„Bedrijfsleven dringt aan op avond-MTS Zeeland" eerst school boeken bestellen Surinaamse manifestatie trok maar weinig publiek Mishandelen medeweggebruiker 'gehonoreerd' met 500 boete de Vey GESLAAGDEN MTS TE VLISSINGEN „Normen toelating middelbaar sociaal-pedagogisch onderwijs soepeler hanteren' Boeren vragen BB nog geen sproeihulp VRIJDAG 25 JUNI 1976 J. H. E. WITTE TIJDENS DIPLOMA- UITREIKING MTS VLISSINGEN „WACHTEN OP GROEN LICHT OVERHEID" VLISSINGEN - Commissielid van ad vies J. H. E. Witte heeft donderdaga vond tijdens de diplomauitreiking aan geslaagden van de mts te Vlissingen erop gewezen, dat het bedrijfsleven sterk geproteerd is voor het instellen van een avond-mts in Vlissingen of in overig Zeeland. Uit een door het ETI gehouden enquête is de wens voor zo'n avondschool sterk naar voren geko men, zo wist de heer Witte te vertel len. „Het bedrijfsleven ondersteunt die actie van harte. Het wachten is op het moment dat de overheid het sein op groen zet." Wethouder Ch. J. Gillissen Verschage deelde desgevraagd mee, dat het ge meentebestuur nog steeds een aan vraag voor een avond-mts heeft 'lopen', maar nog geen toestemming van het ministerie van onderwijs is verkregen. Daarvoor hadden de 104 geslaagden uit handen van de Vlissingse wethou der hun diploma's en cijferlijsten in ontvangst mogen nemen. Bij dat aan tal geslaagden behoren twee dames. M. A. den Hartog en W. S. Bergwald. Algemeen werden de examenresulta ten door waarnemend-directeur J. Kolff en de wethouder van onderwijs als 'heel mooi' bestempeld. In totaal zakten 12 kandidaten voor hun exa men. Met de score van 89,6 procent ge slaagden wenste wethouder Gillissen Verschage de heer Kolff en diens me dewerkers geluk en dankte voor diens inzet. „We zijn u en de uwen veel dank verschuldigd", aldus de wethouder. „Het afgelopen cursusjaar was niet be paald gemakkelijk. Door ziekte van onder andere directeur G. van Doorn moest een en ander door de overige leerkrachten worden opgevangen, het geen bijzonder goed is gedaan." Nadat de wethouder felicitatiewoorden had gericht aan het adres van de ge slaagden, ouders, familie en 'aanhang' reikte hij de diploma's uit. Joke Pylman houdt expositie in Kapel van St.-Maarten MIDDELBURG - Na Ada Simonse en Jackie Bongers, die zoals bekend in de expoxsitieruimte bij de kapel van Str Maarten in Hoogelande hun werk tonen tot en met 26 juni a.s., exposeert Joke Pijlman uit Huizen (N-H) tot en met 9 juli a.s. haar pentekeningen. Joke Pijl man is tekenlerares in haar woonplaats. Zij kreeg haar opleiding tot deze onder wijsfunctie aan de Normaalschool te Amsterdam. Haar eerste schreden in het onderwijs zette zij in Amsterdam en via Aalsmeer, Hilversum kwam zij op het chr. college 'Stad en Lande' te Hui zen terecht. In Amstelveen, waar zij voorheen woonde, deed zij mee aan een groepstentoonstellilng van alle Amstel- veense kunstenaars. In 1975 exposeerde zij in het dokterscentrum (is het gebouw waar een aantal Huizense artsen hun praktijk groepsgewijze uitoefenen) in Huizen. De nog jonge kunstenares vindt haar inspiratie vooral in de mens. zowel jong als oud, met zijn vaak specifieke uitdrukkingen en gemoedsaandoenin gen, Ook mag zij graag kleding uitbeel den. De expositie is te bezichtigen op maandag, woensdag en vrijdag, van 17.00-21.00 uur. Geslaagd OUD-VOSSEMEER - Aan de 