PLAN: NEVENFUNCTIES KAMERLEDEN OPENBAAR Vrijspraak gevraagd voor abortusartsen Waterschaarste op Curacao verergerd PZC Egyptisch-Syrische samenwerking in het conflict met Israël Vakbonden dreigen minister met proces Maart volgend jaar kamerdebat over ondernemingsraden PvdA-initiatief wil wijziging reglement Gegevens moeten in openbaar register 53 GEWONDEN BIJ FOUTE LANDING VERDEDIGERS: REQUISITOIR KWETSEND „IN IEDER GEVAL DE UITERSTE CLEMENTIE" het weer Weer een hittegolf Kamerlid let op de kleintjes WATERFABRIEK AL WEEK DEFECT JimmyCarter is over de streep flIJDAG 25 JUNI 1976 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De tweede-kamerfractie van de Partij van de Arbeid wil dat alle kamerleden hun nevenfuncties openbaar maken. Op de dag dat het parlement met vakantie ging zijn de socialisten geko men met een initiatiefvoorstel dat die openbaarmaking regelt. Daarvoor is een wijziging van het reglement van orde van de kamer nodig Het voorstel van de socialisten Franssen, Vellenga en Stoffelen, valt in twee delen uiteen. In de eerste plaats moeten kamerleden hun nevenfuncties bekendmaken, welke gegevens in een openbaar register worden genoteerd. In de tweede plaats moeten zij bij een kamerdebat over een bepaald onderwerp aangeven in hoeverre zijbijdeuitkomst van dat debat enig persoonlijk zakelijk of ander belang hebben. Het instellen van een register moet er toe leiden dat een ieder kan weten welke functies een volksvertegen woordiger heeft. Op verzoek van de voorzitter van de tweede kamer, die dat bijvoorbeeld kan doen bij de beëdi ging van een kamerlid en voorts elk jaar (bijvoorbeeld bij het begin van het i parlementaire jaar), moetelk kamerlid ÜGtrOLlWeiinGlCl zijn functies opgeven. Het gaat daarbij in het PvdA-voorstel om het zelfstan dig of onzelfstandig bedrijf of beroep, de naam van de werkgever, de functie, Een kamerlid dat weigert om aan het verzoek tot openbaarmaking van zijn functies te voldoen, wordt volgens het PvdA-voorstel 'gestraft' met open baarmaking van zijn weigering. In het openbare register wordt deze weigering eveneens opgenomen. Met het andere artikel willen de indie ners van het voorstel bereiken dat men bij een debat weet of en hoe een spreker bij het behandelde betrokken is. Elk de namen van instellingen op onder- kamerlid moet alvorens het woord te nemingen waarvan men bepaald be stuurder, adviseur of toezichthouder is, alle overige maatschappelijke functies en alle ondernemingen kamerlid aandeelhouder i voeren aangeven waar zijn belangen liggen. Van belangen wordt in het PvdA-voorstel gesproken als het gaat om een onderwerp dat betrekking heeft op het beroep, het bedrijf, de onderne ming of de organisatie waarbij de par lementariër werkt of waarvan hij be stuurder, adviseur of toezichthouder is of - in geval het om een onderneming gaal - waarvan hij aandelen bezit. Het wordt bij twijfelgevallen aan de voor zitter van de kamer overgelaten te be palen of een kamerlid deze feiten alvo rens het woord te voeren moet meede len. De PvdA'ers zijn met hun voorstel ge komen naar aanleiding van de discus sies van een half jaar geleden over de adviseurschappen van enkele >oud- Ikamerleden bij het bedrijfsleven. Zoals bekend ontstond nogal wat rumoer om de adviseurschappen van het AR kamerlid Roolvinx en de voormalige KVP-minister Schmelzer bij de olie maatschappij Gulf Franssen, Stoffelen en Vellenga zien hun voorstel overigens als een over gangsmaatregel. Zij pleiten namelijk voor een wettelijke regeling voor de openbaarmaking van functies. De rege ring is momenteel bezig een onderzoek in te stellen naar de zaak van neven functies voor politici, teneinde te ko men tot zo'n wettelijke regeling. De PvdA wil dat bij die wettelijke regeling ook andere politieke ambtsdragers, zoals leden van de raad van state, bur gemeesters, commissarissen van de koningin, maar ook hooglera hoofdambtenaren worden opge De drie PvdA-kamerleden willen het hebben van nevenfuncties niet verbie den maar zij laten duidelijk blijken er geen voorstander van te z:jn Stoffelen We gaan ervan uit dat het kamerlid maatschap een full- time-functie is. t nodig een volledige Dat laat geen nevenfu drie