Frans Derks leidt voetbalduel voor goed doel in Nieuwvliet PLANTENMINNAARS extïA Kent UZeeuwsch-Vlaanderen Bewoners Zandstraat Terneuzen: maak van onze wijk een woonerf MOGELIJK OOK VAN HANEGEM OP HET VELD ill VRIJDAG 25 JUNI 1 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ach, hoe zijn de Turkse ge bruiken bij vrouwen onderling aangaande het uitwis selen van stekjes? Ik ken ze met en dat blijkt m deze tijd een groot gebrek. Want de bovenètage wordt bevolkt door Turkse gezinnen. Grote gezinnen met veel kinder tjes. Allemaal aanvallige zwart-harig en zwart-ogende snoesjes. Er komen er steeds bij. 't Lijkt me een tevre den volkje dat probleemloos leeft en mint. Zeker wat geboortenregeling betreft. Er valt daar gewoon niets te regelen en de natuur gaat zijn gang. Ik zie dan ook de laatste tijd veel meer zwangere vrouwen dan ik ooit eerder waarnam. Voor vrouwelijk schoon ontbreekt me - logisch - het gevoel maar ik geloof wel dat het nagenoeg allen mooie Turkse vrouwen zijn, die uitda gend zwanger, doch minzaam glimlachend mijn deur voorbijivandelen. Meestal met een hummel achter zich aan die me een vrolijk daaagtoeroept De Turkse vrouwen hebben gespikkelde hoofddoeken om de zwarte haren ook al nadert de temperatuur hoge waar den en dragen lange fel gekleurde damespantalons ook al roepen wij puffend en zwetend ach en wee dat het zo warm is. Des zondags verpozen ze zich met bor- duunoerk. Ze zitten op hun gat in het plantsoen en maken kunststukjes van broderie.Een is er die wat erg vaak voorbij loopt en dan dringend binnenkijkt. Wil ze wat van me? Het blijkt als ze Lia, die bij me op bezoek komt, op de pot bloeiende fuchsia's wijst, die tegen de muur hangt. „Kijk" zegt Lia. „deze Turkse vrouw wenst een stekje van je ouderwetse belleboom.'' De Turkse is inventief genoeg en pakt de bloempot reso luut uit het rek. „Afblijven roep ik", onwillekeurig het wanbegrip huldigend dat mensen die onze taal niet verstaan ook slechthorend zijn. „Afblijven, wat denkt u wel, die pot is van ons! Zelfgekweekt, vrouwtjezelf gekweekt. Van een stekje!" „Stekje", herhaalt de vrouw enigzins teleurgesteld. „Kan niet, gaat-ie- dood", zeg ik streng. „Dood. weg" en ik maak een breed gebaar met de handen. Want dat is me altijd door fer vente plantenkenners verteld Stek nooit van een bloeiende plant. „Zo", zegt Lia even later tencijl ze bedachtzaam haar thee drinkt. ,.zo en nu krijgen we straks een woedende Turk op ons dak. Je hebt zijn vrouw beledigd.",.'t Is niet waar." zeg ik ge schrokken. ,,'k Heb het pas gelezen, een stekje weige ren is in Turkije roepen om wraak. Er zijn oorlogen door ontstaan." Even later sta ik boven tegenover de Turkse met het flegmatieke gezicht.Er is bij haar ook weer een kindje op komst, 't was me niet eerder opge vallen, ze lijken ook allemaal wel een beetje op elkaa r. En werd in deze flat er vorige week niet een geboren Enfin, dat kan onmogelijk bij deze geweest zijn want zelfs het meest ijverige voortplantingsvermogen kent grenzen.Ik bied haar de levensgrote stek aan waarvan ik de fuchsia ontdaan heb. Het was helemaal niet no dig geweest deze vrouw met sprekende gebaren en verhaspelde woorden tegemoet te treden ze spreekt een net Nederlands waarop menigeen jaloers kan zijn. Scherpe uitheemse etensgeuren zweven me vanuit de kamer tegemoet. In de vensterbank staat een angs taanjagende verzameling krachtige groene potplan ten Hier valt, dunkt mij, binnen afzienbare tijd te vre zen voor een plantaardig