Opschorten overleg in o.r. Vitrite Eerbied voor de dood ZATERDAG 26 JUNI 1976 ADVERTENTIE In de P.Z.C. van zaterdag. 12 juni jl.. was een artikel opgenomen over het op schorten van het overleg binnen de On dememingsraad van De Vitrite Fabriek B V te Middelburg door de gekozen le den, aangesloten bij de Industriebond N.V.V. Ondergetekenden, aangesloten bij de Industriebond C.N.V., Vereniging vooi hoger Personeel Philips en de ongeor ganiseerde vertegenwoordiger, verkla ren hierbij er geen behoefte aan te heb ben alsnog op de inhoud van dit artikel te reageren. Wel willen zij de redactie van de P.Z.C. vragen bij het publiceren van dit soort artikelen in het. vervolg alle Pleeggezinnen Bij herhaling worden in de wijkkranten pleeggezinnen opgeroepen, zich be schikbaar te stellen voor opname van leden van de buitenlandse muziek- dansgroepen, die binnenkort in Goes zullen arriveren. De informatie bij een der organisatoren wees uit, dat de animo voor opname niet bijster groot is. Een van de voornaamste redenen hier van kan gelegen zijn in het feit, dat op name en verzorging geheel ten laste komen van het pleeggezin: vergoeding hiervoor wordt niet verstrekt door ge brek aan financiële tegemoetkoming der gemeente Wanneer deze gegevens juist zijn. moet men Kulturele Zaken dit verlangen hoogst kwalijk nemen en gebrek aan realiteitszin verwijten in een tijd, die per kwartaal de kosten van het levenson derhoud met sprongen omhoog jaagt. J. Kniffen betrokken partijen nn dit geval dus ook de nictrondertekenaars van de aan di recteur Ir G- Kranen gerichte brieft een gelijke kans te bieden hun mening ken baar te maken wanneerzij dit tenminste zinvol en nodig achten Zij achten dit een kwestie van zorgvuldig journalis tiek handelen Zij vinden het namelijk onjuist dat zonder meer de mening van de ene groep door de andere wordt weergegeven c J. van Leuven C Meliefste W C. Rouwendaal A. Tevel J B. Tax 't Kan verkeren Communisme Oosterschelde Op 29 februari 1976 zond ik een schrijven aan de minister van verkeer en waterstaat betreffende een alter natieve constructie van een stormstuw- caisson in de afsluitdam in de Ooster schelde n.l.: er wordt één of méér aller grootste tankers die opgelegd zijn, aangeschaft en op te leveren in de !monding van de Oosterschelde of an ders dichtbij. Daarna wordt die tanker geschikt gemaakt, door afbranding van vóór- en achterschip het op de grootste breedte van het casco: dan ingevaren in de dam richting Oost- West en afgezonken. „Dat zou dus een grote doorlaat geven; eventueel naast elkaar meerdere tankers aanbrengen. Als dan op iedere tanker een storm- stuw wordt aangebracht, dan zou dat binnen tamelijk korte tijd kunnen ge beuren en veel goedkoper maar sneller Ik heb het voorgaande aan de minister uitgebreid geschreven. Mijn hartewens is dat deze vinding snel zal worden on derzocht en er gunstig zal worden be schikt en zouden de Zeeuwen een spoediger gevoel van veiligheid krij gen. Mijn schrijven aan de minister is tot op heden niet aangeroerd sinds 29 febr. 1.1. Ik hoop dat u dit schrijven zult willen opnemen in uw blad. C. H. Schepens, Scheldekade 59, Terneuzen Ik schreef een poosje terug" over 'Eerbied voor de dood' en ik schreef dat de men sen steeds minder eerbied daarvoor schijnen te hebben. Ik ben nu echt ge confronteerd met het weinige eerbied voor de dood. Ik kreeg gelukkig veel post en ook bezoek met het nog zo plotr seling overlijden van mijn vrouw en dat heeft mij en mijn zoons goed gedaan en getroost en gesterkt. Nu had ik zo doende veel brieven te beantwoorden en •nu had ik door de emotie enkele dingen op zij gelegd, waaronder ook de enve loppe voor het gireren van de huishuur voor een maand gelijk. Op een gegeven moment kreeg ik er erg in en heb het toen onmiddellijk in orde gemaakt. Maar wat gebeurt er? Ik was 2 dagen over de termijn die hiervoor gesteld is en ik moest boete betalen. Ik zal maar niet schrijven hoeveel, want dat weten ze heel goed op het kantoor van de wo ningbouw. Dit was voor zover ik me her inneren kan de eerste keer. Was het in gewone omstandigheden gebeurd, dan had ik ze onmiddellijk gelijk gegeven, maar nu in deze toestand waar een mens eerst op zijn verhaal moet komen, voor het plotselinge droeve geval. Mensen die hetzelfde mee moeten maken zullen het onmiddellijk begrijpen en mij waar schijnlijk gelijk geven. Wantje bent dan geen gewoon mens. Dat schijnen ze op het kantoor van de woningbouw niet in te zien. Misschien kunnen ze er ook niets aan doen. Ik hoop dat ze heel lang gesp aard mogen blijven voor de confrontatie van de dood van familieleden. Ik vind het ergerlijk dat ik die boete moet beta len en ik hoop dat het bestuur van die