socialisten zijn er gi van om de bij de wet ge kamerlidmaa tschap functies uit te breiden s toe De en voorstander egelde met het onverenigbare NIEUW STADHUIS AMSTERDAM OP WATERLOOPLEÏN AMSTERDAM - De gemeenteraad van Amsterdam heeft donderdag 3,5 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor het bouwrijp maken van de plek waar het nieuwe stadhuis moet komen. Die plaats ligt aan het Waterlooplein en de Amstel. De sloop van de laatste huizen en be drijven van dit historische plein zal on geveer 2 miljoen gulden opslokken. Op het al kaalgeslagen Waterlooplein zelf zal eind van dit jaar veel veranderen. De bouwterreinen van de metro worden verplaatst en de tramlijn krijgt hier een andere route. De kooplieden van de vlooienmarkt zul len tijdelijk worden verplaatst naar een smalle strook grond aan de valkenbur gerstraat die naast de toegangsweg tot de U-tunnel ligt. De huidige bewoners van de te slopen panden zullen als 'stadsvemieuwings- urgenten' door de dienst herhuisvesting aan een nieuwe woonruimte worden ge holpen. SPECIAAL POLITIEK MILITAIR COMITé CAIRO (UPI) - Egypte en Syrië gaan een gemeenschappelijk politïek-militair comité vormen dat tot taak krijgt een gezamenlijke strategie voor hun conflict met Israël op te stellen. Dit is een van de besluiten die zijn genomen tijdens een tweedaagse conferentie tussen de Egyptische premier Mahmoed Salem en zijn Syrische ambtgenoot Mah- moed Ajoebi. in aanwezigheid van kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië en de minis ter van buitenlandse zaken van Koeweit, Sabah El Achmed. De laatste twee traden als bemiddelaar op. Het overleg, dat in Riad plaatsvond, is donderdag afgesloten Voorzitters van het comité zullen zijn ambassades in de /wederzijdse hoofd- de wederzijdse ministers van buiten- stedenzullen heropenen. De ambassades landse zaken. Het zal 'wegen en midde- waren eerder deze maand gesloten als len bepalen voor uitvoering van de re- gevolg van de verslechterde betrekkin soluties van de (1974) Arabische top- gen. conferentie', die besloot tot e - - In het communiqué over Libanon mer- Arabische benadenng™ het cobB.c' ken de vler Egypte, Svrie. met Israel en erkennine van He Palec. r Saoedi-Arabie en Koeweit, op dat zij n op- met Israël en erkenning van de Pales- oaucui-mauic en rvutJWL'ib, volledig -«len metten (ADVERTENTIE) de wettige vertegenwoordigster van de Palestijnen. Het comité zal ook een gemeenschappe lijke strategie uitstippelen voor de 'be vrijding van de door Israël bezette ge- lossing te verwezenlijken die een einde maakt aan het bloedvergieten in Liba non. Deze oplossing dient tevens 'het Palestijnse volk in Libanon in staat te stellen zijn heilige plicht tegen Israëlte bieden e„ riohtli^ voo, podtiege ac- communique deden de vier aan de con ferentie van Riad deelnemende landen lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO»', T zo Wordt in de verklaring gezegd een beroep op de strijdende partijen in Men w.„m vn„„, B Libanon het vuren te staken en de taak van de Arabische vredesmacht te ver gemakkelijken. Ook is besloten dat Syrië en Egypte hun Men kwam voorts overeen dat er een bijeenkomst van president Hafez Assad van Syrië en Anwar El Sadat van Egypte zal worden voorbereid. UTRECHT (ANP) - De samenwerkende organisaties van werknemers bij radio en televisie hebben minister Van Doorn van erm geschreven, dat ze naar de rechter zullen stappen als hij blijft weigeren, de gelden beschikbaar te stellen die nodig zijn voor de voor 1975 overeengekomen wijzigingen in de cao voor het omroeppersoneel. Om die wij zigingen - arbeïdsverkorting, uitbrei ding vakantie e.d. - te kunnen door- voern zouden 51 nieuwe medewerkers moeten worden aangetrokken. De bonden menen, dat de minister con tractbreuk door de NOS min of meer uit lokt, omdat zijn ingrijpen tot gevolg heeft dat het NOS-bestuur een deel van de overeengekomen cao niet kan nako men. In de brief staat, dat bij de cao onderhandelingen zowel door werkge vers als werknemers 'uiterst nauwkeu rig' is gelet op de financiële mogelijkhe den en dat de minister van erm de resul taten van de onderhandelingen heeft goegekurd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van