'St- Gertrudis'-school te Bergen op Zoom slaagde voor het diploma Kinder- Jeugdverzorgster Rieke van Gorsel uit Oud-Vossemeer (ADVERTENTIE) Vóór de vakantie st. jscsiisstreat Daarbij werd vermeld dat een tiental personen is geslaagd voor arbeidsana list. iets wat nog weinig in ons land drijfsleven zetelen) uit de doeken en gaf de leerlingen het advies om zoveel mogelijk verder te studeren. Dat met voorkomt. De kandidaten die met lof als achtergrond dat het tegenwoordig zijn geslaagd werden extra in het zon netje gezet. Als cadeau van de ouder commissie krijgen de geslaagden een foto van hun examngroep. moeilijk werk vinden is. De heer Witte hield de geslaagden ook voor om eens de stap naar het buitenland te wagen. „In ons huidige bedrijfsleven bevinden zich vele buitenlandse bedrijven, waar Namens die commissie sprak de heer de voertaal buitenlands is. Durf eens over de grenzen te kijkenraadde hij aan. En als men helemaal niet kan sla gen dan moet men niet schromen om een stap terug te doen, hield de heer Witte de aanwezigen voor. De heer Witte tot slot deed de functie van de commissie van advies (waarin onder andere vakbonden, ETI en be- VLISSINGEN - Aan de gemeentelijke zee; M. A. Vermet, Vlissingen, H. M. J. Wan- mts te Vlissingen zijn de volgende del, Zierikzee: D. Wisse, Domburg; J. Zan- dee, 's-Gravenpolder. n Belzen, Ar- Afd. weg- en waterbouwkunde: P. J. Bak- Schoondijke; P. A. Jobsen, Goes; H. A. de zeel. Krabbendljke; J. A. Kam. Westkapelle; H J. Koens, Lewedorp: I- A. Gideonse, Gaplnge: D. Kuiper, Vlissingen; J. J, Sanderse, Mid- delburg; R. Verwoerd, Zierikzee; A. F. de Visser, Breskens; J. J Vos, Vlissingen; H Dis, Vlissingen; Hettema, Vlissingen; A. H. Hoogesteger, Wemeldlnge; H. van Leuverden, Vlissingen; E. van Laec- ke, Vlissingen; J. Lamse, Colijnsplaat; C J VLISSINGEN - Bij de Gewestelijke Raad Zeeland van het Landboowschap te Goes waren donderdag nog geen ver zoeken van boeren en tuinders binnen gekomen voor hulp bij besproeiing. Zoals gemeld kunnen de door de aan houdende droogte geplaagde boeren en tuinders - voorzover de beschikbare re- genlnstallatles tekort schieten - de hulp van de Bescherming Bevolking BBin roepen. Die kan dan apparatuur voorde wateraanvoer inzetten Het landbouw schap treft deze regeling met het minis terie van binnenlandse zaken, waaron der de BB resorteert. Overigens is het een jarenlange bestaande regeling, die in het verleden al vaker van toepassing is geweest. Een zegsman van de BB in Goes deelde desgevraagd mee. dat wat betreft de kosten voor de aanvrager een zeer soe pele regeling is getroffen, „omdat wij het zien in het kader van hulpverlening." De aanvragen voor 'beregening' kunnen van verscheidene zijden komen; bij voorbeeld het nat houden van pluim- veehokken bij kwekerijen, boomgaar den besproeien, pootaardappelvelden nat houden. De BB test momenteel nog uit wat de mogelijkheden zijn om water over grote afstanden aan te voeren. Dat zal zoveel mogelijk - zoet - oppervlaktewater zijn. zo werd duidelijk gemaakt Men heeft de beschikking over een 13-tal spuiten, die een capaciteit hebben van 2500-3000 li ter per minuut. Dat nog geen aanvra gers zich hebben aangemeld, komt ge deeltelijk - zo denkt men bij de BB - door de buien van afgelopen za terdag en VOLKSDANS, CABARET EN TONEEL IN OPENLUCHTTHEATER TOORENVLIEDT