woningbouwvereniging dat in zal zien en mij de eerstvolgende keer dat bedrag in mindering brengt. Dan kan ik het aan 'de Wilde Ganzen' geven, wat ik ook be slist zal doen. Ik luister altijd naar de vesper en wat de Wilde Gansen hebben gekregen voor hun nuttige doelen. Daar heb ik altijd graag wat voor over maar die boete voor de woningbouw, terwijl het de eerste keer is dat ik de termijn overschreed en dan in deze situatie daar zie ik helemaal het nut niet van in. Ik hoop dat even tuele andere huurders als ze in deze po sitie mochten komen daarvoor gesp aard zullen blijven. C. Sinke. Baarsjesstraat 15. Middelburg. Vissen op Veerse Meer Naar aanleiding van het artikel van 12 juni jongstleden 'forelkanjers op het Veerse Meer terug'. Hierbij wat nadere informatie over de stand van zaken op het Veerse Meer. De slechte paüngvangsten op het Veerse Meer van de sportvissers, wor den door uw medewerker zonder meer toegeschreven aan de grote vangsten van de beroepsvissers, dat er andere oorzaken kunnen zijn komt niet in zijn brein op. Om hem op weg te helpen wil ik u wel enkele noemen Gedurende 2 jaar wordt de palingstand op het Veerse Meer geteisterd door de roodziekte. het zogenaamde vuur Wat deze ziekte onderwater aanricht weet geen mens. verder het zeer grote voedselaanbod wat tot gevolg heeft dat de paling zeer traag wordt. De grotere vangsten waar hij over schrijft bestaan waarschijnlijk uit schieraal. Iedere deskundige kan hem Goes vertellen dat deze vis voor de sportvis- serij geen enkele waarde heeft. Waar hij het verhaal vandaan haalt dat er beroepsvissers zijn die forel mee nemen, is mij een raadsel. Wij zijn met vier beroepsvissers, ik ken deze men sen persoonlijk en kan mij moeilijk voorstellen dat ze zo gek zijn. Bij aan treffen van forel wordt de vergunning ingetrokken, wat er op neer komt dat ze hun bedrijf moeten staken. Wel worden wij herhaaldelijk gecon fronteerd met de onkunde van water sporters, die een harder aanzien voor een forel. De opmerking van: die visser heeft forel aan boord, terwijl het dan harder betreft, horen wij vele malen De extra politie controle, die hij ons toebedeelt, kan mijns inziens dan ook beter besteed worden, aan wat hij te recht schrijft: het stelen en vernielen en lichten d. j. Nijssen. beroepsvisser Veerse Meer Yerseke Rienkrië In de PZC van enige dagen geleden was een verslag opgenomen van het op 3e Pinksterdag te Oost-Souburg gehouden ringrïjdersfestijn. 3e Pinksterdag is, voor zo ver mij be kend. slechts op Walcheren een inge burgerde vrije dag en traditiegetrouw werd en wordt op het Oranjeplein op Oost, zo gezegd, naar de ring gestoken, in de volksmond rienkrië. Als het mij enigszins mogelijk is, zal ik waarschijnlijk uit een soort nostalgie, niet verzuimen er een kijkje te nemen. Het aanwezig zijn op het Oranjeplein voert mij in gedachten terug naar de jaren mijner jeugd, naar de tijd dat ik daai de schooi bezocht. Maar nog meer aan het iaar 1920 toen ik voor het eerst en zulks onder bepaald voor mij vrij ongunstige omstandigheden aan deze bij uitstek Zeeuwse sport heb deelge nomen. Die dag was voor mij een grootse belevenis en een glorieus mo ment toen ik op het eind van de wedstrijd, niet alleen de 3e prijs maar ook uit handen van de burgemeester van O.- en W.-Souburg, wijlen baron Buteux, de door hem beschikbaar ge stelde prijs in ontvangst mocht nemen, te meer daar het de eerste keer was dat ik aan dat steekspel deelnam. En toch was ik niet geheel content, ik had de pollepel gemist, weliswaar bui ten mijn schuld, m'n paard schrok, hield vlak voor de ring in. steigerde en ik ging down. in de korste keren zal ik weer te paard maar de kans op de pol lepel was verkeken. Toch al met al - het was een glorieuze dag geweest. Het was de eerste maar tevens ook. al was zulks op dat mo ment niet te voorzien, de laatste maal dat ik aan een dergelijk festijn had kunnen deelnemen, want Pinksteren 1921 wandelde ik onder de palmen van midden Java. Toen ik na vele jaren weer in de gele genheid was enige aandacht aan het ringsteken te kunnen wijden bleek dat ook dit steekspel niet aan de geest van de tijd was ontkomen, het was geëvo lueerd tot een gereglementeerde sport gebeurtenis. Wellicht volkomen juist, maar een van de zaken die bij mij een zekere mate van onlustgevoelens veroorzaakte was het geschetter van de radio. In vroeger jaren hadden wij geen muziek nodig om het feest tot een feest te maken, wij zongen de oude liederen met volle overgave. Dit vergde uiteraard wat van onze ke len, maar deze moeilijkheid kon een voudig worden opgelost - als u begrijpt wat ik bedoel. Sic transit gloria - zo gaat de glorie van het oude voorbij P.S. Gezien het feit, dat er. als ik goed ben ingelicht, nog een derde van het aantal deelnemers in 1920 in het land der levenden zijn mag worden vastge steld dat 't rienkrieën geen ongezonde sport is - of was. c Moens Noordbeekseweg 1. West-Souburg. (ADVERTENTIE) B— r Kom naar het nieuwe Dolfijnenstadioni vooreen unieke show. In het nieuwe overdekte stadion. 