bewind. Ik weet nu wat me voortaan te doen staat als er weer eens een plantover- schot is. Naar boven vragen: „Wil-u een stekje me vrouw?" Vooralsnog ruik ik de eerste uren de scherpe uitheemse etensgeuren van de plantenminnende bo venburen. MAISON LEGRAND burchtstraat 14 ihb telefoon 2462 ■mm oostburg Hoewel we zoiets ongaarne doen. moe ten we deze week toch enkele inzen ders berispen. Zij lieten ons weliswaar trouwhartig weten datonze vorige 'prijs- plaat' was genomen in Rapenburg of. zoals het nu heet: Vogelwaarde, maar meldden niet welk gebouw de fotograaf had weggelaten. En dat is toch werke lijk de bedoeling. "Mevrouw" 'zeker weten doen we dat niet: de aanduiding was wat onduide lijk) Nachtegaal Puttingstraat 15. Sint-Jansteen speelde het spelletje volgens de regels van de kunst De foto was genomen in Rapenburg en de kerktoren ontbrak, schreef ze. Zij krijgt onze waardebon en. natuur lijk. welgemeende gelukwensen. We rekenen op u voorde nieuwe 'prijs- prent'. Inzendingen graag uiterlijk woensdag bij de PZC, Nieuwst raat 22, Terneuzen. Op een briefkaartje met vermelding 'Kent u Zeeuwsch- Vlaandercn?'. Laat u door de allengs losbarstende vakanties niet ontmoe digen en doe mee. Succes alvast W'Hoek'hield jaarvergadering HOEK - In de kantine op het gemeente lijk sportveld hield de voetbalvereni ging Hoek de algemene jaarvergader ing. Het jaarverslag van secretaris A. L. de Groote gaf een uitvoerige beschijving over het gunstige siezoen. Zowel de jeugdcommissie als de seniorenkas werd met een batig saldo afgesloten. In de kascommissie werden gekozen P. Verhelst A. de Putter en P. de Blaey. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren A. L. de Groote en P A. Hamelink herkozen in de vacature van het jeugd- bestuurslid L. de Rijke kon niet worden voorzien. In de jeugdcommissie werden gekozen de heren G. v. Boom. P F. Die- feman, M. v. d. Giesen en P. A Huyssen. Besloten werd om de contributie te ver hogen. Tevens zullen de donateurs- en entreegelden worden verhoogd. Afscheid Weterings ziekenfonds (oz) te Terneuzen TERNEUZEN - De heer W. Wenterings neemt woensdag 30 juni afscheid van de ziekenfondsvereniging 'OZ' te Ter neuzen. De heer Weterings. die veertig jaar in dienst is van deze vereniging, legt zijn functie neer in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. De afscheidsreceptie in hotel 'Rot terdam' te Terneuzen begint 's-middags om vier uur. VV'SDO'hield ledenvergadering LAMSWAARDE - In lokaal P. Claessens te Lamswaarde was een algemene le denvergadering van de voetbalvereni ging 'SDO' uit Lamswaarde. Er vond een bestuursverkiezing plaats vanwege het periodiek aftreden van voorzitter J. Joossen en de bestuursleden G. van Driessche, G. de Vijlder. die zich allen herkiesbaar stelden en bestuurslid H. Hamelinck. die zich vanwege drukke bezighieldenheden niet herkiesbaar heren Joossen. Van Driessche en Vijl- ders werden herkozen, terwijl in de plaats van de heer Hamelinck gekozen werd de heer R. van Driessche. Behendigheidswedstrijd voor bromfietsers te Oostburg afgelast OOSTBURG - De West-Zeeuws- Vlaamse jeugd heeft zaterdag de kans voorbij laten gaan om te laten aen in hoeverre ze over goede rij- en even wichtskunst beschikken op hun brom fiets. De Oostburgse winkeliersvereni ging had voor zaterdag een behendig heidswedstrijd voor brommers op het programma staan, mar wegens gebrek aan voldoende deelnemers moest ae wedstrijd worden afgelast Slechts twee Zeeuws-Vlamingen had den zich ingeschreven voor de wed strijd. Daarom besloot de evenemen tencommissie het geheel af te gelasten. Collecte RETRANCHEMENT - De collecte voor de sanatoria 'Sonnevanck' en 'Zonnegloren' bracht te Retrenche ment 332,- op. Bamisfeesten carnavalsstichting De Kloorianen De carnavalsstichting 'De KloorianeD' uit Kloosterwand».