Zeeuwse folklore tijdens de Haagse Paardendagen 'Op voorlichting en onderzoek in landbouw niet bezuinigen' PZC/p VATEN FLUOR-WATERSTOP MIDDELBURG GEVONDEN JUBILEUMBIJEENKOMST PRO VINCIALE RAAD BEDRIJFSONTWIKKELING IN DE LANDBOUW almanak Koffiehuis Ind. rijsttafels Aanvraag heao Middelburg moet een Zeeuwse zaak worden Visser geraakt door vallende takel: zware verwondingen 'Quota tong en schol al voor helft verbruikt' Bouwvakkers op de vlucht voor bijenzwerm Bij aanraking ernstige brandwonden GESLOTEN Jongetje (6) zwaar gewond bij ongeval 's-Heerenhoek VRIJDAG 25 JUNI 1976 ADVERTENTIEI provincie INTERESSE VOOR ONDERWIJS NEEMT WEER TOE KAPELLE - „De agrarische sector is economisch een belangrijke tak met een miljardenomzet. Op voorlichting enonderzock ten behoeve van deze be- drijstak mag niet worden beknibbeld. Die stelling viel donderdag te beluiste ren bij veel inleiders op de bijeenkomst die de Provinciale Raad voor de Be drijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland hield ter herdenking van 100 jaar onderzoek, onderwijs en voorlich ting in de agrarische sector in 'De Vroone' te Kapclle. De heer J. Nieuwenhuyse, vertegen woordiger van de provinciale raad en voorzitter van de herdenkingsbijeen komst voerde als eerste het woord. Hij wees op de verstreken 100 jaar 'in het begin een tijd van bittere armoe, onge schooldheid, horigheid en onkunde', maar sindsdien is veel veranderd en is men gekomen tot een bloeiende land bouw. De heer Nieuwenhuyse wees er op dat de Nederlandse agrarische sector jaarlijks voor 40 miljard gulden omzet en een exportsaldo heeft van vijf miljard gulden. Hij constateerde dat in de loop van de tijd het landbouwonderwijs een hoog peil heeft bereikt. „Er is nu weer voldoende belangstelling voor, meer leerlingen melden zich aan". Hij vond ook dat met name in het Zeeuwse ge west onderzoek en voorlichting goed van de grond waren gekomen. Drs. P. C.Muntjewerf, adjunct-directeur voor Akkerbouw en Tuinbouw bij het ministerie in Den Haag vond ook dat voorlichting, onderzoek en onderwijs in de agrarische sector in Nederland gun stig afsteken bij die in het buitenland, ook bij die in de landen in OosMSuropa, waar men veel^andacht aan deze zaken besteed. Hij gaf een historisch overzicht en constateerde dat men in de crisistijd al veel diensten ten behoeve van de landbouw van de grond liet komen. Na de tweede wereldoorlog was er een ex pansie van deze diensten 'zelfs enige wildgroei'. Daama volgde de schaalver groting in de landbouw, die nu ook weer reorganisatie van de diensten ten be hoeve van de landbouw met zich meeb rengt; een proces, dat wat verzet op roept. Onderwijs ZEEUWSE Tevreden Eenjïlosofische vandaag, zo aan het begin van de echte vakantiedrukte - dus u bent gewaarschuwd. Daar onze werkzaamheden deze week tot een bezoek aan de randstad noodden en de trein vlak na Rotter dam tot een onverklaard oponthoud werd gedwongen, hadden wij eerst ruime gelegenheid een twistgesprek in de coupé te volgen tussen twee En gelstalige jongelui, die juist bepakt en bezakt waren ingestapt. Ze kwamen-zo bleek uit de discussie - inderdaad uit Engeland en hun on enigheid ging over de vraag waar ze heen zoüdeii gaan. Denemarken oj Noorwegen. Het liep zeer hoog, ze konden het er niet over eens worden en vervielen in een wrokkig zwijgen. Dat bood ons gelegenheid tot het verplaatsen van de blik in de richting van een'kennelijke hoofdweg, waar druk verkeer woedde. Er reden nogal wat Duits benummerde auto mobielen tussen, met caravans ach ter de haak of prettig aandoende- bootjes op een imperiaal en bij de in zittenden hoorden - zo