1500 zitplaatsen, geven dolfi|nen n zeeleeuwen 35 minuten lang een unieke show Sprongen tol 5 meter hoog uil het water, doldrieste kapriolen, in formatie uitgevoerde opdrachten Dogeli|ks shows om 10 00. 11.30. 13.00. 14 30, 16 00 17.30 uur DOLFINARIUm BRUGGE ÏÏÏÏT i.ó Bpu'd'ewijnpark. mëi speeltuin en uitstekend restaurant Deze zegswijze van Bredcrodo kwam mij te binnen, toen ik de verhandeling las van de adjunct-hoofdredacteur van de PZC de heer C. van der Maas in het nummer van 5 juni '76 betreffende de aansporing om zelf iets te doen voor de derde wereld. De heer Van der Maas werpt verschillende vragen op over de resultaten van de mammoet conferen ties van de Verenigde Naties, zoals de Unctad 4 in Nairobi en de Habitat in Vancouver. De tendens van zijn artikel is: Mensen weest je toch bewust over de onderlig gende en afhankelijke positie van de derde wereld. Ga toch nadenken over de omvang van het vraagstuk van arbeid, voedsel, kleding en onderdak voor mil joenen armen. Doe er wat aan en denk niet. datje persoonlijke bijdrage eindigt bij het belastingbiljet, de collectebus of de girostrook voor weer een noodhul pactie. Zie om naar mogelijkheden in je directe omgeving om zelf een handje te helpen de afstand tussen de rijkdom hier en de annoe ginds te verkleienen. Zelfs wil hij gemeentebesturen en pro vinciale besturen inschakelen om aan ontwikkelingssamenwereking naast de rijksoverheid te Den Haag te doen. Ker ken. wereldwinkels, actiegroepen doen er wel iets aan, maar blijven vaak te veel in een eigen knng van geïnteresseerden geïsoleerd rondtobben. Tot zover het artikel dat we met grote belangstelling lazen en dat grote bewo genheid ademt met het lot van de derde wereld. In de PZC heeft ook eens een artikel gestaan - nog niet zo lang gele den - van een buitenlandse schrijver, die soortgelijke ontboezemingen ver klaarde uit de Calvinistische inslag van het Nederlandse volk. Die twee artike len hebben mij aan het denken gezet en toen ik de tv-uitzending: Vooruit met de geit.m Ghana' zag. dacht ik: Waar men zich nu zo druk over maakten dat is goed, zagen de keiken reeds eeuwen ge leden zitten En ze zien het nog zitten, maar ze hebben kleine kracht, ook al doordat zo velen de kerk de rug toe keerden. Nog in mijn jeugdjaren deed men smalend over de zending en missie Men sprak; 'Laat die mensen in die verre heidenlanden toch met rust. Val ze toch niet lastig met uw godsdienst. Ze leven daar nog vrediger dan in de christen landen en ze vergaten, dat met het christendom ook allerlei maatschappe lijke verbeteringen tot stand kwamen Waar kerken verrezen, kwamen ook al spoedig scholen. De gezondheidszorg werd verbeterd door zendingsartsen en land- en tuinbouw werd bevorderd Dit gebeurde hier en daar op kleine schaal, maar in ons werelddeel werd omstreeks 800 door keizer Karei de Grote het Christendom krachtig bevor derd en geschiedde alles osp grote schaal Sedert dien heeft de kerk grote invloed gehad op de ganse ontwikkeling van Europa. En Europa en ook Neder land zijn daar wel bij gevaren. Amerika en Canada profiteren ervan mee. Het zijn allemaal hoog ontwikkelde volken en de ontwikkelingsgebieden zien reik halzend naar ons uit om hen te helpen Zij hebben het zo ver gebracht als wij. maar leven nog veel in armoede en ge brek Want de Godzaligheid is tot alle dingen nut. hebbende de belofte van dit en het toekomende leven. Dus ook voor dit leven heeft de Godsdienst grote be tekenis. Men kan het zien als men het maar wil zien. Men zou mij kunnen tegenwerpen dat het Christendom ook grote fouten heeft En dat is helaas zo. Maar dat ligt met aan Christus op wie niets is aan te mer ken. maar aan ons. die zijn geboden niet bewaren. Wie echter afgeeft op de kerk mensen. moet niet denken, dat hij of zij buiten schot blijven, als God met zijn straffen komt over onze ongerechtighe den. Want spottershuisje branden wel eens. In de Bijbel lezen we. dat er in Juda veel zonden werden bedrevenmaar ook dat er veel goede dingen waren. Laten we nu zeggen, dat het in Nederland pre cies zo is. Eén van die goede dingen is, dat we meer gaan denken aan onze verre naas ten en er ook wat voor doen. Johan Stee van de tv-uitzending is zo iemand. Hij heeft, dunkt mij, gezonde ideëen. Hij woont te midden van de zwarte bevol king van Ghana met zijn gezin en zijn geiten, die hij uit Gelderland