- K in samenwerking met plaatselijke middenstandsvereni- ging druk bezig om de traditionele Ba misfeesten, die van 24 tot en met 29 sep tember worden gehouden, gestalte te geven. Het is nu voorde derde rnaal dat deze feesten worden gehouden. Het geheel zal zich weer afspelen In twee tenten met een totaal vloeroppervlak van ruim 1000 vierkante meter Een tent zal weer dienst doen als middenstands- beurs. waarin 18 standhouders hun pro- dukten ten toon zullen stellen en de monstreren. In de tweede tent zal de camavalsstichting 'De Kloorianen' weer een programma brengen met voor elk wat wils. Voorlopig luidt het pro gramma: vrijdag 24 september zal met medewerking van de Kon. Harmonie van Kloosterzande de Bamisfeesten worden geopend door burgemeester Somers van Hontemsse. Direct daarna zal de buurtkwis worden gespeeld. Za terdag 25 september zalerindetent een grote schieting op twee wippen zijn ter wijl er ook weer een grote mosseLmaai- tijd zal worden geserveerd. Daarnaast wordt nog naar een stunt gezocht, die het geheel nog aantrekkelijker moet maken. 's-Avondszal er een groots amu sementsprogramma zijn waaraan onder andere medewerken De Hiltops met zangeres Wilma en een optreden van de Nederlandse vertegenwoordigster voor het Eurovisie songfestival Sandra Re- mer. Zondag 26 september zal er 's mor gens weer een tienermis worden opge dragen waarna er 's middags weer een ouderwetse koopdag en veiling worden gehouden. In de loop van de avond zal indien mogelijk een debuut avor.d voor Jong talent op muzikaal en klelr.kunst- terrein. Op maandagmiddag zal er een programma voor de bejaarden zijn ter wijl 's maandagsavonds een hoogtepunt en een nieuw bedacht programmapunt is ingelast, namelijk het optreden van een hypnotiseur, genaamd Romano, de avond wordt afgesloten met een gezel lige dansavond. Dinsdagmiddag zal er voor de boerinnen- en vrouwenbonden een demonstratiemiddag zijn. Alle aanwezigen zullen dan gratis op koffie en koek worden getrakteerd, terwijl vele standhouders staaltjes van hun demon stra tiekunnen zullen laten zien. Woens dag 29 september zal er voor de kinde ren weer een clown en goochel pro gramma worden verzorgd. De afslui tende dansavond zal weer worden voor afgegaan door eer. film over Klooster- zande opgenomen in opdracht van de Blindenbond in 1962. KVO Hulst maakte reisje naar Amsterdam HULST - Vijftig leden van ce KVO- kring Hulst maakten per bus een tweedaagse reis naar Amsterdam. De eerste dag maakten ze een rondvaart door Amsterdam en brachten eer. be zoek aan een diamantsLijper.j. De tweede dag brachten ze onder leiding van mevrouw G Mangnus-Staal uit Graauw een bezoek aan het Begijnhof, het Anne Frank-huis, het Rrjksmu- seumenhetwassenbeeldenmuseum van madame Tussand. Op de terugreis cüe evenais ae heenreis via Antwerpen ging, deed men het restaurant "Napelen nabfj Rijsbergenaan.waarmenaanzataaneen afscheidsdiner. (ADVERTENTIE) ZATERDAG 'S AVONDS OM ZEVEN UUR NIEUWVLIET - Normaal zou Frans Derks nooit van zijn levensdagen op een zomerse zaterdagavond naar Nieuwvliet afreizen om daar een voet balwedstrijd tussen het elftal van Camping "Panneschuur" en dat