erm lijkt het ge val op een mistverstand te berusten. Het geld voor het uitvoeren van de cao voor 1975 is er wel, maar men heeft nog niet geteld hoeveel daarvoor totaal no dig is. Als die totaaltelling is gemaakt, moet worden bekeken in hoeverre dat is ingepast in de goedgekeurde omroep begroting. Als de kosten daarvan inder daad niet passen in de begroting, dan zal daarvoor zeker geld komen, aldus de woordvoerder van erm. INTERNATIONALE LENING SPANJE LONDEN (RTR) - Spanje krijgt een le ning van driekwart tot één miljard dol lar in Europese valuta's van een inter nationaal consortium van banken, zo is donderdag in financiële kringen in Londen vernomen. Dc onderhandelin gen zijn vrijwel afgerond. Het wordt de grootste financierings transactie van de afgelopen twee jaar op de internationale kapitaalmarkt. Spanje heeft in veertig jaar niet zo'n groot bedrag van buitenlandse banken geleend. PHILADELPHIA Een DC 9 van van Philadelphia neergestort. geicond. Op de foto ligt het sta a merikaarue :eeèn gebrot lalschapptj i i en in bran erwtjderd va i de romp van het ongelukst AMSTERDAM - Vrijspraak, ontslag van rechtsvervolging, maar in leder geval uiterste clementie: dat vroegen de drie juristen die namens de twee abortusartsen van de Amsterdamse Sarphati-polikliniek de verdediging voeren, aan de recht bank in de hoofdstad. Mr. H. B. A. Verhagen lichtte zijn bezwaren toe rond het verouderde abortusarti kel. Hij zei dat deze hele zaak vooral gezien moet worden tegen de achtergrond van de abortus in Nederland. In ons land worden zo'n 75.000 vrouwen -voor het merendeel buitenlandse- per jaar geaborteerd. Het openbaar minis terie grijpt daarbij niet in. Slechts het politieke geharrewar heeft de normale wetgeving op dit punt tot nu toe in de weg gestaan. Zelden wordt in abortus klinieken de bloedgroep etc. bepaald. En nooit is dat een reden om in te grij pen. maar in dit geval ineens wel. Er zijn. zo zei mr. Verhagen, door beide artsen D. en N. nooit toezeggingen ge daan over de manier van aborteren of over de tijdslimiet aan de inspectie voor de volksgezondheid. De opmerking van de officier, dat de abortus bij de Belgi sche vrouw niet op deskundige wijze was uitgevoerd, bracht mr. Verhagen tot een tegenopmerking. Iedere arts mag een fout maken, behalve die arts, die aborteert Hij wordt gediscrimi neerd. Een abortusarts rrjet beoor deeld worden als andere a isen: discri mineren is het oproept >i van oude spookbeelden. Over arts Laurens N. zei mr. Verhagen dat hij een reeks excellente getuig schriften heeft vanuit zo ongeveer alle delen van de wereld. Daarom vond hij het des te erger dat de officier de medis che reputatie van zijn cliënt door de modder had gehaald, enkel en alleen omdat de man op 9 mei 1974 tussen kwart over twee en kwart over vier 's middags een fout had gemaakt..Het is schrijnend tijdens het requisitoir van de officier naar zo'n vernietigend oordeel te moeten luisteren. Dr V. is afgeschilderd als een evidenl onbe «aam arts en als een gevaar voor de vr isgezondheid. Dr. N.. zo vond mr. Ver! ,ge is bovendien al zo zwaar ges tra door de zes maan den schorsing die hem zijn opgelegd door het medisch tuchtcollege. Mr R. Samkalden - optredend voor dr. D. - vond in deeerste plaatsdathethele proces niet thuishoorde in de rechts zaal. Dit is typisch een zaak voor het medisch tuchtcollege en niet voor de strafrechter, zei hij. HIJ achtte het requi sitoir van de officier uiterst ongenuan ceerd. ook omdat de officier geheel voorbij is gegaan aan wat de getuige- deskundigen, door wie dan ook opge roepen, ter zitting hebben gezegd. De tenlastelegging weerlegde mr. Sam kalden op alle punten, ook op het punt van voldoende sociale indicatie. De ver antwoordelijkheid na de ingreep lag volgens hem bij arts N en niet by arts D Perforatie is bovendien geen toe brengen van lichamelijk letseL i Door onze weerkundige medewerker) Deze laatste junhoeek kan de tweede hittegolf van het jaar opleveren. De eerste werd begin mei in Zuid-Nederland genoteerd met vijf zomerse dagen boven 25 graden, waarvan drie dagen boven de 30 graden, hetgeen de mini mumlimiet is voor een Nederlandse hittegolf. Donderdagmiddag