PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DROOGTE BEDREIGT OOGST IN EUROPA Montedison ziet definitief af van M Volgende week kabinet over de beslist lonen Vorster: rellen Soweto sabotage PZCc een vestiging in Midden-Zeeland Portugese leger paraat Tropenroosterbuiten trouwen en bikini's in Bonn I frontlijn BRIEF AAN HAVENSCHAP VLISSINGENOOST REACTIES 'GEMENGD' 219e jaargang no. 150 Zaterdag 26 juni 1976 algemene zeeuwse VOOR VEILIG VERZEKEREN zo vertelde een woordvoerder van het bedrijf. BRUSSEL-DEN HAAG - Terwijl vakantiegangers en zonaanbidders vinden dat onze tweede lange hete zomer nog maar moet aanhouden, schreeuwt Europa letterlijk om water. D e boeren in grote delen van West-Europa worstelen met de langdurigste droogteperiode in 250 jaar zonder uitzicht op Buiten trouwen de voor hun gewassen verlossende regenval van betekenis. In de Westdnitse hoofdstad Bonn, ki lometers van het strand, ziet men vrouwen in bikini en probeert kan toorpersoneel vergeefs vrijaf te krij gen omdat bij 32 graden volgens hen niet te werken valt. Een fabriek van regenkleding in Schot- land heeft het bijltje er bij neergegooid omdat er geen droog brood te verdienen valt en de 'gaarkeuken' van Wimbledon vestigde tijdens de tenniskampioen schappen een nieuw record; op één dag werden 500 mensen door de hitte be vangen. Het ergst getroffen worden echter de landbouw- en veeteelt gebieden van Engeland en NoordwestrFrankrijk, waar het anders zo groene landschap een geel en stoffig aanzien heeft gekre gen. Uit de statistieken blijkt dat Engeland juist zijn langste droogteperiode van 12 maanden sedert 1727 heeft overschre den en Frankrijk sinds 1725 met maar een derde van de normale regenval. Voor wat Nederland betreft moeten wij teruggaan tot 1893 voor de maanden maart, april en mei. Toen was er een landelijke gemiddelde regenval van 47 mm tegen nu 60. "Zelfs als de regen nu komt, is het te laat PAGINA 2 vissers om de lente-oogst te redden".,zegt een Franse meteoroloog. Delen van ons 'waterlandje', het even eens doorgaans natte België West slachthuis waardoor de vleesberg Europa stijgt. In Frankrijk is de droogte een politieke kwestie geworden en premier Chirac Duitsland, Zwitserland en Luxemburg heeft al gesproken van de 'dramatische zijn er slecht aan toe en men vreest het gevolgen' voor het land. Hij heeft de ergste als er niet snel langdurige regen- droogtebestrijding de absolute priori- "val komt. Het Europese deel van de Sowjet-Unie teit gegeven en het kabinet heeft als eer ste noodhulp aan getroffen boeren 600 daarentegen heeft zojuist zijn natste miljoen gulden uitgetrokken lente in 100 jaar achter de rug. Siberië echter en het Oosten - waar graan het voornaamste produkt is - lijden ook van droogte. Andere Europese landen melden nor male weersomstandigheden. Autoriteiten in getroffen gebieden hebben de gebruikelijke oproepen doen uitgaan om water te sparen door de auto niet te wassen, het particuliere gazon niet te besproeien en door de bevolking te adviseren een douche te nemen in plaats van een bad. In delen van Frankrijk echter is het water al gerantsoeneerd. Dit is het geval in de vallei van de Loire, Bretagne en Nor- mandië. In Engeland heeft de raad van beheer voor de Theems de normale stroom van de rivier teruggebracht van 400 miljoen liter per dag tot 200 miljoen liter. De ri vier is op sommige plaatsen vrijwel on bevaarbaar voor plezierboten. Enkele geregelde veerdiensten zijn opgeheven. We stoten voortdurend op de bodem, aldus een woordvoerder. In verscheidene landen wordt het rund vee al gevoed met het voer dat voor de komende winter was bestemd en landen als Frankrijk. "Zwitserland en Engeland zullen voer van buiten Europa moeten importeren met alle bekende gevolgen voor de prijzen. Sommige boeren in Zuid-Engeland hebben hun vee naar de groenere wei den van Schotland overgebracht maar anderen brengen hun vee naar het Plezier van de droogte