kopenhagen, onbewolkt Locamo, onweer Londen, onbewolkt. Luxemburg, onbewolkt Madrid, motregen Malaga, zwaar bewolkt Mallorca, onbewolkt Nice, half bewolkt Oslo. onbewolkt Parijs, onbewolkt Rome. onweer Stockholm, onbewolkt Wenen, licht bewolkt Zurich, licht bewolkt Casa Blanca, zwaar bewolkt Istanboel, licht bewolkt Las Palmas. onbewolkt 24 graden 31 graden 31 graden 30 graden 37 graden 34 graden 33 graden 31 graden 26 graden 28 graden 24 graden 29 graden 33 graden 33 graden 31 graden 31 graden 31 graden 28 graden 27 graden 35 graden 30 graden 27 graden 27 graden 27 graden 24 graden 26 graden 25 graden MOSKOU - In een brandoefengebied bij Moskou traint een in asbest gehulde Russische spuitgast met door straal aandrijving werkende blusapparatuur, die op afstand bediend wordt. HARTOPERATIES IN HOUSTON GESLAAGD HOUSTON (ANP) - Vrtjdagmiddef lire tl hartchirurg «Ir. Denton Cooley in Houston mrrrrdrrld dat de operaties op alle zeven Nederlandse hartpatiën ten waren geslaagd en dat zij de in greep uitstekend hadden doorstaan. De eerstkomende 24 tot 48 uur blijft hun situatie overigens kritiek. De mo gelijkheid van complicaties la in die periode nimmer uitgesloten. Zij be vonden zich direct na de operatie tn stabiele conditie op de intenslve-care- afdellng De mededeling bracht een zucht van verlichting bij de echtgenoten van de patiënten, vooral omdat het met de laatste Nederlandse patiënt veel langer had geduurd dan oorspronkelijk was verwacht. Hij werd later geopereerd omdat er een spoedgeval tussendoor was gekomen Deze vrijdag hadden dr. Cooley en zijn «taf 29 hartoperaties verricht, waarvan bijna de helft op bui tenlandse patiënten NEW YORK (AFP) - Dr FBI (dr Ame rikaanse federalr inlichtingendienst» heefl de ontvoering van een linkse mi litant georganiseerd om hem te inti mideren en te dwingen zijn politieke activiteit in te dammen. Dit incident en verscheidene andere van dezelfde aard hebben zich in de loop van dr laatste vijf jaar voorgedaan, zo heeft de Amerikaanse 'New Vork Times' vrijdag onthuld. Het blad geeft als bron voor zijn ver haal 'een hooggeplaatst persoon bin nen de FBI". Fokker-VFW krijgt mogelijk hulp overheid SCHIPHOL (ANP) - Het ministerie van economische zaken beeft na lang aandringen van Fokker-VFW besloten tot de vorming van een ambtelijke werkgroep, die zal onderzoeken welke maatregelen de overheid eventueel zou kunnen nemen om het Fokker F-28 project te kunnen steunen. Dit project heeft zware hinder ondervonden van de monetaire en valutaire veranderin gen van de afgelopen tijd. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van VFW-Fokker. mr. G. C. Klapwijk, vrijdag meegedeeld tijdens de jaarlijkse vergadering van aandeel houders, die gehouden werd op het hoofdkantoor van Fokker op Schiphol-Oost. Mr. Klapwijk benadrukte nogmaals dat Fokker een stabiele en continue steun van de overheid mist. dit in tegenstel ling tot de concurrenten. De heer H. J. Grobben, lid van de raad van bestuur, verklaarde na afloop van de vergadering dat een van de mogelijkheden van de regering om het F-28 project te steunen, een spreiding zou zijn van de terugbeta ling van de ontwikkelingskosten voor dit vliegtuig. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met een besluit, dat bepaalt dat het examengeld voor universitaire examens voor diegenen die zijn inge schreven anders dan als student 60.- wordt. WARSCHAU (DPA) - De Poolse regering heeft vrijdag de aangekondigde prijsstijgin gen voor levensmiddelen on gedaan gemaakt. Premier Pjotr Jaroszewicz verklaarde voor de televisie dat de prij- zenkwestie opnieuw zal worden bekeken. Volgens hem zijn bij vergaderingen in de bedrijven vele nieuwe denkbeelden naar voren gebracht. De donderdag aangekondigde prijs stijgingen die in enkele gevallen, zoals voor suiker 100 pet bedroegen, zouden zondag van kracht zijn geworden. Naar aanleiding van deze maatregel begonnen vrijdagochtend op grote schaal stakingen. Bij Warschau bra ken stakende arbeiders van een trae- torenfabriek een spoorweg op, waar onder o.a. de exprestrein Parijs- Warschau niet verder kon. De eerste minister zei in zijn onver wachte verklaring die ongeveer een minuut in beslag nam. dat hij het pre sidium van het parlement had ver zocht, het