was te zien - nogal wat kinderen, die met vaak opgestoken vingers en berispende opmerkingen zoet gehouden moes ten worden. Vlak naast de rails bevond zich het complex, dat minieme houten huisjes bevat op minieme stukjes grond. Er zat kennelijk in gezinsverband een groepje bijeen, onder een parasol, die het gehele lapje grond bij één van de huisjes overspande. Drie kinde ren zéér ontspannen in een ligstoel, een blote koter, die zich op hel mini male stukje grond, dat na aftrek van stoelen en voeten resteerde zéér vermaakte en een moeder, die tijdens ons oponthoud in de trein zich tussen de stoelen wrong en met zichtbaar plezier koffie inschonk. Drie contrasterende tafereeltjes in één blik. Hoe zei de succes-agenda het ook weer? Tevredenheid is relatief en berust op een verhouding tussen wens en wer- kelijkhied. ling in korte cursussen voor teeltbege leiding zal nodig zijn. evenals meer stu dieclubs. Verder een betere coördinatie en een sneller doorgeven van de resulta ten van de proefstations naar de prak tijk. De voorlichters moeten de handen vrij krijgen voor het 'zwaardere werk'. Consulentschappen moeten voldoende in omvang zijn, maar de huidige ge- biedsgrenzen dan iets kunnen over schrijden. Voor de tuinbouw moet een meer taksgewijze bundeling komen van onderwijs, voorlichting en onderzoek", aldus deze inleider. Objectiviteit De heer S. J. de Regt, die de akkerbouw besprak, uitte bezwaren tegen het nog verder inkrimpen van de consulent schappen. „Tegen inkrimping van de buitendiensten moeten wij bezwaren maken. Het gevaar bestaat dat dan voorlichters van particuliere firma's die taak trachten over te nemen. En d an komt de objectiviteit van de land bouwvoorlichting in gevaar" zei hij, zinspelende op de commerciële achter gronden. De proerboerderijen op nRy-BRy-basis tus5en holen onderzoek en „oorlicb- gerand door o verheid en bedrijfsleven. veIS|appe„ en dat is een ver- voldoen goed Maar deopvattjng dat bij an£ing HlJ bepleitte voor de toekomst een drie-kwart bebouwing met akker- een algemeen agrarische opleiding, met bouw er financieel ruimte gevonden daBrno een Berichu, vakopleidinB. Het wordtom daar de één kwa rt proefvelden wetenschappelijk onderzoek aal zich mee te bedruipen, gaat in de praktijk nlet zozeer op produktievergroting. dan metop- wel op kwaliteitsverbetering van het produkt en presentatie daarvan moeten richten. „De heer Goud benadrukte dat wat de voorlichtingb betreft men 'de mensen in het veld' wilde behouden „voorlichting op afstand gaat niet". De heer J. Kodde gaf zijn ervaringen als veehouder weer met de 'drie-eenheid van onderwijs, voorlichting en onder zoek'. Hij herinnerde aan de nog niet zo Naar zijn mening was er in die lang verstreken periode, waarin met Markt, Middelburg weekend 26-27 juni Tafelres. 01180-12160 en 27543 Voorsprong Fruitkweker en ZLM-voorman M. J. Goud stelde in zijn inleiding dat in de jaren '30 tot '60 er door de tuinbouw- consulentschappen zeer veel tijd en aandacht was besteed en opleiding en begeleiding van de geschololde periode sprake van een grote door stroming van de resultaten van onder zoek en voorlichting naar de praktijk: „Mede daardoor heeft de Nederlandse tuinbouw toen een voorsprong weten op te bouwen ten aanzien van de buurlan den". Hij had de indruk dat er thans sprake is van een verzwakking: „Ook de nieuwe onderwijsstructuur is dermate opgebouwd, dat onderlinge contacten GOESE COMMISSIE ONDERWIJS: 'PLAATS VAN VESTIGING OPEN LATEN' Met de heer Nieuwenhuyse consta teerde de heer Muntjewerff toename van de belangstelling voor het land bouwonderwijs: „Maar hebben wij ge zien de