hebben, behalve de vakantiegangers, fabrikanten van ijs, frisdranken en bier. Zij prijzen zich ge lukkig met de tweede achtereenvol gende lange, hete zomer. In Nederland zegt men tevreden te zijn en de vraagnog wel aan te kunnen, maar een Belgische fabrikant van frisdranken zegt dat lege flessen niet vlug genoeg retour komen om opnieuw te worden gevuld, Over winsten praat men maar liever niet. Tropenrooster Sinds donderdag kent de gemeente Groningen voor het secretarieperso- neel weer een tropendienstregeling. Dit betekent dat de ambtenaren om zes uur 's morgens mogen beginnen en dan 's middags vanaf twee uur vrij zijn. Ook op andere plaatsen in Nederland sloeg de hitte toe Op de technische ho geschool in Eindhoven is op last van de bedrijfsgeneeskundige dienst een 175 meter lange loopbrug tussen twee ge- Aaien over de bollen \IW D, Vanwege de hitte was het vrijdagmid dag in de trouwzaal van het gemeente huis te Langweer in Friesland niet te harden. Wellicht uit mededogen voor de bruidsparen en ook voor zich zelf, besloot de ambtenaar van de burge- lijke stand van de gemeente Donia- werstal, waarvan Langweer de hoofd plaats is, daarom maar de trouwplech tigheden in de tuin van het gemeente huis te laten plaatsvinden. De officier van justitie te Leeuwarden moest hiervoor toestemming geven en die toestemming kwam er sneL Voor de ambtenaar verschenen deze middag twee bruidsparen waaronder ook SEUMUR EN VALLON lFrankrijk- Niet alleen ons land zucht onder droogte - Frank Drost (22) uit Langweer, de na- ook andere Europese landen hebben te lijden van de tropische omstandigheden tionaal damkampioen en zijn eega, de van het ogenblik. Hier een beeld uit het Franse Seumur en Vallon: koeien passe- 21-jarige Hillie Kampen eveneens uit ren een drenkplaats die door de zon drooggelegd is: de bodem is totaal Langweer. verscheurd. EERST GESPREK MET FNV (Van onze redactie economie) r 7,, DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag besloten deze week nog geen definitief SKXlt opgelopen tot boven de 50 graden Cel sius. Op de th is ook een tropenrooster ingevoerd Men werkt van half acht tot twee uur 's middags. middelingspoging' te wagen om te proberen de kloof die er nog bestaat enigszins te overbruggen. Het gesprek zal voornamelijk worden gevoerd met de Federatie van Nederlandse Vakcentrales, die uiteindelijk het 'nee' heeft laten horen op alle voorstellen die in de Stichting van de Arbeid zijn gedaan. brief Bij Daf Trucks BV in Eindhoven zijn op een aantal afdelingen extra pauze's in gelast en wordt gratis koude thee ge schonken. Bij Philips in Eindhoven doen zich helemaal geen probleen voor Aanvankelijk was het kabinet van plan vrijdagavond het afrondende gesprek te houden wanneer het tot overeenstem ming was gekomen. Nu de houding van het FNV - de grootste vakcentrale - tot een breuk in het overleg heeft geleld, wil het kabinet nog een allerlaatste poging wagen. Lukt dit niet. dan zal he t kabinet nog de volgende week met een loonbes- luit komen. Blijkt het FNV bereid tot pact Opinie en achtergrond: de ontwikke lingen in de verhouding tussen de twee militaire blokken, Warschaupact en NAVO. PAGINA 7 operatie De vaten fluor-waterstofcuur die in Middelburg zijn gevonden, tijdens een spectaculaire operatie vernietigd. GEEN MEDEDELINGEN OVER GESPREK MET KISSINGER BÓNN (RTR) - Premier John Vorstel op de persconferentie de politiek van van Zuid-Afrika heeft vrijdag op een zijn land, gericht op de vorming van heao ontspanning persconferentie in de Zuidafrikaanse ambassade te Bonn verklaard dat de jongste rellen in zijn land het werk zijn geweest van saboteurs die wilden dat zijn overleg in Beieren met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, niet doorging. Ze zijn in hun opzet niet geslaagd, al dus Vorster, en mijn besprekingen met aparte zwarte thuislanden (Bantoe- stans) en legde er de nadruk op dat c Zuidafrikaanse regering zal blijve