steeg het kwik in Oost-Brabant tot 33 graden en in de meeste provincies tot rond de 30 graden, zelfs in het Noorden. Hedenmiddag kan het hier en daar nog een graadje warmer worden. Het hogedrukgebied is niet alleen op de grondweerkaart omvangrijk en sterk. Ook in de hogere luchtlagen is de atmosfeer droog en ontwikkelt het hoged rukgebied zich, en juist daardoor lijkt het waarschijnlijk dat dit zeer warme weer zich al tijdens het weekeinde kan handhaven. De droogte van de lucht in de hogere luchtlagen is de voornaamstè oorzaak dat de ontwikkeling van een onweersbui in de middag of avond voorlopig toch klein blijft. In Parijs stond het kwik gistermiddag dicht tegen 35 graden. ZEER WARM Zonnig en zeer warm weer met later op de dag een kleine kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Maximum temperaturen rond 31 graden, maar aan de kust door wind van zee enige verkoeling. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag. Weinig verandering Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zaterdag: aantal uren zon: 8 tot 16; min. temp.: omstreeks 19 graden: max. temp.: omstreeks 30 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 7 tot 16; min. temp.: omstreeks 18 graden; max. temp.: omstreeks 29 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 graden en voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Weer in Europa Aberdeen zwaar bew20 gr. Athene licht bew31 gr. Barcelona zwaar bew32 gr. Berlijn zwaar bew27 gr. Bordeaux licht bew35 gr. Brussel half bewolkt33 gr. Frankfort licht bew31 gr. Geneve onbewolkt32 gr. Helsinki zwaar bew22 gr. Innsbruck half bewolkt29 gr. Kopenhagen zwaar bew. 24 gr. Lissabon niet ontvangen Locamo onbewolkt 30 gr Londen onbewolkt31 gr. Luxemburg onbewolkt32 gr. Madrid half bewolkt34 gr. Malaga onbewolkt 30 gr Mallorca onbewolkt33 gr. München licht bew. 26 gr. Nice onbewolkt 28gr. Oslo zwaar bew. 27 gr. Parijs onbewolkt35 gr. Rome onweer31 gr. Split onweer29 gr. Stockholm zwaar bew 26 gr. Wenen onbewolkt25 gr. Zurich onbewolkt 28 gr. Casa Blanca geheel bew 22 gr. Istanboel niet ontvangen LasPalmas onbewolkt Weersvooruitzichten komende dagen. Een krachtig hogedrukgebied met het cen trum boven Polen blijft het weer in grote de len van Europa beheersen. Britse Eilanden: in het westen en noorden veranderlijk met af en toe regen 18-24 gra den. in Midden en Zuid-Engeland zonnig en warm. kans op onweer 28-32 graden. "Scandinavië: in het noorden en midden ver anderlijk 15-20 graden, elders vrij zonnig 23- 27 graden. Duitsland, Benelux, Frankrijk: zonnig en zeer warm, 27-33 graden, in de kustgebieden 20-25 graden, plaatselijk onweer. Zuid- en Oost-Europa: vrij zonnig, plaatse lijk warmte-onweer 30-35 graden Strandweersverwachting: Hoge druk houdt stand. Overwegend zonnig, onweerskans nauwelijks 25%. Zwakke wind in de middag van zee. Temperatuur 28-30 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: wellicht ook wee keinde zomers. ZON EN MAAN 25 juni 04.21 onder 21.05 Maan op 02.53 onder 18.57 DEN HAAG- Gezien op de parkeerplaats van de leden van de tweede kamer. Het autootje van de fractievoorzitter van de kleinste partij??? De nota van minister Lubbers over de selectieve groei, de economische struc tuurnota, wordt besproken tijdens de begrotingsbehandeling van het hoofd stuk economische zaken, nu nog voor zien in de week van 30 november van dit jaar. Een bijzondere kamercommissie heeft besloten enkele openbare com missievergaderingen over de nota te houden, te weten op de maandagen 8 en 22 november. Voorzitter var. deze bij zondere commissie is het AR-kamerlid Van Houwelingen en tot onder voorzitter werd gekozen het PvdA- WILLEMSTAD (ANP) - De waterschaarste op Curacao, waar een week geleden de wa- terdestilleerfabriek kwam stil te liggen, dreigt kritieke vormen aan te nemen. Giste ren bleek dat een speciaal schip dat tienduizend ton wa ter uit Aruba en tienduizend ton uit Venezuela naar Cura cao zou brengen, nu pas on derweg is van New Orleans naar Venezuela. Verwacht was dat het schip dinsdag bij Curacao zou arriveren De waterfabriek van het eiland raakte vorige week donderdag on klaar door een foute manoeuvre van een