meegeno men heeft. Waarom geiten en geen koeien? Omdat ze koeien niet betalen kunnen en geitemelk heel goed is voor de eiwitvoeding, vooral van de kinderen aan wie hij ze gratis verstrekt. De geit wordt wel genoemd het rund van de ar me, maar de geiten van Ghana geven te weinig melk. zodat die vergelijking daar nog opgaat, maar nu wil Stee de geite fokkerij verbeteren. Hij is nu zeer goed bevriend met het stamhoofd, die hem alle steun heeft toegezegd Ook de land bouw heeft zijn aandacht, maar voorlo pig vindt hij kunstmest nog te duur en daar er te weinig regen valtgeeft het bij onoordeelkundig gebruik gevaar voor verbranding Stalmest hoeft men niet te betalen. Hoofdzaak bij ontwikkelingssamen werking is dus: vriendschap sluiten met de bevolking, zich bij hen aanpassen en langzaam aan hun werkwijzen verbete ren. dus niet met de allermodernste middelen, die veel geld kosten en meer dere ontwikkeling eisen En daarvoor is weer onderwijs nodig. Daarbij komt nog het verschil in taal. zodat men wel be grijpen kan dat de verkondigers van het evangelie ook in dit opzicht nuttige wegbereiders kunnen zijn. Wat gemeente- en provinciale besturen aan de uitbouw willen en kunnen doen is in de schoot van de toekomst verborgen, maar het is een goed idee om het ont wikkelingswerk dichter bij de burger te brengen en vrijwilligers hiervoor te be geleiden door doelgericht onderwijs te verstrekken. K. Booij. Axel Het isrrn onomstotelijke waarheid dat het communisme een wezenlijke be dreiging vormt voor het christendom, dat Satan dit instrument hanteert om zijn verwoestend werk te verrichten. Behalve dit godloze systeem zijn er ook verschil lende verschijnselen als abor tus, drugs en drank die evenzovele mid delen zijn om mensenlevens te vernie len. In het „laatste der dagen" zal de Mensenmoorderdie terdege weet dat z'n tijd te kort is, allesin het werk stellen om de mensen af te houden van werkelijke vrede en geluk, die alleen te vinden zijn indeChristusderSchriften.Ikzeg:alles. Want derhalve de hierboven genoemde heeft hij ook nog andere, verderfelij ker pijlen op zijn boog, die geheel over eenstemmen met z'n listige aard. De Schrift zegt dat hij zich verandert in een engel des lichts: hoeveel te meer dan zijn dienstknechten—-mensen die hij aanstelt om zielen te verleiden Ziedaar, dat is het grote gevaar dat de christenen bedreigt, Wat is de geschikste stratedie om de vijand te vernietigen? Hem aan te vallen van binnenuit, dus 't liefst ddoor mensen vanuit eigen gelederen! Wat is het meest bedreigend voor een vreed zaam grazende kudde schapen.' Wolven in schaapskleren, die zich temid den van hen bevinden en plotseling hun bloeddorstige aard tonen en dan vele schapen verslinden1 Zó word t de Christe lijke Kerk van binnenuit aangevallen en bedreigd door valse profeten, leiders die in dienst staan van de Vorst der duister nis. Alsdatzois, hoe kunnen wehendan onderkennen en vervolgens ontmaske ren? Welnu, dat is geen gemakkelijk werk, maar er is een aantal kenmerken. waardoorzezich.ofzewillenofnieLbloot geven. Allereerst wijs ik u erop dat ze in het algemeen door het grootste deel van de kerkmensen iwellieht ook door u!) wor den geacht en gewaardeerd en als gevolg daarvan worden overladen met mate riële goederen. Het klinkt wat para doxaal. maarhet isde waarheid. Immers, getrouwde leraars worden juist veracht en verstoten, is het niet openlijk dan wel bedekt. Denk hierbij aan figuren als Noaeh. Mozes. Simson. David en de O.T ische profeten, vertolkers van Gods Raad, met name Amos, Jeremia en Eze- chiël. WathetN.T. betreft wijsikuprimairopde grote Profeet, Priester en Koning, die de joden leerde als machthebbende, als dank waarvoor Hij uiteindelijk aan het kruis genageld werd! Zijn aanhangers zullen dezelfde voetstappen drukken, dat hebben de apostelen geweten. Stefa- nus b.v werd door de wettische en gods dienstige en tevens door Satan bezeten jodendood gestenigd, alleenmaaromdat hij vrijmoedig sprak in de naam van Je zus. Ten tweedeisccnwczenlijkkenmerk datzenietvrijmoedigChristusprediken. maar óf de massa's bezig houden met dorre betogen, waaraan elke druppel Evangelie ontbreekt of de (vrome) mens met zijn gevoelens in 't middelpunt stel len, Dit omdat zowel de een als de ander geen persoonlijke band met Christus heeft, integendeel zij zijn vijanden van het kruis van Golgotha Tenderde-enditkenmerkvindtmenniet zozeer bij de academisch gevormde bleekneuzen, maar bij de categorie die overloopt van wettischegodsdienst-zijn ze te signaleren aan het feit dat ze onge breideld de beschikkinghebben over alle com fort en luxe. veelal schitterende hui zen bewonen, terwijl dit alles bedekt en gerechtvaardigd wordt door een