proberen tot normalisering van de b trekkingen met de zwarte Afrikaan; staten te komen. Namibië Vorster gaf geen bijzonderheden over Kissinger zijn vruchtbaar geweest en rijn besprekingen met Kissinger, maar hebben de zaak van de vrede in zuide lijk Afrika gediend. gaf wel te kennen dat er geen door braak bereikt is inzake de kwestie- De Zuidafrikaanse premier wilde niet Namibië (ZuidwestrAfrika). Ondanks ingaan op de hem telkens weer ge- d!verse resoluties van de VN, waarin er stelde vraag of zijn besprekingen met Zuid"Afrika °P aangedrongen wordt het beheer over deze voormalige Duitse kolonie prijs te geven, blijft Pre toria hier het bewind uitoefenen. bijslag Kissinger geleid hebben tot een of an der akkoord over de manier waarop de rassenproblematiek en de politieke vraagstukken in zuidelijk Afrika aan- Voor de conferentie in Beieren hadden Het CDA heeft grote moeilijkheden met de plannen voor 'indamming' van de kinderbijslag. hetze Sport: Arbiter Leo van der Kroft is nog steeds onthutst over de hetze die tegen hem in Duitsland is gevoerd. gepakt moeten worden. Ik kan derge lijke vragen niet beantwoorden, aldus Vorster, daar ik eerst mijn regering moet inlichten over mijn overleg met Kissinger en de Amerikaanse minister-president Ford op de hoogte moet stellen van het resultaat van onze besprekingen. De Zuidafrikaanse premier verdedigde Amerikaanse functionarissen laten we ten dat Kissinger zou proberen Vorster te overreden de onafhankelijkheid van Namibië te bespoedigen. Rellen Bij de rellen in Zuid-Afrika, uitgebro- (Slot zie pagina 10 kolom 7) een verder gesprek, dan wil het kabinet dinsdag als allerlaatste dag voor een af rondend gesprek gebruiken. Veel verder kan het kabinet niet gaan. omdat het thans geldende loonbesluit volgende week donderdag - 1 juli - af loopt. Het kabinet heeft nog wel de mo gelijkheid dit loonbesluit te verlengen tot 1 augustus, doch dat zou betekenen dat de werknemers per 1 juli niets uitbe taald krijgen. Dit kan alleen de verhou ding tussen kabinet en vakbeweging maar verscherpen. Of het moet voor donderdag nog tot een akkoord komen, of het kabinet moet voor donderdag een nieuw loonbesluit inhoudelijk afkondi gen. Inmiddels heeft het FNV veel kritiek te verduren over de ingenomen houding. Alle bij het overleg betrokken partners zijn van mening dat met name FNV- voorzitter Wim Kok wel bereid bleek om tot een akkoord te komen. ..maar zich door de houding van zijn achterban m allerlei bochten moest wringen om iets te verkondigen waar hij zelf niet achter bleek te staan", zo werd ons gezegd. Het plan van het FNV om nu al voorbe reidingen te treffen voor het voeren van onderhandelingen in bedrijfstak ken en bedrijven nu het overleg tot niets heeft gelegd, werd ons door ie mand van het ministerie van sociale zaken bestempeld als handeien tegen beter weten in. „Als het niet tot een akkoord komt. dan kondigt het kabinet een loonbesluit af. Dat loonbesluit verhindert het onderhandelen per be drijfstak, omdat in het loonbesluit precies wordt aangegeven wat er wel en wat er niet kan gebeuren", zo werd gezegd. kamer ia op reces en het kabinet zit - voorlopig althans - op fraaie rozen. Zo gaat dat in de politiek: de onderlinge verhoudingen wisselen even snel en makkelijk ala het weer in het meestal onbestendige klimaat van dit land. Wie tijdens de discussie» over de Zuidafrikaanse kern-order zou hebben voorspeld dat tenslotte kabinet en kamer vöOr de vakantie in pais en vree uit elkaar zouden gaan. zou slechts een zeer ongelovige glimlach hebben opgeroepen. Toch is het gebeurd: de partijen van de regeringscoalitie - kor telings nog hakketakkérig tegenover elkaar - hebben elkander de afgelopen dagen vriendelijk over de wederzijdse bollen geaaid Kennelijk heeft met name de grimmige taai over en weer van minister Lubbers en PvdA- fractievoorzltter Van Thljn tijdens het kemorder-debat toch wel enige scho- kwerking gehad: de PvdA