wetsvoorstel voor de prijs verhogingen te schrappen. Volgens hem hadden enkele fabriek sarbeiders met de prijsstijgingen inge stemd. Maar anderen hadden er echter kritiek op geuit. Naar hij zei zal het nader bestuderen van de kwestie ver scheidene maanden in beslag nemen. Hierbij zullen de vele nieuwe, concrete voorstellen die bij de bedrijfsdiscussies zijn gedaan, diepgaand worden geana lyseerd. Intussen zullen de oude prij zen voor levensmiddelen van kracht blijven. ..De communistische partij en de rege ring hebben op deze wijze opnieuw be vestigd, dat zij zich bij hun beleid laten leiden door democratische beginse len". aldus Jaroszewicz. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de bevolking dit met gevoel voor haar verantwoorde lijkheid zal aanvaarden. De prijsverhogingen waren de hoogste sinds december 1970. toen ernstige on geregeldheden over een sterke toene ming van de prijzen het einde bete kenden van het bewind van partijlei der Wladislav Gomulka DEN HAAG - De kinderrechter in Den Haag verzoekt bekend te worden ge maakt met de verblijfplaats van de 14- jarige Marjolein Huizinga (naam stief vader: Snel). Vermoedelijk is zij in gezelschap van de 15-jarige Dinie Abbenhuis, eveneens voortvluchtig en onder toezicht van de kinderrechter te Utrecht. De meisjes zijn op 24 mei j.l. van een bezoek niet naar het kinderhuis, waarin zij verbleven, teruggekeerd. Signalement van Marjolein Huizinga: lang 1.60 meter, half donkerblond haar, bruine ogen en voor haar leeftijd een flink postuur. Ze was gekleed in een zwart truitje en een blauwe broekrok KOERS VERLEGD NAAR HAIFA LONDEN (RTR) - Maritime Fruit Carriers' heeft de Israëli sche gezagvoerder van een van haar schepen vrijdag be schuldigd van zeeroverij in volle zee. Het schip waarom het gaat, de bijna 6.000 ton metende Persimonecore, is op weg naar Haifa in plaats van Rotterdam, de bestemmingshaven. De gezagvoerder, Efraim Marcovitz. had donderdag geseind dat hij van koers veranderd was om te voorkomen dat het schip wegens schulden in beslag zou worden genomen. Hij was er bang voor dat de Persimonecore aan de ketting zou worden gelegd als het schip Rotterdam zou aandoen. De 32 bemanningsleden waren onrustig geworden. Zij meenden dat inbeslag neming van het schip inhouding van hun gage tengevolge zou hebben. Er zijn al vijf van de andere zeven onder Israëlische vlag varende koelsche- pen van Maritime Fruit Carriers' in diverse havens in beslag genomen in verband met de schulden van de maatschappij die tot, rond 100 miljoen gulden zijn opgelopen. Twee schepen zijn door Israëlische bemanningen overgenomen. De Persimonecore heeft Californisch fruit, bestemd voor Ne derland. ter waarde van een miljoen dollar aan boord. OOST-BERLIJN (DPA. RTR) - DKe communistische partijen in Europa zijn het tenslotte na ruim anderhalf jaar touwtrekken eens geworden over het houden van een conferentie. De bijeenkomst zal volgende week dins dag en woensdag al worden gehouden in Oost-Berlijn. Hetzieter naar uit datheteen topconfe rentie wordt van de 28 partijden - vanaf het kleine San Marino tot de grote SowjetrUnie. Als eerste liet de Joegosla vische communistische liga vrijdag we ten, dathaardelegatiezal worden geleid door partijleider Josip Broz Tito. In Oost-Berlijn rekent men er op, dat ook de Russische partijchef, Leonid Brezj- nev en de andere communistische lei ders van het oostelijk blok zullen ko men. In de Nederlandse ziekenhuizen zijn vorig jaar ruim 1.4 miljoen patiënten opgenomen. 1.5 procent meer aan in 1974. De kosten stegen met ruim 20 pro cent tot 5.64 miljard. Dit blijkt uit ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die al eerder door het natio naal ziekenhuisinstituut vastgestelde verdere vermindering van het aantal verpleegdagen. de gemiddelde ver- pleegduur en van het aantal bedden be vestigden. BEKENTENIS IN JAPANSE LOCKHEEDZAAK TOKIO (AFPi - Een leidende functio naris van de Japanse luchtvaartmaat schappij 'All Nippon Airways' (ANA), de 47-jarige Tadeo Ueki. heefl bekend in het geheim meer dan 51 miljoen yen (ruim 450.000 gulden) te hebben aan genomen van de Amerikaanse vlieg tuigfabriek Lockheed. Dit is vrijdag in Tokio vernomen, Ueki, die dinsdag samen met twee andere functionarissen