Barentsen. Souburg, C. Clarisse, Souburg; Marijs. Vlissingen; R P. Nonnekes. Middel- A. J. den Dekker, Souburg; C. Dekker, delburg; M de Goffau, Waarde. J. J. van de Guchte. Middelburg; P M. van der Heijden. Koudekerke; L. J Hillebrand. Zoutelande. G. M. Kampstra, Goes; A. J. de Kuiper. St. Laurens; A. A V. Moelaert. Vlissingen; J. G. W. Saas, Vlissingen; L R. Simonse, Middel burg; C van der Sluijs E4A, Serooskerke (W); R. L. Veldmeijer, Kruiningen; P F. Ver- hage. Zierikzee; M. J. de Visser, Souburg; C. P. Wllleboer, Kruiningen. Afd. Werktuigbouwkunde: A S. Abrahamse. St. Laurens; P. J Beenhakker, 's-H. Arends- kerke; A. den Boer, Zierikzee. A. J. Boven deur. Aardenburg; P. C Eeman. Goes; J. Ja cobs. Middelburg; A. L. Karstanje, St. Lau rens; J. C Kloet Haamstede; C. A. Krijger. Middelburg; A. J. H. de Leest, Amemuiden, J. de Lobel Breskens, J. J. Mosselman. Borssele. C. L. Sinke. Wolphaartsdljk; J Stoutjesdijk. Nieuwerkerk; J. J. Uitterhoeve. Heinkenszand; J van der Werve. Zierikzee. H. V. Ph. J. Beekman. Goes, J. van den En- de, Borssele: A. J. Francke. Cadzand: J. C Geerse, Vlissingen; B. M. van Geersdaele, Vlissingen; H. A. van Iwaarden, Aardenburg; R. J. Lous, St. Laurens, P L. Louws, St. Lau rens; J. C. Mol, Kapelle; G P. J. Neels, Vlis singen; H. van Sprundel, Aardenburg; L. J Tilroe, WestrSouburg; K. J. Vogel, Middel burg; T. J. G. Wit, Souburg. Afd. bouwkunde: W. A. van der Brugge, Ka pelle; J. Duijm, Veere; J. Faasse, Westkapel le; C. van Floresteijn, Ouddorp; P. A. Geel hoed. Middelburg; G. D. J. Geeraert. Vlis singen; M. A. den Hartog <m), Biggekerke; J J. Koole, Koudekerke; W. de Kome, 's- Gravenpolder; D. J. Looman, Haamstede, M. A. Maartense, Kwadendamme; P W. Rog geband, Zierikzee; H. Rouw, 's-H. H. Kinde ren; H. Rulssen, KlOetinge; R. Spanjer, Vlis singen; L. Sturm. Oostkapelle; A M. J. Suy- kerbuyk, Vlissingen, J. P. Verkaart, Zierik- Collecte AAGTEKERKE - De Rode Kruis- collecte heeft in Aagtekerke 627,61, in Domburg 1349.55 in Grijpskerke ƒ817,93, in Meliskerke ƒ1168,77 en in Oostkapelle 2083,94 opgebracht. burg; A. P. van Oosten. Vlissingen; M. Pries ter. Goes; W Roelse. Westkapelle. P J Schipper Borssele; C. A. Schrieks Middel burg; A. Simonse. Westkapelle, C. Verschuu- re. Rilland-Bath; J R Visser. Souburg; A. van Westenbrugge, Zierikzee; D. L. J van't Westende, Middelburg Examens 'S-GRAVENPOLDER - De heer T. J. C. van der Meer te 's-Gravenpolder slaagde te Utrecht voor bednjlselektronicus. Voor de examens horeca slaagden me vrouw J. Dorst-Verhoek uit Oosterland en de heer A. J. Slager uit Sint-Annalar MIDDELBURG - De 'Surinaamse ma nifestatie Middelburg' is donderdag in het openluchttheater Toorenvliedt af gesloten met een optreden van Suri naamse volksdans-, toneel- en cabaret- DRS. VOGEL, BESTUURSLID SMSPO-ZEELAND: ling voor de cursussen van de stichting steeds toeneemt. Evenals de heer Vogel had cursusleider G. J. de Jager lovende woorden en felici taties voor de cursisten en hij toonde 'UITBREIDING DAARDOOR MOGELIJK MAKEN' MIDDELBURG - „De normen voor toe lating tot het middelbaar sociaal- T) rxJ i pedagogisch onderwijs zullen soepeler JVOllCrflammCr nU OOK gehanteerd moeten worden om de uit breiding van deze vorm van onderwijs en het stichten van nieuwe scholen mo gelijk te maken". Dit zei drs. H. H. Vogel tijdens de diploma-uitreiking