deed nu aar dig tegenover K VP en AR en omgekeerd was men daar lief Jegens de PvdA. Zo ging men uiteindelijk in een broeder- en zusterlijke sfeer uiteen. Zien we het goed dan had deze ont wikkeling mede te maken met het op treden van de WD. Deze partij kwam onlangs met een plan om zestien miljard te bezuinigen, ongeveer tweemaal zo veel als het kabinet had voorgesteld. En dal nu bracht de coalitiegenoten weer bijeen. Het voorstel van de WD was uit een oogpunt van nationale taktlek niet gelukkig: het speculeerde kennelijk op vage onlustgevoelens, maar ging In die speculatie wat de kamer betreft te ver. Zo gaf het onlangs Aantjes gelegenheid flink uit te halen naar de WD. waardoor de PvdA weer vriendelijker naar de con fessionelen kon kijken. Op die manier fungeerde de WD als een soort externe dreiging, die de coalitie-genoten weer dichter bijeen bracht Zo gezien mag premier Den Uyl de oppositie wel dank baar zijn: doordat daar te felle aanzet ten werden gebruikt keerde de vrede bin nen de coalitie ge makkelijker terug dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Dat heeft ook gevolgen voor de nabije toekomst In de bezuinigingsnota van het kabinet werd namelijk een koppe ling tot stand gebracht tussen de be zuinigingsvoorstellen en de politieke doelstellingen van dit kabinet: grond- poli tiek, vermogensaanwasdeling. de wijziging van de ondernemingsraden enz. De WD had daarover een motie ingediend, waarin deze koppeling ten stelligste werd afgewezen. Donderdag nacht evenwel werd deze motie verwor pen en dat houdt in dat allerlei maat schappelijke hervormingsvoorstellen van dit kabinet het in het najaar nletr zo moeilijk zullen krijgen als aanvanke lijk wel werd aangenomen. Hoewel, in de politiek weet men het maar nooit: bij de parlementaire behandeling kunnen zich nog allerlei struikelblokken voordoen. Op dit moment echter is de verhouding tussen coalitiegenoten weerheel sereen. Er BONN - Bondskanselier Helmut Schmidt maakt in de kanselarij in Bonn een uitnodigend gebaar voor de Zuidafrikaanse premier Vorster, met wie hij vrijdag besprekingen voerde. Eerder deze week heeft Vorster in de bondsrepubliek al tweedaags overleg gevoerd met minister Kissinger van de De Franse fotografen Marie-Laure de Decker en Raymond Depardon. die sinds vorig jaar november in Tsjaad vermist werden, hebben een telegram naar hun hoofdkantoor in Parijs gezon den uit een Afrikaans land, waarin zij zeggen in goede gezondheid te verkeren, aldus een woordvoerder van hun bu reau, Gamma Agency. suprematie Sport: Freddy Maertens onderstreept zijn suprematie met een nieuwe ritzege in de Tour de France. r lijkt ons nog een belangrijke ge volgtrekking mogelijk, met name voor het CDA: het debat van de afgelopen d agen heeft de drie fracties (KVP. AR en CH) dichter bij elkaar gebracht Tijdens de discussies werd er aan die kant een motie ingediend, die zo vaag was dat de regering er geen wezenlijke bedreiging in hoefde te zien, zelfs al zou ze zijn aan genomen. hetgeen overigens niet ge beurde. De motie was echter meer voor intern CDA-gebruik gemaakt dan voor het kabinet. Ze werd namelijk door de CHU ingediend en ondersteund door KVP en AR en kreeg ook de stemmen van deze drie fracties. Resultaat de eenheid van het CDA in de kamer werd onderstreept tijdens een debat over een belangrijk onderdeel van het regerings beleid. Dat gebeurde bovendien ook bij de stemming over onder meer de be langrijkste WD-motie. Met andere woorden: de CHU met name heeft de afgelopen dagen metterdaad getoond te willen voldoen aan de befaamde voor waarde. die de AR heeft gesteld aan de totstandkoming van het CDA Men mag er nu wel op rekenen dat deze ene lijst er komt Tevens is de afstand tussen de WD en het CDA vergroot, mede omdat de WD niet bereid bleek vóór de CDA-motie te stemmen. Door dit alles is het leven van het kabinet-Den Uyl tot aan het einde van de rit beter veilig ge steld dan tot voor