onbe rispelijke levenswandeL Christus toomde tegen de blinde joodse leidslie den die de huizen der weduwen opa ten en dat onder de schijn van lang te bidden Doch ook nii opereren zij nog in alle kerk genootschappen van Nederland, met name in kringen waar men ze het minst zou verwachten vieren ze hun triomfen. Eenlaatsteherkenningstekenisdatzede slogan,.raak niet, smaak nieten roerniet aan" huldigen, voorts de mensen zware lasten van doen en laten opleggen, ver manen tot het zich afscheiden van de ..wereld (hoewel ze zelf in tussen in grote weelde leven) en tenslotte aansporen tot vriendelijkheid en liefde in het leven van alle dag «hoewel ze zich geen greintje bekommeren om de geestelijke toestand van oprechte christenen!). Het is waar dat we al thans in enige mate de gave van het „beproeven" der gees ten' 'moeten hebbenwillen wehensigna- leren. maarbovengenoemde kenmerken kunnenons'nflinkeindopweghelpenom deze listige slangen te ontmaskeren. Het gewone volk moet weten dat ze geleid wordt door vele niet van God geroepen herders dat het wemelt van de huurlin gen in de schaapskooi van Christus dat het geestelijk Israël overrompeld dreigd dreigt te worden door de vermomde aan hangers van Satan We kunnen deze we tenschap met een trots lachje van ons afzettenmaarzullendan terdege moeten beseffendatditeensveranderenzalineen eeuwige wroeging Daarom doen we er goed aan het advies vanChnstusterhartetenemen.datluidt. En hetgeen ik u zeg, dat zeg ik u allen; Waakt! Joh. de Rijke, Vlissingen, 'Waarheid en leugen over Zuid-Afrika (II) Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer L. Janse, onder het hoofd 'Waarheid en leugen over Zuid- Afrika zou ik de lezers willen aanraden om zelf eens naar Zuid-Afrika te gaan kijken. Ik kan u de weg wijzen om er niet al te duur te komen, Of zoek cor respondentie met mensen in Zuid- Afrika. Ook die weg kan ik u wijzen A. D. P. v, d. Gaag President Wilsonlaan 74 Middelburg Restauratie Leger des Heils-gebouw Zo als u wel allen weer In Middelburg en op Walcheren, moet het gebouw van het Leger des Hells wat in oude tijden een kerkje is geweest, hoognodig gerestau reerd worden. Er zijn al heel wat mooie oude huizen gerestaureerd. Bellink- straau Noordstraat op de Kade enz Er is gelukkig al heel wat geld opgebracht of bijeengebracht voor de restauratie, maar we zijn er nog lang niet. Nu breken de vakantietijden aan cn wc hopen voor de vakantiegangers voor mooi weer en prettige dagen of weken. Als u nu lire s o! franken of peseta's of hoe dingen he ten over heeft bewaar ze voorde restau ratie als u een kleinigheid van uw va kantiegeld wilt geven, vele kleintjes maken een grote. Laat ons allemaal hel pen onze oude historie op te helpen bouwen, dal ze zo spoedig mogelijk kunnen beginnen U weet het Leger des Hells doet geheel vrijwillig veel nuttig werk. kindertehuizen, voor ongehuwde moeders, bejaarden enz. Dus modes- ladgenoten en bewoners van Walcheren enz denk er maar niet te lang over. maar help. dat. de restauratie zo psocdig mo gelijk kan beginnen. C Sinke Baarsjcsslraat 15, Oosterscheldefilms... Beste Jacques Cats. Heb met interesse de aflevering van Je rubriek 'hoort-ziet-schrijft' gelezen van 22 mei jl. handelend over de 'Wondere wereld van bizarre levensvormen' «uit de Oosterscheldei Er kan op dit mo ment niet genoeg de aandacht op wor den gevestigd, hoe bijzonder rijk aan dierlijke en plantaardige levensvormen deze unieke zeearm is. De drie films van Floor Anthoni. waar je rubriek over handelde, bewijzen dat overduide lijk en de provincie Zeeland mag wor den gecomplimenteerd met het besluit deze films aan te kopen. Dit brengt mij tevens op de reden van deze reactie Ik citeer nu uit je artikel: Aanvankelijk stond niemand te trappelen om die film te kopen. Het televisiewezen zag problemen in het feit. dat het materiaal was opgenomen op 8 millimeterfilms. Zelfs milieube schermers toonden nauwelijks interes se. Daarover vertelt Bolijn: „Floor probeerde een keer het Zeeuwse Coör dinatieorgaan voor landschaps- en mi lieubescherming voor de documentatie te interesseren, méar toen hij na een vergadering van het Coördinatieor gaan met de voorstelling wilde begin nen bleef er maar drie man zitten." Welnu, hier betrap ik meneer Bolijn toch op een onwaarheid: de films zijn nimmer aan onze stichting aangebo den. noch vertoond! (Overigens zal het je bekend zijn. dat onze stichting zelf een Oosterscheldefilm heeft laten ver vaardigen door de bekende natuurci- neast Jan van de Kam. De film be leefde 5 mei jl. via een uitzending van 'Gewest tot Gewest' zijn première). Ik wilde je dit toch even laten weten, want je kunt dan wel schrijven wat je 'hoort en ziet', maar het