aan een tiental cursisten, die de 3-jarige cursus middelbare beroepsopleiding inrich tingswerk, uitgaande van de Zeeuwse stichting voor middelbaar sociaal- pedagogisch onderwijs, met succes hebben voltooid. verdacht van inbraak bij juwelier in Goes GOES - De Goese politie heeft de 29- jarige Rotterdammer P. v. d. H. aange houden. Hij wordt cr van verdacht dc inbraak te hebben gepleegd bij de ju welier,,'! Gouddoppertje" aan de Korte - Kerkstraat in Goes. Daar werd zoals onder het genot van een drankje. Na- zich bijzonder trots dat allen waren ge slaagd. Drs. H. J. Kamphuis, inspecteur voor het middelbaar sociaal-pedagogisch onderwijs, toonde zich verbaasd over het verloop van het examen, waarbij hem vooral de sterke verbondenheid van de cursisten met de praktijk was opgevallen. Ook de intentie waarmee de verschillende cursisten in de morgenu ren ieder persoonlijk zijn scriptie had verdedigd, had de inspecteur overtuigd van de werkdrift en de inzet van de deel nemers. Daarna reikte de inspecteur de diplo ma's uit. Tot besluit bleef het gezel schap, waaronder docenten en andere cursisten, nog enige tijd gezellig bijeen De heer Vogel, bestuurslid van de Zeeuwse SMSPO. sprak deze woorden donderdagmiddag in de serre van de vroegere huishoudschool aan het Mo lenwater te Middelburg waarin de stich ting de lessen geeft. „Vooral in Zeeland Binnenkort zal op 3 achtereenvolgende met zijn vreemde geografische ligging is dinsdagavonden van 8 tot 9 uur een het erg moeilijk om aan de normen, ge- kerkconcert gegeven worden in de Gast- steld door het ministerie van onderwijs, huiskerk te Zierikzee. Op 29 juni speelt te voldoen", aldus de heer Vogel, die ook Orgelconcerten in Zierikzee Stoffel Gunst, organist te 's-Heer Arendskerke. op 6 juli Jan van Dijk, or- aandrong op samenwerking tussen de verschillende onderwijsinstanties op ganist te Middelharms, m.m.v. Nine het gebied van het middelbaar sociaaï- Sligter, fluit en op 13 juli Bram Beek- pedagogisch onderwijs. man, organist te Middelburg. Het eerste programma met Stoffel Gunst bestaat uit werken van Fresco- baldi, Walther (concerto). Joh. Seb. Bach, Martin, Reger en Andriessen (choral n». „De Zeeuwse SMSPO is reeds met suc ces met een vorm van samenwerking bezig en ook de 'zuilen' werken hieraan positief mee", stelde drs. Vogel, die met vreugde vaststelde dat de belangstel- bekend in het pinksterweekeinde voor 125.000 gulden aan sieraden gestolen. Van de H. werd twee weken geleden op heterdaad betrapt tijdens een inbraak bij de Vlissingse juwelier Van de Ree op het Bellamypark. Hij heeft inmiddels ruim tien andere inbraken bekend, waaronder die op woensdag na pinkste ren, op klaarlichte dag, in een woning aan de Bergweg in Goes. Daar werd overigens niets gestolen. Van de H. heeft ontkend de inbraak bij het Gouddoppertje te hebben gepleegd, hoewel sorteerproeven met een hond hebben uitgewezen, dat de in het Goud doppertje gevonden breekwerktuigen door Van de H. zijn aangeraakt. Dit so voor de politie z'on sterke aanwijzing, dat het onderzoek wordt voortgezet. mens de cursisten sprak mejuffrouw W Mulder een dankwoord tot de docenten. Voor ieder van hen had zij een geschenk onder de kurk. De geslaagden met him persoonlijke scriptie zijn; mejuffrouw P. Louws (het lichamelijk gehandicapte kind in de in richting), mejuffrouw