schaalvergroting in de land bouw nog wel zoveel belang bij zoveel geschoolde agrariërs?" vroeg hij zich af. Daarbij stelde hij vast dat een deel van de belangstellenden voor landbouwon derwijs kwam uit de kring van 'terug- naar-de-natuur-mensen', dus geen ei genlijke agrariërs. „Datis op zichzelfwel verheugend, maar moeten deze mensen nu uitgerekend bij het landbouw onderwijs zijn?" Sprekende over het onderzoek in de landbouw constateerde hij een snelle ontwikkeling, soms zelfs zo snel, dat de resultaten nauwelijks zijn bij te houden. „Toch moeten we nog meer wetenschappelijk gaan boeren. En dat houdt in meer werk voor de lan- bouwvoorlichting voor minder klanten. In de toekomst is ook een nauwere aan sluiting vereist van het onderwijs bij de ontwjkkelig en de voorlichting. Bijscho- GOES - De commissie voor onderwijs van de gemeente Goes vindt dat de Middelburgse aanvraag aan de minis ter van onderwijs voor vestiging van een school voor hoger econoraisch- administratief onderwijs (heao) moet worden omgezet in een 'Zeeuwse aan vraag', namens de gemeenten Goes, Middelburg en Vlissingen. De plaats van vestiging moet daarbij volsens de commissie noa worden opengelaten. De commissie adviseert het Goese college van b. en w. géén aanvraag voor een heao-school in te dienen. Raadslid J. T. Laport (ogg) noemde donderdagavond het afkappen van de onderhandelingen over een samenwer kingsvorm tussen de zes instellingen voor hoger beroeps onderwijs (hbo) een hoogst ongelukkige zaak. Ook voor de Middelburgse actie om nu zelf maar een aanvraag te doen, had hij weinig waardering. „Het spijt me verschrikke lijk dat de gemeente Middelburg het verschil in inzicht van de hbo-scholen aangrijpt om als lachende derde met het been er vandoor te gaan. Men zegt er wel bij dat het een Zeeuwse school wordt, maar dan gaat men wel aan de werkelijkheid voorbij", aldus de heer Laport. Het raadslid pleitte voor een Goes in itiatief om de zelfstandige Middel burgse aanvraag terug te draaien. Ook wenste hij overleg tussen de drie midden-Zeeuwse gemeenten, het col lege van gedeputeerde staten en de be sturen van de hbo-scholen. „Als die er dan niet uitkomen, moeten we de zaak aan de minister voorleg gen", meende de heer Laport. Wethouder J. H. Roose (cgg) van on derwijs zei de houding van de HTS- Vlissingen ten opzichte van het sa- menswerkingsverband (de 'clustering') te betreuren. Het opzetten van een fu sie tussen de HTS en de opleiding voor fysio-therapie zag de heer Roose als een doorkruising van de mogelijkheid om een koppeling tot stand te brengen op het gebied van de gezondheidszorg-opleidingen (labora- toriumschool Goes en fysio-therapie- opleiding). „Ik vind die plannen voor een fusie weinig elegant. Het is voor mij een aanwijzing dat de uitgangspunten van de HTS en de fysio-opleiding anders liggen dan bij de andere partners. Van de Vlissingse argumenten om niet sa men te werken is er maar één steek houdend: het weinig doorzichtig zijn van de gemeenschappelijke regeling. Maar er was niet tegenaan te praten", vertelde de heer Roose. langen". Het enige wat de heer Roose nog mogelijk achtte was 'met veel ge duld en veel bereidheid' het gesprek weer op gang proberen te brengen. Op voorstel van de heer J. P G van Ooijen (cgg) kwam de commissie tot de uitspraak om de Middelburgse aan vraag om te bouwen tot een Zeeuws in itiatief. „Goes gaat er daarbij van uit dat de heao-school eventueel op Wal cheren komt", betoogde de heer Van Ooijen. drie man 12 koeien werden gemolken. „Thans - zo is de ontwikkeling - melken we 65 koeien met één man. maar wel met acht apparaten". Hij wees