is plezierig ais dat wat je hoort ook op waarheid be rust Ben Smulders. waarnemend vooratter stichting Zeeuws Coórdinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieu bescherming. Uitspraken van heer P. J. Evers Met stijgende verwondering, over gaande in verontwaardiging, las ik in de PZC van vrijdag 11 juni '76 het in terview van de met pensioen gaande burgemeester van Kortgene. P. J. Evers. De uitspraken van de heer Evers op de voet volgend, val je van de ene verbazing in de andere. Neem bijvoorbeeld het niet meer willen wonen op Kortgene. terwijl in de ge meente alom bekend is dat de oud- burgemeester verschillende pogingen gedaan heeft, om daar een huis te ko pen. dan wel te huren. En neem zijn uitspraken over de voorliefde voor 'het dorpse' en het altijd contact zoeken met de bewoners. Om dan nog maar te zwijgen over het 'helemaal' betrokken zijn bij alles wat zich in de gemeente afspeelde Op deze uitspraken wil ik met nader ingaan: het zou allemaal wat natrapperig lijken. Bovendien is het ook niet nodig, omdat de bevolking van Kortgene heeft ondervonden wat de uitspraken van de oud burgemeester in de praktijk waard wa ren. De inwoners zullen zich daarover inmiddels wel een eigen mening ge vormd hebben Waar ik nog wel op in wil gaan, is de uitspraak van de heer Evers over het opzeggen van het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid in verband met de Oosterschelde-kwestie. Als de heer Evers hier het begrip 'lafheid' ten tonele voert, dan voel ik niet alleen mijzelf gegrepen, maar denk ik dat ook de andere PvdA-ers in de gemeentera den rond de Oosterschelde een bittere smaak in de mond krijgen. Ik denk ook aan de PvdA-fractievoorzitter in de provinciale staten, die op een partij congres onder andere de mening van de heer evers vertolkte. Hij en ook vele an dere partijleden maakten gebruik van de democratische mogelijkheden die de PvdA biedt. Dat is een ander en mijns inziens beter middel, dan het zonder slag of stoot opzeggen van het lidmaatschap. Het uitkomen voor je mening en het ande ren proberen te overtuigen, heeft niets met lafheid te maken, het weglopen wel en het is in ieder geval de gemak kelijkste wegén goedkoper: zekerals dan tegelijk ook het lidmaatschap van de vara wordt opgezegd. De uitspraak over het 'welbewust' lid zijn. komt dan ook wat vreemd op mij over. De heer Evers was dat in ieder geval niet. al was het alleen maar door een volstrekte afwezigheid en gebrek aan belangstelling voor wat er al die jaren binnen de PvdA gebeurde «afde ling, gewest, en dergelijke i. Het zogenaamde welbewuste lid dient zich te realiseren dat hij mede door het lidmaatschap van de PvdA burge meester is kunnen worden. En niet al leen door het lidmaatschap, maar ook door het vertrouwen dat de partij in hem stelde. N. Filius voorzitter PvdA Noord Beveland, •Westhof. Kortgene Zuid-Afrika en het Vrije Westen De geachte heer L. Janse wil naar aan leiding van zijn artikel uit de PZ.C. d.d. 9 juni 1976 graag antwoord. Gaarne voldoe ik daaraan en levens nog een opmerking aan hel adres van bovenge noemde heer inzakr zijn artikel in dr P.Z.C. van 22 juni 1976. U schrijft over broedervolk Het moet u toch bekend zijn dat dit broedervolk ca 70 jaar geleden in de Boerenoorlog strijd leverde tegen het toen zg. Perfide Al bion «de Engelsen), over de hoofden heen van het Afrikaanse volk. de zg. Kaffers-Hotten totten. waarvan wij nog heden hebben over gehouden van: he kijk uit waar Je loopt. Kaffer Waarmee ik maar wil zeggen, hoe goed wij het voor hadden met de Kaffers of wel het Trans vaalse volk. Nu wij het toch over broe dervolk hebben, moge ik u adviseren de P Z C dd 15 6 1976 eens op te slaan, pag 12. Daar kunt u lezen, dat de Ame rikaanse ambassadeur in Zukd-Afnka en enkele van zijn medewerkers een uit- nodiging voor een concert In Pretoria verontwaardigd hebben teruggestuurd, omdat niet-blanken niet zullen worden toegelaten. Uit uw artikelen kom Ik tot de conclusie dat u nimmer In Zuid- Afrika bentgeweest Ik heb de eer gehad in diverse plaatsen van Transvaal te zijn geweest. Neemt u b.v. Kaapstad, gatt mer naar een Lavetri «waterplaats), dan slaat er only whitman «alleen voor blankeni Kom t men tn Durban «Port Natalin kan men gereden worden cn voortgetrokken worden door ons broe dervolk Alleen zij hebben een zwarte kleur en zijn daardoor 2e klas broeders, begrijpt u wel. Wat het gedeelte betreft in uw artikel vaneventjes zijn slachtof fers neerknallen: moge ik u verwijzen naar Soweto en de uitspraak van de Ver. Naties inzake afkeuring over het optre den van Vorsters politie aldaar. In zake het bezoek van de Afrikaanse ambassa de. ben ik toen destijds uit hoofde van mijn functie