A. Tramper 'echt scheiding); mevrouw L. Visser- Luyendijk (oudercontacten vanuit het medisch kinderdagverblijf); mejuffrouw J. Cevaal (kindermishandeling); de heer L. Fase (crisis in het gezin); mejuffrouw W. Mulder (een gezinshuis voor het zwakbegaafde kind): de heer A. van der Wal 'inrichtingshulp in ontwikkeling); mejuffrouw M. E Meijers (experiment pensiontehuis): mejuffrouw J. C. C. de Visser (ontwikkeling binnen de zwak zinnigenzorg). ZITTING POLITIERECHTER MIDDELBURG: groepen. Er waren zowel 'vmiddagsals 's-avonds activiteiten in het in 'Suri naamse temperatuur* gelegen open luchttheater. Voor de Surinaamse groepen, die onder irieer uit Amster dam gekomen waren en voor de organi serende 'subgroep recreatie van de werkgroep opvang rijksgenoten' van de Welzijnsraad Middelburg was het echter bijzonder teleurstellend dat van 'Nederlandse' zijde vooral 's-middags slechts een handjevol mensen belang stelling toonde. «- Het optreden in Toorenvliedt was vooral bedoeld om de Nederlanders kennis te laten maken met de Suri naamse cultuur en folklore. Het publiek werd 's-middags vrijwel uitsluitend ge vormd door een groep Surinaamse men sen uit Alphen aan de Rijn. die met twee autobussen de reis naar Middelburg hadden gemaakt. En hoewel het eerste programma-onderdeel, een kleurrijk dé filé van alle medewerkende groepen op de speelweide bij Toorenvliedt door ge brek aan belangstelling moest worden afgelast, heerste er onder de mensen uit Alphen aan de Rijn een uitstekende stemming. Men zag 's-middags de en thousiaste volksdansers van Faja Lobi met de 'Koto Missies', de groep Loson nam met cabaret de woon- leef- en werk situatie in Nederland en Suriname or der de loep en aan het eind van de mid dag kon men deelnemen aan een door een plaatselijke slagerij verzorgde bar- becuemaaltijd. Tijdens het feest kon men ook proeven van Surinaamse lek kernijen. 's-Avonds toen na Faja Lobi het gezel schap Bakoeba Surinaamse vormings toneel presenteerde, was de belangstel ling belangrijk groter. Er kwamen onge veer 200 mensen, op Walcheren wo nende Surinamers en toch ook een rede lijk aantal Nederlanders. De organisa toren hadden toen via een geluidswagen in Middelburg nog eens de aandacht op de manifestatie in Toorenvliedt gericht. 'Bakoeba' speelde 'Zo zijn ze', een stuk over de situatie van Surinamers in Ne derland. Het spel 'Zo zijn ze' ontwikkelt zich zo danig dat dit 'ze' op de Nederlanders slaat. In het stuk wordt de houding van de Nederlanders gekritiseerd; vooral de ïrgernis van de Surinamer komt naar voren over het stereotype beelddat veel Nederlanders van de drugs handelende ïn werkloze Surinamer hebben. Vanuit de achtergrond van werkloosheid gaat aet spel voorts in op de ontbindende werking, die de Nederlandse maat schappij heeftop het Surinaamse gezin. Het Nederlandse onderwijssysteem wordt eveneens kritisch bekeken. Aan het slot constateerde de heer J. Frank van de Middelburgse Welzijns raad dat het evenement ir. Toorenvliedt het meest geslaagde was van de deze week gehouden manifestatie. De ge ringe belangstelling voor het middag programma kon voor een belangrijk deel aan de hitte worden toegeschreven. Een beeld var, talie op Toort de Surinaamse man (fes- VECHTPARTIJ BIJ VERLATEN SCHIP OLAU-LINE MIDDELBURG - Politierech ter mr. J. H. Mulder in Middel burg heeft donderdagmorgen