er ook op dat sinds de jaren '50 de 6000 veehouders in Zeeland zijn vervangen door 1000 veeh ouders. „maar wel met het zelfde aantal koeien". Zo'n 25 jaar geleden leek de lagere landbouwschool het begin van de op leiding in de veeteelt. Later werd de Middelbare Agrarische School, de MAS ervaren als liet minimum noodzakelij ke. Voor de toekomst achtte de heer Kodde een middelbare opleiding voor de veehouders noodzakelijk. „Basisopleiding moet zijn Mavo of Ha vo, met MAS als vervolg, maar niet als afsluiting. Daarna moeten nog vakcur sussen op bedrijfsscholen volgen". De heer Kodde pleitte ook voor een verdere rationalisatie van de Zeeuwse veehou derij ter wille van de concurrentieposi tie. Gezien de ontwikkeling in de veeh ouderij zal de voorlichting daar eerder een taakverzwaring tegemoet gaan 'en dat valt niet te rijmen met inkrimping van de agrarische voorlichtingsdien sten'. Ook de heer Kodde verzette zich tegen agrarische voorlichting door par ticuliere verkopers, aan firma's verbon den: „Wij geven de voorkeur aan voor lichting door de rijksdiensten". Hij pro testeerde tegen de opheffing van het consulentschap voor veehouderij in Goes, „en we protesteren ook tegen de plannen om nu in Zeeland de veehoude rijdag ook maar op te heffen". Na de inleidingen werd de film 'Met het oog op de toekomst' vertoond en volg den er discussies. BRESKENS- De visser J. N. uit Bres- kens is woensdagochtend tijdens werkzaamheden op de Br. 14 tussen Nieuwpoort en Oostende voor de Belgi sche kust getroffen door een rakel, die vanuit de mast naar beneden kwam, ernstig gewond geraakt. Hij moest met een helikopter van de Belgische lucht macht naar de Heilig Hart-kliniek in Oostende worden overgebracht. In de kliniek constateerde men een be kkenbreuk, een elleboogbreuk, een hoofdwond en een beenwond. DEN HAAG - „De vissers vangen zo veel tong en schol, dat de teogestane hoeveelheden voor dit jaar al voor meer dan de helft zijn 'opgesoupeerd". Tot 19 juni werd al 5872 ton tong ge vangen (dit jaar mag 9200 ton) en 21.150 ton schol (dit jaar toegestaan 35.600). Omdat het jaar nog niet voor de helft is verstreken, betekent dit'dat de visserij op tong en schol mogelijk moet worden stopgezet. Tenzij de vissers zich voor het komende halfjaar beperkingen opleg gen. zodat de wettelijk toegestane hoe veelheden niet zuilen worden over schreden." Dit zei de heer B. A. de Jonge, voorzitter van het Produktschap voor vis en vi- sprodukten donderdagmiddag in Den Haag tijdens een vergadering van het schap. VLISSINGEN - Enkele mensen, die bezig zijn met funderingswerken voor het (monumenten)bouwproject aan het Vlissingse Groenewoud, zijn donderdag flink geschrokken. Een flinke zwerm bijen deed hen ijlings een wat veiliger heenkomen zoeken. Eén van de bouwvakkers vertelde: „Ik was aan het graven en plotseling kwamen er een paar bijtjes onder de fundering uit. Voor een paar bijen ben ik niet bang, dus ik gaf nog een stamp en ja hoor- daar kwam de hele zwerm met de koningin tevoorschijn. Ik dacht meteen: wegwezen." Inderhaast, zo vertelden enkele me dewerkers, is toen een aantal lege cementzakken in brand gestoken om de bijen door middel van rook op de vlucht te jagen. Dat lukte binnen een halfuurtje. In die tussentijd hadden de 'spieders' uit de zwerm, die vele honderden bijen telde, een nieuwe schuilplaats gevonden: een lege pijp inde achtergevel van een van de hui zen aan de Walstraat. Direct daarop werd de hulp van ge- meentwerkman P. P. van Beek uit OostrSouburg, fervent imker hobbyist. ingeroepen, die de 'kern' (bijenkoningin met een krioelende massa bijen om zich heen) zoveel