van de Terneuzense Veteranen te 11 uiten. Daarvoor zijn de eergevoelens van Neerlands beste scheidsrechter te groot en valt er voor hem te weinig per soonlijke eer te behalen. Alleen met flink wat guldens zou het misschien nog realiseerbaar zijn, al moet ook dat sterk worden betwijfeld. En toch fluit zaterdagavond Frans Derks de voetbalwedstrijd tussen Cam ping Panneschuur en Terneuzen Vete ranen op het voetbalveld in Nieuwvliet te komen. Die gewichtige reden is vrij simpel: de wedstrijd in Nieuwvliet wordt zaterd ag gespeeld ten bate van de Bond van Ouders met spastische kinde ren uit Breda en omstreken. Juist voor de gehandicapte medemens wil Frans Derks graag iets doen en zelfs voor niets. De heer Simpelaar die als voorzitter van de eveneméntencommissie van cam ping 'Panneschuur' zeer nauw bij de or ganisatie betrokken is vertelt over het contact met Frans Derks: „Op de cam ping staat een meneer Peeters uit Breda die vrij veel contact heeft met Frans Derks. Op camping 'Panneschuur' staan twee caravans van de bond van ouders met spastische kinderen. Vorig jaar hebben we voor de eerste maal iets voor deze bond gedaan en dat was toen ook toevallig een voetbalwedstrijd tus sen teams van zaterdagavond. Dat is ons uitstekend bevallen. Vorig iaar hadden er weinig _tam-tam rond ge maakt maar via de heer Peeters zijn we er in geslaagd Frans Derks. naar Nieuwvliet te halen, We zijn daar zeer blij mee. Frans Derks heelt ons verteld dat hij ook Wim van Hanegem mee zaï brengen als gastspeler bij Camping •Panneschuur'. In hoeverre dit nu zeker is is nog niet bekend. Ik hoop alleen dat we zaterdag wat publiek hebben. De wedstrijd begint om zeven uur en het SASSE TOERCLUB HIELD CPC-TOCHT SAS VAN GENT - Ondanks de zeer slechte weersomstandigheden heeft de toerclub 'Sas van Gent' zondag toch de grote opc-toertocht door Zeeuwsch- Vlaanderen gehpden. Weliswaar bleef door het slechte weer het deelnemersaantal ver beneden ver wachting maar er meldden zich zon dagmorgen in cafetaria 'Engelenroos' toch nog een kleine honderd deelne mers. Voor dit aantal werd het een barre tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen. Door de regen ontstonden er nogal wat lekke banden maar verder liep dit trimgebeu- ren op rolletjes. De prijzen gingen uit eindelijk mee naar Brabant, de eerste prijs was voor Bergen op Zoom: de tweede voor Brabantia uit Bred a terwijl de toerclub 'Hulst' de derde prijs kreeg. De prijs voor de oudste deelnemer was voor de letter van de toerclub Hulst. De Sasse toerclub had voor een perfecte or ganisatie gezorgd waarin de veiligheid van de renners optimaal was gewaar borgd. Links Ko van ae Velde, rechts voorzitter Simpelaar. gaat uiteindelijk toen voor een goed doel." Niet Veeleisend Frans Derks heeft zich in ieder geval niet veeleisend opgesteld. Het is zelfs zo dat men in Nieuwvliet nog niet precies weet waar men aan toe is. Camping houdster mevrouw Van de Velde: ..Ik heb hem gevraagd of hij nog moest eten en om hoe laathij er zal zijn. Daarop heb ik geen antwoord gekregen. Het enige, wat hij zei was: dat is allemaal niet be langrijk. Ik kom en zrog maar dat er flinke stukken in de krant komen. We gaan er zaterdagavond een heerlijke show van maken." Als je dan uit eigen ervaring weet hoe Frans Derks zich een jaar of vijftien ge leden presenteerde toen hij nog in de tweede klasse floot dan is het vrijwel voorspelbaar dat Frans Derks pas op allerlaatste moment in Nieuwvliet zal arriveren en daardoor