een geval van agressie in het verkeer, uitmondend in hand tastelijkheden, bestraft met een boete van 500,-, waarvan de helft voorwaardelijk. De ver dachte zelf, P. I. N. uit Vlissin gen, was niet verschenen, maar wel het slachtoffer, J. F. B. Het incident deed zich op 30 maart in Vlissingen voor toen automobilist N. na een wat ongewone manoeuvre via een middenberm in een voorrangs kwestie verwikkeld raakte met zijn medeweggebruiker B. N. wond zich blijkbaar zo op dat hij - volgens de le zing van het slachtoffer zelf- op de au to van B. toevloog, het portier opende en B. een aantal klappen en schoppen toe diende. Nadat B. was uitgestapt (om N.'s kenteken te noteren volgde op nieuw een handgemeen, waar B.'s trui ernstig onder leed. Hij diende daarvoor bij de rechter een schadevordering van 35,- in. Dit be drag zal N. binnen drie maanden moe ten vergoeden, zo niet, dan zal ook de voorwaardelijk opgelegde boete van 250,- ten uitvoer worden gelegd. De strafmaat was mede gebaseerd op een soortgelijk incident waarbij N. op 8 juli Alcohol vorig jaar was betrokken. waarae van ruim 200,-, bij een Vlis- sings warenhuis en moet daarvoor 150,- boete betalen. Ook de aankomst van de Olauline op 7 maart in de Vlissingse binnenhaven ver liep niet zonder incidenten. In het ge drang bij het verlaten van de boot kre gen de broers J en R. S. uit Den Haag het aan de stok met een aantal mede passagiers, waardoor op het parkeerter rein een flinke vechtpartij ontstond. De broers gaven wel toe dat zij door hun eigen gedrag de meeste schuld aan het gebeuren hadden, wat de politierechter honoreerde met voor ieder 150,- boete (eis 250,-). P. E. L. uit Middelburg moet 100- betalen omdat hij op 19 februari een functionaris van een bedrijf mis handelde waar hij was ontslagen en waarbij hij zijn ongenoegen tevens uitte door het intrappen van een ruit. Ook de VlissingerW. P J. de K. ging zich-in een huurgeschil - te buiten door zijn, vrou welijke, tegenpartij, mejuffrouw P J. v. d. D. aan het haar te trekken en in de heup te schoppen Dat gebeurde toen zij achter het stuur van haar auto zat. Eis en vonnis: 200,- boete. Omdat hij niet snel genoeg naar zijn zin werd geholpen trapte G. J. P. uit Veere op 28 december vorig jaar in Middelburg de ruit van een broodjeswinkel kapot, wat hem op 75,- boete kwam te staan. De Middelburger Van T. had zich schuldig gemaakt aan diefstal van enkele winkelgoederen, ter De politierechter kreeg ook nu weer een grote reeks van zaken betreffende rijden onder invloed te behandelen. In sommige gevallen hield hij daarbij rekening met bijzondere persoonlijke omstandigheden, zoals naar voren ge komen in rapportages van het consul tatiebureau voor alcohol en drugs of naar voren gebracht door een raads man. Ook het bezit van een auto als noodzaak voor beroepsuitoefening vormde vaak een punt van overweging voor de bepaling van de strafmaat. Enkele verdachten, die het maximum promillage met marginale hoeveelhe den hadden overschreden, kwamen er met een geldboete vanaf, zoals P D A. K die een promillage van 0,78 met 250,- beboet zag. J. A. P. uit Middel burg moet wegens een promillage van 1,20 een boete van ƒ400.