van ANA is gearres teerd. heeft verklaard het geld te heb ben ontvangen uit handen van M. A. Helllott. Lockheed-vertegenwoordiger in Tokio. Ueki had het geld doorge speeld naar ANA-letder Yuji Sawa. een van de arrestanten, die de ontvangst ervan echter heeft ontkend. BEROEP OP JONGEREN EN WERKIOZEN Met uitzondering van Ierland. Noordwest Engeland en het noorden van Scandinavië blijft het weer In Europa zonnig en zeer Ierland. Noordwest Engeland, veranderlijk 17-23 graden Finland. Oost-Europa: vrij zonnig 22-27 gra den. Midden- en Zuid-Engeland, Centraal Europa, Benelux. Frankrijk. Zuid-Europa: overwe gend zonnig kans op verspreid onweer 28-35 graden plaatselijk 35-38 graden In de kustgebieden van de diverse landen kan men enige verkoeling zoeken bij tempe- iraturen tussen 20 en 25 graden. ZON EN MAAN 26 juni Zon op 04.21 onder 21.04 Maan op 03 38 onder 19.49 ZON EN MAAN 27- juni Zon op 04.21 on der 21.04 Maan op 04.31 onder 20.35 ROTTERDAM - Zeshonderd bouwbedrijven in het Rijn mondgebied zitten met de han den in het haar omdat ze geen personeel kunnen krijgen. Per jaar verlaat 500 man wegens pensionering de sterkte van on geveer 30.000 man op dit mo ment, en tegelijkertijd daalt het aantal scholieren dat een bouwvakopleiding wil volgen. Het Algemeen Verbond Bouwbedrij ven in het Waterweggebied gaat sa men mei de vakbonden en hel open baar lichaam Rijnmond proberen in die situatie verandering te brengen. Zo wil men bestuderen in hoeverre her- of bijscholing van werklozen, ook uit andere bedrijfstakken, en het inte resseren van jongeren voor een bouw- vakoplciding soelaas kan brengen. De si tua tie is vooral nijpend omd at in de toekomst nog meer bouwvakkers in het Rijnmondgebied nodig zijn. Tot 1980 zullen namelijk zo'n 10.000 woningen per jaar worden gebouwd, wat betekent dat er een extra contingent van 1500 man nodig is. De vernieuwbouwplannen van de gemeente Rotterdam zullen nog eens zo'n 1300 man extra vergen, maar het is nog niet zeker of die plannen in hun huidige vorm zullen kunnen wor den gerealiseerd. Al jaren De bouwnijverheid in Rijnmond klaagt al jaren over een personeelstekort Een paar jaar geleden heeft men door publi- katies geprobeerd om werklozen uit Brabant in de Rijnmond aan het werk te krijgen, maar dit heeft nauwelijks resul taat gehad. Men gelooft daarom dat het meer zin heeft om belangstelling voor het bouwvak te gaan wekken bij jonge ren. Voorzitter Van der Vorm van het AVBB: „Het bouwvak is een mooi en nuttig beroep, waarmee een goede bo terham te verdienen is. Wij zijn van me- uiiig uu, a op tvuiiA- en middellange termijn behoefte zal zijn aan goede va klieden". .Men gaat dan ook in publikaties alle aandacht vestigen op het nut van het volgen van een goede vakopleiding. De periode van hausse in de woningbouw (tijdens en na minister Boogaerts) heeft geresulteerd in het werven van veel niet-volledig opgeleide krachten. die nu het eerste werkloos worden en ook daarna moeilijk plaatsbaar zijn- De secretaris van het AVBB in Rotter dam. L. van Nispen: „De arbeidsre serve in Rotterdam was vorige week bijvoorbeeld 551 in de bouwvak- Maar daarvan was zegge en schrijven één timmerman direct plaatsbaar". Directie: F var» de Velde. K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A de Kok. Ad junct-hoofdred acte uren M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS. Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 1614a Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4053. In de avonduren is de centrale red aai e bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur; (01184) 15144. Telefoonnummer» buiten kan tooruren: Advertentie-afdeli ng (01186)1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redaaie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op ze- terdag: oe plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37.75; franco per post 42.-; per maand 12,75; losse nummers 0.50 (inclusief 4 pa. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11,55; ingezon den mededelingen 2'hx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer. Volledige tarieven met oontract- prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pa btw. Giro: 35 9300, Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3