op bezoek geweest in Am sterdam inzake voorlichting Lvjn. emi gratie naar Zuid-Afrika Ik weel er daardoor wel let.s van. De voorlichting voor onze blanke Nederlandse broeders voor naar Zuid-Afrika was zeer goed voor de blanke broeders, begrijpt u wel? Wa t uw opmerking betreft, over bet IJ ze- ren Gordijn, neem ik aan dat u daarook niets bent geweest, Ondergetekende Ls aar enige malen geweest, vooropge steld. datik aan heteinde van de tweede wereldoorlog bevrijd ben geworden uit het concentratiekamp door de Russen, en vele van mijn vrienden in andere kampen door de Amerikanen. Geachte heer Janse. waar was u in die periode en wat deed u toen0 Schold u toen ook op de Russen, die vijftien miljoen militai ren en burgers heeft verloren in die strijd. Als de geallieerde legers de weermacht van Adolf Hl tier niet hadden verslagen, dan hadden wij hiet in Neder land netzo'n gevestigde orde met wette lijk gezag als nu in Zuid-Afrika. Uitallc-s merk ik wel dat u niet in gevangenis of concentratiekamp «gelukkig voor u> hebt gezeten en geen strijd hebt gele verd tegen die vervloekte fascisten, die duizenden van onze beste landgenoten hebben vermoord, en niet alleen broe ders. maar ook zusters. Gelukkig staat nergens in ons bevrijd Europa meer Nur Für Ariër: maar in Zuid-Afrika nog steeds Alleen voor blanken. Geachte heer Janse houdt u toch op met die kletskoek van communisme. Rusland. China. Cuba en ga zo maar door. Weet u nu nog niet wat de oorzaak is dat meer dan een derde van onze planeet zg poli tiestaten «zoals u ze belieft te noemen) zijn geworden? U als gepensioneerd on derwijzer met akte sociale academie moet toch uit het historisch materia lisme weten, dat die betreffende volken geleden hebben onder oorlog, onder drukking. armoede en analfabetisme. Zie naar Italië, de corruptie en zwende laar. nu zo'n grote verkiezingswinst van de communisten. De Italiaanse bevol king werd het zat. het aldoor ge schreeuw over en tegen de communis ten en de corruptie ter zelfder tijd hoog tij viert. Tot slot, geachte heer Janse. geef ik u in overweging eens na te gaan, wat toch de oorzaak kan zijn. dat vol gens de gegevens van de Unesco de wer ken van Lenin het meest vertaald wor den vandebijbelnaarde tweede plaats in verdrongen. Of isde Unesco van de Ver enigde Naties soms ook een linkse groe pering? HEAO-school Naar aanleiding van recente publika- ties over hoger beroepsonderwijs, maar speciaal H.E.A.O., meen ik te moeten opmerken dat Zeeland ook in deze op haar hoede dient te zijn. Het is m.L. en het is uit de publikcalies duidelijk dal ik hierin niet dc enige ben. voor Zeeland een noodzaak het hoger beroepsonderwijs uit lebreiden. waarbij eenheao-school als eerste in aanmerking komt. Het is te dwaas dat een provincie als Zeeland langer dan strikt noodzakelijk haar jonge mensen voor deze opleiding naar andere streken dientte laten gaan Ik wijs ook op de recente uitlatingen t,a.v. het verstreen van west Brabant als verzorgingsgebied voor een deel van Zuid-Beveland- Het niet verkrijgen van een H-E AO -school zou deze ongewen ste ontwikkeling verder in de hand wer ken. De suggestie in de redactionale kolom van de P-Z.C, van 22juni t.w. datde bin dingen van het bedrijfsleven met de H.T S. een reden zou kunnen zijn om niet provinciaal te denken, komt mij hoogst onwaarschijnlijk voor. Ik ga er n.l. vanuit dat de studenten van de Vlis- singse H.T.S. voor vrijwel 100" in Zee land hun loopbaan zullen beginnen «voor de zeevaartschool zal dit vermoe delijk wat anders liggen i. Zelf in hel be drijfsleven werkzaam zijnde, meen ik te kunnen beweren dat het Zeeuwse be drijfsleven er niet alleen groot belang bij heeft dat er in Zeeland een H.E.A.O.- school komt. doch bovendien bereid zal zijn zowel aan de oprichting als aan de verdere ontwikkeling haar steentje bij te dragen. Ook in deze geldt: Zeeland let op uw zaak. L. A. Vromen p-a Hotal Ockenburgh Goes toe. ">mstig inwoner van Zeeland. Over woonwagencentrum veel negatieve reclame Naar aanleiding van het interview met de heer L. Menheere. seeretarlfc- coordinator van hel wounwagenvehap Midden-Zeeland in dr PZC vail II juni jongstleden rijn er bij on» een aantal vragen gerezen die wij graag open baar en naar waarheid door de heer Menheere beantwoord willen zien. I Verwacht u na al die jaren 'rotzooi maar raak' nu werkelijk «-en positieve reclame van de omwonenden 2. Moet de rol van bemiddelaar die u zo graag vervult niet een objectieve zijn 3. Hoeveel keer heeft u een overeen komst kunnen bereiken tussen de woonwagenbewoners en de omwonen den 4 Stort uw buurman zijn afval ook in uw tuin 5 Weet u zeker dat er geen vuurwa pens op het woonwagenkamp zijn 6 Weet u niet dat