- betalen. Hij kreeg daarbij een week voorwaardelijk opgelegd en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde dat hij zich in de eerste drie maanden van de proeftijd met geen ander motorvoertuig dan de bromfiets, nodig om naar zijn werk te komen, verplaatst. Een bedrag van 150,-achtte de politierechter in de zaak tegen P. T. uit Middelburg het juiste antwoord op een promillage van 2.25 op de bromfiets J. L. J. uit Middel burg kwam er wegens een promillage van 0,94 af met 400.- boete en 3 maan den voorwaardelijke ontzegging rijbe voegdheid, Geen enkele marge in de strafrnaat bleek mogelijk voor de Mid delburger A. D. die met 1,92 promille achter het stuur was gekropen en dit moet bekopen met twee weken gevan genis (een voorwaardelijk) en negen maanden niet rijden. F. J. van N. uit Vlissingen moet 1000 - boete betalen, kreeg voorts een week voorwaardelijk opgelegd en mag vier maanden niet rij den. In zijn geval was geen bloedproef afgenomen maar had de politie een zo danige rijwijze geconstateerd dat hij niet in staat werd geacht naar behoren een auto te besturen. Er was in dit geval sprake van een combinatie met valium- gebruik. M. C. M. van O. uit Goes kreeg een boete van 750,- opgelegd naasteen week cel voorwaardelijk en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor negen maanden voorwaardelijk. Omdat Van O. zijn auto niet voor zijn werk kan mis sen. werd hem als bijzondere voor waarde opgelegd dat hij een jaar lang alleen op werkdagen in zijn auto mag JeilQddipnSt rijden. In deze zaak - het ging om een 6 promillage van 1,86 - was sprake van een botsinkje met een geparkeerde au to. Het vonnis voor G. S. uit Vlissingen in verband met een 'score' van 2,60 pro mille liep uit op twee weken cel 'waar van één voorwaardelijk) en 6 maanden ontzegging 'de helft voorwaardelijki Sint Petrusschool hield 'Het laatste feest' VLISSINGEN - „Het laatste leest". On der deze titel hield de Vlissingse Sint Petrusschool de laatste avond van zijn bestaan in het gebouw van de Sint Paulus-mavo te Vlissingen. De school, die wegens te weinig kinderen niet zelfstandig kan voortbestaan, had voor deze gelegenheid een uitgebreid pro gramma samengesteld. De avond werd geopend met een aantal liedjes, gezongen door de leerlingen van de schooL Daarna hield de heer W. B. Maasdam, voorzitter van het ouderco mité, een openingstoespraak waarin hij de leerkrachten en de ouders dankte. De heer J. Lansu trok In zijn toespraak een vergelijking met „een Zeeuws- Vlaamse begrafenis". Na deze vergelij king zongen de leerlingen van de Sint Petrusschool nog eenmaal, waarna de avond werd voortgezet met optredens van de Gogola's. goochelaars en de ac cordeonvereniging 'Accordeola'. De muzikale omlijsting van de avond was in handen van Anton Boer en Jasper Hendrikse. ZOUTELANDE -Zondagavond om 7 uur wordt in de hervormde kerk te Zoute lande een jeugddienst gehouden. Voor- gangerindezedienstisds.L.deLiefdeuit Vlissingen. die spreekt over 'Nieuwe le vensstijl' Muzikale medewerking ver leent het jeugdkoor uit Serooskerke 'Uitsmijters' in Vleeshal Middelburg VLEESHAL, MIDDELBURG David Arden, piano met compositie* van o-a. Messlaen. Stockhausen. Cop- pens en Dobrowolski Fernando GrlUo met o.a. werken van Xcnaids, Raduie- scu en eigen composlUes. Nog ruim twee weken kunnen de lief hebbers terecht bij het festival, dat ron dom de componist, Iannis Xenakis is gebouwd en waann naast films en lezin gen ook een groot gedeelte voor dc mu ziek is ingeruimd. In de