iedereen een tijd in de zenuwen zal laten zitten. Komt hij niet of komt hij wel zal dan een normale gedachtengang zijn. Andere vraag is dan nog hoe zal Frans Derks zich kle den. Dat het ieder geval een op maat gesneden mini-scheidsrechterstenue zal zijn is voorspelbaar maar blijft nog over in welke kleur hij verschijnt. Kor tom: raadsels genoeg rond het verschij nen van Frans Derks en dat maakt een gang naar het sportveld in Nieuwvliet alleen maar aantrekkelijker omdat er ook nog wel iets te lachen zal zijn. De winnaar van de wedstrijd tussen Panne schuur en Terneuzen Veteranen ont- Unieks. Het doel waarvoor de wedstrijd ge speeld wordt, is op zich niet zo uniek, maar hel feit dat op camping 'Panne schuur' twee volledig voor gehandicap ten aangepaste caravans staan is vol gens mevrouw Van de Velde iets unieks voor de Zeeuwse campings. ..Voorzover ik weet staan er in Zeeland nergens. In Haamstede staan wel enkele aange paste bungalows- Het is de bedoeling dat er binnenkort een derde caravan bijkomt De caravans voor de gehandi capten zijn gewoon opgenomen in het grote geheel. Ze staan gewoon tussen de andere gezinnen. ..Dat is ook het beste." zegt mevrouw Van de Velde, „Je kunt moelijk een aparthoekje voorze maken. Trouwens van deze caravans maken ook gezinnen gebruik waarvan maar één kind spastisch of zo. Maar het is wel zo datje er op deze manier meerep geat tendeerd wodt. Je begint toch echt re kening met gehandicapten te houaan door bepaalde voorzieningen te treffen en aan te passen voor deze mensen." De wedstrijd van zaterdag kan best een aardig partijtje voetbal worden. Bij camping 'Panneschuur' zijn zaterdag nog al wat trainers actief zoals Rudie Steel van Axel, Levien Dieleman van vangt een door de gemeente Oostburg beschikbaar gestelde beker die na af loop door wethouder Barendregt (hij vervangt burgemeester De Schipper die met vakantie is) zal worden uitgereikt. De waarnemend burgemeester verricht tevens de aftrap. De wedstrijd wordt ge speeld met een bal die beschikbaar is gesteld door de Amro-bank en die met de handtekeningen van Frans Derks erop zal worden verloot tijdens de wed strijd. Koewacht, Jan Koch van Clinge. Piet Penne van Corn Boys, en verder Leo Koch. Rob Haak. Ad Bolhouwers. Ma- chiel de Visser. Ko van de Velde. Frits Oosterbos. en Jack Geleyns en even tueel Wim van Hanegem als gastspeler. „We zijn in ieder geval bezig om een an dere bekende voetballer als gastspeler aan te trekken mocht Van Haneeem niet kunnen Ik ben persoonlijk bij Ronnie van Poucke aan de deur ge weest. maar die moest met Anderlecht naar een toernooi in Lissabon. Wehopen natuurlijk allemaal dat Van Hanegem beschikbaar is," aldus voorzitter Simpe laar. De kans dat Van Hanegem zater dag in Nieuwvliet als speler opdraaft is klein omdat de 'Kromme' een uitnodi ging voor een Europese selectie op zak heeft voor een groot toernooi in Parijs. Bij Terneuzen zullen onder meer Sam Jansen. Jan Franken ..Rudie de Vos. Ri- nie Dey en Jan Dooms van de partij zijn. Voor deze wedstrijd is er om vijf uur een voorwedstrijd tussen een ander team van Panneschuur en Nieuwvliet Chiel Harte Schieting Vrijdag 25 juni: Sint-Jansteen: Ed. Ot- tjes. Sint-Jan-Jansteen: Sint-Jan. Zaterdag 26 juni: Hengstdijk P. van Dijk. Terhole. Koningssclyieiing 'De Kraai'. Zuiddorpe. A. de Block. Hulst: P Leeraert. Kloosterzande De Groene Molen Terneuzen: Ned Bond. Terneuzen: Weslerschelde. Kapelle- brug: Cyr. de Kindt. Sluiskil: H. Dailin- ga. Sint-Jansteen: Ed. Ottjes. Zondag 27 juni: Kloosterzande: De Groene Molen. Sint-Jansteen: Sint-Jan. Koewacht: De Oude Molen. Zuiddorpe: L. Vermue. Terhole: G. Bogaert Sint- Jansteen: Ed. Ottjes. Maandag 28 juni: Sint-Jansteen: Sint- Jan. Sint-Jansteen: Ed. Ottjes. Dinsdag: 29 juni: Boschkapeile. M. van Schaik (bejaarden». Sint-Jansteen: Ed. Ottjes. Donderdag 1 juli: Kloosterzande: R. van Kruyssen (bejaarden). MAANDAG BIJEENKOMST BIJ 'DES BEAUX ARTS' TERNEUZEN - De bewoners van de Zandstraat in Terneuzen willen dat de gemeente van hun wijke een woonerf maakt, waar doorgaand verkeer taboe wordt. Ze gaan maandagavond over hun ideeën praten op een bijeenkomst bij galerie 'Des Beaux Arts'. Het initiatief voor deze buurtvergader- ing is van galeriehouder John Verschu ren. De toekomst van de Zandstraat, een oud stukje Terneuzense binnen stad, dat de afgelopen jaren opvallend is opgebloeid, gaat hem zeer ter harte. „Wanneer de gemeente het doorgaand verkeer zou weren en de straat van be planting en bankjes zou voorzien wordt diteen dieaal plakje. Ik ben de bewoners langs geweest met de vraag wat ze ervan dachten. Iedereen was enthousiast". Hij vertelt, dat een deel van zijn buren nu doodsangsten uitstaat wanneer hun jonge kinderen de straat opstuiven. Aan op straat spelen vait helemaal niet te denken. Verschuren: „Erpasseren nogal wat auto's, maar voor het verkeer is de Zandstraat eigenlijk niet van belang. Een afsluiting zou verkeerstechnisch geen problemen geven en voor de politie betekent een voetgangersdomein een zorg minder". Op de bijeenkomst in zijn galerie ver wacht hij ook discussie over de slechte toestand waarin de Terneuzense molen verkeert en ideëen om de Zandstraat te koppelen aan het pittoreske Molen pleintje. dat onlangs van een betere be strating is voorzien. Dat het de bewoners van dit bejaarde stukje centrum emst is met de toekomst van hun buurt, bewijst het feit dat ze. toen de wijk volledig dreigde te verval len, alles hebben gedaan om hun huizen in goede staat te brengen. Op dit mo ment is praktisch ieder pand bewoond. Het voortbestaan van de Zandstraat is daarmee echter allerminst verzekerd. Mogelijk komt er in de direkte omge ving een warenhuis. De vergadering bij 'Des Beaux Arts' begint om 20 uur. Foto de Zandstraat in Terneuzen. 'Nobelhorstschool' maakte wandeling HULST - Het oudercomité van de ba sisschool 'Nobelhorst' uit Hulst hield een wandeling naar het Verdronken land van Saeftinge. voor de ouders en de leerlingen van de vijfde en de zesde klas. Ruim zestig leerlingen met ouders maakten daar onder leiding van hoofd der school J. Everaert en onderwijzer J. de Theije een wandeling van anderhalf uur, terwijl de heren G. Sponselee en J. Neve hen wezen op de flora en fauna, die daar te zien is. Introduktieavond FBC-Music in Terneuzen TERNEUZEN - Morgenavond, (vrij dag), is er bij 'Funfouse' in Temeuuzen een introductieavond van de stichting F B.C.-Music 'een folk. blues en coun tryclub voor een breed publiek.' Tijdens deze avond - die om 20.30 uur begint - zijn er optredens van Dutch Concert' reen nieuwe Zeeuwsvlaamse groep;, 'Daily Country Music' uit Ter neuzen, Gert de Meyer, Dick en Lenie Hovestadt, Ries de Vuyst, Bertje uit Antwerpen met Vlaamse volksliedsjes en een jazz-sessiongroep met enkele le den van de formatie Link. Ze zullen musiceren op twee podiums. ..Muzikanten die zich willen aansluiten zijn welkom." aldus de organisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 33