de vijver op h«-t ter rein van een der omwonenden ligt 0 7 Weet u niet dat de vijver stonk als de hel' omdat de woonwagenbewoners hun afval er in storten 8 Weet u niet dat de omwonenden herhaaldelijk hebben gevraagd deze vijver schoon te maken 0 9 Is de algemene opinie dat de omwo nenden arrogant voor hun belangen opkomen, niet ontstaan omdat zij te lastig worden 10 Is de rommel langs het kanaal niet opgeruimd omdat de omwonenden wat dat betreft steun kregen van enkele raadsleden II Kunnen wij alle vernielingen aan gebracht door de woonwagenbewo ners, in de toekomst bij het woonwa genschap declareren V «die uit hel ver leden betalen wij zelf wel) 12 Kunt u garanderen dat de situatie rond het kamp zoals die was omstreeks maart van dit Jaar. niet weer ontstaat 13 Heeft u genoeg zeggenschap op het woonwagenkamp om één en ander In de hand te kunnen houden 0 14. De verharding naast de vijver stond die ook op het d«x>r de gemeen teraad goedgekeurde uitbreidingsplan van het kamp 15. Weet u dat t 1 ha dijk en 30 m1 landbouwgrond gepacht van het wa terschap door één van de omwonen den. door de woonwagenbewoners in gebruik is genomen 16. Heeft u enig Idee hoeveel bedrijfs schade dit voor deze omwonende bete kent 17. Denkt u werkelijk dat de woonwa genbewoners de geplaatste vuilcon tainers blijven gebruiken of zal het gaan zoals de plaatsaanwijzing op de uitbreiding 0 18. Hoe lang geleden zijn de negatieve dingen waarop wij onze oordelen for muleren voorgevallen 19 Heeft u nooit persoonlijk een om wonende bedreigd 0 20 Ziet u niet in dal het woonwagen kamp zoals het vrijwel in de tuintjes van de omwonenden ligt, problemen moet oproepen Meneer Menheere laat ons uw ant woorden weten, maar wel zoals hierbo ven al gesteld 'naar waarheid' Namens de vereniging omwonenden woonwagenkamp Goes. Politieke smeerlapperij Heel ons land weet nu wel zo zachtjes aan dat minister Van Agt van justitie bij de uiterst linkse groepen de gepikte vo gel is. Zowel de nieuwe kraak wet als de abortuskwestie worden naar een niveau gebracht van een Sodom en Gomorra. Een ieder Is vrij zijn mening te uiten in het voor- of tegen abortus en hoe deze kwetsbare zaak wettelijk geregeld dient te worden. Moeten daar nu de laagste dierlijke instincten en nog erger van de mens bij gehaald worden0 Getuigt het niet van grote politieke smeerlapperij, als men in het linkse blad Vrij Nederland van 29 mei jongstleden een spotprent aantreft, die beoogt niet alleen minister Van Agt. maar oqk al zijn geloofsgenoten te treffen. Het blad beeldt een kloosterkapel uit waarin een non. die hoog zwanger is. met op de ach tergrond een groot kruisbeeld met een crusifix. Wat u ook bent gelovig of niet gelovig, maar met een dergelijke publicatie voelt zelfs een niet katholiek zich bele digd. Ook de rooie vrouwenc.ub. die de Bloe- menhovekliniek bezette en de door de justitie verzegelde apparatuur verbrak, heeft men geen zinnig woord horen zeg gen. Schelden, schelden en nog eens schel den aan het adres van minister Van Agt, die niet anders deed dan trachten een mensenslachthuis te sluiten, waarin on regelmatigheden gebeurden in strijd met de Nederlandse wet. Wanneer dan zelfs een socialistisch kamerlid uit roept: Van Agt is een gevaar voor de volksgezondheid dan vraagt men zich al wat moet minister Vorrink van de PvdA dan wel niet zijn. Minister Vorrink die het drugbeleid on der haar hoede heeft en die dit uit het strafrecht tracht te halen. Nederland drugland no. 1 van Europa; duizenden verslaafden telt ons land reeds, even zo- velen ouders leven in angst om van de doffe ellende in hun gezinnen maar te zwijgen Het beginnen aan soft drugs eindigt veelal in harddrugs waar veel geld voor nodig is. dat men door roven enz. tracht buit te maken. Is het u nog niet opgevallen, dat de be richten in uw courant over dodelijke af lopen van jonge mensen door het spui ten van harddrugs steeds talrijker wor den? Is het nog wel in overeenstemming te brengen, dat AR en KVP als christelijke partijen onder het mom van er is geen ar.der kabinet, de grootste beledigingen blijven gedogen. En dan het verschuilen achter de holle frasen, van ja maar er moeten in dat ka binet nog zovele moeilijke zaken wor den opgelost. En dat. terwijl dit kabinet nog niet eens bij machte is geweest de eenvoudige vraagstukken tot een goed einde te brengen. Moeten wij dankzij Aantjes en Andries- sen leren leven met dit kabinet van het slechte beleid, dat de chaos in ons land steeds maar groter maakt en waann in praktijk wordt gebracht, wat men in de volksmond placht te zeggen als men zich genomen voelt, namelij k dat is poli tiek. Joh. de Witte Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 21