kort het geval was. Er zijn nog wel heel wat moeilijkheden, maar in ieder geval - na bet aaien over de bollen - kan het kabinet het nieuwe parlementaire jaar opgeruimd en zon der al te sombere verwachtingen begin nen. PAGINA 17 wereldje Nederlanders in de vs e euthanasie wachten Sommige gemeenten wachten te lang op een burgemeester: verder, dammen - schaken - bridge - hengelen. MIDDELBURG - Het Ita liaanse chemische concern Montedison komt niet naar Midden-Zeeland: het bedrijf heeft het havenschap Vlissin- gen nu officieel meegedeeld, dat wordt af^zien van 'de bestu deerde vestiging bij de Sloeha- ven in Vlissingen-Oost'. Zoals al eerder gemeld werden de kan sen op vestiging van het bedrijf- na de beslissing een chemische fabriek te bouwen in Feluy in België - in Zeeland gering geacht. Als doorslaggevende factor voert Mon tedison aan, dat het investeringspro gramma van het bedrijf „zodanig is gewijzigd, dat het omvangrijke project Vlissingen-Oost niet kon worden ver wezenlijkt." In de brief aan het havenschap Vlissin- gen staat onder meer: „Naar aanleiding van het afsluiten van de voorstudie in zake de verschillende mogelijkheden om in Noordwest-Europa industrieter reinen te verwerven voor de bouw van petrochemische produktie-installaties heeft de Montedison-directie gemeend af te moeten zien van een mogelijk reali satie op het industrieterrein in Vlissin- gen Sloehaven) van het tijdens het af gelopen jaar met u besproken project." Er is tussen het havenschap Vlissingen en het ministerie van economische za ken meer dan een jaar overleg over de eventuele vestiging van Montedison. In de statenzitting van mei maakte gede puteerde A. J. Kaland-vrijdag niet voor een reactie bereikbaar - er melding van, dat de kansen voor vestiging 'gering' waren geworden. De Zeeuwse staten be sloten me t grote meerderheid - één stem van de PvdA en de PPR-fractie tegen - dat Montedison zich zou mogen vesti gen. als het bedrijf aan strenge milieu- eisen zou voldoe». Reacties De reacties op de definitieve beslis sing van Montedison, aiet naar Vlissingen-Oost te komen, waren vrij dag - evenals tijdens de onderhande lingsperiode - gemengd. Uit de staten wees CD A-voorzitter drs. Eversdijk er met name op, dat de provincie groen licht wilde geven met name voor de werkgelegenheid, „vooral op natio naal. maar ook op regionaal niveau.** Nu die werkgelegenheid er niet komt is dat te betreuren", zo zei hij. 'PvdA-fractievoorzitter W. Don meende, dat ook vanwege het werkgelegenheid saspect de meerderheid van zijn fractie de beslissing eveneens betreurt Per soonlijk toonde hij zich er blij over, dat Montedison niet komt „Ik vind, dat het bedrijf niet in de arbeidsmarkt van Zee land past gezien ook de plannen van bestaande bedrijven en de opties, die zijn verleend. Ik neem aan, dat ook myn fractie verheugd zal zijn als we het laatr ste nog resterende terrein kwijt kunnen aan een bedrijf, dat in de milieusfeer be ter ligt" Districtsbestuurder J. Schepers van de industriebond NW betoogde: „Ik vind het altijd jammer, als er werkgelegen heid aan onze neus voorbij gaat Maar het jammere wordt in dit geval vergoed, omdat er een bedrijf niet komt, waarvan de verontreiniging van het milieu en van het sociale milieu voor ons onaan vaardbaar was." Van de kant van de industriebond CNV liet de heer Jorritsma in een reactie we ten te betreuren, aat Montedison niet komt, ook met het oog op de werkgele- (Slot zie pagina 9 kolom 1} •LISSABON iDPA) - Het opperbevel van de Portugese strijdkrachten heeft het leger voor de presidentsverkiezin gen van zondag in opperste staat vaa paraatheid gebracht om ongeregeld heden in de kiem te kannen smoren. De presidentsverkiezingen gaan zon dag gewoon door, ondanks de ziekt® van premier admiraal Pinheiro de Aze- vedo, die kandidaat is. Dit is vrijdag definitief vastgesteld door bet Portugese hooggerechtshof

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1