mogelijk verwijderde. Volgens hem was het moeilijk na te gaan of alles uit de pijp was gehaald. „Er bestaat een geringe kans dat er nog wat ach terin is gezakt", antwoordde hij. Het wel verwijderde deel werd zorg vuldig in een rieten mand gestopt en grotendeels afgedekt. Van de toen nog in de omgeving van de pijp rond vliegende bijen werd verwacht dat ze zich tegen zonsondergang bij hun lotgenoten zouden voegen. De heer Van de Beek gaf twee mogelijkheden aan waar het bijenvolkje heenges- tuurd kan worden: de gemeentelijke kwekerij aan de Zaaihoekweg of het waterwingebied bij Valkenisse. Dat de bijen hun toevlucht hadden gezocht in de pijp, komt volgens de heer Van de Beek door het feit dat bijen het altijd hogerop zoeken. Bo vendien zijn ze verzo t op warme plek jes. Maar weinig omwonenden hebben donderdag weet gehad van de 'bijen- plaag5. Toen eenmaal 'het nieuws' als een lopend vuurtje de ronde deed, woonde toch nog een flink aantal be langstellenden de werkzaamheden van imker Van de Beek bij. (ADVERTENTIE) llllllllllllllllllllllllllll! Wegens overmacht is bar-discotheek van 21 juni t/m 20 juli 1976 Wij zijn genoodzaakt dit besluit te nemen omdat zaterdag jl. voor de tijd van een maand onze muziekvergunning door de politie is ingetrokken, vanwege het spelen van achtergrondmuziek na 1 uur 's nachts. Ondanks hetfeit dat de nieuwe muziekverordening in behandeling is in de Terneuzense gemeenteraad moeten wij toch nog die maand sluiten. Wij hebben nooit muzikale overlast aan de omgeving bezorgd. Gevaarlijk spul al sinds 1971 in de Sint Jansgang MIDDELBURG - Op een ter rein aan de Sint Jansgang te Middelburg zijn twee vaten ge vonden met elk 60 liter 45- percentage fluor-waterstof. Deze stof veroorzaakt bij aan raking ernstige brandwonden; de dampen zijn eveneens ge vaarlijk. Vanochtend - vrijdagmorgen - om acht uur worden de vaten verwijderd door de bedrijfsbrandweer van aluminium- bedrijf Pechiney, die is uitgerust voor de omgang met dergelijke gevaarlijke stoffen. De vaten worden overgebracht naar het terrein van Pechiney. De di rectie van dit bedrijf heeft gemeente werken en politie Middelburg mede werking toegezegd bij het onschadelijk maken van de inhoud van de vaten. Door een vergissing bij een transport moeten de vaten - ze liggen op een afge sloten terrein van technische handel sonderneming Wiegel - hier reeds in 1971 zijn terechtgekomen. Deze handel sonderneming leverde toen de fluor- waterstof voor het schoonmaken van staalconstructies in het industriegebied Zuid-Sloe. De twee plastic vaten moe ten abusievelijk zijn teruggekomen met Misdadig De Goese wethouder zette vraagte kens bij de mededeling over een aan sluiting van de zeevaartschool bij HTS en fysio-opleiding per 1 januari 1978. „Ik heb er met de mensen van de zeevaartschool een gesprek over ge had en toen is me gebleken dat de zee vaartschool er weinig tot geen belang bij heeft. De zeevaartschool is name lijk min of meer een nationaal insti tuut. De mededeling van de HTS is dus wel 'voorbarig, aldus de heer Roose. Hij noemde de houding van het HTS- bestuur 'misdadig voor de Zeeuwse be- Vrachtwagen ramde twee lichtmasten ZIERIKZEE - Donderdagavond tegen half acht heeft een vrachtwagen op de weg bij de Zeelandbrug, ter hoogte van restaurant 'De Val' te Zierikzee, twee lichtmasten geramd. De bestuurder, L. P. P. uit Rotterdam, kon door een gesprongen voorruit niets meer zien en was toen de macht over het stuur kwijtgeraakt. De vrachtwagen ihad lichte blikschade. DEMONSTRATIE DOOR 14 RINGRIJDERS (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het anders zo statige Lange Voorhout