aannemer die 'n nieuwe ver damper aan het installeren was. Hierdoor kwamen de zoetwaterre servoirs vol zout water te zitten. De fabriek produceert drinkwater door zeewater in grote ketels te laten verdampen. Alleen de waterfabriek van de olieraf finaderij van Shell Curacao werkt nog. Meteen capaciteit van tweedui zend ton per dag brengt dit bedrijf enige verlichting in de situatie. Het HOORZITTING IN SEPTEMBER DEN HAAG (ANP) - De commissie voor sociale zaken uit de tweede kamer streeft er naar de openbare behandeling van het voorstel tot herziening van de wet op de ondernemingsraden te doen plaats vinden in de week van 8 maart 1977. Nog dit jaar. op woensdag 22 september, houdt de commissie een hoorzitting voor een beperkt aantal organisaties en instellingen. De datum van 13 oktober wordt aangehouden voor de vaststelling van het voorlopig verslag over deze herziening. kamerlid Wieringa. Tot voorzitter van de vad-commissie uit de kamer is be noemd de PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman en zijn collega Van Amelsvoorts (kvpi werd onder voorzitter van deze commissie. DEN HAAG (ANP)-Jimmy Carter heeft voldoende stemmen om op de nationale conventie van de democraten bij de eerste stemming te worden gekozen tot kandidaat voor het presidentschap van deze partij. Dit blijkt uit een lelling van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Washington. volgens de telling had Carter in de laat ste week van de lente 1650 stemmen van de benodigde eenvoudige meerderheid van 1505. Dit kwam doordat hij een aan tal blokken achter zich had gekregen waarbij uit New York van Henry Jack son (die zich had tenaggetrokken) en nog eens 40 van dezelfde kandidaat uit Pennsyl vanië en van gouverneur Milton Shapp, 33 uit West-Virginia van "favo rite son' senator Robert Byrd en 15 uil Puerto Rico van Jackson In net kamp van de republikeinen zijn de tellingen verschillend. De partij zelf geeft president Ford 910 stemmen van de benodigde 1130 en Ronald Reagan 913 terwijl 275 stemmen nog ongebon den zouden zijn. De officiële voorlich tingsdienst in Washington geeft Ford 1017 stemmen tegen Reagan 941 met 140 nog onbeslist. De persbureaus en kranten als de New York Times en Was hington Post komen met weer andere cijfers. Van de 2.259 afgevaardigden naar de republikeinse conventie moeten er nog 161 worden geselecteerd De voorzitter van het Amerikaanse Joodse nationale fonds. Maurice Sage (58) is dinsdagavond, toen hij mevrouw Betty Ford een bijbel overhandigde, in elkaar gezakt en aan een hartaanval overleden. Dit gebeurde tijdens een banket in New York ter viering van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten, waarbij de vrouw van presi dent Ford de eregaste was (ADVERTENTIE) •o METZLER- brilieders oogmerk dagelijks waterverbruik op het ei land bedraagt echter 18.000 ton. De bevolking probeert nog wat water te verzamelen uit putten en regenbak ken die al vele jaren niet meer in ge bruik waren. Minister De Gaay Fortman van An tilliaanse zaken dient de helpende hand te bieden bij ae oplossing van de waterschaarste. Aldus het tweede-kamerlid Van Zei! (kvpj in donderdag aan de bewindsman ge stelde schriftelijke vragen. Er zal, bij het bieden van die helpende hand, tevens gedacht moeten worden aan de problemen van de gezondheid, de hygiëne en het milieu, zo meent Van Zeil. Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P Dieieman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. teL (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. ;e (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag tlm vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten karv Advertentie-afdeling: 101186)1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: 101184) 14796- Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kantoren van SÏOO-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533- Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 37,75; franco per post 42.-; per maand 12,75; losse nummers 0.50 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'fax tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 9300. Provinoala Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3