Vleeshal te Mid delburg concerteerde de Amerikaanse pianist David Arden voor een aandach tig en later zeer enthousiast publiek. Deze sympathieke musicus bad daar ook alle recht toe. want in deze voor ve len moeilijk te verwerken composities, waarvan hij steeds van tevoren een uit eenzetting gaf. eisten van de pianist ontzettend vecL Uiteraard komt eigentijdse muziek wel vaker voor in de programma's van 'Jeugd en Muziek' en diegenen die daar naar regelmatig toekomen, staan de niet traditionele klanken wat duidelij ker voor ogen. dan de argeloze bezoeker, die dit voor het eerst hoort en aan schouwt. David Arden begon deze avond met 'AI- louette Calandrelle' van Olivier Mes- siaen. Over deze componist is in deze kolommem onlangs nog uitvoerig ge schreven. Dit werk, met wat laat- Debussyaanse klanken in zich, kreeg van de pianist een grandioze uitvoering. Zonder show 'zoals men deze muziek nog te vaak brengt), werd er op muzi kaal verantwoorde wijze gespeeld en dit was voor David Arden, naar later bleek, niets bijzonders. 'Klavierstücke XT van Karlheinz Stockhausen was van geheel andere aard. De voor een leek moeilijk leesbare 'partituur' leek voor David Arden ge sneden koek. Een andere interessante compositie was de 'Music for piano tape', een stuk waar de pianist 'compleet met cronometer) op de seconde nauwkeurig moest inval len op de geprononceerde klanken uit de tape. Dit samenspel, waar de vrijhe den minder waren dan in de andere wer- km. verlten (zo te horen) geheel yoleens man. Naast het 'Mikrokosmus' van George Crumb, waar de pianist het eerste deel van speelde, was er nog één compositie die zeker niet onvermeld mag blijven. Het was Ailaloa' van Adam WalacmskL Het instrueren van deze compositie was al een karwei op zich. De uitvoering er van speelde zich niet af op het klavier, zoals men zou mogen veronderstellen, maar op het snarengedeelte van de vleugeL Alle attributen die men in de huishouding kon vinden werden ge- brukt. In eerste instantie was er een ge deeltelijk gedekte tafel in de vleugel in gericht, waarop borden, vorken en le pels een plaatsje hadden gevonden. Ar den, in zijn partituur loerend, liet zien dat men met een theezeefje en borden kwast veel op de snaren kan doen. Daarnaast werd er gegooid met stuiters en met een aantal voorwerpen, die op biefstukjes tartaar leken. De aanwezigen genoten zeer van dit muzikale kijkspel, waarzelfs opgeblazen ballonnetjes en een spuitbus aan te pas kwamen. Elk geluid is muziek, of het nu geritsel is, of voetengestamp en uit dien hoofde was het aardig er kennis mee te maken. Het zal echter maar weinigen gegeven zijn dit spektakel uit te voeren. David Arden had veel succes met zijn optreden. Het programma was. wat de tijdsduur betrof wat uit de hand gelopen, zodat het tweede gedeelte van deze avond op een laat tijdstip begon. Daarvoor tekende de bassist Fernando Grillo. Enige tijd geleden trad hij nog op in het Kuiperspoorttheater. waar ik met bewondering naar o.a. zijn eigen com posities heb geluisterd. Die waren er nu ook weer bij en deze musicus, die de bas van onder tot boven, van voor naar ach ter in al zijn geledingen bespeelde, had ook nu weer (en terecht) een groot suc ces. Het werd een bijzondere, niet alledaagse avond in deze Middelburgse Vleeshal Ai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9