in Den Haag was donderdagmiddag de lokatie voor stuk onvervalste Zeeuwse folklore. In het kader van de jaarlijkse Haagse Paardendagen gaven 14 Walcherse ringrijders een demon stratie van ruim een uur voor de vele honderden bezoekers van de dagen. De ringrijders - allen aangesloten bij de Zeeuwse Ringrijders Vereniging - maakten deel uit van een groep mannen en vrouwen in Walcherse klederdracht, Ze deden mee aan een mini-wedstrijd. Een getrouwe kopie van de wedstrijden zoals ze in het Zeeuwse worden gespeeld, compleet met jonasbeurten voor de gelukkige deelnemers en de administratieve verwerking van de beurten. Secretaris Henk Joosse van de ZRV uit Middelburg gaf in beschaafd Ne derlands tekst en uitleg bij de ver richtingen van de luid roepende ringstekers op hun volumineuze koudbloeden. In het Zeeuws moe digde hij de deelnemers vurig aan Tussen zijn opmerkingen over het schouwspel door wekte hij het zich zichtbaar amuserende publiek op om de Zeeuwse ringrijdersfestijnen deze zomer bij te wonen. Het was de tweede keer dat de ZRV een delegatie naar Den Haag stuur de. Vorig jaar vertoonden de Zeeu wen hun spel gedurende twee dagen. Om de kleine wedstrijd zo echt moge lijk te doen lijken was er nog een prij suitreiking. Krijn Coppoolse uit Se- rooskerke kreeg het zilveren bord, beschikbaar gesteld door de ambas sadeur van Amerika, uit handen van diens echtgenote mevrouw Gould. De demonstratie werd besloten met een défilé. een zending lege vaten, die op het ter rein werd opgeslagen. Eén of beide vaten moeten intussen doorgerot zijn. Maandagmorgen al con stateerden buurtbewoners dat er een damp in deze omgeving hing. Van plan ten en bomen werden de bladeren bruin. Gisteren kwam er een tip over deze zaak bij gemeentewerken binnen. Nog gis termiddag heeft een chemicus van Her cules BV in Middelburg aan de hand van een monster de stof gedetermineerd. Di rect daarop verzocht de politie de om wonenden deuren en ramen gesloten te houden en niet meer aan de aan het ter rein grenzende tuintjes te komen. Bij het verwijderen maakte de brandweer van Pechiney gebruik van zogenaamde overvaten, die om de 60-litervaten wor den geschoven. Omdat er fluor- waterstof uit de vaten is gelopen wordt ook de grond verwijderd. Bij de verwij deringsoperatie zal de politie, die een onderzoek instelt de omgeving afzetten Geen voorrang: auto vrijwel vernield ZIERIKZEE - Bij een aanrijding in Zierikzee is de vrijwel nieuwe auto van S. B. uit Zierikzee zodanig vernield dat hij als verloren kan worden be schouwd. B. reed op de Scheldestraat in de rich ting van het centrum. Hij verleende op .het kruispunt met de Haringvlietstraat en de Grevelingenstraat geen voorrang aan J. van A. uit Brouwershaven, die van rechts uit de Grevelingenstraat kwam. De wagen van Van A. werd licht beschadigd. 's-HEERENHOEK - Donderdagavond omstreeks half zeven is bij een ernstig verkeersongeluk de zesjarige Hubertus de Jonge uit 's-Heerenhoelt zwaar ge wond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen het jongetje, dat op een fiets over de Nassauweg reed, op het kruispunt met de Heinkenszand- seweg geen voorrang verleende aan een personenwagen die bestuurd werd door A. A. de K. uit Goes. De wagen kon de jeugdige fietser niet meer ontwijken en schepte het jongetje. Dit kwam daarbij zodanig ten val. dat het met zwaar hoofdletsel moest worden opgenomen in het streekziekenhis De Bevelanden- Noord te Goes. De fiets werd totaal ver nield. Geslaagd. Mevrouw A. M. Prince-van Liere te Borssele is te Utrecht geslaagd voor de akte MO A Nederlands.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2